Off*, maatsch. en culturele organisaties willen delen Motregen maakte Zuid- en Oost-Nederland spiegelglad „Avicultura" Ingenieur strooide vergif maar met de muizen stierven ook ganzen Schipbreukelingen op Schiphol Duitse autoriteiten speuren voort en zullen de ontsnapten uitwijzen Hen levert Bonn niet uit IfKit taieij Woxte GOLF VRIJDAG 16 JANUARI 1953 OE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Hoe wordt de opbrengst zomerpostzegel besteed? De besteding: van de opbrengsten der zomerzegels heeft in de afgelo pen jaren nogal eens aanleiding tot discussie en critlek gegeven. Het was krachtens een Koninklijk Besluit van 1935 zo, dat de ministers van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen en van Sociale Zaken de bestemming der gelden regelden en dat een comité de propaganda voerde. Het wordt vrij algemeen onjuist geacht, dat over geld, dat door het publiek vrijwillig bijeen wordt gebracht, door de over heid of ambtelijk wordt beschikt, zonder dat daarop enige controle of critiek mogelijk is. Initiatief werd genomen om te ge raken tot een „Stichting Zomerpost- zegels", waarover inmiddels druk vergaderd is en wordt. Het is het plan aan deze stichting op te dragen om de opbrengst der zegels half .om half voor culturele en maatschappe lijke doeleinden te besteden». Een vertegenwoordiger van het mi nisterie voor maatschappelijk werk blijkt het met deze opvatting eens te zijn. Niet echter de minister van O. K. en W., die vasthoudt aan de opvat ting, dat op grond van het Konink lijke Besluit de bestemming der gel den door hem en zijn ambtgenoot van Sociale Zaken dient te geschie den. Voorgesteld is thans om P.T.T. de opbrengst aan de ministers te doen overdragen. Deze zouden een beste dingsplan van de te vormen stichting formeel moeten goedkeuren, waarna de stichting de geiden verdeelt. Ondertussen worden de discussies over het te vormen stichtingsbestuur voortgezet. Ook hier zijn haken en ogen ontstaan. Een derde struikelblok blijkt thans de aanbeveling voor een aantal le den voor de maatschappelijke sector te zijn. De thans in het Verre Oosterf vertoevende secretaresse van de Ned. Vereniging voor Maatschappelijk werk had een voorstel gedaan om een aantal naar hun belangrijkheid geschatte organisaties in het bestuur op te nemen. De waarnemende secre taris dezer vereniging heeft dit voor stel ingetrokken, omdat hij een ver tegenwoordiging op levensbeschou welijke basis wenst. Hierdoor dreigt het stichtingsbestuur nog groter te worden dan de oorspronkelijk vast gestelde 22 leden. Tenslotte is er verschil van maning over de vraag of het gehele bestuur aanbevelingen zal moeten doen voor de besteding der zomerzegel-gelden- in de culturele en maatschappelijke sectoren, of dat de maatschappelijke vertegenwoordigers zulks voor hun terrein en de culturele vertegen woordigers dit voor de kunst zullen doen. In het organisatieleven wordt de bovengeschetste strijd met spanning gevolgd. In kringen van provinciale organisaties heerst voldoening over het feit, dat een kwart van de op brengsten in- de provincies door zui ver provinciale organisaties zal kun nen worden besteed. Het al of niet tot stand komen van de stichting zomerpostzegels zal, naar wordt verwacht, de uitgifte van zo merzegels in 1953 in genen dele be lemmeren, In het idyllisch gelegen Maasdorp je Aijen, waar tot voor enkele jaren de koster de klok luidde voor één cent per keer, zal Zaterdag 17 Jan. de traditionele verkoop van welbe- vleesde varkenskoppen, afkomstig van z.g. huisslachtingen, worden ge houden. In deze dagen wordt er te Aijen in verband met de viei dagen duren de winterse kermis, die Zaterdag be- fiut, druk geslacht De koppen wor- en bij opbod aan de hoogst bieden de verkocht en de opbrengst is be stemd voor de instandhouding van de kapel in het dorpje, die St. An- tonius abt, patroon tegen veeziekten en deswege dikwijls met een varken afgebeeld, is toegewijd. Na afloop van de markt verdwijnen en kop pen meestal stilletjes naar behoeftige gezinnen. Te Maashees is er Zondag na de Hoogmis een soortgelijk gebeuren. Ook daar heerst dan winterse ker misvreugde. Verkeer werd grotendeels lamgelegd De 58ste Pluimveetentoonsteüling van de Kon. Ned. Vereniging „Avi- cultura", die in de Houtrusthallen te Den Haag is geopend door de burge meester van 's-Gravenhage, mr. F. M. A. Schokking, bevat 4300 inzen dingen van pluimvee, duiven, konij nen, hazen, cavia's (marmotten) en muizen. Al deze dieren zijn gekeurd door een vijftigtal keurmeesters, die ieder worden bijgestaan door twee hulpen. Hierdoor is het mogelijk, dat bij de opening alle prijswinnaars bekend zullen zyn. Het vraagpro gramma van „Vvicultura" vermeldt niet minder dan 2000 ereprijzen, waaronder medailles van H.M. de Koningin, Z. K. H. Prins Bernhard, de minister van Landbouw, de Com missaris der.Koningin in Zuid-Hol land, de burgemeester van Den Haag, B. en W. van Voorburg en een vijf tigtal buitenlandse medailles. Van de 300 Nederlandse pluimvee rassen op de tentoonstelling, gaan de Hollandse hoenders en de Barnevel ders aan de kop. Voorts zijn er 155 leghorns 176 grote wijandottes, 100 rhode islands reds, reuzen en dwer gen van de hoenders en twaalf zeld zame „Maleiers." Verder verscheide ne soorten krielen, waaronder cha- bo's de z.g. Japanse krielen. Van de duiven gaan voorop de Hollandse kroppers waarvan er 352 zijn ingezonden. De vinkduivenclub zond 101 dieren in en verder zijn er modena's (kipduiven), raadsheren, pauwstaarten en Oosterse meeuwen j te bewonderen. De konijnenfokkerij wordt gepro pageerd door de Nederlandse Bond van Konijnenfokkersverenigingen N. B.K.V., waarvoor aan de voorzitter, de heer Fr. Schaedtler, morgen de .,Avicultura"-plaquette voor bijzon dere verdiensten zal worden uitge reikt. Behalve de Vlaamse reuzen en de Franse hangoren, zijn er 103 we ners en 30 Belgische hazen, benevens de kortharige rassen (rexen) en de Hollanders. Voornaamste prijzen. De volgende hoofdprijzen werden toegekend: Zilveren medaille van H. M. de Koningin voor de fraaiste sierduif, gewonnen door C. A. M. Spruyt te Gouda; zilveren medaille van Prins Bernhard voor de fraaiste konijn ram, gewonnen door A. van Keulen te Vlaardingen; zilveren medaille van de minister van Landbouw, voor het fraaiste hoen (groot), gewonnen door J. Labots te Arnhem; medaille van de minister van Landbouw voor het fraaiste dwerghoen. gewonnen door R. Harkema te Hilversum; medaille van de minister van landbouw, voor de fraaiste konijn-voedster, gewon nen door A. Zwienenberg te Goor; medaille van de commissaris van de Kort na het invallen van de duis ternis is gisteravond op vele plaat sen in ons land een miezerige regen gevallen, die vele locale- en buiten wegen als het ware heeft omgetoverd in ijsbanen. Het verkeer had met grote moeilijkheden te kampen en voetgangers, die zich nog naar buiten hadden begeven, konden zich slechts met inspanning van alle krachten staande houden. Dergelij ke symptomen worden voornamelijk gemeld uit Zeeland, Brabant, Lim burg, Overijssel, Gelderland en een deel van Utrecht. zochten elders een onderdak in af wachting van het moment, dat ver keer weer mogelijk zou zijn. In de kustprovincies ondervond het verkeer weinig of geen vertraging Bus tegen lantaarnpaal. De Veluwse Autobusdienst zette, uiteraard met veel vertraging, nog tijd zijn diensten voort, doch elders werden busdiensten reeds vroeg in de avond gestaakt. In Eindhoven heeft men het gedurende de gehele avond zonder stadsdienst moeten stellen. In de Lichtstad reed een autobus van de B.B.H. tegen een lantaarnpaal waardoor de stroom levering in een hele wijk werd af gesloten. In de omgeving van de tengevolge van de gladheid. In het felderseweg te Eindhoven werd op Noorden van het land werd wellaat van de,?ol"ï "1£s alla v«keer neerslag geregistreerd, maar van "wj- v* gladheid was practisch geen sprake, j men °P dle Plaats In sloten Waar was de zandstrooier? j stil gelegd. Verscheidene auto's kwa- Levensgevaarlijk In die delen van het land, In het najaar van 1951 zijn 1500 wilde ganzen gestorven, na in de Noordoostpolder muizentarwe gege ten te hebben. In verband met deze grote sterfte onder de ganzen had zich gisteren voor de kantonrechter te Zwolle te verantwoorden, een landbouwkundig ingenieur nit Era- meloord. Deze ingenieur is inspecteur in dienst van de Noordoostpolder di rectie en op zijn bevel hebben onder geschikten indertijd „op onvoorzich tige wijze" muizentarwe gestrooid. verdediger merkte op, dat het bewijs inzake het verband tussen de gan- zensterfte en het breed werpig" strooien van korrels op dijk en in greppels ten enen male ontbreekt. El ders was het vergif in de muizenga ten gestort cn daarbij werd 3ok zeker gemorst, zodat daar die ganzen even goed die korrels gegeten kunnen heb ben. De verdediger meende verder, dat de jachtwet hier niet van toepas sing is. Er is hier niet aan wild ge dacht doch, aan het doden van mui- De ambtenaar van het O.M. ba-1 zen van een jachtdelict is dus geen seerde zijn requisitoir op de jachtwet sprake. en als strafbare feiten noemde hij: Het zich met vergif in het veld be vinden en het doen doden van wild. Voor elk van beide feiten eiste hij een boete van 100 subsidair 10 da gen hechtenis. Waar bleven die ganzen? Het betrof hier grauwe ganzen, die elk jaar enige maanden in de Bies- bosch en in de Zuidwesthoek van de Noordoostpolder verbleven. Deze streek is het laatst in cultuur ge bracht en de dieren behielden hun voorkeur voor dit gebied. De enorme sterfte onder de ganzen (volgens des- kundie verscheidene duizenden) trok ook in het buitenland de aandacht en uiteraard werd naar een schuldige gezocht. Daar kwamen ze niet! Er heerste in de herfst van 1951 een muizenplaag en de Noordoost polder Directie besloot tot een be- strijdingsactie met de vergiftigde korrels, zinkphosfide, de zogenaamde muizentarwe. Ze gaf opdracht, de korrels in de muizengaten te stor ten. In afwijking met deze instructie liet de ingenieur het vergif breed- werpig uitstrooien, op een deel van de Usseelraeerdiik en in de greppels van een aantal Luzernevelden. Vol gens z(jn zeggen streken de ganzen op deze kavels, welke nog niet ver pacht en dus nog in beheer zijn bij de NOP-directie, vrijwel nooit neer. 122 Muizen in een greppel. De juistheid van deze opmerking werd door het Openbaar Ministerie sterk betwijfeld. De ir. zei verder, dat hij „breedwerpig" had doen strooien, omdat hij meende, de mui zenplaag daarmee effectief te bestrij- Op de Veluwe heeft men lang op waar zandstrooiwagens van de Rijks- tudens de regenval de temperatuur waterstaat en de gemeente Apel-,„nlaa„ om het nulpunt schommelde of daar Hoorn inoefen wachtpn HopwpI 7Ulks ,pr.ë 1 reeds beneden was gedaald, zorgde den. Zo waren eens in een greppel de ijskoude Noord-Westelijke wind eersl om elI uur mei nei zana- j muizen "gevonden strooien bego*inen. De busdiensten TiiHpn<ï Hp verb vanuit Arnhem werden na negen uur I er voor, dat de wegen alom in glij banen werden veranderd. Het rijden over deze wegen was weinig minder dan levensgevaarlijk. Wie niet drin gend noodzakelijk er op uit moest, bleef thuis. De meesten van de wei nige automobilisten, die het er toch maar op waagden, zetten eerder of later hun' wagen langs de weg en Nu nog maar 'n scheut of 'n steek... Maar straks weet U zich geen raad meer van de slopende Rheumatische Pijnen. Begin daarom vandaag de beproefde Kruschen kuur. De zes minerale zou ten van Kruschen geven Uw bloed zuiverende organen nieuwe kracht en energie. Onzuiverheden in Uw bloed worden verdreven en daarme de de oorzaak van die ondragelijke rheumatiek. (Advertentie) TT -.All 1 li til geiUlgCIJ WCCA, UBl UCtC gO'l'tu- gestaakt Vanuit Apeldoorn konden kweestie een facet van een groot pro- Tijdens de verhoren van verdachte en getuigen bleek, dat deze ganzen- omstreeks het middernachtelijke j uur enkele bussen de reeds lang wachtende passagiers naar de plaats hunner estbemming vervoeren. Een bus, die van Doetinchem op weg was naar Arnhem, strandde. Verscheide ne personen, die anders van de bus sen gebruik maken, moesten ditmaal van Dieren naar Doesburg en om- gekeerd lopen. Het autoverkeer was in de omge ving van Doesburg practisch lam gelegd. Ook de tramdienst onder vond grote vertraging. In de kuststrook, waar warmere lucht werd geregistreerd, waren de wegen over het algemeen goed be rijdbaar. In de loop van de avond traden ook daar evenwel plaatselijke DE „FAUZON" WORDT VERSLEEPT. Het bewijs van zeewaardigheid, nodig voor het verslepen van de „Fauzon" van Vlissingen naar Ant werpen. is uitgereikt. De versleping mag slechts geschieden bij zeer hel der weer en op voorwaarde dat de ..Fauzon*waarvan de voorsteven is ingedrukt,achteruitvaart. Vijf sleep boten wachten thans op helder weer om de reis te kunnen beginnen. Zoals bekend is de Fauzon", een Frans schip, in de nacht van Zater dag op Zondag j.l. op de Goodwin Sands in aanvaring geKomen met het Costaricaanse schip ,„Aster". Nederlandse sleepboten hebben de „Fauzon" naar Vlissingen gesleept waar een deel van de uitcement be staande lading is gelost. .Tot burgemeester van de ge meente Grevenbr'cht en van de ge meente Obbicht en Pappenheim (Limburg) is benoemd mr. L. J. M. Corten, thans ambtenaar ter ge meentesecretarie van Hoensbroek. bleem is, „nu er steeds roekelozer met de zwaarste landbouwvergiften wordt omgegaan." Zowel door 't Openbaar Ministerie als door de verdediger werd opge merkt, dat er op dit gebied geen wettelijke voorschriften bestaan. In een apotheek kan men geen enkel vergif zonder dokters recept verkrij gen, maar in een landbouwzaak1 worden onbeperkte hoeveelheden van de zwaarste landbouwvergiften zon der plichtplegingen verstrekt. Geen wild maar muizen De ambtenaar van het Openbaar Ministerie eiste een boete van 100 subsidair tien dagen hechtenis. De TWAALF MANNEN EN EEN VROUW Stuurmansvrouw gaat volgende reis weer mee Gisteren zijn 12 mannen en één vrouw op Schiphol aangekomen, die op 12 Januari met heel veel moeite het ve«re lijf hebben kunnen redden, toen de Nederlandse kustvaarder „Stella Maris" bij de Zuidkust van Noorwegen werd aangevaren en zonk. De kapitein vertelde hoe hij 's mor gens even voor half vijf door een geschreeuw van de stuurman gealar meerd werd. Toe hij oj het dek kwam, was het ongeiuk niet meer te voorkomen. Hij keek recht in de gele koplichten van dp Noorse motorboot en even later voelde hij de hevige klap. De Noor gaf echter onmiddellijk een staaltje van buitengewoon be kwaam zeeman chap. Hij bleef kalm doorstomen, zodat de neus van het schip, dat ongeveer halfscheep in de „Stella Maris" gedrongen was, het gat bleef dichten. Dit is de redding geweest van alle opvarenden, want De misdadigers uit Breda Duitse krijgsdienst betekent geen Duitse nationaliteit In het plaatsje Rhöndorf nabij Bonn, het villad rp, waar kanselier Adenauer woont, is gisteren een der ontsnapten uit Breda gesignaleerd. Er wordt niet gemeld of de Duitse politie zijn spoor nog volgt, of dat het bij de melding gebleven is. Toch krijgt men in Nederlandse kringen de indruk, dat de Duitse poliüe werkelijk alles in het werk koningin in de provincie Zuid-Hol- j stelt om de oorlogsmisdadigers te ar- land voor het fraaiste Nederlandse resteren. Nu de term uitlevering ge- hoen, gewonnen door J. Labots te Arnhem; medaille van de burge meester van 's-Gravenhage voor de fraaiste sierduif (kropper) gewon- icn door L, Vink te Loosduinen. wijzigd is in uitwijzing wat juridisch „We hebben er nu twee", verklaar de gisteren de min. van binnenland se zaken Lehr, „en we zullen ons inspannen om de andere vijf ook te pakken te krijgen." Dezelfde minister verklaarde eveneens, dat Nederlandse oud-SS'ers een beroep op de Duitse regering hebben gedaan, ornaat zij door hun dienst in het Duitse leger, Duits on derdaan zouder -ijn geworden. Deze bewering is onjuist, zo verklaarde de toen zij na een kort poosje op de Noor waren overgestapt en deze zijn voorsteven uit scheepsromp trok, zonk de „Stella Maris" binnen enkele minuten. Stuurmansvrouw vertelt. Zoals we sci reven bevond zich aan boord van het vliegtuig ook een dame en deze jehoorde eveneens tot de bemanning van d „Stella Maris". Deze 25-jarige touy was de echtge note van de stuurman, voor wie deze ongelukkige reis de eerste reis was. Maar deze zeemansvrouw zal zich door dit ongeluk in de toekomst niet laten efsch -iklcen. De volgende reis, zo verklaard? zij gisteren op Schiphol, zal -ij haar man weer ge zelschap houden, want behalve de vreselijke ogenblikken, toen de „Stella Maris" waar gewond op de golven dreef, had zij de reis heerlijk gevonden. Twee Duitse oorlogsmisdadigers, die enige tijd geleden uit een Noors werkkamp wisten te ontvluchten en zich thans vermoedelijk in West- Duitsland ophouden, zullen, indien zij worden gevonden, niet aan Noor wegen worden uitgeleverd, zo be richtte gisteren de West-Duitse mi nister van Justitie aan de inwoners van het dorpje Hoepflingen, waar uit een der ontsnapten afkomstig was. De inwoners van dit dorpje had den n.l. evenals de inwoners van Trippstadt, nabij Kaiserslautern, waar de andere oorlogsmisdadiger woonde een petitie ingediend, waar in zy verzochten, de twee Duitsers Uitspraak over veertien dagen. Gedurende negentien jaar f 94.000 verduisterd 2V2 jaar geëist tegen een 74-jarige boekhouder De officier van justitie van de Haarlemse Rechtbank heeft gisteren jaar gevangenisstraf geëist te gen de 74-Jarige Haarlemmer A. M., die als boekhouder bij de grafische inrichting Joh. Enschede en Zonen te Haarlem gedurende ongeveer 19 jaar iD totaal ruim ƒ94.000,— ten nadele van dit bedrijf zou hebben verduis terd. Bovendien zou hij verschillen de keren valsheid in geschrifte heb ben gepleegd. Veraacnte gaf toe, dat hij dit be drag ïnaeraaau verauistera naa. net geiu was geneei in zijn nursnouamg opgegaan, voor «ie xecnioanx ver- teiae nij, aat hij een heej systeem naa opgeoouwa om ae mampmaues met het geld te camouneren, neigeen tot gevolg had, aat ae verauistering niet eeraer werd ontaekt. Veraachte was al jaren gepension- neerd, toen eer. onderzoex tegen hem wera geopena Hij werkte nog oij de firma ar» erkenue ook in ae jaren na zijn pensionnering nog fal sificaties te neooen gepleegd. Hij kon niet precies verklaren waarom zijn huishouaing zoveel geld geëist had, want hij leefde op bescheiden voet en had eer behoorlijk saiaris. Een van de directeuren van de fir ma Enschede werd als getuige ge hoord. Hij verklaarde, dat verdach te blijkbaar zo handig met geld kon goochelen, dat hij bedrijfsleiding en boekhouding jarenlang om de tuin heeft weten te leiden. De officier meende, dat een ge voelige straf op haar plaats is, on danks de hoge leeftijd van verdach te en eiste twee en een half jaar ge vangenisstraf. Pleiter van verdachte voerde aan, dat M. al een zware straf heeft ondergaan doo; zijr jarenlange vrees voor ontmaskering. Hij meen de, dat een goede controle bij de fa. Enschede verdachte's misdrijf eerder aan het licht had kunnen brengen en pleitte clementie. Uitspraak op 29 Januari a.s. MELKMACHINE-DAG TE GOUDA De datum van de „Melkmachine dag' te Gouda, aanvankelijk bepaald op 23 Jan. 1953, is verschoven naar Woensdag 25 Febr., teneinde samen te kunnen vallen voor de Melkvee houder. Deze combinatie is mede mogelijk geworden, doordat de gemeente Gou da het gebruik van de beide vee- markthallen heeft toegezegd voor de Technische Beurs die, onder auspi ciën van de Bond van Kaasprodu centen, reeds enige jaren achtereen te Gouda werd gehouden. Voa de een zeer grote tijdsbesparing bete- nen naturaliseren, de Duitse wet j kent, nu beijverd men zich in Duits- i luidt een beetje anders. En vol- j land om te verklaren, dat het niet gens de Duitse wet zijn oud-SS'ers meer dan nat urlijk is, dat de mis- door hun dienst geen Duitser gewor- dadigers uitgewezen zullen worden. I den. minister, want alhoewel Hitier meen- gen. De twee waren in Noorwegen de hele legercorpsen tegelijk te kun- tot levenslang veroordeeld. HAAGS GERECHTSHOF. Nieuwe getuige. In hoger beroep verscneen voor ae Economische Kal mer van net Haags uerecntsnof een 57-jarige bloemDonenteier uit JLeiuen. Deze was verooraeeid tot 4UU, boete, omdat hjj in April 1952 te Noorawijk narcissenoouen zou heb ben geoogst en verhandeld. De vernachte ontkei.ae ait. Hy had zelf geen land, maar liet narcissen voor zich telen. De bloembollen staan naast de openbare weg en ver dachte verklaarde alleen maar toe stemming te heoben gegeven aan het personeel om een paar bosjes mee te nemen. Er was een bezwarende ge tuigenis van een inmiddels overleaen getuige. „Zuiver fantasiezei ver dachte. De controleur P. P. uit Rijnsburg had van een derde gehoord dat deze overleden getuige bloemen had ge kocht van veraachte. Deze had dit bij het verhoor direct bevestigd. De man was groothandelaar in bloe men. De getuige P. beweerde zelfs, dat hij de man die de bloemen voor de handelaar had geplukt kon aan wijzen. Naar aanleiding van deze nieuwe wending besloot het Hof de zaak aan te houden voor het horen van deze nieuwe getuige. HAAGSE RECHTBANK. Motor gestolen. Een slager uit Den Haag stal op 1 Mei j.l. een mo tor bij het belastingkantoor te Lei den. Hiervoor hoorde hij thans acht maanden tegen zich eisen. De man niet uit te leveren, doch hen op had in moeilijke huiselijke omstan- grond van^gegevens Uit Noorwegen j digheden verkeerd. De Haagse Recht- u*' bank zal 29 Januari uitspraak doen. sprek: President: Wat is de reden? Verdachte: De alcohol weer. Presi dent: Het gaat helemaal mis de laatste jaren. Verdachte: Inderdaad. De verdachte was door zijn vrouw verlaten en was hierdoor uit het lood geslagen. Hij had in café's zijn troost gezocht. De officier van justitie eiste tien maanden m.a. Uitspraak 29 Januari. Bijverdienste. Een Leidse ver tegenwoordiger betoogde tegenover de Haagse Rechtbank, dat zijn pro visiebasis te laag was geweest. Hier door zou hij er toe gekomen zijn ten nadele van de firma, waar hy werk te, 594 gulden te verduisteren. Hij had onbetaalde posten geïnd en ver zwegen. Tevens had hij sieraden ter waarde van ƒ400,— ten eigen bate verkocht. Verdachte was reeds meer malen wegens verduistering veroor deeld De officier van justitie eiste negen maanden gevangenisstraf m.a. tegen hem. Uitspraak 29 Januari. De bromfiets. Een 38-jarige Leid se chauffeur had op 16 November voor een café een rijwiel met hulp motor weggenomen. De eigenaar was een zekere Van Hmet wie ver. dachte 's middags in het café nog vriendschappelijk had zitten pra-- ten. Voor de Haagse Rechtbank vertel de verdachte, dat hij eerst later tot de ontdekking was gekomen van wie de bromfiets was. Toen had hij het karretje niet meer terug durven brengen. De president betwijfelde dit, want verdachte wist waar Van H. woonde en zou de bromfiets dus,best in de buurt hebben kunnen neerzetten. „Ik was op het moment van de daad waanzinnig", zei de verdachte. Thuis had hij met veel ziekte te kampen gehad en hij had veel op afbetaling gekocht Tenslotte had hij de fiets vernield en het frame in een gracht geeooid. Wat onderdelen had hij ver kocht. De officier van justitie requi- reerde 10 maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaarde lijk. Uitspraak 29 Januari. Te lage prijs. Voor de Haagse Rechtbank stond terecht een 42-ja rige Leidse vertegenwoordiger, die van Jan.Oct. 1952 beschikte over goederen die hij ten verkoop onder zich had valsheid in geschrifte had gepleegd met orderbonnen. Hij werkte bij eer» firma in Lissc en kreeg vleeswaren mee orn te ver kopen Met zekere V. maakte hij een afspraak, dat deze vlees kon kopen 30 pet. beneden de vastgestelde prijs. De 70 pet. die hij ontving droeg de vertegenwoordiger trouw af en zei dat er nog .;0 pet. zou komen. Hier door vergrootte hij zijn omzet en pro visie. Die 30 pet. kwam echter nooit en de zaak kwam uit De firma trof een regeling met V.. die alsnog zou bij betalen. Nu mocht N. echter niet meer aan V. leveren. Hij deed het toch, maar schreef hiervoor orders op andere namen uit. De vraag was nu of er schade was berokkend. Diit was niet eenvoudig, want inderdaad was door verdachte's maniDulaties de omzet vergroot. De schade werd door een deskundige op f 4000,— f eschat. De officier van justitie eiste 10 maanden gevangenisstraf. Uitspraak 29 Januari. 11 !«h Vraag: Route LaneeraarBerkel en Pijnacker; hoeveel km.? Antwoord: Langeraar, Alphen aan den Rijn. Hazerswoude, Benthuizen, Zegwaard, Pijnacker, Berkel; af stand plm. 50 km. Vraag: Route Voorhout (Soldaatje) naar Nieuwveen; hoeveel km.? Antwoord: Voorhout, Sassenheim, langs de Ringvaart naar Oude Wete ring, (overvaren) langs Rijnsater- woude naar Nieuwveen; afst. 20 km. Vraag: Route Langeraar, Kalen- 'berg, Bakkeveen, Zeist, Rhenen, de Biesbosch, Vreeland, Langeraar; hoe veel km. Antwoord: Langeraar, Loosdrecht, Hilversum, (van hieruit kunt u beter eerst naar Vreeland), Amersfoort, Harderwijk, Elburg, Zwolle, Meppel, Kalen'berg, Eursinge, Dwingelo, Kleinwateren, De Bult, Veeneburen, Hoog Onstwedde, Jardinga, Bakke veen; afstand plm. 200 km. Terug: Bakkeveen, Gorredijk, Noord1 wolde, Steenwijk, Mepipel, Zwolle, Apel doorn, Amersfoort, Zeist, Doom, Leerdam, Amerongen, Rhenen, Kes- teren, Tiel, Gorinchem, Biesbosch, Giessendam, Ammerstol, Gouda, Al phen aan den Rijn, Langeraar; afst. plm. 250 km. voor een Duitse rechtbank te bren- zijn antwoord wees minister Dehler er nog op, dat de wettelijke voorwaarden voor uitlevering van de twee oorlogsmisdadigers, die tot de S.D. behoorden, niet aanwezig waren Via de drank Vcor een rijwiel diefstal moest een Leidse grondwer ker zich verantwoorden voor de Haagse rechtbank. Reeds driemaal was de man veroordeeld. Er ont spon zich hierbij het volgende ge- BINNENLAND. Een brand in het kippenhok van boer Mastenbroek te Lunteren kostte aan 120 kippen het leven, terwijl het hok geheel in vlammen opging. Kort sluiting is waarschijnlijk de oorzaak. Met een vreselijke klap vloog gisteren de kachel van een familie uit Vlodrop uit elkaar. In het hout schijnt een granaat gezeten te heb ben, die toen het stuk hout nog een deel was van een boom in deze boom als blindganger terecht moet zijn gekomen. Bij de ontploffing wer den twee gezinsleden gewond. De Blauwe Tram Voorburg Den HaagScheveningen, zal niet zoals eerst in» de bedoeling lag m.i.v. 1 Mei a.s. worden opgeheven. Een auto in het ijs was het pro bleem, waar een ex-badmeester uit Vught zich gisteren voor gesteld zag. Een personenauto uit Tilburg was bij villa „De Schans" geslipt, de gracht ingereden en onder het ij* geraakt. De badmeester wist echte: beide inzittenden op het droge l< krijgen. Een was bewusteloos.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6