L Niet alleen de dorpen rondom, maar ook Leiden is een forensengemeente 5730 Leidenaren werken buitent 3650 „vreemden" binnen de stad Bondsvoorzitter J* Korting over de eenheid in de K*A*B. unstleven in Leióen Muiówcauw- aió.. „facandweewtan" VRIJDAG 23 JANUARI 1953 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 HOOGSTE PERCENTAGE IN OEGSTGEEST Wanneer wij in onze streek over forensengemeenten spreken dan den ken wij wel aan Oegstgeest, Voor schoten e.d. maar niet aan Leiden, [feitelijk geheel ten onrechte, want Leiden huisvest veel méér forensen dau Oegstgeest, Voorschot'.in, Leider dorp, Rijnsburg, Warmond en Val- kenburg tezamen! Blijkens een zeer recente publi catie van het Cen'rraal Bureau voor de Statistiek wonen volgens de jongste gegevens in Leiden namelijk rond 5.730, in Oegstgeest 1270, in Rijnsburg 410, in Warmond 210, in Leiderdorp 720, in Valkenburg 80 en n Voorschoten 990 forensen. Negen i tienduizend bewoners van onze jtreelc trekken dus ochtend aan ochtend beroepsmatig naar elders om ?as 's avonds in hun woonplaats te rug te keren. Frocentueel staat Leiden natuur lijk niet aan de spits en terecht wor sen Oegstgeest, Leiderdorp en Voor schoten dan ook in onze streek als de forensengemeenten bij uitnemend- icid beschouwd. Toch laat een be rekening zien, dat 6,3 pet. van de Leidse bevolking en zelfs 11 pet. van rle mannelijke bevolking forens is. Evenwel: voor Oegstgeest zijn deze percentages 11,4 en 10; voor Leider dorp 15 en 23,7 en voor Voorschoten j,8 en 15-8. Volledigheidshalve voe den wij daar de percentages aan toe an Rijnsburg (6,8 en 11), Waïmond 5.4 en 8,5) en Valkenburg (6 en 9). Intussen krijgt men een juister in- r icht in de verhoudingen als men niet alleen nagaat welk percentage le forensen van de gehele bevolking q. van de mannelijke bevolking uit- naken, maar welk deel van de be roepsbevolking forens is. En dan komt men tot veel grotere verschil len. In Leiden n.l. werkt 21,5 pet. van de mannelijke „arbeidskrachten" (in j de ruimste zin genomen, dus met in begrip van directeuren, zelfstandige zakenlieden, enz. enz.) elders. Méér dan een vijfde deel dus van het to taal en ongetwijfeld heel wat meer dan velen gemeend zullen hebben! Inmiddels zinkt dit percentage in het niet bij dat van Oegstgeest, waar het 43,5 bedraagt! Nóg hoger is het in Leiderdorp, n.l. 48; hier trekt dus bijna de helft van de mannelijke be roepsbevolking elke morgen naar elders! Voorschoten komt in dit op zicht op een percentage van 36,5, Rijnsburg op 20, Warmond en Val kenburg elk op 19 pet. Welke beroepsgroepen. Het toch wel zeer verschillende karakter van het „forensendom" in de onderscheidene gemeenten van deze streek valt duidelijk in het oog als men nagaat in welke beroeps groepen de forensen hun arbeidsveld vinden. Zo is van de Leidse manne- lijke forensen niet minder dan 58 pet. werkzaam in de nijverheid. In Leiderdorp bedraagt dit percentage eveneens 58, in Valkenburg 50 en in Warmond 57. In Voorschoten en Oegstgeest komt het op 37, in Rijns burg evenwel komt het niet hoger dan 12! In deze gemeente echter is 34 pet. werkzaam bij handel, ver keer, bank- of credietwezen. In Lei den evenwel komt deze laatste groep met hoger dan 16pet. Ook Leider dorp en Valkenburg behalen nage noeg ditzelfde percentage; Oegst geest en Voorschoten komen op on geveer 28 pet. Laatstgenoemde twee gemeenten hebben ook 28 pet. foren sen werkzaam in overheidsdiensten of bij het onderwijs maar op dit ter rein weet Rijnsburg het niet verder te brengen dan 3 pet. en Leiden 18 pet. Van de vrouwelijke forensen tenslotte is in Rijnsburg 65 pet. werkzaam in z.g. huiselijke" dien sten maar van de Oegstgeester vrou wen slechts 7 pet. Al het bovenstaande heeft betrek king op de z.g. woonforensen. de mensen dus die in de genoemde ge meenten wonen en elders werken. Daartegenover staan de werkforen- sen, de mensen die in de genoemde gementen werken teiwijl zij in an dere gemeenten wonen. Leiden heeft tegenover zijn 5.730 woonforensen 3.650 werkforensen. Leidse Universiteit Geslaagd voor het candidaatsexa- men Nederlands recht de dames L. A. Meulendijk Noordwijk, D. J. C. Wes- seling Utrecht en de heer J. van Loo- keren Campagne Oost Capelle. Trekken 's morgens dus 5.730 van onze ingezetenen naar elders, er ko men 3.650 mensen van elders naai de stad om hun dagelijkse arbeid te verrichten. De verhouding is er dus een van 10 op 6. In Voorschoten is deze verhouding 10 a 7 en in Lei derdorp 10 tot 7. Ook Oegstgeest met 10 tot 8 en Rijnsburg met 10 tot 9 wijken van de Leidse verhouding principieel niet af. Geheel anders is het echter met Warmond gesteld, waar tegenover elke 10 woonforen sen niet minder dan 12 werkforen sen staan. Warmond is daarmede de enige gemeente in onze streek, waar heen dagelijks méér mensen trekken om er hun arbeid te gaan verrich ten dan er tot dat doel de gemeente verlaten. Intussen blijkt uit het bovenstaan de wel duidelijk dat tegenwoordig de forensen waarlijk niet alleen in de bekende forensenplaatsen wonen maar dat het forens zijn ,d.w.z. het regelmatig zijn arbeid verrichten in een andere gemeente dan waarin men woont, een practisch algemeen verbreid verschijnsel is, óók in onze streek. ,,'n Foto°praafje bij de haard" (mei 'n plaatje!) Gezellige en leerzame serie causerieën over verschillende onderwerpen- Voor ieder, die fotogrnleert of 't wil gaan doen. Op Maandagavonden in de grote bovenzaal van „HET GULOEN VLIES", Breestraat 125. naast onze zank Maandagavond 9 Februari a.s. 8 uur. Onderwerp: „PORTRETFOTOGRAFIE EN KINDEROPNAMEN" (op het witte doek geïllustreerd) beperkt aantal introducties «ratis verki jjgbnar aan onze zaak: foto-C ré JAN WOLFSLAG, Breestraat 123, Tel. 21851 Xeem Uw fototoestel mee! (t.o. bet Stadhuis) Maandag 23 Februari a.s.: ..VERGROTINGEN MAKEN" (met practische oefeningen, negatietjes meenemen). (Advertentie) Pater Godfried Dolle In de ouderdom van' 63 jaar is in het Ziekenhuis te Woerden overle den de weleerw. pater fr. Godfried Dolle, die tweemaal kapeJ.aan is ge weest aan de St. Leonarduskerk aan de Kaagweg alhier. Kaderavond voor gewest Leiden Het was een zeer groot aantal Ka- de mensen beter te maken, ook op derleden van de KA.B. in het gewest Leiden, dat de gewestelijke voorzit ter, de heer J. v. d. Ploeg uit Zoeter- woude, gisteravond in de bovenzaal van De Hartnonie mocht verwelko men. Hij verheugde zich er over, dat zovelen naar deze bijeenkomst geko men waren, die belegd was om een nauwere binding te verkrijgen tus sen de werkers van het district. Deze grote opkomst was vooral bijzonder prettig voor de spreker, de heer Joh. Korting, die onlangs geko zen wen tot K.A.B.-voorzitter in het bisdom Haarlem en op deze avond kennis kwam maken met het Leidse gewest, zoals hij enige weken gele den deed bij het kader van de Leidse afdeling. Ook gisteravond sprak hij over de eenheid in de K.A B., welke onderwerp wij bij de vorige gelegen heid reeds uitvoerig behandelden, zodat we ons nu tot enige details kunnen beperken. Men zou het kunnen misverstaan wanneei de bondsvoorzitter komt spreken over eenheid in de K.A.B., hetgeen er op zou kunnen wijzen, dat er onenigheid is. Dat is niet het geval. Maar wel is waar, dat de K.A. B. naar buiten groter en mooier lijkt dan zij innerlijk is. Het gros van de leden komt zelden of nooit ter ver gadering. Zelfs de reacties van ka derleder. op uitnodigingen voor vor mingsavonden zijn zeer matig. Ve len hebben slechts belangstelling voor dt K.A.B. wanneer er moeilijk heden zijn, vooral op materieel ge bied. ,We groeien scheef", aldus de bondsvoorzitter, „we vermaterialise- ren, we schieten ons doel voorbij. Als dit zo verder gaat, gaan we op het N.V.V. gelijken". Het doel van de K.A.B. is kortweg Nieuwe i-amvinsten, Pater Dolle werd 14 Maart 1889 te I Haarlem geboren en trad in 1910 in j Ontwikkelingslectuur. Brand: De het Klooster der Paters Francisca- 1 automobiel en zijn behandeling; nen, waarna hij in 1917 de H. j Brown en Raphael: Modern perso- Pri ester wij ding ontving. neelsbeleid; Buytendyk: Ontmoeting Pater Dolle was tot tweemaal toe der sexen; Danielsson: Kon-Tiki kapelaan aan de Si. Leonarduskerk, eiland; Elaut: Het medisch denken; waar hij zich zeer bemind heeft we-. Hofwijk: Canada; Kofod Hansen: ten te maken. Velt jaren heeft hij zich. vooral von de „K.A." een toe gewijd werker betoond. Tal van con ferenties voor de leden van de „K. A." heef4 hij geleid en de leden heb ben hun apologetische kennis daar op ruime wijze kunnen verrijken met de bevattelijke uiteenzettingen, die pater Dolle steeds heeft weten te geven. Ook het zangkoor der parochie ge noot zijn volle sympathie en daad werkelijke steun. Begaafd met een voortreffelijke stem heeft pater Dol le aaii de kerkelijke parochiële plechtigheden steeds veel luister we ten bij te zetten. De St. Margarita van Cortona Stichting heeft pater Dolle vele ja ren als geestelijk leidsman gehad en welk zegenrijk werk hij daar heeft verricht, weten alleen Ingewijden. In zijn eerste Leidse jaren was pa ter Dolle ook moderator van de R.K. Studentenvereniging „Sanctus Augus- tinus". Eind Januari 1947 vertrok pater Dolle naar Apeldoorn, waar hij be noemd we d tot rector van het St. •Toseph-gesticht. Zijn hart bleef even wel in Leiden, waar wij hem nog herhaaldelijk hebben teruggezien. Moge God deze ijverige werker in Zijn wijngaard belonen voor zijn veelvoudige priesterlijke arbeid, die velen ten zegen is geweest. Kapitein Carlsen; Lodewijckx: Nieuw Zeeland; Luyckx. Het ambacht in de huidige maatschappij; Möller: Isolatie; de Roever: Bijen en bijen- houden; Sivirsky: De stem van de dichter; Spock: Baby en babyverzor ging; Staring: Fransche kunstenaars en hun Hollandsche modellen; Venc- ken: Tussen oerwouden en vulka nen; Wageman: Frans Schubert; Da niel Rops: Gods avonturiers; van Gestel; Sint Franciscus Xaverius; Keulers: De handelingen der Apos telen; Oursler: Het grote offer; Thils: Het katholicisme van de toekomst. Nederlandse romans. Brouwer: St. Jan; Bruin: Simon on Johannes; Franquinet: Marat; Kortooms: Pa rochie in de Peel; Latsman: Jan Lat; Nicolas: De valse God; Oosterhoek Dutschun: Het Oever; idem: De ver te roept; Vos-Kityper: Als een ceder op de Libanon; van Zuydveen: De doden begraven zichzelf. Vertaalde romans. Gibbs: Het leven rooft; Hobart: Het huis der ge nezende handen; de Tourville: Jaba- dao; Wodehouse: Phips is de man! Engelse romans. Carr: The blind barber; Cheyney: Your deal, my lo vely; Christie: Partners in crime; idem: The seven dials mystery; Se- ton: The hearth and eagle; Tomlin- son: Gallions reach. Franse romans. Troyat: La nei-C. Kuijpers, man, 72 jaar; G. Ar- ge en deuil; Mariac: Galagaï. noldussen, wednr., 36 jaar. geestelijk gebied, ixetgeen zelfs het kader dreigt te vergeten. „We moe ten één zijn in Christus en dat gaan we uit het oog verliezen. Door de moeilijke tijden is de K.A.B. overi gens wel gedwongen meer over te hellen naar de sociaal-economische richting." Na de oorlog is de Haarlemse bond van 30.000 tot 60.000 leden ge groeid, hetgeen betekent, dat ook het kader veel vernieuwing ondergaan heeft. Weten déze mensen alles in hun juiste waarde te stellen, weten zij, dat de godsdienstig zedelijke vorming primair blijft en al het an dere slechts dient om dit te berei ken? Daarvoor is nodig, dat het kader regelmatig bijeenkomt om zich te vormen en zich te verdiepen in het werk. Wie leiding wil geven, moet leider zijn, die op de hoogte is, die zijn standpunten hinnen en buiten de beweging kan verdedigen. Aan die kwaliteiten ontbreekt nog wel het een en ander. De belangstelling voor de Gewestelijke School en het Credo Pugno-werk is beneden het dringend noodzakelijke peil. Maar zonder goed kader is het onmoge lijk een beweging in stand te hou den. Spr. spoorde zijn gehoor aan per soonlijk contact te onderhouden met de overige kaderleden, om de kern vorming intensief voort te kunnen zetten, en daarbij niet verzuimt en Gods onmisbare zegen over dit werk af te smeken. De door de bondsvoorzitter gepo neerde gedachten vormden een basis waarop een vruchtbaar debat moge lijk was, waaraan door vele aanwe zigen werd deelgenomen over al lerlei kwesties, waarover zeer open hartig werd gesproken. De heer Van der Ploeg, die de spreker dankte voor zijn heldere uiteenzetting en gedachte-wisseling, deelde nog mede, dat er weer een gewestelijke kader-bijeenkomst wordt gehouden op 27 Febr. a.s., waarop de heer St Menken, wethou der van Leiden, zal spreken over de verantwoordelijkheid en taak van de Kath. arbeider t.a.v. de komende ge meenteraadsverkiezingen. Burgerlijke Stand Geboren: Lydia Adriana Maria, d. v. P. J. D. Stroebei en M. Gor dijn; Abraham, z. v. A. van Pola- nen en N. H. C. Lammerse; Izaak, z. v. I. van Rhijn en J. Bon; Anje Vivian, d. v. P. J. Planjer en L. Prevo; Eddy Jacobus, z. v. B. J. van der Mark en H. S. Schwarze; Rudi, z. v. B. J. van der Mark en H. S. Schwarze; Jacoba, d. v. H. Kooien en J. Slijkhuis; Herme, z. v. R. M. z. v. J. Barnhoorn en G. E. v. Keu len Brone. Ondertrouwd: P. van Dam en W. Brokkaar; H. Wolting en M. E. Veld man; F. Th. J. Goddijn en M. A. J. Prinsen; H. F. W. van Aken en C. A. van Heyningen; G. Nievaart en C. N. J. Witte; J. Ranselaar en L. Koekebakker; M. Verschoor en W. Brakel; A. A. Owel en A. P. de Wolf; H. P. Zweistra en P. Hoger- brugge; L. Cerdijn en S. Westerho ven; J. A. Beun en J. A. Huijsman; W. van Berkel en J. H. W. Verbaan; G.. A. Soek en C. W. A. Helvensteijn; W. de Romijn en G. L. van Schaik. Overlijden; J. L. de Vrind, doch ter, 3 jaar; A. K. Visser, zoon, 4 jr; GEVONDEN VOORWERPEN IN DE MAAND DECEMBER. Sleutels, handschoenen, week kaart (autobus) wanten, rozenkrans, jrmbandje, portemonnaie, zadeldek- je boodschappennet, bankbiljet olie nieter, taalboekje (D* its), een paar schaatsen, slede, passer, bus inh. zou te pinda's, tas (waterproof), slagers schort. nummerplaat (auto), vuloen- houder, tas (bruin leder), auto-bui tenband, bril actetas, muntbiljetten, kerkboekje (R K.), muts, laars (rub ier) gymschoenen, kabel-rijwiel- slot. kinderambandje (doublé), hals ketting (parelen) zwembroek, onder jurk. overschoen, kous, schooltas, dic taatcahier, parapluie draadbuiger, horloge, regenjas, ki'dersteo. nagel garnituur, hoofddoek dameshoed, ca puchon, damesschoen, ballpointpen ceintuur, padvindersriem met porte monnaie met inhoud broche, pop. van stof,lederen riem, herenonder- Lroeken, tas (Schotse ruit) met in- I houd, konijn, oorbel (parel), wiel- dop van auto. kinderwagen, hoes I van parapluie muziekstuk (piano en Jvioo'), kindermanteltje, tramkaart voor 1953, plaat (groot), gouden han gertje sjaal Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen aan het Hoofdbureau an Politie, Zonneveldstraat no. 10. op V/oensdag en Zaterdag tussen 14 en 16 uur. Bach's Hohe Mcsse De Gehoorzaal was gisteravond tot in de hoeken bezet met luisteraars om Bach's „Hohe Messe" mede te maken; wat wil zeggen: luisteren, beleven en overwegen. Het is van Iskar Aribo een ontzaglijke presta tie geweest met het pas opgerichte Leidse a Capelle Koor, zulk een grootse uitvoering van het moeilijke en zware, maar wonder mooie werk te geven met zulk een prachtig polyphoon lijnenspel. Eén moment van absolute stilte en het overwel digend „Kyrië wordt ingezet. Dit is wel Bach's meest grootse, machtig ste en kunstzinnigste werk. Het is als bij toeval gered uit de nalaten schap van zijn zoon Philip Ema nuel. Nog indrukwekkender dan de Mattheus Passion is deze geloofsbe lijdenis van de meester, neergelegd in een partituur, die trilt van grootsheid en eerbied; zy wordt doorregen en overstraald van trom pet I -chetter, om dan weer neerge bogen in een ontroerend koraalmo tief zich uit te zingen. Een groot overwicht van het koor ligt in 15 koren, sommige in twee delen; het Hosanna wordt herhaald en te mid den hiervan liggen de prachtige aria's en duetten. Het orkest ge bruikt Bach in de merkwaardigste combinaties van instrumenten. Bach heeft zijn diepe godsdienstzin in de meest sublieme muziek geuit. Een paar maal grijpt hij terug naar Gregoriaanse thema's. De inspanning bij het beluisteren is groot en zeer intens, en van de koren wordt een nog grotere inspan ning gevergd, maar Aribo heeft ver moeidheid bij zichzelf, by koor, or kest en toehoorders glorieus over wonnen. De tempowisselingen nam hij zeer gemarkeerd, de rustpozen kort, o.a. tussen het broze ..passus et sepultus est" en de forse drieklank van „et resurrexit". Het inzicht en het begrip, dat Aribo in deze monu mentale muziek heeft, on zijn paeda- gogische kennis hebben geleid tot een klare en expressieve verklanking van Kyrië, Gloria, Credo, Sanctus, om maar enkele delen te noemen. Het koor was in elke stemgroep welluidend en krachtig en de durf waarmede gezongen werd verdient alle lof. De uitvoering was te mooi om iets, wat misschien iets minder slaagde of minder gelijk was, te rele veren. Want dat deert ons niet, om dat 't geheel, de stemming en de wij ding er niet onder leed. De solisten: mevrouw Dora van Doorn-Lindeman en Annie Hermes, John van Kesteren en Herman Schey, zy allen verleenden hun ge waardeerde medewerking en gaven elk een individuele expressie: in klankkvaliteit uitblinkend. Het Utrechts stedelijk orkest, onder- Vrijdag 23 Januari. Het stadsnieuws van gisteravond vermeldt om nalf negen een aanrij ding bij de Blauwpoortsbrug, Steen- straat-zyde, van tv.ee wielrijders door een personenauto. Een der fietsers j kwam met de schrik vrij, maar de ander, de heer H. B. uit het Plantsoen, liep een hersenschudding op en moest door de E.H.D. naar het Acad. Zie kenhuis gebracht worden. Morgen organiseert de RJK. Korf- baiver. „Crescendo" weer een gezel lige contactavond, die om 8 uur in de zaal Maria Gijzensteeg begint. Zowel leden als donateurs, familie, kennissen en verdere belangstellen den zijn nartelijk welkom. En gistermorgen was er een schoorsteenbrandje in het perceel Mauritsstraat 56, bewoond door de fam. v. d. W. De brandweer snelde toe om het gevaar in de kiem te smoren. Gistermiddag van hetzelfde laken een pak in het perceel Maredijk 35a, bewoond door de fam. v. M. Weer fungeerde de brandweer als redden de engel. De K.A.B.-contactcommissie in de Hartebrug-parochie organiseert op 28 Januari en 4 Februari a.s. in de Ro- manuszaal twee sjoelavonden voor de echtgenoten van de K.A.B.-leden en andere dam,s vai. de parochie. Op de hoek 1 .angebrug-Diefsteeg vond gistermorren een botsing plaats tussen een motnrbakfiets en een auto. De eerste was geladen met zui velproducten en de berijder kon de volgende schadepost noteren. 21 fles sen melk en 30 liter losse melk naar de bliksem. Bij het verrichten van werkzaam heden aan de achterzijde van een auto in de Constructierwerk^laats PATER ENGERINC- MOET RUST GAAN HOUDEN. Pater G. Engering, O.F.M., kape laan van de St Leonarduskerk aan de Haagweg, moet wegens een keel-aan- doendng enige maanden absolute rust in acht nemen en kan gedurende die tijd zijn werk in de parochie niet verrichten. van de heer K. aan de Voldersgracht, is hedenochtend een 19-jarige las ser met zijn electrisch lasapparaat te dicht bij de benzinetank van de auto gekomen, 'tengevolge waarvan brand ontstond. Met een schuimblus- apparaat heeft de Brandweer het vuur gedoofd. De auto werd slechts aan de achterzijde beschadigd. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Gisteravond werd in „Het Gulden Vlies" het 55-jarig bestaan gevierd van de Ned. Ver. tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken, afd. Lei den. Tijdens uez^ bijeenkomst onder leiding van voorzitter H. Zunderman Sr. hul'!irJ-'e de heer A. v. d. Ploeg namens 't hoofdbestuur enige Leidse leden, die 25 jaar lid waren: de heer en mevr. H. van WoudenbergStaal en mej. J. C. Wakka. De zilveren ju bilarissen ontvingen een oorkonde en ere-insigne. STADSKOK. scheidde zich in zijn begeleiding. Vermelden wij nog, dat de soliërende instrumententalisten het beste ga ven, wat zy in zich hebben. Mevr. Cathérine Gris-Ritsema aan het cla- veciihbel en Bram Martij n aan het orgel vervulden hun moeilijke taak met artistieke kunde. De noodzake lijke lenigheid heeft welhaast nooit ontbroken en mocht dit een moment wèl zo zijn geweest, dan kan dit on ze bewondering voor de énorme prestatie niet verminderen. Moge Aribo gestimuleerd worden door deze uitvoering welke zulke uitmuntende kwaliteiten had en de uitvoerenden hem helpen om op de ingeslagen weg voort te gaan om Bach meer en meer te kunnen bena deren in zijn pure gedachten, 't Was een luisterrijke uitvoeiing, met inten- ze aandacht beluisterd en naar waar de bewonderd. J. Kortmann. LEZING OVER DE STEEN INDUSTRIE VOOR DE V.O.L.A. Gisteravond hield de heer C. Swe- ris voor de Vei', van oud-leerlingen der Ambachtsschool een causerie over het ontstaan en de ontwikke ling van de „Nederlandse Baksteen Industrie." Deze industrie is door de Romei nen in ons land gebracht; de baker mat ervan bevindt zich in Zuid-Hol land. De meeste steenfabrieken zyn er nu nog in Groningen en Zuid-Hol land. Vroeger werden alle stenen met de hand gevormd, maar tegen woordig doet men hel machinaal. De productie in Groningen varieerde vroeger van 25.000 tot 30.000 per dag, tegen de 60.000 tot 80.000 per dag tegenwoordig. Het drogen gebeurde eerst op open velden, maar nu doet men dat kunst matig. Dit moet met de grootste zorg geschieden. Na het drogen komt het bakken. Hiervoor bestaan verschil lende soorten ovens. Door de machi nale bewerkingen is de jaarproduc tie thans voor straatklinkers 600 mil- lioen en voor metselstenen 1320 mil- lioen. Na de pauze werd de Drachti ge film vertoond getiteld „Van Gro ningersteen". Hierin zag men de be sproken bewerking en de verwerkte producten. Als II de 40 gepasseerd bent is oppassen dubbel geboden. Rheumatische pijnen vinden in veel gevallen hun oorzaak in onzuiver bloed. De aansporende werking van Kruschens zes minerale zouten ge ven de bloedzuiverende organen nieuwe kracht en energie. Als U die weer goed op gang brengt met de kleine dagelijkse dosis Kruschen. worden onzuiverheden in he. bloed op natuurlijke wijze verwijderd en daarmee ook de oorzaak van Uw slo pende pijn. (Advertentie) Laatste Berichten DE RALYE VAN MONTE CARLO Hedenmorgen werd uit Monte Carlo gemeld: In de kopgroep, alle equipes, die Lissabon als startplaats hadden gekozen, ontspon zien de jaarlijkse strijd om het eerst te Monte Carlo aan te komen. Bij Grasse zag het er reeds naar uit, dat dit aan equipe nummer 2, Noail- lesDe Grangeneuve (Fr.) met Simca Arone zou gelukken. Om zes minuten over half negen passeerden zij Grasse en inderdaad, om drie mi nuten over half tien meldden zij zich als eersten aan de eindcon trole. De Porsche van de Zwitsers Patthey en Renaud ging als twee de over de streep, gevolgd door de Franse Panhard-rijders Gignoux en Penon. Voor huisvrouwen is het zeker van belang, dat zij weten, hoe te handelen, In geval van brand. Hoe vaak gebeurt het niet, dat een grote brand had umnen worden voorkomen, wanneer de huisvrouw, toen de brand ontstond maar had geweten wat ze moest doen? De Finse huisvrouwen, en In het bijzonder de inwoonsters van Helsinki zuilen voortaan enige ervaring bij het brandblussen op kunnen doen door een cursns daarin te volgen. Zo zul len zij dus voortaan hun eigen „brandweerlieden" kunnen zijn. Of deze cursus ook tegemoet komt in het verkrijgen van de in geval van brand ver eiste „stalen zenuwen

Leidse Courant | 1953 | | pagina 3