DUINSTREEK Engeland loert op de „Mariella" Bollenbedrijf kan voldoende werkgelegenheid bieden Plannen voor bioscoop gingen gisteren in rook op HOE DONDERDAG 22 JANUARI 1953 0E LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 hillegom Per 1 Maart gaat de heer P. van Geffen heen als directeur der Rot terdamse Bank, kantoor Hillegom. Zijn opvolger is de heer P. Peters. Geb.: d. van H. Schreurs en H. M. Kleyn; d. van G. Klootwijk en V. Gort; d. van A. J. Warmerdam en B. M. Koppert: zn van J. C Ruigrok en M. A. van Saase; zn van P. W. Bouwman en P. M. van Leeuwen, dr van Th. L. Tromp en W. van der Veldt; dr van H. J. Vink en G. C. van der Zwet. Ondertr.: C. L. M. Pouw en L. M. van den Heuvel; A. C. B. van Saase en C. Nieuwenhuizcn; L. A. Seijse- ner en M. J. van dc Reep; F. C. van Lierop en J. G. Klück; N. Hoekstra en J. M. Hijlkema, katwijk aan oen rijn ORGEL IN GEBRUIK GENOMEN In de nieuWe kapel van het St. Willibrord-college is gisteren het nieuwe orgel in gebruik genomen met een orgel-concert door Albert de Klerk. Stille Omgang Er bestaan plan nen om een paroohiële afd. van de Stille Omgang te.stichten. Tot nu toe was men als lid aangesloten bij de Leidse afdeling. Ter bespreking van en en ander zullen genoemde leden dezer dagen ter vergadering worden opgeroepen. lisse Geb.; Maria J. L., d. v. A. W. J. Pollé en J. C. Leduc; Klaas, z. v. P. Havenaar en A. G. van 't Wout; Cor nelia M. W., d. v. A. Th. v. Steijn en M. Witteman; Jacoba M., d. v. C. R. Tromp en D. C. Blonk; Lucia S. M., d. v. H. Arrachart en P. Peters; Jaques W. F., z. v. J. A. G. Douglas en M. N. v. d. Heuvel; Herman, z. v. R. de Jonge en G. J. Munnink; Andries, z. v. J. C. v. Voorst en M. "Reijer- kerk; Cornelia H., d. v. W. J. v. Rijn en J. M. Waasdorp; Bastiaan, z. v. P. Passchier en A. v. d. Sijde; There- sia H., d. v Th. v. Ulden en A. C. Flohr- Dirk J., z. v C. Spaargaren en H. Kruit; Jan Chr., z. v. J. Both en K. B Verburgh; Jacobds A., z. v. C. J. v. d. Poll en C. A. Rijgers- berg; Theodorus J. J., z. v. H. C. Sie- belt en J. M. v. Leeuwen; Johannes H. A., z. v. P. Warmerdam en A. J. Verbeij. Ondertr.: Gerardus Prins, 25 jaar en Wilhelmina H. A. van Dillen, 27 jaar; Johannes Hoogkamer, 23 jaar en Neeltje v. d. Velden, 22 jaar; Wilhelmus A. de Groot, 30 jaar te Hillegom en Sophia J. v. Graas, 32 jaar. Getr.: J. v. d. Voort en A. v. d. Klauw te Haarlemmermeer; A. Geer- lings, te Noorwijkerhout en J. A. v. Dril; W. A. v. d. Ploeg en J. M. Pel grim te Leiden; J. G. van Graas te Meoclesfield (Australië) en M. Th. A. v. d. Zwet; H. B. Oostendorp te Bergh en M. C. Duivenvoorden. Overl.: Margje Buurman, 83 jaar, wed. van P. J. Hulstos; Johannes W. M. Frerichs, 30 jaar; Maria S. Kaan dorp, 48 jaar, echtg. van J. P. van Beek; Johannes van der Voort, 60 jaar, echtg van E. M. Hoogkamer; Jan T. Mulder, 88 jaar, echtg. van A. den Ouden; Theresia M. Reeuwijk, 81 jaar, echtg. van P. J. Suykerland. voorschoten M. LAKEMAN NEEMT ONTSLAG ALS DIRECTEUR ZANGKOOR Op de jaarvergadering van het R.K. Zangkoor ,St. Caecilia" heeft de heer M. Lakeman aan het bestuur zijn ontslag aangeboden als directeur van het zangkoor. De heer Lakeman is 41 jaar aan het zangkoor verbon den geweest, waarvan ongeveer 40 jaar als dirigent. Het ontslag werd door de voorz. van het zangkoor, pastoor J. Th. van Bemmelen aan vaard onder dankzegging voor de vele diensten in deze functie ver richt. R.K. MIDDENSTAND ZORGT VOOR STOELEN VOOR VERENIGINGS GEBOUW. Zonder te grote verwachtingen te willen wekken, constateerde de heer Schrama, in zijn openingswoord van de ledenvergadering van de R.K. Middenstands ver., dat de prijzen van de grondstoffen over de gehele lijn dalende zijn. Dit zal behalve voor de consument, ook voor de midden stand gunstige gevolgen hebben De secr., de heer W. Zoetemelk, bracht in zijn jaarverslag naar voren, dat de activiteit van de vereniging beter kon zijn en dat vooral de winkeliers onder de leden weinig belangstel ling hadden betoond voor zaken, die hen aangingen. Het ledental was door uittreden uit zaken met 3 af genomen. Tot leden van de kascommissie werden gekozen de heren B. den Elzen en M. Meyer, het boekjaar was gesloten met een batig slot. De heer G. Schrama werd weer herko zen als voorzitter en de heer N. van Os bracht verslag uit van de Cen trale Raadsvergadering. Uit de leden was het voorstel ge komen, om mee te werken aan de actie door de pastoor ondernomen om aan nieuwe stoelen te komen voor het Verenigingsgebouw; het voorstel werd door het bestuur on dersteund. Het eerste resultaat was, dat tijdens de vergadering 10 stoe len werden aangeboden en dat een Engeland loert weer op een Ita liaanse tanker met Perzische olie aan boord, die probeert zijn kostbare lading veilig thuis te brengen. Het is ditmaal de „Mariella", die alles op alles zet om het lot van de „Rose Mary" te ontgaan, die nog steeds te Aden aan de ketting ligt. Zoals men weet, staat de Britse oliemaatschappij de Anglo Iranian Oil Cy op het standpunt, dat de olie uit Perzië haar eigendom is. De tanker „Mariella" behoort aan de rederij Compagnia Trasporti Ma- rittimi. Hij vertrok Dinsdag met 5000 ton olie uit Abadan en vaart nu langs een zorgvuldig geheim gehou den route naar een even geheime plaats van bestemming. Sommige ge ruchten zeggen, dat het schip naar Zuid-Amerika zou koersen, maar Ka- zim Hassebi, een gewezen lid van de Perzische oliecommissie zei gisteren te Teheran, dat het schip „natuur lijk" naar een Italiaanse haven gaat. Het schip zal het lot van de „Rose Mary" vermijden, verklaarde hij na drukkelijk, en dan kunnen de En gelsen alleen nog een proces begin nen in de haven van aankomst Has sebi had echter „het volste vertrou wen in de integriteit van de Italiaan se Gerechtshoven". Op het ogenblik is ook graaf Delia Zonca, de directeur van de EPIM de oliemaatschappij die destijds de tanker „Rose Mary" charterde in Teheran, waar hij besprekingen voert met premier Mossadeq. Vloog dit vliegtuig boven Mandsjoerije? Radio-Peking heeft medegedeeld, dat een Amerikaans vliegend fort tien dagen geleden door jagers der Chinees-communistische luchtmacht omlaag is geschoten, toen het zich boven MancLsjoerijs gebied, ongeveer vijftien kilometer ten Noord-Westen van Antoeng, bevond. Volgens dit omroepstation zijn van de veertien inzittenden drie om het leven geko men, toen zy met hun valschermen het getroffen toestel verlieten. De elf overigen bereikten behouden de grond en zijn gevangen genomen. De Chinese premier Tsjoe en-Lai protesteerde, voor radio-Peking spre kend, krachtig tegen „deze schen ding van het Chinese luchtruim" Hij was van mening dat een dergelijk optreden „een ernstige bedreiging van het Verre Oosten" is. die hij zag als „een nieuwe Amerikaanse stap, om het Koreaanse oorlogstoneel uit te breiden". Volgens Tsjoe en-Lai werd het omlaag geschoten vliegend fort gebruikt voor strategische ver kenningsvluchten en voor het boven Mandsjoerije uitwerpen van specia le agenten, die tot opdracht zouden hebben sabotage in communistisch China te plegen en te organiseren. De leiding der Amerikaanse lucht macht in het Verre Oosten heeft vandaag bevestigd, dat Chinese ja gers tien dagen geleden een Ameri kaans vliegend fort omlaag hebben geschoten. Ontkend werd echter, dat het toestel zich toen het werd aan gevallen, boven Mandsjoerijs gebied bevond. Het was boven Noord-Ko- rea, ongeveer twintig kilometer ten Zuiden van de Jaloe, bezig propa- gandabiljetten uit te werpen, toen het plotseling door twaalf Chinese jagers werd aangevallen. Het Ame rikaanse toestel werd op zijn gehele vlucht op radarschermen gevolgd; hierdoor is onomstotelijk komen vast te staan, dat "het boven Noord- Koreaans gebied is aangevallen. Geen varkens fokken in Israël? Agudat Israel, afgevaardigde van de extremistische orthodoxe partij, heeft vandaag de Knesseth verzocht het fokken van varkens in Israël te verbieden. Zoals bekend mogen Joden vol gens de wet van Mozes geen var kensvlees eten. Israël heeft een wetsontwerp inge diend, dat aan de Israëliërs het fok ken van varkens verbiedt en dat voorziet in bestraffing van overtre ding met maximaal twee jaar gevan genisstraf. Alleen niet-Joden zouden in Is raël varkens mogen fokken, voorop gesteld, dat geen Joden op de fokke rij werken en het vlees niet aan Jo den verkocht wordt. Ten gevolge van het tekort aan vlees in Israël de rantsoenen be dragen slechts enkele onzen per per soon per week is de verkoop van varkensvlees de laatste tijd toege nomen en de rabbijnen hebben hier tegen protestdemonstraties georga niseerd. Het wetsontwerp zou niet de ver koop en invoer van varkens of ham verbieden, maar uitsluitend het fok ken van varkens. Oorlogsmisdadigers veroordeeld Een Franse krijgsraad heeft giste ren het doodvonnis uitgesproken over Karl Buck, de voormalige com mandant van het concentratiekamv Schirmeck in de Elzas. Ook Karl Nussberger, een van de bewakers, werd ter dood veroordeeld. De andere aanwezige beklaagden tegen een deel van wie ook de doodstraf was geëist werden ver oordeeld tot langdurige dwangar beid. Voor de rechters zich terugtrokken om de uitspraak voor te bereiden, had Buck, een kleine grijze man met een houten been, erop gewezen, dat hij alleen schuldig was aan hetgeen er in het kamp is voorgevallen. De anderen beklaagden hadden slechts hun soldaten plicht gedaan door zijn bevelen op te volgen. Zes beklaagden hebben bij verstek terecht gestaan. Vier van hen zijn eveneens ter dood veroordeeld. commissie de leden zal bezoeken om er nog meer bij elkaar te krijgen. Zondag 8 Februari zal het Pa troonsfeest worden gevierd en de dag daarop het jaarfeest, er zal een gezelschap optreden, en 's middags is er feest voor de kinderen. De rondvraag leverde nog enige tijd stof tot gesprek op. R.K. Vrouwenbeweging. Gister avond kwam de R.K. Vrouwenbewe ging onder leiding van de presidente Mevrouw van Dongen bijeen voor de •slgemene jaarvergadering. Direct na de opening hield de geest. adv. kapelaan P. J. v. Reisen, zijn geestelijk kwartier, wat dit keer gewijd was aan de godsdienstige op voeding van kinderen. De secr. en penn. deden verslag van het afgelopen jaar en al was de financiële toestand niet best, na af trek van alle kosten v/as er nog een batig saldo van 0 22. De bestuursverkiezing was een van de hoofdbestanddelen van deze jaar vergadering. De presidente, mevr. v. Dongen, was aftredend en stelde zich niet meer beschikbaar en ook het be stuurslid rwevr. Van Bohemen trok zich uit de bestuursgelederen terug. Door het bestuur was candidaat ge steld voor de functie van presidente mevr G. Stikvoort-van Veen, terwijl de leden als candidaten naar voren brachten de dames C. v. d. Werf-van de Heuvel, Van Ovost en Beienval- tjes. Bij de stemming werden uitge bracht 78 stemmen van de leden, Mevr. Stikvoort 58 stemmen, mevr. Van der Werf 52, mevr. van Ovost 20 stemmen en mevr. Beierwaltjes 18 stemmen. 4 stemmen waren ongel dig.- Geen der candidaten verkreeg de vereiste te stemm'en. Omdat het oresidenteschan nogal enige routine en inzicht vereist alsmede een inwer- kinesneriode werd bij acclamatie tot oresidente gekozen mevr. E v. Zon neveld. die vroeger reeds het voor zitterschap vervuld had. In de vacature van mevr van Don gen werd gekozen mevr. Stikvoort en als plaatsvervanger van mevr. Bo hemen kwam mevr. van der Werf- v. d. Heuvel in het bestuur Mevrouw E. van Gent-Zonneveld bedankte hierna mevr. Van Dongen. Gemeenteraad Vrijdagavond a.s. komt de raad in vergadering bijeen. Aanvang 8 uur. Op de agenda ko men voor o.a. de volgende punten On J er zoek van de gelooofsbrief van het nieuw benoemde lid van de ge- menteraad.de heer C. v. d. Werf. Voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet van 1.042 860. Voor het bouwrijpmaken van gron den en het leggen van dienstleidin gen in het comulex Oranjepolder. Voorstel tot het nachten en ve' - nachten van gronden voor volkstui nen en tot beschikbaarstelling van van een gemeenteliik volkstuinen- jcomnlex ..Vernedeoark". Voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet van 2.520.voor het maken van' een stalling voor de nieuwe paardenbus. Voorste] tot be schikbaarstelling van een crediet van 23.000.tot het afdoen van on de gèmeente rustende verplichtingen tot het maken van hekwerken langs de T.eidseweg. Het geven van namen aan de in Oranjepolder geprojecteerde straten (Nassauwijk). Geld voor de kapitaalswerken In het jaar 1953 zullen zeer waar schijnlijk onderstaande werken wor den uitgevoerd of eventueel worden voltooid. Bpuw R. K. Jongensschool, 180.000,bouw 56 woningen voor KLM, 800.000,bouw onder grondse rioolgemaal 31.000,ver lichting aan de Veurseweg f 22.000; uitbreiding openbare lagere school, 37.350,bouw hogedruk gashou der, 99.000.en het herstel oude gashouder f 25.000, B en W geven er de voorkeur aan dit met" kasgeld te financiëren. Hier voor is nodig, dat de gemeente bij haar banken over een crediet kan be schikken. B en W stellen voor, ge zien het feit, dat de gemeente mo menteel 'n kasgeldlening van f 500000 heeft uitstaan, welke per 1 Juli 1953 vervalt, een zelfde crediet als voor 1952 i.e. 200.009,voor 1953 vast te stellen. Oranjepolder wordt bouwrijp ge- Noordwijkerhout kijkt in de toekomst Het was geen uitgebreid, doch wel een in de gemeente-politiek zeer ge ïnteresseerd gezelschap, dat voorz. Meijer van de K.V.P. gisteravond in het jeugdhlis dor St. Jozefparochie welkom kon heten. Na te hebben medegedeeld, dat op 18 Februari a.s. de K.V.P. een leden vergadering zal houden, waarin ge legenheid zal worden gegeven tot het stellen van candidaten, stelde de voorz. vast, dat de bijeenkomst van deze avond niet is belegd, om klachten te uiten over het verleden, maar om een blik in de toekomst te werpen. Als eerste inleide: verkreeg hier na de heer J. Duivenvoorde, voorz. van de K.A.B. het woord, die de werk- gelegenheidspolitiek, de woningbouw, de sociale politiek, het onderwijs, de jeugdzorg en tenslotte de culturele taak van het gemeentebestuur onder de loupe heeft genomen. Spreker achtte noodzakelijk uitbreiding bol- lengronden, stimulering van de uit breiding van bestaande bedrijven en vestiging van nieuwe middelgrote en grote bedrijven, zen verantwoorde annexatiepolitiek, vestiging van hier passende industrieën op gronden, die voor de bollenteelt niet meer ge schikt zijn, bouw van flinke wonin gen, zowel huurwoningen als huur koopwoningen, ook weer op voor agrarische doeleinden ongeschikte terreinen, douchecellen in de wonin gen,, een badhuis, bestendiging van de huidige sociale politiek, dus hoofdzakelijk aanvulling van wat par ticulier gedaan wordt, speeltuinen voor de jeugd en tenslote op cultu reel gebied een goed gevoerde iub- sidie-politiek met controle op de be steding. Bloembollenteelt. De tweede inleider, de heer v. Leeu wen zeide dat Noordwijkerhout op een twee sprong staat. Het zwaarte punt ligt bij de bloembollenteelt. Al leen Noordwij kerhout heeft nog nieu we teeltgronden beschikbaar. Ook moet een passende industrialisatie worden nagestreefd. Het grote belang van meer onderwijs werd door de maakt Door de laatste aankopen van grond van de heer Ingenhoes van Schaik en van de erven Du ran®, is het grootste gedeelte van het uit breidingsplan in onderdelen (cen trum) eigendom van de gemeente geworden, zodat het nu mogelijk is geworden een afgerond geheel bouw rijp te maken. Bij de berekening van de kosten is rekening gehouden met het nieuwe rioleringsplan. Het plan bevat alleen de uit te voeren grond-, stfaat- en rioleringswerken van die gronden, welke nagenoeg eigendom zijn van de gemeente. Voor het bouwrijp maken zijn de kosten ge raamd op 736.360,— terwijl de kos ten van do aan te leggen dienstlei dingen worden begroot op f 306.500. Daar door de bouw van de 56 mid denstandswoningen 't tijdelijk sport terrein in de Oranjepolder gedoemd is te verdwijnen, ligt het in de be doeling het achter de Wijngaarden laan geprojecteerde sportterrein zo spoedig mogelijk gereed te maken, zodat de sportverenigingen SVLV en Rouwkoop zo min mogelijk worden gedupeerd. B en W stellen de raad voor de gevraagde credieten voor het bouwrijp maken en het leggen van dienstleidingen beschikbaar te stellen Stalling paardenbus Het was de bedoeling, om de stalling van de paardenbus te doen plaats vinden op het erf van de heer Blok. Deze heeft echter de beschikbare ruimte nodig voor zyn bedrijf. De voorwaarden, waaronder de eigenaar van het per ceel bereid was om de opstal op zijn erf toe te laten, waren voor het ge meentebestuur onaanvaardbaar. Te genover de boerderij van de heer Blok staat een transformatorhuisje. De beschikbare grond tussen het ge bouwtje en de openbare weg is vol doende om daar een onderdak voor de paardenbus te maken. Met ge- Zoetermeerse Theaterzaal stond in brand De inwoners van Zoetermcer, die al helemaal met het idee vertrouwd waren geraakt om hun wekelijks filmpje voortaan in de theaterzaal Ons Genoegen te kunnen gaan zien, zullen er zich nu weer mee dienen te verzoenen een dergelijke ontspan ning voorlopig elders te moeten zoe ken, want door een brand is er gis teravond een streep door de aanlok kelijke plannen gehaald. Gisteravond was Clinge Dooren- bos in Ons Genoegen voor het voet licht gekomen en na afloop van de voorstelling bleef men nog een half uurtje gezellig bijeen in de voorzaal Dit gezellig samenzijn werd ver stoord door het in werking treden van de alarminstallatie. Bij een di rect ingesteld onderzoek bleek er in de nok van het toneel brand te zijn ontstaan. Met handblusappara- ten ging men ten strijde tegen de vlammen en intussen werd ook de brandweer op de hoogte gesteld. Toen deze laatste de spuit in wer king stelde, was het reeds spoedig duidelijk, dat de brand tot het toneel beperkt kon blijven. Nadat de vlammen waren gedoofd kon men de schade gaan opnemen. Het bleek dat het toneel verloren was en dat in de zaal waterschade was aangericht. Het water voor de blussing moest uit de vaart langs het plantsoen worden geput, waar door een flinke hoeveelheid modder meekwam, die de stoelen en overige inventaris danig besmeurde. De filmcabine en de kostbare in strumenten liepen geen schade op. Vannacht zijn direct de besprekin gen met de aannemer, die vandaag reeds begonnen is met de herstel werkzaamheden. Het onderzoek naar de oorzaak van de brand duurt nog voort. Aan vankelijk meende men, dat er kort sluiting was ontstaan, maai bij na der inzien bleek dit practisch onmo gelijk, aangezien de alarminstallatie haar plicht had gedaan. Er bestaat een vermoeden, dat de centrale ver warmingsinstallatie debet is aan het ontstaan van de brand. De schade viel nog tamelijk mee en zal door verzekering worden ge dekt. Door deze brand is het onmo gelijk geworden om gelijk de bedoe ling was, Zaterdag a.s. de eerste bioscoopvoorstelling te geven. Het herstelwerk wordt echter met voort varendheid aangepakt en men hoopt, dat binnen enkele weken de plannen toch verwezenlijkt kunnen worden en de bewoners van Zoetermeer in eigen plaats hun film kunnen bekij ken. heer v. Leeuwen zeer duidelijk uit eengezet. Nadrukkelijk wees spr. er op, dat bij het bevorderen van het vreemdelingenverkeer en het bieden van ontspanningsmogelijkheden aan de stedlingen nimmer beslag mag worden gelegd op goede bollengron- den. Na een korte pauze ontspon zich een uitvoerige gedachtenwisseling over werkgelegenheidspolitiek, on derwijs en woningbouw. Van de aan wezigheid van wethouder Van der Voet en vijf raadsleden werd nog al eens gebruik gemaakt om ophelde ring te vragen over diverse punten. Bij deze discussie bleek, dat Noord wijkerhout op heden het laagte aan tal werklozen heeft in de streek. Vol gens de heer v. Leeuwen zou er in het hoogseizoen voor alle arbeiders in het bloemb.vak werk zijn. De heer v. d. Voet zeide zelfs, dat er in bepaalde perioden een tekort is en hij gaf als zijn mening, dat indien men weer zou kunnen geraken tot de eigenlijke normale en noodzakelijke toestand dat in een oedrijf steeds slechts 2/3 van het lar.d met bollen beteeld wordt er in r'e winter een veel ge ringere werkloosheid zou zijn. Naar aanleiding van vragen en op merkingen vertelde de heer v. d. Voet, dat het bouwen van woningen in de St. Victorparocnie op erote be zwaren stuit, daar hiervoor teelt- gronden zouden moeten worden ge kocht en eerst, een zeer kostbare rio lering zou moeten worden aange legd." Indien echter binnen afzien bare tijd de directe omgeving van het centrum is volgebouwd, zal de gemeente zich die grote uitgaven wel moeten getroosten Volgens de plannen, zo' deelde ds wethouder mede. zal binnen enkele iaren ook de Zilk verhoudingsgewijs evenveel woningen hebben als het dorp. Melodia. Voor een stampvolle zaal in hotel Van der Geest gaf de accordeonvereniging „Melodia" uit Noordwijk een cabaret-muziekavond o.l.v. de humorist Amarco. Begonnen werd door het accor deon-orkest met de clubmars, daar na volgden een gedeelte uit de ope rette „De Vogelkoopman", de Bleu Tango, en de Houthakkersmars. De ze nummers werden keurig uitge voerd. Arie .Westgeest deed daarna met zijn sneldichten en liedjes de zaal schudden van het lachen. De jo delende zusjes mochten ook yeel bij val oogsten Een leuk intermezzo vormde het jeugdige duo Gera Caspers en Chris van der Meer met hun accordeon, alsook het spel van de jeugdige pia nist Victor van der Weiden. Na de pauze werd door Melodia o.a. een Tiroler polka en een pot pourri van bekende melodieën ten gehore gebracht. Ook de jodelende zusjes kwamen weer voor het voet licht Cor Verlaan gaf een potpour ri van klassieke muziek. Besloten werd met een .Goede nacht" door het orkest en de zingendj zusjes. bruikmaking van één wand van het huisje, kan een stallingsruimte wor den gemaakt, welke het gebruik van het huisje niet belemmert en overi gens voldoende ruimte biedt om de paardenbus te stallen. De kosten worden geraamd op f 2.520,B en W stellen voor, dit crediet voor dit doel beschikbaar te stellen. Eerst een Oranjewijk, nu een Nas sauwijk In verband met de in de Oranjepolder geprojecteerde nieuwe woonwijk, welke zal aansluiten bij de bestaande Oranjewijk is het thans van belang aan de straten van dit plan namen te geven. B en W zyn van mening, dat wat de namen be treft een historisch afgerond geheel kan worden verkregen door bij de bestaande Oranjewijk een Nassau wijk te doen aansluiten, waarbij B en W er naar willen streven de meest belangrijke figuren, die aan Neder landse zijde een rol hebben vervuld tijdens de 80-jarige oorlog, te ver noemen. Het stratencomplex zal wor den omsloten door een kade, welke B en W Nassaukade zouden willen noemen, terwijl aan de grote laan in het N.W. de naam van Juliana van Stolberg, moeder van Prins Willem van Oranje, ware te geven. Verder zouden B en W vernoemen de zeer bekende StadhoudersPrinsen uit 't huis van Oranje Nassau, Maurits en Frederik Hendrik, zonen van Wil lem van Oranje. Voorts de namen van Charlotte de Bourbon en Louise de Coligny, echtgenoten van Willem van Oranje. De wegen, aansluitende bij de Oranjewijk, zouden B en W willen vernoemen naar koningin Emma en prinses Marijke, terwijl de weg, die parallel komt te lopen met de Wijngaardenlaan, vernoemd zal worden naar het vroeger aldaar ge legen huis „Te Lips" dus de Lipslaan. Geboren: Cornelia Johannes, z. van G. C. Kneijber en G. Stradinger; Dirk, z. van D. Mechelse en J. van Wijngaarden; Petrus Cornells, z. van G. M. Rossenberg en G. W. Luijnen- burg; Maria Elizabeth, d. van H. J. Zonneveld en E. J. M. van Haasteren. Gehuwd: A. Rijlaarsdam te Leiden en C. P. M. Hoogervorst. Overleden: G. W. van Duyneveldt 53 j., echtgenote van Chr. Lekker- kerker. warmond Gemeenteraad. Maandagmiddag om 4 uur komt de raad van War mond in vergadering bijeen met op de agenda o.m.: Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een tweetal verordeningen op het gebied der winkelsluiting. Voorstel van B. en W. tot deelneming in> het aandelen-kapi taal van de N.V. Bouwkas Noord Ne derlandse Gemeenten. Voorstel van B. en W. d.d. 20 Januari 1953, tot intrekking van het raadsbesluit d.d. 29 Augustus 1952 strekkende tot ver- wordt het weer? (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). PLAATSELIJK MIST. Over het algemeen veel be wolking en plaatselijk mist, maar overigens droog weer. Zwakke tot matige wind tussen West en Zuid. Weinig verande ring in temperatuur. 23 Jan.: zon op 8.33 en onder 17.11; maan op 11.21 en onder 3.06 uur. Met w&vi Ui Suiojia De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. OSLO onbewolkt 12 C. STOCKHOLM onbewolkt 6 KOPENHAGEN onbewolkt 1 LONDEN geheel bew. 3 AMSTERDAM nevel 4 BRUSSEL mist 1 PARIJS mist 2 BORDEAUX mist 6 NICE onbewolkt 1 WARSCHAU nevel 1 BERLIJN regen 3 FRANKFORT nevel 0 MüNCHEN geheel bew. 5 ZURICH mist 7 WENEN geheel bew. 1 BIOSCOPEN. De films voor de komende week zijn door de Kath. Film-Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Twee vrouwen", volwas senen. Lido: „Vrouwen in de nacht", volwassenen. Luxor: „De piratenkoningin", 18 j. Trianon: Afgekeurd. Rex. „Limelight", alle leeftij den. koop van gronden van de buiten plaats „Groot Leerust" aan mevr. E. Spanjer-Cohen. Beëdiging van de heer L. J. Beugelsdijk als lid van de gemeenteraad. Benoeming van een weth, ter voorziening in de vacature ontstaan door het overlijden van de heer J. M. J. de Greef. voorhout Woningbouwver. „Voorhout". Voor deze vergadering was grote be langstelling. In zijn openingswoord memoreerde de voorz., dat de ver eniging nu 4 jaar bestaat. Hoewel er nog maar weinig bereikt is, is toch door de bouw van de 30 woningen, voor de meest dringende gevallen, een oplossing gekomen. Helaas zijn er nog velen die op 'n woning wach ten. Dit jaar zal het bouwvolume aangevraagd worden voor die 6 wo ningen, welke in 1950 reeds waren toegezegd. Het ledental neemt steeds toe. Spreker verwacht hedenavond wel critiek, maar hoopt dat het op bouwende critiek zal zijn. Door de secr.-penn. werden de jaarverslagen uitgebracht. De in komsten waren 13234,77. De uitga ven 2056,14. Het saldo per 17 Oct. '52 bedroeg 15155, 86, dit is met inbegrip van het begin saldo van Oct. 51 groot 3977.23. Van B. en W. was een schrijven binnengekomen, dat de eerste 2 wo ningen in de Julianalaan bestemd zullen worden voor een rijksambte naar. Er wordt een plan uitgewerkt om te komen tot het bouwen van 24 woningen. Als het zover is, zal hier over nog een vergadering worden belegd. De heer J. W. Jansen werd met algemene stemmen in het be stuur herkozen. In de candidatuur v. d. Gaag werd gekozen de heer J. v. d. Blom met 34 van de 40 stemmen. Bij de rondvraag kwamen vele klachten ter sprake. Wethouder Deutekom beantwoord de de vele vragen in een groot ver band, nadat de voorz. ieder afzon derlijk had beantwoord. Hij ver wierp de gedachte, dat de gemeente niets voor de arbeiders ever heeft. Dat vele woningen door particulieren zijn gebouwd, kan alleen de gemeen te ten goede komen. Dat in de om liggende gemeenten zoveel arbei derswoningen worden gebouwd, komt door het aantrekken van de in dustrie. Dat vele woningen in de vrije sector hier leeg staan is heel erg, maar deze kunnen niet gevor derd worden, want moeten 25.— huur opbrengen. stompwijk Melkwagen viel in Stompwijkse vaart De mellehandelaar A. C. Overde- vest heeft vanmorgen omstreeks acht uur een avontuur beleefd, dat voor hem tot materiële schade beperkt is gebleven. Bij het nemen van een bocht, waarbij hij plotseling moest uitwijken voor een andere auto, ver dween zyn aanhangwagen, beladen met melk en zuivelproducten in de Stompwijkse vaart. Een grote hoe veelheid van het heerlijke witte vocht ging verloren. De schade is groot. Persoonlijke ongelukken ble ven uit. „Nooit Gedacht" De Harddra verij vereniging „Nooit Gedacht" zal, in afwijking van het oorspronkelijk opgestelde programma, dit jaar de draverij en het concours hippique houden op 22 en 23 Juli. Ofschoon aanvankelijk besloten was deze wedstrijden op 29 en 30 Juli te houden is het bestuur in over leg met het hoofdbestuur van de Ned. Draf- en Rensport hierop terug moeten komen in verband met lange baan wedstrijden in de omgeving.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2