Internationale Bidweek ORKEST HENK VAN MAANEN Rillig relaas Katwijkse botter bij Noordwijk aan de grond efi weer vlot Dief in hooiberg £ied aan deze tyd Parochie-geschiedenis uit navorsingen gereconstrueerd ZATERDAG 17 JANUARI 1953 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGTNA 3 Intentie voor Zondag 18 Januari: Terugkeer van alle dwalenden tot de éne Schaapstal. „Ik heb nog andere schapen" (Jo. X, 16). In de bedoeling van de stichter van de Internationale Bidweek, de toen nog Angliknans-Episcopaalse P. J. Waltson, zijn deze „andere schapen" allen, die niet behoren tot de schaapstal van Sint Petrus, de ene herder. Wattson sprak van „terugkeer" en doelde derhalve op Kerken, die zich van Christus' Kerk hadaen afgescheiden Iedere gedoopte valt, krachtens Goddelijk recht, onder de geestelijke macht van Petrus, de ène Herder en moet dus terug naar diens schaapsstal, d.w.z. de Apostolische Stoel; ook hijzelf. Wattson heeft in zijn streven naar deze terugkeer de tragiek der dwaling diep doorvoeld. De dwalenden immers zijn eerlijk overtuigd, dat zij sterk staan op Christus' Openbaring in hun verwerping van de H. Stoel. Dat maakt hun terugkeer juist zo moeijijk. En daarom bleef Wattson slechts over te bidden, dat zij verlicht zouden worden door de H. Geest. Ook vandaag aan de dag is er geen ander middel. De hereniging is geen mensenwerk, maar genade-werk en voor die genade moeten wij bidden. Doen wij dat heel bijzonder in deze komende week. Intentie voor Maandag 19 Januari: Terugkeer der Oosterse afgescheidenen tot de Katholieke eenheid. en op deze steenrots zal Ik Mijn Kerk bouwen" (Mt. XVI. 18) In het Oosten werd op Petrus de Kerk gebouwd. Op zijn beslissing werden de heidenen, bij gelegenheid van de rassen-naijver onder de christenen te Antiochïe, in de Kerk opgenomen. De universaliteit van de Kerk, boven nationale grenzen en folklores, werd plechtig afge kondigd (Hand. XI). In het Oosten begon de afbraak van deze universaliteit. Om poli tieke redenen en leerstellige twisten ontstonden nationale afschei dingen in Chaldea, Armenië, Syrië, Egypte. Eeuwen later volgde de Grote Scheuring van de Byzantijnse Kerk (1054). Hier werd hjet gezag van de Paus afgewezen. Byzantiuim kon geen gemeenschap meer onderhouden met Rome, dat ketterse leerstellingen zou voor staan en niet wilde luisteren naar het vermaan, dat de Orthodoxe d.i. rechtgelovige Kerk van Byzantium tot het Westen richtte. Hot Oosten wilde worden de universele Kerk zonder zichtbaar opperhoofd, maar het heeft het ontstaan van nationale Kerken niet kunnen verhin deren. Het Oosten komt terug naar de „steenrots" der universele Kerk. Zijn kerkbegrip groeit lar^zaam boven zijn nationale grenzen uit. De grootste weerstand stamt uit de herinnering van het gedrag der Westerlingen in het Oosten. Bidden wij om deze slechte invloed ongedaan te maken. CAFÉ-RESTAURANT GRILLROOM - TULIP-BAR SCHITTEREND GELEGEN TERRAS AAN DEMONSTRATIETUIN. „TRESLONG" GOM j (Advertentie) PROTESTANTEN HERDENKEN MGR. DR. H. J. A. M. SCHAEPMAN Ter herdenking van het feit, dat 50 jaur geleden Mgr. Dr. H. J. A. M. Schaepman is gestorven, heeft „Po- lemios", het eer tiendaagse tijd- serhift voor Eucumenisch-nationale publicaties op Calvinistische Grond slag, de gehele omvang van het vijfde nummer aan deze grote voor man der Katholieke emancipatie ge wijd. De redactie zelf opent met een artikel over Schaepmans nationale betekenis on zegt, dat hij de natie een wedergeboorte heeft geschan- ken. Prof. Dr. C Gerretson schrijft over Schaepmans jeugd, J. Stelling werf over „Van Broere naar Schaep man". De politieke werkzaamheden en invloeden vormen het onderwerp van verschillende artikelen; diens dichterschap en zijn schrijverstalen ten worden door J. Kleise over de gehele linie aan een bespreking on derworpen. Het 36 pagina's tellende nummer bevat vele woorden vol op rechte waardering. KATHOLIEKE VAKBOND MARKTKOOPLIEDEN. Onder voorzitterschap van de raadsadviseur van de Ned. Kath.1 Middenstandsbonen mr. Bachg, werd te Tilburg de landelijke kath. bond j van marktkooplieden voor markt-, straat- en rivierhandol opgericht. Initiatiefnemer was de Tilburgse Katholieke Bond van Marktkooplie den „Sint Jozef". Prof dr. Ariëns, geestelijk adviseur van de Katholie ke Middenstandsbond, weer op het belang van een dregelijke vakbond met het oog op de PBO. Het Til- burgs bestuur zal al voorlopig be stuur van de landelijke bond optre den. „Volkskr." Een Bossche. 17-jarige schone heeft van de week de verschrik kelijke geschiedenis beleefd, waarvoor ieder rechtgeaard lid van het zwakke geslacht rilt en beeft en dat deze 17-jarige nog eens zal doen beven, wanneer ze het over heel veel jaren als een vriendelijke grootmoeder aan haar ademloos toehorende klein kinderen zal vertellen-. Deze jongedame lag Donder dagnacht de slaap des rechtvaar digen te slapen, toen zij plotse ling gewekt wera door een ste kende. pijn in haar neus. Vol schrik veerde ze van haar kus sen overeind er. door deze be weging werd haar zusje, die naasthaar sliep, wakker en stak het licht aan. Volschrik en af schuw zagen de meisjes een flin ke rat door de kamer rennen. Het zal U niets verbazen, dat Pa even later, gewapend met zijn dienstgeweer en al de ande re wapens, die hij in de gauwig heid kon grijpen, naar boven kwam gerend, in de heilige ver onderstelling, dat hij daar de strijd zou moeten aanbinden met een herrezen Blauwbaard, die het leven van zijn dierbare doch ters belaagde. Boven aangekomen bleek de strijd tegen de rat echter ook de nodige tact te eisen en eerst na dat de rat door in een uitgedoof de kachel te springen, zijn eigen val geopend had. kon hij uitge rookt en gedoofd worden. Hier na kwam de neus aan de beurt. Deze had een paar lelijke beten opgelopen, maar met een desin- lecteermiddel konden- minder nangename gevolgen worden oorkomen. ZIEKENVERPLEGING EN DE 48-URIGE WERKWEEK. Ondanks de vermoeiende arbeid, die het menslievende werk der zieken verpleging vaak met zich mede brengt, was het tot dusver nog niet mogelijk in verplegingsinrichtingen de in het algemeen gebruikelijke 48- uriee werkweek in te «roeren. Het grote personeelstekort in de zieken huizen maakte het onmogelijk de destyds op dit punt reeds gedane toe zegging tot uitvoering te brengen. Bij de behandeling van de rijks begroting in de Tweede Kamer heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid onlangs echter me degedeeld, dat h; voornemens is te bevorderen, dat op 1 October a.s. voor het personeel in verplegingsin richtingen dc 48-urige werkweek wordt vastgesteld. Deze datum is ge kozen, omdat zich doorgaans juist in de zomermaanden de meeste leerlin gen aanmelden. Ook in ander opzicht is kortgele den reeds een belangrijke wijziging tot stand gekomen. Kon mei tot dus verre eerst op 23-jarige leeftijd exa men doen voor 't diploma A zieken verpleging thans is deze leeftijds grens verlaagd tot 22 jaar. De can- didaten kunnen echter reeds op 21- jarige leeftijd tot het eindexamen worden toegela'en, indien zij bereid zijn tot het bereiken van de 22-ja- rige leeftijd in een sanatorium of in het laatste opleidingsziekenhuis te werken, of ovéi te gaan tot de stu die voor de aantekening kraam- of kinderverpleging of diploma B. Het diploma wordt dan uitgereikt zodra de leerlingen 22 jaar zijn geworden. Verwacht mag worden, dat boven staande maatregelen er toe zullen medewerken de animo om in de zie kenverpleging te gaan bij de jonge vrouwen aanmerkelijk te vergroten. Gistermorgen is üi dikke m'st de stalen Katwijkse motorbotter KW. 60, eigendam van G. en P. Duyven- voorde, op zes km. benoorden Noord wijk op het strand gelopen. De bot ter zat muurvast ter hoogte van paal 1875. In de loop van de middag is het schip weer vlot gekomen. De K.W. 60, die onlangs door de heren van Duyvenvoorde was aan gekocht uit Volcnoam, waar het scheepje voer onder het nummer VD 60, draagt de naam „Trijntje". Er was geen reddingboot naar het schip uitgevaren, omdat de Noord- wij kse reddingscommissie zulks niet nodig achtte. Dc zee was kalm en er bestond geen gevaar voor de op varenden. De botter heeft bij dc stranding de schroef gebroken. Onder de be manning bevonden zich 2 zoons van de eigenaar, d- heer Arend Duy venvoorde uit Katwijk. Schipper J. van der Niet van de KNZHRM is met enige leden der bemanning van de Noordwykse reddingboot per vracht auto naar de plaats van dc stranding gegaan. Ze namen een vlet mee. Deze bemanning heeft de K.W. 60 veran kerd. Bij hoog watei te ongeveer 4 uur kwam de KW. 60 vlot. Het schip WONÏNGKWESTIE IN ZEGVELD. De Utrechtse politierechter heeft vrijgesproken een 38-jarige kruide nier, een 33-jarige vrouw zonder be roep, een 25-jarige koopman en een 28-jarige koopman, allen wonende te Zegveld, die beschuldigd waren, een dreigbrief te hebben geschreven aan de loco-burge eester van Zegveld. De achtergrond bleek te zijn, dat ill Zegveld een wondngkwestie be stond, die niet naar genoegen van de verdachten was opgelost. Daarom hadden zij een brief geschreven, on getekend, aan de wethouder loco- burgemeester (een veehouder) dat dc betrokkene binnen 24 uur een bruikbare woning moest hebben, daar anders de rode haan in het dorp zou kraaien. De communisten zouden dan inplaats van twee: 30 stemmen krijgen. De getuige (loco-burgemeester, om dat de burgemeester van Kamerik en Zegveld in Kamerik woont) zelde: de brief niet zo heel zwaar opgeno men te hebben. Eigenlijk had hij niet gedacht aan brandstichting, maar hij had de brief toch ook niet in ver band gebracht met de verkiezingen. Hij dacht meer aan een kwajongens streek en was dus des nachts opge bleven». Hetgeen de officier van justitie niet zonder onstemdheid deed vragen: „Ja, voelde y zich door de brief pu be dreigd of niet?". Het bleek dat de loco-burgemeester zich bedreigd voelde door een of an dere plagerij. De officier van justitie, die oor deelde, dat deze verklaring wel an ders was, dan die welke de getuige destijds voor de politie had afgelegd, zeide nu niet anders dan vrijspraak te kunnen vragen. De politierechter noemde de brief allerminst gelukkig en hü vonïd het laf anoniem te schrijven. Daar er geen bedreiging met misdrijf is ge schied, sprak hij alle vier verdach ten vrij. Speurhond, haalde hem eruit Donderdagnacht heetl een speur- hond van de Rijkspolitie te Zeist een voortvluchtige dief uit een hooi berg geplukt en zodoende de politie een aanzienlijke hoeveelheid speur werk bespaard. De man was enige tijd geleden uit een rijksopvoedingsgesticht ontsnapt en onmiddellijk na zijn ontsnapping had hij het pad der misdaad weer betreden en zich achtereenvolgens schuldig gemaakt aan uitbraak, auto diefstal en diefstal van een rijwiel. De politie kwam hem in Zeist op het spoor, maar weer wist hij te ontkomen. Toen werd de politiehond ingeschakeld, die hem twee kilome ter verder uit een hooiberg haalde De jongeman kon weinig meer doen, dan een volledige bekentenis afleg gen. VERZENDING TELFGRAMMEN IETS L UURDER. Met ingang van 1 Februari a.s. zal bij de aanbieding van telegram men zonder gerede betaling als ad ministratiekosten aap de afzepders een recht per telegram in rekening worden gebracht, en wel van: 5 ct. per telegram bij aanbieding aan het loket (in elke vorm, n.l. zowel voor telegrammen, welke „in giro", als voor die. welke in afrekening" of „op maandrekening" worden vezon- den) en 10 cent per telegram bij aanbieding der telefoon of per telex. Voor de aanbieding van „collect"- telegrammen zal dit recht aan de geadresseerden in rekening worden gebracht. is door twee schokkers op sleeptouw genomen naar IJmuiden. De schip per van de gestrande boot heeft ver- ldaard, dat zijn schip doordat er een zeer dichte mist hing is gestrand. Dc schipper was in de veronderstelling I benoorden IJmuiden op het strand tc zijn gelopen. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. Pastoor Theissen in Hillegom ontvangen Vrijdagavond was een fesetavond voor de parochianen van St. Joseph te Hillegom. De kerk was rijk ver sierd en meer dan 100 bruidjes met witte seringen, witte chrysanthen, witte tulpen en witte narcissen vormden een erehaag. Onder het luiden der klokken en het zingen van het Veni Creator schreed te half 8 pastoo. theissen door het middenpad naar het altaar, vooraigegaan door de koorknapen en gevoigu door de kapelaans, het kerk bestuur en het armbestuur. Kap. Suykar sprak pastoor Theissen toe. Hij heette hem namens de parochie welkom en wees er op, dat de ver wachtingen hoog gespannen zijn. Volgens getuigenis van de nuntius was de overleden herder een man van getrouwheid, zorgzaamheid en gebed. U vindt een kudde, die waakzaam is en volgzaam, een vruchtbare grond. V/ij kunnen u de heilige garantie geven van onze toe wijding en volgzaamheid. De liefde zal u in staat stellen om vele jaren hier vruchtbaai werk te verrichten. Hierna werd een plechtig Lof dooi de pastoor gecelebreerd, met assis tentie van de beide parochie-kape laans. i Onder het Lof beklom pastoor Theissen de kansel, om de parochia nen toe te spreken. Pastoor zeide zich bewust te zijn van de zware taak, welke op zijn schouders is ge legd. Uw overleden herder was een man van energie doorzettingsver mogen en groot organisator; zijn zwoegen heeft een zeer goede paro chie gemaakt Mijn taak is te zor gen, dat u moogt blijven wat u door uw ontslapen herder gewor- den zijt: een volk, welgevallig aan God. Uw enorme opkomst thans in I deze kerk heeft mfj getroffen en ge- tuigt van uw liefde voor de pries ters. Maandag begint de 2e Bloemlusitentoonsteïling Gc hebt het kunnen lezen: Maandag wordt de tweede Bloemlust-tentoon- j stelling in Lisse geopend. En ook I van deze show koestert het bestuur I hoge verwachtingen. Men is vooral, i wat het bezoekersaantal betreft nog- I al optimistisch: men rekent op het- j zelfde aantal van de Kersttentoonstel ling, ongeveer tienduizend. I In aansluiting op ons vorige be- I richt kunnen we nog mededelen, dat er op de inschrijverslijst firma's voorkomen, die nog nimmer hebben DE GROTE MAN Van een bekend man wordt in een Engels blad bij zijn overlijden „bericht, dat hij in zyn jeugd als voetballer zes doelpunten heeft gemaakt. Wy staan hier aan het stille graf van deze grote man, wien 't leven zoveel gaven gaf meest geestesgaven dan. Nu rust die geest van d'arbeid uit, de dood heeft hem geraakt, maar in zijn jeugd heeft deze guit zes doelpunten gemaakt. Nu ligt hij eenzaam in de kist stil, koud en bleek en wit, de dood heeft nu de match beslist, dit is een goal, die zit. Hij werd wat oud, te stijf en stram voor deze vlugge sport, zodat hij zijn ontslag maar nam en nu begraven wordt. Maar het ia goed, dat U ook weet de daden van dees held, toen hü de netten trillen deed met schoten van geweld, toen hy de keeper vissen liet door vlugheid en door kracht; werd hü toen op de schouders niet naar 't clubhuis t'rug gebracht? 't Publiek ontroerde door het schot van hem hier in dees kuil op enthousiaste wijze tot afgrüselük gehuil De aether waa een wyl verstoord als deze grote geest opnieuw het net weer had doorboord. nu is hy er geweest. Zes malen is tot heil van 't Land dfe slag door hem beslist, geef hem nu ook een schop.met zand cn strooit het op zün kist. Wat bloemen en een laatste groet hier op dit stille veld en zeg dan met uw hoge hoed adieu aan deze held. TROUBADOUR. ingezonden. Kwekers uit het West- land en zélfs uit West-Friesland! Wel een bewys, dat deze tentoonstel ling ook bij het vak meer en meer belangstelling kijjgt. Daar het broei- seizoen gunstig verloopt, wordt een voortreffelijke kwaliteit tulpen, hya cinten en narcissen verwacht. De heer Van der Lee zal voor een goed overzichtelyk geheel zorg dra gen. Vorig jaar werd er by de tweede tentoonstelling nogal royaal met bo men en heesters gewerkt waardoor men soms fc>ü wyze van spreken door de bomen 't bos niet meer kon zien. Nu wordt dat anders. Alleen aan de acshterzyde komt een berkenbos, waartussen bloeiend voorjaarsgoed geplant zal worden. Voor de eerste maal komt ook een groep amateur blocmbinders cn -sters op Bloemlust uit Achttien heeft men er ingeschreven. Het zal interessant zün te zien, welke pronk stukken deze voor het voetlicht zul len brengen. De bedoeling hiervan is uiteraard het ^'Jbliek te laten zien dat men met tulpen en narcissen ook nog wel iets anders kan doen dan ze zonder meer stijl-recht in een vaas te zetten De mechanisatle-afdeling wordt dit keer zeer omvangrük Naast do vele soorten verwarmingsketels en -systemen, dc verpekkingsmateria- len, de vervoermiddelen zün er stands van de Voorlichtingsdienst. Voor het eorst komt ook de vol automatische bollcntclmachine op de show, die weer enige technische ver beteringen heeft gekregen. We ver nemen, dat de bekende Lisse kwe ker en winner van vele nieuwe soor ten, de heer D. W. Lefeber, de ten toonstelling zal openen. VOORSCHOTEN Aanbesteding 56 woningen. Gis terochtend heeft in het gemeentehuis de aanbesteding plaats gehad van 56 door do gemeente te bouwen mid denstandswoningen. Deze woningen worden gebouwd met medewerking van het pensioenfonds van de KLM en zün lioofdzakelijk bestemd voor personeel van de KLM. De laagste inschrijvers waren: Na tionaal Bouwbedryf, 's Gravenhage, f 682.900,Fa. J. v. d. Broek Zn., Soest, 676,700,Bouwcombinatie Wassenaar, Wassenaar, 695.000, De hoogste inschrüver was: A. den Ouden Zonen, Gouda, 789.000, De gunning is nog aangehouden. De medische Zondagsdienst wordt gedurende dit weekeinde voor spoedgevallen waargenomen door dr. F. J. H. Tonino, Voorstr. 23, Tel. 493. Zo was Wassenaar VI. OEWOONLIJK WERD in de vroege middeleeuwen, een reeds bestaand kerkgebouw tot zelfstandige parochie verheven, door die kerk, welke een bykapel was van een reeds bestaande parochiekerk, af te scheiden van die moederkerk en haar 'n eigen pastoor te geven. Tussen moederkerk en dochterkerk bleef dan als regel een zekere band bestaan; de pastoor van de moederkerk behield soms enkele rechten op de dochterkerk en vaak waren de parochianen van de dochterkerk verplieht. met hun pastoor aan het hoofd, op enkele grote feestdagen de Hoogmis te gaan büwonen in de moe derkerk, bü welke gelegenheid zij hun offerpenningen aan de pastoor van dc moederkerk hadden te betalen. Daartegenover was de moederkerk vaak verplicht bü de processie op de kruisdagen haar dochter te bezoeken. Leidenaars staken kerk in brand In Rynland waren de kerken van Voorhout, Oegstgeest en Noordwyk moederkerken; die van Oegstgeest of Kerckwerve had talrüke dochters als: Rijnsaterwoude, Esselükerwpu- öe. Rlinsburg en Warmond. Sassen- heim was een dochter van Voorhout en Noordwijkerhout van Noordwük. De moederkerk van Wassenaar noe men, kunnen wy helaas niet. Feite lijk zün immers alleen de vhf door Sint Willibrord gestichte kerken, Heilo, Vlaardingen, Oegstgeest, Vel- sen en Petten de moederkerken en de kerken van Noordwük, Voorhout, Valkenburg e.a. werden op haar beurt weer moederkerk van nieuwere stichtingen. Zo ook de kerk van Voorschoten, die eveneens onder het patronautschap van de heren van Wassepaor stond. Zowel de lte.rk van Wassenaar als die van Voor schoten, beide gelegen in de heer lijkheid van Wassenaarde heren, be horen tot de oudste Rijnlandse ker ken; hun toegewy'd-zyn aan Sint Wil librord en aan de H. Laurentius, wijst daarop. Geschiedenis paroQhie-kerk. De geschiedenis .van de oude pa rochiekerk van Wassenaar laat zich uit gedane onderzoekingen als volgt reconstrueren: een deel van de noor delijke gevel bestaat uit tufsteen als een overblijfsel van een eenbeukige kerk uit de vroeg-romaanse tijd. In de 11de eeuw zal er een kleine pa rochiekerk in die romaanse bouw trant gebouwd zijn, ongeveer 30 me ter lang en het schip 11 meter breed. Deze kerk had nog geen toren; deze werd er in baksteen in de tweede helft van de 12de eeuw aangebouwd, Later werd dit oude romaanse kerk je vergroot met een in gothieke stijl gebouwd koor. Gedurende de Hoekse en Kabeljauwse twisten werd de kerk door brand vernield en bij de wederopbouw besloot men haar gro ter te maken. De noordelyke muur van het schip was grotendeels blijven staan»; die werd hoger gemaakt en de oude romaanse vensters werden dicht gemaakt en grotere vensters er in aangebracht. Het oude koor ver dween en in de plaats daarvar kwam ten oosten van het oude transept een tweede dwarsbeuk met koor. Na die verbouwing had dc hele kerk een lengte van ruim 51 meter gekregen. In die tijd werd ook de reeds ge noemde kape- van Cralingen ge bouwd, eon stichting van Gilles van Cralingen, die in 1441 stierf. Maar vrij kort daarna werd de kerk nog maals vergroot; er kwam een züheuk bü: ook het koor werd vergroot. Ken nelijk slaan daarop de berichten, dat in 1456 de kerkmeesters een landren te verkochten „van noidt wegen der timmeringe derselver kereke" en dat in 1464 de kerkmeesters drie stukken land verkochten om de kerk tc repa reren. Omdat het schip in gothieke styl verbouwd werd en het aak aan merkelijk hoger kwam te liggen, werd ook de toren verhoogd en voor zien van» een nieuwe klokkenverdie- ping. Brandstichters uit Leiden. In 1373 op de 26ste Juli werd de lterk door ,de Leidenaars verbrand; niet door de Spaanse troepen, gelijk oude geschiedschrüver8 vaak gaarne beweerd hebben. Ende 1573 werd Lei den door de Spanjaarden belegerd, maar in April van het volgend jaar moesten zy dit beleg opbreken, om ir Mei weer de belegering te her vatten, welke eindigde mat het be roemde ontzet van Leiden op 3 Octo ber. In deze roerige tyden viel de Wassenaarse kerk ten prooi aan de plunderzucht van rondtrekkende troepen. Al heel spoedig daarna be gon men met de restauratie; in 1581 werd die restauratie voor de som van 2900 gulden gegund aan Pleter Jansz. Clocq; het schip van de verwoeste kerk werd gedeelteiyk hersteld en de toren kreeg weer een klok en een uurwerk. De klok, die ouder Is (1420) draagt de naam Maria. De restauratie van 1581, die het volgend jaar klaar was, omvatte al- loen een deel van het schip; aan de oostkant sloot men dat toen met een hcuten wand af, in 1040 vervangen door een stenen gevel. In de jaren 1739 tot 1741 werd de kerk opnieuw gerestaureerd; in plaats van de lage kap kreeg de toren bij die gelegen heid een spits. In 1833 word het in terieur veranderd cn ook in- I92D had een restauratie plaats. Maar een grote restauratie onderging de kerk in 1938 tot 1940; de gehele kerk, het oude koor uitgezonderd, werd, onder lei ding van Van der Kloot Mcyburg on der handen genomen. In Maart 1940 kon de kerk weer in gebruik geno men worden; alleen het koor bleef een ruïne- Oudste pastoor. Als do oudste van deze middel eeuwse kerk bekend gebleven pas toor kunnen we noemen Johannes Direxen. Maar voordat deze Johan nes te Wassenaar pastoor word had zich daar in het jaar 1338 een „smer- telyke" onenigheid geopenbaard tus sen Dirk van Zandhorst en Dirk van Raephorst belden parochianen van Wassenaar cn hun vrouwen. Deze Dirk van Zandhorst was de kleinzoon van Dirk van Wassenaar on de zoon van Dirk van Zandhorst, die in 1276 met de heerlijkheid Zoeterwoude be leend werd. Aan graaf Floris V droeg hy het huis Zandhorst op en hij kreeg het van de graaf voor hem en zyn nakomelingen» in leen terug. De andere Dirk van Raephovat was de zoon van Gerrit van Raephorst, bal juw van Kennemerlond en Agnes van Duvenvoirde; hü behoorde zowel van vaders- als van moederszijde tot het geslacht van Wassenaer. Het huis Raephorst stond vlak bij het huis Zandhorst. Door de vrouwen van belde machtige heren kwam er gro te ruzie in de parochie. Wat waa het geval? Vrouwe Machtelt van Outs- noorn, de vrouw van Dirk van Raep horst eiste voor haar op het recht van vóór offeren en voorpais, als voorna mer zijnde dan de van Zandhorst en bovendien, omdat haar mededingster die eer niet eens waardig was, om dat zij niet kerkelijk getrouwd was. De graaf moest er aan te pu komen.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 9