S)e NUSCHKE Een zware scheepsbrand te Liverpool O d'e dokters in Moskou! Gen* Van Fleet over Korea Schaepman in T ubbergen herdacht Hij is weer vrijgelaten Onfortuinlijke rover vond sleutel maar moest platzak de benen nemen Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 26 JANUARI 1953 44ste JAARGANG No. 12798 duikt in het ziekenhuis Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.— p. mnd., f 6— p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes t 1.50 De „Empress of Canada" totaal uitgebrand Gisteravond is een zware brand uitgebroken aan boord van het grote Cana dese passagiersschip „Empress of Canada" (20.235 ton), dat te Liverpool in het dok ligt voor de jaarlijkse inspectie. Dc weinige leden van de beman ning, die zich aan boord bevonden toen de brand uitbrak stelden zich bijtijds aan wal in veiligheid. Meer dan 30 brandweerwagens met 140 man personeel voerden met 40 stralen een hopeloze strijd tegen het vuur. Er was zoveel water in het vaartuig gepompt, dat het slagzij begon te maken. Er werden gaten in de wanden geboord om meer water te kunnen toevoeren. Het schip is eigendom van de „Ca nadian Pacific Railway", die diensten onderhoudt tussen Canadese havens en Liverpool. Het vaartuig kan 700 passagiers vervoeren en heeft een be manning van 350 koppen. Tijdens de •oorlog was het als troepentransport- schip in de vaart. De brandweerleiding begon gister avond, nadat de brard zes uur had gewoed, de hoop op te geven. Het vuur vrat nog steeds /oort. terwijl de brandweerlieden met zuurstofmaskers mi snijbranders nieuwe gaten in de scheepshuid boorden om de rood gloeiende machinekamer onder wa ter te kunnen zetten De vlammenzee gloeide door zware rookwolken heen. De brand breidde zich van midscheeps uit naar achter en naar voren over üe drie dekken. De brandweermannen, die elkaar af losten, konden zich op de hellende dekken ternauwernood op de been houden. Het brandende schip lag slechts enkele centimeters van de kade af en de reddingsboten op hét bovenste dek waren slechts enkele decimeters verwijderd van het dak van een ha venloods waarop brandweerlieden stonden. Schepen werden uit de ge vaarlijke zone gesleept. Het nabij ge meerde zusterschip „Empress of France" bleef op zijn plaats, omdat het geen gevaar liep. Dikke rookwolken trokken weg over het nabijgelegen Bootle. De rook puilde aan alle kanten uit het schip en midscheeps spoot een stoomzuil van onderen rood gekleurd meters omhoog. Brandweerheden klauter- De Moskouse „Prawda" heeft de negen Sowjet-artsen, die onlangs zijn beschuldigd van een samenzwering om een aantal Sowj et-militaire lei ders „uit de weg te ruimen", van nóg een moord beschuldigd. In een artikel ter herdenking van Koeibysjew, eens een der belangrijk ste Sowj et-leiders, verklaarde- het blad ,dat hij was „vermoord door de geneèsheren-gifmengers ira dienst van buitenlandse imperialisten". Een blad uit Minsk in Wit-Rusland heeft de plaatselijke dokters er van beschuldigd betrokken te zijn bij een samenzwering tot het verkrijgen van buitensporig veel ziekteverlof. Het blad schreef, dat een aantal artsen zich ziek hield en „twijfelachtige at testen" aan collega's gaven om hen op de ziekenlijst geplaatst te krijgen. Generaal James van Fleet, com mandant van het Amerikaanse Acht ste leger in Korea, die binnenkort met pensioen gaat, is van mening, dat de landen, die aan de Koreaanse oor log deelnemen, meer manschappèn naar dat front zouden' moeten zenden. Hij beschouwt als zijn grootste werk sedert hij in April 1951 het com mando op zich nam, de opbouw van het Zuidkoreaanse leger, dat zich van een ordeloze bende ontwikkeld heeft tot een der beste strijdmachten in Azië. Het Zuidkoreaanse leger omvat thans op zijn minst zeshonderddui zend man en daartegenover verte genwoordigen de Noordkorearaen geen enkele militaire bedreiging meer. Wat de Chinezen betreft gena- raal Van Fleet meent, dat zij de Frontlinie zouden kunnen doorbre ken, maar uiteindelijk toch de neder laag zouden lijden. Bij de opbouw van het Zuidko reaanse leger is generaal Van Fleet op dezelfde wijze te werk gegaan als bij de organisatie vara de Griekse strijdkrachten, toen die zich in de burgeroorlog tegen de communisten te weer moesten stellen. De Ko- reanen noemen Van Fleet in hun bloemrijke taal: Vader der tedere ge negenheid en gestrengheid. POKKEN IN KOREA. In Korea dreigt een pokken-epide mie uit te breken. Er zijn 34 geval len van pokken gemeld en .12 perso nen zijn reeds aan deze ziekte over leden. De Zuidkoreaanse regering heeft een beroep gedaan op de Amerikaan se „Civil Service Command" om gro te hoeveelheden entstof te zenden. De voorraad entstof van de Zuidkoreaan se autoriteiten, voldoende voor slechts '100.000 personen, is reeds verbruikt. Een woordvoerder van het Ameri kaanse leger heeft meegedeeld, dat alle geallieerde soldaten tegen pok ken zijn ingeënt. den nog over de gloeiende dekplaten toen de gehele bovenbouw van bin nen in lichtelaai stond. Onder hen v/aren reeds drie dekken wegge brand, maar zij stelden niettemin alles in het werk om het bovenste te behouden. Vergeefs 'Ten einde raad besloot men de onderste ruimen vol te laterr lopen om he' schip weer in rechte stand te krijgen. Men vermoedt, dat het vuur allang had gewoed, toen het werd ontdekt. De brandweerlieden zagen rijen hut ten in een oogwenk verteerd worden, toen zij aan boord kwamen De dokwerkers, die ontkwamen, vertel den, dat het vuur zich met ontzag wekkende snelheid voortplantte. Twee van hen raakten door de rook verblind en verdwaalden. Een van hun kameraden leidde hen bij hand van boord. De vluchtelingen moesten vier stel ladders passeren om van boord te komen De intense hitte deed dekplaten omkrullen en de klinknagels vlogen als kogels door de lucht. De brand weer blies, om 11 uur de aftocht en ljet het s-chip ten prooi aan de vlam men. Witgloeiende vonken spatten in het rond, terwijl het vuur zich dieper invrat in de machinekamer. De brandweer ging na de ontrui ming van het vaartuig over tot het nathouden van de scheepshuid. Er werd geen water meer binnen boord geworpen. In plaats daarvan weidden de^. loodsen op de kade tegen de vlammen beschut doei een .water gordijn. Ten .slotte .gai de brandweer Tast de „Empress of France" een vei liger. ligplaats te geven. De „Empress of Canada:", die in 1928 werd gebouwd, had een waarde van ongeveer 10 millioen gulden. Diplomatieke beroerte? De Oostduitse vice-premier Otto Nuschke heeft raaar gemeld wordt een beroerte gehad. De 70-jarige staats man is in het ziekenhuis opgeno men. Nuschke is voorzitter van de Oostduitse christen-democratische partij (C.D.U.). De plaatsvervangen de voorzitter van deze partij, Dertin- ger, die tevens minister van buiten landse zaken was, is op beschuldi ging van spionnage kort geleden ge arresteerd. Nieuwe moorden door de Mau-Mau Afdelingen van leger en politie kammen de bossen in het district van Noord-Kinangap uit, nadat daar gis teren een Britse kolonist met vrouw en kind vermoord is aangetroffen op zijn boerderij. Er zijn al 30 aanhou dingen verricht onder de inheemse bevolking. De lijken van Roger Ruck, oud 37 jaar, en zijn 32-jarige vrouw Esme werden ira pyjama gekleed ontdekt op het grasveld voor het huis. De kleine Michael bleek in zijn bed vermoord, en elders in de boerderij een Kikoe- joe-bediende. Zij waren afgemaakt met panga's, de scherpe schoffels waarmee de Kikoejoes de grond ple gen te bewerken. Onder de arrestanten bevinden zich enkele vrouwen. Zij werden aange houden nadat een verkenningsvlieg tuig troepera op de grond in hun rich ting had gedirigeerd. Hirosjima nog altijd gevaarlijk Professor Hagiwara van de hoge school vara Hirosjima heeft verklaard, dat er nog steeds, ruim zeven jaar na het uitwerpen van een Amerikaanse atoombom op de stad, in een gebied rondom het centrum van de ontplof fing, met een straal van tenminste zevenhonderd meter, voorwerpen worden aangetroffen die sporen van radio-activiteit vertonen en daar door gevaarlijk zijn voor mensen. Boteroverschot in Amerika Doordat de Amerikanen wegens de hoge boterprijs meer margarine zijn gaan gebruiken en de boterproduc- tie deze winter tot dusverre boven dien onverwacht hoog is geweest, is er in de Verenigde Staten een enorm boteroverschot ontstaan. De nieuwe regering van het land ziet zich ge steld voor het netelige probleem, hoe dit overschot van de hand moet wor den gedaan. Ingevolge de wetten, die voor schrijven, dat de regering de prij zen der landbouwproducten op een bepaald niveau moet steunen, is de regering verplicht alle productie overschotten op te kopen teneinde te verhinderen, dat de prijzen dalen be neden het aan de producenten gega randeerde niveau. Sedert het begin vara de vorige maand koopt de rege ring gemiddeld ongeveer een mil- lioen pounds overtollige boter per dag. Reeds liggen 41 millioen pounds in de koelhuizen van dï staat opgesla gen en sommige autoriteiten ver wachten, dat deze voorraad na het zomerseizoen zal zijn gestegen tot on geveer 200 millioen pounds. Zware Russische kruisers De eerste twee Russische zware kruisers van de Sverdlov-klasse zijn thans op zee waargenomen. Ze doen dienst bij het in Kaliningrad (het vroegere Russische Zuidelijke Oost- zee-kader. De kruisers van de Sver- lov-klasse staan nog op de geheime lijst. Vermoedelijk hebban ze een waterverplaatsing van 15.000 ton en een snelheid van meer dan 25 kno pen. Ze zouden negen 21-centimeter ka nonnen hebben, die in drie drielingto rens zijn opgesteld, alsmede een bat terij voor het afvuren van geleide projectielen en twaalf 13,5-centime- ter luchtafweerkanonnen. Voorts heb ben de kruisers vier vliegtuigen aan boord, die met een catapult kunnen worden weggeschoten. De schepen zijn uitgerust met 38 stukken licht luchtafweergeschut. Aangenomen wordt, dat het grote tonnage vara de schepen wordt ver oorzaakt door de grote reserve brand stoftanks. Hierdoor hebben de krui sers een grote actieradius en zijn daardoor uitermate geschikt om als kaperschepen op te treden langs de voornaamste scheepvaartroutes. Er zijn nog zes schepen van deze_ klasse in aanbouw op werven bij Leningrad. Voorts staan er vermoedelijk twee op stapel op werven in de Zwarte Zee. ACTIE SIBELUX AFGEKEURD. In brede kringen van het Belgische bedrijfsleven wordt de actie, die de Sibelux, een groep ontevreden Bel gische industriëlen, tegen de econo mische unie Benelux voert, scherp afgekeurd. Vooral de Belgische ta baksfederatie blijkt de bedrijvig heid van haar directeur-generaal Jos. Van Allemeersch met 'n anti-Bene- luxactie allerminst op prijs gesteld te hebben, met het gevolg dat deze besloten heeft zijn ontslag aan deze federatie aan te bieden. Mén zou van Allemeersch, die de geestelijke vader is van de Sibelux, vooral de uitgifte van een tendentieus anti-Nederland se pamflet zeer kwalijk hébben ge nomen. Van Allemeersch zou voor nemens zijn zich eveneens uit de Sibelux terug, te trekken. TRUMAN ZAL ZIJI* MEMOIRES SCHRIJVEN. i Uit betrouwbare bron is vernomen dat de Amerikaanse oud-president Truman zijn memoires zal gaan schrijven, die in de loop van de vol gende jaren zullen worden uitgege ven. 'Truman had reeds een contract met een uitgeverij te New York ge tekend. Hij zou een bedrag van een half millioen dollar voor de memoi res ontvangen. Met bloemenkransen en lange redevoering In het met nationale vlaggen en pauselijke wimpels versierde lande lijke Tubbergen, de geboorteplaats van mgr. dr. H. J. A. M. Schaepman, is deze grote staatsman en emanci pator ter gelegenheid van de 50ste jaardag van zijn afsterven feestelijk herdacht. Onder het luiden van de klokken der parochiekerk, waar in de ochtend pastoor A. P. J. Schaep man een H. Mis van dankbaarheid had opgedragen, trokken in dc na middag om half drie kerkelijke en wereldlijke autoriteiten naar de monument wordt bekroond. Hier plaatste de commissaris der koningin ir. J. B. G. M. ridder de van der Schueren de krans aan de voet van het bronzen standbeeld van de onversaagde stijder. Ook werd een krans gelegd door de heren Mid delhuis en J. v. d. Akker namens de K.A.B. Onder de aanwezigen bevonden zich minister L. J. M. Beel, de oud ministers Gielen en Wijffels, de Utrechtse vicaris-generaal mgr. Huur- deman, mgr. G. Hartmann van Rij- sènburg, de voorzitter van de K.V.P. W. J. Andriessen, de voorzitter en se cretaris der Tweede Kamer-fractie prof. mr. C. P. M. Romme en Th. D. J. M. Koersen, de Kamerleden mag. dr. Stokman O.F.M., prof. Beaufort de heren Engelbertink, Groera, Hooy, v. d. Ploeg en Rijckevorsel. Nadat Schaepmans „Aan U, o Ko ning der Eeuwen" was gezongen, be gaf men zich naar zaal Kemperink, waar de herdenkingsbijeenkomst werd geopend met een toespraak van de voorzitter der K.V.P., de heer W. J Andriessen. De lange herdenkings rede werd uitgesproken door prof. dr. L. G. J. Verberne, hoogleraar aan de Economische Hogeschool te Tilburg, en buitengewoon hoogleraar te Nij megen. Hij schetste Schaepmans ver diensten als dichter, journalist, pole mist en redenaar. Vooral echter her dacht hij Schaepman als staatsman, als een man die, voortgekomen uit de romantiek, althans in haar Neder landse vorm, dienaar werd van een gezond realisme. Een man die het katholieke volk voorgirag, zowel in als buiten de Tweede Kamer, in de strijd om de volwaardigheid, teneinde zijn geloofsgenoten te bevrijden van hun „Roomse eenzelvigheid". Het zangkoor van de parochiekerk van de H. Lambertus te Hengelo, on der leiding van August Vördink werkte aan de plechtigheid mee. De zeer bescheiden huldiging werd besloten door een slotwoord van de heer Andriessen en het zin gen van enige coupletten uit het „Aan U, o Koning der Eeuwen" en het „Wilhelmus". Wie tijjti neut öchendt De beschadigde „Oranje" op de rede van Tandjong Priok. De gevangen journalist De Rotterdamse leerling-journalist, die aan het begin van de vorige week in verzekerde bewaring was gsteld, omdat hij in zijn courant militaire geheimen gepubliceerd zou hebben, is Zaterdagmiddag weer op vrije voe ten gesteld. Zaterdagochtend was hij verhoord door de rechter commissa ris. De officier van justitie had hem Vrijdagmiddag een verhoor afgeno men. Het ligt in het voornemen van de Commissaris der Kon'ngin in de pro vincie Zuid-Holland de Provinciale Staten dezer provincie ter behande ling van de plannen voor de bouw van een nieuw provinciehuis, op 4 Maart a.s. in buitegrnwone zitting bijeen te roepen. Op 2 en 3 Maart zullen alle plannen voer de leden der Staten ter bezichtiging zijn. Dc Commissaris der Koningin in de provincie Overijsel, Ir. J. B. G. M. Rid der de van der Schueren, legde een krans aan de voet van het dr. Schaep- man-monument, welke plechtigheid de foto toont. Ledige brandkasten in Heerlen Ijverige secretaris met breekijzer bedreigd en op zijn bureau-stoel vastgebonden DOORSLAAND ARGUMENT Wat er nu helemaal precies aan de hand is geweest in de wo ning aan de Wilhelminastraat te Amsterdam, is nog niet helemaal duidelijk. Vast staat in ieder ge val wel, dat de bewoner aldaar verschil van mening kreeg met zijn schoondochtei 'óver.een bal gehakt. Men kon het met elkaar maar niet eens worden en daarom meende een 39-jarige kolenwer- ker, die toevallig op bezoek was, eens een woordje mee te moe ten spreken. Tijdens dit woord je werd hem duidelijk, dat de schoonvader niet voor reden vat baar was en daarom pakte hij een spiegel van dt muur en sloeg die op het hoofc van de opge wonden gehaktballentwister aan stukken. Zijn gastheer was on middellijk de gehele gehaktbal vergeten en feitelijk was hij in eens alles vergeten, want hij zeeg met een diepe zucht en een flinke hoofdwond stilletjes op de grond. Zondagmiddag is de secretaris van het fonds voor sociale instellingen der staatsmijnen in zijn kantoor, dat zich bevindt in een vroeger school gebouw aan1 de Stationsstraat te Heerlen, door een onbekende man overvallen en op zijn bureaustoel vastgebonden. De onbekende man nam zijn sleutels, waarmee hij twee brandkasten opende zonder evenwel geld te vinden. Ook het forceren van van een kluis in het kantoor van de gemeentelijke volkscredietbank van Heerlen, zich bevindende in het zelfde voormalige schoolgebouw, heeft de brutale inbreker niets opgeleverd. Zonder geld heeft de man het hazen pad gekozen. Toen de secretaris gistermiddag het I kantoor, waar hij toevallig even I moest zijn, achter zich dicht had ge daan, ontdekte hij, dat achter de deur een man stond met een breekijzer in de hand. Op het bureau lagen ver- scheidene inbrekerswerktuigen. De man met het breekijzer maakte korte metten met de secretaris. Hij dwong hem in zijn bureaustoel te gaan zit ten, bond hem daarna vast aan de verwarming en ontnam hem zijn sleu telbos. Daaraan bleek o.a. de sleutel te zitten van een der brandkasten, zodat de inbreker zich de moeite kon besparen, om die met zijn breekijzer te bewerken. De die vond echter in de bewuste brandkast geen geld, wel lag er een envelloppe waarop stond geschreven „reservesleutel brandkast boekhou ding". Met deze sleutel opende de in breker vervolgens de zich in een aan grenzende kamer bevindende brand kast van dc kassier van bovengemeld fonds, maar ook deze kast bevatte geen geld. De man gaf daarna zijn pogingen om zich te verrijken met het geld van de sociale instellingen der staats mijnen maar op, en verdween met achterlating van zijn gereedschappen Toen het zover was, stelde dc se cretaris alles in het werk om zich uit zijn boeien los te wringen, hetgeen hem tenslotte gelukte, waarna hij als de weerlicht de politie telefonisch in lichtte, over hetgeen hem zo onver wachts bij zijn bezoek aan het kan toor was overkomen. Het onderzoek van de politie wees daarna uit, dat de inbreker, voordat hij werd gestoord in zijn bezigheden, ook aan het werk was geweest in het kantoor van de gemeentelijke volks credietbank van Heerlen, zich even eens bevindend in hetzelfde gebouw aan de Stationsstraat. In het kantoor van deze bank had de man de deur van de kluis gefor ceerd. De brandkast in die kluis had hij echter niet open kunnen krijgen. De inbreker was het gebouw binnen gekomen door een raam aan de ach terkant, dat hij open had weten te krijgen, door met een stukje ijzer een spanjolet los te peuteren. Over zijn identiteit tast men nog in het duister. Wel weet men, dat hij, na het ver laten van het voormalige schoolge bouw, is weggereden in een ayto, die voor dit gebouw stond geparkeerd. Het secretariaat van het aartsbis dom deelt mede, dat geruchten als zou het voornemen bestaan in Ne derland binnen afzienbare tijd twee nieuwe bisdommen te vestigen, vol komen uit de lucht gegrepen zijn. (De .Telegraaf" heeft namelijk be richt, dat nieuwe bissehooszeteis zou den worden gevestigd in Deventer en Rotterdam) Jlmiettje De tragedie van de ouderdom is niet, dat men oud, maar dat men nog jong is.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1