RIJNSTREEK groene late Vliegtuigen zullen in 1967 met atoomenergie vliegen Niemandsland rond Berlijn Tram in Haarlem gaat verdwijnen Televisie in België Waar dc roulette draaide DONDERDAG 15 JANUARI 1953 OE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 DR. PLESMAN PROFETEERT Afstanden zijn er dan feitelijk niet meer „In 1967 zullen dc eerste vliegtui gen met atoomenergie in de lucht zijn", zo heeft gisteravond dr. A. Plesraan verklaard als gastheer van dc „American Businessmen's Club" in het K.L.M.-hoofdkantoor aan de Badhuisweg te Den Haag. „Zij zullen in staat zijn enige ma len rond de aarde te vliegen zonder brandstof op te nemen. Dan zal het dus practisch zo zijn, dat vliegtuigen onafhankelijk zijn van hun brandstof; in dit opzicht zal de luchtvaart dan een -decentraliserende invloed op de wereld hebben, omdat dan afstanden feitelijk niet meer bestaan". Boot gemist? Sprekende over de toekomst van de luchtvaart zeide hij, dat de posi tie van Engeland in dit opzicht thans zeer goed is. „Misschien heeft de K. L.M. de boot gemist", zo zeide hij, „maar als men- de boot mist en nog steeds zijn geld in de zak heeft, kan men altijd nog de tweede boot ne men". De president-directeur wilde hier mede tot uitdrukking brengen dat, wat betreft het vraagstuk „passa giersvliegtuigen met straalmotoren" de K.L.M. nog geen beslissing heeft genomen, maar wel nauwgezet de ontwikkeling in het oog houdt. Zijn mening was, dat in de jaren 1957, 1958 en 1959 het aantal bur gervliegtuigen met straalmotoren een enorme vlucht zal hebben genomen. Direct daarop zullen dan de tur boprop vliegtuigen volgen, speciaal voor het vrachtverkeer. Zoals de si tuatie thans is verliest het burger straalvliegtuig door zijn naar ver houding kort vliegbereik veel van wat het aan snelheid wint. Nazi-samenzwering in West-Duitsland Het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft Donderdag te Londen bekend gemaakt, dat een groep voormalige vooraanstaande na zi's heeft samengezworen om weer aan de macht te komen. Zij werd van centra in de Britse Zone van Duits land geleid. De volgende personen zijn gearre steerd: 1. Dr. Werner Naumann, voorma lig staatssecretaris van Goebbels' ministerie van propaganda. In het testament van Hitler was hij ge noemd als opvolger van Goebbels. 2. Dr. Gustav Scheel, voormalig Reichsstudentenfueher en gouwleider van Salzburg. In Hitiers testament was hij genoemd voor de post van minister van cultuur. 3. Imnermann, voormalig SS-bri- gade-fuehrer en ambtenaar van de economische en administratieve af deling van de SS, welke te maken had met de administratie van de concentratiekampen. 4. Dr. Heinrich Haselmeijer, die heeft meegewerkt aan Hitiers putsch van 1923 in Munchen en leider was van de nationaal-socialistische stu- denfcenbond in Hamburg. Hij heeft werken gepubliceerd over rassenwe tenschap en sterilisering van „onvol- waardigen". 5. Heinz Siepen, voormalig Orts- gruppenleiter en Landrat van de NSDAP, thans mede-eigenaar van de Punktal-staalfabrieken in Solingen. 6. Dr. Karl Scharping, voormalig Concessie zal in 1954 niet verlengd worden Haarlem gaat het voorbeeld van vele andere plaatsen volgen en hoopt spoedig na 1954 de tram een definitief vaarwel toe te roepen. Het betreft hier de „Haarlemse tram" naar Am sterdam. Alhoewel de gemeente Am sterdam hoogstwaarschijnlijk bereid zal zijn de in 1954 aflopende conces sie van de N.Z.H.V.M. te prolonge ren, zal Haarlem de tram omwisselen voor autobussen. De in de gemeenteraad voorgestel de inschakeling van trolleybussen, is om technische en financiële reden niet aanvaardbaar. Na de opheffing van de tram zal in de Tempelierstaat te Haarlem een autobusstation voor de lijn Amster damHaarlemZandvoort ingericht worden. WILLY LAGES IS NIET IN BREDA. De oorlogsmisdadiger Willy Lages zit nog steeds in Scheveningen en niet, zoals de geruchten vermeldden, in de strafgevangenis van Breda. Dit heeft de min.-pres. aan de Eerste Ka mer op een desbetreffende vraag me degedeeld. SPITS DEN HAAG STAAT NIET ONGUNSTIG In de Haagse gemeenteraad heeft de wethouder van de wederopbouw medegedeeld, dat de spits van de St. Jacobstoren zo spoedig mogelijk zal moeten worden gebouwd, daar dan gebruik gemaakt kan worden van het steigerwerk. Wordt er bv. 10 jaar gewacht, dan zou dat onnodige kosten ten met zich brengen. Op 17 April 1951 hebben B en W het voorstel ingediend, waarin ge sproken wordt van een diepgaand overleg met de desbetreffende rijks instantie, die de bouw toejuichte. Een andere rijksinstantie, nl, de mo- numentenraad, juichte echter niet Het standpunt van de minister van wederopbouw en volkshuisvesting, dat geen spitsen mogen worden ge bouwd, is inmiddels prijs gegeven, zodat de kansen op de bouw van de Haagste spits niet ongunstig staan. Met de afgrendeling van West- Berlijn is thans een begin gemaakt, doordat Oostduitse veiligheidspoli tie begon met het uitzetten van pi- k^nïS1.J'e rond h.?'I ambtenaar van de radio-afdeling var. .niemandsland rond het Westelijk r<;v.min.-<rf«rip nrnnacmnda stadsdeel markeren, soms bijna een kilometer breed. Oostduitsers, die in deze strook wonen, kregen 48 uur de tijd om hun huizen te verlaten, vertelden vluchtelingen. De bedoeling van deze „veiligheidsgordel" die waar schijnlijk gevolgd zal worden door een strengere controle langs de zóne- grenzen dwars door de stad is het de Oost-Duitsers moeilijker te ma ken, naar het Westen tc vluchten. Ook de zuivering grijpt steeds verder om zich heen. Gisteren is de gehele bedrijfsleiding van een van de grootste fabrieken in Oost-Duits- land de vermaarde A E.G. (All- gemeine Elektrizitats-Gesellschaf t) die in Oost-Berljjn is gevestigd en onder het nieuwe regiem „Karl Liebknecht" is gedoopt ontslagen, ómdat de productie van de fabriek beneden het gestelde doel bleef. Bo vendien, zo schrijft het orgaan van de socialistische eenheidspartij (S.E.D.), Neues Deutschland", wordt een on derzoek ingesteld naar „sabotage" a*n transformatoren, die voor de Sovjet-Unie bestemd waren, terwijl het blad verder scherpe critiek had op het falen van de fabrieksleiding om bij de jonge arbeiders enthousias me te wekken voor de volkspolitie. Het is niet bekend, of de ontslagenen ook gearresteerd zijn. Andere slachtoffers van de zuive ring zijn de voorzitters van de be drijfsorganisaties der S.E.D. en van het communistische vrije Duitse vak verbond, die volgens „Neues Deutschland", eveneens ontslagen zijn. het rijksministerie voor propaganda. In België ziet men thans het begin van televisie-proefzendingen in Au gustus van dit jaar tegemoet, nadat de kwestie vier jaar lang op taal moeilijkheden is blijven steken. De vraag, of men zich zou aansluiten bij het Nederlandse of het Franse tele visie-systeem, met hun van elkander verschillend aantal beeldlijnen, is tenslotte in dier voege opgelost, dat in België met twee talen gewerkt zal worden. De proefuitzendingen zullen geschieden door vier zenders, name lijk een Vlaamse en een Franse te Brussel, 'n Vlaamse te Antwerpen en een Franse te Luik. De periode van proefuitzendingen via deze zenders is gesteld op drie jaren. Men ver wacht er ongeveer drie millioen mensen mee te zullen bereiken.. De huidige kosten van inrichting van 'n televisie-ontvanger in België bedra gen ongeveer 25.000 Belgische fran ken (rond 1700 gulden). De Belgische televisie is in handen gesteld van het door de staat gesteunde „Institut National de Radio-diffusion" (INR) dat een monopolie heeft verkregen. Men zal beginnen met twee avonden per week regelrechte studio-uitzen dingen, twee avonden filmuitzendin- gen en twee avonden voor heruit zending van buitenlandse program ma's. Concertuitvoering in Avifauna Met genoegen hebben wij de uit voering van het R. K Gemengd Koor St. Eonifacius en het Rijnlands Sym- phonie-orkest .beide Alfense muziek gezelschappen, gehoord in de volle Avifauna-zaal Het koor „St. Bonifa- cius' gaf onder leiding van Ghr. v. d. Mark een operette-concert, waarbij óf wel het Rijnlands Symphonie-or kest begeleidde, óf wel de pianist Jac van Leeuwen of beiden. Het symphonie-orkest, dat studeert onder de jonge violist Bouw Lemkes, vier de zijn eerste optreden. Het nog pas kort opgerichte orkes. bestaat uit 12 violen (le en 2e) 2 alten, 1 cello, 1 contrabas, 1 hoorn, 1 fluit, 1 trompet. Een dringende bede, tot allen, die een blaasinstrument of een cello, of alt viool weten te bespelen, kan dan ook niet uitblijven. De energieke jonge dirigent, die afgestudeerd is (als vio list) aan het Amsterdamse conserva torium, heeft zijn discipelen geleid naar een beschaafde reproductie van de diverse begeleidingen, inleidingen en tussenspelen, dit hun op de schou ders waren gelegd. De kunst van be geleiden is beast nog moeilijker dan van zelfstandig orkestspel. Bouw Lemkes trad op deze avond niet op, omdat koor, orkest en solisten zich ondei de directie van C'hr. van der Mark (leerling van Winnubst) had den geschaard. De lichte muze werd deze avond ge diend, in niet minder dan 24 fragmen ten, welke evenwel vlot op elkaar volgden. Een gunstige aanvang vorm de het Slavenkoor uil Nabucco van Verdi, waarvan de première in 1842 in de Milanese Scala gegeven werd. Dit koorwerk hebben de Leidse re censenten niet kunnen horen, aange zien de bus te laat was. Vier fragmenten uit de Walzertraum van Oscar Strauss werden uitgevoerd. Waarom dezt fragmenten niet alle achter elkander zijn .opgenomen is ons niet duidelijk 't Zijn mooie goed geschreven muziekjes, waarin koor, orkest en de muzikale pianist zich van hun goede zijde deden kennen. Strauss, Mozart, Kalman, nevens elkaar deed even vreemd aan, omdat al diskwalificeren wij deze compo nisten niet zij toch allen op hetzelfde stramien borduurden, en Mozart een uitzonderlijke verschijning tussen de grootmeesters is geweest, 't Was de reproductie van het Vogelfangerlied uit die Zauberflöte, door he+ Meisjes koor „Unisono", dat ons over dit deed heenstappen. „Unisono" zong verschil lende liedjes in het Hollands en ook in 't Duits. Stemvorming en uitspraak- alt te waarderen De stemmen klon ken welluidend en fris. In de twee stemmige liedjes was het timbre van de 2e stem in kwaliteit minder dan dat van de sopraantjes. Léhar was vertegenwoordigd in vier fragmenten uit der Bastelbinder, waarin het koor met of zonder de solisten we derom aan de orde kwam. Daar de zaal van Avifauna zich niet zo heel best leent voor musiceren, moeten wij in ons oordeel wat voorzichtig zijn, wanneer wij zeggen dat het mannenkoor (helemaal achter in staande) de mindere was van het da meskoor, althans in volume, niet in beschaving. Mogelijk dat ons oor deel zich elders zou wijzigen, 't Ge heel was welluidend, pittig en be schaafd. De Franse operette was ver tegenwoordigd in Maillart. Met de solisten kon men tevreden zijn. De sopraan Suze Beurze was voor ons een nieuwelinge Haar stem be looft wel wat, maar is nog wat on gelijk, zodat zij nog niet altijd be reikt wat zij wil bereiken, wat door sérieuze studie haar mogelijk zal worden. Lyda Spaans, mezzo-sopraan, hoor den w(j al meermalen in dit genre. Haar stem is welluidend en zij zingt levendig, zij weze oo baar hoede, haar nog jeugdig geluid niet te for ceren door overmatig gebruik. De heren van Woerkom, tenor, en Jan van Dijk baryten, kunnen een stootje velen en voldeden in dit genre goed. Van Dijk zong vóór de pauze mooier den daarna, wat mogelijk aan vermoeidheid is toe te schrijven. Alle nummers zowel van koor als van solisten, ensembles, duetten, en kwar tet hadden een groot succès. De Con cert wals van Joh. Strauss, kreeg een daverend applaus. De twee laatste nummers hebben wij niet meer ge hoord (wegens de terugreis naar Lei den) Ongetwijfeld is er aan het slot een groots huldebetoon geweest, wat ook verdiend is, zowel door de beide dirigenten, de heren van der Mark en Lemkes, als door het koor- ensenrble, door het Rijnlands orkest en door de bescheiden op de achter grond werkende pianist Jac. van Leeuwen en het meisjeskoor. Mogen de drie jonge muziekgroepen in groei en bloei toenemen en Alphen aan den Rijn nog veel vreugd bele ven door de goede en mooie muziek welke door actieve dirigenten rr|' zo'n liefde wordt geïnstrueerd aan de medewerkenden en tot voldoening van de toehoorders wordt uitgevoerd. J. Kortmann. LEIMUIDEN EHBO. Op de Kring wedstrijden van de EHBO, district Haarlemmer meer te Nieuwvennep, behaalde de afdeling Leimuiden van EHBO, de wisselbeker voor de derde maal, zo dat deze thans in het bezit van de afdeling Leimuiden blijft. Mevr. HeenkBergshoeff behaalde als leid ster van de afdeling Leimuiden het hoogst aantal punten en verwierf de lauwerkrans. Een mooi succes. Loop der bevolking Op 1 Jan. 1952 bestond de bevolking uit 1211 m. en 1251 vr. totaal 2462 zielen. Er ves tigden zich 43 m. en 40 vr. totaal 82. Er vertrokken 44 m. en 70 vr to taal 114. en er overleden 12 m. en 9 vr. totaal 21. Op 1 Jan. 1953 bestond de bevol king uit 1245 m. en 1247 vr. totaal dus 2492 zielen. De gemeente is der halve met 30 zielen vooruitgegaan. NIEUWKOOP Kath. Middenstand In de zaal van de heer G. van Koert vergader de de pl. afd. van kath. middenstands vereniging in tegenwoordigheid van haar geest, adv., pastoor Vloothuis. De voorz. de heer W. v. d. Laan sprak na de opening speciale wel komstwoorden tot enkele nieuwe le den. Verschillende agendapunten werden vlot afgewerkt. Plannen werden uitgewerkt om een contact avond te organiseren met de afd. Nieuwveen. Dezer dagen zullen nog enkele on georganiseerden worden bezocht om te trachten ook hen te werven als le den. Na een kort, maar kernachtig woordje van pastoor Vloothuis bracht men de avond verder door met prijs- Dubbel feestOp de dag van zijn 40-jarig huwelijk op 10 Februari a.s. herdenkt de heer H. Zonderop, Con- cordiastraat te Alphen aan den Rijn tevens de dag, waarop hij 40 jaar i geleden in dienst trad bij Brandstof- De actie tot steun aan het gezin ;enhandel vJi C. Jongenburger j van de te Woerden neergeschoten j £óon. De heer Zonderop fungeert politieman Van Eek heeft tot nu toe. thans bij dit bedrijf als meester- De moord te Woerden REEDS 9.000,— VOOR GEZIN VAN ECK. JCaite GOLF BINNENLAND. Drie honderd granaten was de onverwachte buit, die een baggerma chine, die te Breskens sloten uitbag gerde, naar boven bracht De mijn- opruimingsdienst zorgde voor een on gevaarlijke afloop van het avontuur. Een kindje van 7 maanden is te den Haag verbrand, toen bij afwe zigheid der huisgenoten, brand uit brak. Buren, die de brand ontdekte, waarschuwden de politie, doch deze kon, wegens grote rookontwikkeling, het huis niet binnendringen. Brand weerlieden vonden later het stoffelijk overschot. De vaandrig, die oorzaak was van het enige tijd geleden gebeurde ongeluk, waarbij een soldaat in het been geschoten werd, is gisteren door de Krijgsraad te Velde veroordeeld tot 10.subs. 10 dagen hechtenis. Een klein meisje, dat gisteren tijdens een dringpartij bij een auto bushalte te Den Haag, toen de bus naderde, kwam te vallen kreeg het achterwiel van de auto over zich heen en overleed terstond. Brand in een riet- en manden magazijn te Zutfen zetten het per ceel onmiddellijk in lichter laaie. De buren, die boven woonden, konden zij het met enige moeite gered worden. De brandweer kon niet meer doen, dan de belendende percelen beschermen. ruim ƒ9.000,— opgeleverd. De inza meling in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag is nog in volle gang. Ook giften van niet-politiemannen voor het zwaar beproefde gezin zijn welkom: gironummer 491466 ten name van G. J. Berends, Van Tuyll- kade 44, Zuilen. ALPHEN AAN DEN RIJN Onderzoek op t.b.c. Zoals wij dezer dagen gemeld hebben, zal het bevolkingsonderzoek op tuberculose in deze gemeente gehouden worden van 13 April tot 29 Mei a.s. Van het voorlopig comité is wet houder A. J. Dekker namens het col lege, voorz. Woensdag 21 Januari 1953 zal om 8 uur n.m. ten gemeente huize een vergadering worden ge houden, waarin een uiteenzetting zal worden gegeven van de gang van zaken bij het onderzoek, alsmede van de voorbereidende werkzaam heden. Hoewel er reeds veel werk met betrekking hiertoe is gedaan, staat er nog veel te doen in de ko mende weken. In het belang der volksgezondheid wordt op veler medewerking gere kend. Zy, die zich in enigerlei op zicht voor dit sociaal werk willen lenen, worden ter genoemde verga dering verwacht. knecht. Hy vervult in het R.K. ver enigingsleven sedert tientallen jaren een vooraanstaande plaats en is o.m. voorzitter van de R.K. Bond van Overheidspersoneel. Zilveren jubileum. Gistermor gen herdacht de heer J. Oudshoorn, Raadwykstraat 13 de dag, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij N V. Oosthoek's Bouwmaterialenhandel. Hij is thans werkzaam aan de beton- fabriek >,De Hoorn". De jubilaris was vergezeld van zijn echtgenote, toen hij in de mor genuren, ten huize van de directeur, de heer A. Oosthoek, in een intieme bijeenkomst werd ontvangen. Hier waren tevens aanwezig de adjunct- directeur Jhr. Van Asch van Wijck, ir. F. H. Kotter, eveneens adjunct- directeur, alsmede de heer D. Fal- kema, een der bedrijfsleiders. Het eerst werd het woord gevoerd door de heer A. Oosthoek, die de ju bilaris dankte voor zijn nauwgezette plichtsbetrachting. De directeur overhandigde de heer Oudshoorn een gouden horloge met inscriptie, alsmede de penning met bijbehorende oorkonde van de ver eniging van handelaren in bouw materialen, de Hibin Mevr. Ouds hoorn ontving bloemen. Na de directeur spraken achter eenvolgens de onder-directeuren en de heer Falkema, die allen vol lof waren jegens de jubilaris. In de avonduren bracht de heer T. van Doorn, fabrieksbaas van de betonafdeling een bezoek ten huize van de jubilaris. ALKEMADE Loop der bevolking Het inwo neraantal bedroeg op 1 Januari 7986. Ingekomen 93 m. 108 v. Geboren in de gemeente 124 m. 105 v. Geboren elders 13m. 15 v. Vertrokken 183 m. 183 v Overleden 27m\ 22 v. Het inwoneraantal per. 31 Decem ber bedroeg 8029 Levenloos aange geven kinderen 4. BODEGRAVEN K.V.P. Een zeer belangrijke vergadering stond er op de convocatie. De voor naamste punten van de agenda wa ren wel: het plan om te komen tot een fusie van de afdelingen Bode graven en Zwammerdam, en het af treden van het gehele bestuur. Een dertigtal personen, waaronder 6 Zwammerdammers, was aanwezig toen voorzitter C. de Groot de bij eenkomst opende. Namens afd. Zwammerdam lichtte de hee rJ Piket het plan toe om tot fusie te komen en de redenen, die er toe geleid had den. Practisch was de afdeling dood. Sinds jaar en dag gaat er van Zwam merdam geen activiteit uit. Een be stuur is er niet. Als er een vergade ring wordt uitgeschreven, komt er niemand. De heer M. v. d. Poll was er fel op tegen. Bodegraven heeft niets te maken met Zwammerdamse aangelegenheden. Na nog enkele toe lichtingen vanuit de vergadering bleek, dat bij eventuele samensmel ting de een zich niet met de belan gen van de ander zou bemoeien. Zwammerdam kan er alleen maar voordelen van hebben. Bij het afvra gen van ieders mening bleek de meerderheid geen moed te hebben tot een besluit. En daarom dropen de Dammenaren maar af, en begon de vergadering voor de afd. Bode graven alléén. Van de penn. hoor den we, dat er momenteel ruim 400 leden zijn, die beschikken over een klein batig saldo. De voorbespreking van de a.s. gemeenteraadsverkiezing bracht de tongen in beroering. Het resultaat was, dat er een twaalftal namen op papier waren gezet van personen, die aangezocht zouden worden om een candidatuur te aan vaarden. Op de groslijst zullen de De speelbank van Monte Carlo verkocht Het Casino van Monte Carlo is verkocht. Een in Griekenland gebo ren scheepsmagnaat, die tbans Ar gentijns staatsburger is en aan het hoofd staat van een vloot ter waarde van 309 millioen dollar heeft het speelbank-paleis van prins Rainier III gekocht voor dc ronde som van een millioen dobar. Volgens het Amerikaanse week blad „Tune' wil de nieuwe eigenaar, luisterend naar de sonore naam Aris- tc eles Socrater Onissis, het paleis ombouwen tot een kantoor voor één van zijn 30 scheepvaartmaatschap- pyen. Zijn plan is om honderd man personeel achter bureaumappen en schrijfmachines te laten zwoegen, waar eens de roulette draaide en de speelkaarten van hand tot hand gin gen. De prins van Monaco schijnt in de transactie toegestemd te hebben om dat er de laatste jaren naar men zegt met verlies gewerkt werd in zijn casino. Er waren veel concur renten gekomen langs de blauwe kust der Middellandse Zee, en bo vendien is de tijd der grote spelers, die met een koele glimlach kapitalen achterlieten onder net harkje van de croupiers, nu wel voorbij. Monaco's financiële moeilijkheden. Het was bekend, dat het prins dom Monaco sinds de oorlog met fi nanciële moeilijkheden te kampen had. Zelfs waren er parlementsle den, die het voor dit rijkje van 150 hectaren ongehoorde plan koesterden om Inkomstenbelasting te gaan hef fen. De prins was al geruime tijd be zig met onderhandelingen. Ameri kaanse en Franse bankiers boden te gen elkaar op. Zelfs werd een paar maanden geleden vernomen, dat zo wel New York als Parijs een bod van 5 millioen gulden zou hebben gedaan op de Société des Bains de Mer de Monte Carlo („Maatschappij Zeebad Monte Carlo"). Maar alles was tot nu toe spaak gelopen op de politieke tegenstellin gen, die jawel ook heersten in het omstreeks 20 leden tellende par lement van Monaco. En met dit al zal dus binnenkort Monte Carlo niet meer het echte Monte Carlo zijn. Of.. ..zor Aristo. teles Socrates Onassis er bij nader inzien misschien tóch toe overgaan om de speelbank voortaan voor zijn rekening te laten werken? namen der definitieve candidaten alfabetisch worden afgedrukt met dien verstande dat de geprefereerde candidaten dik gedrukt zullen wor den. Een soort politiek advies dus De bestuursverkiezing was een lang dradige en tijdrovende bezigheid Na diverse besprekingen en stemmingen kwam er een nieuw bestuur uit de bus. dat bestaat uit de heren: T. v. d. Hgyden, voorz. J Boumans, H. Keu kens, N. v. Schaik. A. Velenturf, W. Soest, C. Bunnik, C. v. d. Poel en N. Verkleij. De ex-voorzitter en de nieuwgekozene spraken wederzijds woorden van dank tot de niet-terug- gekeerde bestuursleden. Schooluitvoering. In hotel van Rossum was Maandagavond het woord aan de kinderen van de St. Willibrordusschool, die o.l.v. Mej. A. v. Miert met een toneelstuk voor de dag kwamen „Prinses Desiree lacht niet mee", van de bekende schrijver van jongensboeken Leonard Rogge veen. Toen de zaal gevuld was met ouders en kinderen, opende 't hoofd der school, de heer W. H. van Liempt deze avond met een Kort woord, waarna de beurt was aan de heer H. van Beek, die met een 10-tal jon gens een reeks volksliedjes ten ge hore bracht. Het toneelspel ving aan met een korte opgave van de inhoud door een der speelstertj es. De aan wezigen konden daarna ruim 2 uur kijken naar en genieten van een on bevangen uitbeelding van een aller aardigst stuk dat door zijn vele ra ke opmerkingen ook voor groteren wat te leren gaf. Uitmuntend was 5e costumering, vlot het tempo en dui delijk de zegging, waaruit o.a. ook bleek met welk een zorg dit alles1 was behandeld. Na afloop sprak kap Voortwist een dankwoord en bood mej. van Miert een boeket seringen aan voor haar ontzaglijke moeite, die met een succesvolle avond beloond was. BOSKOOP Propaganda-avond St OdiliaDe jaarlijkse propaganda-avond van de Blindenbond St. Odilia mocht zich in een ongekend grote belangstelling verheugen. Na een kort welkomstwoord door de secr. de heer H. v. Schaik, bracht de R.K. Toneelver. St Willibrord, het toneelstuk in 3 bedrijven van Wim Duinont, getiteld „Geef mij uw hand". Een tragedie van een verknoeid le ven. Met spanning hebben de aan wezigen het gebeuren op het toneel meegeleefd. Jammer was, dat het laatste be drijf wat langdradig werd. Tussen de bedrijven gaf de secr. een kort overzicht van het doel en streven van de bond, waaruit bleek dat van de plm. 5000 blinden ons land er plm. 600 in de blinden instituten verblijven en van de overigen 90 niet in him eigen onderhoud voor zien. HAZERSWOUDE WEG DOOR HET RIETVELD De aanleg van een weg door het Rietveld wordt weer besproken. Het blijkt, dat er op het ogenblik weer nieuwe mogelijkheden ziin, om een weg door het Rietveld te krijgen. In verband hiermede zijn de boeren en boomkwekers wier land of boom kwekerij aan de Rietveldse Vaart grenst, aangeschreven of zij de grond, die nodig is voor het aanleg gen, gratis beschikbaar willen stel len.' OUDE-WETERING OPENING CONSULTATIEBUREAU VOOR KLEUTERS Als eerste resultaat van de ge slaagde Groene Kruis Bazar in Octo ber j 1. zal a.s. Zaterdag 17 Januari te 3.30 uur in Hotel van der Werf, door de provinciale kinderarts, dr J. A. Boekhold, een consultatiebureau voor kleuters worden geopend. Als leidster van dit bureau zal op treden de kinderarts mevr. dr Ver haart, die voor het eerst zitting zal houden op Maandag 27 Januari te 10.30 uur in het Groene Kruis Ge bouw en verder telkens om de 4 we ken. RIÏNSATERWOUDF Doorlichting op t.b.c. Bij het massa onderzoek op tuberculose heb ben 551 personen zich laten door lichten. Het percentage der bevol king, dat dus doorgelicht werd, be draagt ongeveer 66 1/2 Loop der bevolking Op 1 Jan. 1952 bestond de bevolking uit 435 m. en 392 vr. totaal 827 zielen. Er vestigden zich 4 m. en 11 vr. to taal 15. Geboren werden 11 m. en 13 vr. totaal 24. Er vertrokken 30 m. en 26 vr. totaal 56. 4 mannen en 3 vrou wen overleden totaal 7. Op 1 Jan. 1953 bestond de gemeen te uit 416 m. en 387 vr. totaal 803 zielen, zodat de bevolking met 24 zielen verminderde. ZWAMMERDAM Loop bevolking 1952. Het aan tal mannen der bevolking vermeer derde met 39; het aantal vrouwen met 27, totaal aantallen resp. 1404 en 1522, inw. 31 Dec. 1952 2926. Geb.: Teuni z .v. P. Brouwer en J. Verheul. Overl.: Paulus Lodder 45 jaar. Vao>i de. HAAGSE ECON. POL. RECHTER. Wel oud maar niet nieuw. Een Leidse koopman, die een zaak in le- gergoederen drijft, had zich er des tijds voor de Haagse Economische Politierechter op beroepen dat hij een registratienummer van de vak groep had, hetgeen z.i. een erkenning was. De zaak was nog eens onder zocht en gebleken was dat dit num mer los moest gezien worden van de Vestigingswet. Verdachte was dus wel in overtreding. Inderdaad kunnen de mensen van z,g. American Shops wel enige tijd in de mening hebben verkeerd dat men vrij was, maar bij de overscha keling van verkoop van gebruikte op nieuwe goederen kwam men in moeilijkheden. De officier van justitie wees er op, dat verdachte alleen maar gebruik te goederen mag verhandelen. De rechter veroordeelde verdachte tot 30.of 10 dagen en een voorwaar delijke stillegging van de verkoop van nieuwe textiel goederen en voor nieuwe schoenen eveneens een boe te, met in beide gevallen zes maan den tijd om de zaak in orde te krij gen. Uitstel van executie? Voor de Haagse Economische Politierechter verscheen vervolgens een tweede Leidse winkelier, die een winkel in textielgoederen drijft zonder in het bezit te zijn van de benodigde ver gunningen. Ook hij had vroeger al leen maar tweedehandsgoederen ge had. Inmiddels had hij het textiel- brevet gehaald en was hij bezig voor het brevet B. Verdachte betoogde dat hij vóór de oorlog al nieuwe schoenen had verkocht, evenals tex tiel trouwens. De zaak werd aange houden voor een nader onderzoek. StODverbod voor alle voertuigen rij- en trekdieren en vee

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6