DUINSTREEK NEEM EEN ASPIRIENTJE! Zestien maanden eenzaamheid ZATERDAG 17 JANUARI J953 DE U1DSE COURANT CKKMi: BI AD - PAUINA 3 tussen schildpadden en wilde zwijnen PR BESTAAT een Angelsaksisch grapje, dat als volgt luidt! Twee vlie- gen hadden een tijdlang vertoefd op het hoofd van Robinson Crusoe. Een vani hen maakte aanstalten om weg te vliegen, geeuwde verveeld en zei: „Tot straks. Ik zie je wel op Vrijdag'', Het tekent de populariteit van dq map, wiens naam door simpele zielen ook wel verward wordt met die van Enrico. Er is wel niemand die het verhaal van Paniel Defoe nooit gehoord heeft. Maar weinigen zullen weten, dat de schrijver zijni stof in het relaas van Alexander Selkirk, een Schots matroos, die in 1704 aan zijn lot werd overgelaten op het eiland Juan-Fernandez en eerst vier jaar later uit zijn eenzaamheid werd verlost. Pe beproevingen die Selkirk onderging, waren echter geen uitzondering in die jaren, jaren waarin de zeemogendheden elkaar bekampten tot in de uithoeken der aarde en waarin men achter iedere horizon de zeilen kon verwachten van de pira tenschepen. Philip Ashton, een Engelsman, maakte iets dergelijks mee. Een zeemansverhaal uit de achttiende eeuw Hij werd minder beroemd dan Sel kirk, maar zijn belevenissen zijn niet minder sensationeel ook al duurde zijn verblijf op een onbewoond eiland dan niet langer dan zestien maanden. In Juni 1722 was Ashton met 'n schoe ner op weg naar Kaap Rosarway in de wateren van Midden-Amerika. In de middag van de zeventiende wierp men daar het anker uit. Er lag daar al een brik en oen boot met gewa pende mannen kwam van dat vaar^ tuig op hen af. Er ontstond een kort gevecht, waarbij Ashton en zijn vijf gezellen werden overmand. Men was in handen geraakt van New Low, een berucht piraat, die bjj de Kaap op de loer lag, Voor de. Engelsman begon de ellende. Hier volgt het relaas, waarbij nu en dan 't woord is aan Ashton zelf. Nieuwe gezellen. Low kwam op ons af, in beide handen een pistool, en vroeg ons of er onder ons zich ook gehuwde man nen bevonden. „Hond, waarom geef je geen antwoord?" schreeuwde hij, zijn pistool op mijn voorhoofd druk» kend. Ik antwoorde, dat ik niet ge huwd was. Hij kalmeerde en verliet me. Low had eenmaal het besluit ge nomen, dat geen enkele band, tenzij de trouw aan hem, zijn mannen bin den mocht. Voordat hij zeerover werd, was zijn vrouw gestorven. Tq Boston had hij een jonge zoon, waarvan hij zoveel hield dat hij in de heldere ogenblikken die hem overbleven tus sen zijn dronkenschap, in tranen kon uitbarsten. De zeerovers wezen Ashton op de rijkdommen die zijn deel zouden worden, als hij hun zijde koos en zij zetten hem aan tot drinken. Hij wei gerde. Maar desondanks werd hij in geschreven in hun register. Op 19 Juni werden alle gevangenen losgelaten, behalve Ashton en nog zeven anderen. De Engelsman had een poging gedaan om te vluchten. Er was een hond achtergebleven op de kust en Low gaf bevel het dier te gaan zoeken. Ook Ashton poogde in de boot te komen, maar de kwar tiermeester weerhield hem. Toen de boot niet terugkeerde vermoedde de piraat dat Ashton van deze ontsnap ping op de hoogte was geweest en trok zijn pistooL „Hij schoot, maar het wapen ket ste. Nog driemaal poogde hij mij te doden, maar steeds weer weigerde het wapen. Vloekend smeet hij het in zee en trok zijn sabel. Ik sprong het ruim in en wist te ontkomen". Het kaperschip koos zee. Ter hoogte van Saint Michel over meesterde men een Portugees fluit schip, geladen met graan. Het was een snel vaartuig met veertien ka nonnen aan boord en Low besloot van schip te verwisselen. Daar het nodig moest worden gekalefaterd zette men koers naar een eilandje. Low liet zo veel mogelijk manschappen aan de ene zijde in het want klimmen om het schip hellend te krijgen. Bij deze manoeuvre raakten de poortgaten on der water en Ashton ontsnapte aan de dood door uit het kajuitvenster naar buiten te zwemmen en hij wist met moeite ook de dokter te redden, nadat die door de golven opnieuw naar binnen was geslagen. Twee ma- trozen vonden de dood. Men had niets meer dan een armzalige schuit, waarop men koers zette naar La Gra- nade, een Franse nederzetting.. Aan dek bleven slechts de allernoodzake lijkste manschappen, de rest moest zich schuilhouden in het ruim. Weer had men succes. De Fransen, die meenden dat de naderende boot een smokkelvaartuig was, zonden een sloep uit, bewapend met vier kanon, nen. De piraten sprongen te voor schijn en Low kon overstappen. Na een vaart langs de Antillen, waar men acht schepen overmeesterde ging het aan op de Spaanse kolo- nieën. Halverwege Carthagena en Porto Bello opende men de jacht op twee grote vaartuigen, maar toen men dichterbij kwam las men de naam op een van hen. Het was de „Sirene", een Engels oorlogsschip. De rollen werden omgedraaid en het kaperschip, waarover Low het bevel voerde, werd nagezet. De kaper was een groot strateeg. Hij stuurde aan op een ondiepte en zeilde hier over heen. De „Sirene" echter liep vast en het gevaar was geweken. Men wierp de ankers uit bij een eilandje onder de wind van Roata in de baai van Honduras, om van d schrik te bekomen. Hier kreeg Ashton de kans, waarop hij bijna een jaar gewacht had. Robinson 2. Op 19 Maart 1723 ging de kaper met 6 man in een sloep naar land om water te halen. Aahton had het klaar gekregen hem te mogen ver gezellen. „Toen we aan land waren hielp ik dapper mee de tonnen aan te rollen. Daarna ging ik wat heen en weer lo pen op het strand, Steentjes en schel pen zoekend raakte ik buiten het be reik van de geweren. Langzaam wan delde ik naar de zoom van het bos. De kaper wilde weten wat ik ging loen en ik nep terug, dat ik cocos- ooten wilde plukken Toen ik me chter de bomen bevond zette ik het "P -m lopen en verborg me verder op in het dichte struikgewas. Nog al tijd hoorde ik hoe de zeerovers be zig waren. Toen ze klaar waren rie pen ze mij» ze vloekten dat ik te voorschijn moest komen, maar ik hield me doodstil. Toen ze zagen dat het nutteloos was nog langer te wach ten, vertrokken ze zonder mij". Vijf dagen lang hield Ashton zich schuil, loerend naar de kapersche pen. Toen ze eindelijk vertrokken kon hij het eiland gaan verkennen. Het was zes tot zeven mijl lang, met als enige levende wezens schildpad den en wilde zwijnen. Ashton had geen enkel wapen. Hij "moest leven van vruchten en schildpadeieren, die hij liet opstijven in de zon. Hij bouw de vele hutten, alle met de opening naar zee, vanwaar hij zijn redding moest verwachten. De insecten maak ten hem op sommige dagen zijn ver blijf onmogelijk en hij besloot bij dag Zijni heil te zoeken op een onbe groeid eilandje iets verderop. Een bamboevlot hielp hem daarbij, maar na een maand of zes had hij zich ont wikkeld tot een uitstekend zwemmer. Toen hij zich begon aan te passen, kwam de ellende. Hij had geen schoeisel meer en zijn voeten raak ten ontstoken. Hele dagen zat hij tegen een boom geleund, uitziende over de zee. In deze toestand werd bb aangevallen door een wild zwijn én nog maar juist bijtijds wist hij zich op te trekken aan een boomtak. Hij begon het bewustzijn bij vlagen te verliezen. Kruipend zocht hij naar vijgen en rozijnen en toen kwam de regentijd.... Vuur maken was hem nooit gelukt, al had hij ook de hout blokken gewreven tot hij er bij neer viel. Regen sloeg op hem neer en een ijskoude wind kwam aanzetten. Ashton verwachtte de dood De bezoeker. Toen gebeurde er iets wonderlijks. Er naderde een prauw met een man aan het roer. Het interesseerde Ash ton niet meer, hü kon zich niet meer bewegen. Vriend of vijand, het was hem om het even. De vreemdeling meerde en kwam op hem af. Hij maakte vuur en begon spek te snij den voor hen beiden. Hij droeg Ashton naar het vuur en geleidelijk deed hij in hem opnieuw het leven ontwaken. „Deze man had een eerbiedwaardig gezicht. Meer dan 20 jaar had hij on der de Spanjaarden vertoefd, die hem nu om een of ander misdrijf wilden doden. Daarom had hij besloten de wijk te nemen naar een eiland en daar zijn laatste jaren te leven van de jacht. Het wss een goed kameraad. Na drie dagen verklaarde hij, met zijn prauw een onderzoek te willen* instellen naar de andere eilanden. Hij nodigde mij uit hem tt vergezellen, maar ik was nog altijd te zwak en mijn voeten wilden niet genezen. Ik weigerde.De vreemdeling was nog geen uur vertrokken of er stak een orkaan op. Er keerde niemand meer terug". Na drie dagew vriendschap kwam opnieuw de eenzaamheid, maar Ash ton beschikte nu over vuurstenen, ge weren, kruit, tabak en touwen. Hij kon nu schildpadden eten en kreef ten koken op het vuur. Zijn gezond heid keerde terug en een drietal maanden later ontdekte hij de ver laten prauw ergens op de oever van het eiland. Hb besloot een tocht te wagen naar Bonaco, een eiland dat vijf mijlen verderop moest liggen. Daar aan de Oostkant zag hij een schuit liggen, maar omdat hij met zijn prauw niet langs 'n rotspunt durfde, besloot hij in het Westen te landen en dan 't eiland lopend over te steken. Twee dagen en twee nach ten duurde de tocht. Hb kroop meer dan hij liep. Toen hij eindelijk dc andere oover bereikte was de schuit verdwenen en Ashton viel uitgeput in slaap onder een boom. Hij werd wakker van geweerschoten. Vanuit 9 prauwen werd hij onder vuur geno men. Het waren Spanjaarden. Min stens 150 schoten werden op hem ge lost, terwbl bb de wijk nam, het bos in. Toen zag hij de sloep wegvaren onder Engelse 'lag.De boom waaronder hij geslapen had, telde 7 kogelgaten, geen halve meter boven de plaats waar zijn hoofd gerust had. Drie dagen lang h?d hij nodig om zijn eigen prauw kruipend te bereiken. Daarna zocht hij zijn eiland weer pp. Zeven nieuwe maanden, waarin hij geen enkel menselbk wezen zag, bra ken aan. Nog eenmaal Low. Toen, eind Juni 1724, kwamen vrienden hem verlossen. Een 18-tal Engelsen had de wijk genomen voor de Spanjaarden en nam Ashton in hun gezelschap op. Als verblijfplaats koos men een ander eiland, dat men .Kasteel van het welzijn" doopte. Ashton kreeg nieuwe kleren en her stelde volledig. Maar op een avond, toen Ashton en drie anderen in hun vaartuigje terugkeerden van de schildpaddenvangst, zagen zij hoe een schuit het vuur opende op hun „kas teel". Het waren de mannen van Low. Ashton en zbn gezellen konden aan de handen van de zeerovers ont komen, maar moesten toezien hoe de anderen gedood of gevangen geno men werden. Een van de mannen besloot toen met Ashton de overtocht naar het vaste land te wagen. Toen ze op Bo naco vertoefden stak er een ver- sehrikkelbke storm op en verschillen de schepen, die uit de koers waren geraakt, kwamen in zicht. Onder de ze bevond zich de „Diamant", een Engelse oorlogsbodem, die het con- vooi begeleidde. De „Diamant" liet een boot neer om water te halen op het eiland. „De boot stond onder aanvoering van kapitein Dove, die drie mijlen van mijn ouderlijk huis woonde. Hij nam mij aan boord. Ik was gered. Op 1 Mei 1725 liepen wy de ha ven van Salun binnen. Nog dezelfde avond was ik thuis, waar ze my aan zagen voor een geest uit de andere wereld". Wilt U iets weten? Vraag: Ik heb een half jaar bij een boer gewerkt. Heb ik dan nog recht op vacantiebonnen? Ik geniet een kleine ouderdomsvergoeding. Heeft de baas dan nog recht om loon belasting af te houden? Antwoord: Zonder nadere gegevens kunnen wy uw vragen niet beant woorden. Wat was de aard van uw werkzaamheden, Hoeveel verdiende u, bent u gehuwd? VERMOGENSBELASTING. Vraag: Wanneer wordt men in de Vermogensbelasting aangeslagen? Antwoord: Of men voor een aan slag in de Vermogensbelasting in aanmerking komt, is afhankelijk van het bedrag van de vrijstelling welke men kan genieten. Een ongehuwde wordt reeds aangeslagen als zijn ver mogen meer dan 10.000 bedraagt. Een gehuwde zonder kinderen ont vangt een aanslag bij een vermogen van meer dan 15.000. De algemene vrijstelling is dus bij een ongehuwde 10.000 en bij een gehuwde 15.000. (Met gehuwden worden gelijkgesteld weduwnaars en weduwen, tenzij ze voor de dood van hun echtgenoot van tafel en bed gescheiden waren),. Deze bedragen worden verhoogd niet een extra vrij stelling van 20.0QQ voor hem, die hetzij de leeftijd van 60 jaar heeft bereikt, hetzij vermoedelijk in de eerstkomende drie jaren geen of na genoeg geen inkomsten uit arbeid zal kunnen genieten. Hierbij is ech ter tevens de eis gesteld dat in deze gevallen het zuiver vermogen per 1 Januari van het belastingjaar minder dan 100.000 moet bedragen en het zuiver inkomen, over het afgelopen jaar minder dan ƒ3500. Zo zal een gehuwde, oud 60 jaar, met een vermogen van f 98.000 en een inkomen van f 3400 over 't afge lopen jaai-, een vrijstelling genieten van ƒ35.000 (15.000 ƒ20.000). De extra-vrijstelling bedraagt slechts tijdelijk de som van 20.000 en wel over de jaren 1951 t/m 1954, Met Ingang van 1955 zal doze extra aftrek weer 7500 gaan bedragen, zo als ook vóór 1951. Tenslotte wordt voor ieder kind, waarvoor recht bestaat op kinderaf trek, nog een bedrag van f 5000 op het vermogen in mindering gebracht. De gevallen waarin aanspraak op kinderaftrek bestaat is vrijwel op dezelfde wijze- geregeld als voor de toepassing van de inkomstenbelasting. SPORT De Koninklijke Nederlandse Voet balbond deelt mede, dat alle voor morgen, Zondag 18 Januari, vastge stelde competitiewedstrijden in ver band met do gesteldheid van de terreinen zijn afgelast. Het programma wordt verschoven naar Zondag 23 Januari. KATWITK AAN DEN RI]N LANDBOUWER GEWOND De landbouwer G. V. te Katwijk aan Zee werd aan de Zeeweg, ter hoogte van het gemeentehuis, door 'n vrachtauto, die slipte, aangereden. De voerman, P. V. viel door de schok van de wagen en werd hier door zeer ernstig aan handen, hoofd en meerdere ledematen verwond, zodat hij directe medische hulp no dig had. De politie heeft zich met het geval bemoeid en zal onderzoeken of de chauffeur schuld heeft of niet. V. is niet verzekerd. K.D.C. De damclub K.D.C. speel de haar laatste competitiewedstrijd tegen L-D.C. II De gedetailleerde uit slag was: A. SladekF Spierenburg 0—2; J. v. d. StelJac Freke 20; J. v .d, MeijH- J- Koelewijn 02; W. de RoodeJ. Koelewijn 02; S Uladie P. v. Duyvenbode 11; M. Brinks Tegen alle kwalen ER ZIJN MENSEN, die in de loop van een jaar heel wat aspirientjes in nemen, de ene maal tegen dit, de an dere maal tegen dat. Onlangs verna men wij zelfs, dat er bepaalde groe pen van personen aan aspirine ver slaafd zouden zijn. Londense telefo nistes gaan volgens deze berichten elke avono met een flinke dosis van deze tabletjes naar bed om het ons prettige gevoel, dat de treurige sfeer van hun armoedige zolderkamertjes bij hen oproept te verdrijven. Aspirine is niet alleen het meest bekende, maar tegelijkertijd ook het meest gesmade geneesmiddel. Hoeveel patiënten zijn er niet diep gegriefd wanneer de dokter hen al leen maar aspirine voorschrijft? Men vindt dat te gewoon en men voelt zich ermee afgescheept. Zo rijst van. zelf de vraag of aspi rine nu „goed" is, of om duidelijker te zijn, of het nu ergens tegen helpt en zo ja, waartegen dan wel. Om te beginnen is het vanzelfsprekend, dat aspirine niet tegen alles kan worden ingenomen. Velen zullen zich in dl* verband nog wel herinneren, hoe een bekende tekstdichter van het caba- retlied terecht zekere misstanden in het gebruik van dit medieament on geveer als volgt hekelde: aspirine zal niet hinderen Voor je kanarie en je kinderen. Nee, dat dit geneesmiddel zou hel pen tegen van alles en nog wat. be staat natuurlijk niet. ASPIRINE, Acetylsalicylzuur, of nog latijnser aoidum Acetylo-salicyli- cum, is een witte kristallijne stof, die in tabletvorm in de handel wordt ge bracht. Toegepast als geneesmiddel heeft het drieërlei werking. Aller eerst een koortswerende: door toedie ning van salicyl praeparaten (waar van aspirine er één i§) ziet irien de temperatuur van koersende patiën ten duidelijk dalen. Vervolgens heb- beni salicyl-verbindingen een uitge sproken anti-rheumatische werking, een eigenschap die al geruime tijd be kend is en waarvan de geneeskunde al jaren geleden een dankbaar ge bruik maakte. Tenslotte heeft aspirine als salicyï- praeparaat ook een pijnstillende in vloed en degenen die weten wat pijn is, zullen begrijpen, dat dit een be langrijke factor is in de populariteit, die deze tabletten in brede kring zijn gaap genieten. In de handen van de dokter zijn salicylverbindingen waardevolle me dicamenten en werden dan ook door vele artsen, vaak in combinatie met andere geneesmiddelen, geregeld voorgeschreven. Wanneer men* er zelf mee doktert wordt het uit de aard der zaak een beetje onoverzichtelijk; men weet zelf immers nooit precies wat er nu eigenlijk aan scheelt. Het was beter als er minder op eigen houtje werd gedokterd, maar ja, men wil niet overal mee naar de huisarts lopen en niet iedereen heeft er de tijd voor een paar uur in een overvolle wachtkamer te zitten. WAAR ASPIRNE nu niet direct een gevaarlijk geneesmiddel is, kan men het wel op eigen verantwoording proberen en zien of er baat bij ge vonden wordt. By hinderlijke hoofd pijn doet aspirine soms wonderen en ook bij allerlei plotselinge rheumati- sche verschijnselen ;s aspirine zeker op z'n plaats. Ook by „grieperigheid" kan men gerust vroeg naar bed gaan met een paar van aeze tabletjes. Met langduriger of ernstiger din gen behoort men* echter op het dok tersspreekuur, en men doet er beter aan kinderen niet zelf te gaan „be handelen" door hen „ook maar aspi rine" te geven. En in de apotheek niet naar „echte aspirine" vragen. Er zyn verschillen de handelsnamen voor d}f genees middel en hetgeen de apotheker u geeft js niet alleen even goed, maar meestal zal het precies hetzelfde zijn, al heet het misschien anders. G. Koelewijn 0—2; L. ZitmanA. A. Vooys 0—2: G. Ooft—C. v. Klave ren res. 02; T. KlinkenbergJ. Heemskerk res. 2—0; W. KleinH. Voorzaat 2—*0. Door deze 137 overwinning zal K.D.C. waarschijnlijk op de 3e plaats van de 1ste klasse L.D.D.B. eindigen. Voor het diploma Boekhouden der Ned. Associatie voor Practijkexamen slaagden te Den Haag Mej. J. v. Tol, en te Leiden Mej. Marry Vooys bei den alhier. LEIDSCHENDAM Jaarvergadering LAV De Leid- schendamse Amusements Vereniging, met een ledental van 375 heeft in paviljoen Van Dongen de jaarverga dering geehouden. Uit de verslagen bleek, dat de vereniging reeds veel gepresteerd heeft, wat dan ook de reden is dat het ledental nog steeds toeneemt. Besloten werd in de loop van de volgende maand nog een ca baret-avond te geven. De RK Tram sportarbeidersbond te Voorburg heeft verzocht daar t.z.t. ook daar een ge zellig' avondje te komen organiseren. De bestuursverkiezing had tot resul taat, dat de voorz., de heer P. Paar- dekooper werd herkozen, terwijl voor de andere functies werden aan gewezen de heren D. van der Berg, secr., N. J- Bolleboom, penn,, J. van Lochem, 2e secr., en D. de Koning, 2e penn. Vrouwengilde In de jaarverga dering heeft de presidente, mevr. A, KraayvangerBuskens, na de ge bruikelijke wensen voor het nieuwe jaar de leden dank gebracht voor wat zij in het belang van de vereni ging hebben verricht. Verder ver zocht spr. zoveel mogelijk kleren te willen afstaan voor Korea. Mevr. Ohr. van ZeelandLops bracht daarna verslag uit over het afgelopen jaar, waaruit bleek, dat 't Gilde in velerlei opzichten nuttig werk heeft verricht. De bestuursver kiezing bracht geen- moeilijkheden, daar tegenover de aftredenden geen candidaten waren gesteld, zodat de dames Vaii Zeeland, Kortman en Groenewegen bij acclamatie werden herkozen. Na afhandeling van de verdere agendapunten heeft opper wachtmeester, Ch. Rey, het doel van de Bescherming Burgerbevolking uit eengezet er tenslotte op aandringend dat zich voor dat doel zoveel moge lijk vrijwilligers ter beschikking zul len stellen. Naar spr. mededeelde ligt het in de bedoeling op 16 Maart a.s. met de organisatie van deze bescher mingsdien st voor de gemeente te be ginnen. Vuilophaalprobleem. Binnen kort zal van gemeentewege worden overgegaan tot de invoering van een z.g. uniforme vuilnisemmers De nieuwe vuilnisauto, die daarbij zal worden gebruikt, is speciaal inge richt voor het gebruik van uniforme emmers, waardoor een stofvrije be lading mogelijk is. Zodra deze auto in gebruik wordt genomen zal het slechts mogelijk zijn het huisvuil mede te geven als ge bruik wordt gemaakt van de unifor me vuilnisemmers welke de gemeen te zal verstrekken tegen betaling van 2.per emmer. De emmers worden echter in gebruik verstrekt en blijven eigendom van de gemeen te, terwijl elke gebruiker verant woordelijk is voor de hem uitgereik te emmer. De minimum gebruiks duur van de emmer wordt geschat op 10 jaar. Schade aan de emmers wordt op kosten van de gebruiker hersteld. Met de uitreiking van de emmers zal a.3. Maandag een aan vang worden gemaakt en de nieuwe vuilnisauto zal op Maandag 26 dezer in gebruik worden gesteld. Zij die zich geen emmer hebben aangeschaft zijn uitgesloten van het ophalen van huisvuil. Voor dit ophalen van huisvuil moet jaarlijks een bedrag van 5.betaald worden per em mer. Geb.: Lucia J. Th., d. v. C. P. Blok- lan- en J Th. van der Meer; Bernar- dus J. H., z. v. B. H. van Veen en W. Th. Cnelderwaart; Petrus A. M., z. v. P. C. Hooijmans en J. G. N. van den Bos; Theodorus G. M., z. v. P. C. Hooijmans en J. C. N. van den Bos; Bernardus J. P. M., z. v. C. J. Huls en H. H. Breukers; Jacoba M. M.. d. v. M. A. C. Kroon en F. Th. A. Bolle boom; Martinus C. M., z. v. G. L. Nieuwenbroek en G. van der Meule; Catharina W. en Hotse B., zoon en dochter van W. Lan0eraar en c T. Bartlema; Adrianus A., z. v. A. A. Keijzer en N. Rietkerk. Ondertr.: Cornells J, Overdevest te Zoeterwoude en Johanna Th. J. Enze Martinus L. Heuzen te Leiden en Adrlana Th. de Vreede. NOORDWIIK Informatie-bureau V V.V. Als nieuwe beheerder van het Informa tie bureau van V.V.V. is aangesteld de heer F. Lagerweij, Albert Ver. weystraat 1. Loop der bevolking. Geboren 229 mann en 204 vrouwen totaal 433; overleden 49 mann en 89 vrouwen, totaal 138; geboorte overschot 180 mannen en 115 vrouwen, totaal 295. Ingekomen personen 565 mannen en 835 vrouwen totaal 1400. Vertrok ken personen 588 mannen en 925 vr. totaal 1513, alzo een vermindering met 23 mann en 90 vrouwen totaal 113. De bevolking nam in 1952 toe met 157 mannen en 25 vr Bevolking op 1 Jan. 1951: 7824 mannen en vrouwen, totaal 16686. Bevolking op 1 Jan. 1952: 7884 mannen en 9043 vrouwen totaal 16927. Bevolking op 1 Jan 1953: 8041 mannen en 9068 vr., totaal 17109 De kerkelijke groepering is als volgt: 8901 R.K.; 4739 N. Herv.; 2182 Geref.; 444 diversen en 843 geen, Geboren: Thomas zn van A. Ver loop en J. de Ridder; Maartje dr van J. Vink en J. Korbee; Nellie dr van A. Duyndam en N. van Duijn; Wil helmina J. dr van F. G. Plug en J. Cuper. Ondertrouwd: M. C. Hoogervorst 26 jaar en J. C, Vink 25 jaar. Getrouwd: C. Passchier en C. Hart, M. de Heus en W. S. Tekke; W, Muylwijk en M. Oranje, J. P. Brou wer en J. M. Wülfinghoff, J. v. d- Steeg on J. v. Duin. SASSENHEIM Loop der bevolking. Op 1 Jan. 1953 telde de gemeente Sassonheim 8378 inwoners t.w. 4120 mannen en 4258 vrouwen. Per 1 Januari 1952 waren deze cijfers 8208 t,w. 4022 mannen en 4186 vrouwen. Er zijn dus 170 personen bijgekomen. Het aantal geboorten is sterk toegeno men n.l. van 220 naar 253, terwijl het aantal ingekomen personen veel minder was n.l. 381 tegen 443 in 1952 Ook het vertrek van personen ver toonde een heel ander beeld. Was dit in 1951 474. In 1952 was dit 315. Ook dus een sterke daling. Van deze laat ste groep waren 110 personen die emigreerden. Het aantal overlijdensgevalen is vrijwel hetzelfde gebleven n.l. 1952 49 tegen in 1951 47. De geringe toename van de be vol- king is dus hoofdzakelijk te wijten aan het grote aantal personen wat per jaar vertrekt. Op deze manier zal het nog wel even duren voor we bü de gemeenten van 10.000 perso- ,nen of meer gaan behoren. VOORHOUT N.K.J.B. en de politiek Er zijn ouderen, die de méning uitspreken dat er, vooral de laatste jaren, zo weinig belangstelling gevonden wordt voor hot politiek bij de jonge ren. Ook wordt er over het algemeen welning interesse getoont voor het verenigingsleven. In Voorhout echter schijnt er bij de R.K. jongeren toch belangstelling, vooral voor de gemeentepolitiek. De jongens van rond 25 jaar, allen lid van de N.K.J.B. streven er naar met de a.s. gemeenteraadsverkie zingen een afgevaardigde in de ge meenteraad te krijgen. In een goed bezette vergadering sprak gisteren speciaal voor hen de heer Vugts,, gemeenteraadslid uit 's-Gravenhage en voorzitter van de K.A.B. aldaar. Ook was mede aan wezig de voorz. van de K.V.P. in Voorhout, de heer Allard. De spr. was verzocht een causerie te houden over gemeenteraadsverkie zingen en hiermede heeft hij de aan wezigen weten te boeien. Lange lijd werd er gediscussieerd en ook werden sluimerende grieven HOE wordt het weer? (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond- QpgomaaUt te 10 uur). RUSTIG WEER. Op vele plaatsen nevel of mist, maar ook enkele verspreide op klaringen. Overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen Zuid-West en Zuid. Lichte dooi tot tempera tuur om het vriespunt. 18 Jan.: zon op 8.39 en onder 17,03; maan op 9.58 en onder 21.24 uur, 19 Jan.: zon op 8.38 en onder 17.04; maan op 10.13 en onder 22.52 uur. Hardnekkige mist Het KNMI to De Bilt deelt ons mede: Sedert 't begin van deze woeïk wordt het weer in ons land sterk be ïnvloed door een hogedrukgebied, waarvan het centrum boven het vaste land van Europa ligt. Aanvankelijk bevond ons land zich dicht bij de as van dit maximum, zodat by rustig weer de temperaturen om of enkele graden onder het vriespunt lagen, terwijl vrij veel mist voorkwam. Donderdag "kwam een kleine onder breking in deze situatie. Een van Groenland afkomstige depressie trok naar Scandinavië en deed in Noord- Europa de luchtdruk flink dalen. On der invloed hiervan moest het hoge drukgebied zich in onze omgeving iets terugtrekken, waarby het cen trum in Zuid-Frankrijk kwam te lig gen. Westelijke winden van de Oceaan konden toen Nederland be reiken en voerde warmere lucht aan. waardoor in het gehele land de dooi intrad. Tegelijkertijd kwam op deze wijze een grote hoeveelheid vocht ons land binnen. Inmiddels is de de pressie in Noord-Europa opgevuld, waardoor het centrum van het hoge- drukgöbied weer kon terugkomen. De wind is nu afgenomen en de mist, die vanmorgen het gehele land be dekte, krijgt hierdoor een zeer hard nekkig karakter. Nu de aanvoer van warmere lucht is opgehouden, zal de temperatuur neiging vertonen weer iets te dalen. Zo'wordt waarschijnlijk do r(j van Januaridagen, die althans in De Bilt alle te lage temperatuur hadden, nog verlengd. Sinds het be gin van dit jaar is de temperatuur in De Bilt gemiddeld over het gehele etmaal vier graden onder normaal geweest. Het u+eet in Ewiajui De weerrapporten van» hedenmor gen 7 uur luiden: weer OSLO half bew. STOCKHOL M licht bew. —1 KOPENHAGEN mist 0 LONDEN geheel bew. 6 AMSTERDAM motregen 3 mist 1 mist 0 mist 5 onbewolkt 1 geheel bew. 1 motregen 1 motregen 2 geheel bew. —-10 temp. BRUSSEL PARIJS BORDEAUX NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZaRICH t.a.v. het woningprobleem openhartig besproken. De mogelijkheid werd onder het oog gezien langs do normale organi satorische weg één of meerdere jon geren in de gemeenteraad te krijgen. Een goed begin was reeds, dat zich 13 nieuwe leden opgaven om lid te worden van de K.V.P. Gob.: Anna M., d. v. A. Verhaar en M. van Dorp. Ondertr.: Th. L. Wassenaar (Voor- schoten), 22 j., en J. E. van Steijn, 20 Jaar, Getr.: A- P. A. v. d. Plas (Sassen- heim), 28 j-, en E. Q. Oostdam, 29 j.; J. G. J. Duivesteijn (Zuid-Rhodesia), 27 j-, en C. W. J. v. Dam. 24 j.; K V. d. Pijl (Woubrugge), 26 j., en P. A. M. Zoet, 22 j WASSENAAR Na Zaterdagmiddag 4 uur wende men zich voor medische hulp in spoedgevallen tot de artsen M. de Haan. Lange Kerkdam 56, tel. 2501 en J. Jaarsma, Wittenburgerweg 105, tel 9676. In de periode van a.s. Zater dagavond tot dq volgende week Za terdag heeft Apotheek O, A. Singe- lenberg, Rijksstraatweg 729, tel, 9141 avond-, nacht- en Zondagsdienst. MARKTBERICHTEN KATWIJK a. d. RIJN, 16 Jan. Groente. Waspeen I 1025, idem II 820 rode kool 7—9.60, gele kool 6,70—10, groene kool 7.50 18, boerenkool 1319, spruiten f 40 —44 kr n f 4—12, broekpeen 4.10 8.50, knolselderit 13—25, uien 10—26, andijvie 70—74. ROELOFAitENDSVEEN, 16 Jan. Bloemen. Copland 5368 cent, Krelage 33—42 cent, Crown Imperial 32—42 cent, White Sail 30—43 cent, E Eddy 9095 cent, Nansen 4050 cent v. d. Eerden 45—63 cent, Hille- garda 3846 cent, Early Queen 42 48 cent, Scarlet Wonder 4045 cent, John Gay 5055 cent, Delicate 42 —45 cent, Imerato-r 5055 cent, Tul pen gemengd 45-55 cent, Helios 27— 32 cent, Early Glory 11—46 cent, Bl. Druifjes 6—18 cent. Freesla's 3043 cent, Kafjes 3—16 cent, Prunua f 0.3*0 —1.10 per bos Hyacinthen 7.—, An jers 14—18 per 100.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 3