Duitsland zocht twee Polen maar kreeg hen te laat! Samenwerking Katholieke leidende groepen Grote mogelijkheden voor Ned- maar nog meer voor Inheemsen Bossche omgang der Zoete Lieve Vrouwe in oude glorie hersteld Apostolaat ter Zee in Rotterdam krijgt dit jaar een nieuw tehuis ZATERDAG 17 JANUARI 1953 DE LEIDSL COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Vragen uit de Tweede Kamer Voor Nederland nadelige formaliteiten Op vragen van het lid der Tweede Kamer de heer Vermeer, met betrek king tot het over de grens zetten door de Koninklijke Marechaussee van twee in Nederland clandestien verblijvende Polen, heeft de minister van justitie het volgende geant woord: Het is juist, dat de Koninklijke Marechaussee op 21 November j.l. twee Polen in de omgeving van 01- denzaal over de Nederlands-Duitse grens heeft gezet. Deze vreemdelin gen bevonden zich echter niet clan destien in Nederland. Uit een ter zake ingesteld onderzoek is gebleken, dat zij zich te Hamburg als verstekeling aan boord hebben begeven van een Noors schip, hetwelk op 29 Juli 1952 van Hamburg vertrok. Aanvankelijk kwam dit schip op 17 September 1952 te Rotterdam aan. Ten einde te voor komen, dat de beide verstekelingen zich tijdens het oponthoud van het schip in de Rotterdamse haven aan land zouden begeven en zouden trachten clandestien in Nederland achter te blijven, werden zij zoals te doen gebruikelijk is aan het hoofdbureau van politie te Rotterdam in bewaring gesteld. Bij het vertrek van het schip op 20 September 1952 werden zij weer aan boord gebracht en werd er toezicht op gehouden, dat zij met het schip ons land verlieten. Van boord naar politiecel en terug. Toen het schip op 16 November 1952 wederom te Rotterdam aan kwam, bevonden deze Polen zich nog aan boord. Hot schip had inmiddels havens in Europa en Amerika aange daan, echter geen Duitse haven, zo dat het de kapitein nog niet moge lijk was geweest zich van deze vreem delingen te ontdoen. Hun verblijf aan boord bracht uiteraard groot on gerief en voorts aanzienlijke kosten met zich. Zo zou bij voorbeeld bij het verblijf in een Amerikaanse ha ven een bedrag van 1200 dollar voor bewakingskosten zijn betaald. Ten einde de Noorse rederij be hulpzaam te zijn, heeft de Rotterdam se politie haar bemiddeling verleend, ten einde de Polen naar Duitsland te doen terugkeren. Daartoe werd de tussenkomst van de Koninklijke Ma rechaussee aan de grens ingeroepen. Omtrent deze aangelegenheid werd in eerste instantie cioor de Rotter damse politie overleg gepleegd met het Duitse consulaat tc Rotterdam, hetwelk echter geen beslissing kon nemen, maar aanraadde de versteke lingen maar de Duitse grens tc bren gen en de zaak met de Duitse grens- autoriteiten te bespreken. Niet op oen feestdag. In verband hiermede werden de beide Polen op 19 November 1952 door de politie te Rotterdam over gebracht naar Glanerbrug. Die zelfde dag werd deze aangelegenheid door ambtenaren van de Rotterdamse po litie en van de Koninklijke Mare chaussee besproken met het hoofd van de Duitse doorlaatpost te Gronau. Nadat tot diens genoegen was aange toond, dat de Polen inderdaad uit Duitsland afkomstig waren, stemde zij in hun overname toe. Aangezien de 19de November 1952. blijkens ver klaring van de Duitse grensautoritei- ten, echter een feestdag was, werd afgesproken, dat de overgave van de Polen op 20 November 1952 zou plaats hebben. De Rotterdamse politieamb tenaren keerden daarop naar hun ge meente terug, terwijl de Polen, in af wachting van hun uitleiding door de Koninklijke Marechaussee, te Glaner brug in bewaring werden gesteld. Op de afgesproken dag weigerden echter de Duitse autoriteiten de overname, zich daarby beroepende op nadere instructies. Niettemin zijn de beide vreemde lingen daarop door de Koninklijke Marechaussee, zonder nader overleg met de politie te Rotterdam, naar Duitsland verwijderd. Niet via de grens, maar via de boot. Aangezien het in het onderhavige geval echter vreemdelingen betrof, die niet illegaal over de Oostelijke landgrens naar Nederland waren ge komen, had naar de mening van de minister van poginger. tot hun ver wijdering naar Duitsland langs de oostgrens dienen te worden afgezien toen bleek, dat de Duitse grensauto- riteiten niet bereid waren hen offi cieel over te nemen. Na de weigering tot overname had de Koninklijke Marechaussee deze vreemdelingen weder ter beschikking dienen te stel len van de hoofdcommissaris van po litie te Rotterdam, opdat zij weer aan boord van het Noorse schip had den kunnen worden gebracht. De aanhouding van deze Polen werd in Duitsland wegens roof ver zocht. Noch de Rotterdamse politie, noch de Koninklijke Marechaussee waren hiermede op do hoogte. Duitsland brak met goede gewoonte. Bij het overleg met de Duitse in stanties is niet gebleken, dat het hier door Duitsland gezochten betrof. Uit de bovenstaande beantwoording moge blijken, dat de Koninklijke Ma rechaussee verantwoordelijk moet worden geacht voor de terugleiding van deze Polen naar Duitsland. Met betrekking tot de gestelde raag, of clandestiene uitleiding van iccmdelingen/vluchtelingen heden nog plaats vindt, moge het volgende worden opgemerkt. In het algemeen brengt het goede gebruik tussen na buurlanden met zich, dat personen, die op. illegale wijze het land hebben verlaten, weer worden teruggeno men. Van Duitse zijde neemt men echter sedert enige tijd het stand punt in, dat dit terugnemen alleen geschiedt, indien de illegale grens overschrijding slechts betrekkelijk korte tevoren heeft plaats gevonden. Dit veroorzaakt voor een land als het onze, dat gemakkelijk door illegale grensoverschrijders uit Duitsland overstroomd kan worden, onaan vaardbare risico's, zodat wij in be paalde gevallen ter voorkoming daar van noodgedwongen wel tot infor mele teruglelding dienen over te gaan. De minister is geen bewonderaar van deze toestand, welke ontstaan is door een van Duitse zijde door de minister niet als redelijk erkende be perking, en hij stelt zich dan ook voor tc bevorderen, dat met Duitsland overleg zal worden geopend, ten ein de hierin verbetering te brengen. Gezien het bovenstaande, kan de minister geen aanleiding vinden aan de betrokken Nederlandse grensauto- riteiten blijk te geven, dat in alle gevallen van terugleiding van ille gale grensoverschrijders buiten mede weten van de buitenlandse grens- autoriteiten moet worden afgezien. BOEKJE VAN PRINSES WILHELMINA IN HET DUITS VERTAALD. Prinses Wilhelmina heeft, als des tijds gemeld, een boekje geschreven, onder de titel „Christus, de Grote Onbekende". Dit boekje is door Frie- drich von der Ropp, woonachtig te Rottland, in het Rijnland, in het Duits vertaald. Baron Von der Ropp heeft Vrijdag tc Bonn aan journalis ten een aantal exemplaren van het door hem vertaalde werkje ter hand gesteld. In een begeleidend schrijven ver klaart Von der Ropp dat het de wens van de schrijfster is dat „de in dit boekje neergelegde denkbeelden uitsluitend de eer van de Zoon Gods zullen dienen." AUTO DOOR TREIN GEGREPEN. Op de onbewaakte overweg op de Zwaagdijk nabij Hoorn is Vrijdag avond omstreeks 7 uur een auto, waarin de burgemeester van Andijk, mr. H. H.Douma, de gemeentesecre taris en de gemeente-opzichter za ten, door een uit de richting Me- demblik komende goederentrein ge grepen. De auto werd enkele meters mee gesleurd, sloeg vervolgens achter over de dijk af en belandde in de spoorsloot. De drie inzittenden lie pen slechts lichte verwondingen op, doch de auto werd zwaar bescha digd. Vermoedelijk is het ongeval te wijten aan de dikke mist. De secre taris, de heer P. de Boer, die over hoofdpijn klaagde, werd per autobus naar Andijk vervoerd. De rijkspolitie stelt een onderzoek in. Steun aan K. V. P.- voorstellen Het secretariaat der St. Adelbert- vcreniging maakt het volgende be kend: Dezer dagen zijn bijeen geweest op uitnodiging van het hoofdbestuur van St. Adelbert vertegenwoordi gers uit de besturen van de Alge mene Katholieke Kunstenaars Ver eniging, de Algemene Rooms-Katho- lieke Ambtenaren Vereniging, de Al gemene Rooms-Katholieke Officieren Vereniging, de Katholieke Inge nieurs Vereniging, de Katohlieke Leraren Vereniging „St". Bonaven- tura", dc Katholieke Vereniging van Mijnbeambten, de Katholieke Vereniging van Hoger Personeel, de Rooms Katholieke Artsen Vereni ging en de Rooms Katholieke Journa listenkring. Gezamenlijk overleg werd gehou den over verschillenae concrete pun ten van gemeenschappelijk belang voor deze bereepsoganisaties en St. Adelbert als standsorganisatie. In beginsel werd besloten samen werking onder leiding van St. Adel bert verder te effectueren inzake vraagstukken deze groeperingen be treffende; een werkcomité ontving de opdracht op korte termijn nadere voorstellen uit te werken aangaande de juiste vormgeving dezer samen werking. Uiteraard zal de uiteinde lijke structuur dezer samenwerking t.z.t. zo nodig worden aangepast aan richtlijnen door het Hoogwaardig Episcopaat te geven naar aanleiding van het werk van de commissie Beaufort. Uitvoerig werd daarnaast o.m. de noodtoestand onder de Middengroe pen besproken, juist met het oog op dc grote betekenis van deze groepe ring, in het bijzonder voor het cul turele leven in ons land. Besloten werd gezamenlijk krachtig actie te voeren zoveel mogelijk in over leg met de betrokken zusterorgani saties ter ondersteuning van de voorstellen der Commissie Midden groepen der K.V.P. In dit verband werd een voorlopig program van actie opgesteld teneinde snelle ,en krachtige doorvoering van deze voorstellen te bevorderen. Voorts werd ook besloten ven de zijde van St Adelbert en van de ge noemde organisaties waar mogelijk volledige medewerking te vertenen aan het op 14 Maart 1953 te Am- Nieuw Guinea voor de Radio In zijn laatste radio-voordracht voor zijn a.s. vertrek naar Nieuw Guinea, heeft gisteravond dc heer P. Aa Wansink, hoofd van het kantoor voorliohtlng tc Hollandia, zijn visie gegeven op de toekomst van Nieuw Guinea. 2 heer Wansink begon met te waarschuwen tegen te hoog .gespan nen verwachtingen. Nieuw Guinea, zeide hij, is geen Jand, waar de din gen „vanzelf komen". Het is geen land van „stunts", ook hier gaat „de cost voor dq baet uyt" en met het verzamelen var.' de nodige basis-ge- gevens, theoretisch onderzoek, voor bereidende exploratie en een phase van practische experimentele toepas sing zijn ten minste enkele jaren gemoeid. Met muziek. Toch is er ongetwijfeld reden tot een verstandig optimisme en diege nen, die beweren, dat er voor de naaste toekomst „muziek git" in Nieuw Guinea hebben gelijk. Op het gebied van land- en tuinbouw, van vruchtenkwekerij en veeteelt' zyn mogelijkheden aanwezig, die niet slechts van belang zijn voor de ge schoolde en in deze takken van werkzaamheid reeds enigszins erva ren Nederlander, doch die tevens het sociaal-econom:' he levenspeil der bevolking als geheel, dus van de Pa poea niet in de laatste plaats, naar een hoger plan kunnen helpen stu wen. Als rivier- en kustvaart in de loop van dit jaar tot een behoorlijke ontwikkeling kunnen komen, zal de uitvoer-hoeveelheid een niet onaan zienlijke stijging kunnen ondergaan, vooral ook, doordat de verbeterde afvoergelegenheid natuurlijk stimu lerend werkt op de productiviteit der J bevolking zelve. Mijnbouw en boringen. De eerste uitkomsten der mijn- bouwkundige exploratie, die in het gebied van het Cycloopgebergte werd ondernomen, mogen wij aanmoedi gend noemen. Wij mogen het een verheugend as pect in de Nieuw-Guinea-politiek noemen, dat de regering bij voortdu ring gebruik wil maken van de we tenschappelijke ervaring en deskun digheid, welke wij in de Hogescholen van Wageningen en Delft en in an dere wetensch. ter beschikking dere wetenschappelijke instellingen hebben. Tenslotte vermeldde spr. met een enkel woord de gestadig verdere ont wikkeling vani de aaraolie-industrie in de Vogelkop, die zich wellicht in Zuidelijke en Zuidoostelijke richtin gen verder zal kunnen uitbreiden. De aanleg van de nieuwe pijpleiding naai' de MacCluer golf aan de West kust betekent in deze verdere ont wikkeling eon belangrijke factor. Op grond van deze dingen, behoe ven wij de toekomst van Nieuw Gui nea niet somber in te zien. Mits wij daarbij ook bij voortduring in het oog houden, dat de taak, welke Ne derland ten opzichte van dit rijks deel heeft te vervullen, niet slechts de bemoeienis vormt van de regering, de volksvertegenwoordiging en van wie verder in enig opzicht recht streeks met het vraagstuk te maker, hebben, maar wel zeer uitdrukkelijk een taak is, welke de belangstelling en de spankracht vraagt van de ge hele Nederlandse natie in al haar ge ledingen. Twee jonge dieven stalen Manchester Ontslagen stoker hielp hen De Enschedesc politie heeft gear resteerd een 26-jarige bakkers knecht, die in samenwerking met een 22-jarige electricien partijen man- ehester-stof voor een totale waarde van ƒ3000,heeft ontvreemd. Het tweetal is overgebracht naar het Huis van Bewaring te Almelo. De diefstallen zijn sedert April 1952 gepleegd bij dc textielfabriek M. van Dam en Zn. N.V. te Enschede. De beide mannen begaven zich pef auto naar de fabriek, waar zij de wagen in de nabijheid stalden. Aan gezien de electrteien goed de weg wist in het bedrijf, konden zij via de stokerij, ketels en leidingen bij de voorraden manchester komen. De politie was reeds enige tijd op de hoogte van de diefstallen. Men begaf zich op een keer dat de auto weer was gesignaleerd naar het huis van de bakkersknecht, die juist met de auto was gearriveerd. In dc auto vervoerde hij een rol manchester van 200 meter lengte. De bakkers knecht verkeerde in financiële moei lijkheden. Hij heeft bekend vier a vijf maal te hebben ingebroken bij Van Dam. Beide mannen waren en kele malen vergezeld van een sto ker, die vorig jaar bij de fabriek werd ontslagen wegens wangedrag. DUIZEND FIGUREN EN ACHTTIEN GROEPEN ZULLEN SOBERE PROCESSIE VOORAFGAAN ECHTPAAR DOOR GASGESTIKT. Een breuk in de gasleiding, waar door gas kon uitstromen, heeft het leven gekost aan het echtpaar F. v. d. Berg en G. v. d. BergKon in de Heysterbachstraat 4b te Dordrecht. Het gas heeft het echtpaar tijdens - de slaap verrast De heer Van den sterdam tenoutoi congres over de wakfcr rden en hy heeft nog getracht "bet lek op te intellectuele beroepen, waaromtrent dezer dagen reeJs uitvoerige mede- delingen in de pers zijn gedaan. KOLEN voor alle doeleinden CREYGHTON Hooigr.46 Tel.20114 (Advertentie.) nog getracht sporen, maar in de gang is hij be wusteloos neergevallen. Zijn echt genote, die ook het bed had verla ten, is op de slaapkamer ineen ge zakt. Een buurman rook s morgens een sterke gaslucht. Hij sloeg een ruit in en ontdekte daarop het echtpaar, dat reeds was overleden. Bij het eerste eeuwfeest van de terugkeer van de Zoete Lieve Vrou we te Den Bosch, zal dit jaar de grote omdracht van het genadebeeld op waarlijk grootse wijze naar Mid deleeuwse stijl worden hervormd. Sinds Maart 1952 werken twee kunstenaars aan de plannen voor de grote processie, waarvan de uitvoe ring ongeveer 100.000 zal bedra gen. De plannen zijn nu zo goed als gereed zo verneemt het K.N.P. het geld is reeds voor de helft bin nen, dank zij ook de adoptie van on derdelen der processie door instel lingen en andere groepen. Zoals bekend is, houdt Den Bosch jaarlijks op de Zondag, die valt tus sen 7 en 15 Juli, de grote Omdracht van de Zoete Lieve Vrouw, Zij is een der weinige \üt de Middeleeuwen overgebleven manifestaties van het bloeiende Katholieke geloofsleven uit die tyden. Deze processies of om- drachten waren kleurrijke optochten, waarin allerlei kloosterorden verte genwoordigd waren, evenals am bachtsgilden en krijgshaftige schut tersgilden. Er was muziek van speel lieden met violen, fluiten en andere blaasinstrumenten. Het Allerheilig ste werd meegedragen alsook een beeld van Qnze Lieve Vrouw. De markten stonden vol kermis kramen; van heinde en verre kwa men de kijkers. In de meeste steden bestaat deze traditie nu niet meer, alleen in Den Bosch is zij gebleven, behoed door het miraculeuze beeld der Zoete Moeder. Dit eikenhouten beeld, dat in 1381 door werklieden werd gevonen in een rommelige hoek van een vervallen bouwloods, overleefde, ondanks zijn PATER KOEVOETS VERTELT: Men kan pater Koevoets, directeur van het Apostolaat ter Zee in Rot terdam, het best bezoeken in de avonduren. Niet omdat hij het dan in het Zeemanshuis „Stella Maris" minder druk heeft dan op de dag. In- tegendeel men moet allicht vijf of tien minuten langer wachten. Maar om dat eventjes wachten gaat het niu juist! Een betere inleiding, 'n prettiger „warming up" is wel niet denkbaar, dan daar in het voorver trok even rustig te zitten toezien bij de roezige drukte in dit zeemanshuis. Scheepvaarders uit alle landen ter wereld vinden hier een plaats, waar ze huiselijk ontvangen worden. Er liggen tijdschriften in hun eigen taal, er wordt thee geschonken en aan 'n kleine bar kunnen ze van alles ko pen waar ze nog meer trek in heb ben goedkoop. Er is muziek, zang en een zitje voor een praatje met elkaar. Er kan i fn(wnMM gedanst worden maar ook een brief g dat het voor onze mannelijke en vrouwelijke assisten ten, waarvan er ruim 100 aan het zeemanshuis verbonden zijn, vaak 'n hele opgaaf is, om in die volte hun werk te kunnen doen. Onze Kerstviering begint altijd reeds de avond te voren, eigenlijk de hele dag' te voren al. Er wordt aan de Havendienst opgevraagd, wat er gedurende de Kerstdagen aan sche pen ligt cn nog te wachten is. Dit jaar wisten we toch al, dat het druk zou worden, want er lagen momen teel vijf of zes Italianen in reparatie en daar zitten gewoonlijk trouwe klanten van ons op. Met een boot van de Spido-diexxst werd vervolgens een terreinverkenning gehouden. Al rondvarend wordt aan een aantal schepen in de Haven opgave ge vraagd voor deelnemers aan de Nachtmis en voor het bezoek aan de feestavond. Dat gaat zo: We zetten op elke boot een man af, die rondgaat aan boord, met de uitnodiging en de deelnemers noteert. Vervolgens keert de Spido-buot weer, om onze mensen toch uitstekend. Ik wil er echter wel I op te halen en weer naar een volgend naar huis geschreven. Dc zeelieden kunnen er van alles te weten komen over haven en stad, maar ze kunnen evengoed en gesprek voeren met een der havenaalmoezeniers, paters, die ware polyglotten zijn. Ze kunnen er ja, wat kunnen ze hier in dit huis eigenlijk niet, dachten we, toen we opstonden, omdat de directeur ons ontvangen kon. Hij had ons best nog evor: kunnen laten wachten. Een vol huis Hoeveel mensen we hier eigen lijk kunnen bergen, ja, de ruimte laat toe, dat er met enig behelpen 150 tot 200 man in „Stella Maris" ontvangen kunnen worden. Maar op drukke dagen, zoals nu met de Kex-st, gingen er toch ook 350 in. Daar tob ben we nu al 121/2 jaar mee, sedert het Zeemanshuis aan dc Willems kade er aan ging. Gelukkig hebben zowel dc bezoekers als onze mede werkers, die hen ontvangen, zich le ren behelpen en daarom loopt alles stel boten te brengen, tot de haven is afgewerkt. Talen van vele naties Op de vooravond van Kerstmis, zo rond elf uur, gaat een grote Spido- boot er op uit om de genodigden af te halen. Soms gebeurt dit ook wel met bussen. Tegen middernacht ko men de bezoekers hier dan aan, meest Fransen, Italianen, Zuid-Amerikanen en Spanjaarden, maar evengoed ook wel van andere nationaliteiten. Er is dan eerst gelegenheid voor biecht ho ren en daarna begint de Nachtmis. Heel aangrijpend is daarbij altijd het moment, wanneer de priesters opko men en gaan zitten, dat dan een zee man van elke der aanwezige naties het Kerst-evangelie voorleest in zijn eigen taal. Ook de preek wordt in de talen der verschillende naties ge houden. Is de Nachtmis ten einde, dan wordt de 2aal feestelijk getooid en alle bezoekers nemen deel aan 't ontbijt. Zo is het ook dit jaar weer gegaan en ik kan wel zeggen, dat we zowel blij als een beetje weemoe dig wax*en, omdat het wel het laatste Kerstfeest in dit gebouw zal zijn ge. weest. Voor ik evenwel daar iets van g£ zeggen, is er nog één ding onafschei delijk aan onze Kex*stviering verbon den, dat ik noemen wil. Alle bezoe- kei-s ontvangeix een geschenk, zoals zij dit met Kerstmis thuis in eigen land gewoon zijn. Tot het geven van deze geschenken worden wij jaar op jaar in staat gesteld door Rotter damse zakenlieden. Ook dc Oudejaars—-viering heeft een enigszins feestelijk karakter ge had. Wij Dieven xnet de bezoekex-s bijeen tot het fluiten der boten in de haven geëindigd was, Daii i§ voor hen en voor ons het nieuwe jaar be gonnen, dat ons dan eindelijk Jn het bezit zal stellen van een eigen, ge heel nieuw Zeemanshuig, Op 30 Juli 1,1. is er op de eerste paal geslagen en op 8 December had er de eerste steenlegging plaats, aan de rivierzijde waar evenals vroeger de kleine ka pel naast de hoofdingang komt. We hopen weer op veel zeemansbe- zoek in dit kapelletje en op het be zoek der zeemanvrouwen, maar ook voor ieder ander staat het de hele dag open, als ons gebouw klaar is. Ja, liet nieuwe gebouw wordt gro ter en ruimer dan het vroegere Zee manshuis. Voorheen richtten wij ons voornamelijk op ontspanning en de geestelijke verzorging van de zeeman en hadden we geen gelegenheid voor logies. De bezoekers waren gedwon gen in de stad te gaan slapen, als zij niet ?an boord wilden of konden 'olijven, en dat logies was niet altijd ideaal. Er komen in het nieuwe huis nu ook kamers voor zeelieden, verder een eenvoudige eetgelegenheid en 'n grote ï-eci'eatiezaal, waarin ongeveer 250 h 300 mensen kumxen worden opgevangen. Wanneer men het huis binnenkomt betreedt men de hal, terzijde van de kleine kapel en verder begrensd door de garderobe en de restauratiezaal. Dieper in ligt de recreatiezaal cn daarboven is de grote kapel voor de kerkdiensten. Aan de zijde van de Willemskade beslaat het front van 't Zeemanshuis boven de begane grond nog twee verdiepingen, waar de zee lieden verblijven komen. In het sous- terrain is de keuken ingericht. De recreatiezaal loopt door tot de Wes terstraat, aan deze zijde worden bo ven de zaal de bibliotheek en de ex peditie ondergebracht. Varende bibliotheek Want er gaan heel wat kisten xnet boeken mee op de boten voor onze Hollandse zeelieden en door de expe ditie worden eveneens de altaren ver zorgd, die op onze grote oceaansto mers aanwezig zijn- Ook dat is een onderdeel van het Apostolaat ter zee. Wat het gebouw aan de zijde van de Westerstraat betreft, hebben wij nog veel wensen, doch daarmee moeten we wat geduld hebben. We hopen, dat het nieuwe zeemans huis eind Augustus of begin Septem ber a.s, gereed komt. Al moeten we dan nog een aantal maanden doorworstelen in het ge bouw Van Vollenhovenstraat, het is toch een prettig vooruitzicht, dat we nu toch betrekkelijk spoedig niet al leen met onze bezoekex-s, maar ook met onze naaste medewerkers, een beter en ruimer ingericht gebouw kunnen betrekken. grote bekendheid, zelfs de donkere jarenj der hervorming. Twee eeuwen verdrukking. Tijdens de beeldenstorm bracht men het beeld in veiligheid en ook na de verovering van Den Bosch door Frederik Hendrik (1629) ontsnapte het aan het geweld der veroveraars. Via Antwerpen voerde men het naar Brussel, waar het in de kerk van Koudenberg meer dan twee eeuwen werd vereerd, niet het minst door de Bosschenaren. Na lange onderhandelingen in de eerste helft der negentiexide eeuw gelukte het mgr. Zwijnen het al oude beeld naar Den Bosch te kun nen terugvoeren, waar het wederom in de St. Janskerk werd geplaatst. Sedert dien trekken jaaxTijks duizen den naar het heiligdom op. Een enorme menigte gelovigen stroomt in de eerste Julidagen uit geheel het land naar de Zoete Moe der van Den Bosch. Tienduizenden zijn de devote getuigen van de pro cessie, die echter vooral de laatste jaren zozeer onder sobex'heid, ja saaiheid leed, dat het vooral de vu rige Brabander een ergernis werd. Duizend figuren begeleiden processie. De Broederschap van O. L. Vrouw van Den Bosch, die deze omdracht or ganiseert, heeft vorig jaar definitief besloten aan alle gedruktheid een einde te maken en de processie haar oude glorie te hergeven. Van dit jaar af zal de processie uit dxüe de len bestaan, waarvan het eerste in 12 tableaux de privileges van O. L. Vrouw zal uitbeelden van de voor spelling van Haai- komst tot de Kro ning in de Hemel. De tweede, uit zes groepen bestaande afdeling, zal de historie van het Genadebeeld aan schouwelijk voorstellen. Zij samen omvatten 1000 figxxren. Het slot vormt de eigenlijke kerkelijke processie met het beeld. In verband met deze grootscheepse organisatie is de vraag gerezen of de oude x-oute in verband met de ge weldige toeloop van pelgrims, die dit jaar wordt verwacht, niet te kort is en allen voldoende gelegenheid te geven de vernieuwde omgang te zien. Het is echter niet waarschijnlijk, dat men de oude traditie zal willen ver breken. DR. A. GERATS MSC, TOEGETREDEN TOT COMMISSIE EENHEID KATHOLIEKEN. In de cammissie ingesteld door het Centrum voor Staatkundige Vor ming, om rapport uit te brengen over de staatkundige eenheid der Katholieken, heeft alsnog zitting ge nomen dr. A. Gei-ats M.S.C., uit Lim burg. Vader-worden beloond met een grote taart Het familiefeestje in 1952 was wérkelijk heel gezellig geweest en het glas, dat er geschonken werd, was zó goed geweest, dat een paar gasten plotseling tegen do jonge gastheer zeiden: „Wan neer je van het jaar nog vader wordt, dan krijg je van ons een taart zo groot als een wagenrad en een jonge koe. Iedereen had het een geslaagde mop gevonden, maar op Oude jaarsavond werd de jonge boer uit Holwiex-de de trotse vader van een welgeschapen dochter. Belofte maakt schuld en des wege reed gisteren een versier de stoet, begeleid dooi- het ge hele dorp naar het huis van de jonge vadei-, waar eeii taart zo groot als een achterwiel en een jonge koe werd afgeleverd. De taart woog 47 pond en had oen middellijn van 90 cm. Men is toen maai* weer een feestje gaan houden, doch een belofte is er die middag, trots het goed gevulde glaasje, niet gehoord!

Leidse Courant | 1953 | | pagina 8