S)e ftzkiteSou/fca/nt WATERDRINKEN VOOR DE H. COMMUNIE TOEGESTAAN De meest comfortabele schipbreuk MASSA-DEPORTATIES IN TSJECHO-SLOWAKIJE Directeur: C. M. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 12 JANUARI 1953 44ste JAARGANG No. 12786 De „comfortabele' schipbreuk Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes i 1.50 Nieuwe Pauselijke voorschriften De „Osservatore Romano" van 10 Januari publiceert een uiterst be langrijke Apostolische Constitutie, die begint met de woorden Chris tus Dominus" en gedateerd is 6 Jan. 1953. Hierin worden nieuwe gedrags regels gegeven betreffende het nuch ter zijn vóór de II. Communie en wordt aan de bisschoppen toegestaan verlof te verlenèn tot het opdragen van middag- en avondmissen overal ter wereld. De Paus wenst de bestaande wet ten omtrent het nuchter zijn in wezen te bekrachtigen en spoort op grond daarvan de gelovigen, die deze voor schriften kunnen nakomen, aan zich ook zo veel mogelijk daaraan te houden en van de navolgende be voegdheden slechts binnen de gren zen van de noodzakelijkheid gebruik te maken. Nader ingaande op de bij zondere tijdsomstandigheden ver klaart de H. Vader bij deze verzach tingen in het nuchter zijn in het bij zonder het oog te hebben op de ver houdingen in de missiegebieden, op de arbeiders in de industrie, in de transportbedrijven, in de havens, openbare diensten en continubedrij ven; voorts op hen, die arbeiden in dc ziekenverpleging en op vrouwen in verwachting. Tenslotte noemt de H. Vader met name ook de huismoe ders met een druk gezin en de schoolgaande kinderen, aan wie vaak de tijd ontbreekt om tussen het gaan naar de kerk en naar de school, rus tig te ontbijten. Als hoofdregel geldt, dat voor de gelovigen, die niet onder bovenge noemde categoriën worden vermeld, de wet van het nuchter zijn van mid dernacht af, gehandhaafd blijft, met dien verstande echter, dat in het ver volg het drinken van natuurlijk war ter niet geacht wordt te ontnuchte ren. Dit betekent, dat zowel priesters als gelovigen voor het opdragen van de H. Mis en voor het ontvangen van de H. Communie altijd water mogen drinken. Wat zieke priesters en gelovigen betreft geldt het volgende: ook als zij niet bedlegerig zijn, mogen zij behalve water ook andere dranken tot zich nemen met uitzondering van alcohol. De leken dienen hierbij ver lof te vragen aan hun biechtvader. Niet zieke gelovigen, die last hebben van het nuchter zijn, mogen na raad te hebben ingewonnen van hun biechtvader, dranken tot zich nemen, maar moeten dan nuchter zijn één Voorbereidingen voor het a.s. Consistorie uur vóór het ontvangen van de H. Communie. Als zware belemmeringen om nuch ter te blijven worden voortaan be schouwd: 1. zware arbeid voor het ontvangen van de H. Communie. Onder deze rubriek vallen de bovengenoemde categorieën. 2. een noodzakelijk laat uur van communiceren; 3. lange afstand van minstens twee kilometer van de kerk of over eenkomstige rijtijd. Tot deze groep moeten bovendien gerekend wor den al degenen, die een school be zoeken en voor wie het moeilijk is om na het ontvangen van de H. Communie en de begintijd van j de school thuis te ontbijten. Deze zware belemmeringen ver plichten slechts om nuchter te zijn tot één uur voor het ontvangen van de H. Communie. MIDDAG- EN AVONDMISSEN TOEGESTAAN. De II. Congregatie van het H. Of ficie bepaalt voorts, dat alle bis schoppen de bevoegdheid hebben om Il.H. Missen in de namiddag en avond na zestien uur toe te staan en wel op alle Zondagen en feestdagen, op alle Eerste Vrijdagen, en verder een maal per week. In de missiegebieden mag verder zelfs iedere dag de H. Mis in de na middag worden gevierd. In al deze gevallen mogen de celebrerende priesters en de communicerende ge lovigen ook het middagmaal gebrui ken tot drie voor de H. Mis. Daarbij mogen zelfs zwak alcoholische dran ken, zoals wijn en bier, genuttigd worden. Het gebruik van drank met uitzondering evenwel van alcohol is toegestaan tot één uur voor de H. Mis en H. Communie. Werklieden zijn bezig met het gereedmaken van de Pauselijke troon in de Basiliek van de St. Pieter te Rome voor het komende openbaar Consistorie, waarbij 24 nieuw benoemde kardinalen door de H. Vader officieel worden oekleed. Velen verloren echter alles wat zij bezaten De ..Bloemfontein Castle" is Zaterdag te Beira aangekomen met de 234 schipbreukelingen van de gezonken „Klipfontein". Het was de geredden rauwelijks aan te zien, dat zy een scheepsramp hadden overleefd. De be manning van het Britse schip had gedaan wat zij kon om het de „gasten" zo prettig mogelijk te maken. Allen hadder kleren en de noodzakelijke toiletartikelen gekregen. „De meest comfortabele schipbreuk, die hij ooit had beleefd", noemde een passagier van de „Klipfontein' een ervaren zee man, die in de oorlogsjaren tweemaal schipbreuk had geleden, de onder gang van het Nederlandse schip. De mazen worden nauwer De Westberlijnse politie heeft me degedeeld, dat haar Oostduitse col lega's Zondag één van de acht over blijvende oversteekpunten aan de> grens tussen West-Berlijn en Oost- Duitsland hebben gesloten. Er zijn thans nog drie oversteek punten voor voetgangers en wielrij ders en vier voor voertuigen overge bleven. In sommige gebieden kun nen de Oostduitsers echter nog in openbare voertuigen naar West Ber lijn komen. Van de zijde der West-Berlynse politie wordt voorts vernomen, dat, ten dele van vluchtelingen, berichten zijn ontvangen, volgens welke de Oostduitse autoriteiten bezig zijn het toezicht aan de grens tussen Oost- Berlijn en Oost-Duitsland" te ver scherpen. Verscheidene oversteek punten zijn hier thans geheel ge sloten. Onproductieve personen De Tsjechoslowaakse premier, Za- potocky, heeft erkend, dat de com munistische regering duizenden „on productieve personen" uit hun wo ningen in Praag en andere Tjechische steden deporteert. Volgens diplomatieke berichten, die te Wenen ontvangen zijn, zijn deze deportaties ereds een half jaar aan de gang. Ruim 80.000 gezinnen zijn gedwongen hun huizen te ver laten en onderdak te zoeken in boe rendorpen bij de Poolse en Hon gaarse grenzen. Volgens de berichten zijn vooral vroegere zakenlieden, kleine kapita listen en ambtenaren van het repu blikeinse regime van vóór 1948 ge troffen door deze maatregelen. De premier veroordeelde de „vele gemeenteraden", die de te deporte ren personen eerst 24 uur van te voren aanzeggen, dat zij moeten ver trekken. Een dergelijke termijn vond hij zelfs voor oorlogsmisdadigers te kort. Zapotocky's verklaring was de eer ste officiële bevestiging van de de- I portaties door de Tsjechische rege ring. De laatste weken zouden zelfs 1000 gezinnen per week gedwongen wor den elders een onderkomen te zoe ken. Naar verluidt krijgen de gede porteerden de laatste twee weken 'tijd om hun woningen te ontruimen I Zij hebben dan de keuze tussen twee 5)e puinhapjen man Chadau>c Dit zijn de overblijfselen van het dorp Oradour-sur-Glane nadat op 10 Juni 1944 een compagnie van de S.S.-divisie „Das Reicb" de gehele bevolking had vermoord en het plaatsje in brand had gestoken. Onder de 642 slacht offers bevonden zich 245 vrouwen, 190 mannen en 207 kinderen. Slechts één viouw overleefde het drama. De puinhopen van Oradeur zijn heden ten dage nog niet geruimd. De Fransen hebben om het plaatsje een muur ge bouwd. Te Bordeaux is voor de militaire rechtbank het proces begonnen tegen 19 beklaagden, die betrokken zijn bij dit vreselijk oorlogsmisdrijf. of drie dorpen. Indien zij zich zonder tegenstribbelen accoord verklaren, aldus de berichten, wordt een be paalde hoeveelheid van hun huisraad op regeringskosten vervoerd. Particuliere zakenlieden en mid denstanders in Tsjechoslowakije zul len in de toekomst geen textielkaar- ten meer krijgen, aldus heeft het blad Ijdowa Demokracie gemeld. Ook kleine boeren zullen door deze maatregel worden getroffen. Sneeuwstormen teisteren de V.S. Zware sneeuwstormen hebben in het Noordoostelijk deel van de Ver. Staten aan meer dan 30 personen het leven gekost. Een groot aantal elecfrische leidingen werd dermate beschadigd, dat meer dan 100.000 huizen thans van electriciteit ver stoken zijn. Hoewel het weer in de loop van de dag iets beter werd, ver wacht men toch nog meer stormen. De staat New Engeland werd wel zeer zwaar getroffen. Zestien men sen werden hier het slachtoffer van de storm, terwijl in verschillende delen van deze staat de sneeuw meer dan een halve meter hoog ligt. De Noordelijke voorsteden van New York geleken op een verlaten sneeuwvlakte, en in de staat New York werd het gehele verkeer door de zware sneeuwval lamgelegd. In New Yersey werden 50.000 huizen van electriciteit afgesneden, terwijl in deze staat de stormen minstens zes mensenlevens eisten. Ook in In diana en Oregon vielen doden. Het Westen van Amerika heeft daarentegen te kampen met zeer ho-*e temperaturen, welke de sneeuw in de bergen doen smelten. Langs de gehele kust van Brits Columbia tot aan Californië zijn de bergstromen sterk gezwollen en grondverschui vingen en lawines hebben verschil lende hoofdwegen en spoorlijnen ge blokkeerd. Hij doet zichzelf de das om Het blad van de Oostduitse com munistische partij Neues Deutsch- land" vermeldt een artikel van staatssecretaris Konzok van het mi nisterie van lichte industrie, waarin deze zichzelf en zijn ministerie de schuld geeft van het tekort aan tex- tielgoederen. Het blad, dat twee vorige zelfcri- tieken van Konzok als „onvoldoende" van de hand heeft gewezen, is van mening, dat ook deze critiek niet tot de wortel van het kwaad doordringt, namelijk „onderschatting var de ar beiders en arrogantie van de ambte naren". Konzok is de enige staatssecretaris van de libaral-democrati^che party, die nog over is. Hij zei, dat er het vo rige jaar niet eerder dan 15 Decem ber winterjassen te koop waren voor het publiek. Begint het weer in Egypte? Dë adjunct-directeur van het ka binet van generaal Naguib, Magdi Hassanein, heeft Zaterdag is een toe spraak te Cairo gezegd: „De Britten zijn onze vijanden en wij moeten ons van hen bevrijden". Hassanein sprrk artisten en offi cieren toe, die een rondreis door Egypte zullen maken om gelden in te zamelen voor de Palestijnse vluch telingen. „Vertel het volk", zo zei Hassanein, „dat wij de Britten zullen verjagen. Ieder zal deelnemen aan deze strijd, die niet slechts door woorden zal worden gecragen, zoals onder het oude bewind". „Vertel het volk, dat generaal Na guib en zijn luitenants dag en nacht werken voor d? evacuatie der Britten uit Egypte". Hij stelde voorts in zijn toespraak de Britten verantwoordelijk voor de huidige economische crisis in Egypte. De Egyptische eerste minister en zijn officieren hebben Zaterdag de „martelaren" herdacht „die gevallen zijn in de vrijheidsstrijd tegen de Britten". De Europese grondwet De Grondwetmakende Vergadering van Straatsburg heeft Zaterdag haar voorlopig overzicht over de hoofdlij nen van een Europees statuut beëin digd en het gehele project terugge zonden naar haar werkcommissie, die onder leiding van de Duitser von Brentani zal trachten het ontwerp statuut verder uit te werken vóór de vergadering begin Maart weer bijeen komt. Met een aantal punten gaf de Ver gadering aan haar commissie richt lijnen, doch een groot aantal andere kwesties en het grootste deel van de vloed van amendementen werden zonder meer naar de commissie ver wezen. In de loop van deze week zal ook de Raadgevende Vergadering van Straatsburg, waarin 14 Europese landen zijn vertegenwoordigd, het plan bestuderen, zodat ook van die zijde nog adviezen te wachten zijn. Ook het uiteindelijk ontwerp, waartoe men in Maart in Straatsburg wil komen, is niet anders bedoeld dan als een advies aan de regeringen der zes landen. De besprekingen iy Straatsburg vonden plaats in een ze kere stemming van politieke depres sie wegens de moeilijkheden, die de Europese Verdedigingsgemeenschap nog ondervindt. Naar de mening van vele afgevaardigden zou het afwijzen van de Verdedigingsgemeenschap de belangrijkste basis ontnemen aan het project voor een politieke gemeen schap in de vorm zoals thans in voor bereiding is. De Duitse tanker „Ellen, die in Dec. j.l. bij het uitvaren van de pe troleumhaven te Pernis overvaren werd door de „Maasdam", bij welke ramp 6 personen het leven verloren, is gelicht en zal bij inschrijving ver kocht worden. GEDISCIPLINEERDE HOUDING DER BEMANNING. Uit de verhalen van de passagiers bleek wel, dat de gelukkige afloop van de ramp voor een groot deel te danken is aan de gedisciplineerde houding van de bemanning der „Klipfontein", waardoor werd voor komen dat een paniek ontstond. Een vertegenwoordiger van de Holland-Afrika Lijn deelde mede, dat de passagiers voor Europa worden overgebracht op het Italiaanse lyn- schip „Europa". De bemanning zal naar Zuid-Afrika gaan en vandaar met de „Zuiderkruis" naar Nederland terugkeren. Een 24-jarig meisje uit Nieuw- Zeeland vertelde, dat de opvarenden geheel onverwach* een geschuur en vervolgens een hevige stoot hadden gevoeld. „Het schip voer nog een eindje door en toen stopten de machi. nes. Wij beseften niet, dat er iets ern stigs was gebeurd. Na ongeveer een uur kregen wij aanzegging paspoorten en geld te halen en ons op onze plaatsen bij de reddingsboten te mel den. Wy dachten nog steeds niet aan gevaar en men wij in de sloepen moesten gaan, dachten sommigen nog aan een oefening. Pas toen wij in de sloepen wegvoeren en maar de „Klip fontein" keken, zagen wij dat het schip overhelde. Plotseling verdween de neus in de golven en even later was het gezonken. Al gauw hoorden we, dat de „Bloemfontein Casle" naar ons onderweg was Wij juichten toen we het schip aan de horizon zagen opdoemen''. Een andere passagier zeide dat de „Bloemfontein Castle" tijdens het overnemen van de schipbreukelingen olie uitliet om de zee, die tameliik woelig was, rustiger te maken. „De mensen- zongen en aan de jonge kin deren in de boten werd verteld, dat het een spelletje was". De schipbreu kelingen waren slechts een paar uur in de sloepen geweest. Alles kwijt. Hoewel de ontberingen van de schipbreuk dus wel te dragen zijn geweest, vallen toch voor velen de gevolgen niet mee. Behalve de kostbare lading is voor een waarde van tienduizenden gul dens aan persoonlijke bezittingen met de „Klipfontein" ondergegaan. Een meisje uit Amsterdam, dat op weg Koudste plaats in Zweden Myrheden, een plaatsje van 150 in woners in Noord-Zweden, in de om geving van Boden, is de koudste plaats in Zweden. De laagste tempe ratuur, die er dit jaar werd geno teerd is 46 graden, thans wijst het kwik ongeveer 37 graden onder nul. Het plaatsje heeft hierdoor de twij felachtige eer, de meest genoemde plaats in het weerbericht van de Zweedse Radio te zijn, gednrende de I winter. Myrheden de naam bete kent „een en moerassen" ligt tus sen twee rivierarmen, in een vlak land, waar de gure winden niet wor den tegengehouden door heuvels. Het plaatsje is ingesloten door venen en moerassen. Svante Elfstrand, de weerkundige verslaggever, noteert de temperatuur in Myrheden, die hij af leest van drie a-sociale thermometers. Het dak van het huisje is onder een dikke laag sneeuw bedekt. was naar Mombassa waar zij in het huwelijk zou treden, verloor haar gehele uitzet, evenals een meisje uit Zuid-Afrika. dat op weg was naar Engeland. Enige emigranten, die op weg waren naar Kenya, verloren al les wat zy by zich hadden en een boer uit Kenya, die naar Engeland terugkeerde, zag zyn waardevolle moderne landbouwwerktuigen met het schip in de golven verdwijnen. Verscheidene oudere echtparen, die naar Engeland gingen om na een leven- van arbeid van een welverdien de rust te genieten, hebben alles ver loren wat zij ir. een geheel leven had den bijeengebracht. Nederlanders van de „Avanti" gered De twee Nederlandse bemannings leden van de „Avanti", de Zweedse tanker, die ten Zuid m van Japan in een hevige storm in drieën brak, zijn gered. Het zyn Pieter Bleeker, 25 jaar, en K. J. van der Wily. Ook de Belg Jean Neuss, 22 jaar, bevindt zich in veiligheid. Intussen heeft de Amerikaanse marinesleepboot „Tawasa" het ach terschip van de 10.000 ton grote tank boot op sleeptouw genomen, waarna zij thans op weg is naar een Japanse haven. Matrozen zyn aan boord van de „Avanti" geklommen en slaagden er in,een hulpmotor weer op gang te brengen, waarmee men de machine kamer hoopt leeg te pompen. Zondagochtend heeft een Japanse vaartuig 22 overlevenden van de „Avanti" in Kagosjima aan wal ge bracht. „Stella Maris" na aanvaring gezonken Het Noorse m.s. „Lyngenfjord" heeft Maandagochtend vroeg geseind, dat het bij de kust van Zuid-Noor- wcgen in aanvaring is gekomen met hel Nederlandse schip ..Stella Maris". Het Noorse schip heeft alle opvaren den van de ..Stella Maris" aan boord genomen. Het Nederlandse schip is gezonken. De „Stella Maris" is een kustvaar der van 619 ton en is eigendom van de rederij Theodora te Uithoorn. Het vaartuig was op weg van Newcastle naar Kristiansand (Noorwegen). AANVARING BIJ DE GOODWIN ZANDBANKEN. Het Costaricaanse schip „Aster" heeft gemeld, dat het Zaterdagmid dag in aanvaring is gekomen met het Franse séhip Fauzon". Beide sche pen zijn lekgeslagen, de „Aster" aan bakboord, de „Fauzon" aan het voorschip. Sleepboten hebben de „Fauzon" op de Wendunerbank gesleept, daar het onmogelijk bleek het schip een ha ven binnen te brengen. De „Fauzon" behoort toe aan de maatschappij „Compagnie de Naviga tion d'Orbigny" uit Parijs Het vrachtschip was onlangs uit Antwer pen naar Bremen vertrokken, van waar het zich naar Vlissingenn zou begeven. De vluchteling, die in Bonn opdook Zoals wij Zaterdag nog in 't kort konden berichten, heeft een lid van de Westduitse Bondsdag, dr. Erick Mende, medegedeeld verleden week een onderhoud te hebben gehad met een van de uit Breda ontsnapte oor logsmisdadigers. Dr. Mende is een afgevaardigde, die het krachtigst heeft aangedrongen op vrijlating van alle oorlogsmisdadigers die naar Du't^e oovatrincr niet schuld'? znn. Het betrof hier de gevluchte Tou- seuil. Hii zou met dr. Mende gespro ken hebben over de mogelijkheid, dat hij als politieke vluchteling be schouwd zal worden. Do Nederlandse zaakgelastigde in Bonn, dr. Helb, zal de bondsregering om inlichtingen vragen en, mocht de verklaring van dr. Mende juist ziin. zijn verwondering er over uitdruk ken dat diens ontmoeting met een der gevluchten in het parlementsge bouw mogelijk was. Jlawettje Een kleine letc kan een groot schip doen zinken.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1