S)e CeklóeSou^cc/iit Pauselijke antwoordnota aan Joegoslavië Er wordt weer gezuiverd Het z*g+ complot van de Russische artsen Boottrein reed op stilstaande D-trein bij Vlaardingen V erdedigingssy steem voor Verre Oosten Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 14 JANUARI 1953 44ste JAARGANG No. 12788 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abomi. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2p. mnd., f 6p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct.'p. mm. Telefoontje» f 1.50 INFERIEURE MIDDELEN Aan het rode zondenregis. TER is sinds enige tijd een nieu we misdaad toegevoegd, nl. het Zionisme. Voor degenen, die in hun onschuld niet mochten weten wat dat voor kwaad is, diene, dat daaronder het streven verstaan wordt naar een onafhankelijke Joodse staat. De on verlaten, die wegens Zionisme wor den vervolgd, hebben dus in een of andere tijd en op een of andere wijze sympathie gekoesterd voor of steun verleend aan de organisatie, die ijver de voor de stichting van Israël als Joodse staat. Misschien "omdat zij medelijden hadden met de ellende van< hun Joodse broeders, misschien omdat zij zelf naar hun „eigen land" zouden willen emigreren. Duizenden Joden hebben in al- 0 lerlei landen de stichting van een Joodse staat nagestreefd, gesteund en toegejuicht, en duizenden zijn uit allerlei landen er heen ge- emigreerd, toen die Joodse staat er eenmaal was, en in geen van die lan den is er ooit één voor opgehangen. Waarom is Moskou en waarom zijn de gehoorzame satellietstaten van Oost-Europa dan zozeer op de Zionis ten gebeten? Het jongste staaltje van Zionistenhaat heeft men gisteren kunnen lezen, ml. de ontdekking van een complot Joodse geneesheren in Moskou, die hun medische kennis zouden hebben misbruikt om gene raal Zhdanof in 1948 dood te laten gaan aan een hartkwaal en van plan zouden zijn om hetzelfde grapje uit te halen met andere kopstukken van het Russische leger. Officieel gaat het niet tegen de Joden, maar alleen tegen de Zionisten onder de Joden, maar het effect is precies hetzelfde, want er zullen weinig Joden te vin den zijn, die kunnen aantonen, dat zij tegenstanders van het Zionisme zijn- geweest en nog zijn. In elk geval is een beschuldiging van Zionisme een pracht van een stok om een on gewenste persoonlijkheid van Jood se afkomst te treffen. De bolsjewieken zijn nimmer voor standers geweest van het Zionisme, al was het alleen maar omdat zij niet houden van mensen, die het land uit willen. In de tijd dat de Russen het te kwaad hadden met Hitier, waren de Joden bruikbare bondgenoten, zo dat men ze te vriend hield, maar in de laatste jaren is het anti-Zionisme weer opgelaaid, omdat Israël niet be. antwoordde aan de verwachtingen van Moskou. Het is thans duidelijk genoeg, dat in Rusland en in de onderhorige sa tellietstaten een doelbewuste actie gevoerd wordt om het volk tegen de Joden op te zetten. Waarschijnlijk liggen twee motieven daaraan ten grondslag, nl. de wenselijkheid om een voorraad zondebokken achter de Jiand te hebben, aan wie men de schuld kan geven voor alles wat er verkeerd gaat in het Sovjet-rijk, en op de tweede plaats om een aantal en-gewenste functionarissen te kun nen liquideren. Daarom wordt Zionisme gelijk ge steld met sabotage, want is iemand die het land uit wil of anderen eruit wil laten gaan geen saboteur van de Sovjet-politiek? Daarom is ook elke Zionist een spion, want hij staat op een of andere wijze in verbinding met het Westerse buitenland. Zo worden de Joden stelselmatig ingedeeld onder de volksvreemde en staatsgevaarlijke elementen. Anders dan in het voormalige Duitse Rijk van Hitier worden zij in Rusland niet vervolgd wegens hun ras, zodat niet gevreesd behoeft te worden, dat alle Joden in Rusland van staatswege zul len worden uitgeroeid, zoals Hitier van plan- was. De arme kleine manne tjes bij wier liquidatie de Sovjet staat geen belang heeft zal men wel met rust laten. Althans van staatswege, want wat er met hen gebeuren zal, als de volksinstincten zich ontladen in progroms aan die mogelijkheid kan men slechts met afgrijzen denken. Dat de Sovjetmachthebbers, on danks alle handtekeningen onder de proclamatie van de Rechten van de Mens, niet geaarzeld hebben om na de vervolging van de Katholieken nu Dok de Joden aan tc grijpen, wijst Dp het bestaan van spanningen in de Sovjet-Unie, die het vinden van nieuwe zondebokken noodzakelijk hebben gemaakt. Het wijst ook op een betreurenswaardige mentaliteit, BETER LAAT DAN NOOIT! Tot grote verbazing van de Con gresleden heeft een republikeinse afgevaardigde uit Ohio het Ameri kaanse Congres verzocht zijn thuis- staat toe te laten tot dc Unie. Hij verklaarde zijn opzienbarende resolutie met de toelichting, dat „overijverige onderzoekers" zojuist hadden uitgeplozen dat Ohio nooit officieel een der 48 staten der V.S. was geworden. Wel tiad het Congres in 1802 de grenzen van Ohio vastge steld en had een conventie een staatsgrondwet opgesteld en die in 1803 aan het Congies toegezonden, doch dit had zich verder niet met de zaak bemoeid, aldus deze afge vaardigde. Hij verzocht dus om toelating van Ohio tot de Unie, er. wel met terug werkende kracht tot 1 Maart 1803. Na de diplomatieke breuk De „Osservatore Romano" publiceert Dinsdagavond de volledige tekst van de antwoordnota van het pauselijk staatssecretariaat, waarin geant woord wordt op de nota van de Joe- go-Slavische Minister van Buiten landse Zaken Rardelj over het ver breken van de diplomatieke betrek- In de nota wordt verklaard, dat zowel uit de nota der Joego-Slavi- sche regering, als uit aile stemmen van pers, partij en officiële organi saties blijkt, dat de Joego-Slavische regering de strijd tegen ae Katholie ke Kerk zonder ophouden wenst voort te zetten en alle godsdienstige gevoelens en idealen aan het voik en vooral aan de jeugd wenst te ontne men. Hiertegenover verklaart de pauselijke nota, dat de H. Stoel nooit zal ophouden de fundamen tele rechten der Kerk te verdedi gen. Indien de Joego-Slavische rege ring voortgaat ook bij eventuele verdere onderhandelingen deze rech ten te minachten dan moet ieder overleg met de Joego-Slavische re gering zonder uitzicht blijven. De H. Stoel zet dan. uiteen, welke de fundamentele rechten zijn, waar van niet kan worden afgezien. De gelovigen moeten niet alleen het Diplomatieke berichten uit Sofia wijzen er op, dat de grote golf van schijnprocessen tegen Joden en an dere personen, die niet zuiver zijn ir. de leer, die nu door de communisti sche Wereld gaat, spoedig ook in Bulgarije zal plaats vinden. De hoofdbeklaagde in het proces zou volgens deze berichten kunnen zijn de voormalige Eulgaarse minis ter van Handel Demiter Ganev, die verleden jaar uit zijn ambt ontzet werd. Onder de beklaagden kunnen zich ook bevinden de voormalige minister voor de zware industrie Anton Jugov en de voormalige mi nister van Landbouw Nicola Stoilov. Beiden werden verleden jaar gezui verd. De Deense communistische partij heeft gisteren twee leden uitgesto ten onder beschuldiging van een il legale organisatie binnen d' partij te hebben opgericht, met de bedoe ling om wapent rsenalen te vormen. Egon Farcinsen, één van de uitgesto ten communisten heeft ontkend ooit waoens te hebben binnengesmok keld. 'CYCLOON TEISTERDE MADAGASCAR Een krachtige cycloon heeft Dins dagavond de westkust van Mada gascar geteisterd en de stad Majunga, 400 kilometer ten Noorden van Ta- nanarivo, voor tweederde verwoest. Volgens de eerste berichten zijn vijf personen om het leven gekomen. De cycloon beweegt zich in Zuid oostelijke richting en bedreigt nu de stad Mavetanana. Majunga telt 26.000 nwoners. recht hebben onbelemmerd de H. Sacramenten te ontvangen en hun godsdienstige plichten te vervullen, maar ook de mogelijkheid in volle vrijheid godsdienstige verenigingen te stichten en godsdienstige bladen uit te geven; zij moeten ongehinderd de financiële middelen mogen opbren gen voor het onderhoud van Kerk en Eredienst en vooi het herstel van de beschadigde en de bouw van nieuwe kerken. Voorts moeten de bisschop pen vrij de parochies van hun dio cees kunnen bezoeken en het contact met hun gelovigen onderhouden. In de scholen moet gelegenheid zijn godsdienstonderricht te geven, waar bij de kinderen niet verhinderd wor den dit godsdienstonderricht bij te wonen. Ook de seminaria moeten vrij zijn om hun activiteit te ontplooien. Over de organisatie der patriotti sche priesters zegt de H. Stoel: deze organisatie is alleen gesticht teneinde de normale betrekkingen tussen de clerus en de hiërarchie te bemoeilij ken met het doel de Kerk te com promitteren en Haar geheel aan het gezag van de staat te onderwerpen. Aan het einde van de pauseb'ke nota wordt de hoop uitgedrukt, dat Joego-Slavië uiteindelijk niet zal weigeren de rechtei. van de Kerk te waarborgen en zijn bijdrage tot op lossing van de gespannen verhoudin gen te geven. PIRATEN BIJ MACAO Ongeveer 20 zeerovers hebben het vrachtvervoer met jonken tussen Hongkong en de Portugese kolonie Macao bijna geheel tot stilstand ge bracht. De zeerovers zouden opereren van af eilanden nabij de territoriale wa teren van communistisch China. De Portugese politie heeft reeds twee personen gearresteerd en een jonk. die bewapend was met twee machinegeweren, in beslag genomen. EVACUATIES BIJ BERLIJN Inwoners van Oostduitse plaatsen in de omgeving van Berlijn maken er melding van, dat alle woningen, die in een kring van ongeveer één km. om Berlijn liggen, op bevel van de autoriteiten moeten worden ont ruimd. In Klein Marchow werd, volgens déze berichten de winkeliers, wier zaken gelegen zijn aan een straat, die naar Berlijn leidt, aangezegd hun za ken vóór 15 Januari a.s. te ontrui men. De Westbelijnse politie kreeg van talloze zijden bevestiging van deze berichten. Het Oostduitse persagentschap A.D N. meldt, dat een aantal bewo ners van plaatsen, die in de omge ving van Berlijn gelegen zijn, spon taan gevraagd zouden hebben om be scherming tegen „de voortdurende uitdagende houding van de Westber- lijnse politie". Wat beoogt Moskou met deze ophitsing Omtrent de opzienbarende ontdekking van het complot van Russische ge neesheren wordt nader vernomen, dat vijf van de negen aitsen, die ervan worden beschuldigd de dood van twee Sovjet-leiders te hebben veroorzaakt en anderen naar het leven te hebben gestaan, Joden zijn. Drie van hen namelijk Vinogradof, Egorof en Majorof, hebben de akte van overlijden van de voormalige Bulgaarse minister-president Dimitrof, die 2 Juli 1949 in een Moskou's sanatorium is overleden, getekend. Dr Majorof heeft ook de akte van overljjden van maarschalk Tsjoi Balsan, premier en minister van buitenlands zaken van Buiten-Mongolië, die in Januari 1952"is overleden, ondertekend. Het Russische blad .jPrawda" schrijft: „Het ontdekken van de ben de van doktei's-giftmengers is een erpletterende slag voor de Ameri kaanse en Engelse oorlogsstokers". Volgens het blad werkten de artsen „onder leiding van de Amerikaanse geheime dienst, die een vijfde kolon- ne in de Sovjet Unie wilde stichten." Het Russische blad Izvestia" schrijft, dat het een ernstige fout zou zijn uit de arrestaties de conclusie te trekken, dat er nu geen gevaar voor sabotage meer bestaal. „Agenten van buitenlandse geheime diensten zoe ken voortdurend naaf kwetsbare plekken onder bepaalde onstandvas tige leden van onze intelligentsia, die besmet zijn met het /'rus te kruinen voor alles wat buitenlands is. Het zijn deze mensen, de dragers van de burgerlijke ideologie die ons scha den en ons zullen blijven schaden", aldus het blad. Bezorgdheid in Israël. Het nieuws is in Israël met grote bezorgdheid ontvangen. Men vreest, dat Moskou heeft besloten de Joden in het land als een onbetrouwbaar element in geval van een wereldcon flict te beschouwen. Somimige waar nemers in Israël vrezen, dat de Jo den ir groten getale naar Siberië zul- „fllaiine Academie" ktijqt Yl&deSil. itandawi.t> De Nederlandse Ambassadeur in de V. S. Dr. J. H. van Roijen (3e van links) heeft kapitein Otis C. Gregg, de directeur van de Marine Academie van de V. S., zojuist, in naam van de Opleidingsschool van de Kon- Marine in Ne derland, een miniatuur standaard overhandigd. De standaard werd aange boden in ruil voor een medaille, die de Opleidingsschool in Nederland, in 1950 kreeg aangeboden van de Academie, ter herinnering aan de verbonden heid van de twee Naties tijdens dc tweede wereldoorlog. William G. Left- wich (links) kapitein, cn commandant van de „Brigade of Midshipmen", en Schout-bij-Nacht Jonkheer H. A. van Foreest, de Nederlandse Marine- attaché in de V. S. (rechts)» kijken toe. len worden verbannen. Het Amerikaans-Joodse arbeids- comité, dat ongeveer 500.000 Joodse leden van de Amerikaanse vakver bonden C. I. O en A F. L. vertegen-, woordigt, heeft de Verenigde Naties verzocht, op te treden „tegen Stalins jongste daad vtn genocide (rassen- moord) tegen de Joden". In Maart 1951 heeft het comité reeds een schrij ven over „So/jet-genocide tegen het Jodendom in Oost-Europa" aan de commissie der V N. inzake de rech ten van de m.-ns doen toekomen. GEEN RASSENHAAT. „De toenemende vervolging van Joden achter het IJzeren Gordijn be rust niet speciaal, zoas onder Hitier op aangewakkerde rassenhaat. De communisten hebben het meer voor zien op de klasse, die zij de naam van „monopol kapitalisten" hebben gege ven," zo vert.plde gisteren de Duitse leider van de organisatie van Vrye Juristen te Berlijn, dr. Theo Friede- nau, op een persconferentie, belegd in het Carltongebouw te Amsterdam door het nationaal comité tegen het concentratiekamp-sys*eem. „Ik geloof, dat de vervolging zich niet uitstrekt tot de werkelijk arme joden", zeide hij. „De ondervinding die Moskou in de landen achter het IJzeren Gordijn met Joodse leiders heeft opgedaan, was naar de mening van Stalin blijkbaar, dat onder hen tevee' ,Tito-istische krachten" schuil den De verklaring voor de thans zo duidelijk wordende Joden-vervolgin gen vloeit daaruit, voort: enerzijds heeft Stalin weinig vertrouwen in vele van deze leidinggevende Joden, anderzijds komt het hem goed van pas hen als zondebokken voor het forum van he+ publiek te halen en op heil de schuld var de vele binnen landse politieke en economische moei lijkheden af te schuiven." Het leek dr Friedenau niet on waarschijnlijk, dat bij deze commu- Enige lichtgewonden en geringe schade Tussen Maassluis en Vlaardingen kwam van alle kanten hulp opda. is gisteravond omstreeks 1945 uur gen. De Nationale Reserve, die de boottrein van Hoek van Holland naar Amsterdam aebter op de D- trein naar Hamburg gereden. Tenge volge van deze aanrijding geraakte de wagenvoerder van de boottrein naar Amsterdam bekneld in de bestuur derscabine. De reizigers van de boottrein stap ten over irwhet voorste deel van de D-trein. Dit gedeelte reed naar Schiedam, vanwaar de reizigers met gewone treinen naar Amsterdam werden vervoerd. De D-trein zette zyn reis voort. Men is er, na ongeveer een uur in geslaagd, de wagenvoerder van de boottrein, die bekneld was geraakt in de bestuurderscabine, uit te bran den. De D-trein voor Hamburg stond omstreeks kwart voor acht op het baanvak Vlaardingen Maassluis „op de remmen" stil voor een onveilig signaal. Op dat moment naderde de boottrein uit Hoek van Holland. Op onverklaarbare wijze is ds boottrein op de stilstaande D-trein gereden. De ravage is nogal meegevallen. Alleen de achterstewagen van de D-trein en het voorste deel van de boottrein zijn bescshadigd. Alle rij tuigen van de D-trein en alle trein stellen van de boottrein bleven in de raiis. Met de boottrein, een electrische stroomlijntrein, werden de reizigers, die met de dagboot uit Engeland in Hoek van Hollanrd waren aange komen, naar Amsterdam vervoerd. Directe hulpverlening. Onmiddellijk nadat het gerucht van het ongeluk was doorgedrongen nistisohe campagne tevens wordt ge poogd de bij de Duitsers nog sluime rende, oude Nazi-instincten van anti semitisme op te rakelen. De organisatie van Vrije Juristen in West-Berlijn, waarvan dr Friede- nau de leider is, stelt zich tot taak gegevens te verzamelen over mis drijven, die Oost-Duitsers thans be gaan, opdat zij eens hiervoor terecht zullen kunnen staan, Plan van Churchill President Churchill heeft aan de regering van Eisenhower voorgesteld voor Zuid-Oost Azië een verdedigings pact te slniten naar het voorbeeld van de NATO, aldus een bericht in de gezaghebbende New York Times, Churchill's voorstel was, volgens 't blad, een gevolg van de overtuiging in de Westeuropese landen, dat de conflicten in Korea, Indo-China en Malakka een onderdeel zyn van de nister van Buitenlandse Zaken, Fos ter Dulles, zou hierover hebben opge merkt, dat de leden van een derge lijk pact (volgens Churchill allereerst Amerika, Engeland, Frankryk, Siam en Nieuw-Zeeland) het voor alles eens zouden moeten worden over een gemeenschappelijke politiek tegen over de communistische en nationa listische Chinese regeringen. De New York Times wijst er nog op, dat Amerika tot nu toe geaar zeld heeft verplichtingen op zich te nemen voor landen op het vaste land j juist een oefening hield, verscheen op de plaats van de botsing, evenals de politie, de brandweer en de Roode Kruis-colonne. Direct werden po gingen aangewend om hulp te ver lenen waar nodig. De burgemeester van Vlaardin- een, mr. P. Heusden, was onmiddel lijk ter plaatse en nam de leiding van het hulpverleningswerk op zich. Zeven gewonden. Behalve de wagenvoerder van de boottrein liepen nog in totaal zes an dere inzittenden van de boottrein en de D-trein verwondingen op. Drie pasagiers klaagden over pijn in de borst. Na behandeling in het zieken huis konden zy verder gaan. Een an dere passagier brak enkele ribben. De kellner van wagon-lits liep een hoofdwonde op. Beiden konden naar huis worden gezonden. De bestuurder van de boottrein heeft tegenover de Vlaardingse poli tie verklaard, dat hij plotse'mg een geel licht, waarschuwingssein, op het banvak ter hoogte van blokpost negen had waargenomen. Omdat het zicht ter plaatse op dat moment slechts vijftig meter bedroeg, heeft hy de trein niet tydig meer tot stil stand kunnen brengen. De D-trein had op de plaats van de botsing reeds dertien minuten voor een onveilig sein staan wachten. De boottrein vervoerde slechts 11 passa giers naar Amsterdam; in de D- trein reisden voornamelijk Engelse militairen op weg naar Hannover. Dc spoorwegstaking in Italië Het spoorwegverkeer is Dinsdag in Italië tengevolge van de staking van naar schatting 200.000 spoorwegarbei ders, die aangsloten zijn bij het com munistische algemene vakverbond, verlamd geweest. De enkele treinen, die nog reden, voerden een politie- escorte mee. De staking gold voor 24 uur; na middernacht reden de trei nen- weer volgens het tijdschema. Honderden reizigers van internatio nale treinen moesten gisteren uren op de voornaamste stations wachten, alvorens plaats te kunnen krijgen in een der ingelegde speciale treinen. Twintig personen liepen verwondiri- gen op, toen een speciale bus, die met arbeiders naar Rome reed. Dinsdag ochtend in een sloot reed. De bus was een van de duizenden, die door de regering waren opgevorderd om aan de vervoersstaking het hoofd te bie den. De stakers wensen een loons verhoging van ongeveer 10 pet, Niet- communistische bonden hebben ge weigerd aan de staking deel te nemen en verklaard, dat zij ter bevordering van communistische doelen was af gekondigd. Russische buitenlandse politiek, en van Azië. Eisenhower en zijn mede dat het daarom noodzakelijk is, ook in het Verre Oosten een gemeen schappelijk verdedigingssysteem in te stellen. De toekomstige Amerikaanse mi- werkers zouden thans echter verder willen gaan, maar. zij zouden een al gemeen Aziatisch defensiepact, met India, Pakistan en Indonesië als kernstaten, prefereren. Jlawettje Iedereen kan zijn last, hoe zwaar die ook is, tot de avond dragen.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1