Twee jongens pleegden roofoverval op de Boerenleenbank te Blaricum Weer een proefproces over nieuwe winkelsluitingswet AKKERTJES Vrouwe Machtelt van Raephorst won in gedrang om vredeskus MAANDAG 26 JANUARI 1953 3E LE1DSE CODRA T EfiflS TE BLAD - PA^INA 2 Zaterdagavond werden een 15- en 19- jarige, en „behulpzame'' oom in arrest genomen De roofoverval op de boerenleenbank te Blaricum, waarbij op 8 Januari jl twee gemaskerde individuen een bedrag van 17.130.50 in de wacht sleep ten, is opgelost. Twee jongens uit Laren, de 19-jarige J. H. H. van T., dir inmiddels in militaire dienst was gegaan en zich in de kazerne te Nijmegen oevond, en zijn 15-jarige vriend G. J. J. C., die zijn vader in diens melkzaak placht tc helpen, zijn gearresteerd en hebben na aanvankelijk hardnekkig hun onschuld te hebben volgehouden thans een volledige bekentenis afge legd. Bovendien is nog een oom van de oudste der beide jongens, de onge veer 50-jarige ongehuwde bankwerker T. uit Laren, in hechtenis genomen, omdat hij de jongens na de overval behulpzaam is geweest en zich van de buit 1000.had toegeëigend. Bijria het gehele geroofde bedrag is terecht. rijden, doch enkele honderden me ters voor de grote rijksweg stapten zij uit en stuurden de taxi terug naar Hilversum. De rit kostte slechts zes gulden, doch de oudste liet de chauf feur de overblijvende viei gulden behouden. Gevaarlijk ventje Bij de fouillering van de 15-jarige van T. op het politiebureau te Bla ricum troffen de agenten der rijks politie. Zaterdagavond onder diens lange broek een geladen revolver aan, die de jongen vlak onder zijn knie zo aan zijn been had opgehan gen, dat hij het wapen in een omme zien kon trekken cn er zich mee zou kunnen verweren. Reeds voordien had de politie aan wijzingen, dat deze voor zijn leeftijd bijzonder lange knaap zich zou heb ben voorgenomen bij de overval de kassier neer te schieten, zo deze zich mocht verweren. Dat hij mogelijk ook bij zijn arrestatie van zich zou afbijten, achtten de agenten, die hem Zaterdagavond moesten arresteren, evenmin uitgesloten. Zij namen daarom de nodige omzichtigheid in acht en posteerden zich buiten het ouderlijk huis van de jongen in La ren om hem op te wachten, als hij dit zou verlaten. Dat deed hij inderdaad. Onver hoeds en zonder talmen sloegen de agenten hem daar in de boeien en voerden hem naar het politiebureau. Geraffineerde voorbereiding. Met een fantasie en intelligentie, een betere zaak waardig, hebben de beide jongens bij hun uitgebreide voorbereiding van de overval een tot in de puntjes geregeld plan opge steld, waarmede zij er inderdaad in geslaagd zijn de politie geruime tijd op een dwaalspoor te houden. Zij zorgden er voor, dat ze anders gekleed waren dan gewoonlijk, waartoe zij zich ieder een gloednieu we groene regenjas aanschaften. Voorts kochten zij twee nieuwe lin nen regenhoeden van lichte kleur en bedekten daar hun hoofden mee. Teneindt snel en geruisloos te kun nen lopen trokken zij ieder een paar nieuwe gymnastiekschoenen aan en teneinde geen vingerafdrukken ach ter te laten, ieder bovendien een paar nieuwe handschoenen. Om de vermomming te volmaken zetten zij beiden een gewone bril jp en staken zwarte maskers bij zich, die zij voor neus, mond en kin trokken toen zij de bank binnen traden. Kleren verbrand. Na de overval verbrandden en ver nietigden zij de meeste dezer nieu we kledingstukken in het huis van de bankwerker T in Laren, de even eens gearresteerde oom van de oud ste jongen. Daags na de overval liepen zij weer in hun gewone plunje, waar mede zij in geen enkel opzicht aan het signalement der daders volde den, door Laren. De vermomming had haar nut be wezen. Met genoegen lazen de beide jongens in de bladen, dat de politie naar twee volwassen mannen zocht. De overvallen kassier M. A. Bek en de twee andere personen, die tijdens de overval in de bank aanwezig wa ren, hadden zich in de leeftijd van de 15-jarige C. die langer is dan zijn 19-jarige vriend, wel heel erg vergist. Hem hadden zij voor een man van omstreeks 32 aangezien. De 19-jarige van T. hadden ze op ongeveer 26 jaar geschat. Langs een omweg. Ook op andere wijze hebben de jongens getracht de politie op een dwaalspoor te brengen. Vermomd in zijn nieuwe regenjas en hoed nam op de bewuste avond de oudste in Laren een taxi naar Hilversum. Hij vermeed de bus, omdat daarin be kenden zouden kunnen zitten. In Hilversum nam hij opnieuw een taxi en gaf de Hilversumse chauffeur op dracht hem naar Blaricum te rijden. Voorziende dat de taxichauffeur, die hem naar de bank zou rijden en na afloop van de overval uit de buurt zou brengen, zich zeker bij de politie zou melden, nadat hij van de over val zou hebben gehoord, achtte de jongen het raadzaam op deze wijze de indruk te wekken, dat hij uit Hil versum afkomstig was, althans van uit die stad naar Blaricum gegaan was. Aldaar aangekomen liet hij de chauffeur, die inderdaad later zijn belevenissen aan de politie mede deelde, dichtbij de Boerenleenbank stilhouden. Hij verzocht hem een kwartiertje te willen wachten tot hij terug zou komen en gaf hem als borg tien gulden. Vijftig meter verder stond zijn jonge kameraad die lopende uit La ren was gekomen, op hem te wach ten. Te zamen traden zij het bankge bouw binnen, terwijl zij de maskers over hun geicht trokken. De oudste hield daar de enige klant, een bloe menhandelaar uit Blaricum met zijn revolver in bedwang, en de 15-jarige van T stak de kassier een ï-evolver onder de neus Hij was het, die van achter het loket het geld wegnam. Geruisloos, zoals zij binnen waren gekomen, haastten zij zich daarna op hun gymnastiek schoenen snel te rug naar de taxi en namen beiden achterin plaats. De oudste gaf de chauffeur opdracht naar Crailo te Te voet baande het tweetal zich daarna in het duister door de bossen en over de hei een weg terug naar Laren. Daar gingen zij het huis van de reeds genoemde oom binnen, die naast de ouders van van T. woont. Binnen verdeelden zij de buit broe derlijk. Ieder kreeg 8500 en beiden propten deze bankbiljetten in een jampotje. De potjes werden daarna met lak geverfd en aldus ondoorzich tig gemaakt. Nog dezelfde avond of daags daarna zijn de jongens met be hulp en toestemming van de oom (die dit tegenover de politie heeft er kend) er toe overgegaan hun ver mommingsattributen in de kachel te verbranden. Ieder met zijn eigen jampotje ver trokken zij later op de avond naar huis. Beiden begroeven .lvorens bin nen te treden het potje in de tuin van hun ouderlijk huis. Blijkbaar kon oom zich met deze gang van zaken niet erg verenigen. Of de jongens geweigerd hebben hem in de winst te laten delen is ons thans nog niet bekend. Wel staat vast, dat oom in de nacht in de naast zijn perceel gelegen tuin van neef lief diens potje opgroef en er in to taal 1000,uitnam. De enige man. Nadat de twee overvallers bekend hadden cn de rijkspolitie hadden verteld waar zij het geld verborgen hadden, zijn de potjes opgegraven en naar het bureau gebracht. Daar bleek, dat in het potje van Van T 1000.minder zat, dan hij had op gegeven. Aangezien er slechts één man ter wereld was, die van het be staan van het potje afwist, was het vermoeden gewettigd, dat deze zich de 1000.had toegeëigend. Dus werd ook de oom gearresteerd. Ont kennen baatte hem niet meer. De bewijslast was te groot. Hij erkende tenslotte de jongens geholpen te hebben, hoewel hij van de overval op de hoogte was gesteld. Tevens wees hij de politie thuis waar hij de 10 bankbiljetten van 100 gulden had verstopt: Acht, achter een spiegel die aan de muur hing, en twee in een boek. Hechte politionele samenwerking Dat deze overval is opgelost, is voornamelijk te danken aan de grote samenwerking tussen de rijkspolitie van Blaricum met de gemeentelijke politiecorpsen in andere plaatsen van het Gooi, met name dat van Laren, en met de recherche van de rijkspo litie in het district Amsterdam. Naar men zich zal herinneren zijn kort na de overval twee corveeërs van de „Monnikenberg" verdacht van de overval gearresteerd. Hoewel de taxichauffeur en een der getuigen uit de bank met stelligheid beweer den een van deze corveeëers als de dader te herkennen bleek zijn on schuld alras uit een door hem aan gevoerd alibi. Van de twee jongens heeft de oud ste erkend, dat van hem het initiatief voor de overval is uitgegaan. Zij be weren de nieuwe kleding en de an dere attributen van hun eigen spaar geld te hebben gekocht. De pistolen zouden nog uit de oorlog stammen. Dat van de oudste overvaller werd teruggevonden achter de dubbele wand van een kastje, dat thuis in zijn slaapkamer stond. De jongens hebben medegedeeld, dat hun revol vers tijdens de overval geladen wa ren. UIT HET RAAM GEVALLEN. Zondagmorgen vroeg hebben om wonenden in de tuin achter het flat gebouw aen het Uiverp'ein te Gouda het ontzielde lichaam gevonden van de 67-jauge J C. A. Twigt, oud- marktopzichter van Gouda. De man is in df nacht van Zaterdag op Zon dag vermoedelijk uit het venster van de slaapkamer var zijn etage op de derde verdieping van dit flatgebouw gevallen De dood moet vrijwel on middellijk na de val zijn ingetreden. en koHie zijn onafschei delijk Samen verrichten zij een wonder in besparing, geur t en smaak I Niemand begreep er meer iets van Heeft Departement iets over 't hoofd gezien De rechter van de Economische Rechtbank te Rotterdam wilde het Zaterdag de 50-jarige bakker uit Rotterdam niet kwalijk nemen, wan neer deze niets van de winkelslui tingswet en speciaal met de winkel sluitingswet voor de bakkers, be greep, want voor hemzel.f was het een onontwarbaar raadsel. De rech ter had voor de zitting zijn echtge note over de practijk van de de wet geraadpleegd en zelfs toen was het hem niet duidelijk geworden. Er werd in de rechtszaal druk ge- scheimd met artikelen, die speciaal voor de bakkers erg belangrijk zou den zijn, omdat daarin het afleveren van artikelen na sluitingstijd werd behandeld Maar tegenover het ene artikel, dat de bakker die vóór zes uur met een paar broden vertrokken en na half zeven nog een broodie had afgeleverd gelijk gaf, stond weer een ander artikel, die dit strafbaar stelde De getuige-deskundige van het departement van Ecoromische Zaken, die aan de tot stand!: oming van de wet had medegewerkt legde een ver klaring ten gunste van de bakker af. maar het O. M wist weer wat anders in de wet te lezen en poneerde zelfs de vermetele stelling, dat men op het departement bij het maken van de wet iets over het hoofd gezien had. Omdat het hier een principiële zaak betrof, eiste de officier van justitie MGR. J. TH. LAGERWEY. f Gisteravond is te Amsterdam overleden mgr. J. Th. Lagerwey. Mgi Lagerwey werd geboren qp 2 Jan. i865 te Scheveningen. Hij werd priester gewijd op 15 Aug. 1889 en was achtereenvolgens kapelaan te Zoeterwoude, Amsterdam (H. Boni- facius) en Rotterdam (St. Lauren- tius). In 1906 volgde zijn benoeming tot pastoor te Den Burg op Texel. Ver volgens was de thans ontslapene pas'oor te Rotterdam (St Lauren- lius) en te Amsterdam (O.L Vrouw Onbevlekt Ontvangen). Op 2 Oct. '38 werd pastoor Lagerwey benoemd tot Geheim Kamerheer van Z.H. de Paus. Op 9 Nov. 1946 werd mgr. Lager wey eervol uit 'ijn ambt ontslagen. GREEP IN ETALAGE. Vrijdagnacht werd te Bennekom een brutale diefstal gepleegd. De horloger juwelier P., wonende aan de Dorpsstraat lag nog niet lang in bed, toen hij het was omstreeks halfeen twee doffe klappen hoorde. Hij sprong uit bed, rende naar beneden en zag dat in de spie gelruit een gat geslagen was. Er ble ken 86 hor'oges t)t een gezamenlijke waarde van ƒ6000 ontvreemd. De beer P., de deur van zijn win kel openend, hoorde iuist nog het geronk van een wegrijdende auto, zo dat aangenomen i:an worden, dat de dieven zich per auto met hun buit uit de voeten hebben gemaakt. twee kwartjes boete, maar de deskun dige vertelde dat er een brochure in de maak was, waarin aan de gemeen te-besturen de bevoegdheid zal wor den gegeven plaatselijk over de pro blemen te beslissen Daarop werd de uitspraak verscho ven naar 5 Febr a.s De nationale wisselvlag van de in zamelingsactie in verband met het eeuwfeest Hei-stel Hiërarchie is deze week naar Rijen (N.-Br.) in het bis- dam Breda gegaan. Met een bedrag van 3133.33 was deze plaats de grootste inzender. De winnaars in ieder bisdom zijn: voor het bisdom Haarlem Nootdorp met 933.voor het bisdom Roer mond Posterholt met 1212.50; voor het bisdom Den Bosch Mierlo (dorp) met 672.50; voor het bisdom Utrecht Deventer met 1506. De parochies, die deze week hun bijdrage inzonden, hebben in totaal 13.351.61 bijeengebracht. De totale opbrengst van de nationale inzame ling is tot dusver 30.604.95; dit be drag omvat de inzendingen van 51 parochies. Dit betekent, dat het in gezamelde per Katholieke Nederlan der thans ruim drie kwart cent be draagt. Na vijf weken is Roermond met 7.132.49 de winnaar der bisdommen. Haarlem is tweede met ƒ6.817.71. Het bisdom Breda is derde met 6.547.76, Den Bosch vierde met 5.378.03, Utrecht vijfde en laatste met ƒ4.603.95. Op een gisteren gehouden bijeen komst van de jongerenorganisatie in de Katholieke Volkspartij heeft mi- rister A. C. dé Bruijn een beschou wing gegeven over de betekenis van de wet op de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie voor de jongeren Hij achtte het van groot belang, dat de jongeren aandacht en belangstel ling hebben voor de P.B.O., omdat deze wet in sociaal economisch op zicht voor hen van de allergrootste betekenis is. Zij, die vele jaren heb ben gegeven voor de totstandkoming van de P.B.O. wister dat zij werkten in het belang van hen, die na hen kwamen aldus minister De Bruijn. Hij motiveerde dit oordeel op vele gronden. De belangentegenstellin gen liggen achter ons, zo betoogde hij. In de moderne maatschappelijke orde is de ondernemer ndet de kapi talist, doch de bewindvoerder van zijn ondeneming. Er dient goed te worden beseft, dat we ons bevinden in een nationale en internationale omwentelingsperiode en dat deze om wenteling zich reeds aan het vol trekken is. De jongeren van nu zijn de hervormers en de uitvoerders van de toekomst. De P.B.O. bedoelt ge stalte te geven aan wat men deze omwenteling noemt, aldus de heer De Bruijn. (Advertentie) Directeur-Generaal voedselvoorziening plotseling overleden In de leeftijd van bijna 64 jaar is in de afgelopen nacht in zijn woon huis te Den Haag de directeur-gene raal van de voedselvoorziening, over leden. Dr. ir. Stepnanus Louwe Louwes, die op 29 Maart 1889 te Ulrum (Gr werd geboren, studeerde, na zijn HBS-onderwijs in Groningen, aan de landbouwhogeschool te Wageningen. In 1912 werd hij voor een jaar as sistent-rij kslandbouwoonsulent te Schagen, waarna hij tot 1917 direc teur van de rijkslandbouwwinter- school en rijkslandbouwconsulent voor Overijssel te Meppel was en daarna directeur van een dergelijke school in Hengelo Van 19231935 was de heer Lou wes lid van de Provinciale Staten van Overijssel, waarvan de laatste 4 jaar lid van Gedeputeerde Staten de zer provincie Tot 1945 was hij voor zitter van het Nederlands Genoot schap van Landbouwwetenschappen en Regeringscommissaris voor de Akkerbouw en Veehouderij. In 1940 volgde benoeming tot di recteur-generaal van de voedselvoor ziening. Van 1945 tot 1948 was ir. Louwes adviseur van de directeur- generaal van de „Federation of Agri culture Organiatsions''. In 1947 verleende de Senaat van de Landbouwhogeschool te Wageningen ir. Louwes het doctoraat honorus causa. De overledene was ridder in de or de van de Nederlandsche Leeuw. De heer Louwes heeft Zaterdag een hartaanval gehad. Dr. Louwes, die de omvang en de intensiteit van zyr arbeid de laatste tijd enigszins had verminderd, had niettemin nog een veelomvattende taak, waai aan hij zich wellicht te veel heeft gegeven Met zijn plotse ling verscheiden verliest ons land een belangrijke figuui die ook inter nationaal een grote reputatie genoot. Jiwtte GOLF Luitenant-generaal A. Q. H. Dljxhoorn, minister van Defensie in het 2e kabinet-De Geer en daarna in de regering te Londen, is, terwijl hij in zijn huis een telefoongesprek voerde, aan een hartverlamming overleden. Hij bereikte de leeftijd van 63 jaar. Een 10-jarig meisje, dat Zater dagmiddag te Nijmegen onvoorzich tig de weg overstak, werd door een auto gegrepen ij gedood. Een voor bijganger wilde vlug de dokter op bellen en rende by de ouders van het meisje binnen, die zo het ver schrikkelijke nieuws vernamen. Een 20-jarige M.T.S-er, die in aanraking met een hoogspanningska bel, waar 5000 volt op staat. Hij werd op slag gedood. Verdacht van malversaties is de voormalige administrateur van het Alg. Ziekenfonds te Vlaardingen in arrest genomen. Jubeltonen van Snip en Snap, de jubelrevue van de „NeJ. Revue," werd Zaterdagavond te Baarn, waar ten bate van „Het vierde Prinsen kind" een opvoering gegeven werd, bijgewoond door de Koninklijke familie. Onvoorzichtig het trottoir ver latende werd de 43-jarige weduwe H. J. A. D.-S. uit Den Haag Zaterdag middag door een personen-auto aan gereden en gedood. Een diepslapcnde heer werd Vrijdagnacht het slachtoffer van een uitgeslapen inbreker, die tot bij zijn bed wist te komen, om daar een wel gevulde portemonnaie uit de broek zak te halen. Vogelpest te Bergen op Zoom heeft de burgemeester van die ge meente genoodzaakt een ophokbevel uit te vaardigen vóór een gedeelte van zijn gemeente. De pluimveesta- nel van de landbouwer 150 hoen ders moest reeds worden, vernie tigd Het lichaam van de in Novem ber vermiste scheepskok uit Gronin gen, die met het m.s. „Tide" naar Ham-burg voer, is in een vissersha ven bij Hamburg aangespoeld. Politie steld een onderzoek in. Pijn... overal! Pijn in rug, armen en benen: dat draait vast op griep uit! Tenzij U zo wijs bent om het kwaad te bestrijden met ...die helpen direct! J Zo was Wassenaar I De ruzie tussen de twee addellijke geslachten in Wassenaar's middel eeuwse parochie, waarover we reeds in het vorig artikel spraken ging over de volgorde bij het offeren en bij het kussen van het zogenaamde paisberd. Nog in de dagen van St. Bonifacius bestond het oud-liturgi sche gebruik, dat de gelovigen brood en wijn aanbrachten voor de H. Mis. Toen in de Karolingische tijd het aantal Missen toenam en er ook min der gecommuniceerd ging worden, verdween dit gebruik cn in plaats daarvan liet men priesters de offer gaven aanbieden of begon men geld te offeren, voor welk doel een offer blok bij het priesterkoor werd ge-, plaatst. De offerende gelovigen werden in drie groepen onderschei den: de vorsten, dt geestelijken en de eenvoudige leken. Over de volg orde bij dat offeren ontstonden ge makkelijk en vaak kwesties, n.l. over de vraag en het recht, aan wie de eer toekwam het eerste te gaan. Eveneens was dat het geval, wan neer men, weer in volgorde van rang en stand naar voren kwam om de vredeskus te ontvangen of het paes- berd, ook peese of pits geheten tè| kussen Dit bord, een soort pateen.j werd sinds de 13de eeuw vaak ge bruikt ter vervanging van de vredes kus. Moeilijkheden. Vrouwe Machtelt van Raephorst meende de voorrang by deze litur gische plechtigheden te hebben voor de vrouwe van Zandhorst. Graaf Willem van Henegouwen besliste als volgt in deze hooglopende kwestie: de vrouw van Dirk van Zandhorst zou, omdat haar man afstamde van het huis van Wassenaer, de voorrang hebben gehad maar omdat zij ni^t kerkelijk was getrouwd, mocht de vrouwe van Raephorst voorgaan, zo lang het huwelijk van Dirk van Zandhorst niet kerkelijk gewettigd zou zijn. Over hetzelfde recht van voorrang was twaalf jaar vroeger kwestie ge weest in Leiderdorp tussen de rid ders Jan van den Zyl, Daniël Uyt- tenwaert, Dirck var. der Does en Gerrit Ramp en Dirck en Boudewyn en Floris en Thyman van Swieten met Gysbrecht van Leyderdorp, om dat Dirck van der Does als de oud ste zoon van Maudyn van der Does en dementia van Zandhorst, meende de voorrang te moeten hebben; de ridders van Zandhorst beriepen zich op hun afstamming in de mannelijke linie van de heren van Wassenaer, die gewoonlijk ook burggraven van Leiden en heren vart Rijnland waren Het slot van het geslacht van der Does, huis ter Does geheten lag aan de Does bij Leiderdorp; het stamslot van Swieten lag toen in Leiderdorp, later onder Zoeterwoude. Juist omdat de oude zo echt litur gische gebruiken van offeren en de vredeskus voortdurend aanleiding werden tot allerlei kwesties en ru zies over de voorrang tussen de adel en voorname personen, heeft de Kerk ze afgeschaft. In plaats van vrede brachten ze soms moord en doodslag of werden ze aanleiding tot jarenlange veete in een parochie. De Wassenaarse parochie. De Domrekening van het jaar 1404 kan ons wat meer vertellen over de betekenis van de Wassenaarse paro chie in die tijd, wanneer wij een ver gelijking maken met de andere pa rochies in Rijnland. Wassenaar betaalde toen ruim 7 pond tegen bijv. Noordwyk ruim 3 pond, Voorschoten 4, Voorhout 2 en Oegstgeest ruim 3 pond. Betere gegevens verschaffen ons de gehouden informaties naar de ge goedheid van steden en dorpen om volgens de verkregen inlichtingen de verponding te kunnen vaststellen. De verponding dateert van de 15de eeuw, de tijd van de Bourgondische vorsten, die telkens aanzienlijke be dragen vroegen, welke over de dor pen en steden moesten worden om geslagen. De inwoners werden dus niet gelijk tegenwoordig gebeurt, rechtstreeks aangeslagen; de ge- (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). ZWAAR BEWOLKT. Zwaar bewolkt met enkele op klaringen en aanvankelijk hier en daar mist. Overwegend droog weer. Aanvankelijk zwakke en later tot vrij krachtig toenemen de Zuid-Westelijke wind. Van nacht in het binnenland hier en daar lichte vorst, overdag de zelfde temperaturen als vandaag. 27 Jan.: zon op 8.28 en onder 17.18; maan op 14.29 en onder 7.22 uur. ütt iu&e>i in Euiojia De weerrapporten var. hedenochtend 0700 uur luiden: weer temp. OSLO zwaar bew. 18 C. STOCKHOLM licht bew. —11 KOPENHAGEN licht bew. LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH WENEN geheel bew. 2 nevel 2 nevel 1 geheei bew. 3 geheel bew. 3 geheel bew. 3 onbewolkt 3 nevel 4 nevel 2 gehee1 bew. 2 gehee bew. meente kreeg de aanslag en het be stuur van stad of dorp moest maar zien het geld van de ingezetenen te vorderen. De vorst had dus alleen maar het gezamenlijke vermogen van een stad of dorp te onderzoeken en omdat toen rijkdom nog hoofdza kelijk bestond uit grondeigendom, werden vooral de morgen land ge teld de zogenaamde morgentalen. Bij het opkomen van handel en nij verheid naast de landbouw, werd het heffen van belasting naar morgenta len onbillijkheid en men begon het belastbaar vermogen te tellen naar het aantal schilden, de meeste ge bruikelijke munt. Weer later hield het schild op de gewone rekenmunt te zijn en kwam het pond daarvoor in de plaats. Dan gaat men spreken zowel' van schiltalen als van verponding. In 1494 werd Philips de Schone, klein zoon van de in 1477 op het slagveld gesneuvelde Kai"el de Stoute, meer derjarig en in 1495 stonden de steden hem in Brussel een eerste bede toe. Daarom werd er in 1496 een infor matie gehouden naar de belastbare draagkracht van steden en dorpen. Een commissie van informatoren trok rond en Wassenaar kreeg op 7 Juni een beurt. Gedagvaard werden naar Rijnsburg, waar de commissie zitting hield: schout Jan Baerentse. en vijf gedeputeerden. En deze per sonen antwoordden dat Wassenaar 138 haersteden groot was Maar van die 138 huizen, waren er 22, die niet in aanmerking zouden komen om aan de belasting mee te betalen Het dorp was niet vooruit gegaan; in te gendeel. Want in de tijd van Karei de Stoute telde het nog 160 haertste- den. Achteruitgang. Op de vraag, waaraan die achter uitgang te wijten was, gaven zij ten antwoord, dat vooral de grote lasten van de laatste jaren daarvan de oor zaak waren. Zowel Philips van Bour- gondië als Karei de Stoute kwamen steeds geld te kort voor hun leven van pracht en praal en de rijke bur* gerij van deze eerste gouden eeuw moedigde de praalzucht van de Bourgondiërs nog aan, omdat zij de verarmende adel wilde overvleuge len. Al die luxe en weelde hadden tot gevolg, dat de bevolkingssterkte in deze periode van opleving vrijwel stabiel bleef en in het laatste kwar taal van de 15de eeuw zelfs ging da len. De vele oorlogen, die de Bourgon diërs voerden, kostten daarbij han den vol geld; Karei de Stoute droom de van een groot Bourgondisch rijk als hart van Europa; zijn dood op het slagveld van Nancy maakte aan die droom een einde. Het is dus te be grijpen dat de mensen van Wasse naar klaagden, zoals lieel het platte land deed, over de vele oorlogen, die schatten geld hadden gekost en die zoveel tot de verarming en achter uitgang hadden bijgedragen. Ook vindt men dan al de trek van het land naar de stad; „vele van haren ryexsten van heuren dorpe zyn van danen getogen metter woone". Hadden zij dan ook ten tijde van Karei de Stoute nog 9 vissersschui ten nu waren er maar 4 meer, waar mee zij de zee optrokken om vis te vangen. In 1477 inden zij 3300 schel lingen belasting; dat getal was nu gedaald tot 1694 en dan rekenden zij tot de belastbare personen nog 25 mensen mee, die feitelijk niet meer konden betalen. Behalve visvangst, geven zij als bronnen van bestaan op: hoofdzeke- lijk „lantelinghe" en verder wat „metter koe". Maar ook hier ellende en miserie, want de prijzen voor zui velproducten waren slecht.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2