TALEN Hoe men zich een mooi beeld van zijn familie kan vormen Voorlichtingsdag in Ter Aar door vele tuinders bezocht Strijd om een gebit door Salomonsoordeel beslecht DONDERDAG 15 JANUARI 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 LEIDSE GENEALOGISCHE VER. Op de eerste bijeenkomst van de afd. Leiden van de Nederl. Genealogi sche Vereniging sprak gisteravond in Liberty de heer H. L. Kruimel uit Den Haag, lid van het Bestuur van het Centraal Bureau voor Genealogie, over het onderwerp: .Inleiding tot het genealogisch onderzoek". Uitgaande van het axioma, dat nie mand alleen is, dat iedereen familie heeft, gaf de heer Kruimel een uit een zetting hoe men te werk dient te gaan om een min of meer begrensd begrip vani zijn familie te verkrijgen. Als een eerste voorwaarde dient daarbijte worden gesteld van den be ginne af alles, ook alle bronnen, nauwkeurig op te tekenen. Van veel belang zijn daarbij de woonplaatsen, ja zelfs de straatnamen waar de fa milieleden hebben gewoond. Al zijn het ogenschijnlijk nog zulke kleinig heden, teken ze op! Ze kunnen later bij het verdere onderzoek van grote importantie blijken te zijn. Wenst men gegevens te ontvangen, dan die nen altijd concrete gegevens en fei- Deken A. Homulle Om een rustkuur van zes weken te ondergaan, is deken A. Homulle van Leiden opgenomen in het St. Elisa- bethziekenhuis. Gedurende deze tijd zal het dekenaat worden waargeno men door deken D. Bont van Zoeter- woude. PATER DUINDAM GISTEREN 12 y. JAAR PRIESTER. Gisteren herdacht de oud-Leide- naar pater P. J Duindam, S.C.J., de dag waarop hij 12 y2 jaar geleden priester werd gewijd. Pater Duindam is momenteel leraar Aardrijkskunde aan het St. Jans-college in 'sGra- venhage. R.K. Lagere School aanbesteed Hedenmorgen werd in< het- Sint An- tonius Clubhuis door het Leidse ar chitectenbureau ir. H. A. van Oerle en J. J. Schrama aanbesteed namens het bestuur van de R.K. Parochiale Scholen te Leiden het bouwen van een zeven-klassige school voor G.L.O. aan de Damlaan ie Leiden. Er waren 25 inschrijvers, van laag ste tot hoogste: Stikvoorts Bouwbe drijf Voorschoten 144.980; B. v. d. Wiel Noordwijk 151.370: Bik en Breedeveld Leiden 152.500; Gebr. Akerboom Rijpwetering 152.600; Van- der Gaag Delft ƒ152.827; Evers en Oudshoorn Leiden 153.100; De Lange en Van der Plas Oegstgeest 154.880; Derenberg en van Wijk Alphen 150.000; J. v. Noort en Zn. Benthuizen 156.200; W. Burgy Oegstgeest f 156.800; Joh. Seijsener Hillegom 157.500; Jac. van Riet Lei den 158.000; B Huurman Leiden 158.200; H. S. Strijk Rijpwetering 159.000; Gebr. Strijk Oegstgeest 159.114; J. Bontenbal en Zn. Zeven huizen 159.700; Langeveld Leiden 159.992; S. Tromp Alphen a. d. Rijn ƒ163.200; Vogel en Zoon Was senaar 164.000; V. d. Oever Leiden 164.198; M. Kool Warmond 166.000; F. L. Pennings Den Haag 169.000; J Slootweg Valkenburg 173.328; C. Boel Voorbuig 176.700; Mouton en de Wijs Den Haag 179.800. PROF. COLENBRANDER SPRAK VOOR DE LEIDSE E.H.B.O.-RAAD Het oog en zijn verzorging In het winterseizoen organiseert 't bestuur varf de EHBO-Raad te Lei den wedstrijden, lezingen en contact avonden voor de leden. Hoezeer de leden deze avonden op prijs stellen bleek ook gisteren avond weer duide lijk. De college-zaal van de afd. oog heelkunde, in het Academisch zieken huis was tot in alle hoeken bezet. Prof. C. Colenbrander, hoogleraar in de oogheelkunde hield een zeer inte ressante en leerzame lezing over „Het oog en zijn verzorging". Eerst behandelde spr. de bouw en de func tie van het gezichtsorgaan. Door mid del van projectie wist spr. de zeer ingewikkelde samenstelling van het oog duidelijk te maken. Men hoorde en zag dingen, die op een gewone cursus-avond nooit behandeld kun nen worden. Na een korte pauze vervolgde spr. zijn lezing in het licht van de eerste hulp. Met nadruk worden de EHBO- ers er op gewezen, hoe ze handelen moeten (en wat ze moeten latenbij verwonding van het oog, Met voor beelden, enkele practische wenken en een demonstratie van een oogver- band, besloot hij zijn boeiend betoog. Burgerlijke Stand Geboren: Maria Johanna, d. v. G. P. de Haas en E. Smit; Emerentiana Jacoba Johanna, d. v. H. M. L. Groe- newegen en E. C.'Th. Alofs; Sjor Hu, z. v. K. J. Chen en S. van Es; Kees, z. v. G. C. Buskermolen en J. van der Zwaard; Aat Bram Louis, z. v. M. I. de Jonge en M. P. Braun; Philip Sjoerd, z. v. R. Ph. Boot en G. H. Paauw. Gehuwd: A. Schlagwein en A. H. 1.' Beurze; B. J. Diemei en A. Staats; W. G. van der Linden en J. A. Neu- teboom. ten te worden opgegeven. Begint men een genealogisch onderzoek, dan moet in de eerste plaats een stam boom worden opgemaakt, daarna de kwartierstaat. Dit laatste is belang rijk, omdat in een gezin niet alle personen een z-dfde karakterover eenkomst vertonen. Aan de hand van enkele merkwaar dige voorbeelden toonde spr. de ge spletenheid in bepaalde families aan. Typerend was daarbij het punt waar de begaafgdheden van de vrouw er felijk in de familie zyn> geënt. Een erfelijke aanleg, die men op 't eerste gezicht er niet uit zou halen, doch die er wel degelijk in zit. Dit is geen unicum. Wij zijn de som van alle eigenschappen van onze voorouders. Door het vaststellen van het be roep bestaat de mogelijkheid van een onderzoek in een beperkter kring. Het beroep heeft een stempel ge- druilt, soms voor eeuwen, op het beeld, dat een bepaalde familie gaat vertonen. In het verder verloop vani zijn voor dracht behandelde spr. nog de kwes tie van ons aller afstamming van Karei de Grote, waarvan hij nog niet zo zeker was. Een belangrijk en fascinerend feit bij het onderzoek naar onze familie is dan nog de portretkunde. Spe ciaal de portretten van personen op één bepaalde leeftijd kunnen ons in staat stellen scheiding tussen de ver schillende families te maken. Van verder belang zijn ook invloeden van buiten af, zoals b.v. de kolonisatie, die op de familie hebben ingewerkt en er een stempel op hebben gedrukt. Al deze zaken, met de archieven en andere bronnen, ook dc gedrukte, kunnen het ons mogeiijk maken- een mooi en zuiver beeld van onze fami lie te vormen. In het tweede gedeelte van zijn be schouwing behandelde spr. nog even de heraldiek. De heer Kruimel merk te hierbij op, dat er volgens hem niets BIOSCOPEN. De films voor de komende week zijn door de Kath. Film-Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Variété", 18 jaar. Lido: „Het gestolen gelaat", 18 jaar. Lnxor: „De mensen zullen wel zeggen", 18 jaar. Trianon: „Limelight", alle leeftij- ten. Rex: „Het huis aan de rivier", volwassenen. C0RRESP. CONVERS. (Nidtrl., Frans, Duits, Engels, Spaans, Italiaans). Opl. Assoc. Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 - TELEF. 26558 (Advertentie). LEIDSE GEMEENTERAAD. Aan de agenda voor de vergade ring van de gemeenteraad van Lei den. op Maandag 19 Januari a.s. om 2 uur zijn de volgende punten toe gevoegd. Voorstel inzake het aangaan van kasgeldleningen gedurende het jaar 1953. Voorstel inzake het aangaan van geldleningen, andere dan kasgeld leningen, met een zogenaamde ge middelde looptijd van ten hoogste vijf jaren, gedurende het jaar 1953. tegen is wanneer men hieraan be hoefte heeft, een wapen te gaan voe ren. Alle wapens toch zijn vroeger of later aan het menselijk brein ont sproten. Aan het begin van de avond deel de de voorzitter van de afdeling, dr. A J. Zwart Voorspuij, nog mede, dat het in de bedoeling lag van het be stuur een cyclus van vier lezingen- te organiseren, waarvan deze lezing de eerste was. De volgende zullen handelen over: le het gebruik van de archieven, 2e. niet voor de hand liggende bronnen en 3e. de heraldiek. Donderdag 15 Januari. Het is zo langzamerhand wel be kend, dat de Langegracht gedempt zal worden voor het aanleggen van een goede Oost-West-verbinding in de stad. Maar voordat het zover is, zal er nog wel het een en ancjer in dat groezelige grachtwater vallen. Zo ook gistermiddag om kwart over vier, toen de 3-jarige L. B. voor zijn ouderlijke woning aan de Lan gegracht speelde en plotseling in het water verdween. Een voorbijganger stak het knaapje zijn hand toe en trok hem op het droge. Ogenschijn lijk had de drenkeling geen nadelige gevolgen van zijn winterse en on frisse bad overgehouden. Over grachten-demping gespro ken. De werkzaamheden aan de Mare zijn reeds in volle gang. Mm is be gonnen de Mare eerst eens uit te bag geren, want als men de gracht zo Leidse Universiteit Gepromoveerd tot doctor in de Geneeskunde op proefschrift getiteld „Attempts to design an artificial heart-lung apparatus for the human adult" de heer C. P. Dubbelman, ge boren te Dordrecht en thans wonen de te Groningen. „ONZE MARINE" BIJ LEIDSE VER. VAN OUD-STRIJDERS. Onderzeeboten en mijnvegers dob berden gisteravond De Harmonie binnen. Het was op de vergadering van de Ned. Bond van Oud-Strijders en dragers van het Mobilisatiekruis, waar ae luitenant ter zee Lemaire een causerie hield over „Onze Mari ne." De Nederlandse vloot van het ogenblik is niet aangepast aan deze tijd, aldus de heer Lemaire. De oor log heeft danig huisgehouden; twee derde van het aantal schepen ging strijdend ten onder. Maar over twee jaar hopen wij weer op de hoogte van de tijd te zyn; dan zullen twee nieuwe kruisers, die nu nog op de helling staan, in dienst zijn gesteld: de ,De Ruyter" en de „Zeven Pro vinciën". Het eerste schip zal wel licht dit jaar nog zijn proefvaart maken. De heer Lemaire gaf voorts een in teressante uiteenzetting over de on derzeeboot en het snuiverapparaat. In Mei 1940 viel dit instrument de Duitsers in handen, die er gretig ge bruik van maakten Ook over de mijnenvegers en verschillende typen mijnen, die jarenlang onze kusten onveilig maakten, werden frappante bijzonderheden verteld. De heer H. Verhulst dankte de lui tenant voor zijn boeiende uiteenzet ting. Het had moeite gekost voor de ze avond een passend programma te vinden, toen de artisten en bloc ver stek lieten gaan. Maar de heer Le maire was onmiddellijk bereid ge weest. Binnenkort hoopt de spreker van deze avond nog eens terug tc komen om over de mariniers te praten. Hij brengt dan een paar films mee. maar dicht zou gooien, zou de bre de straat binnen de kortst mogelijke tijd gaan verzakken, hetgeen beslist niet de bedoeling kim zijn. Vandaar dat eerst de bagger e- uit gehaald wordt voordat de zand wagens hun inhoud komen leegstorten. A.s. Zaterdagmiddag om vier uur gaan wij afscheid nemen van de heer P. Thijs als leraar rnachine-bankwer ken aan de Leidse Ambachtsschool, die de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt. De laatste repetitie van dc R.K. Operette-vereniging „St. Caecilia" wordt morgenavond gehouden in de gym.zaal Krauwelsteeg, dus let wel! niet in de Ursulasteeg. Gisteravond heeft de heer W. F. Smit, voorzitter van de Dahliaver eniging „Johan Mater" in een lokaal van de school Medusastraat de cur sus bloemkweken geopend, die ge geven wordt door de heer C. Gerrit sen, hoofdassistent van het Ministe rie van Landbouw. „Johan Mater" denkt bij deze cursus aan tv/ee din gen: het a.s. zilveren feest van het Algemeen Verbond en het 10-jafig bestaan van de vereniging. De ko mende tentoonstelling „Do Gouden Poort'1 te Amsterdam zal en moet voor de Leidse vereniging een succes je opleveren. Gisteren schreven wy reeds over de vergadering van de Leidse K.V.P., die a.s. Maandagavond gehouden zal worden. Thans hebben de leden een circulaire ontvangen, die helaas te laat gekomen is, omdat er in staat, dat de leden t.m. 14 Jan. candidaten- lijsten kunnen indienen voor de be stuursverkiezing. Daarom heeft het bestuur thans bepaald, dat de candi- daten-lijsten tot aan de vergadering (klokslag 8 uur) kunnen worden in geleverd. Gistermorgen om kwart over ze ven is de 44-jarige wielrijder P. de R uit Katwijk aan den Rijn op de Haarlemmerstraat, ter hoogte van de Hartebrugkerk, over de tramrails ge slipt (hetgeen daar om de haverklap gebeurt, zoals onze vriend-boekhan delaar ons verzekert). Hy viel en liep een hersenschudding op, zodat de E. H.D. hem naar het Acad. Ziekenhuis moest brengen. STADSKOK. DE KLEURIGE WERELD. Mooie avond voor foto-liefhebbers. Liefhebbers van fotografie konden gisteravond in de Foyer van de Stadsgehoorzaal hun hart ophalen aan de projectie van een groot aan tal kleuropnamen, die werden ver toond door de heer Walther Benser. Hij maakte deze foto's op verschil lende reizen in Europa en Noord- Afrika. Deze zowel leerzame als boeiende avond ging uit van de op tische fabrieken Ernst Leitz te Wetz- lar, die de „Leica"-camera's vervaar digen. Leerzaam was de avond door de vele practische wenken, die de heer Benser in zijn causerie vervatte; boeiend door de veelzijdige schoon heid van de talrijke opnamen, waar onder zich beelden uit Rome, Mar ken, Parys, het Viervvoudstedenmeer, de Franse Rivièra en de Amsterdam se haven, over landschappen, steden en mensen bevonden. £entefraden, vaa%jawcöhaedje& Twee Parijse voorjaarshoedjes, ontworpen door Maria-Christiane. Links: een kapje van groen stro, gegarneerd met een fluwelen band en een genopte voile. Rechts: een „cloche"-modelletje met een gegoüde rand. Het hoedje is vervaardigd van citroengeel stro. Om de bel Is een xwart-fluwelen band ge!«gd. Traditiegetrouw werd door het wij op de ingeslagen weg, nl. een Rljkstulnbouw Consulentschap Am- prima sortering, moeten voortgaan sterdam, in samenwerking met dc om zodoende on. afzet te verstevi- Centrale Veiling voor de kwekers in gen. Ter Aar en omgeving, een voorlich- Tot slot werden nog enkele film- tingsdag gehouden. Vooral het aantal jongeren, dat deze dag bezocht, was groter dan de voorgaande jaren. Hoofdassistent Jac. v. Harten be handelde als eerste onderwerp: „De verrolbare kas". Enkele jaren terug werd ook in onze streek het idee ge opperd om, in navolging van de tuin ders in België, de kassen rolbaar te maken. Deze rolkassen, waardoor het dus mogelijk is om een of meer dere malen per jaar de kas te kun nen verrollen, bevindt zich in het middelpunt van de belangstelling. Momenteel zijn er al een 35-tal tuinders in het Veengebied, die ze be zitten. Het grote probleem in de vas te kassen, n.l. verzilting van de bo dem, speelt bij de rolkas ook geen rol. Aan de hand van lichtbeelden zag men de constructie van de goot, uitneembare gevelstukken, schoren- luchting enz. Ook zag men de regen installatie, welke zeer nuttig werk kan verrichten mits ook gezorgd wordt voor goede drainering. Vervolgens werd door assistent J. den Haan, de uitslag van de rassen- proeven met peulen en snijbonen in de Veens treek meegedeeld. Reeds en kele jaren waren met deze twee voor de Venstreek zo belangrijke produc ten proeven genomen op de Proeftuin te Sloten. Daar de grond en de teelt wijze daar anders zijn, is op verzoek van de Veilingbesturen, de proef naai de practijk toegebracht. Dit had ook het belangrijke voordeel, dat tal van mensen het verloop van deze proef persoonlijk konden nagaan. Het vanouds bekende soort de „Vroege Veense" kwam zeer goed uit de bus. De heer A. J. Verkleij, hoofd van het tuinbouvvonderwijs, sprak hierna over de bemesting in het algemeen en van boon en augurk in het bij zonder. Ir. G. W. y. d. Helm, Rijkstuin- bouwconsulent deed aan de hand van cijfers de tuinders zien dat het zeer gevaarlijk is om de hoge augur- kenprijzen na te lopen van 1952, door in 1953 zeer sterk de oppervlak te uit te breiden. Zoals overal geldt ook hier: een gewaarschuwd man telt voor twee. Assistent C. Gelein sprak over de moeilijkheden bij de anjerteelt. Ach tereenvolgens werd behandeld de grond, kastype en centrale verwar, ming, het sortiment en enkele ziek ten. De heer C. W. v. d. Hoorn Azn. voorz. van de Veiling Ter Aar gaf enkele wenken bij de peulenteelt, en wees er bij de augurken op, dat pjes gedraaid. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 14 Jan. Groente. Witte kool 4,-—, Rode kool 3.6013.90, Gele kool 7.2010.70, Groene kool 9.10 11.70, Boerenkool 16—28.Kroten 5.9013.650, Kroten, gekookt 15, 25,Spruiten 1844,Andijvie 41—76,— Witlof 27—49,—, Appelen 913,Peren 6,per 100 kg. Sa lade 3.20—14.20, Knolselderie 11— 26.p. 100 stuks Stlderie 4.—10 60 Uien 130,Prei 1937,per 100 bes. GOUDA, 15 Januari. Kaas. Aan voer 38 part jen. Pry zen: le soort 2.34—2 37, 2e soor2.30— f 2.33, extra tot 2.40 per kg. Handel kalm. TERAAR, 14 Jan. Groente. Wit lof I 0.37—0.44, id. II 0.26—0.33, id. stek 0.20, spruiten 0.31—0.43, idem B 0.150.26, andijvie 0.69, uien 0.13 0.20, idm B 0.070.11, groene kool 0.08, kroten 0.11, waspeen 0.120.14, alles per kg., knol-selderle 0.080.21 per stuk, boerenkool 0.50 -0.90, an dijvie 1.30 per kist. Peren: Brederode 0.15, Oomtesse de Paris 0.24 per kg. Laatste Berichten EEN MAATREGEL TOT DIEREN BESCHERMING. Naar het A.N.I verneemt, zal het Trekhondenbesiuit 1911 met ingang van 1 April a.s. enige ingrijpende wijzigingen ondergaan. Van die da tum af kunnen bakfietsen als hon denkar ongeschikt worden ver klaard en zal het verboden zijn plaats te nemen op een door een hond getrokken kar. RANGEERDER DOOR TREIN GEDOOD Vanochtend omstreeks 7 uur is de 23-jarige rangeerder C. Kuistermans, afkomstig uit Etten en te Rotterdam in pension, op het spoorwegemplace ment te Rotterdam-Noord dodelijk verongelukt. Men was bezig met het rangeren van treinen en daarbij werd een zgn. remschoen op de rails ge legd. K. had verschillende sporen te bedienen en vermoed wordt, dat hij daardoor de remschoen pas op het laatste ogenblik voor de trein op de rails kon leggen. Hij kreeg plotseling de buffer van een goederenwagon tegen het hoofd en was op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar het St. Franciscusgasthuis vervoerd. WANDELSPORT Naar wij vernemen heeft de mi nister van Onderwijs, Kansten en Wetenschappen enkele vertegen woordigers van de besturen van de Nederlandse Bond voor Lichamelijke Opvoeding en van de Nederlandse Wandelsportbond uitgenodigd voor een informatieve bespreking over de moeilijkheden, welke zijn gerezen in verband met de Vierdaagse afstands marsen. Deze bespieking zal in de loop van de volgende week plaats vinden. AUTOMOBILISME MAGNI AUTOCOUREUR. De Italiaanse wielrenner Fiorenzo Magni, die onlangs besloten heeft aan autoraces deel te gaan nemen, is met het oog op de „duizend mijlen", waarvoor hij hjeft ingeschreven, de training op de autcbaan van Monza begonnen. Magni rijdt een Lancia. OEGSTGEEST Geb.: Arie z. v. A. Zandbergen en J. v. Bode; Maria d. v. Th. H. van Noort en P. W. v. Zandvliet. Bert Johannes Apollinarius Maria z. v. J. M. A. M. Verbaken en C. M. A. G. Verheugen. Overl.: W. Ch. Visser 60 jaar; M- Zandvliet wed. Van Lieshout 93 jaar; N. T. Bakhuizen wed. van H. E. L. Schotten 80 jaar. Ge-tr.: J. L. H. Burger en H. M. W. Hoebert. Op bet bureau Duinstraat van de Haagse politie vervoegde zich kort geleden een oude heer, dit kwam vertellen, dat hij zijn gebit had ver loren. Een paar dagen later kwam een dame de vondst van een gebit aangeven. De conclusie lag voor de hand: het heertje werd naar de dame verwe zen en al gauw was men het er over eens, dat de tanden weer bij de recht matige eigenaar terug waren. Het gebit was verloren op de Franken- slag en daar was het gevonden ook. Middelerwijl had zich op het hoofdbureau van politie een tweede oude heer vervoegd, die eveneens zijn gebit verloren had. Ook hij werd naar de dame verwezen en verscheen juist op het moment, dat heertje nummer een het gebit had gepast en het definitief als het zijne had herkend. „Waar hebt u uw gebit verloren?" vroeg de dame aan nummer tv/ee. „Op de Rankenslag" was net ant woord en daarmee was het probleem geschapen wie nu de werkelijke eigenaar was. Nummer twee bleek ondanks het gemis van zijn tanden beter van de tongriem gesneden dan zijn concur rent, want toen de woordenstrijd min of meer geëindigd was, had hij het gebit in zijn bezit. Nummer een gaf zic'.i echter nog niet gewonnen en zo stonden beide heertjes enige tijd later voor de bri gadier van het bureau Duinoord plein, die het gebit voor zich op ta fel kreeg om een Salomo's oordeel te vellen. En als ervaren politieman was hij de situatie direct meester. Hij bedekt het gebit en vroeg aan beiden of zij bijzondere kenmerken van het be twiste voorwerp konden geven. En daarmede bleek de slag voor heertje nummer twee definitief ge wonnen, want hjj wist te vertellen, dat hij destijds een tand een beetje bijgevijld had, omdat hij niet precies paste. „Dat klopt", zeide de brigadier na nauwkeurige inspectie en triomfan telijk deed de eigenaar het gebit in zijn mond en toonde zijn verslagen tegenstander de stralende volle lach van de overwinnaar. flawedenvennen" in het ffiah de ffiautaqne Men heeft omdat de bodem geheel was bevroren de paardenrennen van /incennes (Fr.) moeten uitstel len, maar die van 't „Bols de Boulogne" hebben ondanks de koude, plaats gehad. De rennen in het Bois de Bou logne in volle gang: Jean, Jaques en Paul doen hun best; zij houden hun paarden bij de teugels vast alsof het echte zijn, en vuren ze met hun schelle kinderstemmetjes tot topprestaties aan, die echter van henzelf moe ten komen, want hun benen doen het werk. Wie het eerst aan het eind van het laantje arriveert heeft de strijd gewonnen, en sleept de prijs, bewondering van vriendjes en van vader en moeder, in de wacht.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2