S)e Ceidóe(Soii^ant Generaal Naguib grijpt opnieuw in Alle politieke partijen ontbonden Het oliegeschil in nieuwe banen? Het complot der ex-nazi-leiders Ontploffing in Zuid-Slavië Qeotg %)e*tinge% g.ea**eöiee*d DE ARRESTATIE VAN MIN. DERTINGER Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 17 JANUARI 1953 44ste JAARGANG No. 12791 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.— p. mnd., f 6p. kwart Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct p. mm. releio-ntjes 1 1.50 COMPLOTTEN zameling van complotten tegen woordig. Dat zij achter het IJzeren Gordijn aan de lopende band worden ontdekt, is een omstandigheid, waar aan wij langzamerhand gewend zijn geraakt; slechts als er een nieuw element aan de dag treedt in de een tonige reeks, kijken wij er even van op. Alleen vragen wij ons wel eens af, welk een janboel het dan wel achter het IJzeren Gordijn moet zijn, wan neer het jaar in jaar uit nodig is, dat er als maar ministers worden ge arresteerd en geliquideerd. En altijd blijken het erg zware jongens te zijn geweest, boordevol landver- 0 raad, spionnage, sabotage, im perialisme, Titoïsme en Zio nisme, zó zwart, dat geen enkele zelf beschuldiging of berouwvol uitge- sndkte bekentenis hen schoon kan wassen. De laatste minister, die gearres teerd is, is de minister van buiten landse zaken van Oost-Duitsland Der- tinger, een christen-democraat, die gemeend heeft, het met de communis ten op een accoordje te kunnen gooien, maar die nu te laat bemerkt, dat mén hem als reclame-bord heeft gebruikt en hem nu afdankt. Zelfs de artsen, aan wie de levens van de rode machthebbers zijn toe vertrouwd, schijnen opeens moorde naars te zijn geworden, speciaal als zij van Joodsen bloede zijn. Buiten Rusland is met het er algemeen over eens, dat het z.g. artsen-complot de inzet vormt van een weloverwogen hetze tegen de Joden met de bedoe ling zondebokken te vinden en in wendige spanningen te maskeren. Welke die inwendige spanningen zijn, zullen wij later misschien kunnen ontdekken, voorlopig kunnen wij slechts gissen. Eén van de geopperde veronderstellingen is, dat er een in terne strijd wordt uitgevochten tus sen Beria en Malenkof, twee topfi guren, die gedoodverfd worden als de candidaten voor de opvolging van Stalin. Beria is hoofd van de ge heime politie en het was niet deze geheime politie, welke het complot heeft „ontmaskerd". Zodoend is Be ria met zijn politie-apparaat in ge breke gesteld en dat is over het al gemeen in Rusland voldoende om ge- Een „interregnum" van drie jaar sen. Hierdoor vormden zij een direct gevaar. „Van vandaag af, zal ik niemand meer toestaan de belangen van het land te schaden. Ik zal de strengste maatregelen treffen tegen degenen, die onze idealen en doelstellingen in de weg staan." Egypte's premier, generaal Naguib, heeft gisteren opnieuw krachtdadig ingegrepen in het bestel van zijn land. Radio-Cairo maakte gisteravond Iaat bekend, dat Naguib een interregnum (tussenbestuur) van drie jaar heeft ingesteld. Alle politieke partijen zijn ontbonden en haar fondsen in beslag rryT)TjT ïq txt tjt" ttt* genomen. Bovendien zijn 25 officieren van het leger gearresteerd. Deze' X Ir XXLXd 1IN OL/IJV. arrestaties en de daarop door Naguib getroffen maatregelen staan in ver band met een complot, dat, naar de minister van Nationale Veiligheid, I'oead Galal, persoonlijk bekend maakte, was ontdekt en dat ten doel had de regering van Naguib omver te werpen en diens „beweging" te niet tc doen. SOMMIGE POLITICI VERSCHEUREN EENHEID Minister Galal zeide uit naam van generaal Naguib, dat Egyptes mili taire beweging haar kracht had ge put uit het vaste geloof in de rech ten van alle burgers op een waardig leven, volstrekte gerechtigheid en volledige vrijheid met een rechtvaar dige grondwet en uitte de wens, om uitdrukking te geven aan de wil van het volk en de verhouding tussen re geerders en geregeerden te regelen. Het „eerste doel" van de revoluto- naire beweging, zo vervolgde Galal, is gelegen in het vertrek van buiten landse troepen uit ons land. „Wij staan thans op het punt, deze hoge doelstelling werkelijkheid te doen worden, hoe ook de omstandigheden en hindernissen mogen zijn." De mi nister zeide, dat men gehoopt had, dat de partijen zouden afzien van hun partijstrijd, die ten bate van een klein aantal professionele politici de nationale eenheid verscheurde. Som mige van deze politici, aldus Galal, noemen zich goede patriotten. Som mige elementen, beïn"loed door vreemde mogendheden, trokken het land weer omlaag naar corruptie en zij. gebruikten geld voor hun intriges onder de dekmantel van partijpoli tiek. Iedere verrader, die onenigheid zaaide zou gestraft worden. De poli tieke partijen hadden volgens de mi nister een reactionnaire mentaliteit De inwoners van Stuttgart zullen het even zonder hun geliefde Sauer kraut moeten stellen; althans, de zuurkool die uit de fabriek komt. Volgens de medische autoriteiten is dit voedsel drager van de bacillen, die in en om Stuttgart een typhus- epidemie veroorzaken. De bevolking is door middel van pers en radio gewaarschuwd tegen het nuttigen van ingeblikte zuurkool Hierdoor hoopt men een verder om zich heen grijpen van de ziekte te voorkomen, die in de stad Stuttgart reeds 334 slachtoffers heeft geëist. In 24 uur is de dodenlijst met 42 geval len vergroot. Uit de omstreken wor- en bleven de oude methoden toepas- den nog 100 gevallen gemeld. Engels voorstel Naar van gezaghebbende zijde te Washington wordt vernomen, heeft Engeland aan Perzië nieuwe voor stellen doen toekomen, welke als basis kunnen dienen voor de rege ling van het oliegeschil tussen beide landen. Daar er geen Engelse diplc- Bonn niet gesticht door Brits optreden De Westduitse regering zit met de ontdekking van het complot der voor malige nazi's in haar maag en zij is De woordvoerder zei, dat kanselier Adenauer slechts enkele uren voor de Aan Adenauer werd slechts meege deeld, was er te gebeuren stond, al dus Krüger. Dit kille commentaar duidt er op, dat Adenauer en zijn ministers on aangenaam getroffen zijn door het gebeurde, nu West-Duitsland ver wacht binnenkort krachtens de rati ficatie van de pacten met het Wes ten zijn souvereiniteit vrijwel ge heel terug te krijgen. liquideerd te worden. Zullen wij mis- I weinig gesticht door het onverhoeds- schien binnenkort kameraad Beria se optreden dér Engelse bezettings- aan de galg zien bengelen? On- autoriteiten. mogelijk is dat met, want de revo- lutie eet nu eenmaal altijd haar eigen j Een woordvoerder van de regering kinderen op, zoals de geschiedenis te Bonn Hclmuth Krüger, deelde gis- van de Russische revolutie maar al j teren na een bijeenkomst van het dJendk bewijst.6"62^ "°g j °p Persconferentie mede, j dat de Britse bezettingsautoriteiten INTUSSEN HEBBEN WIJ aan deze j de federale regering niet hadden ge- X zijde van het IJzeren Gordijn ook vraagd, of zij het met de arrestatie ons eigen complot, nl. dat van een j aantal vroegere nazi-autoriteiten, die van de zeven verdachten eens was. tot nu toe nog altijd in invloedrijke I „Zij was dus niet in de gelegenheid functies zaten in West-Duitsland en j geweest haar toestemming te geven." beschuldigd worden van het smeden van plannen om weer aan de macht te komen. Het zijn de Britse bezettingsauto- .4 riteiten, die in dit geval hebben inge- j arrestatie van de Britse plannen op grepen en een aantal nazi's voor de de hoogte was gesteld en in geen en- ogen van de verblufte Duitse regering i kel opzicht was geraadpleegd, in de kraag hebben- gepakt. Het is een vrij opzienbarende gebeurtenis, niet alleen voor de Duitsers zelf, maar ook voor het buitenland. Het buitenland interesseert zich voorna melijk voor de vraag, of er nog meer van zulke lieden op belangrijke pos ten zitten en wat zij uitbroeden. Hier in Nederland Lebben wij speciaal na de sensationele ontsnapping van de Bredase oorlogsmisdadigers het on aangename gevoel, dat er een hele organisatie achte steekt, die welis waar nog niet perfect werkt, maar zich dan toch met zulke practijken ongestoord kan bezig houden. Dat de Westduitse regering het vermoeden 1 aantal kwaadwillenden en d|rt de van het bestaan van zulk een orga- eersten zich niet moeten laten af- nisatie „klinkklare onzin" noemt, be- j schrikken door het lawaai dat de wijst slechts, dat zij er niets van af- laatsten maken, weet; het bewijst geenszins, dat zo'n organisatie er niet is. De arrestatie van de voormalige nazi-leiders door de Britten toont aan, dat deze laatsten blijkbaar beter op de hoogte waren dan df Duit sers zelf. Natuurlijk weet de rege ring van Adenauer heel goed, dat er nog vele oud-nazi's op belangrijke posten zitten, bijv. op het Duitse mi nisterie van buitenlandse zaken. Men heeft ze daar laten zitten, omdat men hun vakbekwaamheid niet missen kon, maar het zal wel geraden zijn hen in de gaten te houden, teneinde onaangename verrassingen te voorko men. De zaak van de gearresteerde ex- nazi-leiders is nog in onderzoek, zo dat wij voorlopig enige reserve in acht moeten nemen bij het beoorde len van deze kwestie. Het i_ echter te vrezen, dat de Fransen maar al te gauw geneigd zijn er hun conclusies uit te trekken, o.a. met betrekking tot het Europese leger. De Fransman is toch al doodsbei.auwd, dat de Duitsers het spelletje weer van vo ren af aan zullen gaan beginnen, zo dra zij een geweer in handen hebben en de geneigdheid om de Duitsers te betrekken in de federatievorming van West-Europa zal er ndet groter op geworden zijn. Wanneer een vertraging van de eenwording van West-Europa inder daad het gevolg zou zijn van de ar restatie der Duitsers en van hetgeen daarna eventueel nog aan het licht kan komen zou dat zeer te betreu ren zijn. Wij geloven nog altijd, dat het aan tal goedwillenden groter is dan het 1 De Westduitse minister van Bin nenlandse Zaken, Robert Lehr, ver zekerde op een persconferentie, dat de Duitse regering reeds eerder een enderzoek had ingesteld naar de ge dragingen .van de nazi-groep van Naumann, maar dat zij tot nu geen aanleiding gevonden had maatregelen te nemen. Ook de Britse Hoge Commissaris, Sir Kirknatrick, heeft tegenover ver slaegevers verklaard, dat het incident niet overdreven moet worden. De in beslag genomen documenten 7uFen geruime tijd van onderzoek vragen, zodat de berechting nog wel op zich zal laten wachten. De Hoge Commissaris heeft nog ge zegd, dat de Di'itsei's in de toekomst de belettende macht waarschijnlijk danvbaar zullen zijn voor dit op treden. Vele Duitse bladen stonden giste ren nogal sceptisch tegenover het door de Engelsen ontdekte Nazi-com plot. Bij een hevige ontploffing in een militaire inrichting in de omgeving van Serajewo zijn Vrijdag 21 mensen om het leven gekomen. Vijftig per sonen werden zwaar gewond. Een commissie van onderzoek, die onmid dellijk naar de plaats van het onge luk werd gezonden, heeft de oorzaak van het ongeluk nog niet kunnen vaststellen. Serajewo is de hoofdstad van Bosnië en Herzegowina. Oostduitsers sluiten controleposten af matieke vertegenwoordiging te Te heran is, zijn de voorstellen door de Amerikaanse ambassadeur, Loy Hen derson, aan premier Mossadeq over handigd. Volgens functionarissen te Washington werd verwacht, dat Mos sadeq Zaterdag zijn antwoord aan Henderson zou overhandigen. Zij ge loofden, dat er een redelijke kans was, dat Mossadeq de voorstellen zou aanvaarden. Naar verluidt is het Engelse nieuwe plan op drie punten geba seerd. Deze zijn: 1) Er zal een in ternationale combinatie gevormd worden voor de distributie van de olie. Deze zal Engeland, de Verenig de Staten en een of twee andere, niet genoemde landen, vertegenwoor digen. 2) De Verenigde Staten zul len een vastgesteld bedrag er is een cijfer van 100- millioen dollars genoemd betalen als vooruitbeta ling op oli,e, welke zij later voor eigen gebruik zullen kopen. 3) Enge land en Perzië zullen aan het inter nationale gerechtshof te Den Haag de vraag voorleggen, hoeveel de Perzische regering moet betalen als schadevergoeding voor de nationali satie van de raffinaderij te Abadan van de Anglo Iranian Oil Company. Perzië zal echter ook het schadever- goedingsvraagstuk aan een ander in ternationaal college kunnen voorleg gen, waarvan de leden door de pre sident van het Haagse Gerechtshof zullen worden aanbevolen. Van gezaghebbende, zijde te Was hington is medegedeeld, dat het plan is uitgewerkt tijdens besprekingen te Londen tussen Engelse functiona rissen en de onder-minister voor buitenlandse zaken voor het Midden- Oosten van de Verenigde Staten, Henry Byroade. r W 3 3 v O. - De Oostduitse Minister van Buitenlandse Zaken, Georg Dertinger, die is gearresteerd wegens het „vijandig optreden van de Minister Jegens de democratische Duitse Republiek". Volgens het blad van de Oost-Dnitse So cialistische eenheidspartij, „Neues Deutschiand" stord de Minister in dienst van een „imperialistishe spionnagedienst". Sinds September 1949 was Der linger minister van buitenlandse zaken. Dertinger is 50 jaar oud. TELEFOTO. Oost-Duitse Communisten hebben drie van de twaalf wegen, die iot dusver nog steeds geopend waren tussen West-Berlijn en de Sovjet-zóne, afgeslo ten. Een aan de grens van de Amerikaanse sector en de Sovjet-zóne enl twee aan de grens van de Franse sector en de Sovjet-zóne. Een ruim twee meter hoge prikkeldraadversperring werd nabij de controlepost aan de Amerikaanse sector opgericht. West-Berlijnse waarnemers zijn van me ning, dat de communisten van plan zijn hun „zóne des doods" tot de grenzen van de stad uit te breiden. Hier zien we de prikkeldraadversperring, die door de Oost-Duitse politie is aangebracht bij de controlepost Klein Mach- ïiow aan de grens van de Amerikaanse sector van de Berlijn- en de Sovjet- zóne. Op de achtergrond (rechts) leden van de Oost-Duitse Volkspolitie, die op wacht staan. Critiek op de grondwet voor Europa Met de oude onverbindende Engel se wens „Goede reis en behouden vaart" is Vrijdagavond de Straats- burgse vergadering der 15 landen be gonnen aan haar besprekingen van de hoofdlijnen voor een Europese Grondwet, die vorige week door ver tegenwoordigers der 6 landen der Ko len- en Staalgemeenschap werden ontworpen. Het was een vaak in deze zaal tot het continentale Europa gerichte wens, die ook .nu evenwel gevolgd werd dootf de mededeling, dat Enge land de „vaart" niet zou meemaken. De bespreking geldt nu dan ook in hoofdzaak de vraag, hoe voorkomen kan worden, dat een diepe scheiding tussen Engeland zes zal ontstaan. De eerste woordvoerder in het de bat was de Nederlander dr. Schmal van de Christelijk Historische Unie. Deze verklaarde, dat hij, ofschoon overtuigd federalist, duidelijk en zon der omwegen neen zou moeten zeg gen tegen het ontwerp voor een in ternationale politieke gemeenschap. Hij noemde het ontwerp een zeer ge vaarlijk vooruitlopen op de ontwik keling, hetgeen niet beantwoordde aan de politieke realiteit van het ogenblik. Hij verklaarde zich in de eerste plaats tegen een politieke ge meenschap met algemene bevoegdhe den zonder dat deze middelen zou den hebben om de economische één wording der landen te verzekeren. De heer Schmal sprak de overtui ging uit, dat de bevoegdheid van een politiek gezag zeer minutieus zouden moeten worden omlijnd. „De vorming van een gezagsorgaan met algeme ne bevoegdheden in een vaag om schreven gebied, zal onberekenbare risico's, vooral voor de kleine landen, inhouden", zo zeide hij. „De groten houden altijd de kans, zo niet rech tens, dan toch in feite, zich te ont trekken aan een z.g. onverbrekelijke gemeenschap". De afwijzende Nederlandse stem werd gevolgd door nog scherpere veroordeling van het plan door een Franse, een Belgische en een Duitse afgevaardigde, die grote spanning in de zaal brachten. Bij de voortzetting der debatten Voorspel van Grotewohl's val? De arrestatie van de Oost-Duitse minister Dertinger heeft heel waf sensatie verwekt. In emigrantenkringen in West-Duitsland ziet men in de verwij dering van Dertinger het voorspel van de val van de premier, Otto Grote- wohl. „Dertinger's arrestatie is het sein, dat vice-premier Walter Ulbricht, de machtige secretaris-generaal van de Oost-Duitse communistische partij, zijn masker heeft afgeworpen", aldus dr. Johann B. Gradl, voorzitter van de CDU in ballingschap. Grotewohl is een vroegere sociaal-democraat. WILLY UITHANGBORD. De gearresteerde minister Dertin ger was een der „burgerlijke" poli tici, die zich door de communistische politici lieten gebruiken als uithang bord en dan weerloos afwachten tot dat zij geliquideerd worden. Onlangs vluchtte Dertinger's pers chef, Rummler, omdat de staatsvei ligheidsdienst hem had opgedragen de minister te bespionneren. Rumm ler had voor zijn vlucht Dertinger daarvan op de hoogte gesteld. Der tinger had hem toen geantwoord: „Ach wat, de staatsveiligheidsdienst is het meest humane orgaan, dat er ter bescherming van onze republiek bestaat". Dertinger, een gewezen journalist, voormalig Stahlhelm-leider, werd destijds door de Russen secretaris generaal van de CJD.U. gemaakt. Hij zette zijn handtekening onder het verdrag met Polen, waarbij de Duitse gebieden achter de Oder en de Neisse werden opgegeven, en kreeg daar voor een hoge onderscheiding van communistisch Polen. Intussen lijden millioenen Oost-toorn gewekt van de Westduitse Chr. duitse gezinnen deze winter van hon- Democraten, die hem een „verrader" ger en koude ten gevolge van hetnoemen. slechte economische beleid. Volgens Volgens een diplomatieke redac- Oostduitse bladen werken grote fa-1 teur van Agence France Presse be- brieken op halve kracht. In Oost- schouwt men te Parijs de arrestatie Berlijn zijn minstens vijftig staats-Ivan Dertinger als een teken, dat de De zuivering van het personeel van het ministerie van Buitenlandse Zaken strekt zich ook uit tot de diplomatieke vertegenwoordigers in de andere communistische landen. kort geleden aangekondigde grote zuivering in de communistische partij heeft de volledige uitschake ling van de „oude garde", voor zover zij niet in de Sowjet-Unie is ge schoold, ten doel, zo verluidt uil welingelichte kringen van het SED- bestuur. Op enige uitzonderingen na zullen deze functionarissen door jonge, in Rusland geschoolde krach ten worden vervangen. AFP meldt dat een zestal Joodse functionarissen van het Oostduitse ministerie van Buitenlandse Zaken zijn ontslagen of gearresteerd. De arrestatie van Dertinger wordt door Washington gezien als een te ken, dat Moskou bevel heeft gege ven tot een meedogenloze zuivering van de kleine Oostduitse partijen, die met de communisten samenwer ken. Dertinger's slaafse gehoorzaam heid aan de communisten had iïtant af. die*? levensmiddelenwinkels gesloten. Da gelijks valt de stroom uit. Sow jet-Russische diplomatie haar politiek van hereniging van Duits- Voor Otto Nuschke, voorzitter van land heeft opgegeven. Dertinger is de CDU in Oost-Duitsland en pl.v.v. immers voorstander van die hereni- premier, was de arrestatie van zijn ging geweest en van het afzien van vriend Dertinger een volkomen ver-t gebied achter de Oder-Neisse- rassing. lijn. Ogenschijnlijk is het voorwerp op dc foto de enorme bloem van een vreemdsoortige plant, die uit het water omhoog steekt. Dat is echter gezichtsbedrog, veroorzaakt door een flamingo in de Londcnsc dierentuin, die juist zijn kop in het water steekt, op zoek naar voedsel. FAROEKS NEEF GEARRESTEERD. Prins Abbas Halim, eon neef van ex-koning Faroek, is volgens in Nico sia ontvangen onbevestigde berichten in Egypte gearresteerd. Hij wordt ge noemd als een leider van de voorge nomen staatsgreep, waarvan de Egyp tische regering Vrijdagavond mede deling heeft gedaan. Jlavcettje In de kindsheid doet een enkele vreugde alle smart vergeten, in den ouderdom verbant één smart vaak alle vreugd.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1