VAN NELLE Een welwillende stemming ten opzichte van het kabinet vloeitjes Derde ontsnapte in arrest? Rechercheur rook de dief WOENSDAG 14 JANUARI 1953 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 EERSTE KAMER ZWEMT DOOR DE RIJKSBEGROTING Miserabele geschiedenis" De Eerste Kamer is gisteren be gonnen met de algemene politieke beschouwing over de Rijksbegroting 1953. De heer MOLENAAR (WD) her innerde eraan, dat hij .reeds eerder verwerpelijk heeft genoemd een for matie, waarbij de formateur de frac ties uit de Tweede Kamer poogt te binden. Er is, aldus de heer Mole naar, een zeer sterke beïnvloeding van de zijde der fracties geweest met betrekking tot de bezetting der pos ten in het kabinet. Dit achtte hij een inbreuk op de zelfstandigheid van de Kroon. Van groot gewicht achtte hij het, dat men weet, wat er stond in de richtlijnen, waarop de formatie tot stand kwam. Spreker kon zich niet aan de indruk onttrekken dat in het nieuwe kabinet de kwantiteit moest goedmaken wat het aan kwaliteit te kort kwam. Daartegen gaat vooral zijn bezwaar en hij moest denken aan Jantje uit het versje van Van Alphen: 'n Drie, vier ministers zou men niet hebben gemist." Sprekers fractie zal met welwil lendheid, zij het niet zonder critische zin, het beleid van het kabinet vol gen. Een oordeel over dat beleid kon eerst worden gegeven als de voor stellen inzake huurverhoging en be lastingen bekend zijn. Een miserabele geschiedenis. Over het beleid inzake Suriname was de heer Molenaar niet tevreden. Naar zijn oordeel had minister Kern kamp niet op reis moeten gaan al vorens de zaak in het kabinet was uitgesproken. De wijze waarop de ministerraad de zaak heeft behan deld, achtte spreker laakbaar. Ook was hij van mening, dat het kabinet een standpunt had moeten innemen voordat minister Kernkamp naar de Tweede Kamer ging. Spreker waar deerde het dat minister Kernkamp zal proberen* de zaak weer in het spoor te brengen en hij hoopte dat de minister zal slagen, want het ge heel is een miserabele geschiedenis. Niet socialistisch. De heer ANEMA (A.R.) zei dat de verruiming der werkgelegenheid voor hem op de voorgrond stond. Het euvel der werkloosheid moet wor den bestreden. De belastingdruk voor de bedrijven zal zoveel als enigszins mogelijk is, moeten worden verlicht. Voorts sprak de heer Anema de hoop uit, dat de Regering er in zal slagen de bestaande tijdelijke sociale regelingen een blijvende wettelijke basis te verlenen. Dat er sprake zou zyn van een socialistisch karakter van dit kabinet bestreed spreker. De heer Anema was van mening dat de formateur de leden van zijn kabinet moet aanwijzen zonder deel neming der Kamer. Sprekers fractie wenst opbouwend en critisch deel te nemen aan het politieke leven.-Dat bepaalt haar standpunt tegenover het kabinet. Zolang haar principes dat niet onmogelijk maken zal zij het kabinet steunen. Steun. De heer KOLFF (C.H.) besprak de verkiezingsuitslag en hij uitte er zijn twijfel over of die uitslag de Partij van de Arbeid het recht geeft tot het trekken van conclusies zoals van die zijde werd en nog wordt gedaan. Volgens spreker was het niet juist te concluderen, dat de gouden dagen van het socialisme thans zijn aange broken, dat de doorbraak een feit is en dat de confessionele partijen haar tijd hebben gehad. Ook de heer Kolff kwam met klem. op tegen de be moeienis der fractie bij de kabinets formatie. Sprekend Qver de kabinets formatie, zei spreker, dat daardoor het respect van het parlementaire stelsel hier te lande niet is vergroot. Hij zei het kabinet steun toe en de praktijk zal moeten leren hoever zijn fractie daarin kan gaan. AVONDVERGADERING. In de beste stemming. In de avondvergadering besteedde de heer KROPMAN (K.V.P.) aan dacht aan de kabinetsformatie. De lange duur daarvan had volgens hem schade berokkend aan de Nederland se politiek, zowel nationaal als inter nationaal. Ook op andere wijze is nog schade berokkend, aldus de heer Kropman. De formatie dreigde een publiek amusement te worden. Het betrekken van fracties uit de Twee de Kamer en zeifs uit de Eerste Ka mer in de kabinetsformatie wordt door de fractie van de K.V.P. als een gevaar gezien. Dat moet leiden tot verwakking van het kabinet en van de volksvertegenwoordiging. We verkeren jegens dit kabinet in de beste stemming, zo vervolgde de heer Kropman, laten we hopen, dat we dit kunnen blijven doen. Dit hangt niet alleen van ons af. Naar zijn oordeel hield de minister van justitie de Eerste Kamer ten onrech te buiten het overleg inzake het nieuwe Burgerlijk Wetboek. Met bij zonder groot vertrouwen zag hij het beleid van de minister van wederop bouw tegemoet. Ten aanzien van de bestrijding der werkloosheid kan de minister rekenen op de steun van de K.V.P. Vervolgens betoogde de heer Krop- työölacfitafjetö freg-tauen man, dat het verwijt geen duidelijk politiek standpunt te hebben ingeno men, niet tot de confessionele par tijen, maar tot de P.v.cLA. dient te worden gericht. Hij merkte op, dat de K.V.P. in verscheidene punten een eind kan volgen, maar dat er tenslotte vele verschillen zijn. Prin cipieel staan de K.V.P. en de P.v.d. A ver van elkaar, maar dat behoeft samenwerking niet uit te sluiten. De K.V.P., zo betoogde spreker tenslotte, streeft naar Christianisering van het maatschappelijke leven en de P.v.d. A. moet daarbij toezien; zij kan en mag er niet aan meedoen. De werkgelegenheid. De heer IN 'T VELD (P.v.d-A.) is van oordeel, dat van een diepgaande behandeling van het centraal gestel de werkgelegenheidsprobleem niets kan komen, omdat zoveel verschil lende departementen er bij betrok ken zijn. Spr. is bang, dat te zeer een politiek op kort zicht wordt gevoerd. De vraag is z.i. of het scheppen van extra werkgelegenheid NU niet gaat ten koste van het scheppen van werkgelegenheid in de toekomst. Wanneer er t.z.t. een inzinking in de woningbouw komt zou men zich kunnen richten naar de krot-oprui ming, maar dan moet bedacht wor den, dat deze veel voorbereiding eist. Uitvoerig betoogt de heer In 't Veld, dat hij principieel met socia lisatie niet zo ver zou willen gaan, dat van eigen ondernemersinit'atief geen sprake meer zou kunnen zijn. Na de gang van zaken bij de ka binetsformatie kan men moeilijk verwachten, dat sprekers fractie de regering door dik en dun zal steu nen. Spr. is er zich van bewust, dat dit wel eens zal kunnen leiden tot een niet bepaald doelbewust beleid. De enige die dit kan verhoeden is de regering zelfs. De gang van zaken met betrekking tot Suriname is spr. niet duidelijk en hij vraagt of de ministerraad slecht heeft geluisterd, toen prof. Kernkamp zijn mondelinge verslag uitbracht. Of is het kabinet eerst la ter de moeilijkheid gaan inzien? Spr zegt nog niet te zien hoe de wagen weer op gang kan komen. Spr. verklaart waardering te heb ben voor de inzichten waarvan de ministers Kernkamp en Luns te New York hebben blijk gegeven. Hij ge looft niet in ernstige voornemens tot afscheiding in Suriname. Wel kan hij zich voorstellen, dat men princi pieel het recht tot afscheiding erkend wil zien. De heer BRANDENBURG (C.P.N.) keert zich o.a. tegen het verdrag der Europese Defensie gemeenschap, dat hij kenschetst als een aanval op de vrijheid en de rechten van het Ne derlandse volk. Tegen 11 uur wordt de vergade ring verdaagd tot hedenmorgen half elf. BEDRIJFSREGELINGEN IN DE HANDEL IN BOUWMATERIALEN. In de Nederlandse Staatscourant van gisteren maakt de minister voor Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisa tie bekend, dat de Vereniging van Handelaren in Bouwmaterialen in Nederland (HIB1N) in door haar ge troffen bedrijfsregelingen enkele wijzigingen heeft aangebracht, die de minister, na kennisneming van het door de commissie-bedrijfsrege lingen hieromtrent uitgebrachte ad vies, in overleg met zijn ambtgenoot van economische zaken uit het oog punt van het algemeen belang nodig achtte. Uit deze publicatie blijkt het vol gende: Het is vrijwel niet mogelijk de handel in bouwmaterialen uit te oefenen, indien met niet door de terialen erkend is. Teneinde nu te waarborgen, dat de vrijheid om deze handel uit te oefenen niet verder wordt beperkt dan met het algemeen belang verenigbaar is. is het door de HIBIN gehanteerde erken ningsreglement zodanig gewijzigd, dat in het algemeen degene die aan objectieve eisen van vakbe kwaamheid en credietwaardig- heid voldoet, een erkenning als handelaar in bouwmaterialen kan verkrijgen. Voorts is een regeling van de HI BIN betreffende het in dienst ne men van personeel, dat tevoren reeds bij een andere handelaar in bouw materialen in dienst was, zodanig ge wijzigd, dat aan de gerechtvaardigde belangen van de betrokken werk nemers niet te kort wordt gedaan. Tenslotte is bepaald dat het hoofd bestuur de door de gewestelijke af delingen van de HIBIN getroffen rayonale minimumprijsregelingen voor kleine leveringen, die slechts voor een klein gedeelte van de tota le omzet in bouwmaterialen gelden, alleen dan zal goedkeuren, indien een bedrijfseconomisch verantwoor de concurrentie hierdoor niet onmo gelijk wordt gemaakt. Specialisten-conflict in de Eerste Kamer Onderhandelingen beter dan wettelijke regeling Het Eerste Kamerlid De Vos van Steenwijk (KVP) heeft aan de mi nister van Sociale Zaken en Volks gezondheid schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1. Is het waar, dat dé minister overweegt door middel van een prijzenbeschikking in te grijpen in het sinds enige tijd bestaande conflict tussen specialisten en ziekenfondsen? 2. Acht de minister het niet wenselijker, dat, alvorens daar toe wordt overgegaan, alsnog ge tracht wordt, een voor beide par tijen bevredigende regeling te verkrijgen, nu van weigering van specialistische hulp niet is geble ken en dus geen direct gevaar voor de volksgezondheid bestaat? 3. Is de minister niet van oor- doel, dat het mogelijk moet zijn, tot een oplossing van het conflict te komen, daar de bezwaren van de specialisten in hoofdzaak zijn gericht tegen het z.g. plafond en de korting en zij zich bereid heb ben verklaard, de onderhande lingen voort te zetten? 4. Is de minister bereid te be vorderen, dat een paritaire com missie worde ingesteld onder een neutrale voorzitter, die met deze onderhandelingen zou kunnen worden belast? aatwevtw uiaó fïeuia Bit is de voorsteven van het Franse s.s. „Fauzon" na de aanvaring met het Costaricaanse schip „Aster". Hoewel men vreesde dat de „Fauzon" zou zin ken slaagde men er toch in het schip naar Vlissingen te slepen. BEJAARDEN ZENDEN ADRES. Het hoofdbestuur van de Neder landse Bond voor Ouden van Dagen heeft een adres gezonden aan de mi- nister-president en aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid. Daarin wordt verzocht om, wanneer de noodwet ouderdoms voorziening wijziging zou moeten De drie Volendamsc jongens, die Zaterdagmiddag op de Gouwzee door het ondergaan, tevens de leeftijd waar ijs zakten en verdronken, t. w. Johan van Vlaanderen (10 jaar), Cor Kwak- op weduwen en alleenstaande vrou- rnan (11 jaar) en Nico Zwarthoed (12 jaar) zijn Dinsdagmorgen onder grote wen een uitkering kunnen ontvan- belangstelling van de rouwende Volendamse bevolking, ten grave gedragen, j gen, op 60 jaar te stellen. Thans is De bedroefde familieleden bij het gemeenschappelijke graf. 1 dit 65 jaar. Verhoogt het aanzien van Uw handen Altijd gaaf. zacht en welverzorgd Het is de Hamamelis die het 'm doet Dr. Erich Mende Dr. Erich Mende, het liberale Duitse Parlementslid, die naar hij verklaart, één der ontsnapte gevangenen uit Breda, nl. ADtoine Touseuil in het Parlementsgebouw te Bonn heeft ont vangen en raad gegeven. Duitsland belooft alle medewerking Een functionaris van de Neder landse ambassade te Bonn verklaar de Dinsdag, dat dr. Helb Maandag een bezoek heeft gebracht aan de politieke afdeling van het West- Duitse Ministerie van Buitenlandse j Zaken en aan het Ministerie van Binnenlandse Zaken. De Westduitce functionarissen zegden dr. Helb toe, dat de politie met onverminderde activiteit zou blijven speuren. De functionaris van de Neder landse Ambassade zeide, dat de Duit sers schenen te geloven, dat de zeven ontsnapten slechts veroordeeld werden omdat zij voor de Duitsers hadden gestreden. In werkelijkheid waren zij schul dig bevonden aan doodslag, moord en mishandeling van gevangenen in concentratiekampen. Zij waren bo venden opgetreden als provocateurs van de Gestapo. Inmiddels verneemt het „Alg. Dgbld" dat wederom een der uit Breda ontvluchte misdadigers zou zijn gearresteerd. Het zou Antoine Touseuil zijn, de man die vorige week Vrijdag in Bonn met het Westduitse parlementslid Erich Mende heeft ge sproken. Het bericht van deze arres tatie, kon gisteravond van de zijde der Duitse politie niet worden beves tigd. Touseuil zou in de omgeving van Aken zijn gegrepen. DE „WILLEM RUYS" VAART VOORT. Fotograaf zocht het vogeltje! EN ZAG STERRETJES Op 18 September jl. kwamen er drie mannen binnen bij een foto graaf aan de Dordtselaan te Rotter dam en zij vroegen de man of hij een kiekje van hen wilde maken. De fotograaf nam de mannen mee naar zijn atelier en een hunner nam op een stoel plaats, gereed voor de foto. Toen de fotograaf de zwarte doek over het hoofd had getrokken werd hij plotseling door een tweede met een gummiknuppel geslagen, want zij hadden de bedoeling de fotograaf te beroven. Een 25-jarige bankwerker zou met de gummistok hebben geslagen en een 28-jarige rover zou als „model" bij de fotograaf hebben gefungeerd. De president zeide een lijst van „candidaat-beroofden" te hebben o.a. een caféhoudster en een expediteur. Met de opbrengst van dit .karwei" hoopten de knapen een revolver te kopen, aldus verklaarde de bankwer ker. Een Koreavrijwilliger, de derde die er bij betrokken was, en die tevoren van de plannen had gehoord, speelde het spelletje mee en had de politie gewaarschuwd. Tegen de bankwerker eiste de offi cier een gevangenisstraf van ander half jaar. Pleiter vond de houding van de politie met goed, want zij had de jongelui onderhanden-kunnen nemen, zodat er van preventieve werking sprake was geweest. Pleiter vroeg een zo groot mogelijk voorwaarde lijk gedeelte van de straf. Ook de tweede verdachte bekende en tegen hem eiste de officier van justitie een gevangenisstraf van an derhalf jaar met aftrek. Uitspraak over 14 dagen. Wat hoort U liever: Zanger of zangeres 4°/0: Geen van beiden! Onlangs heeft het NIPO aan vele mannen en vrouwen over het gehele land vempreid en uit alle lagen van de bevolking de vraag gesteld: „Wat hoort u liever over de radio een zanger of een zangeres? Dit zijn de resultaten: Zanger 61 Zangeres 11%. Maakt geen verschil 22%. Geen van beiden 4%. Geen oordeel 2%. Er blijken dus veel meer mensen liever naar een zanger dan naar een zangeres te luisteren. ,,Wie, welke zanger, welke zan geres hoort u het liefst zingen?" heeft het NIPO vervolgens gevraagd. Dit zijn de meest genoemde: Ben j amino Gigli 12 Max van Uit een geparkeerde auto op het Tourno-oiveld werd een kof fer met kleding gestolen. Een scherpzinnig rechercheurtje con cludeerde, dat deze diefstal van uit een daar gelegen deftig café moest zijn voorbereid. Een dien ster herinnerde zich een klant, die uit de toon viel bij het ande re publiek, sterk geparfumeerd was en van een tweede klant een fles parfum kocht. Zulks is een ongewone han delwijze in dit etablissement. De verkoper van de fles par fum was bekend. Deze kon een zodanig signalement, inclusief de geur van de odeur, geven, dat de recherche slechts op de lucht af behoefde te gaan om de dief te grijpen. De koffer met kleren is terecht. Katte GOLF Het stationsgebouw te Aalsmeer, dat door het opheffen van het per sonenvervoer op deze lijn zijn be stemming had verloren, is ingericht als politiebureau en gisteren door de burgemeester officieel geopend. Een 26-jarige dienstbode, die over een nogal rappe tong beschikte, wist met de meest wonderlijke ver halen bij Arnhemse winkeliers al lerlei goederen los te krijgen. De Arnhemse rechtbank eiste gisteren 6 maanden gevangenisstraf. Een sleepbootkapitein, die het voor zijn werkgever geïnde geld niet afgaf, maar ten eigen bate aanwend de, hoorde gisteren voor de Rotter damse Rechtbank 8 maanden met af trek tegen zich eisen. Een Rotterdamse typograaf, die bij zijn broer wel eens dienst deed als „baby-sitter", had tijdens deze bezigheid geld gestolen en stond des wege gisteren voor de Rotterdamse Rechtbank. Negen maanden met af trek, waarvan 3 voorwaardelijk, eiste de officier, die er rekening mee hield, dat de „baby-sitter" een nogal royale vrouw had. Een nieuwe autofabriek, die vandaag te Amersfoort geopend werd, zal aan meer dan 250 arbeiders werk bieden en verwerkt veel materiaal, dat door de Ned. industrie geleverd wordt. Praag 6%; Bing Crosby 6%; Tino Rossi 6 Doris Day 5 Jo Vin cent 5%; Richard Crooks 4%; Ri chard Tauber 4%; Eddy Christiani 2%; Vera Lynn 2%. Jntetu. dame&acfitkampi geopend Het voorschip van de „Willem Ruys" dat op de waterlijn een scheur had gekregen is voorlopig gerepa- pareerd, zodat het schip weer in volle zee kan varen. Volgens AFP zouden 516 passa giers aan boord zijn gebleven terwijl zestig na de aanvaring met andere vervoermiddelen naar Nederland zijn gereisd. Bü de Koninklijke Rotter damse Lloyd in Rotterdam is offi cieel echter slechts van vijf passa giers bekend dat zij de „Ruys" heb ben verlaten. Een hunner is per vliegtuig naar Brussel vertrokken. De andere vier zijn met de ,.Lang- i koeas" eveneens van de Rotterdamse ILloyd, verder gereisd. Maandag is de Internationale achtkamp voor dames als onderdeel van het Hoogovenschaaktournooi te Beverwijk geopend. Deze achtkamp zal tegelijk met het tournooi, op 18 Januari, worden beëindigd. In de eerste partij, die Fenny Heemskerk speelde tegen Mevrouw A. J. van Aalst Van Duijn'en— Montyn, kwamen de leiders van het schaaktournooi heren even de vorde ringen in ogenschouw nemen. Van links naar rechts Mevrouw A. J. van. Aalst van DuijnenMontyn, Fenny Heemskerk de landskampioene. Op de voorgrond O'KeHy; achter Fenny Heemskerk staat Donner.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6