Omgeving Radio en televisie op zn Amerikaans Beroering in Beilen WAT NEDERLANDERS op Tasmanië bereikten Vijftig jaar katholiek onderwijs in Sassenheim DUNDhKDAG 8 JANUARI 1953 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Katholieke propaganda op moderne wegen Toon Rammelt, pas teruggekeerd van een langdurige studiereis door de Verenigde Staten van Amerika, zit boordevol nieuws als wij hem vra gen om enige markante bevindingen die hij, programma-leider van de KRO, in de moderne wereld van het Westen heeft opgedaan. Het is veel wat hij ons zou willen vertellen. Wij moeten ons echter beperken en vra gen meer in het bijzonder naar op vattingen en werkwijze, die ten aan zien van radio en televisie in de Sta tes gelden, en dan nog maar voor zover daarbij het katholicisme is be trokken. In 't dollafland werken katholieke omroepen van verschillende aard, commerciële en niet-commerciële. Wat deze laatste betreft, is de om roep van mgr. Barnard Sheil, hulp bisschop van Chicago, wél zeer be langrijk, onder het honderdtal, dat ultra kort uitzendt. Onder de katho lieke instellingen, die een zgn. com merciële omroep bezitten, valt die van de Loyola-universiteit van de Jusuieten van New Orleans misschien wei het meeest op De palers zijn eigenaars, maar de exploitatie laten zij over aan een general-manager, 'n zakelijk leider dus, die er voor zorgt, dat uit die omroep jaarlijks een be drag van 1,8 millioen gulden Neder lands geld ten bate van de Loyola- universiteit beschikbaar komt, een bedrag, voldoende om die hogeschool te financieren. Dat is waarlijk een uitkomst als men weet, dat particu liere universiteiten in de Verenigde Staten niet worden gesubsudieerd. Katholieke universiteit, die een melkfabriek exploiteert Met de andere katholieke univer siteiten gaat het niet anders. De heer Rammelt noemde ons de R.K. univer siteit van Minnesota, die een com plete melk- en zuivelfabriek exploi teert om zich financieel te kunnen bedruipen. De wettelijke verplichting dat alle omroepbedrijven een bepaald percentage voor propaganda van wat men noemt algemeen belang moet besteden, leidt soms tot merkwaar dige consequenties. Zo kan het voor komen, dat de luisteraar thuis uit zijn radiotoestel de volgende medede ling verneemt, „Hallo, hier de ka tholieke Loyola-universiteit; u hoort nu een toespraak van de rabbijn!" Vrijwel alle honderd diocesen en 25 aartsdioce&en van de Ver. Staten hebben een eigen radiodienst. Aan het hoofd staan meestal priesters, maar ook wel vrouwelijke religieu zen, die de programma's voorberei den. Dit laatste behoeft niet te ver bazen, als men weet, dat vrouwen in Amerika vaak zeer belangrike posten bekleden. De heer Rammelt noemde ons de kath. omroep van Wilmington Delaware, tussen Washington en New Rork, waar Miss Dorothey Arthur de leiding heeft. Deze jonge vrouw, die eigenlijk privé-secretaresse van de nylonkoning Dupont is, verzqt in haar vrije tijd bergen werk ten bate van de katholieke radiouitzendingen. Bovendien distribueert ^ij uit een centraal archief en geeft een bulle tin uit met de vermelding van het voornaamste nieuws. Dat gaat onge veer in deze zin: „Zuster Mathilde vraagt voor haar wekelijks Ave- Maria-uurtje drie scrips over Fatima; wie kan haar daar aan helpen?" Onbaatzuchtigheid voor de goede zaak Er zijn trouwens heel veel mensen inv Amerika, die te midden van veel materialisme op onbaatzuchtige wijze belangrijke diensten aan de katho lieke zaak bewijzen. „Je ontmoet er zelfs heilige mensen", verzekert Toon Rammelt, en hij geeft een 'reffend voorbeeld. In de St. Patrick-kathe- draal van New York komen elke mid dag om één uur honderden zaken mensen bijeen voor het gezamenlijk bidden van de rozenkrans voor de bekering van Rusland. En in Boston bidt aartsbisschop Cushing elke avond het rozenhoedje voor de radio, en wel op het beste uur. Dat betekent, dat daarvoor telkens een grote som moet worden betaald. Het komt zelfs voor, dat de prijs voor een uitzending komt te staan op het fabelachtig hoge bedrag van 115.000 voor een half uur, hetgeen neerkomt op f 60 voor een enkele seconde. Daartegenover staat dan een grote luister-dichtheid. Die fantastische sommen gelden uiteraard ook voor andere uitzendin gen, die door een zgn. sponsor wor den verzorgd. Het gevolg is natuur lijk, dat de opdrachtgevers hun dure programma's tot de laatste seconde uitbuiten. Zo heeft de heer Rammelt waargenomen, dat tijdens de repeti ties een econoom met stopwatch en al gereed zat, om de uitzending zo efficiënt mogelijk te maken en te zorgen dat ze op de seconde verliep. Gaat het om katholieke programma's dan is er de radio- en televisiedienst van de Catholic Welfare-Conference, 't bestuursapparaat van de bisschop pen te Washington, die de uitzendin gen leidt in overleg met een van de vier grote nationale radio- en televi sie-netwerken, die over gans Amerika verspreid zijn en die een bepaald percentage zendtijd voor godsdiens tige uitzendingen in het algemeen hebben te vergeven. Een zakelijk- practisch man als kardinaal Spel- mann, verleent hierbij zijn medewer king door jaarlijks een prijs van 500 dollar beschikbaar te stellen voor het beste radio-script. Bisschop Fulton Sheen als sponsor Er zijn bepaalde zakelijke onder nemingen, als bijvoorbeeld een scheermesjes concern, die de bekende bisschop Fulton Sheen uitnodigen om op te treden als sponsor van een be paald katholiek programma. Mgr. Sheen is de nationale directeur van de Propaganda Fide en heeft een groot kantoor in New York. Na een veelvuldig optreden heeft hij thans de radio afgezworen om zich speciaal te kunnen wijden aan de televisie. De bisschop heeft grote waardering, met name, voor de KRO. Ten gebrui- ke van de televisie-afdeling van onze katholieke omroep heeft hij aan Toon Rammelt een interessante film mee gegeven, die natuurlijk te zijner tijd in ons televisie-programma zal wor den vertoond. Televisie overheerst de radio De reden waarom mgr. Sheen zich op de televisie heeft geworpen, is ge legen in het feit, dat in Amerika met name 's avonds bijna niemand meer naar de radio luistert; men stemt af op de televisie. Er zijn zelfs televisie zenders, die de volle 24 uur per dag uitzenden, zegt de heer Rammelt. En die zenders zijn menigvuldig in aan tal. Alleen reeds Washington heeft er vijf, met boeiende, zij het dan vaak oppervlakkige programma's. Schun nigheden krijgt men gelukkig niet te zien; maar wel groot is de sensatie- jagerij. met name op het punt van de ontspanning. Ook hiervan geeft Toon Rammelt ons een merkwaardig en grappig voorbeeld. Hij zag name lijk een televisie-programma, waarin enige aanwezigen in de studio wer den ondervraagd. Zij konden daar mee hoge geldbedragen winnen. De eerste vragen waren zo gesteld, dat ze gemakkelijk; konden worden be antwoord. Maar dan kwam de span ning tegen de laatste vraag, die zo moeilijk was, dat de meeste deelne mers de finish niet konden halen. Nu ging het de camera-man er om, die spanning vast te leggen, hetgeen dan tot een hoogtepunt in de uitzending werd opgeschroefd. Behaalde toch iemand een prijs, dan richtte de ca mera zich op de manager, die zijn cheque uitschreef en vervolgens op de gelukkige winnaar, die soms in vreugdetrannen uitbarstte. Zo'n programma wordt letterlijk „gevreten", verzekerde de heer Ram melt, waar de spanningen tot het ui terste waren opgejaagd en waar de familie-uitzendingen voor de Neder landse radio niets bij zijn. Met dit al is het wel duidelijk, dat de Ameri kaanse radio en televisie voor een belangrijk deel reclame voeren, iets, dat wij in ons land niet kennen. Welk systeem de voorkeur verdient, is een vraag, die hier nog lang niet is beant woord. In elk geval schijnt de radio of televisie zonder reclame-gedoe ons nog wel zo rustig toe. ONTVOERING OP KLAARLICHTE DAG Met knarsende remmen stopte gistermiddag een rode vrachtwa gen in het Drentse dorpje Bei len. Woedend sprong er een man uit en voordat de omstanders van hun schrik bekomen waren, was een hunner opgepakt, in de vrachtwagen gezet en was de vrachtwagen in ijle verten ver dwenen. Groot was natuurlijk de ont steltenis en onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd, die de achtervolging inzette. Het dorpje Hijken werd aan een nauwgezet onderzoek onderworpen en daar vond men niet alleen de rode vrachtwagen terug maar even eens de man, die op zo geweld dadige wy'ze in Beilen van zijn vrijheid beroofd was. Deze stond rustig met een boer te praten, met wien hij enige dagen daar voor een accoord voor de ver koop van stro had afgesloten, tengunste van een andere land bouwer. Toen de koper en ver koper het over de voorwaarden niet eens konden worden, yvas de koper in zijn auto gesprongen om de commissionnair te halen, teneinde de moeilijkheden op te lossen. De politie keerde huis waarts en de moeilijkheden wer den opgelost. KANSEN VOOR GROEPSEM1GRANTEN (Van onze correspondent in Australië) Het is met de emigratie naar Tas manië al net zo gesteld als die naai de andere delen van Austalië. er is eigenlijk overal een goede kans, in dien de rechte man die weet te be nutten. Er zijn zowel bakkers, slagers, ma nufacturers als boeren- en tuinders die op dit eiland het „voor elkaar" hebben. Niettemin, velen zijn van mening dat ..groeps-emigratie de beste kansen geeft tot slagei} en ook om de moeilijkheden te overwinnen. Misschien is het wel goed te ver tellen, wat de Nederlandse emigran ten Rien Bleeker en Hendrik Top, bij hun aankomst op Tasmanië is wedervaren. Vanuit kamp Bathurst waren bei de mannen naar het kleine Lindes- farne, centrum van het rijke fruit- district aan de Derwent, twee mijl van Hobart, getogen -teneinde te zien hoe het daar stond met werk en accomodatie. Na zich van werk te hebben verzekerd, kochten de man nen een oud farmershuis. „Kom over", seinden zij naai vrouw en kinderen in Bathurst- kamp Doch toen vernamen de man nen tot hun schrik, dat al het meubi lair uit Nederland eerst een maand later zou arriveren. Dit kwam de „Good Neighbour Council", de organisatie voor hulp aan emigranten, ter ore, waarna eni ge bewoners van Linderfarme bijeen werden geroepen. Het resultaat was, dat toen de Ne derlandse families arriveerden, de woning met „leen-goederen" uitste kend gemeubileerd was; bovendien voor linnengoed gezorgd en de hete soep op tafel stond toen de vrouwen en kinderen het huis betreden. Is het wonder dat mevr Top zei: ,,With such good neighbours I think I am going to like Tasmania". (Met zulke goede buren geloof ik van Tas manië te zullen houden). Nu zijn er méér van dergelijke voorbeelden omtrent hulpvaardig heid jegens emigranten in Australië te geven, al moet men niet denken dat iedere emigrant zo verwend wordt! Trouwens, het is goed om zélf aan te pakken. Doch men ziet uit dit voorbeeld, dat onze Nederlanders op Tasmanië welkom zijn. De Groningse groep die boüwde. Zoals ik in het voorgaande artikel over Tasmanië reeds vertelde, heeft zich in de buurt van Kingston een f;roep van vijftig Groningers, al en oud-illegale werkers gevestigd. Deze Groningers zijn zelf aan het bouwen geslagen en hebben reeds tien woningen voor leden van de groep, welke onder leiding staat van de heren E. J. v. d. Laan en E. Pink ster, gereed. Zoals vrijwel overal ter wereld, heerst ook op Tasmanië woningnood en de Groningers heb ben nu de bouw-industrie weten te interesseren voor hun bouwplannen, terwijl ook de autoriteiten volle me dewerking verlenen. Er mag dus worden verwach. dat in de nabye toekomst alle Groningse families een eigen dak boven hun hoofd zullen krijgen. De meesten van deze emigranten zijn werkzaam in de land- of tuin bouw, doch hun streven is zo spoe dig mogelijk met een eigen bedrijf te beginnen. Hier heeft men dus min of meer met een „groeps-emigratie" te doen en de secretaris der. Ned Ver. op Tasmanië, de heer J de Vries meende vooral deze methode te moe ten aanbevelen, Het is mede aan dit soort activiteit te danken, dat in en rond Hobart zich vijf honderd Nederlanders heb ben gevestigd. Een stevige aanwinst .was het, toen onlangs het echtpaar Emmerik met zeven kinderen er „neerstreek". Worst, manufacturen, bouwen.. Daar is de slager Joh. Koetsier uit Meppel. Hij arriveerde drie jaar ge leden op Tasmanië en heeft wonder lijk snel zich een weg gebaand door middel van de worst-fabricage. De „Dutch Butcher" (Nederlandse slager) heeft een bloeiende zaak waarin acht man personeel werkt. Iedere week worden duizenden pon den worst en andere delicatessen naar klanten verspreid wonend over heel het eiland, verzonden. De heer A. de Vries startte in Ho bart met een manufacturenfabriek, doch gebrek aan personeel nood zaakte hem zijn bedrijf te verplaat sen naai LaUnceston, waar hij een fabriek kon huren en thans genoeg vakmensen ter beschikking heeft. De gebrs. Hendriks, afkomstig uit Hoogland nabij Amersfoort; hebben in Penquin een bouwbedrijf gesticht en hoewel zij nog aan het begin van hun carrière staan, hun verwachtin gen voor de toekomst zijn gunstig. De banken zijn willig „Farms zijn hier genoeg te koop en de banken willig om geld te le nen, indien er voldoende onderpand is en de emigrant „hun man blijkt te zijn", zo vertelde men mij. Op die mogelijkheid, heeft menige emigrant zijn verwachtingen gesteld; zoals b.v. J. van Dorsen uit Win schoten, H. van Gerven uit Rotter dam, H, Veldwijk uit Poeldijk, G. Harthoorn uit het Zeeuwse, om slechts enkelen te noemen. Want, ook op Tasmanië vindt ge Neder landse emigranten afkomstig uit Oost en West, Noord en Zuid van ons land! Vrijwel zonder uitzondering, is men tevreden over „Tassie." Ik zei U immers dat de bewoners vaö dit eiland gerekend worden tot de „meest tevreden Australiërs"? Ondanks bezwaren, welke men over al ter wereld van emigranten kan vernemen, hebben onze mensen hier geen spijt van hun keus! De land- en tuinbouw mogelijkheden. Er is op Tasmanië een sterke ten- denz voor beoefenen van land- en tuinbouw. Mede als gevolg van het gunstige klimaat, zou Tasmanië de „graanschuur" van Australië kunnen zijn, indien het vaste land niet zelf voldoende gelegenheid bood voor de graancultuur. Als gevolg daarvan heeft de tarweteelt niet zulk een grote vlucht genomen, hoewel veel gerst, haver en tarwe voor veevoe der wordt verbouwd. In de landbouw neemt de aardap pelteelt de belangrijkste plaats in. Voor dit seizoen wordt de productie geraamd op twee millioen zakken waarvan 1.354.256 zakken reeds wer den geëxporteerd, voornamelijk naar het vaste land van Australië. Hierbij moge ik aantekenen, dat de gemid delde opbrengst slechts 3.7 ton per acre bedraagt, hetgeen dus neerkomt op 9250 kg per H.A. tegen 12.000— 27.000 kg. per H.A. in Nederland! Doch er staat tegenover, dav de prij zen hier veel hoger liggen n.l. rond 25 per zak of om een winkelprijs te noemen, veertig cent per kg. Ge durende de laatste oorlogsjaren werd het areaal der aardappelenteelt uit gebreid van 13.200 H.A. tot 32.400 H.A. doch is thans weer verminderd tot het oude peil. Wat de tuinbouw betreft, hier neemt de teelU van hop de voor naamste plaats in; de jaarlijkse oogst bedraagt bijna drie millioen Eng. pond, waardoor de totale behoefte voor de Australische bierbrouwe rijen wordt gedeki. Het is vooral in de Derwent-vallei, waar de hop teelt wordt beoefend. Verder wordt op Tasmanië veel groente en vooral fruit geteeld. Een Nederlandse kweker vertelde mij, dat in de teelt van tomaten een „dik ke boterham zitHij kreeg voor een Eng. pond gemiddeld 34 shilling 1.30—1.75). Maar hierbij moet ik opmerken, dat bij een paar warme dagen, de prijs er niet beter op wordt. Iets waaraan onze Neder landse tomaten-kwekers wel gewend zijn Goede grond is nogal prijzig en ook het bouwen van kassen „hangt erin. Mijn zegsman vertelde dat voor een kas van 100 x 25 voet, hij zoiets van duizend pound (plm. 8500) kwijt was. Tasmanië, land van afpelen. Het was luitnt. William Bligh, de man die wereld-bekendheid kreeg als commandant van de „Bounty", waarop de muiterij plaats vond wel ke schrijvers en filmartisten inspi reerde, die de eerste appelbomen op Tasmanië plantte. De cultuur is dus van oude datum. Thans vindt men er 21.000 acres met appelbomen beplant, die een jaarlijkse oogst van plm. acht mil lioen bushels geven. Merkwaardig is, dat zeer weinig peren worden gekwaekt, n.l. een op pervlakte van 2155 acres. Voorts vindt men er veel klein fruit zoals kruisbessen, aalbessen, frambozen. Een cultuur, welke onze tuinbou wers niet vreemd is! Er zijn op dit eiland weinig cul tuur-moeilijkheden, omdat er een vrij normale regenval is, welke va rieert van 4503420 m.m. (Ned. 700 m.m.) al naar gelang van de streek. Tasmanië met een totaal aantal bev/oners van 275.000, waarvan min der dan de helft in de grote steden woont, heeft nog voldoende grond voor beoefenen van intensieve teelt beschikbaar. Wie op Tasmanië de ouderwets aandoende stadjes ziet met woningen van soms typisch Engelse architec tuur, kan begrijpen dat men over dit eiland spreekt als another Eng land" (een ander Engeland). De Nederlanders gaan reeds een stempel zetten op de ontwikkeling van het kerkelijk leven. Er is b.v. reeds een Kapelfonds gesticht voor het bouwen en inrich ten van een Nederlandse Kapel en Anneke Busscher, de promotrice van dat fonds, hoopt Pater Maas als hij uiv Nederland na zijn korte vacantie terugkeert, goede vorderingen over het fonds te kunnen melden. Want, vanuit Brisbane strekt Pa ter Maas zijn zorgen voorlopig ook uit over de Katholieken van Tasma nië. Overigens, van hoeveel invloed de Nederlandse kolonie op dit eiland reeds is, moge blijken uit het feit. dat er tot voor kort een Ned. kinder uurtje was voor de radio. Tasmanië, het stukje" van Au stralië, heeft onze emigranten óók iets te zeggen! draagt thans 140. Bizondere aandacht vestigde de voorz. op het stichten van een werkgemeenschap voor invaliden en minder-validen; dit is vanzelfspre kend het meest van belang voor de jongeren. Indien het particulier ini tiatief dit voor elkaar kan krijgen, zou spr. het bizonder toejuichen. Kunst na Arbeid, toneelafd. van de K.A.B., kwam hierna voor 't voetlicht met „Het Wespennest". KATWIJK AAN DEN RIJN K.D.C. De Katwijkse Damclub KDC I speelde een competitiewed strijd tegen SDV I uit Sassenheim en won deze wedstrijd. Hieronder de ged. uitslag: KDC I—SDV I 14—6. F. SpierenburgW. Krom 11; Jac. Freke—Y. de Jong 1—1; H. J. Koele- wijnJ. G. Snel 20; Jac. Heems kerk (res.)T. van Duin 11; Jac. KoelewijnC. Roos 11; P. v. Dui- enbodeJ. Couvé 20; G. Koele- DUITSE GROEP PROTESTEERT. De Duitse Groep van de Bond van Bloembollenhandelaren heeft op ver zoek van 30 leden een vergadering gehouden in verband met de verla ging van het contingent voor Duits land. Nadat was overeengekomen, dat er 300.000 contingent bloembollen (Gladiolen) zouden worden geëxpor teerd, werd het bedrag met 1/3 ver minderd. Opzichtens de Gladiolen- import is nog een ongunstige factor gekomen: de „Mindestgrenze", vast gesteld op R.M. 100 is R.M. 200 ge worden, waardoor de kleine expor teurs in feite worden uitgesloten. Uitvoerig werd een èn ander op de vergadering uiteengezet. Telefo nisch en telegrafisch heeft het bestuur van de groep krachtig geprotesteerd. Gezien deze eenzijdige verbreking der gesloten overeenkomst zal ge tracht worden met alle geoorloofde middelen de contingentering vanuit Holland te doen geschieden. Invalidenbond „St. Liduina". De afd. Bollenstreek van deze organisa tie gaf gisteravond in Flora een feest en propaganda-avond. Voorz. Gè Kampman verheugde zich over de medewerking van zo ve len; het doel is echter eerst dan vol ledig bereikt, als alle kath. invaliden en minder-invaliden zich onder onze gelederen scharen. De propagandis ten Verhoeven en Keizer in één jaar het ledental te verdubbelen, dit be- (Reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage). VERLICHTING RIJKSSTRAATWEG WASSENAAR. Plet gedeelte rijksstraatweg gelegen tussen het viaduct en de Eikenhorst laan te Wassenaar zal, zo deelt de K. A.C. ons mede, binnenkort geheel zijn verlicht door natriumlampen, welke aan beide zijden van de weg zullen zijn geplaatst. Het lag in de bedoeling de werkzaamheden onge veer einde 1952 gereed te hebben. Tengevolge van de vorst is echter enige vertraging ontstaan, zodat thans nog slechts de lampen aan één zijde kunnen branden. Indien geen verdere stagnatie ont staat, kan worden verwacht dat de verlichting omstreeks einde Januari gereed zal zijn. weer (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur. VANNACHT MATIGE VORST. Vannacht: weiniig bewolking en weinig wind met op vele plaatsen matige vorst. Morgen overdag: toenemende bewolking met later in het Noorden en Westen van het land enige sneeuw. Tot matig of vrij krach tig toenemende wind tussen Zuid en Zuidwest. Lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. Het Hieet in Suiojia De weerrapporten van het K.N.M.I. van hedenmorgen 7 uur luiden: weer temp. OSLO geheel bew. 7 C. STOCKHOLM mist —5 KOPENHAGEN onbewolkt —1 LONDEN geheel bew. 1 AMSTERDAM mist —5 BRUSSEL geheel bew. —2 PARIJS zwaar bew. 3 BORDEAUX sneeuw —2 NICE zwaar bew. 2 WARSCHAU geheel bew. 1 BERLIJN geheel bew. —1 FRANKFORT geheel bew. —0 MUNCHEN ij zei —3 ZüRICH geheel bew. 4 WENEN geheel bew. 1 Men schrijft ons: Vandaag, 8 Jan. is het 50 jaar ge leden, dat de R.K. Jongensschool te Sassenheim is opgericht. Deze historische gebeurtenis is voor de tegenwoordige mens zo heel gewoon en vanzelfsprekend, dat wel haast niemand daar enige aandacht aan schenkt, men is zo gewoon ge raakt aan het oprichten en het bou wen van een school, dat dit tot de meest alledaagse dingen is gaan be horen. Evenwel is de oprichting van een R.K. Jongensschool in het jaar 1903 wel een zodanige gebeurtenis ge weest, dat het de moeite waard is daar even bij stil te staan. Dat dit 50 jarig bestaan samen valt met een andere gebeurtenis, jü. het 100 jarig bestaan van het her stel der Kerkelijke Hiërarchie in 1953 is niet zonder enig verband. Immers, met en door dit herstel is aan de Katholieke bevolkingsgroep weer de mogelijkheid gegeven, om de plaats te gaan innemen, waarop zij recht hebben in het openbare le ven. En na alle moeilijkheden, die overwonnen moesten worden na dit herstel, was stellig het probleem van het onderwijs er een, die het eerst om een oplossinng vroeg. Het zal te ver voeren, om hier ge heel te beschrijven welke grote strijd er gestreden is moeten worden, om in die dagen te kunnen komen tot 't bijzonder onderwijs; nraar een ding is zeker, dat het ongekende moeite en offers heeft gekost om de erken ning van het goed recht tot stand te brengen. Het kwam er steeds op aan een school te stichten, die niet alleen aan de gestelde eisen voldeed, doch die bovendien het bewijs leverde, dat al les tegen het bijzondere onderwijs oniuist waren. Onder deze omstandigheden, met deze moeilijke opdracht, werd 50 jaar geleden de R.K. Jongensschool in Sassenheim opgericht, en het is van zelfsprekend, dat nauwgezet werd uitgekeken naar een leerkracht die in staat zou zijn, om het aanzien van het bijzonder onderwijs te verho gen. De keus viel op de heer J. O. Matze, die met energie de leiding als hoofd onderwijzer op zich nam, en geheel Katholiek Sassenheim keek gespan nen toe of hii er in zou slagen om met deze school de naam en het prestige van de katholieke zaak te redden. Met een ongekende werkkracht en overtuiging, met een liefde en een plichtsbetrachting, die ieders respect afdwong heeft hii van deze school zijn levenstaak gemaakt. Het kon dan ook niet anders, dat onder deze leiding, de school weldra tot een van de bes te onderwijs inrichtingen werd Het is zeker, dat heel katholiek wijnTh. Boóde 20; A. A. Vooys N. Dennemie 20; C. v. Klaveren (res.)J. P. Krom (res.) 20, H. VoorzaatJ. Dreef 0—2. SASSENHEIM Geb.. Theodora J. M., d. v. J. P. Belt en M. A. Klaver; Maria J. J., d. v. J. P. van Steijn en M. C. J. Ritzen; Adrianus, z. v. Th. Witteman en M. van Veelen; Wilhelmina A. M., d. v. J. H. Havir en C M van T eeuwen; Guurtje G., d. v. Z. J. de Jong en G. Kaak; Theodora M., d. v. M. F. de Zwart en Th. M. van den Nieuwen- dijk; Pieternella G., d. v. W. Honders en Fr. Staring; Peter M., z. v. W. Honders en Fr. Staring; Maart je, d. v. A. v. d. Zwart en N. Braam. Overl Emilie Homberg, 83 jaar; Gerritje Balkenende, 63 jaar. Sassenheim een grote plicht van dankbaarheid heeft voor alles wat deze pionier op het gebied van on derwijs heeft gedaan. Bij dit jubileum geven wij gaarne onze oprechte felicitatie. Namens Katholiek Sassenheim, Een oud leerling. WARMOND Gemeenteraad De raad van Warmond komt in vergadering bij een, a.s. Maandagavond om 8 uur. Op de agenda staat o.m.: vaststelling van de gemeente-begroting voor het dienstjaar 1953; vaststelling van de begroting van baten en lasten en van kapitaalsinkomsten en uitgaven van het waterleidingsbedrijf over het dienstjaar 1953; voorstel van B en W tot wijziging van de verordening op de heffing in invordering van reini gingsrechten in de gemeente War mond; voorstel van B en W d.d. 23 December 1952, tot invoering van een belasting op toneelvertoningen en andere vermakelijkheden; voorstel van B en W d.d. 30 December tot verhuur van een lokaal van het voor malig gemeentehuis en twee arre stantencellen aan het rijk, ten be hoeve van de rijkspolitie;; voorstel van B en W d.d. 25 November 1912 tt wijziging van de verordening, re gelende de jaarwedden, de lonen en de rangen van de amtenaren in dienst der gemeente Warmond, met betrek king tot de diploma-toelage voor de fitters bij het waterleidingbedrijf; voorstel van B en W d.d. 6 Januari 1913, tot verhuur van de woning van de buitenplaats „Groot Leerust" aan de heer P. Geraedts. ZOETERMEER Geb.: Johannes M. M., z. v. J. C. Moers en A. A. Smits; Sijbrand, z. v. N. Kuiper en A. Verhieff; Neeltje en Gerrit, d. en z. v. G. J. v. d. Veldep en G. Prins. Overl.: A. Kuif, 71 jaar, eohtg. van J. Muijt. MARKTBERICHTEN GOUDA, 8 Jan. Kaas. Aanvoer 61 partijen. Frijzen: le soort f 2.35 2.38, 2e soort 2 30—2.34, extra kwal. tot f 2.42 per kg. Handel kalm. TER AAR, 7 Januari. Groente Witlof I 41—56 cent idem II 30—40 cent, idem III 25 cent, spruiten 4048 cent, idem B 33 cent, waspeen 1318 cent, idem B 89 cent, uien 14-21 cent, idem drielingen 1012 cent, id. afw. 26 cent, groene kool 9 cent, rode kool 7—10 cent, alles per kg., knolselderij 12—19 cent, idem stek 4 cent per stuk. Andijvie 2.30, boeren kool f 0.75—1 20 alles per kist. LISSE, 8 Jan. Bloembollenveiling. Op de Gladiolenveiling werden de volgende prijzen besteed: 14-, 12- en 10.: Abu Hassan f 5. 3.10, 1.75; Acca Laurentia 2.70, f 1.90 1.30; Aretnusa 3.80, 2-60, 1.90; Blue Herald 4 60, f 4.20, 2.10; Boulogne 2.65, 2.60, 2.30. Card. Spellman 4.65, 3.f 1.90; Dr. Fleming f 1.60, f 1.50, 1.40; Gen. Eisenhower 1.20. f 1.35, f 135; Gold Dust f 2 80, 1.35, f 1.15; Han van Meegeren 2.70, f 2.f 1.20; Hawai f 2 3, f 1.80, f 1.40: Hokus Pokus 3.70, 2.80, 0.—; Hopman's Glory f 5.50 f 5 15, f 0.—; Juniwon- rier 2.30, f 1.30, f 0 Maskerade o.—, 2.30, 1.50. Modern Times 4.25, f 4.30, 0.Normandië f 2.60, 2.50, f 2.35; Paradise f 3.50, 2.70, 0.Picardy 4.50, 4.30, f 3.90; Ravel 9.15, 8 20, f 4.60; Red Fox 3.05. f 2.20, 1.50; Sil houet 2.55. 1.60 f 1 20: Spotlight 4.80, 4.40 3.80 Tivoli f 0.—. 2.60 f 1.80. Topscore ƒ43. 2.55, White Herald 2.10, f 1.80, 1.50.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2