Hillegom heeft sluitende begroting MIDDENSTAND werd stiefmoederlijk behandeld, maar K+V+P* deed eerste poging tot verbetering HOE wordt het weer? Dr* Delfgauw sprak voor de Leidse kath. middengroepen kunstleven in Leiöen Tweede avond Leids Juweel DONDERDAG 15 JANUARI 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BI.AD - PAGINA 3 De gemeentebegroting van Hille gom voor het lopende jaar, die zeer binnenkort in openbare behandeling komt. sluit met een saldo van 39000. Wij ontlenen aan de bescheiden de volgende cijfers: Het gemeentefonds geeft een jaarwedde-uitkering, groot 4500; een algemene uitkering, groot 222.516 v.j. 250.517); de belas tinguitkering bedraagt 35.710 (v.j. 73.020); de bijzondere uitkering is 78.300 (v.j. 72.900). De uitgaven zijn o.m.: jaarwedden en presentiegelden 95.119; straat verlichting 22.283; onderhoud stra ten en pleinen f 19.980 (v.j. f 16.599). wegen en voetpaden 16.996 (v. j. 17.153); gemeentereiniging 45.156 (v. j. 42,226). Subsidies: EHBO 500; bescher ming burgerbevolking f 2130; Steun Wettig Gezag f 500 (v. j. f 150); TBC-toestrijding f 2509; rheumabe- strijding 71; kankerbestrijding 71; uitzending kinderen naar vacantie- kolonies 750; beide muziekcorpsen, ieder f 150; twee speeltuinen, ieder f 120; jeugdverenigingen f 1500; tuinbouwcursus 100; jeugd-natuur- wacht 50; verkeersonderricht f 100; corso en bloemmozaieken f 1087; VVV, Zuid Kennemerland te Haar lem 150; steun aan R. K. Gezinszorg f 4200. De Rijkswoningwetbijdrage wordt geraamd op f 50.790. Het gasbedrijf verwacht een batig saldo van 1695; het waterbedrijf 2399; het electrici- teitsbedrijf zal 'n winstaandeel geven van 9500 (v. j. 7500); Openbare Werken vertoont een nadelig saldo van 1991 (v. j. f 15.916). Herbe strating wordt nodig geaCht voor de Raadhuisstraat en de Molenstraat. WASSENAAR Ongeluk door brekende staaldraad Op de lange Kerkdam heeft zich Dinsdagmiddag tijdens werkzaamhe den aan de nieuwe lijnverlichting 'n even merkwaardig als ernstig onge val voorgedaan, waarbij de heer J. N. Henkes. opzichter van het Wasse- naarse Electriciteitbeddjf zeer ern stig werd gewond. Voorzover thans bekend, was de toedracht als volgt. Toen een monteur-- van het Haagse G.E.B. op het platfbrm van een mon tagewagen bezig was met het vast zetten van een staaldraad, die dwars over de rijweg gespannen wordt om er de z.g. lijnverlichting aan op te hangen, schoot een spanschroef" los en viel de kabel naar beneden van een hoogte van ongeveer 7 1/2 m. Het ene uiteinde van de kabel slingerde zich om de as van een juist passerende vrachtauto. Het andere eind trof de opzichter Henkes, die toezicht uitoefende op het werk aan de hals Hij sloeg achterover tegen de grond en werd ernstig aan het hoofd gewond. In ernstige toestand werd hij naar de Ursulakliniek overge bracht. De 46-jarige chauffeur van het Haagse G.E.B. A. de Jong, werd licht gewond, eveneens aan het hoofd. Causerie over de Leidse Hortus Dinsdagavond werd in Het Wapen van Leiden een ledenvergadering gehouden van de Tuinbouw ver eniging Wassenaar en Omstreken. Als spreker trad op de heer H. Veendom van de Leidse Hortus Bo tanicus. Hij sprak over de Hortus en over botanische tuinen elders in het land en elders in dewereld., Spr. begon met de betekenis te schetsen van botanische tuin in dienst van het onderwijs. Er zijn, over de gehele wereld verspreid, ongeveer 300 van deze tuinen, die voor weten- schaoneliike doeleinden worden ge bruikt. Sor. vertelde iets over de meest bekende van de buitenlandse tuinen Een van de oudste tuinen ter we reld is de Hortus te Leiden, die in 1587 werd gesticht door een zekere prof. Clusius. De omvang van de tuin was aan vankelijk slechts zeer bescheiden: 30 bij 40 meter. Nu bedraagt de opper- valkte 3 ha. Uit de tijd van de oprichting her innert o.m. nog een door prof. Clusi us geplante Gouden Regen, die nog steeds in leven is en die men nog ge ruime tijd in leven hoopt tc kun nen houden. Ook een ginkgo biloba behoort tot de alleroudste bewoners van de Hortus. Aan de hand van lichtbeelden ver telde de heer nog vele interessante bijzonderheden over de Hortus en over andere botanische tuinen in binnen- en buitenland. NOORDWITKERHOUT Loop der bevolking: Aantal in woners per 1 Jan 1952: 5226 m. en 4200 vt. totaal 9426. Vermeerdering door geboorte: 120 m. en 112 vr. to taal 232, door vestiging: 254 m. 174 vr, totaal 428. Gehele vermeerdering: 374 m. 286 vr. totaal 660. Vermindering door overlijden: 47 m. 23 vr. totaal 70. Door vertrek: 343 nr. 322 vr. totaal 665. Gehele vermin dering: 390 m. 345 vr. totaal 735. Verschil tussen de vermeerdering en de vermindering: 16 m. 59 vr. totaal 75. Bevolking per 31 December 1952: 5210 m 4141 vr. totaal aantal inwo ners 9351. SASSENHEIM Gepakt! Gisteren is een nog jeugdig persoon uit de gemeente door de politie gearresteerd. Deze maakte er een gewoonte van bij di verse melkhandelaren flessen melk mee te nemen. Het bleef echter hier- i nifet. Ook los geld en zelfs een urs met een behoorlijk bedrag liet hij van eigenaar verwisselen. De aanleg van sportvelden, Vosse- laan en Brouwerlaan, kosten respec tievelijk 3723 en 4949; het verbou wen en inrichten van het Medisch Centrum 31.189. Voor middelbaar onderwijs geeft de gemeente in totaal uit f 10.870. Het avond Nijverheids onderwijs kost aan uitgaven 7703, hiervan komt terug f 6172. Het Lager Nijverheidsonderwijs in andere ge meenten kost 3000. Sociale voorzie ningen voor werklozen worden ge raamd op 52.280 (rijksbijdrage 50.000; v. j. 83.459). Pastoor van Hillegom wordt door Paus benoemd Vrijdag a.s. komt pastoor H. J. A. Theissen, de opvolger van mgr. Van Leeuwen, van Vlaardingen naar Hillegom. De ontvangst geschiedt in alle eenvoud. Buitenkerkelijk zal er geen ontvangst plaats hebben. De pastoor zal 's avonds om half acht arriveren en dan een Plechtig Lof celebreren. Om een bijzondere reden vindt de installatie Vrijdag nog niet plaats. Aangezien mgr. v. Leeuwen Geheim Kamerheer van Z.H. de Paus was, moet de benoeming van zijn op volger volgens een bepaling van het kerkelijk recht door Z.H. de Paus worden gedaan. Strikt genomen is er dus nog geen pastoor benoemd te Hillegom. DE ZILK Militair verongelukt Door een noodlottig ongeval over leed te Hengelo de heer Gerrit Schilder. De overledene bereikte de leeftijd van 26 jaar Hij bracht als militair 3 jaar in Indonesië door en werd daarna beroeps-onderofficier Als instructeur gaf hij autoles. Te Hengelo reed hij door nog niet opge helderde oorzaak tegen een boom, werd uit de auto geslingerd en zo danig gewond, dat hij in het zieken huis te Hengelo moest worden op genomen. Daar is hij zonder tot be wustzijn teruggekeerd te zijn na het ontvangen van het H. Oliesel over leden. Hij wordt vermoedelijk Vrijdag met militaire eer op de R.K. Be graafplaats te De Zilk ter aarde besteld. K.^TWITK AAN OEN RITN DIAMANTEN FEEST VAN IJSCLUB VOORWAARTS. Een feest zoals de IJsclub „Voor waarts" thans viert, komt niet iedere week voor. Een 60-jarig bestaan be hoort tot de zeldzaamheden, wes halve hét bestuur besloot dit eens extra te vieren. En dat gebeurde g' teravond met een feestavond met gezelschap Geraldini in een non-stop revue „Zie je ze vliegen". De voorz. heette de vele aanwezigen in het parochiehuis welkom, inzonder pas toor Hesp, de heer Boekhoven, ge meentesecretaris en diens echtge note, vertegenwoordigers van diverse organisaties en de leden met hun dames. Spr stelde het op prijs dat zovelen aan le uitnodiging om hier aanwezig te willen zijn, gehoor had den gegeven. D secr., de heer J. Ver- hart, gaf nog enige feiten uit het 60-jarig bestaan en herdacht de op richters der IJsclub wijlen de heren C. Zuydcrduyn, A. Burggraaff, van Beelen, Jac. Remmerswaal en L. v. d. Valk. Als een bijzonderheid noemde spr. ook nog, dat de IJsclub vermoedelijk wel de enige in Neder land is, die nog nimmer de contri butie heeft verhoogd. De heer Boek hoven kreeg vervolgens het woord en vond, dat de gemeente trots mo,cht zijn op een dergelijke orga nisatie. Spr. sprak de wens uit, dat het het bestuur steed, moge geluk ken de vereniging in groei en bloei te doen toenemen. De secretaris dankte voor deze hartelijke woor den en gaf dan het woord aan het gezelschap Geraldini. Hierover zou den we veel kunnen schrijven, maar kunnen hierover ook kort zijn met te verklaren, dat het auditorium de ganse avond gebruld heeft van het lachen. Een zeer uitgebreid, zeer ge varieerd programma. We durven verklaren dat het bestuur de leden niets beters had kunnen geven. Loop der bevolking. Op 31 Dec. 1951 bedroeg het aantal inwoners van Katwijk 23264. Op 31 Dec. 1952 bedroeg het aantal inwoners24228 waarvan 5007 te Katwijk aan den Rijn en 19223 te Katwijk aan Zee. WARMOND Begrafenis van wefch. De Greef Hedenmorgen vond onder zeer grote belangstelling op de R.K. Be- graafplaats te Warmond de teraarde bestelling plaats van de heer J. M. J. de Greei. wethouder der gemeente, die j.l. Zaterdag op 57-jarige leef tijd overleed. In het openbare leven van Warmond nam de overledene een zeer belangrijke plaats in. Hy was o.a. voorzitter van de woning- bouw-ver. „Warmunda", voorzitter van de woonruimte-commissie; voorzitter van de Katholieke Mid denstandsver.; voorzitter van de voetbalver. „Warmunda", bestuurs lid van de R.K. Stichting „Gezins zorg" en plaatselijk vertegenwoordi ger van de Ned. Jagersver. De H. Mis van Requiem werd opgedragen door pastoor J. Th. Gus- senhoven met assistentie van kape laan de Greef, uit Vlaardingen, neef van de overledene-en drs. W. Tamis, kapelaan te Warmond. Op weg naar de kerk sloten zich aan het gemeentehuis bij de stoet aan het college van B. en W., de raadsleden, de gemeente-secretaris, de heer P. Smolders, gemeente- en secretarie-personeel, de gemeente architect, bestuur voetbalver. „War munda" en vele afgevaardigden van de verenigingen waar de overledene Prof. Romme voor Leidse N. R. K. M. Samenwerking met arbeiders bepleit RONDER VERKIEZINGEN in het directe vooruitricht kon prof. mr. C. P. M. Romme, leider van de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer, zich de weelde permitteren de plat getreden paden van een verkiezingstoespraak links te laten liggen en enige aspecten van de mlddenstandspolitiek te be handelen, die weinig of geen belangstelling van de middenstand genieten, maar deze tenvolic waard zijn. Hij wilde dan ook niet afdalen tot onder geschikte kwesties hoe belangrijk die ook kunnen zijn maar zich beperken tot enige concrete grote lijnen, zowel internationaal als nationaal. Het werd een redevoering in grootse stijl, zoals men die van prof. Romme verwachten mag, waarbij hij zich niet in raadselachtige nevelen hulde, maar in grote openhartigheid een logisch betoog opbouwde dal de leden van de Ned. R. K. Middenstandsbond, afd. Leiden, die onder voorzitterschap van de heer J. C. J. Lambermont in het Prytaneum, Rapenburg 6, bijeen waren, met grote belangstelling volgden. Eur. integrat ie noodzakelijk Sprekend over de integratie vaji Europa wees prof. Romme op de noodzaak van eenheid in de Europese markt, die voor de middenstand van vitaal belang is, omdat alleen door meer internationale eenheid de koop kracht verhoogd en de werkloosheid verminderd kan worden, twee pro blemen waarmede de middenstand direct te maken heeft. In dit verband betreurde spr., dat er in de overi gens voortreffelijke Nederlandse de legatie naar Straatsburg geen enkele middenstandsdeskundige is opgeno men, en bepleitte hij de oprichting van een Middenstands Internationale, die de basis kan leggen voor verho ging van de koopkracht van het volk, Stiefmoederlijke behandeling. Op het terrein- van de nationale po litiek erkende prof Romme ten volle, dat de middenstandsbelangen jaren lang stiefmoederlijk behandeld zijn. Ook in de landbouw werden derge lijke klachten gehoord, maar door eigen kracht heeft deze groepering zich er boven uit gewerkt, hetgeen van de middenstand nog niet gezegd kan- worden. In ieder geval komt aan de kath. politici de eer toe de eerste ernstige poging ondernomen te hebben om verandering te brengen in deze toe stand door centralisering van de mid denstandsaangelegenheden, die over vele departementen verspreid liggen. In 1951 werd hiertoe Minister AI- breghts benoemd en in 1952 volgde de benoeming van dr. Veltkamp tot staatssecretaris voor middenstands- zaken. Gelukkig is dr. Veltkamp een vak- econoom, want de hoofdzaak is: hoe komt de middenstand op de eerste r(j, gelijk met de andere belangen groepen? In het algemeen belang is het nodig, dat de middenstand de ruimte krijgt Dr. Veltkamp ziet zijn taak in- het voeren van een algemene economische politiek, die het de mid denstand mogelijk maakt haar functie uit te oefenen. Persoonlijke verantwoordelijkheid. Het was bijna vanzelfsprekend, dat prof. Romme ook kwam te spreken over het privaat eigendom, dat een belangrijk stuk aan betekenis verlo ren heeft door wat hij noemde de „monsterachtige grootbedrijven'", waaronder spr, niet de familie-bedrij ven wilde verstaan, maar vooral de bedrijven, waarin practisch alle ver band tussen kapitaal en leiding zoek is. Het economische beslissingsrecht ligt niet meer bij de eigenaar, zo dat deze dus geen persoonlijke ver antwoordelijkheid meer lean dragen voor het gebruik van zijn kapitaal. Hij weet niet meer of er gemeen schappelijk goed of kwaad mee ver richt wordt. Om uitholling van het privaateigendom tegen te gaan, biedt het grootbedrijf geen oplossing, maar het gemeenschapsbedrijf nog minder. Die uitholling vindt men niet in het middenstandsbedrijf. omdat hierin het privaat eigendom zijn volle per soonlijke door God gegeven beteke nis behouden heeft. De middenstan der is immers persoonlijk verant woordelijk voor zijn eigendom en kan dat inderdaad ook zijn. Een gezond landsbeleid moet daarom gericht zijn op uitbouw van het kundig gevoerde middenstandsbedrijf. De huidige pogingen kunnen pas het begin van een begin genoemd worden en voor een ernstige middenv standspolitiek kan nu pas een basis gelegd worden. Dr. Veltkamp is daar om begonnen met een volledig ge documenteerd onderzoek in te stel len naar de economische situatie van de middenstand. Hij zal hiervoor een jaar nodig hebben, maar dan zal er ook een basis zijn, waarop regering en volksvertegenwoordiging vrucht baar overleg kunnen plegen over middenstandsaangelegenheden Tegen arbeidersbelangen? Ook de P.B.O. werd op het tapijt gebracht. Prof. Romme noemde de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisa tie uit zuiver economisch oogpunt van uitermate groot belang voor de middenstand, wellicht niog groter dan voor de andere standen. De P.B.O. is thans in opbouw; er zijn reeds 2 hoofdbedrijfschappen en 18 bedrijf schappen klaar. In het sociale organisatie-vlak kende prof. Romme geen dommer optreden dan van middenstanders, die de schijn wekken zich tegen de arbeidersbelangen- te keren Spr. vond dit onbegrijpelijk, omdat de arbeiders, vooral de katholieke, maar vanzelfsprekend niet de so cialistische, zich wat arbeid en eigendom betreft op hetzelfde stand punt stellen als de middenstan ders, kleine meningsverschillen uit gezonderd. Prof .Romme haastte zich echter te verklaren, dat dit niet op de leiding van de Ned. R.K. Middenstandbond sloeg. Integendeel. Spr. kende geen centrale organisatieleiding die zich zóveel moeite geeft voor een goede verstandhouding tussen de standen als de N.R.K.M. Dit is trouwens be grijpelijk, omdat de middenstand de verbindingsschakel is tussen groot bedrijf en consument. Prof. Romme zal blijven streven naar wat men noemt „het onverzoen lijke te verzoenen". Ook maatschap pelijk gezien staaro middenstanders en arbeiders elkaar nader dan welke andere standen ook. Als een van de grootste sociale problemen zag prof. Romme de de centralisatie van de economische macht. Een belangrijk facet hiervan is het behoud en het vormen van het klein-bezit. „Als we hierin niet sla gen", aldus prof. Romme, „kunnen we de vrije samenleving wel afschrij ven. Wanneer de arbeiders van bezit lozen tot klein-bezitters zijn gewor den, kunnen zij meehelpen aan de gezondmaking van de middenstand, wier crediet-behoeften thans alleen maar door de staat gedekt kunnen worden. Aan het slot sprak prof. Romme zich uit voor een organisatorisch sa mengaan van kath. arbeiders en mid denstanders met behoud van eigen standsorganisaties in een verbond, dat van uitermate groot belang kan zijn voor de ontwikkeling van de sa menleving en de standen. Begrijpelijk, dat op deze veelheid van gedachten, samengevlochten in een magistrale en met warme gloed voorgedragen rede, een stroom van vragen loskwam, die grotendeels be trekking had op de behandelde stof. Prof Romme had nog anderhalf uur nodig om iedereen zoveel mogelijk tevreden te stellen! (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enige lichte neer slag en aanvankelijk hier en daar mist. Matige, langs de Wadden- kust af en toe vrij krachtige Zuid-Westelijke wind. Tempera tuur om het vriespunt tot lichte dooi, maar in het Zuid-Oosten van het land vannacht lichte vorst. 16 Jan.: zon op 8.41 en onder 16.59; maan op 9.22 en onder 18.21 uur. Het w-efi in Euiapa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: OSLO sneeuw 2 C. STOCKHOLM geheel bew. 2 KOPENHAGEN geheel bew. —1 LONDEN motregen 2 AMSTERDAM mist —1 geheel bew. 2 nevel 4 BRUSSEL PARIJS BORDEAUX NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH WENEN onbewolkt 6 onbewolkt 1 nevel 7 geheel bew. 9 geheel bew. 5 geheel bew. 8 geheel bew. 4 NIET TEN KOSTE VAN ANDEREN voorzitter van was. Bovendien vele vrienden en kennissen van de over ledene. w.o. de oud-wethouders C. Zwetsloot en A. Oudshoorn, ds. J. Zandee Ned. Herv. Predikant te Warmond. Vele kransen werden in de stoet meegevoerd De absoute werd verricht door pastoor Gussen- hoven. Van het gemeentehuis hing de vlag halfstok. Gemeenteraad. De raadsagenda, die op 12 Jan. jl. zou worden afge werkt, hetgeen niet doorgang in verband met het overlijden van weth. De Greef, zal nu ter behandeling ko men in de vergadering van Maan dag 19 Jan., 's avonds te acht uur. ZOETBRMEER Schaakver. „Promotic". In de on derlinge competitie werden de vol gende partijen gespeeld: A. C. Roos J. Roos 01; J. v. Doornen—J. Korbijn 01; F. BreugemL. Breu- gem 1—0; L Breugem—H Breugem A. C. RoosH. Breugem 0 1. H. BreijerA. J. Blom 1—0. In „In den Vergulden Turk" te Lei den, sprak dr. J. G. M. Delfgauw gis teravond voor diverse stanc'sorganlsa- ties over „Het 3e KVP-rapport in de middengroepen" en het 4-jarenpIan van de Arka „De weg naar herstel". Bij de aanvang van zijn vrij korte inleiding memoreerde dr. Delfgauw de eerste twee KVP-rapporten, waarin met cijfers werd aangetoond, dat de middengroepen 45 pet. minder consu meren dan voor de oorlog en waarin tevens werd vastgelegd, dat de kinde ren van de middengroepers, hoofdza kelijk door het milieu, de meeste ge schiktheid bezitten voor studie, welker kosten de respectievelijke ouders aan de rand van de afgrond brengen. Het 3e rapport bepaalde zich tot 'n onderzoek naar de oorzaak van de achteruitgang en kwam tot de conclu sie, dat de economische achteruitgang deze situatie in het leven riep. De verbeterde positie van andere groepen, de belastingen en het ont breken van stakingslust deden het aandeel van de „economische koek" voor de middengroepers kleiner wor den in verhouding. Op de vraag, wat hier tegen gedaan moest worden, stelde de commissie vast, dat een loonsverhoging van 30 pet. noodzakelijk is. Buiten deze loonsverhoging moet gestreefd wor den om b.v. bü eventuele looncom- pensaties geen grens meer te trekken b(j 4000,— maar de verhoging over de gehele linie onverminderd te la ten gelden. Niet ten koste van anderen Over de mogelijkheden van de 30 pet. loonsverhoging merkte dr. Delf gauw op. dat men deze niet wil be reiken door het achteruit drukken van andere groepen. Men wil de meerdere welvaart aanwenden. Het is namelijk zó, dat er een voortdu rende economische groei is en daar om zal het Nederlandse volk over 4 jaar 10 pet. meer consumeren dan momenteel. Deze groei van de eco nomische „koek" moet nu worden aangewend om de toestand der mid dengroepen tc verbeteren. Het 4-jarenplan van de Arka sluit aan op het 3e KVP-rapport. Men heeft een schema opgesteld, waaruit kan worden afgeleid, hoeveel de sa larissen kunnen stijgen in de komen de vier jaar. Belastingverhoging is uiteraard niet nodig, want de stijging der salarissen gaat samen met de groei van onze economie. Aan het slot van zijn inleiding zeide dr. Delf gauw, dat over de zelfstandigen wei nig gegevens zijn. Er zijn kunste naars met een inkomen van f 3000 maar ook met een inkomen van f 10.000. In het algemeen kan gesteld worden, dat de achteruitgang van de andere middengroepers op de zelf standigen een ongunstige weerslag heeft. Na de inleiding ontstond er een zeer levendig debat. Onder meer werd een publicatie ter sprake ge bracht, waarin werd beweerd, dat de achteruitgang van de middengroepen haar oorzaak vindt in „aanbod is gro ter dan dc vraag". De schrijver heeft voor deze bewering een optelsom ge maakt van het aantal uitgereikte di ploma's, maar vergeten, dat bv. een HBS-er vaak nog diverse andere di ploma's bezit, Ook is geen aandacht besteed aan het feit, dat vele afge studeerden in eigen bedrijf worden opgenomen. Mogelijkheden Een der aanwezigen merkte op, dat de productieverhoging belangrijk minder zal zijn dan in het plan wordt gesteld en dat het daarom niet juist is, de positie-verbetering van een be paalde termyn te binden. De inleider antwoordde hierop, dat men de ter mijn ruimer heeft genomen en toonde tevens aan, dat de economische groei er zeker zal zijn. Naar aanleiding van de opmerking, dat de nood der mid dengroepen groot is en er dii'ect ge holpen moet worden, zeide dr. Delf gauw: We moeten rekening houden met andere groepen. De bejaarden zijn bijv. ook in nood. Het KVP-rap port is er vanuit geeaan. dat geen be paalde klasse bevoordeeld moet wor den ten koste van andere groepen. Men was het er over eens. dat in het rapport te weinig aandacht be steed was aan het feit, dat de mid dengroepen toen zij konden spa ren steeds geld tegen rente be schikbaar stelden, waardoor de eco nomische groei gestimuleerd wordt. Een eventuele positieverbetering zal ook in dit opzicht het land ton goede komen. Aan het slot van dc vergadering kwam nog de vraag ter sprake, hoe het 4-jarenplan gerealiseerd kan worden. Men kwam tot de conclusie, dat de realisering zal plaats hebben in het politieke vlak en daarom is het noodzakelijk om ook mensen bui ten de KVP tc interesseren. Dc lerarenvereniging heeft het rapport reeds doorgezonden aan de neutrale en Christelijke zustervereniging. In deze richting kan nog veel worden gedaan. Nadat nog was aangedrongen om wat meer aandacht te besteden aan de niet-loontrekkende midden groepen, sloot de voorzitter, mr. J. Dirks, de vergadering, die werd bij gewoond door leden van St. Adcl- bertus, Arka (afd. Leiden en Bollen streek), St. Augustinus, St. Bonaven- tura en St. Michaël. De tweede avond van het Leids Juweel bood evenals op de eerste avond van het tournooi gelegen heid aan 4 koren en harmonie-cor- sen om op te treden, zich te doen horen in behoorlijke voorbereide werken en zich te onderwerpen aan de uitspraak van dc jury. Evenals dit op de le avond is gebeurd, zul- lon wij ons ook nu beperken tot een oppervlakkige bespreking voor wat er deze avond passeerde. Na een kort openingswoord tot een vrij volle zaal begon het Dubbel Mannenkwartet „Inter Nos" onder leiding van Louis van Wijngaarden met ,,'t Hazegrauwt" van Willem Landré. een niet gemakkelijk werk dat Frans georiënteerd is; een bij zonderheid voor de toonkunst van omstreeks 't begin dezer eeuw (Landré werd in 1874 geboren). Daarna oogstte het „Goldene Nacht" van Kools, zeker niet minder succes bij de toehoorders. Louis van Wijn gaarden had eveneens het „Mannen koor Stedelijke Lichtfabrieken" on der zijn leiding. Van Leo Smeets werd „Door het Woud" gezongen, een werk, waarin de leidsman zijn koor „Ons Genoegen" een „Sanctus" van Anderson op 't programma ge plaatst, dat met devotie werd uit gevoerd en van Eduard Flipscn (die toch zeker wel weet, wat muziek is) een fris gezond koorwerk „Mijn Boe renland". Sempre Avanti, eveneens studerend onder leiding van Joh. van den Broek, was door bijzondere omstan digheden verhinderd te zingen, maar beloofde de volgende uitvoering pre sent te zijn. Na 't vocale gedeelte trad de R.K. Leidse Harmoniekapel onder directie van kapelmeester van Vee- ne voor 't voetlicht. Deze harmonie- kapel is nog maar een boorlingske van een goed jaar ongeveer. Voor de jonge gezelschappen lijkt 't on-s niet gemakkelijk zich te meten met hen, die een grotere staat van dienst ach ter zich hebben. Dit geldt natuurlijk voor alle jongeren onder de vocaal- en instrumentaal-ensembles, die op treden in dit toiirnooi. Dc R.K. Leid se Harmoniekapel heeft zich onder de gedegen leiding moedig heenge slagen door de beide ouvertures „Hestia" van Cerfontaine en „Bonnc Fortana" van Van Leeuwen. Tot be- nog jong koor langs menige voet«n- sluit waJ h t de Harmoniekapel T. gel heen moet voeren Verder had D die onder leiding van £apQl de dirigent het „Slavenkoor uit de mGGStGr Smolders met volle tneu ii Opera .Nabuchodonosor" van Verdi gekozen, in de bewerking van André Lemarc. Verdi geeft aan het koor in al zijn werken een belangrijke functie, daar het vocale in zijn muziek-dramatische conceptie op het eerste plan komt. De dirigent Joh. van den Broek geen vreemdeling te dezer stede had voor het Volkstuinders Mannen- meester Smolders, met volle toewij ding de ouverture „La Poupée dc Niirberg" uitvoerde van Adolphe Adam, in de le helft van deze eeuw gevierd operacomponist in Parijs en met de ouverture Joyeuse van Kéler Bela door Kessels gearrangeerd eindigde 't gevarieerd programma, waarmede de kapel bij de bezoekers veel eer oogstte. T. en D. speelde een mars als uitleiding. A. J.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 3