Wijziging Rijkswegenplan biedt Leiden annexatie-mogelijkheden De Leidse Universiteit viert Dies van 6 t.m* 9 Februari WOENSDAG 14 JANUARI 1953 ijl- leidse coukani eerste blad - pagina Verbindingsweg wordt verlegd zoïTsawou&E, Burgerlijke Stand Geboren: Maria Johannes Gerrit Adriaan z. van H. Adams en L. A. Nieuwenhuijsen. Dine Anke Eveline d. van W. F. Louwrier en J. M. van der Heijden. Elisabeth Maria Jo hanna d. van J. G. A. L. van Rooijen en J. J. van den Berghe. Matthjjs Ge rard z. van A. P. Borst en J. M. Kuiper. Robert z. van T. Herngreen en T. Schimmel. Anthonius z. van P. J. Schakenbosch en M. E. G. van der Bom. Overleden J. M. J. de Greef man 57 jaar. A. Th. de Groot man 65 j. ERNSTIGE AANRIJDING OP DE BREE STRAAT. Hedenmorgen om half negen heeft op de Breestraat een ernstige aanrij ding plaats gevonden, tengevolge waarvan wielrijdster N. B. uit de Meidoornstraat in zorgwekkende toe stand met een zware hersenschudding en inwendige kneuzingen naar het Acad. Ziekenhuis gebracht moest worden. De wielrijdster kwam uit de Mooijapiksteeg en trachtte tussen een file auto's, die uit de richting Noordeinde kwam, door te glippen. Daardoor zag zij niet, dat van de andere kant een bestelauto naderde,' die dc wielrijdster greep en tegen de grond smakte. Mej. B. kwam met haar hoofd achter de voorwielen van een bus naar Ter Aar terecht. Door snel te stoppen kon de buschauffeur voorkomen, dat de achterwielen over haar hoofd gingen. Bollenfilm voor Amerikanen Voor Amerikanen, die belangstel ling hebben voor mooie, bloeiende tuinen en gezonde Nederlandse bol- bloemcn, is een kleurenfilm gemaakt die binnenkort voor tal van „Garden clnbs'', vereniging van liefhebbers van tuinieren, met hun honderedui- zenden leden, zal worden vertoond. ZOETERWOUDE KA.B. In de jaarvergadering, waarin de voorz., de heer J. v. d. Ploeg, bij zijn openingswoord de aan wezigen aanspoorde lid te worden van de Credo Pugno-club, omdat er zo'n grote behoefte bestaat aan gods dienstige vorming, werden achtereen volgens de diverse jaarverslagen ge lezen en goedgekeurd. In het dank woord, wat hierop volgde, herdacht de voorz. één der pioniers in het werk van de K.A.B., de heer Joh. Vlasveld, die op le Kerstdag is over leden. Spr. herinnerde aan het vele en grote werk, dat de overledene tot stand heeft gebracht. De district-be. stuurder, de Leer Jaarsveld, spoorde de leden aan om het bestuur te hel pen en een 'grotere activiteit te ont plooien in 1953. De geest, adv., kap. Nieuwenhuizen, gaf een aanbeveling, om de avond bij te wonen, waarop het eeuwfeest der kerkelijke hiërar chie zal worden besproken. Daarna was het prijs jassen. Loop der bevolking Aantal in woners op 31 December 1951 5698 (2743 m. en 2955 vr.). Vermeerderd door geboorten 137 68 m. en 69 vr.); toev. geboorten 27 (11 m. en 16 vr.); vestiging 227 (93 m. en 134 vr.). Totaal 6089 (2915 m. en 3174 vr.). Verminderd door overlijden 38 (18 m. en 20 vr.); 4 levenloos aange geven kinderen; verminderd door vertrek 338 (146 m. en 192 vr.). Totaal 5713 (146 m. en 192 vr). Aan tal inwoners op 31 December 1951 5698. Aantal inwoners per 31 De cember 1952: 5713. Aantal huwelijken in het jaar 1952 gesloten: 43. Geb.: Theodora W., d. v. L. J. van Haastrecht en M. J. van der Maat; Cornelia B. M., d. v. D. Evers en A. C. M. Berk; Johanna C., d. v. M. M. Leune en J. van Eijk; Sophia Th., d. v. H. P. M. Dolle en M. Ganta- voort; Maria A., d. v. J. G. L. Cap- tein en M. Vink. Ondertr.: Th. G. J. Kooter, 29 jaar en C. M. van der Poel, 23 jaar. Geh.: L. G. H. Hoogenboom, 24 jaar en Th. Spierenburg, 20 jaar. Uitbreiding zou ten koste gaan van Voorschoten en Oegstgeest de vorm van een driehoek bij Leiden trekt, grond die gedeeltelijk in Voor schoten en gedeeltelijk in Oegstgeest is gelegen. Of deze wijziging annexa tie ten gevolge heeft, is thans nog niet bekend. Het is echter wel duide lijk, dat liet stuk van dc gemeente Voorschoten (Vink, Rijndijk en Haagsche Schouw) door de nieuwe verbindingsweg volkomen afgesne den wordt van het dorp Voorschoten. Dit afsnijden geldt niet voor het stuk vande gemeente Oegstgeest bij de Slaagh, maar het feit, dat Leiden de grond wil kopen, die het Rijk reeds Zoals wij gisteren reeds bericht hebben, stellen B. en W. de gemeen teraad van Leiden voor een bedrag van 478.000 gulden beschikbar te stellen voor grondaankopen nabij de Slaagh onder Oegstgeest in verband met de wijziging van het Rijkswe- gcnplan wat betreft de aanleg van Rijksweg 4 B. Reeds voor de oorlog bestond het plan een nieuwe Rijksweg (4 a) aan te leggen van Rotterdam naar Am sterdam (via Ypenburg en Burger- veen) om daardoor de bestaande Rijksweg (4) van Den Haag naar Amsterdam (via Wassenaar, Den Deyl, Haagsche Schouw, De Slaagh, enz.) te ontlasten. De Rijksweg 4a komt dus ongeveer evenwijdig aan de bestaande Rijksweg 4 te lopen, maar aan de andere kant van de stad Leiden. Bovendien bestond het plan tussen deze beide rijkswegen een verbindingsweg te maken (Rijksweg 4 b), die bij het Papeméer te Zoeter - woude van de nog aan te leggen Rijksweg 4a zou afbuigen en by. de Vink over de Oude Rijn en de spoor baan Den HaagLeiden zou voeren, om by De Slaagh aan te sluiten op de bestaande Rijksweg 4. Dit bete kent, dat de stad Leiden in zuid westelijke richting afgesloten zou worden, hetgeen voor toekomstige uitbreidingen nadelig is, omdat aan die zyde van de stad aanmerkelijk betere bouwgronden liggen dan aan de andere kant. Om die reden heeft Leiden ver zocht het Rijkswegenplan te wijzi gen ên de verbindingsweg (Rijksweg 4 b) niet zo dicht langs de stad te leggen. Volgens het nieuwe plan zal deze verbindingsweg nu lopen van af het Papemeer te Zoeterwoude, over het reeds aangelegde wegvak in de Bos- en Gasthuispolder en daar vw ombuigen om langs het buitengoed whaald „Ter Wadding" (aan de Leidseweg te Voorschoten) uit te komen op de be-1 De traditionele by eenkomst van de staande Rijksweg Den HaagAm- voor dc oorlog' bij De Slaagh ont eigend heeft en die door deze wijzi ging niet meer nodig is, kan even eens op annexatieplannen van Lei den wijzen. Wij menen trouwens te weten, dat het Rijk van plan is de toekomstige gemeente-grenzen vast te stellen volgens de loop van de Rijkswegen. Ter verduidelijking van boven staande tekening zij er nog op ge wezen, dat de Provinciale weg van Leiden naar Voorschoten, die twee jaar geleden tot stand kwam, nog met streepjes staat aangegeven. De eveneens met streepjes aangegeven Ryksweg 4 a tussen Zoeterwoude en Leiden krijgt een viaduct onder of boven de spoorlijn LeidenUtrecht zoal5 in het plan „Zuid Oost IV" staat aangegeven. UITVOERIG PROGRAMMA Ter viering van de 387e verjaar- ding van het Kamerlingh Onnes-la- dag van de Leidse Universiteit is er boratorium. Voor de literaire facul- een uitgebreid programma samenge- teit zal de heer F. Vos, docent in het steld, dat op Vrijdag 6 Febr. aan- Japans, spreken over zijn ervarin- vangt met een voorstelling in de gen in 1951 als tolk bij de Neder- Leidse Schouwburg en dat Maandag- landse troepen op Korea en over de middag 9 Febr. eindigt met de Dies rede van de rector-magnlficus. In verband met het feit, dat de eigen lijke dag, 8 Februari, op een Zondag valt, is de Diesrede naar Maandag verschoven. De Schouwburg-voorstelling wordt verzorgd door het Leids Studenten toneel en de Toneelvereniging van Vrouwelijke Studenten te Leiden. Onder regie van Arend Hauer zal het spel „Adventure Story" van Terence Rattigan worden opgevoerd. De op voering wordt op Zaterdag 7 Febr. sterdam, even ten zuiden van de Haagsche Schouw. Daartoe zal over de Oudt Rijn, even voorbij de be graafplaats Rhijnhof, een nieuwe brug gebouwd moeten 'worden (in plaats van de brug, die oorspronke lijk bij de Vink zou komen). De nieuwe verbindingsweg kan dan bij De Slaagh aansluiten op de bestaan de Ryksweg Den HaagAmsterdam. Op bygaande tekening zijn de be staande wegen met dikke lijnen aan gegeven. Het oorspronkelijke wegen plan is aangeduid met strepen (dus ook de verbindingsweg, die over De Vink zou gaan), terwijl het gewij zigde plan (de verbindingsweg over de Haagsche Schouw) met punten is aangegeven. Bij nadere bestudering blijkt, dat deze wijziging een grote lap grond in Christen Studentenraad, wordt op Zondag 8 Febr. om 12 uur in de Zui- derkerk aan de Lammenschansweg gehouden. Prof. dr. H. C. van de Hulst uit Leiden en prof. dr. H. J. Lammers uit Nijmegen (oud-Leide- naar) zullen spreken over het geloof en de beoefening der natuurweten schap. Na deze bijeenkomst is er een gemeenschappelijke lunch voor alle deelnemers aan de Diesviering, waar op om kwart over drie het studium generale volgt, dat prof. mr. F. M. ba ron van Asbeck zal geven over „Sprongen en aanlopen naar zelfre gering in Afrika". Zaterdag 7 -ebruari worden er colleges en bijeenkomsten gehouden voor de verschillende faculteiten. Voor de natuurkundigen is het pro gramma grotendeels gewijd aan de onlangs met medewerking van de B.P.M. tot stand gekomen uitbrei- resultaten van het onderzoek, dat hij verleden jaar in opdracht van de Unesco instelde voor de heroriënta tie van de Japanse jeugd. Voor de juridische faculteit zal gesproken worden over de positie en het stre ven van de tegenwoordige Arabische wereld. De scheikundigen krygen dit jaar geen aantal colleges, maar een algemene discussie-bij eenkomst, waarop leidinggevende figuren uit de universitaire en industriële krin gen zullen spreken over problemen en aspecten van het moderne re- searchwerk op chemisch terrein. Benoemingen aan de Leidse Universiteit Bij K. B is benoemd tot buiten gewoon hoogleraar in de faculteit der Letteren en Wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Leiden, om on derwijs te geven in de economische geschiedenis, dr. J. H. Kernkamp, bijzonder hoogleeraar aan deze uni versiteit en hoogleraar aan de Ned. Economische Hogeschool te Rotter dam. Dr. J. J. Kernkamp werd op 15 Au gustus 1904 te Utrecht geboren, al waar hij van 1922 tot 1927 geschiede nis studeerde. In 1934 promoveerde hij cum laude op een próefschrift, ge titeld „De handel op -de vijand" (Deel I), waarvan later het tweede deel verscheen. In 1929 werd hy aan gesteld tot wetenschappelijk assistent Woensdag 14 Januari. Maandag a.s. houdt de K.V.P. afd. Leiden een belangrijke vergadering, die om 8 uur in ,,ln den Vergulden Turk" begint. In de eerste plaats is er een bestuursverkiezing wegens een opengevallen plaats. Bovendien komt de heer Frans Schneiders uit Den Haag, parlementair redacteur van „De Maasbode", spreken over zyn parlementaire ervaringen en over het belang van het gemeente lijke parlement, de gemeenteraad. Juist vanmorgen dachten we bij onszelf: „Hé, we hebben al een week lang geen wagen in het water van de Nieuwe Rijn zien rijden", toen ons het bericht bereikte, dat de Leidse scharenslijper J. de K. zijn klanten aan de Nieuwe Rijn bedien de en zijn wagen even onbeheerd liet staan, met het gevolg, dat deze aan de haal ging en in het water terecht kwam. Marktkooplieden haalden de wagen, die tamelijk beschadigd was, weer op het droge. Het personeel van de Markt- en Havendienst heeft gisteravond feest gevierd in het St. Leonardushuis aan de Haagweg. Voorzitter F. van Dissel was zeer verheugd over het tot stand komen van deze eerste con tactavond. Hij dankte directeur M. Weima voor zijn grote medewer king, waarna de directeur zyn per soneel en de dames toesprak. Het programma bestond uit zang, voor dracht en tombola. Hedenavond is er voor de jonge mannen van de dekenale parochie aan de Koninklijke Bibliotheek, waarna in 1946 zijn benoeming volgde tot onder bibliothecaris. In dat zelfde jaar werd hij benoemd tot directeur van de universiteitsbibliotheek te Utrecht, welke functie hy in 1949 verwisselde voor het hoogleraars ambt in de economische geschiedenis aan de Economische Hogeschool te Rotterdam. Twee jaar later volgde zijn benoeming tot bijzonder hoogle raar in de economische geschiedenis aan de Leidse Universiteit, vanwege het Leidse Universiteitsfonds. SindE zijn benoeming aan de Koninklijke Bibliotheek was hy tevens docent bij de opleiding van bibliotheekperso neel en vervulde hij tal van functies in organisaties op het gebied van het bibliotheekwezen. Voorts is hij voor zitter van de Linschoten-vereniging en secretaris van het Historisch Ge nootschap. Bij K.B. is aan mej. A. van Mar ken opdracht verleend om in dc fa culteit der Letteren en Wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Leiden onderwijs te geven in de moderne Scandinavische talen en letter kunde. Mej Van Marken is sedert 1948 als assistent voor de Scandinavische ta len aan de Leidse universiteit ver bonden, terwijl zy op het ogenblik in dezelfde functie werkzaam is aah de Gem. Universiteit te Amsterdam. Leidse Universiteit Geslaagd voor het candidaatsexa- men wis- en natuurkunde (E) de he ren W. Hondius Boldingh te Leiden en W. O. Tichler te Leiden. een belangrijke bijeenkomst, die om 8 uur in de zaal Maria Gijzensteeg begint. De jon.'-'ona mogen hun meisje meebrengen. En morgenavond beginnen de ad- spiranten van Docos weer met de training. Zij worden om kwart voor zeven in de gym.zaal Potgieterlaan verwacht. De heren van „De Bataven" gaan hedenavond trainen van kwart over zeven tot kwart ovei acht in de zaal van de Gem. H.B.S. aan de Burg- gravenlaan. Morgenavond om 8 uur is er een buitehkerkelyke byeenkomst voor de Jongemannenbeweging in de St. Petrusparochie in het gebouw Ga- renmarkt 36. Wij willen graag even uw bijzon dere aandacht vestigen op de tweede avond van het Leids Juweel, die om 8 uur in de Stadsgehoorzaal begint. O.a. zal de R.K. Leidse Harmonie optreden en de muzikanten ver wachten, dat vele katholieke Lei- denaars hen komen aanmoedigen. Tenslotte moet u nog weten, dat de R.K. Bond van Transportarbei ders „St. Bonifacius" afd. Leiden op Zondag 25 Jan. a.s. 35 jaar bestaat, ter gelegenheid waarvan er om ne gen uur een H. Mis is in de kapel van de zusters Carmelitessen aan de Oude Vest, gevolgd door een geza menlijk ontbijt in het R.K. Mil. Te huis aan de Mare, na afloop waarvan de jaarvergadering wordt gehouden. Op Dinsdag 27 Jan. volgt de feest avond, om 8 uur in het St. Antonius Clubhuis. Het Residentiecabaret „Mozaiek" brengt de cabaret-show „Hou's even vast". STADSKOK. VOORSCHOTEN COMMANDO-WISSELING MARINE- OPKOMSTCENTRUM. Morgenmiddag om half vier vindt in het Marine Opkomstcentrum plaats de overdracht van het commando. Kapt. ter zee C. Hendrikse gaat heen en wordt opgevolgd door kapt. luit. ter zee A. van Miert. Geboren: Adrianus Johannes Ma ria z. van J. P. Uljee en C. J. van der Heijden. Johannes Hendricus Maria z. van H. A. Niersman en C. M. Haverkort. Ingrid Martina Maria Gerarda d. van J. E. H. Rijsdijk en E. Voordouw. Clazina Cornelia Ma ria d. van L. 1. Duynisveld en M. B. van der Poel. Geboren te Leiden: Carolus Anto nius Theodorus Bernardus z. van C. J. Geerts en J. B M. Wolters. Overleden: Cornelis Bernardus Looze 49 j. Parochie H. Laurentius. In 1952 bedroeg het aantal H. Commu nies in de parochie v. d. H. Lauren tius 100)000 Er werden 80 doopsels toegediend 18 parochianen zijn over leden, 20 traden in het huwelijk. Er waren 80 le communicantjes. Het aantal parochianen is 3465. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 13 Jan. Vette Varkens. Aangevoerd 467 Prijs van de zwa re f 1.75—1.79, lichte 1.75—1.79, zouters 1.72—1.76, zeugen 1.55— 1.60 per kg. levend gewicht. Handel op dit niveau vlot en prijshoudend. WOERDEN, 14 Jan Kaas. Aan gevoerd 41 partyen. Prijzen: le soort 2.34—2.33, 2e soort 2.29—2.33 per kg. Handel matig. HOE wordt het weer? (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). LICHTE VORST. Overwegend droog weer met plaatselijk mist of wolkenvelden. Weinig wind. Over het algemeen lichte vorst. 15 Jan.: zon op 8.42 en ander 16.58; maan op 8.54 en onder 16.47 uur. Laatste Berichten KOLENDAMP- OF VOEDSEL VERGIFTIGING IN MAASDAM? In zijn woning te Maasdam is gis teren de heer M. B. dood aangetrof fen, terwijl zijn vrouw en 25-jarige zoon bewusteloos bleken te zijn. Ge dacht wordt aan voedselvergiftiging of koolmonoxyde-vergiftiging. Moeder en zoon zijn naar het Dia- conessenhuis in Dordrecht overge bracht. Hun toestand is thans rede lijk wel. De rijkspolitie stelt een on derzoek in naar de oorzaak van het ongeval. TITO PRESIDENT. Maarschalk Tito is Woensdag door de Zuid-Slavische Nationale Verga dering met 568 stemmen vóór, eén tegen, gekozen tot eerste president van de Zuid-Slavische federale repu bliek. MIJNONGELUK IN BELGIc. Dinsdagavond omstreeks negen uur deed zich op een diepte van 1040 me ter in een mijn in Henegouwen (Bel gië) een ontploffing voor. Een arbeider bracht de laatste la dingen in een gang, die men bezig was aan te leggen, tot ontploffing. Hierdoor ontbrandde echter ook een opeenhoping van mijngas. De arbeider, die zich op 250 nieter afstand achter een mijnwagen be vond, werd, evenals tien andere ar beiders in zijn nabijheid op slag ge dood. Door de brandende gassen werden dertien arbeiders, die enige honderden meters verderop aan het werk waren, ernstig gewond. Twee er van zijn later overleden, zodat het totaal aantal slachtoffers dertien bedraagt. Door de ontploffing werden geen grote instortingen veroorzaakt. Red dingsploegen konden onmiddellijk de slachtoffers bereiken en het is uitgesloten, dat zich in de mijn gang nog andere mijnwerkers be vinden. *2? Gevraagd een meisje voor halve dagen, niet be neden 16 jaar. Aanmelden: tufcsen 8—9 uur, Zeeman- ia an 27.2430 2? R. K. Meisje biedt zich aar voor de dag. Br. agent J. J. Kroon, Havenstraat 46, Noordwijkerhout. 2434 Werkster gevraagd voor de Vrijdagmorgen, desgewenst nog een och tend. Aangeb.: stoelen, klok, schemer- en lees- lamp t. e. a b. 's Morgens: Maarsmanssteeg 8. 6368 Banketbakkerij vraagt een 3de of aankomende 2de bediende, leeftijd 1820 jaai, Botermarkt 13. 6365 *2? Terstond gevraagd een Bakkersleerling. Casper's bakkerij, Stomp wijk. 2401 Meisje, 21 jaar, zoekt leuke vriendin om gezellig mee om te gaan in bezit van fiets. Br. onder no. 6369 bureau van dit blad. •2T Gevraagd Sierteelt Verg. A, B en warme kas. Jan Dec. Groent. Teeltvergun ning punt 4, c.v. N Bakker, Roelofarendsveen telefoon 487 K 1713. *2? Gevraagd Kinderwagen in goede staat. Br. onder no. 6371 bureau van dit bl. <2 Bureaux, radio's gas- fornhaarden, kachels, vloerkleden vanaf 37.50, vaste wastafel, antiek Sak sisch porselein, piano, or gel, electi aandrijving, hang en legkasten, tafels, armfautëuils 9 50 p. stuk, Nieuwe Rijn 60, t. o. Ad- vocaatfabriek Tel. 22150. *2? Raadgevend-, Bemid- delings kantoor K. W. Wijk Gep. Insp. v. Pol. Rechts kundig Adviseur. Thorbec- kestraat 78 Leiden, tele foon 22503 belast zich met het opstellen van brieven, requesten, sollicitatiebrie ven, verzoek- en bezwaar schriften. 2400 2? Voor oud goud, zilver, juwelen en antieke voor werpen, betalen wij. u de hoogste prijs. Grote keuze Verlovingsringen, Horlo ges.. Wekkers, Klokken, Reparatie-inrichting spoe dig en billijk Jac. Hooger- voist „Het Ringenhuis Morsstraat 9, Tel. 24920.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 3