groene lalel Duinstreek Gevangenen uit Norgerhaven en Eygelshoven toch overgeplaatst ABDUSIROOP GOLF Benelux zonder accoord Thorez ook slachtoffer In het hol van een grijze beer Fataal uitstel Tante gilde Attracties op De Keukenhof WOENSDAG 21 JANUARI 1953 DE LEIDSL COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 MINISTER DEELT MEDE: „Escape-line" zorgt voor ontsnappingsmogelijkheden De Minister van Justitie deelt mede. dat hij tot zijn leedwezen in afwijking van hetgeen door hem bij de behandeling van de interpellatie over de ontvluchting uit de strafge vangenis te Breda in de Eerste Ka mer op 6 Januari jJ. is gezegd nl. dat hij de overige door de bijzondere rechtspleging veroordeelden voors hands nog in de gevangenissen te Norgerhaven en Eijgelshoven zou la ten. indien uit deze gestichten, die tot de categorie met een gematigd regime behoren, althans geen ont vluchtingen op enigszins belangrijke schaal zouden plaats vinden zich genoodzaakt heeft gezien maatrege len te nemen tot overplaatsing van een gedeelte van de in deze gestich- ten verblijvende gedetineerden. De redenen voor dit besluit zijn gelegen in de ontwikkeling van de feitelijke gang van zaken in Duits land met betrekking tot de uit Breda ontvluchten; het feit dat de Minister van Justitie na de interpellatie ge bleken is, dat behalve de in het op sporingsregister vermelde ontvluch ten nog vier anderen in de loop van 1951 en 1952 uit Eijgelshoven ont vlucht zijn; voorts in de hem toege zonden ambtelijke rapporten, waar uit gebleken is, dat de betrokken ge stichten zich niet lenen tot het treffen van afdoende voorzieningen tegen ontvluchtingspogingen en ten slotte in het feit, dat hem op 15 Januari jl. een ambtelijk bericht be reikt heeft over het bestaan van een „escape-line" van Duitsland uit ter bevrijding van door de bijzondere rechtspleging veroordeelde gevange nen. De minister heeft om de gevolgen van de genomen maatregelen te be perken tot datgene wat uit veilig heidsoverwegingen absoluut noodza kelijk moet worden geacht, bepaald, dat in de gestichten Norgerhaven en Eijgelshoven achter kunnen blijven zij, die bij goed gedrag de kans heb ben in het lopende of het volgend jaar voorwaardelijk in vrijheid te worden gesteld. Aanhoudenide hoest Ge hebt kou gevat, ge hoest en een scheurende pijn van het vele hoesten beklemt Uw borst. Reinig Uw w luchtwegen van het gevaarlijke slijm met AKKERS 's werelds beste hoestsiroop Door het breken van een stei gerplank viel de veertigjarige mon teur K. Gubbuls uit Axel gisteren te Sluiskil van een ongeveer 9 meter hoge stellage en overleed aan de op gelopen verwondingen. De 102e verjaardag van mevr. A. v. ZeldenMonquil te Honselers- dijk is gisteren in intieme kring ge vierd, daar de gezondheidstoestand van de jarige een grotere feestviering verhinderde. De 50ste verjaardag van de Amersfoortse kei zal daarentegen deze zomer met zeer veel enthousias me door de Amersfoortse burgerij ge vierd worden. Natuurlijk is de „kei" al veel ouder, maar het is een halve eeuw geleden, dat hij opgegraven werd. Binnenkort zal in Arnhem wor den overgegaan tot de stichting van een hoornvliescentrum in Arnhem. Momenteel telt Nederland vier van deze centra, die in 1950 208 transplan taties verrichtten. Naar schatting zal er in de toekomst behoefte zijn aan 100 a 120 transplantaties per jaar. De Belgische, Nederlandse en Luxemburgse ministers van economi sche zaken en arbeid, alsmede een beperkt aantal ambtenaren en ver tegenwoordigers uit het bedrijfsleven der drie landen, zijn gisteren op het ministerie van arbeid te Brussel bij eengekomen om van gedachten te wisselen over 't probleem der lonen en prijzen en de invloed hiervan op de Nederlandse concurrentie in Bel gië. Na afloop van de conferentie, die tot half twee 's nachts duurde, deel de de Belgische minister van econo mische zaken, Duvieusart, mede, dat de delegaties er niet in waren geslaagd een gemeenschappelijke resolutie op te stellen. Hij verklaarde: „Wij heb ben de problemen van alle kanten bekeken en in een uitstekende sfeer van gedachten gewisseld, doch wij zijn n^et tot een oplossing kunnen geraken. Er is echter een aantal punten, waarop wij onze hoop voor de toe komst hebben gevestigd". Minister Duvieusart zeide verder, dat het per manente comité van ministers waar schijnlijk op 14 Februari a.s. opnieuw bijeen zal komen, terwijl daarna op nieuw de bijzondere Beneiuxcommis- sie zal vergaderen. De Franse Gaullistische afgevaar digde Jean Nocher heeft de volgende ironische gestelde vraag tot de Fran se minister van gezondheid gericht, aldus meldt de „Neue Zuercher Zei- tung", „Welke m'aatregelen denkt de regering te nemen ter redding van Maurice Thorez (de communistische leider die reeds geruime tijd voor medische behandeling in de Sowjet- unie vertoeft wiens gezondheid dooi de Russische artsen Gruenstein en Winogradof is ondermijnd, zoals men moet concluderen uit de van ambte lijke Russische zijde verstrekte be richten over de „misdadige werk zaamheid" van deze medici. De in de laatste herfst gebleken verergering van de ziekte van Tho rez zal wel aan het werk van deze medische saboteurs geweten moeten worden," aldus Nocher in zijn vraag aan de minister. Turkse bladen vertellen een vreem de geschiedenis van een grote grijze beer, die een 14-jarig Turks meisje naar zijn hol zou hebben gesleept en haar daar zes dagen bij zich zou heb ben gehouden zonder haar leed te doen. Het moet zijn gebeurd in de woeste, bergachtige Zuidoosthoek van Turkije, waar het land aan Per- zië en Irak grenst, in de Kolemerek- heuvels bij Hakkari. Deze streek is zo afgelegen, dat het niet mogelijk is geweest de juistheid van het ver haal te controleren, zo meldt Asso ciated Press. Volgens de bladen wisten de dor pelingen in de buurt, dat de beer een zekere genegenheid had opgevat voor Hatice Toloen. Het ruige dier had haar bij verschillende gelegen heden aandachtig gade geslagen. Op zekere dag hoedden Hatice en een van haar zusters een kudde schapen toen de beer kwam en Ha tice wegdroeg Haar zuster nam de vlucht en sloeg alarm. Mannen haastten zich met hun geweren naar het hol, maar zij durfden niet te schieten uit vrees dat zij het meisje zouden treffen, dat hun overigens vanuit het hol toeriep, dat haar niets mankeerde. De mannen hielden vijf dagen en nachten de wacht bij het hol maar de beer kwam niet naar buiten. Op de zesde dag wierpen zij de huid van een pas gedood schaap in de ingang van het hol. Dit lokte de beer naar buiten. Er werd een salvo op hem gelost, maar hij ontkwam in de bossen. Toen de mannen het hol binnengegaan waren, vonden zij Ha tice op een dik bed van bladeren, omringd door vruchten. Volgens de bladen vertelde zij het volgende: De beer heeft me langs de hele weg naar het hol gedragen. Ik was zo bang, dat ik vijf keer ben flauw gevallen. Hij legde mij op een bed van bladeren en bracht mij vruch ten. 's Nachts ging hij dicht bij me liggen om me warm te houden. Hij raakte me nooit aan, behalve als ik moe was en wilde slapen Dan druk te hij zich dicht tegen me aan en raakte mijn wang aan met zijn neus. Hij lag altijd naast me en hield dag en nacht de wacht. Nieroverplanting mislukt DE TOESTAND VAN MAR1US RENARD De toestand van Marius Renard, wie 26 dagen geleden een nier van zijn moeder is ingezet, nadat de eni ge nier waarmede hij geboren was door een val beschadigd, blijft zorg wekkend, ook na het hernieuwde in grijpen der chirurgen nu enige dagen geleden. Overal leeft men met de jonge timmermansknecht uit Benthencourt, wiens herstel aanvankelijk, dank zij de spontane offervaardigheid van zijn moeder, in het vooruitzicht scheen te liggen. Inmiddels zijn in het Necker-zie- kenhuis te Parijs, waar de patient verpleegd wordt, telegrammen ont vangen van mensen, die eveneens 'n nier aarfbieden ter mogelijke red ding van de jongen. De geneesheren zullen echter waarschijnlijk niet tot een nieuwe operatie besluiten. De vluchtelingenstroom naar W. Berlijn - De West-Berlijnse vluchtelingen- dienst heeft gisteren het record-aan tal van 1500 vluchtelingen geregi streerd. Onder de Oost-Duitsers, die dit stadsdeel binnenkwamen, bevon den zich, behalve een dertig Joden ook dr. Erich Millner, de leider van de afdeling Mijnen van het Oost- Duitse ministerie van Buitenlandse Handel, en Friedrich Kimmer, de lei der van de kadercursus voor de le den van de Oostduitse liberale partij. De Westberlijnse vluchtelingen kampen kunnen deze stroom echter nauwelijks meer verwerken. Wel worden dagelijks 500 tot 700 kamp bewoners per vliegtuig naar West- Duitsland overgebracht maar aan gezien de plaats van één vluchteling door twee nieuwe wordt ingenomen, is het duidelijk, dat dergelijke trans porten weinig verlichting brengen in deze voorpost van de vrijheid. Intussen is de zuiveringskoorts thans ook tot de rechterlijke macht doorgedrongen. Verscheidene rech ters ondervonden dit aan den lijve, toen zij zonder meer werden ontsla gen. omdat zij „saboteurs" te lichte straffen hadden gegeven. De com munistische partij wil deze „misda digers" juist tot vele jaren dwang arbeid veroordelen. „Stahlhelm"bewaarde orde Bij het derste openbare optreden te Hamburg van de oud-strijdersor ganisatie, de „Stahlhelm", is het tot een wilde vechtpartij gekomen. Dit was tijdens een bijeenkomst van de Duitse partij", waar de leden van de „Stahlhelm" voor de orde zouden zorgen. Ongeveer 200 leden van de organi satie kwamen op, gekleed in het „Feldgrau" en getooid met 't zwart- wit-rode insigne. Zij raakten even wel in conflict met lieden, die zich toegang hadden weten te veschaffen. De „Stahlhelm" bleef meester van het terrein, móar het gevecht werd op straat voortgezet, waar de politie er ten slotte een einde aan maakte. In Duisburg is een onder-afdeling van deze organisatie opgericht, waar bij de voorzitter mededeelde, dat de „Stahlhelm" de enige vereniging is, die de Duitse oud-strijders op de vergadering van de wereldbond van veteranen te Dublin zal vertegen woordigen. Een vijftienjarig meisje, dat door het onverwachts opengaan van een coupédeur vlak vóór het station van Quesnoy in Frankrijk uit de trein viel en op de naastgelegen spoorlijn bewusteloos bleef liggen is daarop door een rangerende locomotief over reden en in het ziekenhuis aan de bekomen verwondingen bezweken. Uit het onderzoek bleek, dat een medereiziger, toen hij het meisje uit de trein zag vallen, aan de noodrem wilde trekken, doch dat een ander hem daarvan weerhield met de op merking: „niet doen, het zou u een boete van vijftigduizend francs kun nen kosten Aldus werd met alarm geven ge wacht tot de trein in het station was aangekomen. In het andere geval zou men het meisje waarschijnlijk nog vóór overrijding door de rangeerlo- comotief hebben kunnen behouden, aldus meldt „Le Monde". Aetherklanken DONDERDAG HILVERSUM I, 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gramo- foonmuziek VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gramofoon muziek. 8.45 Idem. 9.00 Morgenwij ding. 9.15 Gewijde muziek. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Grarr/ofoonmuziek. 10.35 „Ik weet, ik weet, wat U niet weet". 10.50 Voor de kleuters 11.00 Kamerorkest. 11.50 „De vrouw m gezin, maatschappij en staat", causerie. 12.00 Roemeense, Russische en Hongaarse melodiën. 12 25 ,In 't spionnetje". 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Hammondorgelspel. (12 3512.40 Ral ly van Monte Carlo). 12.50 „Uit het Bedrijfsleven"' causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen, of gramofoon- muziek. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Gramofoonmuziek. 14.00 „Londen Parijs", hoorspel. 14.40 Pianorecital. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Gramo foonmuziek 16.15 „Van Pepita's en Mantilla's". 16.30 Gramofoonmuz. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Militaire causerie. 17 40 Gramofoonmuz. 17.45 Regeringsuitzending: Mr. W. H. J. Elias: ..De Javase Bank-Bank Indone sia". 18.00 Nieuws 18 15 Sportproble- rr.'en. 18.25 Musett-Orkest. 18.50 Ge sproken brief uit Londen. 18.55 Dis cogram. 19.40 Rondetafelparlement. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Philharmo- nisch Orkest en solisten. 21.10 Mede delingen. 21.15 „De verdwijning van Arthur Blande", hoorspel. 22 30 Dans muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportac- tualiteiten. 23.30 24.00 Gramofoonmu ziek. HILVERSUM 298 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gramo foonmuziek. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Morgen gebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gra mofoonmuziek. 9 00 Voor de vrouw 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gra mofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. KRO: Voor de zieken. 11 45 Gramo- foonm/uziek. 11.50 „Als de Ziele luis tert", causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.3012 33 Land en tuinbouwmededelingen). 12.55 Zonnewijzer 13.00 Nieuws en Katho liek nieuws. 13.20" Gramofoonmuziek. NCRV: 14 00 Marinekapel. 14.45 Voor de vrouw 15.15 Gramofoonmuziek. 15 30 Radio Philharmonisch Sextet. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Viool en pia no. 16 55 Gramofoonmuziek. 17.00 „Ti- tus, de zoon van Rembrandt", hoor spel. voor de jeugd. 17 30 Pianoduo. 17.50 Gramofoonmuziek. 18.05 Vocaal Dubbel kwartet. 18 35 „Op de Stel ling". 18.45 Gramofoonmuziek 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.30 Gra mofoonmuziek. 20.0 ORadiokrant 20.20 Gevarieerd programma. 21.45 Inter views 22.15 Gramofoonnvuziek. 22.45 Avondoverdenking. 23 00 Nieuws en SOS-berichten. 23.1524.00 Gramo foonmuziek. Voorde NEEF DREIGDE Neef voor de rechtbank „Een briefje van tien. of ik schiet!" had de 22-jarige J. M. A. K. uit Gre- venbicht met zware bromstem geroe pen, toen hij op de avond van de dertiende December jl. onverwachts in de woning van zijn tante te Ob- bicht en Papenhoven was versche nen. Terwijl hij zijn gezicht had be dekt met een shawl en een motor kap over zijn hoofd had getrokken. Tante zette het, evenals haar kind, op een gillen, waarop neef er als een haas vandoor was gegaan. Acht maanden gevangenisstraf, waarvaan drie voorwaardelijk, was de eis, die de jongeman gisteren voor de rechtbank te Maastricht tegen zich hoorde eisen terzake van „po ging tot afpersing en bedreiging". De verdediger voerde juridische be zwaren aan tegen de ten laste gelegde poging tot afpersing omdat naar zijn mening het gebruikte middel, een kartonnen kinderpistool, allerminst geschikt is tot het geven van uitvoe ring aan de afpersing. De raadsman bepleitte een voorwaardelijke straf. De rechtbank zal 3 Febrauri a.s. vonnis wijzen. HAAGSE POLITIERECHTER Hij kon niet betalen Voor ver duistering van wollen garens bij zijn werkgever stond een 25-jarige twij- ner uit Leiden terecht voor de Haag se Politierechter. Verdachte was reeds eerder veroordeeld. „Ik heb me nu gereclasseerd", zei hij en betoogde tot de verduistering te zijn gekomen om de boete van de vorige veroordeling te kunnen beta len .Er werd een week gevangenis straf tegen hem' geëist en conform de eis werd verdachte veroordeeld. Op het nippertje Een 18-jarige verwarmingsmonteur uit Noord wijk kwam in de nacht van 6 op 7 October laat met de trein in Leiden aan. De tram naar Noordwijk was al weg en verdachte ging wandelen. Onderweg zag hij ergens een fiets staan, die hij meepikte. Voor de Haagse Politierechter vertelde ver dachte, dat hij de fiets op het politie bureau in Noordwijk had willen brengen. Onderweg werd hij aange houden door een agent, omdat zijn lidht niet brandde. De verdachte had toen maar de hele geschiedenis verteld. „Ik stond trouwens op het punt om de fiets weer terug te zetten, want ik had spijt." De politierechter wees de jon gen er op, dat hij geriskeerd had om voor zijn gehele leven gebrandmerkt te zijn als een dief. De officier van justitie achtte rij wieldiefstal bewezen en requireerde 30.boete of 15 dagen en drie maanden gevangenisstraf voorwaar delijk. De rechter vond diefstal niet bewezen en sprak verdachte vrij, hem er echter wel op wijzend dat hij nog maar net door de mazen van het net slipte. Het boterde niet Een Indische vrouw had haar schoonzusje L.B. ge slagen en moest zich hiervoor thans verantwoorden bij de Haagse Politie rechter. Zij voerde aan door het schoon zusje beledigd te zijn. „U bent niet in de rimboe", zei de rechter, „U met Uw rampokkersmanieren" Over deze uitlatingen toonde de verdachte zidh zeer beledigd. Zij begon uit te leggen dat het in de familie lang niet boter de. De officier van justitie wilde er wel rekening mee houden, dat in dergelijke kwesties beide partijen veeal schuld hebben en hij eiste daar om ƒ20.— boete of 10 dagen. De rechter was het hiermee eens en veroordeelde haar conform. In eigen zak Gedurende de ja ren 19491952 had de 44-jarige scheepstimmerman uit Warmond zich plm. 472.toegeëigend van gelden, die hij inde voor de Ned. Chr. Bouw vakarbeiders Bond. Tenslotte deed hij een valse aan gifte bij de politie Deze vertrouwde het zaakje niet. „Het geld is terecht," zei verd., maar de rechter vond dit niet het kardinale punt. Toen verdachte het vuur aan de schoenen was gelegd had hij tegen over zijn baas bekend. Hij was be stuurslid van de Bond geweest. Bij kleine bedraden had hij het geld besteed. De officier van justitie nam hem vooral de valse aangifte kwalijk en eiste een maand gevange nisstraf Verdachte had een blanco strafregister. De Haagse Politierech ter veroordeelde verdachte tot een maand gevangenisstraf, waarvan de helft voorwaardelijk en ir.'et de be .paling dat het geld binnen een jaar moet zijn terugbetaald. Voetbal. Een 28-jarige schilder uit Alphen aan den Rijn ontkende, dat hij te Voorhout op 28 September j.L zekere L. J. van K. had getrapt tijdens een voetbalwedstrijd. Voor de Haagse politierechter vertelde een bezoeker van de wedstrijd Foreholte Alphen. Boys, dat na ongeveer 40 minuten spelen de bal uit was en in een sloot lag. Toen had hij gezien, dat verd. de tegenstander een schop gaf. Deze had een klap teruggegeven en dit was gezien door de scheids rechter. Het gevolg was dat Van K. uit het veld werd gestuurd en verd. helemaal niet gestraft werd. Ook een andere getuige verklaarde gezien te hebben, dat verdachte zonder reden getrapt had. De verdachte ontkende „Ik heb een blanco-strafregister bij de Bond", merkte verdachte op. „Straks zullen we Uw andere straf register wel voorlezen", repliceerde de rechter. Een bestuurslid van de afdeling Leiden van de K.N.V.B., uit Alphen aan den Rijn bevestigde de lezing van verdachte. Deze zou niet ge trapt hebben en zonder meer gesla gen zijn. Van K. was al dikwijls op het voetbalveld gestraft. De bal was z.i. niet uit. Het spel was gestopt om dat de Alphenaar ongeoorloofd door Van K. was aangevallen. De rechter vond het merkwaardig, dat drie getuigen nadrukkelijk heb ben verklaard, dat de bal in 'n sloot lag en dat verd. trapte. De officier van justitie achtte de feiten bewezen. De verdachte is bjj frequente herhaling veroordeeld en mede gezien de ernst van dit feit eis te de officier een week gevangenis straf. Conform deze eis veroordeelde de rechter verdachte tot een week, er zijn verbazing over uitsprekend, dat iemand met een dergelijk straf blad wordt gehandhaafd in de Bond. Klodderpartij. Bij verstek be handelde de Haagse Politierechter de zaak tegen een winkelier uit Alphen a. d. Rijn. Deze had in de nacht van 7 op 8 November 1951 de muren van een schoolgebouw der R.K. St. Bo- nifatiusparochie met een teerachtige substantie beklad. Verdachte was niet verschenen, want dan moest hij een dag ver dienste missen. Wel had nij een brief tot de rechter gericht. O.m. had hij gekalkt „A.R. huichelaars, zonder eer of waarde" en een hamer en een sikkel. De verdachte getoogde niet te hebben willen beledigen, alleen maar de onderwijzers op het ver keerde van hun handelingen te heb ben willen wijzen. Reeds eerder was verdachte veroordeeld. De teer was in de steen getrokken en moeilijk te verwijderen. Men had*/ 25.— kostén gehad. De officier van Justitie eiste drie maanden gevangenisstraf voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar en 25.boete of 10 da gen. Het werd twee maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaai, toezicht van de R.K. re classering afd. Leiden en 20.boe te of 10 dagen. Stroom gestolen. Een 42 jarige Leidse loodgieter en zijn 40 jarige vrouw stonden voor de Haagse Po litierechter terecht, omdat'zij buiten de meter om electriciteit hadden ge stolen. Zij betoogden dat zij zonder brandstof zaten. „U was te fijnge voelig om kolen op de pof te kopen, maar wel kon U stroom stelen", zei de officier van justitie. „Je hebt niet het idee dat je steelt", zei de vrouw. „Dat is helemaal treurig", merkte de rechter op. De officier van justitie requireerde tegen elk der verdachten 20.boete of 10 dagen en conform de eis werden ze veroordeeld. Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgem. te 10 uur. IETS KOUDER OVERDAG. Overwegend zwaar bewolkt met later kans op wat lichte regen of motregen. Matige, langs de kust tijdelijk vry krachtige, wind ruimend van West naar Noord. Iets kouder overdag. Culturele ontwikkelingsdag Gisteren werd te Hillegom voor de Land- en Tuinbouwjongeren van de Bloembollenstreek een ontwikke lingsdag gehouden. Door aalmoezenier A. Huibers werd te 10 uur een H. Mis opgedragen in de St. Martinuskerk. Na afloop daar van begaf men zich naar het Beurs gebouw „Treslong". Te 11 uur hield rertor De Wit voor de dames een in leiding over „Ook hier heeft het meisje een roeping". In een andere zaal van het gebouw sprak de heer S. G. Gabriëls voor de jongemannen. Zijn onderwerp luidde „Wat betekent het geloof voor een jongeman?" Daarna was er pauze van 12.302 uur. Tijdens de gezamenlijke lunch traden de Filitomba's op, aangevuld door het optreden door verschillende LTJ-af delingen. Om 2 uur sprak rector Sondaal over het onderwerp „Wat wordt er van de Land- en Tuinbouwjongeren in de toekomst verwacht?" Deze mooie rede was rond 4 uur geëindigd. Nog een paar uurtjes van gezellig samenzijn versterkten de vriend schapsbanden onder de jongelui. Evert Castelein verzorgde dit pro gramma, waarbij de Molino's mede werking verleenden. De succesvolle en belangrijke dag werd om 8 uur gesloten. Keukenhof heeft ook dit jaar weer diverse attracties voor de bezoekers. Zo heeft het bestuur voor het a.s. voorjaar opnieuw een fotowedstrijd voor amateurs uitgeschreven; het grote succes van de wedstrijd van het vorige jaar, heeft het bestuur doen besluiten om dit jaar verder te gaan en naast zwart-wit ook een wedstrijd voor kleurfoto's uit te doen schrijven. De mooiste foto's van vorig jaar zullen het a.s. voorjaar op de ten toonstelling te bezichtigen zijn; hier kan dus de ene amateur het werk van zijn collega beoordelen. Een tweede prijsvraag wordt mo menteel nog uitgewerkt nl. „Welke tuin is dit?"; nadat de tentoonstel ling een veertien dagen open is, zul len er in een mapje een zes-tal foto's te koop zijn, waarvan het publiek moet raden, welke ir#;ending hier wordt afgebeeld. Dit lijkt ogenschijn lijk erg eenvoudig, doch het ligt in de bedoeling deze foto's te doen ma ken uit een gezichtshoek, welke het publiek niet direct opvalt, doch men zal wel degelijk de inzendingen in tensief moeten gaan zien om tot een oplossing te komen. Naast geldprij zen is het de bedoeling om voor deze prijsvraag een aantal pakketten bloembollen beschikbaar te stellen; de bewuste foto's zullen als ansichten gebruikt kunnen worden. De derde prijsvraag wordt natuurlijk weer de modeltuinen, gezien het enorme aan tal bezoekers, hetwelk in de afgelo pen jaren aan deze prijsvraag heeft 22 Jan.: zon op 8.34 en onder 17.09; maan op 10.59 en onder 1.42 uur. Rustig weer houdt aan Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in ons land blijft onder invloed staan van een krachtig ge bied van hoge luchtdruk dat zich van de Britse eilanden tot over de Alpen uitstrekt. Langs de Oostflank van dit hoge drukgebied stroomden tijdens het weekeinde koude lucht- massa's vanuit Scandinavië naar het Zuiden, waardoor in Duitsland en het Alpengebied tijdelijk weer strenge vorst voorkwam. Ook in Ita lië houdt de winter aan. Tijdens de afgelopen nachten kwam in de Po- vlakte plaatselijk zelf. 11 graden vorst voor. De koude lucht kan ons land echter niet bereiken zodat de temperaturen bij ons eindelijk tot enkele graden boven de normale waarde opliepen. Ondertussen vindt over Scandina vië een nieuwe koude uitval plaats na het passeren van een diepe storm- derpessie, die van IJsland over de Noordkaap naar het Oosten trok. Het front, dat deze koude luchtmassa's scheidt van de zachtere lucht boven onze omgeving kan morgen ons land bereiken. Aangezien de koude lucht echter over de Noordzee moet stro men, voor zij ons land bereikt, is morgen nog geen belangrijke tem peratuurdaling te verwachten. Of het passeren van het front met enige neerslag gepaard zal gaan is nog on zeker, maar deze zal waarschijnlijk slechts zeer licht zijn. Aangezien ons land dicht bij het centrum van het hogedrukgebied bo ven de Britse eilanden blijft liggen, mag men verwachten, dat het rusti ge weer zal aanhouden. Uet uj-tfi in Swictjia De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: temp. OSLO onbewolkt 9 C. STOCKHOLM lichtbew. —1 KOPENHAGEN geh. bew. 4 LONDEN mist 2 AMSTERDAM geh. bew. 3 BRUSSEL mist 1 PARIJS mist 1 BORDEAUX onbewolkt 2 NICE onbewolkt 4 BERLIJN motregen 2 FRANKFORT nevel —1 MUNCHEN nevel —14 ZURICH nevel 4 WENEN onbewolkt 11 deelgenomen, mag gesproken worden van een inslaand succes bij het pu bliek, dat weer gedwongen wordt om deze tuintjes intensief te bekijken. VOORHOUT Retraiteclub „St. Dominicus". De voorz. sprak in zijn openings woord de wens uit, dat er in 1953 wat meer animo zal zijn om op re traite te gaan. IJeeft men financiële bezwaren, dan wende men zich tot het bestuur, en alles wordt geregeld. Door een nauw contact, dat de g. a. met de gemeente heeft, is steeds tij dig bekend, welke militairen in dienst moeten. Deze worden dan be zocht en aangespoord om naar een retraite te gaan. De heer J. v. Gent, kascontroleur, bracht verslag uit over het financieel beheer van de penn. De inkomsten waren 1117,55. Uitgaven 236.50, Er is een kassal do van 881.05. Hierbij is inbegre pen 645.05 van spaargelden, zodat het zuivere batig saldo is 236. 14 nieuwe leden werden geïnstal leerd. De bestuursverkiezing bracht geen veranderingen; alle aftrede nen werden bij acclamatie herkozen Twee vrye retraites werden verloot. De g. a. pleitte nog voor het retrai te-bezoek voor militairen. Dit is een dringende noodzaak. Tijdens deze retraites zal ook een aalmoezenier en een dokter tot de jongens spreken. Loop der bevolking. Aantal in woners op 1 Januari 1952: 2371 m., 1944 vr., totaal 4315. Vermeerdering: geboren: 74 m. en 48 v. is 122. Gevestigd: 217 m. en 102 v. is 320. Totaal 442. Vermindering: overleden: 13 m. en 12 v. is 25. Vertrokken: 243 m. en 88 vr. is 321. Totaal 346. Netto vermeer dering 96. Aantal inwoners op 1 Januari 1953: 4411, waarvan 2417 mannen en 1994 vrouwen. WASSENAAR Fietsendiefstal opgehelderd. Op verzoek van de Wassenaarse Politie werd in Amsterdam gearresteerd de 24-jarige monteux K., die zich in De cember 1952 schuldig gemaakt heeft aan diefstal van een fiets ten nadele van P. aan de Papeweg. K zal voor de Justitie worden geleid. Fiets gestolen. O. wonende in de Santhox-stlaan deed aangifte van diefstal van een damesfiets. Het rij wiel wex'd in de nacht van Zondag op Maandag j.l. uit een garage ge stolen. Wasgoed verdwenen. Mevr. B. aan de Papeweg deed aangifte van diefstal van 7 éénpersoonslakens, die zü op een lijn achter haar woning te drogen had gehangen. De recherche stelt een onderzoek in.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2