L Rijksweg 4 b zal verlegd worden, om Leidens uitbreiding niet te remmen Wijziging Rijkswegenplan zal de gemeente f 478*000 kosten Raadsagenda CTPiin 4taltn 1130 iittvr< Gemeente wil de particuliere beroepskeuzebureaux steunen unstleven in Leióen Coöp. Boerenleenbank DINSDAG 13 JANUARI 1953 DE LEIDSE COURANT EERSTE BI.AD - PAGINA 3 Voorstellen aan de Leidse Raad Het Rijkswegenplan, dat het jaar tal 1938 draagt en in de jaren daar voor is opgesteld, voorziet onder meer in de aanleg van rijksweg 4a, die be- oogst beoosten Leiden en ongeveer evenwijdig aan de bestaande rijksweg 4 ('s-GravenhageAmsterdam) een meer rechtstreekse verbinding tot stand te brengen tussen Rotterdam en Amsterdam via Ypenburg en Bur gerveen. Tevens was in de plannen opgenomen een verbindingsweg tus nieuw in studie genomen en mede bezien in het licht van de op dat moment te verwachten ontwikkeling der gemeenten. Bij dit onderzoek is gebleken, dat de geprojecteerde rijks weg 4b een halt zou toeroepen aan de ontwikkeling van Leiden, die gro tendeels in verband met de aanwe zigheid van belangrijk betere bouw gronden onmiskenbaar in noordwes telijke richting gaat. Dit zou een zeer ernstige belemmering vormen voor sen de genoemde rijkswegen 4 en 4a, de normale groei van onze stad, die welke verbindingsweg werd aange duid als rijksweg 4b. Deze weg zou nabij het Papemeer onder de gemeen te Zoeterwoude aftakken van rijks weg 4a, nabij „de Vink" onder de Rijn en de spoorbaan Leiden's-Gra venhage worden gevoerd en bij de Slaagh aansluiting geven op de be staande rijksweg 4. Voorts zou deze rijksweg 4 tussen de Haagse Schouw en de Slaagh enigszins verlegd wor den. Waar het plan voorziet in de moge lijkheid om de uitvalswegen van Lei den aan te sluiten op de rijkswegen (n.l. de Hoge Rijndijk op rijksweg 4a en de provinciale weg LeidenVoor schoten op rijksweg 4b, terwijl bij de Slaagh een aansluitpunt zou ontstaan op het circuit, dat ten behoeve van de samenkomst van de wegen 4 en 4b zou worden gemaakt), moet gezegd worden, dat uitvoering van dit plan aan Leiden zeer goede wegverbindin gen zou hebben verschaft. Met verwezenlijking van het plan werd kort na zijn vaststelling een aanvang gemaakt. De benodigde gronden werden aangekocht of ont eigend, terwijl de werken gedeeltelijk tot stand werden gebracht. Zo werd van rijksweg 4b o.m. in de Bos- en Gasthuispolder het dijklichaam ge maakt tussen de Vliet en de tram baan Leiden— 's Gravenhage, terwijl aan de andere zijde van de trambaan een gedeelte van een cunette werd uitgegraven. Ook werd een cunette voor het gedeelte Hoge Morswegde Slaagh van deze weg tot stand ge bracht, terwijl enkele viaducten voor het verkeersknooppunt bij de Slaagh gedeeltelijk tot uitvoering kwamen. In dit stadium werden de werkzaamheden stilgelegd als gevolg van de inmiddels ingetreden oorlogs toestand. Na de bevrijding werd dezerzijds het wegenschema rond Leiden op- De Gemeenteraad van Leiden zal op Maandag 19 Januari om Z uur in openbare vergadering bijeenkomen. De agenda vermeldt o.a.: Benoeming van een viertal leden van de Raad van Beheer Van de Sportstichting. Voorstel tot het overplaatsen van de onderwijzer J. G. Fokkema, van de opleidingsschool voor U.L.O. aan de Langebrug B naar de openbare school voor V.G.L.O. aan dc Oude Vest. Praeadvies op het verzoek van het Bestuur van de Inrichting van Lief dadigheid voor R.K. om medewerking tot het aanschaffen van leerboekjes voor het Godsdienstonderwijs en van natuurkundige instrumenten, een en ander voor de school voor uitgebreid lager onderwijs aan liet Vrouwen kerkhof no. 1 voor 1.526. Praeadvies op het adres van W. Vis inzake de vordering van de woning Leuvenstraat no. 4. Voorstel inzake het aangaan met het Rijk van een overeenkomst no pens verlegging van het tracé van de rijkswegen 4 en 4b. Voorstel om mede te werken tot de opheffing van een ten laste van het perceel bouwterrein, gelegen aan de Rijnsburger weg, op de hoek Van de noordzijde van de Wassenaarseweg, gevestigde erfdienstbaarheid. Voorstel inzake het verpachten van percelen wei- en teelland in de Stads- polder voor het jaar 1953 aan M. Roe- lofs. Praeadvies op het adres van de Lidse Melkhandel inzake de toewij zing van een winkel in het plan der 494 woningen c.a. ten Zuiden van de Haagweg aan de N.V. Melkinrichting en Zuivelfabriek „de Hoop" te Kat wijk a. d. Rijn. Voorstel tot het wijzigen van de be- op deze wijze in een te nauw keurs lijf zou worden geperst. Met dit beeld voor ogen is con tact gezocht met de Dienst van de Rijkswaterstaat, teneinde te bewer ken, dat het tracé van rijksweg 4b zodanig werd gewijzigd, dat het de ontwikkeling van Leiden niet zóu stuiten. De hieromtrent gevoerde, langduri ge onderhandelingen hebben tot over eenstemming geleid op de volgende basis. Rijksweg 4b zal, komende van het Papemeer over het reeds aangelegde wegvak in de Bos- en Gasthuispolder, in westelijke richting wordien omge bogen om even ten Zuiden van de Haagse Schouw op rijksweg 4 uit te monden. Tevens zal het tracé van laatstgenoemde weg worden gewij zigd in dier voege, dat hij aan de westzijde van Rhijnhof wordt waardoor de bocht bij de wordt afgesneden. Leiden neemt dc gronden, die aan gekocht dan wel onteigend zijn ten behoeve van de aanleg van rijksweg 4b en van het verkeersknooppunt na bij de Slaagh en voor de verlegging van rijksweg 4, welke gronden het Rijk thans niet meer nodig heeft, van het Rijk over tegen betaling van de daarvoor uitgekeerde aankoopsom men, c.q. onteigeningsvergoedingen, ad ƒ278.000.Voorts vergoedt Lei den aan het Rijk 50 pet. van de kos ten der reeds uitgevoerde werken, voor zover daarvan bij wijziging der plannen geen verder gebruik wordt gemaakt; hiermede is voor Leiden een bedrag van 200.000.gemoeid. Een en ander vergt dus een uitgave van 478.000.—, waar tegenover ge steld kan worden de normale waar de van de te verkrijgen gronden ad 157.000.—, Wel dient rekening te worden gehouden met het feit, dat met het in oude toestand brengen van de te verwerven gronden, die zoals gezegd grotendeels zijn uit gegraven, een bedrag van naar ra ming 120.000.is gemoeid. Voorts dient te worden bedacht, dat in totaal met deze transactie en de daaruit voortvloeiende werkzaam heden gepaard gaat, een renteverlies zal worden geleden, dat geringer zal zijn, naarmate deze gronden eerder in exploitatie worden genomen. Tegenover de niet onbelangrijke uitgaven, die de voorgestelde trans actie van de gemeente vergt, dient men de voordelen te stellen. Deze zijn belangrijk. In de eerste plaats dient gewezen te worden op het feit, dat verlegging van rijksweg 4b in de bo ven aangegeven zin de mogelijkheid voor Leiden openlaat voor verdere ontwikkeling in noordwestelijke rich ting, hetgeen voor de gemeente een levensbelang is. Op deze wijze kómt ongeveer 125 ha. beschikbaar voor stadsuitbreiding; het betreft hier gro tendeels bouwgronden van zodanig TVpr|L| 10 vlfiQtr syst. 1 til blind rhythm. till# grepen p. minuut) Gegarandeerd in 2—3 maanden klaar. Aanvang dagelijks Kon. Erk. PITMANSCHOOL Plantsoen 65 - Telefoon 26558 (Advertentie.) goede gesteldheid, dat de kosten van ophoging en fundering belangrijk la ger zijn dan die Voor andere gron den, die alsdan noodgedwongen voor stadsuitbreiding in gebruik zouden moeten worden genomen. Het aldus te besparen bedrag is groter dan de kosten, die met de thans voorgestel de transactie gepaard gaan. Voorts kunnen deze terreinen in verband met de aanwezigheid van enkele via ducten in de spoorbaan Leiden 's-Gravenhage, welke viaducten mede dank zij offers van de gemeente Lei den zijn tot stand gekomen, op goede wijze worden ontsloten, waardoor be doelde offers beter tot hun recht ko men. Behalve het behoud van de moge lijkheid van een harmonieuze stads ontwikkeling, schept het nieuwe tracé van rijksweg 4b gelegenheid om de radiaalweg, die, komende van de nieuwe brug ove: de Trekvliet, het partiële uitbreidingsplan „Leiden Zuidwest" in westelijke richting door snijdt, nabij „de Vink" te doen aan. sluiten op rijksweg 11 (Haagse SchouwBodegraven), hetgeen voor de wegverbindingen van de gemeente van groot belang moet worden ge acht. Tenslotte blijft de mogelijkheid bestaan, dat de spoorbaan Leiden 's-Gravenhage te gelegener tijd ver der zuidwaarts wordt verhoogd ten behoeve van een vrije kruising met rijksweg 11 bij „de Vink", waardoor tevens de aldaar over de Rijn gelegen spoorbrug een grotere vrije hoogte verkrijgt, hetgeen voor de scheep vaart een aanzienlijke verbetering zou betekenen. Alles overziende zijp B. en W. van- oordeel, dat het belang van de ge meente gebiedt op de bovenomschre ven transactie in te gaan. Het Kath. Beroepskeuzebureau te stelling eveneens provinciaal subsi- Leiden heeft de gemeente om subsi die gevraagd. B. en W. menen, dat hier een taak voor de gemeente ligt. Dóór een on juiste beroepskeuze wordt het econo misch leven nadeel berokkend, door dat de arbeidsprestaties van de be trokkene beneden het peil blijven, dat bereikbaar is. Daarnaast echter is een juiste beroepskeuze van grote betekenis voor het levensgeluk van de werknemer en zijn gezin. Dege ne, die als gevolg van een onjuiste beroepskeuze in zijn arbeid geen vreugde vindt, zal ln zijn persoonlijk leven daarvan de terugslag onder vinden. Met het oog op een en ander menen B. en W., dat het werk van de beroepskeuzebureaux, die dit alles trachten te voorkomen, steun van gemeentewege verdient. Gelet op de kosten van een advies plm. 30.en op de voorhanden mogelijkheden tot dekking daarvan, achten B. en W. het door het Regio naal Bureau Leiden van de Katho- lieke Paedagogische Beroepskeuze bureaux gevraagde subsidie van 7.50 per advies redelijk. Zij zouden dit subsidie eveneens willen zien toegekend aan de Leidse Christelij ke Stichting voor School- en Be roepskeuze en aan andere bureaux, welke adviezen ten behoeve van Leidse ingezetenen uitbrengen, met deze beperking evenwel welke trouwens eveneens geldt voor het Katholieke Bureau dat het subsi die nimmer meer zal bedragen dan nodig is om de kosten van een ad vies, voor zover deze niet op andere wijze kunnen worden bestreden, te dekken. Het lijkt B. en W. verder, zulks met het oog op de door de pro vincie gestelde eisen om voor subsi die in aanmerking te komen, gewenst te bepalen dat het subsidie slechts wordt uitgekeerd, voor zover de in- Burgerlijke Stand Geboren: Joseph, z. v. A. Cornet en C. Paauw; Petrus Abraham Wil helmus. z. v. A. W; Lamboo en W. Lepelaar; Johannes Pieter, z. v. J. Zaalberg en G. de Kruis; Gijsbert die geniet. Voor 1952 is het voldoende gelden voor een 40-tal gevallen uit te trek ken, voor 1953 ware op 70 gevallen te rekenen. Voor deze jaren kan dus worden volstaan met een bedrag van 300.resp. 525.op de gemeen tebegroting uit te trekken. BENOEMING LEDEN VAN DE RAAD VAN BEHEER DER SPORTSTICHTING Op 1 Januari zijn periodiek afge treden als lid van de Raad van Be heer van de Sportstichting de heren H. Zunderman Jr. (lid van de raad), G. van Ziwieten, P. J. Koole en J. C. F. Coers (allen behorende tot de groep van meerderjarige ingezete nen). Ter voorziening in deze vacatures bieden B en W de volgende aanbie dingen aan: vacature H. Zunderman Jr.: Ie. H. Zunderman Jr; 2e. J. H. Schuller. Vacature G. van Zwieten: le. G. van Zwieten; 2e J. Beekman. Vacature P. J. Koole: le. P. J. Koole; 2e J. Cats. Vacature J. C. F. Coers: le. J. C. F. Coers; 2e. H. J. van der ADRES W. VIS I.V.M. VORDERING VAN HET PERCEEL LEUVEN STRAAT 4 In dc zitting van 13 November 1952 stelde de raad omprae-advies in han den van B en W een adres van W. Vis, Bothastraat 1, ter zake van de Vordering van de woning Leuven- straat 4. Het is belcerld, dat de vorde ring van woonruimte geschiedt door een daartoe bij de wet aangewezen instantie. De onderhavige vordering heeft op regelmatige wijze, overeen komstig het advies van de Commissie van Advies, na overweging van alle daarbij betrokken belangen plaats gehad. Bovendien is de wettelijk toe gestane vergoeding voor verhuiskos ten enz. in verband met de vordering uitgekeerd. Het ligt, naar het oor deel van B en W niet op de weg van de raad, in te gaan op het verzoek van adressant om te dezer zake een onderzoek in te stellen, te minder, Jan, z. v. C. van der Blom en e" dè daar. zi> niet bevoegd is in deze be dong; Nicoiaas Johannes Franciscus, I fhs81?8?n 'c nemen- J c".w v,er20f z. V. N. J. M. Breedeveld en T. Kulk: I kcn het "dres voor kennisgeving te C. Montagne en onderhavige toewijzing alsnog onge daan te maken en verzoekt het ver huren van winkels door woning bouwverenigingen te binden aan de regelen, door de Leidse Midden standscentrale in haar schrijven van 17 November 1952 voorgesteld. Uit een ingesteld onderzoek is in tussen het volgende gebleken. Om trent het exploiteren van de winkel is door de N.V. „de Hoop" overeen stemming bereikt met T. H. G. v. d. Hulst uit Voorschoten. Deze bleek ook door de Leidse Middenstands centrale genoemd te zijn als candi- daat voor het hurqp van een der 8 winkels in meergenoemd plan. Naar B. en W. van de zijde van L.M.C. nog werd medegedeeld, was deze niet- Leidenaar voorgedragen, omdat er onder de Leidse ingezetenen geen candidaten te vinden waren, die over voldoende geldmiddelen beschikten om een bedrijf op te zetten of te ver plaatsen. Intussen heeft het bestuur van de woningbouwvereniging „Ons Doel", die de onderhavige winkel in beheer en exploitatie heeft, deze niet verhuurd aan de N.V. de Hoop", maar aan T. H. G. v. d. Hulst recht streeks. Met een getroffen regeling tussen die N.V. en de huurder be hoeft het verenigingsbestuur zich niet in te laten. Na deze uiteenzetting zal de Raad, naar B. en W. vertrouwen, van oor deel zijn, dat er geen aanleiding be staat in deze stappen te doen. Im mers het onderhavige winkelpand is •verhuurd aan een door de Leidse Middenstandscentrale genoemde can- didaat en deze Centrale -heeft voor eventuele verdere verhuringen van winkels overeenstemming bereikt met het Federatiebestuur omtrent het dan te plegen overleg. Loewenguth Kwartet voor Maatsch. vToonkunst Het 3e Toonkunstconcert gaf gis teravond weer iets te genieten, dat men niet dagelijks te horen krijgt. Het Loewenguth Kwartet is een strijk-ensemble uit Parijs, le en 2e viool worden gespeeld door Alfred Loewenguth en Maurice Futri, Ro ger Roeke speelt alt en Pierre Bas- seux, cello. Een geweldig •ensemble- pel wordt door hen gegeven, terwijl elk der vier spelers een virtuoos op zijn instrument is. Aangevangen werd met „Kwartet C gr. t. K.V. 465" van Mozart, Het is 't 0e van de Haydn Kwartetten, met een Adagio-Inleiding tot deel I. In Mozart's tijd berucht om z'n dis sonanten in de inleiding, waarom het de naam dissonontenkwartet heeft gekregen. De vertolking van dit kwartet vonden wij 't minst mooi, omdat men even moest wennen aan de klankontwikkeling van 't ensem ble dat zeer kernachtig klinkt; met als tegenhanger niet altijd de pare lend delicate toon welke Mozart's karakter vraagt met uitzondering van het menuet, dat zeer spranke lend werd gehouden. Het „Kwartet no. 2 van opus 92 in F gr. t." van Prokofjew heeft sterk geboeid, èn door het voortref- JAMIN OP ZONDAG NIET GEOPEND. In» een adres van C. Jamin N.V. te Rotterdam wordt verzocht te bepalen, dat winkels, waarin chocolade en sui kerwerken worden verkocht, op Zon dagmiddag gedurende 4 uren geopend mogen zijn. Naar aanleiding van dit verzoek delen B. en W. mede, dat naar hun oordeel plaatselijke om standigheden die aanleiding zouden geven de gevraagde regeling ln» te voeren, niet aanwezig zijn. Ook ove rigens is ons de wenselijkheid tot het opnemen van een desbetreffende be paling in de Verordening op de Win kelsluiting niet gebleken, daar ver zoeken van winkeliers van bedrijven, soortgelijk aan dat der N.V. Jamin, niet zijn ingekomen. Hetgeen adres sante als motivering voor haar ver zoek aanvoert n.l. het vreemdelin- genbezoek des Zondags, de plotselin ge behoeften der ingezetenen aan chocolaterie-waren en de behoefte van de jeugd aan snoeperij kan een regeling als gewenst niet recht vaardigen. Voorts is er een verzoek van C. Jamin N.V. om geen gebruik te ma ken van de bevoegdheid in2ake het vaststellen van een verplichte halve- dagsluiting voor de winkels in cho colade en suikerwerken in deze ge meente. Met betrekking tot dit ver zoek delen B. en W. mede, dat re gelingen betreffende de verplichte halvedagslulting in deze gemeente slechts dan eventueel worden» inge voerd, wanneer een meerderhèid der betrokken bedrljfshouders een daar toe strekkend verzoek Indient. Daar zodanige verzoeken niet zijn ingeko men, stellen B. en W voor het adres voor kennisgeving aan te nemen. Door enige viswinkeliers is aan het College verzocht le bevorderen, dat een regeling wordt getroffen, krach tens welke het wordt totgestaan de viswinkels van 12 tot 24 uur voor het publiek geopend te hebben. Het is B. en W. gebleken, dat een grote meerderheid van de belanghebbende viswinkeliers de door de verzoekors gevraagde regeling niet wenst. Uit dien hoofde kunnen zij vooralsnog geen vrijheid vinden de Raad voor te stellen een zodanige regeling in te voeren. Deze aangelegenheid is thans in onderzoek bij het Bestuur van de Leidse Middenstands-centrale. Kltty. J. de v oiv.1 iui utt Hjjticcu vau ue ue- r-, -, groting der gemeente voor het dienst- Kranen^Hendncus jaar 1953 en de begroting voor dat dienstjaar van de Inrichtingen „Ende geest" c.a., van het Gemeentelijk Grondbedrijf, van de Gemeentelijke Reinigingsdienst, van de Gemeente lijke Werkplaats, van de Gemeente lijke Dienst voor Sociale Zaken, van de Dienst van Gemeentewerken en van het Gemeentelijk Financierings fonds. Voorstel inzake het toetreden van de gemeente als lid tot de vereniging Gasbedrijven en tot de vereniging Elcctriciteitsbedrijven. Voorstel inzake het verhogen van het aan de Vereniging tot Bestrijding der Tuberculose voor het jaar 195: toegekende subsidie met 7.000 26.000.—. Voorstel inzake het toekennen van een subsidie in de kosten van het in dividueel onderzoeken van Leidse in gezetenen aan instellingen welke zon der winstbejag zich het geven van beroepskeuzevoorlichting ten doel stellen. Praeadvies op een tweetal adressen van C. Jamin N.V. te Rotterdam be treffende de winkelsluiting. Jacobus Maria. z. v. J. A. Boereboom en A. M. Brueekér: H-endricus, z. v. H. Rcijken en A. Ouwerkerk; Theo- dor Piere Johannes, z. v. J. Bakker en L. B. P. Compter; Paul us Cor nells Marin us Freddy, z. v. M. de Graaf en M. W. Saarloos; Ronald, z. v. K. van der Putten en W. P. Feen- stra; Karoline, d. v, K. Boehlee en S. G. Lares; Hendricus Hubertus Antonius, z. v. M. H. Visser en J. M. van Zon; Johanna, d. v. L. Tegelaar en C. E. Sloos; Maartje Ariea, d. v. M. J. Boting en M. A. Nijgh; Frede- rika Adriana Maria, d. v M. de Groot en T. de Berg; Josephus Cor- n.elis, z. v. C, S. van Rijn en A. Heij- neman; Alida Cornelia, d. v. H. Dijk- *°t 1 stra en M. Malipaard; Kajsa Ingrid, d v. W. P. Mens en A. van der Voort; Johannes, z. v. C. Goudberg en C. J. van de Wal; Franciscus Her- manus, z. v. L. Schoonheim en J. Pardob. Overleden: G. W. Seisveld, man, 63 j.; G. van VHet, man, 63 j.; J. A. A. van Zeist, dochter, 9 maanden; A. E. Habraken, wedir, 70 j.; M. van Rijn, wed. van Stol, -79 j.; M. de Mag stand, bedrijf melkwinkel huren? In een adres van de Leidse Melk handel, wordt bezwaar gemaakt tegen de toewijzing van een winkel in net plan der 494 woningen c.a. ten Zui den van de Haagweg aan een stan- daardisatiebedrijf. Behoudens de inmenging van B. en W. ter uitvoering van de Woon- ruimtewet, berust de verhuring van de aan woningbouwverenigingen in beheer en exploitatie gegeven wo ningen en winkels geheel bij de be sturen der desbetreffende verenigin gen. Adressant maakt er bezwaar tegen dat een winkel in dit plan is ver huurd aan een standaardisatiebedrijf uit Katwijk a. d. Rün, nl. de N.V. Melkinrichting en Zuivelfabriek „De Hoop", welke "N.V. geen detailhandel drijft, maar een middenstander tracht te vinden, die bereid is* als on derhuurder op te treden en het melkbedrijf in de winkel te leiden De Leidse Melkhandel roept dan ver- Meij, huisvr. van Van Helden, 80 j. der de hulp van de Raad in om de Dinsdag 13 Januari. In de Leliestraat liepen gistermid dag twee vrouwen te colporteren met een blaadje van een of andere vrouwenbond. De prijs was 15 cent. Er werd bij verteld, dat de opbrengst diende ter ondersteuning van dc vrouwen die in een concentratie kamp gezeten hebben, zowel katho lieke als protestantse, kortom: alle gezindten. Bij nader onderzoek bleek echter, dat dit blaadje bedekte com munistische propaganda was. Reden waarom de mensien gewaarschuwd worden tegen dergelijke colporteren de dames. Na de vorst van de laatste dagen is de toestand van de Leidse IJsbaan zodanig, dat deze hedenavond weer N.V. LEIDSCHE DUINWATER MAATSCHAPPIJ KEERT 8 V, PCT. UIT. In de buitengewone vergadering van aandeelhouders der N.V. Leid- sche Duinwater Mij-, gehouden op Zaterdag 1.1„ werden de balans en de verlies- en winstrekening over het boekjaar 1951 goedgekeurd. Het di vidend werd vastgesteld op 8 y. pet., hetgeen voor de gemente Leiden neerkomt op een rendement van 2,83 pet., waaruit zij rente en aflos sing der aangegane geldlening moet betalen. opengesteld kan worden voor het pu bliek. Wanneer alles goed blijft gaan, zal de baan ook morgenmiddag ge opend zijn. Gistermorgen om elf uur kreeg de 33-jarige arbeider J. V., wonend aan de Kastanjekade, bij 't takelen van bouwmaterialen op het terrein van dè Sted. Lichtfabrieken aan de Langegracht, een ijzeren plaat bo ven op z'n hoofd Met een bloedende hoofdwonde werd hij door de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis gobracht. Morgenochtend oir kwart voor acht zal. uitgaande van de K.V.P., afd. Leiden, in de Hartet rugkerk een H. Mis opgedragen worden voor de zie- lerust van oud-voorzitter mr. E. Bol- sius. STADSKOK. LEIDSE SPAARBANK. Ontsparing in December. In de maand December 1952 werd er bij dc Leidse Spaarbank ingelegd 613.329.88 en terugbetaald 690.694,96. Het aantal nieuwe boek jes bedroeg 257 en het aantal afbe taalde boekjes 107. Op 5.001 rekenin gen van deelnemers aan de Af- haaldienst werd f 74.948,50 bijge schreven. Er werden 756 busjes ter lediging aangeboden met een gezamenlijke inhoud van f 8.336,77. Het bij de Jeugdspaardienst gespaarde bedrag was ƒ289,35. Het tegoed der 31J560 inleggers bedroeg aan het einde der maand f 17.401.125.91 (inclusief bij geschreven rente). felijk levendig spel, het rhythme, de dynamiek, èn dc opbouw. Men kon genieten -en deed dit ook van de to naliteit van het rhythme met obsti nate wendingen, hoekig cn gecaden- seerd van de stalen hardheid, met af en toe een meer gevoelige thema tiek. Stoer en prachtig is het werk uitgevoerd. Ten slotte Beethoven's „kwartot a kl. terts, het 15c van op. 132". Dc gevoelsinhoud houdt verband met een ziekte, waarvan de componist destijds genezen is. 't Is een pronk juweel in de kwartetlitteratuur, diep doorvoeld en toch zo brillant. Het kwartetspel van deze avond is ge perfectioneerd, absoluut homogeen; verbluffend in technisch opzicht, <?n overtuigend. De voortreffelijke uit voering, welke vol was van boeiende vitaliteit en geladen energie, werd door de goed gevulde schouwburg geestdriftig toegejuicht, eindigend in een staande ovatie. J. KORTMANN. GRIEKSE ACTRICE IN LEIDEN. Onder auspiciën van dc gezant van Griekenland zal de Griekse actrice Elsa Verghis op 23 Januari des avonds een voorstelling geven» in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal alhier. Het programma, dat de actrice daar ten tonele zal brengen, bestaat uit karakters uit de oude Griekse trage die. In de vorm van solotoneel brengt zij gedeelten uit „Iphigenela in Tau. ris", uit „Agamemnon" van Aeschy lus, en uit „Medea" van Euripides. De avond zal besloten worder. met een voordracht van 2 volksliederen uit de 18e eeuw. De bedoeling is een indruk te geven, hoe het moderne Griekse theater de antieke stukken speelt. Else Verghis zal deze opvoe ringen geven in het moderne Grieks, maar voor elk bedrijf zal in het Ne derlands een explicatie worden ge geven, zodat de aanwezigen het des betreffende gedeelte goed zullen kun nen volgen. De avond in Leiden wordt georganiseerd door het Neder lands Instituut voor het Nabije Oos ten. KATWIJK AAN DEN RIJN In verband met do bijschrijving van rente per 31 Dcc. '52 verzoekt het bestuur da Spaarboekjes ten kantore der Bank in te leveren in de week van 14 tot 17 Jun. en weer terug te halen op Woensdag 21 en Donderdag 22 Jan, nam. tussen 2 uur cn 4.30 uur en des avonds tussen nalf en 8 uur. Op 21 en 22 Jan. nam. geen andere bankzaken, en geen busjes ledigen. (Advertentie.) HAAGSCHE SCHOUW IJsfeest. In „Dc Groote Vink" werd gisteravond het traditionele IJsfeest gevierd, waarvoor dc be langstelling zoals ieder jaar weer bijzonder groot was. De voor zitter, de heer W. Derogé, verwel komde de leden met hun aanhang, waarna een cabaretgezelschap uit Rotterdam een gevarieerd program ma bracht, dat enige malen hinder ondervond van het rumoer achter in de zaal. Van de nummers bleek men vooral het optreden van een accordeon-duo zeer tc waarderen. Namens de feestcommissie sprak de heer L. Meyer na afloop hartelijke dankwoorden tot de artistcrwaarna het bal begon, dat met medewerking van „The Skyliners" tot diep in dc nacht voortduurde. Laatste Berichten DE ROOFOVERVAL OP DE BOERENLEENBANK TE BLARICUM. Over dc roofoverval op dc Cooö- peratievc Boerenleenbank tc Blari- cum hebben wU nog hot volgende vernomen: Men meende aanwijzingen to heb ben, mede door de verklaring van de Hilversumse taxichauffeur, dat in Hilversum wel een spoor van de da- ders zou zijn tc vinden. In deze me ning werd de politie nog gesterkt toen dc chef van een herenmodema gazijn tc Hilversum haar mededeel de, dat daar ccn man Zaterdag avond aankopen had gedaan, die over veel gold bleek te beschikken, hetgeen dc aandacht had getrokken van het winkelpersoneel. Het resul taat van een en ander was, dat Zon dagmorgen word overgegaan tot de arrestatie van tweo mannon in het verzorgingskamp voor a-socialen en ex-politieke delinquenten „Drakcn- burgh" onder de gemeente Baarn. Een hunner gaf ccn voldoende alibi, zodat hij weer moest worden vrijge laten. De andere. T. genaamd, ongeveer 2b jaar oud, is door de taxichauffeur Donderdagavond van Hilversum naar Blaricum vervoerd. De chauffeur herkende hem pertinent. Zondag middag werd in hetzelfde kamp ge arresteerd de ongeveer 28-jarige Dc R.. die oorspronkelijk Zondagmorgen de wijk wilde nemen naar Nijmegen, doch dit blijkbaar te gevaarlijk vond. Ook deze is door dc chauffeur her kend. Bij oen confrontatie met de kassier van de bank en dions client Lamphen waren beiden minder po sitief in hun verklaringen. De ge- pakten zijn oud SS-ers. T. is in Han nover geboren, ongehuwd. Hij bezit de Nederlandse nationaliteit. De R. is gehuwd geweest. Beiden ontken nen iets met de overval uitstaande te hebben. Men zoekt nog naar een derde man, die naar men vermoedt het geroofde geld in zijn bezit heeft. Gisteren is de overval opnieuw gere construeerd, maar dit leverde geen nieuwe aanwijzingen op.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 3