KNVB-vergadering accepteerde com promis-voorstel „competitie-indeling" Versterkte degradatie een jaar uitgesteldt voorstel 4 x 14 eerste klassers van de baan UVS overtrof zichzelf Eerste nederlaag van Warmunda Nationale wedstrijden Sleutelstad misten de prominenten MAANDAG 26 JANUARI 1953 DE LEIDSL COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 De belangstelling voor de buitenge- in de gelegenheid te stellen nader con- \vons bondsvergadering van de Kon. 'tact met elkaar te zoeken. Voetbalbond, voorgezeten door de heer De heer Pöpplein deelde na hcrope- ning van de vergadering mede, dat de eerste klassers bereid waren, indien de K. J. J. Lotsy en gehouden in het Jaar beursrestaurant te Utrecht, was zeer groot, hetgeen een tweetal oorzaken had. Op de eerste plaats werd op deze bijeenkomst opnieuw de competitie indeling van de eerste klasse aan de ordo gesteld en verder zou na de ver gadering een afscheidsreceptie voor de heer Lotsy worden gehouden, waarop velen in den lande, ook buiten het directe KNVB-verbond van de gelegen heid wensten gebruik te maken om de scheidende functionaris de hand te drukken." In zijn inleiding memoreerde do heer Lotsy de wolken, welke zich dreigend boven de KNVB hadden gevormd. Voor het probleem van de samenstelling van de technische en de keuzecommissie moest een oplossing worden gevonden, een oplossing, welke voor sommigen wellicht wat pijnlijk is geweest. Maar aan de vier scheidende leden van de technische commissie dient hartelijk dank te worden gebracht voor het vele goede werk, dat zij in de afgelopen ja ren hebben gedaan. Het tweede moei lijke punt is de kwestie van de opvol ging van het voorzitterschap. Spr. hoopte, dat het voorzitterloze tijdperk zo kort mogelijk zal zijn. De heer Lotsy wees er met klem op, dat het een ver gissing is, indien men denkt, dat de nieuwe voorzitter zou moeten voortko men uit de z.g. oude bond, uit de bond dus, zoals die vóór de fusie bestond. Bij de fusie zijn omtrent het bekleden van het voorzitterschap in de toekomst geen speciale bepalingen gemaakt, zo dat men volkomen vrij is bij het stellen van candidaten. De derde wolk, zo ging do heer Lotsy voort, is het probleem der competitie-indeling. Spr. deed een hartstochtelijk beroep om het bondsbe- lang te doen praevaleren in deze kwes tie, waarbij verdraagzaamheid en be grip van verhoudingen voorop dienen te staan. Onder doodse stilte werd vervolgens aan dr. D. J. van Prooye posthuum het erelidmaatschap van de KNVB ver leend. tegenwoordige toestand een jaar worden bestendigd, met het lagere voet bal naar een alle partijen bevredigende oplossing te zoeken, waarbij de eerste klassers niet zouden vasthouden aan de 1 x 14 eerste klassers. Een tweede schorsing gaf de afgevaar digden opnieuw gelegenheid zich hier over te beraden. De heer J. A. W. Bergvelt deelde ver volgens namens het lagere voetbal mede, dat het handhaven van de 4 x 14 eerste klassers voor de Federatie der 2, 3e en 4e klassers onaanvaardbaar was. Maar, zo stelde spr. voor, laten wij de versterkte degradatie een jaar Dc npetitic-indeling. besprekingen te voeren om de partijen tot elkaar te brengen en een redelijke oplossing te verkrijgen. Mocht echter geen overeenstemming worden bereikt, dan dient het rapport-Burgwal in volle omvang te worden uitgevoerd. Hierbij zh echter vooropgesteld, dat de eerste klassers het voorstel van de 4 x 14 eer ste klassers thans intrekken. Na enige discussie werd besloten het compromisvoorstel te aanvaarden elf bondsafgevaardigden tegen waarna de heer Pöpplein mededeelde, dat het voorstel van de 4 x 14 eerste klassers v/erd ingetrokken. Na een bespreking van het trainers- vraagstuk, ingeleid door de heer M, Hartzuiker, werd besloten een commis sie samen te stellen, die dit probleem, dat in het bijzonder voor het lagere voetbal geldt, aan een nader onderzoek za'. onderwerpen ten einde op de vol gende bondsvergadering met voorstel len te kunnen komen. De bedoeling is te komen tot een verzachting c.q. ver ruiming te bewerkstelligen van de be staande bepalingen ten aanzien van het aanstellen van trainers. In een voortreffelijke toespraak van de heer A. L. M. Schroder, waarin hij de kwaliteiten van Lotsy als leider, als organisator, als spreker en als mens uitstellen en een commissie vormen, roemde, deelde hij mede, dat de schei- de heer Lotsy het voorzitter- den de voorzitter het erelidmaatschap schap zou kunnen waarnemen, ten einde van de KNVB was toegekend. Als eerste spreker trad, bij de behan deling van het competitievraagstuk naar voren de heer W. J. A. Pöpplein (Den Bosch) die namens de vereniging van eerste klassers (VEK) het woord voerde. De heer Pöpplein begon met te zeggen, dat in de 2 weken geleden te Utrecht gehouden vergadering van de VEK geen enkele bedreiging is geuit. „Wij zijn niet revolterend", zo riep spr. uit. Men heeft ons verweten, dat met het handhaven van ons voorstel om 4 x 14 eerste klas sers te behouden, wij juridisch niet ele gant zouden handelen. Maar het is toch geen schande om op een eens ingenomen standpunt terug te komen. Wij zijn im mers een levend organisme. Men schermt voorts met ethische bezwaren en dat de eerste klassers met dit voor stel de deur wagenwijd zouden open zetten voor het beroepsspel. Ik kan niet inzien, aldus de heer Pöpplein, wat er tegen die 4 wedstrijdzondagen per jaar, welke 4 x 14 verenigingen extra zou den vergen, kan zijn. Waarvoor zouden ze anders worden gebruikt? Toch voor oefenwedstrijden of districtswedstrijden. Welnu, de eerste klassers staan op het standpunt, dat zij zoveel mogelijk com petitiewedstrijden moeten spelen, omdat bh hen de inkomsten, uit de thuiswed strijden van het eerste elftal verwor ven, de sluitpost op de begroting van dc club zijn. En zijn de opbrengsten van de wedstrijden, door het Nederlands elftal gespeeld, niet de sluitpost van de KNVB-begroting? Ook practische be zwaren tegen het voorstel van de VEK konden volgens de mening van heer Pöpplein ontzenuwd worden. Tenslotte vroeg spr. de tegenwoordige toestand een jaar te bestendigen en dus de ver sterkte degradatie aan het einde van 't seizoen op te schorten. In die periode hebben het hogere en het lagere voetbal gelegenheid de juiste onderlinge ver houding te bepalen. De heer B. Meyer (Gorinchem) voer de het woord namens het lagere voet bal. Spr. haalde de geschiedenis op, zo als het plan-Burgwal tenslotte tot stand is gekomen. De verenigingen, verbonden in de Federatie van 2e, 3e en 4e klasse clubs, waren met dit plan niet voor hon derd procent tevreden, maar aldus de heer Meyer, wij hebben ons er bij neer gelegd in het belang van de bond, om dat wij met elkaar moeten werken en bij elkaar moeten zijn. Het rapport- Burgwal was aangenomen en bevindt zich op het ogenblik in volle uitvoe ring. Dacht men, dat het voor het la gere voetbal zo prettig was om 129 clubs van de vierde klasse te zien te rugvallen in de afdelingen? Niet het plan-Burgwal wordt hier door de eer ste klassers aangevallen, maar dc uit voeringsbepalingen. De Federatie verzet zich tegen het voorstel van de VEK, omdat wij tegen 4 x 14 eerste klasse verenigingen zijn, niet uit „dwarsig- heid", zoals de heer Meyer het uit drukte, maar omdat het onze plicht is. Wat de eerste klassers willen is het ver krijgen van grotere financiële inkom sten, maar dat zou ten koste gaan, al thans voor een groot deel, van dc lagere clubs. Indien de heer Pöpplein thans beweert, dat er geen dreigementen zijn geuit op de bijeenkomst van twee weken geleden, dan is dat niet juist, want ik heb de bewijzen er van in handen. Spr. memoreerde het dementi van de heer Hekman, de voorzitter van de VEK op berichten, welke van dreigementen melding maakten. Maar in dat dementi 3taat, dat bij verwerping van het voor stel der 4 x 14 eerste klassers, de VEK zijp houding nader zal bepalen en even tueel interventie van het bondsbestuur zal vragen. Spr. vroeg zich af, wat men daarmede bedoelde. Maar wat er ook op dat punt zal worden gedaan, schade aan het bondsverbond zal ongetwijfeld worden toegebracht. De heer K. J. J. Lotsy vatte de debat ten samen en meende, dat er twee mo gelijkheden waren om uit de impasse te geraken. De ene oplossing is, om dit jaar tot 4 x 13 eerste klassers te komen, waarna er ruim tijd is om de hele ma terie rustig onder de loupe te nemen met de toezegging van de Federa e om mede te werken naar het zoeken van een oplossing, welke beide groepen kan bevredigen. De andere mogelijkheid is om de toestand een jaar de besten digen, maar dan zullen de eerste klas sers bepaalde toezeggingen moeten doen, welke de Federatie kunnen bevredigen. De vergadering wero tien minuten geschorst om de bondsafgevaardigden Een ongekende weelde voor UVS. Bij de rust reeds een veilige 40 voorsprong, dank zij een technisch overwicht op het zwak spelende Leer dam. De UVS-ploeg was, wegens het niet meer beschikbaar zijn van C. Verhoogt en ziekte van Blom belang rijk gewijzigd. G. Devilee verving Blom op uitstekende wijze, terwijl J. de Wolf zijn plaats in de achterhoede had verwisseld met de rechtsbinnen plaats. Reeds dadelijk bleek het, dat de Blauwwitten, die nu in rode shirts waren gestoken, geen nadelige in vloed hadden ondervonden van de langdurige rustperiode. De Leerdam defensie waar\«an de linkervleugel zeer zwak was, kreeg het zwaar te verduren tegen de snelle en verras sende aanvallen van UVS. De eerste kans kreeg G. Verkuy- len, doch zijn schot ging hoog over. Na 7 min. speelde C v. d. Zeeuw de bal keurig vrij, plaatste juist voor de voeten van T. Kantebeen, die kei hard inschoot (1—0); 5 min. later was het weer Kaiitebeen, die met me dewerking van C. v d. Zeeuw en J. de Wolf voor de 2e maal het net deed trillen (20). Bij een der weinige aanvallen van Leerdam ontkwam het UVS-doel ternauwernood aan- doorbo ring, terwijl even later J. de Wolf een prachtkans om hals bracht door hard naast te schieten. Na 20 min. rehabiliteerde hij zich, door met een uitnemend doelpunt, de bal werd uit een voorzet van links ineens inge schoten, de stand op 30 te brengen. 4 Min. voor rust bracht dezelfde spe ler de stand op 40, door, eveneens uit een voorzet van links, het leer keurig in te koppen, terwijl hij even later een keihard schot door de dek- lat gekeerd zag worden. In de 2e helft was UVS het groot ste gedeelte heer en meester van het CENTRALE TRAINING VANGT 17 FEBRUARI AAN. Op Dinsdag 17 Februari zal een aanvang worden gemaakt met de centrale training van de spelers, die ever/uv-l in aanmerking komen voor vertegenwoordigende elftal len. Naar men weet wordt de eer ste landenwedstrijd van- 1953 op 22 Maart te Amsterdam tegen Zwitser land gespeeld. De centrale training wordt in het olympische stadion te Amsterdam gehouden. Tezijnertijd zal worden beslist, welke spelers voor de cen trale training zullen worden uitge nodigd. GOUDA—WASSENAAR 2—1 Wassenaar, dat in goede vorm was, en vooral in de tweede helft van de uitwedstrijd tegen Gouda een duide lijk overwicht had op de gastheren, is er niet in geslaagd met een over winning of een gelijkspel terug te ke ren. Na een stevig offensief van de thuisclub nam Wassenaar het heft in handen. Tooh was het Gouda, dat het eerste doelpunte. In de 20e minuut resulteerde een snelle aanval van de linkervleugel in een schot van de redhtbinnen, dat via de paal onhoud baar voor doelman Oostrum in het net verdween (10). Een kwartier later werd het zelfs 2—0 toen de midvocv van Gouda een misverstand in de Wassenaar-achter hoede afstrafte met een fraaie kop bal. Wassenaar bleef moedig volhou den en niet zonder succes. Vyf mi nuten voor de rust kogelde Weeze- naar hard en zuiver in 21-. Verreweg het grootste deel van de drie kwartier na de rust speelde de strijd zich af op de Goudse helft. Toen na een kwartier Weezenaar al leen doorbrak, werd hij door twee tegenstanders van de bal gezet. Goe de schoten van P. Remmerswaal werden door de Goudse doetTnan keurig gestopt. Toen Verboon zo ver naar voren was gedrongen dat hy 'n schot op het Goudse doel kon lossen, en de doelman de bal niet klemvast kon krijgen, liep Weezenaar snel toe, maar de bal belandde tegen 't hoofd van de keeper. Kort daarna loste Verboon weer een kogel, die weer afketste, nu tegen een der Goudse achterspelers. De aanvallen van de thuisclub waren schaars, maar niet ongevaarlijk. Onveranderd kwam het einde. Hillegom-aanvallen. Nadat ander maal drie corners op het Blauw Zwart-doel waren afgevuurd, nam in de 16e minuut Blauw Zwart de lei ding over. K. van Leeuwen, die een bijzonder goede wedr#ryd speelde, plaatste vanaf de middenlijn een pass over grote afstand, precies voor de voeten van Wils, die zonder aarzelen inschoot (2—1). Het zag er naar uit, dat Blauw Zwart de voorsprong zou gaan vergroten. Maar rechtsbuiten Tolido verknoeide kort achter elkaar twee opgelegde kansen op enkele meters afstand van het doel. En met 21 kwam de rust. In de 7e minuut van de tweede helft kreeg de Hillegomse midvoor .d. Meer een fraaie pass aangege ven, hij liep alleen op het Blauw Zwart-doel af en zijn schot was, zelfs voor D. van Leeuwen, niet te keren (22). 9 Minuten later doel puntte dezelfde spelers nogmaals (23). Blauw Zwart liet de moed zakken, terwijl Hillegom enthousiast bleef doorvechten. Ir de 40e minuut deed zich het ongeval met Klaas van Leeuwen voor. Toen het spel na een korte onderbreking hervat werd, ko gelde de linksbinnen van Hillegom een voorzet van rechts keihard in de hoek (24). Door een strafschop, ge nomen door C Heemskerk, werd het, twee minuten voor het einde van de wedstrijd 34. TYBBLFC 2—2. WARMUNDA—TEYLINGEN 1—2. Nadat de elftallen waren opge steld werd een minuut stilte in acht genomen ter nagedachtenis van de overleden voorzitter van Warmunda. De keeper van Teylingen heeft De eerste aanvallen zijn direct Warmunda haar eerste nederlaag toe voor Alphen, maar in de voorhoede gebracht in een wedstrijd, die aan missen wij het overtuigende spel, j beide zijden maar matig bevredigde, dat nodig is om tot succesvolle aan- Na een kalm begin komt Warmunda vallen te kunnen komen. Het is een i meer in de aanval en weet een de Leidschendammers op een afstand te houden. Toen Toon Ruiterman uit een doorbraak alleen voor het doel van Roodenburg kwam, werd hij op het laatste moment in het ge vreesde gebied gevloerd. Het vrijwel zekere doelpunt moest dus voor een pennalty uitgesteld worden, v. Dorp plaatste zich achter de bal, die bui ten bereik van de keeper in het net ging (3—1). ARCHIPEL—ALP HEN 1—0. terrein, hoewel Leerdam meer vrij spel werd gelaten dan voor de rust, zodat ook v. Duyl meerdere malen handelend moest optreden. Het spel peil was echter belangrijk gedaald, want nadat J. de Wolf, reeds na 1 mi nuut door een kopbal de stand op 50 had gebracht en C. v. d. Zeeuw na 15 min. een vrije trap via de han den van de keeper in doel zag ver dwijnen daarmede de stand op 60 brengend, was het voor Leerdam een verloren wedstrijd. Een minuut voor het einde bracht v. Duyl nog redding ten koste van een corner, doch Leer- daim zag geen kans de eer te redden. BLAUW ZWART—HILLEGOM 3—4. Blauw Zwart heeft het gistermid dag op eigen terrein de bezoekers uit Hillegom niet gemakkelijk gemaakt. Er werd, vooral in dc eerste helft, goed partij gegeven tegen deze club uit de bollenstreek, die een van de allersterkste uit de afdeling is en die over een groot aantal prima schutters beschikt. Het Wassenaarse doel werd weer verdedigd door Dick van Leeuwen en dat gaf de achter hoede meer zelfvertrouwen dan in de voorafgaande wedstrijden, toen een „nieuwe" doelman stond opgesteld. Een ongeluk overkwam kort voor het einde van de wedstrijd links back Klaas van Leeuwen. Bij een z.g. „sliding" kwam hij zo ongelukkig te recht, dat hij een enkel kneusde. Na wedstrijd werd hij per Roode Kruis-ambulance-auto naar huis ge bracht. In de 10e minuut namen de uit stekend samenspelende bezoekers de leiding. Een prachtige aanval van de linkervleugel bracht de bal bij de linksbinnen, die n.et een keihard schot doelman van Leeuwen passeer de (01). Maar 2 minuten later was de stand weer in evenwicht. Wils, die naar de rechterhelft gezwenkt was, loste een schot op het Hillegoms doel De doelman stopte de bal wel, maar de toestormende Piet van Rrijn zag kans het leer over dp doellijn te tik ken (11). Er volgde weer een serie In deze lastige uitwedstrijd heeft enige doelpunt van de wedstrijd te LFC op het laatste moment er wa ren nog 3 min. te spelen een ge lijk spel weten te behalen. Direct na de aftrap is LFC de meerdere. Al leen de voorhoede wist haar kansen niet te benutten, en wanneer er een goed schot werd gelost was het een paar maal in het doelgebied van Teylingen door te dringen, doch de keeper van Teylingen was niet te passeren deze middag; zelfs een keu rige, keiharde hakbal van de jeug dige debutant op de rechtsbuiten plaats wist hij te keren. Het succes kwam juist aan de andere kant. Een Teylingenaanval over links wordt over de hele breedte van het veld naar rechts geplaatst en hieruit wordt door de rechstbinnen inge schoten (01), met welke stand de rust in ging. Na de thee zijn er ook weinig hoogtepunten in deze wedstrijd. De gelijk spel verwachtten, wist de mid-1 tSj1™ a" 'leveren /f tafelen1 taVSense I T«h weet TegyUngM uitwn van de"e achterhoed te profiteren en het onfievaarltike alnvallen te doei. slap spelletje, dat vooral middenvoor R Tuinenburg demonstreert en dat ook de Haagse spil geenszins veront rust. Ook de Alphense achterhoede wist de zaak aardig dicht te hou den. al moest Jansen er dan wel een enkele maal aan te pas komen, zo dat rust kwam met blanke stand. In de tweede helft waren het de gastheren, die aanvankelijk de lakens uitdeelden en Alphen in de verde diging drongen. Daarna golfde het spel over en weer, met de Alphense voorhoede echter volkomen onge vaarlijk. Het spel hing als droog zand aan elkaar. Toen velen reeds een ongevaarlijke aanvallen punten door een misverstand Warmunda-achterhoede, zodat P. v. Elk de stand op 02 brengt. Nu schijnt Warmunda wakker te wor den; zij neemt het spel geheel in handen en aanval op aanval golft op het Teylingen-doel af. Vijf corners de wedstrijd hebben beide ploegen, Waren het resultaat van deze storm- scoren (1—0). LISSE—A.S.C. 2—2. In een enthousiast en vlot gespeel- f«r goede keeper?die meTdS b3- onbesli5t ^treden, een feeuitaat, j lopen, doch geen van alle leverde i„..1 1.:;,j„.. „ric-t no dat w#»l df» hestft verhouding weer- een doelount od. dank zii het uit- len wel bijzonder goed raad wist. De rust brak dan ook aan met 00. Na de rust hetzelfde spelbeeld. Na 20 min. maakte Pijnaker volgens de scheidsrechter een overtreding en weer naar de beruchte stip. Missaar sp^j. Bon wegens een hoofdbles- dat wel de beste verhouding weer gaf, daar voor de rust ASC en in de tweede helft Lisse de toon aangaf. Kort na het begin moest de Lisse- stopte de bal, maar raakte het leer kwijt waarop de toestormende mid voor het leer toch in de touwen schoot (1—0). Na 7 min. scoorde TY BB een tweede doelpunt nu in bui tenspel positie (20). Door deze te genslag geprikkeld pakte LFC nog eens goed aan en zo waar kreeg zij 10 min. voor het einde ook een pe- sure het veld veriaten, als plaatsver vanger werd nu J. Koek opgesteld. A.S.C. nam het spel hierna geruime tijd in handen en de Lisse-defensie kreeg het zwaar te verantwoorden, doch dank zij het goede werk van spil v. d. Berg en vooral het door tastend optreden van doelman Ruig- rok bleven voorlopig Leidse doel- -- c- j uieveii vuuiiwig .uciviac uuci- nalty toegewezen, die door Sira werd punten doch 10 „*nuten v00r de benut (2—1). Fel zaten de kanaries werd pen vriie traD Lisse nood- op de bal. Met nog 3 min te spelen kreeg W. Nachtegeller een opgelegde kans, die hij met een keurig doel punt laag in de hoek benutte (2-2) RKAVV—ROODENBURG 3—1. In een vlot gespeelde wedstrijd na men de Leidenaars het eerst het ini tiatief maar ondanks hun aanvallen konden zij het toch niet tot een doel punt brengen. Toen gingen de kan sen over naar RKAW, die goed doorzette. Na 10 minuten spelen plaatste Toon Ruiterman de bal van links naar het doel. Keeper Bakker liep uit maar miste de bal waardoor de toegeschoten Cor van Dorp de kans benutte en aan RKAW de lei- rust werd een vrije trap Lisse nood lottig. Aniba dirigeerde op fraaie wijze het leder naar Brard, die met een listig kopballetje A.S.C. de lei ding bezorgd e (01). Dit doel punt was een goede beloning voor het lange overwicht, dat de bezoe kers hadden uitgeoefend. Met een verdiende 10 voorsprong voor ASC werd de rust aangekondigd. Na de hervatting was de voor hoede van Lisse weer iets gewijzigd doordat de reserve-doelman Baak de midvoorplaats bezette, terwijl A.S.C. v. Dorp als aanvalsleider had opge steld. Het speltype was nu geheel an ders dan voor de rust, daar het nu Lisse was, die A.S.C. geheel in de verdediging terugstootte. Doch ook de A.S.C.-verdediging wist van op- ding gaf (1—0). Roodenburg ging na S n-3-a. -« niet verdacht en zo kon Lens al .da delijk een tegenpunt maken (11). In het verdere gedeelte voor de rust hebben beide clubs energiek ge speeld met wisselende kansen, waar bij RKAVV herhaalde malen in een beste positie kwam maar door het kordate optreden van keeper Bakker geen kans kreeg zodat de rust inging met 11. Na de pauze was het al dadelijk 21 voor RKAW door een hard schot van Aat Ruiterman. Toen kwam er meer spanning. De Leide naars konden echter het tempo niet volhouden maar slaagden er toch in werd afgeslagen. Ongeveer een kwar tier voor het einde wist Vrijburg uit een misverstand in de Leidse defen sie de gelijkmaker te scoren, via een der A.S.C.-backs ketste het ieder in de A.S.C.-touwen (11). Lisse bleef hierna in het offenief en het duur de niet lang af v. Kesteren \£ist met een vliegend schot doelman Rooy- akkers kansloos te passeren (21). Doch hierbij bleef het niet, want A.S.C. capituleerde niet, daar na enige minuten Lolkes de Beer van korte afstand een harde schuiver in zond, die doelman Ruigrok te machtig bleek (22). W. de Vreng binnen de minuut op de 100 m. vrije slag De Zaterdagavond door de Leidse Zwem- en Polo vereniging „De Sleu telstad" in de Leidse Overdekte ge houden zwemwedstrijden werden een teleurstelling voor wat de deel name betreft. Immers waren Joris Tje/bbes en Hannie Termeulen op de aankondiging van het te verwerken programma geplaatst zij waren op deze avond ver te zoeken. En dat was jammer, want daardoor verloor het programma veel aan interesse. Van de bekende Nederlandse cracks waren nu aanwezig- bij de dames Joke de Kortt Ria Vonk en Ria v. d. Horst bij de heren Bob Honte, Peter Bekkering en W. de Vreng. Deze Amsterdammer was het, die voor een goede verrassing zorgde door op het nummer 100 meter vrije slag beneden de minuut te blijven r.a een verwoede stri;d met Dikstaal (Het Y), die met een halve sec. ver schil als tweede eindigde. Ria Vonk won het nummer 100 m. vrije slag in 1 min 8.5 sec., 3 sec. boven het Eur. record en zij klopte daarmede Jokt de Korte op royale wijze, doch deze eiste het nummer 100 m. rugslag voor zich op in 1.15.6 on geveer 3 sec boven het record van Geertje Wielema en 1.7 sec. boven haar eigen persoonlijke prestatie. De strijd op de 200 m. schoolslag hedei. werd uitgevochten tussen de Haarlemmer Bob Bonte en de Sleu telstad-zwemmer Bekkering Baan na baan ging de strijd gelijk op en er was geen noemenswaardig verschil tussesn beide zwemmers te zien. maar op de voorlaatste 50 meter liep de Haarlemmer iets uit om zich ten slotte geheel los te werken en met 1.2 sec. voorsprong te winnen. Ter afwisseling weiden nog enige attractie-nummers verzwommen Dat was in de eerste plaat' de 4 x 25 me ter veteranen tus. en oe Zij] en Sleu- tedstad. De zwemmers van de Sleu telstad waren heel wat jonger dan die van de ve^l oudere Zijl en dus wonnen de eerstgenoemden. Eenzelfde nummer voor voetbal ploegen brachten ASC, LDWS, Lug- dunum en VNA aan de start, een nummer, waarin tweemaal overge- start moest worden, omdat de LD WS'er te vroeg startte (of hij ook in voetbalwedstrijden zo snel van start _aat, weten we niet). De Lugdunum- ploeg won met VNA op de tweede plaats en vervolgens ASC en LDWS, waarmede begrijpelijk wordt waar om LDWS zo'n haast had bij de start Tot slot volgde er nog een water polowedstrijd tussen de Sleutelstad en een Rest van aanwezige Nat zwemmers. Duidelijk was te zien, dat deze Pest geen ploegverband bezat, doch door de goede schutterscapaci- teiten van de Y-man Dikstaal werd de uitslag nog niet zo gek- 65 Bij de Sleutelstad kwamen de meeste doelpunten van J. Dool. De uitslagen luiden: Dames: 100 M rugslag: 1 Joke de Korte ODZ 1 15.6; 2 Ria van der Horst AD7 1 19 8; 3. Jopie de Haan, Sleutelstad 1.29.9 en 4. M. Schldt DZV, 200 M. schoolslag: 1. Janny Wel- l'ng HZC 3.16. 2. Cobie Plak DZV 3.52; 3. Bep Woerdenbach RDZ 3.86. 4 Hannie WerterCaspers, Sleutel stad 3.11.6. 100 M. vrije slag: 1 Ria Vonk HDZ 1.85: 2 Joke de Korte ODZ 1.12.9; 3. Bep Vos DZV 115. 3 x 100 M wisselslag estafette: 1 DZV (dames Schildt, Plak en Vos) 4.7.8: 2. Sleutelstad (dames de Haan. WerterCaspers en Wolters) 4 16.5. Heren: 100 M. rugslag: 1. Halvor- sen HZC 1.13.8; 2. J Rensink Sleu telstad 1.22.8; 3. J. Hoekstra HVGB 200 M. schoolslag: 1. B. Bonte, Haarlem 2.44: 2. P. Bekkering Sleu telstad 2.45.2; 3. W. van Zijl, Sleutel stad 2.47.3; 4. J Wiltemburg DJK 2 54.5 100 M. vrije slag: 1. W. de Vreng AZ 1870 59.8; 2. G. Dikstaal Het Y 1.03. 3. R. Zijlstra SZC 1.05. 4 x 25 M. vrije slag veteranen: 1. De Cleutelstad 1.16; 2. De Zijl 1.17; 4 x 25 M. vrije slag voor voetbal lers: 1 Lugdunum 1 47 7- 2. VNA 1.7.4, ASC 1.10.2; 4. LDWS 1.13. Ned. zwemsuccessen te Erkenschwick In 't met 1000 toeschouwers volko men uitverkochte overdekte zwem bad te Erkenschwick heeft tijdens internationale wedstrijden Jitse van der Veen de 100 meter rugslag ge wonnen in de goede tijd van 1 min. 08.5. Onze landgenoot klopte de Duit- er Henschke, die 1 min 11.4 no teerde, ruimschoots. Els van der Ploeg nam de 100 meter vrije slag dames in 1 min. 07 P voor haai' re kening. Zij verwees daarbij de veel voudige wereldrecordhoudster Ragn- hild Hveger (Den naar de tweede plaats. De Deense wist op de eerste 50 meter behoorlijke tegenstand te bieden, maar daarna zwom Els van der Ploeg van haar weg om haar met een verschil van 0.4 sec. te slaan. Nel Garritsen zorgde voor de derde Ne derlandse zege op deze avond. Vlin derend won zij de lOf meter school slag in 1 min. 22 8 vóór Jytte Han sen (Denemarken) die 1 min. 23.9 voor zich liet afdrukken Herbert Klein (Did.) behaalde op de 200 me ter schoolslag in 2 min 40.8 de over winning hij zwom vlinderslag en de 200 meter vrije slag was voor Voell (Did.) in 2 min 16.1. De internationale zwemwedstrijden te Erkenschwick leverden ook op de tweede-dag enkele fraaie Nederland se successen op Jitse van der Veen won de 100 m rugsiag heren in 1.09.6 vóór de Duitsers Henschke 1.11.7 en Drobig 1.13 3 Nel Garritsen werd eerste op de 200 m. schoolslag dames ir. 2 58 3 met op de tweede plaats de Deense Jetty Hansen in 2.59.1 en als derde de Duitse zwemster Iris Arens die 3.04.9 noteerde. Ragnhild Hveger (Denem.) won in 1.09.4 de 100 m. vrije slag dames 2de v/erd Elisabeth Rechl.n (Duitschlin 1.09 8 en derde onze landgenote Els van der Ploeg in 1.09 9. De Duitse zwemmer Klein won de 100 m. schoolslag in de fraaie tijd van 1.09.4. een doelpunt op, dank zij het uit stekende werk van keeper W. Giele. Warm. blee4 doorzetten wat einde- i lijk werd beloon- met een doelpunt J. Zwaan plaatste de bal uit een doelworsteling in het doel buiten bereik van de doelman, een Teylin- j gen-verdediger kon niet anders doen dan de bal met de hand uit het doel slaan. J. Kuis plaatste zich achter de elfmeterschop, welke door de kee per werd gestopt, doch de terugsprin- gende bal kwam weer voor de voe ten van Kun terug, die nu geen fout maakte (12). Wat Warmunda ook probeerde er kwam geen verandering meer in de stand. DCO—DOCOS 3—3 Toen in de wedstijd tegen DCO een I kwartie gespeeld was en Van Riet reeds tweemaal had moeten vissen, dacht de Docos-aanhang dat zich het zelfde zou herhalen wat zich tot nu toe steeds had afgespeeld; een dikke nederlaag voor Docos. Maar de mo rele injectie, die de spelers ditmaal hadden gehad, heeft haar uitwerking niet gemist. Na twee minuten nam DCO reeds de leiding door haar i snelle linksbuiten (10). Docos for- ceerde een corner, maar Verplancke kopt naast. DCO zet haar aanval weer aan het werk en weer is het de. links buiten, die inschiet (20). Na 25 minuten krijgt Dubbeldeman de bal uit het centrum toegespeeld en hij verkleinde de achterstand (21). Dit was wel 't mooiste doelpunt van de wedstrijd. Nu pas komt Docos goed los en herhaaldelijk moet de verdediging van DCO ingrijpen, maar t tenslotte maakt Ouwerling, na goed werk van Van Teylingen en Verhoe ven, onder gejuich van de Docos-aan hang, gelijk (22) Even later maakt Mazurel onnodig hands en Docos had niet over geluk te klagen toen uit de strafschop tegen de paal werd ge schoten. Docos bleef daarna met frisse, open aanvallen in de meerder- heid en slaagde er in de 35e minuut in door Ouwerling de leiding te ne men (23). Na de rust was DCO sterker, een gevolg van het feit, dat het midden veld van Docos gapingen vertoonde. De verdediging der Leidenaars gaf echter geen krimp. Na goed werk van I Verhoeven kwam er een serieuze kans de voorsprong te vergroten, maar de afwerking was slecht. Toen er nog een kwartier te spelen was, dachten we DCO te zien gelijkmaken maar Van Riet verrichtte een prach tige safe. De strijd verstreek reeds m^er en meer en Docos had de eerste overwinning reeds in het verschiet, toen Van Riet een met effect inge schoten bal liet vallen en de bal in het doel sprong. (33) VVSB—LUGDUNUM 2—4. Deze voor beide verenigingen zo belangrijke strijd werd in de laatste minuut een overwinning voor de Leidenaren. Reeds bij het begin bleek, dat VVSB ernstig poogde deze wedstrijd van Lugdunum te winnen. Enthousiast werd er gespeeld en het spl goed open gehouden en ver deeld. Herhaaldelijk waren de VV SB'ers voor de Lugd.-veste te zien. Bij een van die aanvallen wist v. Duin een misverstand in de Lugd.- achterhoede af te straffen en te scoren (10). In dezelfde minuut werd het echter al 11 door een misser van de VVSB-stopper, die overigens een prima partij speelde. Nog voor de rust wist WSB de lei ding weer te heroveren toen Marij- nen een ver schot loste en dit, door een back van richting veranderd werd en onhoudbaar verdween de bal achter de verraste Lugd.-keeper. Ook na de rust was het een pit tige strijd en was er nog geen win naar aan te wijzen. Ook niet toen Verhoeven van Lugd. gelijk maak te (22). WSB kreeg nog verschil lende kansen. Bij VVSB bracht een maal de paal redding Enkele minu ten voor het einde kreeg de WSB- linksbuiten nog een mooie schiet kans. doch zijn schot ging over. Daarna gebeurde het onbegrijpelijke. Met nog één minuut te spelen wist Lugd. er nog een 42 overwinning van te maken, doordat de achter hoede niet voldoende op haar qui- vive was en de afdekking enigzsins verwaarloosde toen VVSB in het offensief was. Zo had deze spannen de match voor WSB nog een tra gisch en onverdiend slot.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6