AKKERTJES De nieuwe hinderwet op 1 Februari in werking Eens met leren jassen en een kruik De R.O.N. werd niet gehoord VRIJDAG 16 JANUARI 1953 DE LEIDSL COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Minister Staf bevestigt t Vier dagen extra-verlof voor bezoek aan humanistische samenkomst Minister Staf heeft in antwoord op vragen van het lid der Tweede Ka mer, de heer Stokman (K.V.P.), be vestigd, dat aan militairen vier da gen uitzonderingsverlof kan worden gegeven voor het volgen van bezin ningsbijeenkomsten van het Humanis tisch Thuisfront, onder toekenning van één gulden extra per dag wegens gemis van levensmiddelen en dat hieraan algemene bekendheid is ge geven door aanplakking van bedoel de mededeling in een tiental kazer nes. Minister Staf deelt verder mede, dat het Humanistisch Verbond zich voor zover bekend, niet bezighoudt met verzorgingswerk in het bijzon der ten behoeve van militairen. Het Humanistisch Thuisfront heeft een tweetal bezinningsbijeenkomsten be legd voor militairen, die zich aange trokken voelen tot het werk van dit thuisfront. Voor deze bijeenkomsten zijn ge noemde faciliteiten verleend en voorts is aan het Humanistisch Thuis front een subsidie toegekend ten laste van de begroting 1952. Een vormings centrum van de aard als „Sonne- haert" en „Beukbergen" is door het Humanistisch Thuisfront niet in het leven geroepen. De minister is van mening, dat de bijeenkomsten van dit thuisfront niet vergeleken kunnen worden met het godsdienstig en vormingswerk in ge noemde centra. Deze bijeenkomsten dienen te worden beschouwd als uitingen van ethische welzijnszorg. De minister vermag niet in te zien, dat hij is afgeweken van de nog on langs in de Tweede Kamer gebleken overeenstemming in zake het verschil tussen het godsdienstig werk der kerkgenootschappen en het verzor gingswerk van het Humanistisch Thuisfront. Hij wijst bovendien op zijn mededeling in de Tweede Kamer, dat het Humanistisch Thuisfront de gelegenheid zal worden- geboden in het belang van militairen werkzaam te zijn, o.a. in een eigen vormings centrum en in eigen militaire tehui zen. Op deze mededeling is geen ver dere gedachtenwisseling gevolgd. Verder wijst de minister van Oor log en Marine er op, dat de aan deel nemers aan de bezinningsbijeenkom- TWEE STANDPEELDEN VOOR MGR. DR. H. A. POELS. Twee Limburgse gemeenten, Ven- ray en Heerlen, zullen ini de loop van dit jaar standbeelden ter nage dachtenis van mgr. dr. H. A. Poels oprichten. In Venray, waar de „Doc tor" werd geboren en begraven, resp. in 1868 en 1948, hoopt men op 13 Sep tember a.s. tijdens een Credo Pugno- dag, welke hier dan wordt gehou den, een beeld te kunnen onthullen, dat wordt vervaardigd door de Ven- rayse beeldhouwer P. van Dongen-. Dit beeld komt te staan voor de vroe gere ouderlijke woning van Lim burgs grootste sociale voorman. De vervaardiging van het Heerlense beeld is toevertrouwd aan de in Am sterdam wonende Limburgse beeld houwer Wim van Hoorn. Het zal op het Emmaplein worden opgericht in de schaduw van- Heerlens eeuwen oude St. Pancratiuskerk. Snipverkouden Straks hebt U griep, tenmin ste als U die infectie niet gauw en goed de kop in drukt met één of twee ...die helpen direct! J sten van het Humanistisch Thuisfront verleende faciliteiten in feite niet gunstiger zijn dan die waarop be zoekers van de centra „Sonnenhaert" en „Beukbergen" recht hebben. Voor hen, die zich tot het werk van het Humanistisch Thuisfront aan getrokken voelen, voorzagen de bij eenkomsten in een behoefte. Desal niettemin heeft de minister de wen selijkheid ingezien, dat minderjari gen slechts tot de bijeenkomsten zul len worden toegelaten na gebleken instemming van ouders of voogden, die voor volgende bijeenkomsten een schriftelijke verklaring moeten afge ven. De minister meent geen afbreuk gedaan te hebben aan het onder scheid tussen het godsdienstig vor mingswerk enerzijds en de humanis tische verzorging anderzijds, met welk onderscheid hij ook in boven staande uiteenzetting weer zijn in stemming heeft betuigd. VOOR ONZE RESTANTEN ER UIT! PRIJZEN Bij MAISON SPIER Koopt u met plezier! Haarl.str. 109, t.o Hartebrugkerk kA WIJZIGING TREKHONDEN BESLUIT Het trekihondenbesluit 1911 zal met ingang van 1 April enige belangrijke wijzigingen ondergaan. Van die datum af kunnen bakfiet sen als hondenkar ongeschikt wor den verklaard en zal het verboden zijn plaats te nemp op een door een hond getrokken kar. Vandaag wordt afgekondigd het Tijdrovend onderzoek. Koninklijk Besluit van 24 December 1952, waarbij is bepaald, dat de nieu- De nieuwe voorschriften zijn erop we hinderwet op 1 Februari a.s. in gericht het verloop van de gehele werking zal treden. I procedure zoveel mogelijk te bespoe- De hinderwet bevat regelen ter digen. Toch zal er nog wel eens eni- voorkoming van het veroorzaken, ge tijd mee gemoeid kunnen zyn, naar buiten, van gevaar, schade of vooral bij technisch ingewikkelde in- hinder door inrichtingen. Hoewel de richtingen. Men moet echter beden ken, dat hier grote en veelzijdige be langen in het geding kunnen zjjn: aan de ene kant de belangen van de industrie, welke vooral in deze tijd van noodzakelijke industrialisatie zwaar behoren te wegen, en aan de andere kant de belangen van de soms reeds lang g' vestigde bewoners van een bepaalde streek, die van een nieuwe fabriek hinder en overlast (stank, lawaai, waterverontreiniging enz.) kunnen ondervinden. Voor het afwegen van deze belangen is vaak een moeilijk en veelal tijdrovend on derzoek nodig. Tenslotte wordt er de aandacht op gevestigd, dat de gemeentebesturen verplicht zijn zowel eigener beweging als op verzoek van de arbeidsinspec tie of een anlere betrokken instan tie, een inrichting die zonder ver gunning of niet overeenkomstig een verleende vergunning in werking is, te sluiten en zonodig te verzegelen, terwijl de verantwoordelijke persoon bovendien nog strafrechterlijk ver volgd kan werden. De nieuwe w^t bedreigt met aanmerkelijk strenger straffen dan de oude. nieuwe wet reeds diteert van Mei 1952 moest de inwerkingtreding wachten op het totstandkomen van de uitvoeringsvoorschriften. Deze uit- voeringsvoorschriften-, die o.m. een opsomming bevatten van de vergun- ningplichtige inrichtingen, zullen in de loop van deze maand het licht zien. De nieuwe wet heeft het systeem van de oude wet, die reeds van 1875 dateert en die nu komt te vervalien, overgenomen en waar nodig verbe terd en gemoderniseerd. Voor inrich tingen, welke gevaar, schade of hin der naar buiten kunnen veroorzaken, is een vergunning vereist De nieuwe lijst van deze inrichtingen wijkt slechts weinig af van de oude, zodat er op dit punt in de practijk niet veel verandert. Bevoegdheid uitgebreid. De bevoegdheid van- de gemeenten om in eerste instantie over een ver zoek om vergunning te beslissen is thans uitgebreid tot die categorieën van aanvragers (rijk, provincie, ge meenten, waterschappen, spoorwe gen), die vroeger een verzoek om vergunning bij een andere autoriteit moesten indienen. Men kan dan- ook zeggen, dat vrijwel alle verzoeken om een hinderwetvergunning moeten OOK TRACTOREN OP AUTO WEGEN? De minister van Verkeer en Wa- worden gericht tot burgemeester en terstaat heeft óe algemene veria wethouders van de gemeente, waar ders organisatie (EVO) medegedeeld, de inrichting is gelegen of zal wor- dat het in zijn voornemen ligt bij de den opgericht. Van de beschikking i eerstvolgende wijz;ging van het we- van B. en W. kunnen zowel de aan- genverkeersreglement een bepaling vrager als zij, die bezwaren hebben op te nemen, waardoor voortaan ook ingebracht, beroep instellen op de motorrijtuigen die niei met een kroon. Van elk verzoek om vergunning moet, evenals vroeger, openbare ken nisgeving in de betrokken gemeente worden gedaan. Een ieder kan daar tegen schriftelijk en mondeling op een openbare zitting, door of vanwe ge het gemeentebestuur gehouden, bezwaren inbren-gen. Tevoren echter moet uit een verklaring van het dis trictshoofd der arbeidsinspectie blij ken, dat de inrichting zal voldoen aan de krachten.; de veiligheidswet gestelde voorschriften. Is dit laatste niet het geval, dan kan de aanvrage door B. en W. niet in behandeling worden genomen. grotere snelheid dan 16 km per urn- mogen rijden, in bijzondere geval len gebruxk kunnen maken van autowegen. Tn de huidige wetgeving is zulk* vprboden Daar ai towege i dikwijls percelen van landbouwbedrijven doorkrui sen, wordt het .lm- deze bepaling landbouwers dikwijls onmogelijk gemaakt hun landbouwgronden met een tractor of landbouwwerktuigen te bereiken De EVO had zich tot de minister van Verkeer en Waterstaat gewend en verzocht in het wegenverkeers reglement een ontheffingsbepaling op te nemen. ACieuwjaatoscecepiie van de Jianingin üeg&iaefemng tfian& in gang Tijdens de legeroefening „Polsstok", die eigenlijk in November gehouden zou worden, doch ten gevolge van het hoge water in de IJssel, welke rivier aanvankelijk genomen zou zijn, werd de oefening uitgesteld tot heden. Thans was de bedoeling: het trainen van de man schappen in een winters klimaat. Als hindernis werd gekozen het Twentekanaal. Woensdagmiddag werd over dit kanaal een brug geslagen om de zware tanks en de legertros gelegenheid te geven over te steken. Het oversteken van het kanaal over de balkbrug, die 50 ton bedraagt. Deze brug is een geschenk van Amerika en bestaat uit rubberpontons en aluminiumbalken. Mochten de rubberpontons worden stukgeschoten, dan blijft de brug toch drijven. Waar blijft de „Faustus" Ingenieur wist lichtingssysteem maar de regering vond het te lang De Nederlandse ingenieur W. van Wienen te Bussum, die had aangebo den het wrak van de gezonken „Faustus" in de monding van de I Nieuwe Waterweg volgens de metho- de, die hij reeds eerder met succes I heeft toegepast, naar de oppervlakte te pompen, heeft bericht ontvangen van 't Departement van Waterstaat dat men van dit aanbod geen gebruik wenste te maken, omdat het te veel tijd zou kosten. Het systeem van ingenieur Van Wienen berust op het luchtdicht ma ken van het gezonken schip, daar toe worden alle gaten gedicht door deskundige duikers, waarna op de laagste plaatsen expansie-openingen worden aangebracht, waardoor het water uit het wrak geperst kan wor den door luchtcompressoren, die lucht inpersen. Het schip gaat dan zweven en komt op eigen kracht naar boven. Met dit systeem heeft de heer Van Wienen het vorige jaar bij Vlissingen de britse tanker „Warqiwan" boven water gebracht en bovendien nog kans gezien met behulp van drij vende slangen, die onder in het schip werden aangebracht, 2200 ton olie te lossen. Zijn eerste proef nam hij kort na de oorlog bij de Finse kust, waar hij een 12.000 ton metend Russisch vaartuig wist te lichten. Daarna gaf de Noorse regering hem opdracht de „Troma" boven water te brengen, hetgeen hem eveneens gelukte. Thans is hij bezig met het voorberei den van een nieuwe berging, nl die van een Noorse vrachtboot in de Scheldemond, die twee jaar geleden door aanvaring is gezonken. Zelfs de Zilvervloot. Met een door hem uitgevonden slipzandduikinrichting, waarmede het mogelijk is onder water in de grond duikwerk te verrichten, heeft de heer v. Wienen reeds voor de oor log in opdracht van de Spaanse re gering getracht nog iets van de be roemde zilvervloot te redden. Hü localiseerde in de baai van Vigo elf schepen, doch daarna brak de oorlog uit en moest het werk gestaakt wor den. Wat betreft 't wrak van de „Faus tus", men poogt nog steeds om het schip te laten wegzinken in de zan derige bodem aan de monding van de Nieuwe Waterweg. Winterhanden?PHP0|i (Advertentie.) DEKEN BEMELMANS TERUG UIT BRAZILIë. De deken van Heerlen, dr. J. J. H. Bemelmans, die op 18 December j.l. naar Brazilië vertrok om daar op verzoek van de Nederlandse re gering en van de Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond poolshoogte te gaan nemen in de Kath. Ned. landbouwko lonie te Ribeira, is na een afwezig heid van bijna vier weken van deze reis teruggekeerd. Deken Bemelmans was niet in staat uitvoerige medede lingen te doen, daar hij eerst aan zijn opdrachtgevers rapport moet uit brengen over de toestand in de Fa- zenda di Ribeira. Wel kon hij ver zekeren, dat de Nederlandse gezin nen, ruim 90 in getal, het in het al gemeen goed maken. In het bijzonder gaat het goed in de nederzetting te Campinas. Van de 5.000 beschikbare h.a. grond, welke moeten worden geculti veerd, is slechts een deel ontgonnen; voor het nog resterende deel zi jn veel meer mensen nodig. De Braziliaanse regering is van haar kant bereid meer Nederlandse emigranten toe te laten. Gistermorgen heeft H.M. de Koningin, vergezeld door Z.KJI. Prins Bernhard in het Paleis op de Dam te Am sterdam het Corps Diplomatique ter Nieuwjaarsreceptie ontvangen De erewacht was betrokken door een Com pagnie van 100 man Jagers van het Garderegiment Grenadiers en Jagers, met het vaandel van de Jagers en de Drumband. Verder was hierbij ingedeeld dc Konink lijke Militaire Kapel onder leiding^ van de Karitein Roc us van Yperen. Het geheel stond onder leiding van de Kapitein van de Jagers, C. Kervink. H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard begeven zich naar het Paleis. Daarom geen zegels geplakt Een ingezetene van Goutum, een plaatsje onder de rook van Leeuwar den, weigert radiozegels te plakken, j omdat hij met zijn radiotoestel de Regionale Omroep Noord niet kan beluisteren. Het gevolg was, dat de man voor de kantonrechter moest verschijnen. Verdachte gaf toe geen, of althans niet voldoende zegels te hebben ge plakt, maar hij ontkende daardoor een overtreding te hebben begaan, want, zo was zijn mening: Ik behoef niet te betalen voor iets wat ik niet krijgt. De ambtenaar van het O.M. merk te op. dat zeer waarschijnlijk ver dachte door zijn belastinggelden ook meewerkt aan zaken, die tegen zijn wensen ingaan. „Dat kan best het geval zijn," was het oordeel van de verdachte, „maar het betreft hier geen belasting, want voor de geplakte zegels is het ver oorloofd een radiotoestel te hebben, waarmee de uitzendingen van de Ne derlandse radio en dus ook van de R.ON. beluisterd mogen worden". Verdachte verklaarde zich desge vraagd niet tot betalen bereid indien de slechte toestand ongewijzigd blijft. De eis luidde daarop een boete van 25.of 12 dagen hectenis met ver beurdverklaring van het in beslag genomen tostel. De kantonrechter legde verdachte alleen ,de gevorderde boete op. Ver- j dachte gaf te kennen hoger beroep te zullen aantekenen. Voordat de zaak goed en wel in behandeling was, deed zich nog een incidentje voor, omdat verdachte zich van de Friese taal bediende. Hem werd verzocht zich van het Neder- lnads te bedienen omdat de griffier deze taal niet machtig was. Verdach te ging op dit verzoek uit principiële overwegingen niet in en aanvaardde .daarmee, zo werd hem* onder de aan dacht gebracht, een eventuele onjuis te interpretatie van zijn woorden. Thans in hemdsmouwen over de Pool Tegenwoordig kan men „met het jasje uit" over de ijzige Pool vliegen, want een vernuftige verwarmings- en airconditioningsinstallatie zorgt ervoor, dat, ook op grote hoogte en bij een zeer lage buitenluchttempe ratuur, de passagiers zich even pret tig voelen als in de eigen huiska mer. De moderne, viermotorige vliegtui gen zijn uitgerust met kachels, die een capaciteit van 25.000 of, zoals bij de DC-6 van 50.000 calorieën be zitten, voldoende voo de verwarming van enkele huizenblokken. Deze elec- trisch bediende installaties, die zich meestal in het overgangsstuk tus sen vleugel en romp bevinden be staan gewoonlijk uit een verbran dingskamer, omgeven dor een ring vormige warmtewisselaar. Het ge heel wordt omstroomd door de te verwarmen ventilatielucht. Dat een dergelijke installatie nodig is, blijkt wel uit het feit, dat bij een grondtemperatuur van 15 gr. C. het op 6000 meter hoogte 24 gr. C. vriest. Ook op dit gebied heeft de bur gerluchtvaart enorme vooruitgang geboekt. Luchtreizigers zitten in comfortabele leunstoelen, drinken hun koffie, lezen de krant en krij gen bovendien (bij de K.L.M.) van de stewardess een paar pantoffels. Dezelfde maatschappij leende in 1920 aan de twee passagiers, die in een open de Havilland toestelletjes de oversteek vai. Amsterdam naar Londen „waagden" dikke leren jas sen, een wollen shawl, vliegkap en -bril. In deze periode werd alleen 's zomers gevlogen, want anders wa ren de reizigers ondanks hun pool- kledij waarschijnlijk bevroren aan gekomen. Aangezien enkele reizigers de jas bij het uitstappen aanhielden opdat een ieder kon zien, dat ze het aangedurfd haaden te vliegen, werd op de rug i.. grote witte letters „K.L.M." geschilderd! Deze K.L.M. J service werd spoedig verbeterd, toen in 1922 toestelletjes met gesloten ca- j bine werden gebruikt, waarmee ook 's winters werd gevlogen. Iedere pas sagier kreeg een keurige plaid en I een warmwaterstoof te leen. In 1925 kwam de Fokker F 7A de i vloot der „Vliegende Hollanders" I versterken. Deze had in de uitlaat j van de motor een dunne buis, waar door buitenlucht in de cabine stroomde, die verwarmd werd door j de uitlaatgassen. Met de DC-2 die I in 1934 werd aangeschaft, deed de 1 electrische kachel zijn intrede in de burgerluchtvaart. Pooljas en warm waterstoof zijn nu museumstukken, die straks als op de Amsterdamse luchthaven Schiphol een K.L.M.-mu- seum wordt ingericht zullen herin neren aan de tijd waarin een handje vol pioniers de weg hebben voorbe reid voor het omvangrijke, snelle en comfortabele luchtverkeer van thans. Gistermiddag is een 9-jarig jon getje uit de buurtschap Dwarsgracht te Giethoorn bij het schaatsenrijden in een openliggende vaargeul gere den en verdronken. Op het moment dat het ongeluk gebeurde, was nie mand in de nabijheid. Wel hebben sommige personen een zwak hulpge roep uit de verte gehoord, maar toen zij ter plaatse arriveerden en met een vaartuig de geul hadden be reikt, bleek de jongens reeds te zijn verdronken. „Heintje" 65 jaar De populaire Nederlandse toneel speelster, revue-, radio- en film- artiste Henriëtte Davids te Amster dam, hoopt op 13 Februari haar 65e verjaardag te vieren In haar vrije tijd bridgt Heintje graag.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5