RIJNSTREEK DUINSTREEK De pensioenwet besproken op vergadering van Leidse Kabo Viervoudige werking CKefarine 4 Werkzaamheden in 1952 van de Kath* Raad van Overleg Oegstgeest biedt Leiden een paar nieuwe stadszwanen aan kunstleven in Leiöen WOENSDAG 21 JANUARI 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Rechtspositie wordt verbeterd De afdeling: Leiden e.o. van de Ka tholieke Bond van Overheidsperso neel, welke gemakshalve KABO wordt genoemd, kwam gisteravond in het gebouw van Chr. Sociale Be langen te Leiden bijeen voor de jaar vergadering, waarop o.a. de bonds voorzitter, de heer A. C. M. Weyters, het woord voerde over de verande ringen in de Pensioenwet. Na het openingswoord van de voor zitter, de heer H. Heller, die er zijn vreugde over uitsprak, dat de bonds- bestuurder, de heer M. A. Ooms, na een ziekbed van enige maanden weer aanwezig kon zijn, werd het zakelijke gedeelte van de vergadering afge werkt. De secr., de heer W. Lagerberg, constateerde in zijn jaarverslag, dat het propagandacomité, in het leven geroepen voor ledenwerving, geen vruchten had afgeworpen. De penn., de heer F. Kuyper, had een batig saldo van f 150,66, waar door het totaal in kas is gestegen tot 735,54. Ook de bestuursverkiezing verliep vlot. Alle afgetredenden, de heren H. Heller, F. Kuyper, J. C. Koevoet en Th. Dofferhof werden bij acclamatie herkozen. Wijziging Pensioenwetgeving De he§r Weyters gaf vervolgens een uiteenzetting over de stand van zaken bij de herziening van de Pen sioenwetgeving voor overheidsperso neel. Naar het zich laat aanzien zal de nieuwe wet nog wel een jaar of vier vorderen. Binnen deze termijn zijn de wijzigingen nodig om enkele urgente noden tot oplossing te bren gen. De minister bereidt momenteel deze wetswijzigingen voor. Op de eerste plaaats zal de rechtspositie van de arbeidscontractanten aanzien lijk worden verbeterd. Er zijn eigen lijk veel arbeidscontractanten, die uit de aard van hun werk in vaste dienst moesten zijn. Deze mensen zijn van pensioenverzorging verstoken. Men verwacht nu en wijziging in die zin, dat arbeidscontractanten, die het werk doen van een vaste ambtenaar, na een diensttijd van 2 jaar onder de Pensioenwet gebracht worden. Over het gehele land genomen zullen hiervan 28.000 mensen profiteren. Degenen, die een zogenaamde tijde lijke taak hebben, komen na 5 jaar in de pensioenverzorging. Voorts wordt een verandering op korte termijn bewerkt ten aanzien van de wachttijden. Om voor invali- I diteitspensioen in aanmerking te ko- men zal men voortaan 5 in plaats van 7 dienstjaren dienen te hébben. Bij i ontslag door het-bedrijf krijgt mén uitgesteld pensioen bij 10 dienst jaren; deze termijn wordt terugge bracht op 7 jaren. Bij ontslag op ei gen verzoek gaat de wijziging van 15 naar 10 dienstjaren. Tenslotte zal ook het invaliditeits pensioen in gunstige zin worden ge wijzigd. Het percentage van 30 pet. wordt verhoogd tot 52 1/2 pet. Waardering voor M. A. Ooms De heer Ooms, diè na een ziekbed van enkele maanden weer ter ver gadering was, zal om gezondheidsre denen zijn taak als bondsbestuurder j niet meer volledig kunnen waarne men. De Kabo in Leiden zal in het vervolg derhalve in hoofdzaak con tact hebben met de heer Weyters. Zowel laatstgenoemde als voorzitter Heller spraken woorden van dank tot de heer Ooms, die zoveel jaren zijn beste krachten voor het overheids personeel, heeft gegeven. Nadat en kele commissies waren gekozen, wer den tijdens de rondvraag diverse kwesties besproken. De voorz. herinnèrde er aan, dat dit jaar het gouden jubileum der Kabo wordt gevierd. Hij sprak de overtuiging uit, dat het ledental te gen die tijd tot 200 zou kunnen zyn opgevoerd. Aan het slot van de vergadering maakte de nieuwe voorzitter van de KAB, de heer J. C. Snelderwaard, op aangename wijze kennis met de Kabo. Burgerlijke Stand Geboren: Johannes Gerardus z. v. J. G. de Haan en S van den Broek. Dionysius z van M. Meertens en M. van Zeist. Alida d. van M. Lensveld en A. Brouwei. Jansje d. van G. Goudkuil en M. Wolvers. Overleden: C. de Vreugd v/edn. 57 j. W. Kampman man 58 j. DEKEN HOMULLE. De toestand van de patiënt is zeer bevredigend. De deken is vrij van koorts en ook de hevige benauwd heden hebben zich niet meer her haald. Toch blijft volledige rust drin gend geboden, zodat bezoek slechts zeer uitzonderlijk kan worden toege staan. De vier beroemde geneesmiddelen in één tablet Chetarine „4" werken beter dan één middel afzonderlijk. Ka een enkel tabletje - bij pijn ol griep - voelt U zich een ander mensl 'n 4ije doet wonderen.' (Advertentie), Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal-exa- men Geologie de heer J. W. Chr. Poppert, Den Haag. In het rectoraat aan de Hooigracht ciaal Bureau en de redactie van „De werd gisteravond de eerste jaarver- j Leidse Courant", gadering gehouden van de thans één jarige Plaatselijke Raad van Maat schappelijk en Cultureel Overleg, sa mengesteld uit de R.K. organisaties van Leiden. Uit het jaarverslag bleek, dat de Raad een indrukwekkende reeks ac tiviteiten heeft ontplooid, waarvan in de eerste plaats genoemc mag wor den de viering der wijding van mgr. Jac. Buis, speciaal wat de huldigings avond en het geschenk namens de katholieken van Leiden en omge ving betreft.- z Belangrijk waren ook de pogingen om binding te krijgen tussen de ver schillende kath. toneelverenigingen, welke pogingen vooraf gingen aan de voorbereiding voor de buitenkerke lijke viering van 10G jaar Kromstaf. Voor deze viering is de Raad door de Landelijke Stichting 18531953 tot initiatief-comité voor de dekenaten Leiden, Zoeterwoude, Noord wijk en Alphen aan den Rijn benoemd. Het programma van de buitenkerkelijke viering, waarvoor enige commissies werden ingesteld, vermeldt een ten toonstelling in „De Lakenhal" van paramenten, werkelijk vaatwerk, enz., een herdenkingsbijeenkomst jn i de" Stadsgehoorzaal ('s middags en j s avonds), en de. opvoering van een spel, dié', vermoedelijk niét in dé j openlucht maar in een zaal zal plaatsvinden. E)e verdere werkzaamheden van de j Raad lenen zich niet voor publica- i tie, reden waarom wij zelden enige ruchtbaarheid geven aan hetgeen op de maandelijkse vergaderingen be sproken wordt. Vele problemen op- katholiek maatschappelijk en/of cul tureel terrein worden in deze Raad behandeld. Het bestuur wordt gevormd door rector F. A. M. Bernefeld, modera tor; dr. M. A. van Dongen, voorzitter; mej. E. Aalders, secretaresse; L. van Velthoven, penningmeester; J. A. M. van Zonneveld, 2e secr.; F. P. B. H. Oostdam, vice-voorzitter. Het dagelijks bestuur van de EHBO raad Leiden is na gehouden verkie zing als volgt samengesteld: Voorzitter de heer P. Ageriia (EHBObrigade)le secretaris de heer C. Ch. van der Meer (Kath. Nat. Bond voor EHBO, Leiden), Kapteyn- straat 21; 2e secr. mej. C. Góddijn (EHBO-dienst); le penningmeester de heer H. van der Vos (Ned. Ver. voor EHBO, Leiden), giro 492398; 2e voorzitter de heer C. Oh. van der Meer. Aanvragen voor Eerste Hulp bij wedstrijden enz., moeten bij voorkeur schriftelijk minstens een week van te, voren worden ingediend. VERLEDEN WEEK BERICHTTEN WIJ, dat de gemeente Leiden besloten had twee nieuwe zwanen te kopen, ter vervanging van het door de vereniging „Oud Leiden" aangeboden zwanen-paar, dat onlangs door vergiftiging is overleden. Hedenmorgen vernamen wij" echter, dat deze aankoop niet doorgegaan is, omdat het gemeentebe stuur van Oegstgeest, dat het overlijden van de Leidse stadszwanen had vernomen, de stad Leiden twee jonge zwanen heeft aangeboden. De gemeente Oegstgeest bezit een aantal zwanen, o.a. bij Oud Poel geest, in het Van Griethuyser.park en in het bos van Wijckerslooth, dat zich regelmatig voortplant. Oegstgeest biedt du* „eigen broed" aan, afkomstig uit het bos van Wijckerslooth, een vriendelijke geste, die door het gemeentebestuur van Leiden zeer op prijs gesteld wordt. De Oegstgeestse zwanen, die dan Leidse zwanen zullen zyn worden morgen in de stad verwacht en zullen in de loop van de dag in het ganzen verblijf aan de Zoeterwoudsesingel te water gelaten worden. Pas wanneer het water van de Rijhsburgersmgel niet meer veront reinigd is (men zal zich herinneren, dat de Lichtfabrieken per ver gissing een grote hoeveelheid vergiftige gasoline op de Maresingel hebben geloosd, die de dóód van de Leidse zwanen ten gevolge heeft gehad) zullen de nieuwe zwanen naar hun eigen verblijf worden overgebracht. Vanzelfsprekend, dat de Leidse bevolking zeer is inge nomen met dit sympathieke gebaar van de Oegstgeestse buren! Heistelling omgevallen bij de spoorwegen Gistermiddag omstreeks kwart oyer twee is bij de in uitvoering zijn de spoor wegwerken te Leiden een circa 2.6 meter hoge heistelling omge vallen. Een der palen heeft zich uit slappe bodem losgewerkt juist toen het 4J4 ton zware heiblok zich boven in de stelling bevond Arbei ders waren bezig op dat ogenblik door middel van in de stelling bevestigde kabels een betonnen heipaal op te hijsen. De gehele steilage viel in de richting van het oriderstation dat voor de electriciteitsvoorziening dient. Persoonlijke ingelukken deden zich niet voor. Het gevaarte kwarr niet op de spoorbanen tereohi, doch er naast Een der tui-draden kwam over de bovenleiding van de spoorlijn te lig gen. Personee' der Ned. Spoorwegeri heeft de bovenleiding uitgeschakeld cm de gelegenheid te hebben de tui- draad te verwijderen Het spoorweg verkeer ondervond tengevolge daar van een vertraging van ongeveer een half uur. Dé werkzaamheden aan de spoor- wegwerken zullen enig oponthoud hebben. LEZINGEN IN HET RIJKS MUSEUM VAN OUDHEDEN. In het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden, Rapenburg 28, zal weder om een serie Archaeologische lezin gen gehouden worden. Het voor- jaars-programma 1953 luidt: 27 Januari, prof. dr. S. J. De Laet (Gent), Vier Belgische opgravings campagnes te Alba Fucens (Italië). 10 Februari, dr. M. J. Vermaseren (Utrecht), De dienst van Mithras in het licht van de recente Nederland se opgravingen te Rome. 24 Februari, dr J. H. C. Kern, Ro meins bronzen vaatwerk uit de Rijn bij Arnhem. 10 Maart, dr. H. Brunsting. De Ba taven. 28 April, prof. dr. Herbert Kühn (Mainz), Auf den Spuren des Eis- zeitmenschen. De lezingen beginnen 's avonds om acht uur. Laatste Berichten BOTEREXPORT NAAR BELGIE VOOR EEN DAG STOPGEZET. Het Bedrijfschap voor Zuivel heeft, op aanwijzing van de minister van landbouw, visserij en voedsel voorziening, uitsluitend voor van- l, Woensdag 21 Januari, de af gifte van uitvoermachtigingen voor export van boter naar België stopge zet. Prijsschommelingen van de boter op de Nederlandse markt maken de ze kortstondige onderbreking van de export naar België van boter noodza kelijk in verband met de voor België geldende regeling van de exportprijs. VEEHOUDER, DIE DEELNEMING AAN VEETUBERCULOSEBESTRIJ- DING WEIGERDE, VEROORDEELD. Het gerechtshof tc Amsterdam heeft vanmorgen het vonnis van de rechtbank te Almaar 500 gulden subsidiair 30 dagen tegen de veehou der A. Bood uit Oudewater, die ge weigerd had zich bij de Provinciale Gezondheidsdienst van Noord-Hol land te laten inschrijven, bevestigd. Do veehouder had in strijd met de wet op de bestrijding van tuber culose onder het rundvee geweigerd de z.g. „gele kaart" te tekenen. Van het in eerste instantie gewezen von nis was hij in beroep gegaan. Veer tien dagen geleden had de procureur- generaal vier weken hechtenis ge- eist. Collegium Musicum Italicum voor L.A.K. Het Collegium Musicum Italicum heeft Dinsdagavond voor het Leids Academisch Kunstcentrum in de Zuiderkerk een concert gegeven, ge wijd aan 17e en 18e eeuwse Italiaanse meesters. Het ensemble onder lei ding van Maestro Renato Fasano, be de St. Adelbertsvereiuging, de staat uit 6 violen, 2 alten, 2 celli. Werkgeversver., de Ned. R.K. J contrabas, hobo, viola d'amore en In deze Raad zijn vertegenwoor digd R.K Middenstandsbond, de Kath. Arbei dersbeweging, de Alg. R.K. Ambte- narenver., de R.K. Onderwijzersver., de Ned. R.K. Vrouwenbeweging, de Kath. Jeugdraad voor Leiden, de R.K. Studentenvereniging het R.K. So- NOORD WIJK Gemeenteraad. De raad is op geroepen voor een openbare verga dering op Vrijdag a.s.. Het enige punt op de agenda is: Definitieve beslissing aankoop Pen kerhout, 10.000 bijeengebracht is door vrijwillige bijdragen. Aan het einde van zijn betoog deel de spreker nog mede, dat H.L. in de toekomst zal gaan medewerken aan de bestrijding van de gevreesde ,Dalrust" aan de Duinweg, volksziekte, de rheumatiek. aar wij vernemen ligt het in het j Hierna ving „Meer Vrei voornemen, om als deze aankoopmet de opvoering van het toneel- wordt goedgekeurd, in genoemdspel „Een bewogen leven" Het was perceel het oude liedenhuis te vesti gen. Het oude liedenhuis in de Hoofdstraat, schijnt in zulk een deso late toestand te verkeren, dat res tauratie niet meer mogelijk is. NOORD WIJKERHOUT 35-JARIG BESTAAN „HERWONNEN LEVENSKRACHT" In de grote bioscoopzaal van café „De Zwaan" had gisteren de eerste feestavond plaats ter gelegenheid van de herdenking van het 35-jarig bestaan van „Herwonnen Levens kracht", afd. Noord wij kerhout. Een propagandist van Herwonnen Levenskracht, de heer Kapper, sprak aan het begin van de avond over het mooie sanatorium „Berg en Bos" van de KAB, waar 580 patiënten ver pleegd worden. Herwonnen Levens kracht is er niet alleen voor het sa natorium, aldus de heer Kapper, doch ook voor steun aan thuisliggende patiënten. Ook worden er gelden van Herwonnen Levenskracht besteed °.an het KAB-buis voor rustbehoe- ende moeders. Dit laatste werk on- ervindt veel waardering, ook van -dische zyde. In Noordwijkerhout ondervindt erwonnen Levenskracht veel mede- •erking, aldus spr. Hij dankte hier- oor hartelijk. Eén persoon werd met iame genoemd; t.w. de heer Van der Klauw, die reeds 15 jaar lang heeft medegewerkt en veel vrije tijd heeft opgeofferd voor het mooie doel. De heer Kapper spelde de heer v Klauw een zilveren speld van ver diensten voor H.L. op en bood mevr. v d. Klauw een paar mooie zilveren lepeltjes aan en deelde nog mede, dat na de laatste oorlog, in Noord wij een goed gekozen stuk met een mooie strekking, dat goed -gespeeld werd. Overleden: W. L. T Stahlecker, 58 jr; H. J. A. van den Boom, 82 jr, we duwnaar van M. J. E. v. d. Waard; G. P. J. Schilder, 2C jr. Gehuwd: J. P. van Gijlswijk en J. Th. Schouten; J. P. de Groot en M. C. Wessels; G. B. van Dijk en P. van den Berg. WARMOND „St. Deus Dedit". De leden van „St. Deus Dedit" kwamen o.l.v. de voorz., de heer P. Cornelissen, bijeen voor de jaar- en tevens feest- vergadering. Na het welkomstwoord van de heer Cornelissen, werd een gebed gestort voor het overleden hoofdbe stuurslid M. Nagtzaam en voor het oud-hoofdbestuurslid B. N. Loerak ker. In de kascommissie werd be noemd de heer J. Montagne. De bestuursverkiezing had een vlot verloop. Er was een vacature door het bedanken van de voorz., de heer C Kipping. De aftredende bestuurs leden: H. v. Dam, P. Cornelissen. F. H Walraven en C. v. Haastregt wer den herkozen, terwijl de heer P. v. d Kerkhof de open plaats bezette. Tot voorz. werd gekozen de heer P. v. d. Kerkhof. De vereniging telde 14 zilveren jubilarissen. Zij ontvin gen een oorkonde, waarna de geest, adv., kapelaan Tamis, de jubilaris sen feliciteerde en hulde bracht voor het vele, dat zij voor de orga nisatie hadden gedaan. Spr. spelde hen het insigne op. Vervolgens ging men over tot het traditionele prijsjassen om carbonade. piano, een ensemble van het zuiver ste goud. Al -de medewerkenden zijn meesters op hun prachtige Italiaanse violen, en de dirigent beschikt be halve over uitstekende instrumenta tie, ook over een bewonderenswaar dig begrip voor de stijlvolle ver klanking, welke de muziek vergt. Met een werk van Marcello" voor' strijkorkest bewerking van Bonelli werd aangevangen, 't Is een voor beeld van een cantabile schrijfwijze, echte Italiaanse muziek, (welke zijn invloed op de ontwikkeling bij de Duitse meesters heeft gehad), met een verrukkelijke vitaliteit, wanneer men zo'n „Presto" beluistert. Eén ..hoboconcert in c kl. t." van een on bekende componist van de Vene- tiaanse school, omstreeks 17e/18e eeuw genoot een voortreffelijke in terpretatie door de hoboïst Renato Zaufini. Maestro Fasano heeft zijn solisten maar voor het grijpen. Dén soliëren zij, dan weer spelen zy in ensemble mede Het boeiend programma werd voortgezet met „Concert d. kl." van Vivaldi voor viola d'amore, strijkërs en cembalo, in casu een vleugel, waarop Ornella Santoliquido voor treffelijk de cembalotoon benaderde Nadat de dirigent een en ander ver teld had over 't instrument liet Renzo Sabatini ons dè klassieke drie delen horen, in een volmaaktheid zo als Vivaldi deze wenste. Allegro I; een geheimvol verstild Largo en een 2e Allegro in vlugge vaart, perfectie bij de solist, perfectie by de instru mentengroepen. Nogmaals een Vi- valdi-concert in A gr. t. voor het ge hele orkest, edel. en voornaam; het manuscript uit de Nationale Biblio theek te Turijn, bewerkt door Fa- soni. Levendig, helder innemend en watervlug speelde Ornella Puliti Santoliquido het Concert in C gr. t." van Paisiello, afkomstig uit de bibliotheek van het Conservatorium San Piëtro a Maiella te Napels. Men staat hier tegenovér een pure manifestatie der muziek, een kunst, die volkomen op zich zelf leeft. Nog zo iets verrukkelijks gaf de violist Renato Rutole te horen in het „Re citatief uit het concert F gr. t." van Francesco Buonporti, met onnavolg baar meesterschap gespeeld, en het orkest speelde een verrukkelijk p.p. Dan was er nogmaals Vivaldi-con cert in G gr. t., voor cello en strijk- 2 violen, cello én contrabas, welke Rossini als jochie van 12 jaar schreef, om in 1816 zijn meesterwerk „II Bar- biere de.Siviglia" te publiceren, be koorlijk rhythmisch en welluidend. Aan de soliërende instrumenten be leeft men een ware muziekvreugde, zo prachtig en verzorgd als alles is, en de dirigent weet een wonder van stijl voort te brengen. Er was veel belangstelling voor dit concert; en onverdeelde bewon dering voor de uitvoerenden uitte zich in een ware ovatie. Mooie Hol landse voorjaarsbloemen voor de pianiste. Als toegift een reprise van Rossini'S Finale. J. KORTMANN. Arsenicum en oude kant" Op 29 September van het" vorig jaar voerde de toneelgroep van het R.K. lyceum St. Bonaventura ter ge legenheid van het zilveren jubileum de bekende thriller van Joseph Kes- selring „Arsenicum en oude kant" op. Het werd toen een groot succes, zó groot, dat men- daarna meerdere aan vragen heeft gekregen. Gisteravond bracht de groep, versterkt met speel sters van de toneelclub van het St. Agneslyceum het stuk ten bate van het R.K. militair tehuis. De toneelzaal van het St. Anto- niusclubhuis was goed gevuld en de acteurs en actrices hebben o.l.v. pater Raymund van Sasse van Ysselt een minstens even groot succes geboekt als in September 1952. In grote trekken moeten wij herha len, wat reeds toen werd gezegd: eigenlijk is het stuk met zijn geraffineerd-griezelige sfeer voor amateurs en zeker voor amateurs van deze leeftyd te zwaar. Maar men heeft het plezier aan het spelen ervan behouden, zodat de vertoning toch voldoening gaf. Evenals de eerste keer droegen de beide tantetjes met hun ziekelijke neiging, uitstekend gespeeld door de dames Hans Weis- gedee en Ria van Heteren, het ge hele stuk. Deze jeugdige actrices had den- nog het meest begrepen van de sinistere kwaal, waaraan de familie Brewster leed. De gebroeders Bréw ster, gespeeld door resp. Paul Lamp (Mortimer), Hans Nissfert (Tèddy) en Xavier Cranssen (Jonathan), hadden daarnaast een zware taak. Wij von den Jonathan wat te luid en Teddy wat clown-achtig, terwijl de enige geestelijk-gezonde, maar niet-echte Brewster, Mortimer, met wat te wei nig zeggingskracht op de planken werd. gezet. Toch vormde het vijftal een goede kern, waaromheen de bij rollen» zich met meer of minder sue ces konden groeperen. De avond werd georganiseerd door het Kath.- Thuisfront van de St. Pe trus-parochie en geopend door pater Vermeulen O.F.M., directeur van het ALPHEN AAN DEN RIIN Gemeente gaat uitverkoop houden Toen destijds voorgesteld werd ten behoeve van de Water- en Lichtbe- drijven in de Pieter Doelmanstraat een toonkamer in te richten ter on dersteuning van de plaatselijke in stallateurs werd dit door de raad zonder bedenking aangenomen. In hoeverre deze toonkamer aan de ge stelde verwachtingen heeft voldaan, valt moeilijk te bepalen. Een feit is het echter wel, dat in de laatste be grotingsvergadering stemmen opgin gen deze toonkamer nu maar weer op te heffen, zulks met het oog op de verbreding van de Pieter Doel manstri-at. Uit het feiti dat de gemeente thans de aanwezige voorraad verbruiks- toestellen en apparaten gaat uitver kopen, mag de conclusie tvófden ge trokken, dat deze toonkamer zal worden opgeheven. Alles gaat voor sterk verlaagde prijzen weg. Het zal inderdaad niet vaak voorkomen, dat een gemeente uitverkoop houdt. Alg. Middenstandsvereniging. e Algemene Middenstandsvereni- ging heeft Dinsdagavond in Hotel „Centraal" een bijeenkomst georga niseerd met het doel de oprichting van een afd. voor jonge middenstan ders. De heer L. Houweling, voorlopig voorz. van de jongerenafdeling zette het doel dezer bijeenkomst uiteen. De afdeling zal zich speciaal bezig houden met de meerdere ontwikke ling op het gebied van zaken doen en alles wat daartoe gerekend kan wor den. Alvorens over te gaan» tot deze stichting, krijgt de heer W. Brands uit Leiden gelegenheid een causerie te houden over het doel der étalages en welke eisen hieraan gesteld moe ten worden. Met veel voorbeelden toont spr. aan wat goede en wat slechte étalages zijn, terwijl de tal rijke vragen uit de vergadering de heer Brands gelegenheid gaven die per op verschillende onderdelen in te gaan. Hierna traden alle aanwezi ge jongeren als lid toe. Het voorlo pig bestuur is gevormd uit mej. L. v. Dam en de heren L. Houweling en H Voskuilen. De uitbouw van de jongerenafdeling wordt hierna in sa Amerika. Aan het einde van deze avond werden aan 60 chauffeurs diploma's uitgereikt wegens veilig en schadevrij rijden gedurende een jaar. NIEUWE-WETERING Uitvoering „Door Gunst Verkre gen" Een werkelijk goed muziek programma, gebracht door de muzi kanten van DGV, in smetteloos wit gekleed, en een vrolyk toneelstuk, maakten de jaarlijkse uitvoering van de muziekver. „Door Gunst Verkregen" weer tot een succes. Café Heemskerk was tot de laatste plaats bezet, toen voorz. P. Spring in 't Veld de avond opende. Hierna riep directeur M. Couprie zijn muzi kanten tot orde en de zaal tot stilte, waarna 't muzikale progr. begon met de voortreffelijke Bravour mars van Alph. Dreissen. Hoog gegrepen was de ouverture „Belle Biantea" van Watelle, alsmede de ouverture „Egmont" van L. van Beethoven. Na de pauze trad een gemengde toneelgroep voor het voetlicht met 't voortreffelijke blijspel „Als je d'r maar in gelooft", waarmede regis seur M. Spring een nieuw succes boekte. Vermelden wij nog, dat het duo Zantenv. d. Kloun het gezellig sa menzijn, na afwerking van het pro gramma, goed verzorgde. ROELOFARENDSVFEN Jaarvergadering L.T.B. De meer gunstige weersomstandigheden waren blijkbaar voor velen een belemmering om Dinsdagmorgen de jaarvergade ring van de L.T.B. bij te wonen. De geest, adv., pastoor D. Schoenmaker en pastoor S. Ligthart waren aanwe zig, toen voorz. N. Bakker met een terugblik op het jaar 1952 de verga dering opende. Na lezing der notulen, kwam allereerst in behandeling het punt wijziging C.A.O. Door dc land- arbeidersbond „St. Deus Dedit" was voorgesteld een loonsverhoging van 1.25 voor vaste arbeiders, alsmede toekenning van 2 pet. vacar/tietoeslag. Na een uitgebreide bespreking ver klaarde men zich in beginsel niet be reid aan de voorgestelde wensen te gemoet te komen. Vervolgens las se cretaris L. J. Kerkvliet zijn uitge breid en actueel jaarverslag voor. Vooral de teelt van augurken heeft dit jaar een gunstig resultaat gege ven. Uit het financieel overzicht van menwerking n et de betreffende com- Ipenm. Th. W. Schrama bleek, dat het missie uit de ouderen-organisatie, t.w. kassaldo was gestegen'van 124.58 tot de heren P. Houweling, G. J. v. d. ƒ503.54, waarna echter nog een be- Kolk en P. G. Tuyn, nader worden dragen ad f 284.— uitbetaald moet bezien. j worden, waardoor uiteindelijk een i saldo zal resteren van ƒ219.54. BOSKOOP In het bestuur werden de aftreden- |de bestuursleden Tr W. Schrama en FvrinréfMifpr nf>«iépnf»n A' H' Verdel herkozen. In de finan- iv.ijLv.1 ycoicycciele commissie werden benoemd de heren P. Klein en J. Th. Bakker. De Blijkens een opgave van het Be- neer J. van Hameren werd benoemd orkest, welke Massimo Amfithea- R.K. Militair Tehuis. Tussen de be- troff in de allerrijkste klankvariëteit drijven door speeiden The Manakura voordroeg, volmaakt gesecundeerd. Tot .besluit van al deze juwelen var* muziek, waar in vorm en inhoud ge lijke tred houden, een Sonate voor Melodians Haiwazïanliedjes en na af loop was er bal o.l.v. Evert Castelein en met muzikale medewerking van de band van het Mil. Tehuis. drijfschap voor Sierteeltproducten is 1952 voor het boomkwekersbedrijf niet ongunstig geweest. Bedroeg in 1951 het exportcijfer van boomkwe kerijproducten 14.051.733 in 1952 was dit 18.281.948 zodat een stij ging van ruim twee millioen te con stateren valt. Van de importerende landen staat als gewoonlijk Engeland bovenaan'. LEIMUIDEN Veilig Verkeer. Veilig Verkeer hield Dinsdagavond in de zaal van mevr. Sneeboer een veiligverkeers- avond. De voorz., de heer D. Broere, deelde mee, dat de afd. Leimuiden thans 150 leden telt. Na enkele in leidende woorden gaf hij het woord aan opperwachtmeester Edzes uit Alkmaar, die aan de hand van licht beelden een lezing hield over Veilig Verkeer in Nederland. Het aantal ongevallen neemt nog ieder jaar on rustbarend toe, aldus de heer Edzes. Waren er in 1948 al 48000 ongeval len, in 1951 was het aantal ongeval len al tot 73413 gestegen. Hierin moet verandering komen. Na de pauze werden enkele films vertoond op verkeersgebied en een kleurenfilm over de Hudsonrivier in tot afgevaardigde naar de vergade ring Tuinbouwvakgroep. De jaarlijkse kaartavond werd vastgesteld op Dinsdag 10 Febr. a.s. Besloten werd om een brief van deelneming te sturen aan de burge meester in verband met het auto-on geluk. Voorts verkreeg een uitgebreide be spreking het lidmaatschap K.V.O.B. en de kinderbijslag voor kleine zelf standigen. Na een opwekkend woord van de g.a.. pastoor Schoenmaker, een ac tuele rondvraag, waarin secr. alreeds de aandacht vroeg voor de te hou den avond, op half Vasten, ter her denking van 100 jaar Kromstaf, sloot voorz. Bakker de vergadering. MARKTBERICHTEN LEIDSCHENDAM, 19 Januari. Groente. Waspeen 1523 spruiten 1644, stoofsla 29- -36, boerenkool 1819, andijvie 7475 prei 3536. WOERDEN, 21 Jan Kaas. Aan voer 39 partijen. Prijzen: le soort 2.31—2.35; '2e soort 2.252.30, extra kwaliteit tot f 2.42 per kg. Handel kalm.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 3