RIJNSTREEK groene laiel DINSDAG 13 JANUARI 1953 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 ALPHEN AAN DEN RIJN Kath. Middenstand vergaderde lil de Maandagavond in hotel „Centraal" tc Alphen aan den Rijn gehouden eerste vergadering in dit jaar van de pl. kath. middenstands- ver. heelt de heer J. Bakker, dir. van het Diocesaan Bureau van deze standsorganisatie, op afdoende wijze verklaard, dat de terugkeer van de principiële vak- en standsorganisa ties, na de laatste oorlog niet alleen gewenst maar meer dan ooit gebo den is geweest. Spr. ging in vogelvlucht het ver leden na van de kath. middenstands organisatie toen ze werd opgericht, voortkomende uit de neutraliteit, waarin de opvatting de overhand had, dat de Kerken geen taak had den op maatschappelijk terrein. In die dagen is dan ook de noodzaak van de principiële organisaties goed ingezien. Terugkeer tot de christelijke maat schappij houdt in, dat de maat schappij vol was en nog is van ver houdingen op maatschappelijk terrein, die niets meer met het christen dom uitstaande hebben. Spr. herinnerde aan de komst van de Pauselijke encyclieken en wees op de toestanden, die het verderfe lijk individualisme in de hand werk ten en welke door de Pausen zijn be streden. Sprekend over de na-middeleeuw se tijd zeide spr.. dat het verstande lijk anti-christendom de grootste dwaling der latere jaren is te noe men. Geestelijke armoede werd ge- Bestrijding van mond en klauwzeer De persdienst van het ministerie van landbouw meldt: Bij het uitbre ken van het mond- en klanwzeer in 1952 is de Nederlandse veestapel op grote schaal ingeënt. De onvatbaarheid van het rundvee is thans als gevolg van de niet on beperkte werkingsduur van het vac cin aanzienlijk verminderd, zodat het enten thans weer noodzakelijk is ge worden. Dit blijkt ook uit het voor komen van gevallen van mond- en klauwzeer, die in de afgelopen we ken in enkele delen van het land zijn geconstateerd. Aangezien is komen vast te staan, dat de besmetting zich hoofdzakelijk heeft voorgedaan bij rundvee, dat kort daarvoor op de markten is aan gekocht, is de minister van lanbouw, visserij en voedselvoorziening voor nemens, met ingang van 1 Februari 1953 oen vervoersverbod af te kondi gen voor rundvee met uitzondering van dieren, die minstens veertien WfV ken geleden en hoogstens zes maan den geleden zijn ingeënt. Men late dus tijdig, inenten. De uitzondering geldt eveneens voor kalveren bene den de zes weken. Het ligt boven dien in de bedoeling van de minister de vergoeding voor koeien, die na een nader vast te stellen datum we gens besmetting met mond- en klauw zeer worden geslacht, met 20 pet. te verminderen. De maatregelen heb ben tot doel weder optreden van mond- en klauwzeer in ons land zo ^grondig mogelijk te voorkomen, al dus deze mededeling. EISENHOWER BESLUIT COMMISSIE TE VORMEN VOOR LEIDEN VAN DE KOUDE OORLOG De New York Times meldt, dat de toekomstige Amerikaanse president, Eisenhower, heeft besloten een com missie in te stellen voor de koude oorlog. Deze commissie zal plannen voor „psychologische strategie van de Ver. Staten" moeten opstellen en sa men bundelen. Naai- verluidt zal de commissie onder leiding komen te staan van William H. Jackson, een New Yorkse bankier. Hij is tijdens de oorlog de plaatsvervangende chef geweest van de geheime dienst van het leger van generaal Omar Brad ley. Later was hij plaatsvervanger van generaal Bedell Smith, de chef van het hoofdkwartier van de Ame rikaanse geheime dienst. CHURCHILL STELT VERDEDIGINGSVERDRAG VOOR ZUID-OOST AZIË VOOR Uit gewoonlijk goed ingelichte kringen te New York is gemeld, dat de Britse eerste minister, Churchill, Eisenhower onlangs te New York heeft voorgesteld een verdedigings verdrag voor Zuid-Oost Azië in het leven te roepen naar voorbeeld van het Noordatlantisch pact. Alle niet- communistische landen in Zuid-Oost Azië zouden zich bij dit verdrag kun nen aansluiten. Ook landen, die in dit gebied belangen hebben, zouden kunnen toetreden. Voor een dergelijk verdrag kan worden gesloten, dient er eerst overeenstemming te komen tussen Groot Brittannië en de Ver. Staten over de te volgen politiek ten opzichte van de communistische rege ring van China. Hierbij doet zich de moeilijkheid voor, dat de Britse re gering de regering te Peking wel, maar de Amerikaanse haar niet heeft erkend. Ook is het mogelijk, dat sta ten als India en Birma niet willen deelnemen aan een verdrag, dat de schijn zou kunnen wekken tegen ze kere buurstaten gericht te zijn. Men neemt aan, dat Foster Dulles, de aanstaande minister van buiten landse zaken, op zijn reis naar Zuid- Oost Azië, die hij in het komende voorjaar zal ondernemen, de taak op zich zal nemen deze landen te bewe gen tot een dergelijk pact toe te treden. volgd door economische achteruit gang. Los gemaakt van de boven natuurlijke sfeer voltrok zich weldra een proces van diepe tragiek: slafe- lijke dienstbaarheid van de mens aan de materie en ontwrichting van de samenleving. Na dit te hebben geconstateerd wees de heer Bakker de weg terug aan: verdieping van het godsdienstig leven, betrachting van de sociale rechtvaardigheid, beleven van de so ciale liefde en apostolaats-actie. En hiertoe is juist de principiële vak- en standsorganisatie zo brood nodig. Het volgend onderwerp, dat spr. behandelde was de groei van de PB.O. die haar historie reeds vindt vele jaren vóór de oorlog. Nadat spr. alle kath. middenstan ders had aangespoord de iegen vrije principiële organisaties met de daad lidmaatschap te schra gen, maande de heer Bakker onze staatkundige eenheid te herstellen, te beginnen van onder af, dooi- lid te worden van de pl. afd. van de KVP. De g.a. kapelaan F. C. Verheul, benadrukte hetgeen de heer Bakker had betoogd met betrekking tot de principiële vak- en standsorganisa ties. De voorz., de heer H. van Deuren, riep aller medewerking in. Het kernwerk o.l.v. pater Rcmbertus ver loopt goed. Spr. herinnerde aan het gouden feest van de Diocesane kath. middenstand en vroeg aller geldelij ke steun voor hei, nieuwe altaar in de Kathedraal te Haarlem. Start goederenmarkt thans definitief In de gisteravond in Hotel ..Cen traal" te Alphen aan den Rijn gehou den vergadering van de pl. kath. middenstandsvereniging, bevestigde de heer C. J. Winninghoff, lid van de adviescommisie tot het instellen van een weekgoederenmarkt, ons eerder in dit verband gepubliceerd bericht, dat deze weekmarkt in deze gemeente in Maart a.s. zal starten. Als streefdatum is vastgesteld Don derdag 19 Maart. De Donderdag werd als de meest geschikte dag gekozen, i.v.m. weekmarkten in de omgeving. De desbetreffende advies-commis sie had, behalve de moeilijke keuze van de dag, zich ook nog bezig te houden met de vraag waar de markt het beste kon worden gehouden. Er moest wordén gekozen uit een vier tal naar voren gebachte punten in de gemeente. Het waren het Toussaintplein, het Sint Jörisplein, parkeerplaats naast het Nutsgebouw en tenslotte het Aetherklanken HILVERSUM I, 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA VARA 7.00 Nieuws. 7.13 Gramofoon- muziek. 8.00 Nieuws en weerberichten 8.18 Gramofoonmuziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gramofoonmuz. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gramofoonmuziek. VPRO: 10.00 Schoolralio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 RVU: prof. dr. ir. M. J. Dols: „Wereldvoedselproble men". 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Orgel en trompet. 13.00 Nieuws. 13.15 Commentaar. 13.20 Dansmuziek. 13.45 Gramofoon muziek. 14.00 „De weg omhoog", causerie. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Voor de kinderen. 15.30 Voor de jeugd. 15.50 Blokfluitensemble. 18.10 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken 17.15 Accordeonorkest en solist. 17.50 Regeringsuitzending: W. Ruys: „Het onderwijs aan het Nederlands spre kende kind in Indonesië". 18.00 Nieuws. 18.15 VARA-Varia. 18.20 Reportage. 18.30 RVU: dr. H. Groot: „Nieuwere onderzoekingen over het melkwegstelsel". 19.00 „De katholie ken en het Socialisme", toespraak. 19.15 Instrumentaal kwartet. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Amusementsmuziek. 20.45 „Café Paradis", hoorspel. 21.55 Lichte muz. 22.20 „De ontdekking van de Insu line", causerie. 22.35 Strijkkwartet. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.2024.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 m. 7.00—24.00 NCRV NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gramo foonmuziek. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gramofoonmuz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbe richten. 8.15 Gewijde muziek. 8.43 Gramofoonmuziek. 9.00 Voor de zie ken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gra mofoonmuziek. 10.10 Idem. 10.30 Morgendienst. 11.00 „Joh. Brahms", hoorspel. 12.00 Pianoduo. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Amusementsmuziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Prot. Interkerke lijk Thuisfront. 13.20 Mandoline-en semble. 13.50 Instrumentaal kwintet. 14.20 Gramofoonmuziek. 14.45 Voor de meisjes. 15.00 Jeugdconcert. 15.45 Gramofoonmuziek. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgelspel. 17.50 Militaire causerie. 18.00 Alt en piano. 18.30 „Vrouwenwereldgebedsdag", causerie 18.45 Geestelijke liederen. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Boek bespreking. 19.25 Gramofoonmuziek. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Gramofoonmuziek. 20.00 Radiokrant. 20.20 Strijkorkest en solist. 21.00 "Je zus Christus en de wereldreligies", causerie. 21.20 Vocaal ensemble en solisten. 21.40 Gramofoonmuz. 22.00 Viool en clavecimbel. 22.30 Interna tionaal Evangelisch commentaar. 22.40 Gramofoonmuziek. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws en SOS- berichten. 23.15—24.00 Gramofoon muziek. Condradpleindat speciaal door de winkeliers in de Raadhuisstraat was geadviseerd. Na veel wikken en we gen achtte men met grote meerder heid het eerstgenoemde plein de meest geschikte plaats, mede uit ver- keers-technische overwegingen van de zijde van de verkeerspolitie. Het is evenwel niet uitgesloten, dat indien de week-goederen-markt een langer leven dan één jaar wordt be schoren, deze in de toekomst zal ver huizen naar de parkeerplaats in de Hooftstraat, naast het Nutsgebouw welk terrein dan t.z.t. door afbraak van de daar nog staande oude wo ningen tot dit doel speciaal zal wor den ingericht. Er zullen voorlopig 40 a 45 stands worden ingericht. De stands worden kant en klaar aan de gegadigden verhuurd Blijkens de nu reeds ingekomen verzoeken, bestaat er behalve bij de rivier- en straathandel, ook van de zijde van middenstander veel animo. De gemeente zal echter bijtijds een hiertoe strekkende oproep publice ren. Bereikt is, aldus de lieer Win ninghoff, dat ook plaatselijke mid denstanders aan de week-goederen- markt zullen mogen deelnemen, met dien verstande evenwel, dat zoveel mogelijk de markthandel voorrang kriigt. Ook zal worden togezien, dat niet bepaalde branches domineren. Voorts is aan het gemeentebestuur geadvi seerd. dat de huidige advies-conrmis- sie, die dus het voorbereidend werk heeft verricht en zich derhalve vol ledig in de materie heeft kunnen in werken. zal worden omgezet in een permanente marktcommissie, n na volging ven andere gemeenten. Hoornse Damclub In de weke lijkse bijeenkomst van de leden van de Hoornse Damclub te Alphen aan den Rijn werden twee belangrijke zaken behandeld Het ene betrof de viering van het 20 jarig bestaan van de club. het andere het afscheid van 'het lid Hb. de Vos. die de club mede heeft helnen oprichten en nu, in het vooruitzicht van een mooie herden kingsavond, wegens vertrek naar el ders, afscheid nam van zijn clubge noten. Voor wat het feest betreft, deelde de voorz.. de heer M. de Groot mee, dat dit plaats zal hebben op 19 Jan. a.s. „De Sleutelspelers" en ..The South Sea Serenaders" uit Leiden zullen respectievelijk een vrolijk to neelstuk en Hawaiianmuziek bren gen. Ook znl een wedstrijd worden ge speeld. Hiertoe worden nog plannen uitgewerkt De minder prettige mededeling be trof het heengaan van genoemd lid. Het was de heer M de Groot een behoefte de heer Hb. de Vos hartelijk dank te^ zeggen voor wat hij voor de H.D C. èn als trouw iid èn als ijverig bestuurslid heeft gedaan. Ter herin nering boor hij hem eenzilveren vul potlood aan. De heer de Vos dankte hiervoor, alsmede voor de prettige samenwer king en nam afscheid van alle H.D.C.- damvrienden. Zijn belangstelling voor de prestaties van H.D C. hoopt hij vanuit de hoofdstad levendig te zullen houden. Geb.: Jannetje T., d. v. A. Maas kant en J. v. d. Zwart: Robert, z. v, J. Oomen E. van Suijdam; Johannes H., z. v. C. K. van Enkhuizen on G. J. v. d. Vlies; Paulus J. M., z. v. N. F. de Heij en J. Janmaat; Johannes A. M., z. v. J. G. S. v. Zaal en C. J. Straathof; Gerard us A., z. v. Th. H. Hijman en Aletta Esveldt; Jozef A„ z. v. J. M. Moerings en M. C. Ver meulen; Martinus P. G„ z. v. J. L. v. Tol en A. v. d. Hoogen; Nelly S. H., d. v. P. M. Heemrood en H. Kalsho- ven; Louise A., d. v. A. P. v. d. Vlies en A. Deventer; Antonius J., z. v. G. Th. Hogenboom en A. M. Hou- dijk; Hendrika J.. d. v. N. Oostveen en L. Verboom; Anna, d. v. N. Oost veen en L. Verboom; Maria D., d. v. W. Breeveld en J. Uithol; Anna W., d. v. N. Doelman en P. Niesing; Trijntje A., d. v. J. Koelewijn en W. Kampert. Huwelyksaang.: Lambertus W. Leeuwenhoek, 32 jaar en Guurtje Minne, 23 jaar; Marinus C. Roosen- malen, 26 jaar en A. M. den Horder, 23 jaar; Antonius. van Veen, 35 jaar en Johanna M. Rombouts, 32 jaar. Huw.: Leonardus B. Zaad, 26 jaar en Johanna W. Grobben, 24 jaar; Wicher Vaartjes, 19 jaar en Aartje J. G. van der Ham, 16 jaar; Cornelis van Diggele, 24 jaar en Maria A. Dirkzwager, 22 jaar; Pieter J. Groot, 29 jaar en Willemijntje N. Boerefijn, 30 jaar; Marinus A. van Luiing, 26 jaar en Elisabeth van de Meent, 21 jaar. Overl.: Geertrui Th. van Schip, 78 jaar, wed. van W. N. Vreeswijk; Johannes van den Berg, 68 jaar; Dirk van der Ster, 77 jaar; Sjoerd Duiker, 73 jaar; Pieter Kolster, 57 jaar. i BOSKOOP Loop der bevolking gedurende 1952. Blijkens de officiële cijfers is het inwonertal der gemeente in de loop van het jaar 1952 met slechts één toegenomen. Op 1 Janpari 1952 bedroeg het totaal aantal inwoners 9016. Hiervan behoorden 4559 per sonen tot het mannelijk geslacht en 4457 to. het vrouwelijke, zodat in Boskoop een overschot aan mannen bestaat van 102. Gedurende het jaar. 1952 werden geboren 228 personen," waarvan 109 van het mannelijk en 119 van het vrouwelijk geslacht. Er vestigden zich 156 mannen en 131 vrouwen. Door overlijden verminderde het aantal inwoners met 35 mannen en 37 vrouwen. Er vertrokken 240 man nen en 202 vrouwen, Onder dit totaal van 442 bevonden zich 117 emigran-! ten. Aantal mannen op 1/1 '52, 4559 vermeerderd met 109 geboorten en 156 vestigingen werd dit 4824; ver minderd met 35 overledenen en 240 vertrokken blijft het aantal man nen op 1 Jan '53 4549. Vrouwen op 1/1 '52 4457 119 geboorten en 131 gevestigden wordt dit aantal 4707. Overleden 37 cn vertrokken 202 blijft het aantal 4468, zodat het man nelijk overschot is gedaald van 102 tot 81, Het totaal aantal inwoners be droeg dus op 1 Jan. '53 9017 dit is één meer dan op 1 Jan. '52. Geborem: Geertruida Cornelia Aga tha, d. van M. A. B. L. van Meetelen en W. Tiemersma; Gerrit Jan, z. van H van Tol en J. A. Heinen; Cornelia Margaretha, d. van J. de Kooter en M. Blonk; Gerrit Johannes Ar ie, z. van J. A. van Eijk en H. J. van Tol. Ondertrouwd: I. Baelde 33 j. en A. van den Bos 29 j.; M. J. Kleijn 35 j. en M. W. Hoogland 31 j. Getrouwd: A. A. Nieuwsteeg 32 j. en M. W. Nieuwsteeg 29 j.; A. J. Bos 24 j. en W. J. Spaargaren 21 j. Overleden: Piet van Soest 51 j. BODEGRAVEN Geboren: Petronella Meta dr van J. BlankenMolenaar; Maria Johan na Cornelia dr van Th. BakkerJa- cobi. Ondertrouwd: Cornelis Hermanus Streng 22 jr en Catharina v. Galen- 22 jaar. Getrouwd: Johannes Weber en Tountje Beyeman: Cornells Uithol en Magdalena Jacoba Woudenberg. HOOGMADE K.A.B. Voorz. N. M. Lieverse kon in> zij openingswoord met ge noegen constateren, dat de belegde jaarvergadering op bevredigende wij ze bezocht werd. Tevens herdacht hij de overleden leden Jac. v. d. Ploeg en Andr. v. d. Ploeg en memoreerde dat junist zij een voorbeeld waren van trouwe vergaderingbezoekers en veel goeds aan de afdeling hadden gedaan. De secr. las hierna zijn jaarverslag en de penn. gaf een beeld van het gevoerde financiële beleid, waarbij bleek, dat een vooruitgang was ge boekt van 93.69 en het ledental met 3 verhoogd was. Het afgedragen bedrag voor het Kanunnik v. Schalkfonds bedroeg 69.06 on H.W.L. ƒ315.35. Ook Con cordia boekte vooruitgang ep bij de Centrale Volksbank was ƒ459.17 meer ingelegd dan uitgekeerd. De aftredende bestuursleden N. Lieverse, J. v. d. Pouw Kraan, C. v. d. Ploeg en J. v. d. Berg werden her kozen, waarbij de heer Lieverse we derom met alg. stemmen tot voorz. werd gekozen. In de kascommissie namen zitting J. Wolvers en Herman v. d. Star Hzr.-. Hierna volgde bespreking van de toneeluitvoering, waarbij werd beslo ten dat dit jaar 2 uitvoeringen ge geven zouden wordei voor leden en donateurs en geen feestavond, zoals tot heden gewoonte was geweest. Voor de rondvraag was geen animo. DE KWAKEL ERNSTIGE VAL OP HET IJS. De heer C. J. Zaal had bij het schaatsenrijden het ongeluk met zijn schaats in een scheur te komen. Hij kwam zeer ongelukkig ten val. Met een hoofdwond bleef het slachtoffer bewusteloos liggen. De E.H.B.O. was spoedig ter plaatse. Per draagbaar werd de heer Zaal naar zijn woning gedragen cn later per ziekenauto naar de dokter gebracht. Behalve de hoofdwonde had het slaohtoffer ook een hersenschudding opgelopen. LANGERAAR ERNSTIGE IJSONGEVALLEN. Het slechte onbetrouwbare ijs heeft ook hier enige personen een koud had bezorgd. De eersten waren een paar kinde ren; deze konden met ogenblikkelijk ten dienste staand reddingsmateriaal weer op het droge worden gebracht. Hun avontuur had geen ernstige ge volgen. Erger was het gesteld met mevr. v. d.~L., die haar fclnderen na ging om ze van het gevaarlijke ijs af te halen. Op een gegeven ogenblik verdween zij door het ijs, en hoewel zij gered is zijn de gevolgen toch nog zeer ernstig. Nadat door kunstmatige ademhaling het'bewustzijn was weer gekeerd, is waarschijnlijk door de koude het slachtoffer er ernstig aan toe. Zo ernstig, dat zij voorzien is van de laatste H. Sacramenten en ver voerd moest worden naar een zieken huis. NOORDEN Uitvoering „Excelsior" Zondag avond gaf de muziekver. Excelsior met medewerking van de R.K. To neelver. een uitvoering in de zaal van de Wed. de Leeuw. De heer A. Hoogervorst, voorz. van de muziek ver., opende de avond met een wel komstwoord. Daarna speelde de fan fare een aantal muziekstukjes. De toneelver. bracht het blijspel „Ge meubileerde kamers te huur." De speelsters en spelers speelden hun rollen uitstekend en als Karei de huisknecht, alias J. de Rijk, aan het woord kwam, bulderde de zaal van het lachen. ROELOFARENDSVEEN Vastenavond-uitvoering „Liefde voor Harmonie". Gisteravond had in de Pancratiuszaal de première plaats van de jaarlijkse Vastenavond uitvoeringen van „Liefde voor Har monie" voor donateurs en leden. Om precies half acht opende de voorz., de heer J. Bakker, de avond. Deze zeide verheugd te zijn dat zovele leden en donateurs aan de uitnodiging gevolg had-den gegeven en dankte hen voor de steun in het afgelopen jaar. Voorts dankte spr. de oud-voorz. de heer J. L. Koek, die in het afgelopen jaar deze functie heeft moeten neerleggen, voor het vele werk hetwelk hij altijd voor „Liefde voor Harmonie" heeft gedaan. Het corps van Liefde voor Harmonie bracht hierna o. 1. v. dir. de heer M. Niewint enige mooie ouvertures en marsen ten gehore. Een zestal leden bracht in de pauze nog enkele goed geslaagde stukjes. Na de pauze werd door de toneel groep van de K A. B onder regie van H. Hoogenboom het blijspel in drie bedrijven ,,'n Zeeman ging passsgie- ren" van Koos Beswino opgevoerd. Het applaus dat na elk bedrijf weer klonk bewees voldoende, dat ook dit gedeelte van de avond zeer in de smaak viel. De geestelijk adviseur, kapelaan SikkinK, sloo, dc avond met een feli citatie aan tonelisten en leden van „Liefde voor Harmonie" met deze mooie alleszins geslagd° avond. WOUBRUGGE Gemeenteraad. De raad van Wou- brugge komt 16 Januari a.s. bij eon met op de agenda o.a.: Wijziging ge meentelijk Ambtenarenreglement; Wijziging Van de gemeentelijke Bouwverordening; Verpachting ge meentelijk weiland; Verhuur van een perceel tuingrond; Spaarkas Noord- Nederlandse Gemeente; Verzekering gemeentegeldenSubsidie-aanvrage van het R.K, Lyceum te Leiden; Ver lichting opritten provinciale brug; Aanschaffing brandweermateriaal; Begrotingswijziging dienst 1952. ZWAMMERDAM Loop der bevolking. 1365 man nen en 1495 vrouwen woonden eind 1951 in Zwammerdam. Totaal 2860 personen Door geboorte was er een vermeerdering van 43 m. en 37 vr.; door vestiging 89 m. en 127 vr.. To tale vermeerdering 194 personen. Vermindering door overlijden 10 m. en 13 vr.; door vertrek 83 m. en 124 vr. Totale vermindering 66 personen, zodat de bevolking toenam met 66 personen en de gemeente thans 2926 inwoners telt. HOE wordt het weer? Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur. AANHOUDENDE VORST Plaatselijk mist of wolkenvel-' den, maar hier en daar ook op klaringen. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Lichte tot matige vorst. 14 Jan.: zon op 8.42 en onder 16.56; maan op 8.14 en onder 15.18 uur. Het meel in Suïoj.ia De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: OSLO mist. 4 c STOCKHOLM onbewolkt. 2 KOPENHAGEN regen. 1 AMSTERDAM nevel. 2 BRUSSEL onbewolkt. 3 PARIJS mist. 6 BORDEAUX onbewolkt. 6 NICE onbewolkt. 2 BERLIJN nevel. 1 FRANKFURT nevel. —2 MUNCHEN nevel. 4 ZURICH geh. bewolkt. 4„ WENEN geh. bewolkt. 4„ Vwcde HAAGSE POLITIERECHTER. Stuiversroman. Een chauffeur, monteur uit Bodegraven stond voor de Haagse Politierechter terecht voor een niet-alledaags feit. Hii had n.l. in de nacht van 13 Octooer jl. te Zwammerdam een vrouw door een trapgat naar beneder geslingerd. Zij kneusde daarbij een rugwervel, maar is nu weer helemaal hersteld. Het was een wonderlijke geschie denis. Verd. zou iets slechts hebben gezegd van de 17-jarige dochter van het slachtoffer. De moeder wilde hom of kuit en toog 's avonds tien uur naar het huis van verd. Hij was er niet. Ze gaf de moed niet op en kwam na het middernachtelijk uur terug Resoluut besteeg ze de trap pen, die leidden naar de zolder waar verd. in diepe rust was. Zij maakte hem wakker en vroeg wat of er waar was van zijn uitlatingen. Daarbij wandetiy fie auantuien aan Jiappie JCappy. (2) 37. De agenten renden weg om te zien of zij ergens een uitgang kon den vinden. Commissaris Grijpgraag en Bas Brom betastten de wand met brandkastjes, maar zij konden ner gens de geheime deur ontdekken. Commissaris Grijpgrag keek bet ver trek rond. „Een vreemd© geschiede nis", zei hij. Waar zou die dekselse Koppie nu weef zitten?" Geen idee", antwoordde Bas Brom, „Ik geloof niet dat hij in zeven sloten tegelijk zal lopen, maar als ik aan dat gemene gezicht van die Chinees denk, dan maak ik me toch wel een beetje on gerust, Commissaris. „Wat zou er met Pieter Primeur gebeurd zijn?" „Die zal ook wel in de handen van die kerels gevallen zijn" bromde Com missaris Grijpgraag en hij Vfoeg Bas Brom- „Waar heeft Primeur mij op gebeld?" „Uit de telefooncel aan de over kant", zei Bas Brom. Op dat moment kwam Kees Knip hijgend binnenstor men. Hij had een grote zwarte hoed in zijn hand „Kijk eens, Commissa ris!" hijgde hij, „dit is..:..." „De hoed van Primeur!" riep Bas Brom verbaasd. „Waar hebt u die gevon den?", vroeg commissaris Grijpgraag. „In de telefooncel", antwoordde Kees Knip triomfantelijk. trok ze het laken over zijn gezicht. Heel onparlementair gelastte de slaapdronken verd. de ongenode gast zich te verwijderen. Toen zij dit niet deed kwam hij uit bed, pakte de vrouw op en smeet haar door 't trap gat naar beneden. Verd. toonde nu veel berouw. Al les was nu wéér goedgemaakt met het slachtoffer. „U har1 haar de nek wel kunnen breken" zei de rechter. Ook over het optreden van de vrouw was de rechter hogelijk verbaasd. De officier van justitie vond het in dit geval typerend dat verd. reeds 11 maal veroordeeld was, dikwijls voor mishandeling enz „Het is een man met een losse hand". Het zwaard van Damocles hing hem boven het hoofd in de vorm van een nog lopende proeftijd van een voorwaardelijke straf van een maand De officier van justitie requireerde een week ge vangenisstraf en conform de eis 'werd verdachte veroordeeld. MARKTBERICHTEN BODEGRAVEN, 13 Jan. Kaas. Aangevoerd 66 partijen Prijzen: 1ste soort 2.322 34, 2de soort 2.29 f 2.31 per kg. Handel flauw. ROELOFARENDSVEEN, 12 Jan. Bloemen. Krelage 3242 cent, Early Queen 4150 cent, Rosa Cop land 6777 cent, Hillegarda 4249 cent, White Sail 3042 cent, Crown Imperial 3343 cent v. d. Eerden 57 69 cent, Copland Purper 7982 ct., Golden Harvest 9095 cent, Piquante 8590 cent, Pink Gem. 5052 cent, Pierson 3040 cent, John Gay 5961 cent Sc. Wonder 4049 cent, Tulpen gemengd 5355 cent. Freeseia's 36 50 cent, Blauwe Druifjes 10—19 cent, Early Glory ?0—35 cent, Helios 27 29 cent per uos, Prunus 925 cent, Am. Anjers 3035 cent per stuk. LISSE, 12 Jan. Gladiolen. 14-op, 12-14, 10-12: Abu Hassa 4.20, 3.20, 1.95. Acca Laurentia 3 45, 2.40, 1.55; Alfred Nobel 4.20, f 4.15, 2.40; Bloemfontein f 1.90, f 1.90, 1.40; Blue Herald 5.30, 4.50, 2.15; Dr. Fleming 1.90, 1.90, 1.70; Gen. Eisenhower f 1.95, f 1.80, 1 70; Gold Dust 3.10, 1.85, 1.45; Han van Meegeren 3.10, 2.35, 1.75; Harry Hopkins 8.20, f 8.20, 5.25; Holland's Glory 1.85, 1.75, 1.30; Joh. van Konijnenburg 5.85, f 5.40 4.10. Joh. Straus f I 85, f 1.75 1.90; J'uniklokken 3 90, 3.95, 2.40; Lady Boreel 1.60, 1.25, 1.Lavendel Dream 5.10, 4.75, 2.85; Leeuwenhorst 2 20, 2.15, 2.16; Morning Kiss 2.80, 2.65, 2.40; Nieuw Europa 4.85, f 4.75, 3.95; Oranje Zon 4 95, 4.30i f 2.70 Picardy 4.80, 4.85, 3.95- Salman's Glory f 8.90, 6.60, 4.45' Sneeuw- prlncess f 2.05, 1.65 1 35; Spot light 4.46, 4.35, 4.30. ROTTERDAM, 13 Januari. Vee. Aanvoerd 3421 stuks totaal waarvan 1000 vette koeien, 767 gebruiksvee (166 t.b.c), 65 vette kalveren, 151 graskalveren (39 tbc) 885 nuchtere kalveren, 30 varkzns 140 paarden, 4 veulens, 328 schapen, 51 bokken of gelten. Prijzen: vette koeien f 2.74 —2.85, 2.58—2.70, 2 10—2.25 en vette kalveren 2.95—3.05, 2.75— 2.85, 2.40—2.65 per kg slachtgew.; graskalveren 380330—250; nuch tere kalveren 524844 per stuk; slachtpaarden 1.90 1.80, 1.70 per kg. slaohtgewicht; schapen 120 100—80, lammeren 95—85—70, kalf- en melkkoeien 12001000 860, varekoeien 820720—600, vaar zen 875800680 en pinken 600 525—40 per stuk. Vette koeien aan voer ruim, handel traag, teruglopen de prijs, enkele prima's boven note ring; vette kalveren aanvoer als vo rige week, handel goed, prijzen iets lager; graskalveren aanvoer even groter, handel traag, niet geheel prijshoudend; nuchtere kalveren aan voer iets ruimer, handel willig, ruim prijshoudend; slachtpaarden aanvoer groter, handel stil, prijzen iets min der; schapen en lammeren aanvoer kleiner, handel kalm prijzen onver anderd; kalf- en melkkoeien aanvoer iets meer, handel kalm, mindere soorten niet geheel prijshoudend, va rekoeien aanvoer als vorige week, handel stug prijzen iets minder; vaar zen en pinken aanvoer iets ruimer, handel stil, niet geheel prijshoudend t. b. c.-vrij aanvoer even groter, har del kalm, prijshoudend.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2