De Eerste Kamer over de belastingen Drie jonge Maastrichtenaren vormden een kleine bende Wat ió friieó Melk binnenkort één cent duurder Internationale Bidweek „Opzetjes" voor de Hoge Raad Sh laond&clif&e auentuten aan Jioppie JCappy. (2) WOENSDAG 21 JANUARI 1953 DE LEIDSE COURANT fWEEDE BLAD - PAGINA 1 Al te veilige ramingen nadelig voor volkshuishouding In de Eerste Kamer zijn gistermid dag de algemene financiële beschou wingen begonnen over de begroting. De heer MOLENAAR (WD) con stateerde uit de vermindering van de invoer en de toeneming van de werk loosheid, dat er deflatoire tendenzen aan het werk zijn. Er dient dus, zei hy, een politiek te worden gevoerd, juist tegenovergesteld aan die in 1951 toen er inflatoire tendenzen waren. Thans moet men komen tot belasting verlaging en bevordering van inves teringen. Snel handelen is voor de werkgelegenheid van primair belang. Hy vroeg of de minister, om toene ming van het oppotten van geld te voorkomen, niet met al te grote staatsleningen aan de markt te ko men. De he'er HELLEMA (AR) zou gaarne enkele daden, zien waaaruit blijkt, dat het de overtieid ernst is met de aanmoediging van het parti culier initiatief. Hij pleitte voor af schaffing van de commissarissenbe- lasting en van de speculatiebelasting. Voorts drong hij met klem aan op belastingverlaging daar anders de werkgelegenheid ten zeerste in het gedrang zal komen. De heer TEULINGS (KVP) zei over de raming van de middelen, dat de minister niet al te gauw in pa niekstemming moet geraken. Belangrijker dan meevallers is de volkshuishouding en voor die volks huishouding zijn al te veilige ramin gen nadelig. Hij achtte het moment gekomen om het rentegamma te li quideren. De gemeentebesturen zul len heus niet op elke rente afvliegen. Hij wachtte nog steeds op con crete plannen voor de werkgelegen- heidspolitiek, welke de regering pri mair heeft gesteld. Naar zijn mening torpedeert de regering haar eigen richtlijn gegeven in de Troonrede. Van het probleem van de midden groepen, aldus betoogde de heer Teu- lings, moet men er niet een maken voor het overheidspersoneel alleen. •In de avondzitting uitte de heer POLLEMA (CH) zijn vertrouwen in het voldoende realist zijn van de mi nister om by pogingen van het kabi net tot vermindering van de werk loosheid de betalingsbalanspositie scherp in het oog te houden. Budgetair en monetair achtte hij belastingverlaging onder deze om standigheden slechts dan gewenst als daarmee het doel: betere en intensie vere investeringen, dus verhoogde werkgelegenheid, wordt bereikt. Be lastingverlaging als leuze noemde hij in strijd met het thans budgetaire vereiste. De heer VAN TILBURG (PvdA) zei, dat verlaging van belastingen niet zonder gevaar is en trager is te verwezenlijken dan verhoging van overheidsuitgaven. WIJZIGINGEN VOOR HET STEMMEN BIJ VOLMACHT. Bij de verkiezingen van het vorige jaar hebben zich moeilijkheden voor gedaan omdat vele artsen weigerden geneeskundige verklaringen af te geven ten aanzien van hun patiënten, terwijl de kieswet die verklaring eist voor zieke en invalide kiezers, die bij volmacht hun stem doen uit brengen. Het ligt nu in de bedoe ling, dat nog vóór de candidaatstel- lirag voor de gemeenteraadsverkie zingen, dus vóór April, een wijzi ging van de kieswet in werking zal treden. De wijziging houdt verband met de ondervonden moeilijkheden. Hij meende, dat er anderen zijn dan de ondernemingen, die meer aan spraak op fiscale tegemoetkomingen hebben. Vergroting van de koop kracht van de loonarbeiders achtte hij noodzakelijk. De vraag moet ge steld en beantwoord worden of be lastingverlaging de investeringen zal bevorderen. Tegen incidentele wijzi gingen van inkomsten- en omzetbe lasting heeft hij onoverkomelijke be zwaren. Wanneer er iets voor het bedrijfs leven zou moeten worden gedaan zou dat kunnen geschieden door ver vroegde afschrijving, een verder gaande compensatie van verlies en winst en afschaffing der progressie in de bedrijfswinstbelasting. De positie van hoofdarbeiders zal moeten worden verbeterd, maar een verhoging van 30 pet. over de gehele linie achtte hij uitgesloten. De heer GEUGJES (CPN) noemde de maatregelen ter bestrijding van de werkloosheid volslagen onvoldoende. Hij bepleitte handel met Oost-Europa en China. - De vergadering is verdaagd tot 1 brengen. Het is niet onmogelijk, dat vanochtend. I er nog meer opslagplaatsen zijn. WEER EEN PARTIJ VOGELS ONTDEKT. Wederom is te Apeldoorn een gro te partij opgezette vogels en eieren ontdekt. In samenwerking met enige amb tenaren van het departement van On derwijs heeft de Apeldoornse re cherche een inval gedaan in een wo ning aan de Eerste Wormenseweg en daar, verpakt in dozen, 1160 opgezet te, beschermde vogels en 1100 eieren, aangetroffen. Onder de vogels wa ren zeer zeldzame exemplaren. Ook deze verzameling behoorde toe aan de Utrechtenaar J. G. R.( een bioloog die tegen Kerstmis werd ge. arresteerd. R. heeft zijn gehele be- bij kennissen weten onder te Hij wilde zo graag gangster worden Net als op de film< Drie jongelui hadden zich in No vember en December van het vorig jaar schuldig gemaakt aan twee ern stige diefstallen met inbraak, waar voor ze gisteren ieder anderhalf jaar jeugdgevangenis tegen zich hoorden eisen, toen zij zich moesten verant woorden voor de rechtabnk te Maas tricht. Nadat de jongemannen, die resp. 17 18 en 24 jaar oud zyn, in de nacht van 27 op 28 November uit een sigaren winkel aan de Scharnerweg een hoe veelheid sigaren, sigaretten en tabak hadden gestolen, waarvoor ze de eta lage hadden kapot getrapt, braken ze op de avond van 9 December in Vragen in de Kamer Nog meer gevangenen in Ned. ontsnapt Het lid van de Tweede Kamer jkvr. mr. C. W. J Wttewaall van Stoetwegen heeft aan de minister van Justitie de volgende vragen schriftelijk gesteld: Is het waar, dat op 15 December jj. twee in het mijnkamp Eygelsho- ven gedetineerden ontsnapt zijn? Zo ja, is de minister bereid mededeling te doen van de omstandigheden, waaronder dit geschied is, en van het geen gedaan is om de ontvluchten te achterhalen? ARNHEM KRIJGT ER GEBIED BIJ. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend tot wijziging van de grenzen van de gemeente Arnhem en enkele randgemeenten. Gedeel ten van de gemeenten Ede, Eist, Huis- sen, Rheden, Rozendaal en Wester voort zullen aan de gemeente Arn hem worden toegevoegd. Wester voort krijgt er een gedeelte van de gemeente Huissen bij. Het is de bedoeling dat deze wij zigingen op 1 April ingaan. Door de voorgenomen wijzigingen krijgt Arnhem de beschikking over voldoende grond voor de woning bouw. Met uitzondering van de gemeen tebesturen van Rheden en Ede wordt door de betrokken gemeentebestu ren geen bezwaar gemaakt tegen het afstaan van grond. Uit de bij de grenswijziging be trokken gemeenten zullen in totaal 1389 inwoners overgaan naar de ge meente Arnhem. Beurs voor meinief en woningt Van 9 tot 13 Februari a.s. zal de Tweede Vakbeurs voor Meubelen en Woningtextiel te Utrecht, die wordt georganiseerd door de Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs in nauw overleg met de Centrale Bond van Meubelfabrikanten en de Federatie van Woningtextiel-grossiersbonden, worden gehouden. Voor de eerste beurs, die verleden jaar plaats vond, en waaraan 175 fa brikanten deelnamen, was een netto expositieruimte van 6000 vierkante meter gereserveerd. Thans zullen 202 firma's hun producten uitstallen op een netto expositieruimte van 7500 vierkante meter. Een uitbreiding dus in deelname zowel als in ruimte. De bezoekers van deze tweede Vakbeurs zullen een volledig overzicht kunnen krijgen van dat, wat de Nederland se meubelindustrie en woningtextiel industrie hebben te bieden. Men zal er de moderne stijlmeubelen kunnen bezichtigen, en vele nieuwe snufjes, w.o. het „slaapmeubel", het verend houten zitmeubel-uit-één-stuk en de uittrektafel met mechanisch wer kend blad. De verwachtingen voor deze beurs, zijn in vakkringen hoog gespannen. Het affiche, dat de aandacht van het publiek op de Beurs zal moeten vestigen. Een Hollandse" dame, die op het ogeblik een artistieke opdracht uitvoert in het „Friese Haagje", ontving dezer dagen een brief, waar op aan de achterzijde door een „grappenmaker" met potlood de vol gende visie op de Friese taalstrijd was gegeven: kseil dinfri slandto en opdeque nfri seventspro ng op menec. enspr actotm ymet gro tebec: isfri snta lofd iaJeque? cseiw elne manbe jegee fri stattis nspra cgebreque. (historisch) De eerste regel luidt „vertaald": 'k zeilde in Friesland, toen op dek de rest van het „vers" is dan gemakkelijk te ontraadselen. bij Vroom en Dreesmann te Maas tricht. De 17-jarige, die vroeger loopjongen bij deze firma was ge weest, kende de mogelijkheid om toegang tot de winkel te krijgen nl. langs een strsatrooster in een zij straat, via de kolenkelder en enkele lokaliteiten. In de magazijnen had den ze twee koffers gestolen en die gevuld met een erscheidenheid van artikelen van tubes crème tot heren en dameshorloges toe. Het geheel vertegenwoordigde een waarde van ƒ2500 zoals ter rechtzitting gisteren bleek. De jongemannen gaven het ten laste gelegde toe. Ze bleken tot hun euveldaden ge komen te zijn, door het geregeld be zoeken van gangsterfilms en het slen teren op straat. De jongste van het veelbelovende trio vond het b.v. een ideaal om naar Amerika te gaan om daar gangster te wordenzo had hij aan de politie verteld. De verdedig<r, mr. P. R'ussel, uit Maastricht, bepleitte om de per soonlijke omstandigheden van deze gederailleerde jongelui, die toch uit een lpehoorlijk gezinsmilieu stamden, een gedeeltelijk voorwaardelijke straf. Uitspraak in deze zaken op 3 Fe bruari a.s. VERKEERSKAMER TE ROTTERDAM BESLISTE OVER VRAAG: BROMFIETS OF MOTOR? De Verkeerskamer van de Rotter damse Rechtbank heeft vanochtend uitspraak gedaan in de zaak tegen de 20 jarige zeeman C. H. de Graaf uit Rotterdam. Hij was bekeurd om dat hij zonder rij- en kentekenbe wijs een motorrijwiel had bereden. De zeeman meende echter niet in overtreding te zijn, omdat het voer tuig volgens hem een rijwiel met hulpmotor is. De kantonrechter deel de zijn standpunt niet en veroor deelde hem tot een geldboete van zes gulden subsidiair twee dagen hech tenis. De verkeerskamer behandelde de ze zaak in hoger beroep en volgens een deskundige van de ANWB noemt deze bond het desbetreffende voer tuig een z.g. snelbrommer, die een maximale snelheid van 60 km per uur kan bereiken. De cylinderinhoud van deze snelbrommers voldoet aan de door de Conventie van Geneve aangehouden voorwaarde n. 49,9 cc. Het aanzien verschilt echter van dat van een fiets, aldus zei de deskun dige. De verkeerskamer* zeide in haar uitspraak zich de mening van de ge- tuige-deskundige tot de hare te ma ken; de Kamer meent, dat het des betreffende voertuig onder geen be ding als rijwiel met hulpmotor is aan te merken. In haar uitspraak zegt de Kamer dat niet bewezen is dat het voertuig de eigenschappen van een normaal rijwiel bezit: Het voertuig is te breed en te zwaar, de bouw van het frame wijkt af en het structuurbeeldvan het voertuig komt niet met dat van een normale fiets overeen. Ook vormt het visuele volume een beletsel het voertuig als rijwiel te beschouwen. Ook is niet bewezen, dat de motor van het voer tuig als hulpmotor te classificeren is, de snelhedi is hoger dan van een normaal rijwiel met hulpmotor. De verkeerskamer achtte het ten- lastegelegde bewezen en veroordeel de de zeeman tot een geldboete van 6.subsidiair zes dagen. De recherche te Rotterdam heeft vier personeelsleden van een gros- sierderij in huishoudelijke artikelen aangehouden. Zij hebben zich schul dig gemaakt aan diefstal Van in het magazijn aanwezige goederen. Het laatste jaar werd voor ongeveer ƒ6000 meegenomen. Een 40-jarige winkelier, die de grootste afnemer was, is eveneens voor de officier van justitie geleid. Tegen drie helers werd proces-ver- baal opgemaakt. Gezanten dineerden in Dam-paleis Enige honderden Amsterdammers hebben gisteravond bij het Konink lijk Paleis op de Dam getracht een glimp op te vangen van de gasten voor het jaarlijkse diner, dat H.M. de Koningin en Z.KR. Prins Bern- hard de leden van het corps diplo matique aanboden. Tot teleurstelling van velen reden de hofauto's, die tegen half acht op het plein arriveerden, door en gin gen via de Mozes en Aaronstraat naar de ingang aan de Nieuwe Zijds Voor burgwal waar alleen enkele fotografen stonden. Nadat Koningin en Prins zich naar binnen hadden begeven arriveerden aan de Damzijde de gasten, als eer ste mr. J. W. Beyen en zijn echtge note. Vele leden van het corps diploma tique waren in ambtsgewaad ge- kleed, de dames in kostbare avond toiletten. Veel kon het publiek niet zien, want de gasten stapten vlak voor de ingang uit en verdwenen snel naar binnen. Tegen acht uur waren allen aanwezig en bleven slechts de vier schildwachten van de intendance troepen van het kamp Zeeburg ach ter, waaruit de Amsterdammers konden opmaken, dat er iets bijzon ders in het paleis gaande was. Aan het diner in de troonzal za ten in totaal 58 personen aan. Een orkestje, samengesteld uit leden van de Koninklijke Militaire Kapel, zorgde voor passende muziek. Even na elf uur was het diner af gelopen en korte tijd daarna lag het paleis weer donker en verlaten. Het ligt in het voornemen van de Minister van Landbouw om binnen kort de prijs van de consumptiemelk met één cent per liter voor het ge hele land te verhogen. Over de da tum, waarop deze verhoging zal in gaan, zijn besprekingen nog gaande. Deze maatregel zal een grote ont lasting voor het landbouw-egalisatie- fonds betekenen. Uit dit fonds wordt namelijk de subsidie op de consump tiemelk betaald. Een eventuele verhoging van de consumptiemelkprijs zal zowel in de subsidiesector, als in die der ge- j loos voorschot van 200.000 te ver- zinsuitgaven worden gecompenseerd lenen ten behoeve van de aankoop door de sedert November van het voor 400.000, gulden van de Kaapse vorig jaar ingetreden daling der i Bossen te Doorn. De gemeente Doorn vleesprijzen, zo vernamen we vanverleende reeds een dergelijk voor- het ministerie. schot van 100.000. Intentie voor Donderdag 22 Januari: Eenheid van alle christenkerken van Amerika in onderwerping aan de H. Stoel. „Mogen zij allen één zijn.(Jo. XVII, 21). Nergens bloeit het sektenwezen als in Amerika. Tot 260 Kerkge nootschappen, die zich op de christelijke Openbaring beroepen, kan pien er tellen. Baptisten, Methodisten, Lutheranen; Presbyterianen zijn verdeeld in 58 sekten. Daarnaast nog de Episcopalisten, de Con- gregationalisten en andere Protestantse Kerkgenootschappen. De Orthodoxe Kerken van alle nationaliteiten zijn er vertegenwoordigd Bij elkaar vormen zij ongeveer 77 van de gelovige Noord-Amerika nen. Voor hun eenheid in geloof en onderwerping aan de H. Stoel baden Wattson en de zijnen op 22 Januari. Welk een geestelijke kracht zou hun eenheid betekenen! De Amerikaanse Kerken zijn niet vrij van het euvel der Oosterse Kerken- nationalisme. Heeft de Katholieke arbeidersbeweging er niet moeten bewijzen, dat zij niet anti-Amerikaans was ondanks haar Katholicisme? Heeft Budens het niet nodig geacht voor zichzelf te bewijzen, dat zijn Katholicisme de beste waarborg betekende voor zijn vaderlandsliefde? Gebed is ook hier noodzakelijk. VROUW VERDRONKEN Mist belemmerde reddingspogingen Een jonge vrouw uit Kockengen (Utrecht) is Maandagavond het slachtoffer geworden van de mist en te water geraakt. Alhoewel haar hulpgeroep in het dorp gehoord werd, duurde het vrij lang, voordat men haar gevonden had, daar de mist ieder uitzicht be lemmerde. Een poging van een der toegescho- tenen om haar met een schippershaak op het droge te trekken, mislukte, omdat de haak tekort was. Toen men er tenslotte in slaagde de vrouw uit het water te halen, wa ren de levensgeesten reeds geweken. AANKOOP KAAPSL BOSSEN TE DOORN. De Staten der provincie Utrecht hebben gisteren het besluit geno men aan de vereniging tot behoud van natuurmonumenten in Neder land voor onbepaalde tijd een rente- „Ziek zijn betekent vorstelijke voor rechten genieten", heeft een filosoof eens gezegd. Hij bedoelde waar schijnlijk, dat zieken in het alge meen nogal worden verwend Dit geldt zeker voor hen, die tegen hun hoest en verkoudheid Italiano ge bruiken. Want een voorrecht is het zeker, volop te genieten van de heer lijke smaak- van Italiano. (Advertentie) Mr. Nysingh acht aanbestedings-afspraken nief strafbaar Mr. A. E. J. Nysingh bestreed gis- i mingsbesluit heeft uitsluitend ten termorgen voor de Hoge Raad de op- j doel het vaststellen van maximum- vatting, dat bij de z.g. opzetcontrac- prijzen en onredelijke prijzen te ten sprake is, dat hier een ideaal voorkomen", zo besloot mr. Ny- systeem gevonden is, maar het is niet singh zijn toelichting op het eerste strafbaar. Ook het stelsel van vrije cassatiemiddel. aanbesteding is in de practijk maat schappelijk ongewenst, daar de aan nemer om een werk te krijgen zou overgaan tot het leveren van infe rieure kwaliteit, lager gaat dan ver antwoord is en zich verliest in-opti mistische schattingen. Geen der an dere systemen is ook zonder nadelen. Mr. Nysingh trad op als verdedi ger van de N.V. Gesman en Zoete- meyer te Alphen aan den Rijn, die door het Amsterdamse Hof wegens overtreding van het prijsvormings- besluit veroordeeld was tot ƒ2500 boete. Deze firma had het laagste ingeschreven voor de bouw van een tehuis voor ouden van dagen te Mij drecht en in haar inschrijving een opzet gecalculeerd van ƒ47.000. Twee derde van dit bedrag zou uitbetaald worden aan hogere inschrijvers. Deze opzetcontracten worden in aanne- raerskringen by onderhandse aanbe steding volkomen normaal geacht. In eerste instantie was de firma vrijge sproken van het prijsvormmgsbe- sluit. Mr. Nysingh achtte het feit, dat de Als tweede cassatiemiddel was aangevoerd, dat de handelingen van de verdachte niet in strijd waren met het algemeen belang De inschrij ver volgend op de laagste had im mers in dit geval een aanvankelijke calculatie gemaakt die ongeveer ge lijk was aan het officiële inschrij vingsbedrag van de verdachte, waar uit naar de mening van mr. Nysingh wel bleek, dat hier geen sprake kan zyn van een excessief hoog bedrag. De procureur-generaal zal op 3 Febr. conclusie in deze zaak nemen. Rond „De Ommelanden" Is „Onderkruiper" een scheldwoord? Alleen en in gezelschap! De officier van justitie te Gronin gen eiste gisteren 50,— of 25 dagen aanbesteder te goeder trouw veel te en 14 dagen vorwöardelijk tegen de veel zou betalen niet waarschijnlijk. I 29-jarige Wiebelina de B. te Noord- In de eerste plaatse heeft hij meest- J horn. Verdachte B. heeft op 6 Decem- al een calculatie laten maken door ber j.l. „smerige onderkruiper" tegen een deskundige en tevens zal de de fabrieksarbeider J. Dijkstra ge- laagste inschrijver nooit zo'n hoge zegd. Dijkstra werkte bij de Omme- prijs kunnen berekenen, dat de landen, terwijl de man van verdach- hoogste ver boven het normale uit- te staakte. De raadsman van ver steekt. Deze zou dit immers niet ac- dachte, mr. Coppius, beriep zich op cepteren, daar hij dan de naam j Koenens woordenboek, waarin het krijgt te duur te zijn. woord onderkruiper een minachtend, Het gerechtshof heeft de strafbaar- doch geen beledigend of scheld- heid van het feit gezocht in de vor- woord wordt genoemd. Ook de poli- ming van de prijs niet in de prijs op tierechter was van mening, dat „on- zichzelf, zo meende mr. Nysingh. Dit achtte hij geenszins juist, daar bij alle andere artikelen, die onder dit prysvormingsbesluit vallen ande re maatstaven gelden. Het Hof ver oordeelde het systeem, maar niet op grond van de wet. „Het prijsvor- derkruiper" een vrij kleurloos begrip is; maar in de combinatie met „sme rige" kreeg volgens de politierech ter het woord een ander accent. Hij vonniste verdachte met ƒ20, boete, of 10 dagen en 5 dagen voor waardelijk. HET SPOORWEGONGEVAL TE DEVENTER. De voorman-rangeerder J. en de adjunct-commies H., betrokken bij het spoorwegongeval te Deventer, zullen medisch en psychotechnisch worden herkeurd, zo vernemen wij van de Nederlandse Spoorwegen. Zij zijn niet ontslagen. Mocht uit de keuringen blijken, dat zij voor hun huidige functie in de veiligheid on geschikt zijn dan zullen zij elders in het bedrijf te werk worden gesteld, resp. worden gepensionneerd. Twee bij het ongeval betrokken gangeerders, V. en S., zullen worden herschoold. BEZWAARSCHRIFT VAN MR. ROLINGH AFGEWEZEN. Naar het „Alg Dgbl." verneemt is het bezwaarschrift van mr. Rolingh, wethouder van Bloemendaal en hoofdambtenaar op het ministerie van O., K- en W. tegen de door de officier van justitie te Amsterdam tegen hem ingestelde vervolging we gens meineed sub. valsheid in ge schrifte in een zaak tegen een van politiek misdrijf verdachte door de Amsterdamse rechtbank in raadka mer afgewezen. De raadsman van betrokkene, mr. P J. Witteman, heeft thans een be roep bij het Hof ingediend. Stelende machinisten voor de rechtbank Twaalf maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan 4 voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en ónder toezichtstelling van reclassering eis te de officier van justitie gistermor gen tegen de 30-jarige ex-machinist van de N.S., uit Utrecht, die wegens diefstal van een aantal mantelpak ken alsmede het als geschenk aanne men van een aantal goederen voor de Utrechtse Rechtbank was gedag vaard. Verdachte verklaarde tot het mis drijf te zijn gekomen onder de in vloed van zijn collega, een 50-jarige machinist uit Utrecht. Zij hadden beiden des morgens rangeerdienst op het emplacement. De tweede ver dachte begon in Juni van het vorig jaar met het verbreken der loodjes van de schuifdeuren der wagens. In de maanden Juni-November 1952 verdwenen er een aantal mantel pakken, een koffer met kinderkleren, flesjes slaolie, sigaren, sigaretten enz. De 50-jarige machinist voerde te zijner verontschuldiging aan, dat hij „zichzelf niet was geweest" en al ja ren lijder was aan een kwaal. Uit angst zijn dienstjaren niet te kunnen beëindigen, had hij over het geval niet met zijn chefs gesproken. Zijn zaak werd door de officier van justi tie terug verwezen naar de rechter- commisaris voor het doen uitbrengen van een psychiatrisch rapport. Tenslotte hoorde een 36-jarige ma chinist te Utrecht wegens heling van een hoeveelheid sigaretten en sigaren afkomstig van bovenvermelde dief stal 6 maanden eisen, waarvan 3 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en onder toe zichtstelling van de reclassering. De verdedigers bepleitten clemen tie. Uitspraak 3 Februari a.s. 44. Zij gingen nu de gang door en toen een kamer in. Koppie keek ver baasd rond. Hij had nu niet ver wacht hier beneden een mooi inge richte kamer te zien- Er stonden een paar kasten, een tafel en een stuk of drie gemakkelijke stoelen. De Chi nees zette het kistje waar de schat in zat op tafel en gooide Koppie in een leunstoel, „En vertel me nu maar eens, waar die hanger is", zei hij. Koppie zweeg. De hanger zat in zijn broekzak, maar dat vertelde hij na tuurlijk niet „Goed", zei de Chinees, „we zullen dat ding wel vinden". Ik zal eerst de baas er by halen" De Chinees ging de kamer uit en Koppie werd alleen gelaten. Hij was nieuwsgierig wie die baas wel zou rijn. Hy had gedacht dat die broer van Paul Parel alleeen geholpen werd door die twee andere Chinezen, maar er scheen dus nog iemand in het complot te zijn. Even later hoorde Koppie voetstappen, de deur ging open en als Koppie geen prop in zyn mond had gehad, zou hij een schreeuw van verrassing hebben gegeven

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6