Huurverhoging binnenkort in Ministerraad De staatkundige eenheid van de Nederlandse Katholieken Zevenjarig knaapje stichtte de brand met laatste lucifer Recruten met gaaf gebit Personenauto ramde oplegger Bovengroep in bedrijfsleven materieel op zeer laag vlak Wintexa MMand, maai MaCCand Chauffeur botste tegen een trein DONDERDAG 15 JANUARI 1953 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Eerste Kamer Gistermorgen zijn in de Eerste Ka mer de algemene politieke beschou wingen over de Rijksbegroting 1953 voortgezet. De minister-president, de heer DREES, heeft de sprekers beant woord. Hij zei te begrijpen, dat er een critische gezindheid was met be trekking tot Je kabinetsformatie. De politieke ligging in ons land is niet zo duidelijk, hetgeen moeilijkheden gaf voor de formatie. Zoals de ver houdingen thans liggen was overleg met de fractie-voorzitters onvermij delijk. Minister Drees zei dat van hem geen initiatief voor overleg met de fracties over de verdeling der ze tels was uitgegaan. Door de latere formateurs en informateurs is niet opzettelijk contact gezocht met de fracties; men heeft zich gebaseerd op de richtlijnen. Voorts merkte dr. Drees op, dat de inhoud der richt lijnen al grotendeels tot uiting is ge komen. De richtlijnen als zodanig le nen zich niet voor publicatie. Hij had er geen bezwaar tegen, wanneer elk Kamerlid er kennis van zou nemen. Minister Drees achtte de bestaande indeling van het kabinet zeker ver antwoord. Er is een gezond? taakver deling bereikt. Met betrekking tot opmerkingen die werden gemaakt over de vonnis sen inzake de aanslag op luit.-kolonel Harjono, merkte de minister-presi dent op, dat de Regering geen invloed heeft op de rechterlijke macht. Die is volkomen vrij. Tot nu begrijpt ook de Regering het gevelde vonnis niet, zo zei dr. Drees. Het O.M. heeft even wel hoger beroep aangetekend. Alles wordt gedaan om de werk loosheid terug te dringen, zo vervolg de minister Drees zijn- rede. In inter nationaal opzicht is het zeker van het grootste belang te komen tot ruime exportkansen en zekerheid van ex port en een zo groot mogelijke ge meenschappelijke markt. Voor een wezenlijke eenheid is economische integratie een voorwaarde. Maar de moeilijkheden zullen voor Nederland blijven bestaan; het structuurvraag- stuk zag hij als het grondprobleem. Hij zei voorts ervan overtuigd te zijn, Stadhuis van Venlo zakte bijna in elkaar Ambtenaren jarenlang met levensgevaar gewerkt Een uitgebreid onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat het historische stadhuis te Venlo in een ernstige staat van verval verkeert en dat de toestand zelfs gevaarlijk is voor de genen, die hier dagelijks verkeren. Zo ontdekte men op de tweede ver dieping, dat een van de uitgepleis- terde plafondbalken slechts een schijnbalk is zonder enige functie; dat draagbalken met de uiteinden soms slechts met een lengte van enige centimeters op de buitenmuren rus ten, welke muren hier en daar ge heel verpulverd zijn. Enige weken ge leden werd alarm geslagen toen de 4.000 pond zware registratuurkasten, die tegen de muur op de tweede ver dieping stonden, plotseling dreigend voorover begonnen te hellen. Nadat deze zalen waren ontruimd werden de vloeren opengebroken en kwam men tot de ontdekking, dat de uit einden van vrijwel alle hoofdbalken geheel of half vergaan waren. Het is verwonderlijk, dat het gehele bin nenste van het stadhuis niet naar omlaag gekomen is, toen tijdens de oorlog vlak voor het gebouw een bom explodeerde. De ambtenaren van de eerste afdeling, die hier gehuisvest was, zijn in ieder geval aan een groot gevaar ontsnapt. De bodem van de tweede verdieping bestond uit drie over elkaar gespijkerde vloeren; blijkbaar hadden zich reeds eerder verzwakkingen voorgedaan want tussen de vloeren bleek een hoeveel heid zand te zijn gestort. Het stadhuis is thans grotendeels ontruimd. Het herstel zal tonnen gelds kosten. Ofschoon nog niet eens alle zieke plekken zijn blootgelegd staat dit reeds vast. De gemeenteraad kwam gisteravond in het nieuwe ge bouw van de Raad van Arbeid bijeen. Kippen van zijn buur onderdak verschaft Nu zelf onder de pannen Een 66-jarige inwoner van de ge meente Mierlo, wist de trek, die hij voortdurend naar kippenboutjes ge voelde, wel op bijzondere wijze te be vredigen. Door een kleine opening te maken in de afscheiding, die zijn erf van dat van z'n buurman scheid de, verschafte hij buurmans kippen toegang tot z'n eigen domein'. Om de hoenders te animeren strooide hij lok- voer uit tot in de nabijheid van z'n schuur, waarvan de deur gastvrij openstond. Wanneer een nieuwsgie rige kip zich in de schuur had ge waagd was hij er spoedig genoeg bij om het dier de nek om te draaien. Blijkbaar ging de wrede gastheer omzichtig te werk, want buurman miste reeds een veertigtal kippen eer hij verdenking kreeg tegen zijn buur, die toen spoedig op heterdaad betrapt kon worden. Nadat vier maanden ge vangenisstraf tegen hem was geëist, is hij thans door de politierechter tot twee maanden veroordeeld. Hij werd onmiddellijk naar de cel gebracht. dat wanneer de weersomstandighe den verbeteren, men een snelle toe neming van bedrijvigheid zal zien in die sectoren, waar de overheid in vloed kan uitoefenen. De werkloos heid zal dan teruglopen. Ten aanzien van de huurverhoging en de compensatie, alsmede de daar mee samenhangende belastingkwes ties, moest op een rapport worden ge wacht. Dat is nu ontvangen en zeer binnenkort zal de ministerraad zich kunnen beraden over het complex van vraagstukken die er mee in ver band staan. Het vraagstuk der werkgelegen heid blijft de regering van het groot ste belang achten, zo vervolgde dr. Drees. Zij hoopt, dat de maatrege len, die zijn genomen en die nog zul len worden genomen, een goede uit werking zullen hebben. De kwestie der middengroepen is bij de S.E.R. aanhangig en de ministerraad houdt zich bezig met de positie der mid dengroepen onder de ambtenaren. Naar aanleiding van opmerki&gen van de heer Kropman inzake wijzi ging van het Burgerlijk wetboek, zei de minister, dat hij het als een uit breiding van de arbeid der Eerste Ka mer zou zien, als deze ook vraagpun ten kreeg voorgelegd. Bij de replieken merkte de heer KROPMAN op, dat grote, gevaren de wereld bedreigen en „rechristianisa- tie" de oplossing geeft en dat het Hu manistisch Verbond daartegen zegt: Neen, niet het evangelie. Spreker vroeg of het humanisme de geeste lijke voedingsbodem van de P. v. d. A. is. Naar aanleiding van het feit, dat de minister van oorlog dienst plichtigen vier dagen verlof geeft om humanistische bezinningsdagen te kunnen bijwonen, betoogde spreker, dat de overheid het Humanistisch Verbond niet gelijk mag stellen met de kerkgenootschappen. Het Huma nistisch Verbond is a-religieus en atheïstisch en daarom zullen wij het bestrijden, zei de heer Kropman. Bo vendien zei hij, dat het Verbond een dodelijk gevaar propageert. De Eerste Kamer zal Dinsdag om half twee weer bijeen komen en dan de algemene financiële beschouwin gen over de Rijksbegroting behande len. Studie-commissie ingesteld Het bestuur van het Centrum voor Staatkundige Vorming heeft beslo ten gevolg te geven aan het verzoek van het bestuur der Katholieke Volkspartij, tot het instellen van een commissie die de noodzaak van staat kundige eenheid der Katholieke Ne derlanders in studie neemt. De commissie is als volgt samen gesteld: Voorzitter: Prof. Mr W. C. L. van der Grinten te Tilburg. Leden: Mevr. M. van Nispen tot Seve- naer-Ruijs de Beerenbrouck te Warns veld. Mej. Prof. Dr Chr. Mohrmann te Nijmegen. Mej. A. H. Nolte te Amsterdam. Drs J. H. L. Alberts te Bilthoven. Prof. Mr A. de Block te 's Graven- hage. C. Burger te Amsterdam. Prof. Dr A. Chorus te Oegstgeest. Mr. sA. M. Engels te 's Gravenhage. A. Hennekens te Heerlen. Mr. Ph. A. M. Hillen te Arnhem. Drs H. L. Jansen te 's Gravenhage. Tj. de Jong te Bolsward. Mr. W. A. M. van der Kallen te 's Gravenhage. Mr. H. A. M. T. Kolfschoten te Eindhoven. Mr. H. P. A. M. Mastboom te Oud- Gastel. C. G. A. Mertens te Hout-Blerick. J. A. Middelhuis te Utrecht J. J. M. Sicking, Pastoor te Eind hoven. Mr. B. J. M. van Spaendonck te Tilburg. Mr Dr Th. W. F. Speetjens te Venlo Mag. Dr J. G. Stokman O.F.M. te Utrecht. Prof. Dr L. G. J. Verberne te Breda Bernard Verhoeven te Arnhem. H. J. A. M. Vrouwenvelder te 's-Gravenhage. Prof. G. H. L. Zeegers te Wasse naar. Secretaris: Drs J. M. Aarden te Voorburg. Adjunct-secretaris: Mr J. A. Mom- mersteeg te Amsterdam. Het bestuur van het Centrum heeft zich bij de samenstelling van de commissie laten leiden door de vol gende overwegingen. Vooreerst is het van oordeel, dat er aanleiding is om zelf deel te ne men aan de werkzaamheden van de commissie, daar het een vraagstuk betreft, dat zeer in het bij zonder op het terrein van het Centrum ligt. De leden en adviserende leden maken derhalve allen deel uit van de com missie, terwijl tot voorzitter en se cretaris de overeenkomstige functio narissen van het Centrum zijn aan gewezen. Het bestuur meende voorts de commissie voldoende breed te moe ten samenstellen, zodat door de ver schillende maatschappelijke groepen der katholieke Nederlanders in haar vertrouwen kan worden gesteld. Een vertegenwoordiging van organisaties leek het bestuur minder wenselijk. Opneming in de commissie van personen, die in het bestuur van de Katholieke Volkspartij of in de frac ties van deze partij in de Staten-Ge- neraal met de leiding zijn belast, is naar het oordeel van het Centrum niet aanbevelenswaardig. Partijbe stuur en fracties moeten vrijstaan tegenover de uitkomsten van het werk der commissie. De commissie zal a.s. Zaterdag, 17 Januari, worden geïnstalleerd. Politie uit Enschede meent de „dader" van de millioenenbrand bij „Sesam" te hebben Oud-êwig^meeitCL ican ftullum 80 jaa>i Wanneer de jongens, die gisteren door de politie van Enschede onder vraagd, zijn de waarheid spreken, dan is de millioenenbrand, de ramp, die de kostbaarste in Nederland na de oorlog wordt genoemd, gesticht door een knaapje van 7 jaar met het laatste lucifertje, dat in 'n doos je achtergebleven was. Zoals in alle steden altijd groepjes jongens langs de straten zwerven en hun tijd verdelen tussen kattekwaad en verboden voetbal, zo trok jJ. Za terdag ook zo'n groepje jongens, waarvan de oudste 17 en de jongste 7 was, door Enschede. Op het einde van de middag kwam men terecht op de terreinen van de katoenlood- sen van N.V. Sesam. De oudste jon gen had een lucifersdoosje bij zich, waar hij de gehele middag mee ge speeld had en waarin zich nog pre cies één stokje bevond. Hij dacht misschien bij zichzelf, dat het een heel gevaarlijke verleiding zou zijn, om dat laatste lucifertje hier af te steken en om deze bekoring te voor komen, smeet hij het doosje weg en ging opgelucht op de balen spelen. Een van de jongens, die bij het clubje hoorde, een zeven jarig knaapje, had ondertussen echter 't doosje gevonden en te zamen met 'n vriendje stak hij het lucifertje aan en liep er mee op een stapel los ka toen. Voordat de verschrikte jongens het hadden kunnen voorkomen, hadden de jongetjes de lucifer in de katoen gegooid, die onmiddellijk vlam vatte De toekomstige recruten zullen voortaan met een gesaneerd gebit voor de eerste oefening in de kazer nes aankomen. Endge tijd voordat zij opgeroepen zullen worden zullen zij een briefje krijgen, waarin hun wordt aangeraden naar een tandarts te gaan om hun gehele gebit in orde te laten maken. De eventuele kosten aan deze restauratie verbonden, zullen gedeeltelijk door het rijk vergoed worden. De oudere jongens renden toe en poogden de vlammen met hun jas sen uit te slaan, wat in de aanvang scheen te lukken. Toen zij meen den, dat het vuur gedoofd was, rol den zij een paar dichte balen katoen naar de plaats om deze boven op de verbrande katoen te leggen, zodat ieder mogelijk achtergebleven vonk je gedoofd zou worden. Er waren echter, zoals vrij spoe dig bleek, te veel vonkjes achterge bleven, want plotseling lekten grote vlammen langs de balen en toen kort daarop de eerste vlam oversloeg op het gebouw, zijn de jongens vol schrik weggerend. De directie van de N.V. Sesam ge looft niet, dat de jongens de brand- gesticht hebben, ook weigert zij aan te nemen, dat de brand buiten de oods ontstaan zou zijn. Twee zwaar gewonden Gistermiddag is op de rijksweg te Laren een Ford-personenauto, waar in gezeten waren twee handelaren uit Amsterdam, tegen een melk- transportauto met aanhangwagen uit Leersum gebotst. De beide inzittenden van de Ford werden zwaar gewond naar het St. Jansziekenhuis te Laren overge bracht. Voor hun leven wordt ge vreesd. De auto werd totaal vernield. De melktanks, waarin zich 10.000 liter melk bevonden, kwamen door de schok in beweging en dreigden de chauffeur in zijn cabine te verplet teren. Op slechts enkele centimeters van hem vewijderd, kwamen de tanks tot stilstand. De personenauto die uit een richting tegengesteld aan die van het melktransport kwam, week plot seling van de rijbaan, en reed schuin tegen de melkauto aan. Vermoede lijk heeft de bestuurder een aldaar gelegen laan willen inslaan, doch de afstand, die hem van> de melkauto scheidde, verkeerd beoordeeld. Mr. F. H. A. De Graaff voor de radio Ernstige gevolgen voor de toekomst „Naar mijn schatting zijn er in de 500 ondernemingen met meer dan vijftig man personeel van welke on dernemingen er 170 meer dan dui zend personeelleden tellen tien a twaalfduizend staffunctionarissen", aldus zeide de voorzitter van het cen traal sociaal werkgeversverbond, mr. F. H. A. de Graaff gistermiddag in een lezing voor de radiorubriek „Uit het bedrijfsleven". Mr. de Graaff sprak over de po sitie van de staf in de onderneming. Vooral kwalitatief is de betekenis van deze groep niet te onderschat ten. Kenmerkend voor de staffunctio naris is, dat hy onder bepaalde om standigheden voor de ondernemer op- .reedt of op kan treden. De aan de stafffunctionaris te stellen eisen zijn terecht zeer hoog. Het spreekt wel vanzelf dat de on dernemers aan de opleiding van hun staf veel aandacht besteden. Over ééni aspect van de positie van de staf wordt de laatste tijd wel veel gesproken. Spr. doelde op de sala riëring van deze groep. Reeds in 1948 werd door het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond een onderzoek ingesteld naar de levensstandaard van de verschillende groepen van be ambten bij een aantal grote onderne mingen. Dit onderzoek leerde, dat in de tien daaraan voorafgaande jaren dus globaal gesproken in de oor log en kort daarna de salarissen der hooggeplaatste functionarissen sterk waren achtergebleven bij de in die periode belangrijk gestegen kos- Hoe mooi Holland is, óók in de winter, en óók onder de rook van Amsterdam deze foto werd te Muiden ge maakt toont dit plaatje. Een rustig water, berijpte bomen op een windstille dag, een aan de wallekant ge meerd bootje, de weerspiegeling in het waterook in dexe moderne wereld is de schoonheid ergens te vinden, voor hem, die ernaar zoekt ten van levensonderhoud, terwijl in diezelfde tyd de lonen der arbeiders en de salarissen van de lagere em ploye's de wedloop met deze kosten vrijwel hadden bijgehouden. Dit heeft tot gevolg, dat het stafperso neel over het algemeen in een zeer moeilijke financiële positie is geraakt. Spr. gelooft de plank niet ver mis te slaan als hij vaststelt, dat in ver gelijking tot voor de oorlog de be schikbare koopkracht van de staf functionarissen in een niet onbelang rijk aantal gevallen tot dicht bij de helft is gedaald. Dit kan niet zonder gevolgen blijven. Een uiting van deze gevolgen is bijvoorbeeld de toestand van onvoldoende materiële verzor ging, waarin vele studenten aan onze hogere onderwijsinstellingen zich thans bevinden. Een ieder wil zijn kinderen de beste opvoeding geven die hij vermag op te brengen. Het ligt voorts voor de hand, dat juist de in tellectuele groepen van de bevolking hun kinderen voor zover hiertoe voldoende bekwaam naar een uni versiteit of hogeschool willen stu ren. Velen» zijn hiertoe niet meer in staat en in andere gevallen wordt de studie als gevolg ■"an de benarde fi nanciële positie van hun ouders on der bedenkelijke omstandigheden verricht. Snr. vraagt zich af, wat er aldus van het algemene vormingsoeil terecht moet komen, te meer indien men zich realiseert, hoe groot de vor deringen op het gebied der weten schappen van vrijwel alle studie- inrichtingen zijn en hoe noodzakelijk het is deze in ons bedrijfsleven toe te passen. Niet alleen in het licht van de betekenis van de groen der staffunctionarissen, maar ook om deze reden zullen bedrijfsleven en overheid dan ook spoedig concrete stappen» moeten ondernemen om hun inkomensniveau tc herzien, zo be sloot mr. De Graaff zijn radiorede. Op 19 Januari a.s. hoopt de heer Hugo de Bordes, zijn 80ste verjaardag te vieren. De heer De Bordes, die lid en ere-Iid is van talrijke verenigingen, is Oud-Burgemeester van Bussiun, Ridder in de Orde van de Neder- landsche Leeuw en Officier in de Orde van Oranje Nassau. De Oud- Burgemeester leidde van 1919 tot 1938 zijn gemeente, die hij tot grote bloei bracht. Ook heeft hij veel ge daan voor het landsbelang. FISCALE MAATREGELEN OM INVESTERING AAN TE MOEDIGEN Onder de huidige omstandigheden acht minister Van de Kieft de aange wezen weg om door middel van be lastingmaatregelen een bijdrage te leveren tot bevordering van <*e inves teringen en vergroting van de werk gelegenheid. De minister is voorne mens de Staten-Generaal in de vorm van concrete voorstellen te doen we ten wat hij ten deze mogelijk en doel treffend acht. Dit deelt minister Van de Kieft mede in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste kamer omtrent de al gemene financiële beschouwingen. Over de aard der in overweging zijnde maatregelen laat de minister zich niet uit. De financieel-economische positie van de middengroepen is in de eer ste plaats een probleem van inko mensvorming. In het fiscale vlak is het niet mogelijk een integrale oplos sing voor dit probleem te vinden, te meer, daar de fiscus geen selectie ten aanzien van zijn contribuabelen kan toepassen. Ten hoogste zou door een enkel aanvullende regeling op fiscaal gebied enige verlichting voor deze groepen kunnen worden verkre gen. Een Bunschoter veehouder moest zich voor de politierechter verant woorden omdat hij van 229 Novem ber 1952 een éénjarig veulen zonder voedsel en water in een weide te Hoogland had achtergelaten. Volgens de verdachte was de zaak echter heel wat minder ernstig dan de schijn. Zijn eigen weidegrond is in de winter nat en een jonge kennis uit Hoogland had, bij een gezamen lijk verblyf in het ziekenhuis, aan geboden het dier bij hem thuis op een weidekamp onder te brengen. Het dier zou daar hoog en droog staan, 's Nachts kon het paardje dan de stal. Nu, daarop was verdachte afgegaan. Overigens wist hij eigenlijk helemaal niet wat er gebeurd was, want die weide was op 8 k.m. afstand van zijn eigen- woning. Het blijkt nu, dat het dier niet naar de stal is gebracht en dat het dus geen eten of water kon vinden door sneeuw en bevroren wa ter. De verdachte bleek van mening, dat schapen en veulens 's winters overdag buiten moeten zijn. Het geeft niet of ze er dan niet eten en drin ken, dat krijgen ze 's avonds in de stal wel. Daar de politierechter het nodig vond. om de jongeman, die dus voor het dier zou zorgen, als getuige te horen werd de behandeling van de zaak tot nader order verdaagd. Onvoorzichtigheid kost f 75 boete Een 27-jarigc veekoopman uit Waardei werd gister door de politie rechter te Utrecht veroordeeld tot 75 gulden boete of 1 maand hechtenis, omdat hij op 20 November van het vorig jaar een onbewaakte overweg onvoorzichtig zou hebben pogen te passeren. Daardoor botste zijn vrachtauto tegen de juist voorbijrij dende electrische trein Utrecht Leiden met het gevolg dat een der laatste rijtuigen van het voorste ge stroomlijnde treinstel ernstig bescha digd werd en de auto in een sloot terecht kwam. De verdachte zeide, dat hij op de overweg, waarop men maximaal 20 k.m. p. u. mag rijden, niet sneller had gereden dan hoogstens 2530 k.m. u. Het uitzicht daar noemde hij ech ter slecht en hij heeft wel degelijk getracht tijdig te stoppen. Misschien waren mijn remmen niet goed in or de, zo verontschuldigde hij zich. Een politieagent uit Rietveld zei de, als getuige gehoord de botsing zelve niet gezien te hebben. Hij noemde het uitzicht niet best, maar toch wel redelijk. Op korte afstand voor de overweg kan men echter uitstekend zien of er een trein in aantocht is. Ook zeide deze getuige, dat aan de andere zijde van de over weg het uitzicht slechter is. Verdach te heeft bij het verhoor door de po litie verklaard, dat hij wel 40 a 50 km. u. had gereden. Een dienstmeisje uit Waarder, die het ongeluk had zien gebeuren, ver telde nog, dat de trein noornsigna- len had gegeven. Ook zij was van oordeel, dat verd. nogal snel had ge reden, maar dat het uitzicht daar niet zo heel goed is. De officier van justitie meent dat verd. niet behoorlijk heeft uitgeke ken, terwijl hij het gevaar van deze overweg toch wel heel goed kent. Daarom eiste hij 75 gulden boete of 1 maand hechtenis; het vonnis luidde conformd. PAARDENDIEF MET PECH. De paardendief, die gisternacht in Kwadendamme zijn» slag wilde slaan, heeft nu niet direct over een teveel aan voorspoed te klagen gehad. Ten eerste stonden de veehandela ren, waar hij zijn slag wilde slaan, met een jachtgeweer op de uitkijk en kreeg hij een schot hagel in zijn wang toen hij het erf opkwam en ten tweede rende hij even later in dc armen van een politie-agent, die arg waan had opgevat toen hij op de djjk een onbeheerd rijwiel en een jas zag liggen. Ontkennen had natuurlijk geen zin, want de hagel in de wang vorm de de stille en pijnlijke getuige.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 5