S)e ÊoidóeSoii^cmt Trumans Truman s politiek testament Qenedden aan de „friedenik" in Rottendam Europees legerverdrag op de helling 0*~Duitsland liquideert de Joden Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. DONDERDAG 8 JANUARI 1953 44ste JAARGANG No. 12783 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 zwanenzang OP LOSSE SCHROEVEN r>E NIEUWE PREMIER van Frank- U rijk, Réné Mayer, is erin ge slaagd een meerderheid te vinden en wel met behulp van de steun der Gaullisten. Dit is voor de eerste maal, dat de Gaulle zijn partij regerings partij laat worden, hoewel zijn aan hangers geen ministersportefeuilles zullen accepteren. Het spreekt vanzelf, dat Mayer voor die steun heeft moeten betalen, hij heeft nl. het Europese legerver drag laten vallen, althans in zijn hui dige vorm, van welk verdrag gene raal de Gaulle, -zoals bekend, een tegenstander is. Dit is dan ook de re den, waarom minister Schuman zich heeft teruggetrokken en niet op nieuw voor de post van minister van buitenlandse zaken in aanmerking wil komen. Minister Schuman is im mers de vader van het Europese le- gerplan. Deze ontwikkeling heeft het 0 Europese legerplan opnieuw op losse schroeven geplaatst, want wanneer men gaat wijzigen vervalt men gewoonlijk van het een in het ander. Zodra de nieuwe situa tie te Parijs bekend werd, heeft de Duitse bondskanselier Adenauer zijn bereidwilligheid te kennen gegeven om bij aanvullende protocollen het een en ander toe te voegen aan het plan, terwijl de Duitse socialisten ook te kennen hebben gegeven, dat zij geen tegenstanders zijn van elke -herbewapening, doch slechts bezwa ren hebben tegen de huidige vorm van het verdrag. Met andere woor den, zodra de gelegenheid zich voor doet om iets te wijzigen aan een plan. zijn de verschillende partijen er als de kippen bij om hun speciale wen sen naar voren te dringen, waardoor de koehandel weer van voren af aan begint. De Gaulle heeft juist dezer dagen een eigen plan gepubliceerd en als de heer Mayer zover wil gaan om dat plan ook in de discussie te betrek ken, kan het nog geruime tijd duren, voordat er een bruikbaar voorstel kan worden geaccepteerd dat kans heeft wel te worden geratificeerd. Dit nieuwe uitstel wordt allerwe gen betreurd, daar Europa geen tijd heeft om te wachten, doch vóór alles spoedig veilig gesteld dient te wor den. Ook de besprekingen te Straats burg over de nieuwe Europese Grondwet ondervinden er de terug slag van. In die Grondwet speelt n 1. de leiding van de Europese Defensie Gemeenschap een grote rol, maar zo lang de Europese Defensie Gemeen schap nog op losse schroeven staat, valt er slechts hypothetisch over te praten, terwijl men bovendien het gevoel heeft in de ruimte te spreken. In elk geval ziet het er wel naar uit, dat er in plaats van één Europees leger afzonderlijke nationalelegers zullen komen, die met elkaar samen werken, maar waarover ieder afzon derlijk land de zeggenschap behoudt Frankrijk schijnt aan een dergelijke conceptie toch wel zoveel voorkeur te geven, dat het de gedachte van een zelfstandig nationaal Duits leger dan maar op de koop toe neemt. Eén ding is evenwel wel duidelijk, dat men de gedachte aan een spoedi ge totstand koming van de Verenigde Staten van Europa wel even op stal kan zetten. Beroep op Stalin om rekening te houden met de werkelijkheid In het „politiek testament", dat de aftredende Amerikaanse president Tru man Woensdag aan het congres heeft doen toekomen bij gelegenheid van de traditionele ..Boodschap over de toestand van de Unie", heeft hij een beroep gedaan op Stalin om de orthodoxe communistische leer te wijzigen in het licht van „de nieuwe werkelijkheid, welke de wetenschap de mensheid heeft gebracht." „Gij zegt, dat gij gelooft in de voorspelling van Lenin, dat een der etappes in de vestiging van de communistische maatschappij ge vormd zal worden door oorlog tussen uwe wereld en de onze." aldus Truman tot Stalin. „Doch Lenin was een mens van vóór het atomische tijdperk, die de maatschappij en de geschiedenis nog bezag met ,,pre-atomische ogen". Sedertdien is de oorlog van aan schijn en afmeting veranderd. Hij kan geen stadium meer zijn in de ontwikkeling van wat dan ook, zon der de ondergang te brengen voor uw regiem'en vaderland. Zodra de com munistische leiders deze waarheid willen erkennen, aldus Truman, zul len zij ons verlangend vinden verdra gen te sluiten, die de wereld zullen behoeden voor de gevaren, welke haar thans bedreigen. De president geeft in deze achtste door hem voorbereide boodschap een uiteenzetting van de opvattingen, waardoor hij zich als staatshoofd heeft laten leiden en een overzicht van het door hem in de acht jaren van zijn preside rtschap verrichte werk. Veel aandacht wordt gewijd aan de houding, welke de Verenigde Staten hebben ingenomen tegenover de door de tweede wereldoorlog ge schapen „onevenwichtige en chaoti sche toestand, waarin de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie naar voren zijn gekomen als de twee machtig ste naties ter wereld". Een oorlog tussen het Sow jet-Rus sische rijk en de vrije landen zou thans het gra* kunnen graven niet alleen voor onze Stalinistische tegen standers, maar ook voor onze eigen maatschappij, voor onze wereld zo wel als voor de hunne, aldus de bood schap. De proefnemingen van Eniwetok op het gebied der kernreactie bete kenen een nieuwe étappe in de sensa tionele ontwikkeling van de atoom energie. Er kunnen "hans ontploffin gen worden veroorzaakt, waarbij ver geleken de paddestoel wolken van Hirosjima en Nagasak; weinig zaaks zijn, zo verklc.art president Truman. Mensen die nadenken, kunnen hun toevlucht niet nemen tot een atomi sche oorlog, dat weten we wel, maar wij kunnen het ons niet veroorloven te veronderstellen, dat anderen niet zullen bezwijken voor de bekoring, welke de wetenschap hun thans aan doet. Een overzicht wijdend aan de door zijn regering gevoerde buitenlandse politiek ,zegt Truman, dat „Korea heeft aangetoond, dat de vrije wereld bezield is van de wil, en ook in staat, om datgene te verduren wat nodig is om het hoofd te bieden aan de com munistische pogingen tot omverwer ping van de ii ternationale orde door plaatselijke agressie". De Verenigde Naties zijn het uitgangspunt geweest en gebleven voor geheel de buiten landse politiek van de Verenigde Sta ten. Ook inzake de economische as- Adenauer komt Mayer tegemoet De Westduitse kanselier, Konrad Adenauer, heeft gisteravond in een radiorede gezegd, dat nieuwe onder handelingen nodig zijn om bepaalde gedeelten van het vredescontract en het Europees legerverdrag „te verdui delijken en nader uit te werken". Met name drong hij aan op een nau were samenwerking van Engeland met de Europese defensie. Hij waar schuwde echter tegen een onnodig uitstel in de stichting van een Euro pese defensiegemeenschap. Want hierdoor zou men de Russen in de kaart spelen. Adenauer reikte in» zyn radiorede de hand aan de nieuwe Franse pre mier Mayer, die gisteren een soort gelijke verklaring heeft afgelegd. Al leen bleek de 77-jarige kanselier meer haast te hebben dan zijn zoveel jongere Franse collega. Terwijl Mayer zich heeft uitgesproken voor een wij ziging van de verdragen, nog voordat deze hun parlementaire bekrachtiging krijgen, stelde Adenauer voor, de wij zigingen in> de verdragen in de vorm van aanvullende protocollen toe te voegen. Dit wijst er op, dat zjjn op timisme nog ongeschokt is. Blijkbaar hoopt hij, dat de zes deelnemende staten het Europese legerverdrag in zijn huidige vorm zullen ratificeren. Adenauer's voorstel kwam niet al leen tegemoet aan de verlangens van de Franse regering, maar ook aan die van de oppositie in zijn eigen land. De Westduitse socialisten zijn in beginsel niet tegen iedere vorm van herbewapening. Maar zij willen een Europese defensie in een rui mer verband dan het Europese leger. Gisteren maakte de socialistische partij bekend, dat zij voor dit vraag stuk een speciale commissie heeft in gesteld. Deze heeft tot taak, nog voor eind Februari een „doelmatig stelsel van gemeenschappelijke veiligheid" op te stellen, zulks als tegenhanger van het Europese legerverdrag. In de commissie heeft partijleider Ollen- hauer zelf zitting genomen. pecten is deze politiek er op gericht geweest de communistische profeten te logenstraffen. Thans, aldus Tru man, hoopt het Kremlin, dat de eco nomische wederopbouw van de vrije wereld een hevige rivaliteit heeft geschapen tussen de economisch ont wikkelde lar.den, die elkander de markten en wereldhandel betwisten. Er zal in de komende jaren verbeel dingskracht en veel moeite vereist zijn om opnieuw te bewijzen, dat het Kremlin zich vergist heeft. „In West-Europa zijn de tolunies,: de instellingen zoals het plan-Schu- man, de beweging voor politieke in tegratie en de Europese Verdedi- gings gemeenschap tekenen van een ontwikkeling naar grotere gezamen. lijke kracht en naar eenheid", aldus Truman. De West-Europese volken werken samen, met inbegrip van de vrije Duitse republiek. De gehele vrije wereld heeft daar voordeel van. Ontploffing in Texas Vier mensen zijn gedood en drie gewoond bij een ontzettende ont ploffing in een raffinaderij van de Shell op enige afstand van het plaatsje Sheridan in Texas. De di recteur en zijn assistent bevinden zich onder de slachtoffers. De eerste ontploffing werd gevolgd door twee kleinere en een paar uur later stroomde een dikke vloed van olie nog uit de raffinaderij over --de velden. Een groot gebied is afgezet daar men vreest voor nog meer ont ploffingen. De luchtdruk was zo groot dat zelfs op een afstand van twintig kilometer de mensen nog werden omvergeblazen. Geweigerd te monsteren Schip was te vuil Na de schoonmaak niet teruggekomen Zestien Britse zeelieden, die gecon- tracteeerd hadden met het te Rotter dam gelegen Britse s.s. „Maiden head", kwamen Dinsdag j.l. per vliegtuig uit Engeland in Nederland aan en weigerden, nadat zij het schip gezien hadden, aan boord te gaan. Volgens hun zeggen was het schip en vooral de slaapgelegenheid te vuil en verkeerde de dekuitrus ting niet in behoorlijke staat. De Britse consul werd in het geval gekend en deze bracht een bezoek aan het schip, waarna de reis 24 uur werd uitgesteld en de Rotterdamse Droogdokmij. opdracht kreeg het schip onderhanden te nemen. Nadat deze werkzaamheden ver richt waren en de zeelieden weder om uitgenodigd werden aan boord te komen, kwam niemand opdagen, zo dat het schip ten slotte met een nieuwe bemanning, bestaande uit Nederlanders, uit Rotterdam naar Monrovia is vertrokken. Var. be voegde zijde nam men aan, dat de Engelse zeelieden opgestookt waren niet te monsteren. Zij zullen heden naar Engeland terugkeren, alwaar de vakbonden deze zaak verder uit te pluizen krijgen. dntmaeting, GhwcckiCC-Ciöenfïatjae't Be Britse premier Winston Churchill had ten huize van zijn gastheer Ber nard Baruch te New-York een onderhoud met Generaal Eisenhower, de nieuwe President der Verenigde Staten. Van links naar rechts, Winston Churchill, Bernard Baruch en Generaal Eisenhower. Dinsdagmiddag omstreeks 5 uur zijn de treiier KW 76 „Excelsior" uit Katwijk en de kustvaarder „Frcderik" uit Kampen 7 mijl buiten de kust bij IJmuiden met elkaar in aanvaring geweest, waarna de kustvaarder is gezonken. De bemanning van zeven koppen is gered en door de Duitse kustvaarder „Libelle" naar Rotter dam gebracht. De bemanning van de „Frederik" aan boord van de „Libelle" bij aankomst te Rotterdam. Tweede van links de kapitein van de „Frederik" de heer Timmerman. Waf Hitier eens begon wordt nu voltooid De regering van de „Volksrepubliek" Oost-Duitsland voltooit op het ogenblik bet werk dat Adolf Hitler in het jaar 1933 begon: de uitroeiing van de Duitse Joden. In de nog dagelijks groeiende vloed van Oost-Duitse vluchtelingen ziet men sinds kort Joodse gezinnen met zielige bundeltjes kleren en bedde- goed beladen op weg naar het Westen. Er zijn in Oost-Berlijn nog onge veer 1800 Joden. In de rest van de volksrepubliek wonen er nog slechts 800. Vier of vijf Joodse gezinnen overschrijden nu per dag de grens. Het begon toen de communisti sche machthebbers een aanval deden op het zionisme. Maar het werd al spoedig duidelijk dat het niet alleen de zionisten onder de Joden gold, maar alle Joodse onderdanen. De tij den van Hitier zijn in Oost-Duitsland teruggekeerd. Een Joodse vluchteling zei giste ren toen hij Westberlijns gebied had betreden: Het zal niet lang meer duren of Oost-Duitsland is het enige land in Europa waar het Joodse ge loof uitgeroeid is." Van geweld tegen de Joodse bur gers van Oost-Duitsland is nog geen sprake, al zullen verscheidene Jood se overheidsdienaren binnenkort waarschijnlijk voor een „volksge recht" moeten verschijnen wegens zionistische sympathieën. Wel wor den de Joden al systematisch buiten gesloten bij het vervullen van func ties bij de genationaliseerde bedrij ven in het culturele leven. Ook wor den er enquêtes gehouden onder de Joodse burgers om er achter te ko men, hoe zij denken over godsdienst, communisme, het Westen enz. Zo be gon het ook in 1933. Algemeen zien de Oost-Duitse Jo den aankomen dat de Oost-Duitse regering overgaat tot volledige li quidatie van het Jodendom. De meeste zijn oude mensen die leven van een pensioen en lid zijn van de Oost-Duitse organisatie van slacht offers van het fascisme. Kampen overvol. De manier waarop zij in het Wes ten worden ontvangen, is treurig. Men doet voor hen wat men kan, maar dat is maar al te weinig. Want het aantal vluchtelingen dat dage lijks in West-Berlijn aankomt, is zo geweldig groot, dat men er nauwe lijks meer raad mee weet. De kam pen zijn overvol. Men heeft nood kampen ingericht, maar ook daarin is geen plaats meer. Men herbergt de vluchtelingen, die met levensge vaar en in sneeuw, 'motregen en kou de grens passeren, op legers van stro in de gangen \an kantoorgebouwen haar land duidelijk gemaakt, dat zij niet van plan is schadevergoeding uit te keren voor de verliezen die de Na zi's hun hebben doen lijden. Die ver liezen lopen in de tientallen millioe' nen guldens. Waar moet men de honderddui zenden vluchtelingen laten? Het me rendeel wordt doorgezonden naar het gebied van de Westduitse repu bliek. Vorig jaar heeft West-Duits- land 80 pet. van de vluchtelingen op genomen en voor dit jaar is het aan tal vastgesteld op 90 procent, Men verwacht er dit jaar 300.000. Daarbij komen dan nog dc meer dan 100.000 die zonder zich te melden de grens overschrijden. SCHUMAN WIL NIET MEER. De Franse minister van buiten landse zaken heeft verklaard, dat hij definitief had besloten niet minister van buitenlandse zaken te blijven in de nieuwe regering, die Mayer tracht te vormen. Nederlander in Duitsland gedood Een tragisch auto-ongeval, dat na bij Bremen is gebeurd, heeft gister nacht het leven twee personen, on der wie een Nederlander, geëist, ter wijl een Nederlander, die achter in de wagen zat, ernstige verwondingen opliep. De heer Jan Anthonie Achterberg uit Hilversum, procuratiehouder van de Nederlandsche Handelscentrale N.V. te Amsterdam, vertrok gisteren tegen het middaguur per auto uit Amsterdam naar Hamburg. Hij was vergezeld van een der employés der firma, de heer Adriaan van den Heuvel uit Zandvoort en voorts door mevrouw Tilly Huebedene, een we duwe uit Hamburg. De heer Achter berg was naar Duitsland vertrokken voor een zakenvcrblijf van enkele maanden in dit land. Toen men Bremen naderde, reed de bestuurder met een snelheid van ruim 100 km., toen eensklaps een - der voorbanden sprong. Hij kon de en huizen. De Joodse vluchtelingen wagen niet meer in zijn macht hou- zyn meestal straatarm. De Oost-Duit regering heeft het de Joden in GROOTKRUIS VAN VERDIENSTE VOOR MGR. PEROSI. De Italiaanse regering heeft Mgr. Lorenzo Perosi, de pas 80 jaar ge worden dirigent van het koor der Sixtijnse Kapel, onderscheiden met het Gx-ootkruis van Verdienste van de Italiaanse Republiek. De versier selen werden overhandigd door Giu- lio Andreatti 2e secretaris van Mi nister-President de Gasperi. In zijn toesnraak w°es deze op de buitenge wone verdiensten van Mgr. Perosi voor de muziek. den, deze sloeg over de kop en dook een slootje in, dat langs de weg ligt. Vermoedlijk doordat vuur bij de lek geslagen benzinetank is gekomen, stond de wagen onmiddellijk in lich terlaaie. De beide personen, die voor in de auto zaten, de heer Achterberg en mevr. Huebedene, wisten zich niet meer te bevrijden en kwamen in de vlammen om. Direct toegeschoten automobilisten konden in zoverre hulp bieden, dat zij de heer Van den Heuvel, die achter in de wagen zat, konden bevrijden, zodat deze er het leven afbracht. Hij liep echter deerlijke verwondingen op. De heer Achterberg was 34 jaar oud, gehuwd en woonde aan de Hin delaan te Hilversum. Amerikaans transportvliegtuig vermist Een tweemotorig Amerikaans transportvliegtuig van het type C-46 wordt in het Zuiden van de Ameri kaanse staat Idaho vermist. Er be vinden zich 41 personen aan boord, o.a. 37 soldaten, die Dinsdag uit Ko rea en Japan in de Verenigde Staten waren aangekomen. Het toestel was op weg van Seattle naar Jackson. De route liep over de afgelegen bergen van Zuid-Oost-Idaho en West-Wyo ming. Nederlands schip vergaan? Het Nederlandse kustvaartuig, R. P. Sis gistermiddag om ongeveer twee uur op 60 mijl van het eiland Ouessant in moeilijkheden geraakt. In een radiotelegram werd meege deeld dat het schip zonk en dat de bemanning van tien personen in de reddingboten ging. De schepen die naar de plaats van de ramp voeren, hebben echter geen spoor van schip of bemanning kunnen ontdekken. De R.P.S. is eigendom van de Rot terdamse Kustvaart Centrale te Rot terdam en meet 500 ton. Het schip is in 1951 gebouwd. Op 3 Januari was het van Ribadesella in Noord-Spanje raar Rotterdam vertrokken. Nader wordt gemeld, dat de vol gende opvarenden van het Nederland se kustvaartuig „R.P.S.". dat gisteren voor de kust van Bretagne is ver gaan gered zijn: de 59-jarige gehuw de gezagvoerder F. A. van der Meij, Amsterdam; de 3C-jarige gehuwde stuuiman J. de Vries, Rotterdam; de 21-jarige ongehuwde eerste machinist G F. Bosker, Rotterdam; de 23-jarige ongehuwde tweede machinist C. Boo gaards, Rotterdam: de 18-jarige der de machinist J. Res, Breda, onge huwd; de 41-jarige gehuwde kok P. J H. Verbeek, Rotterdam; de 19-ja- rige ongehuwde eerste matroos J. van der Oever, Scheveningen; de 19-ja- rige ongehuwde tweede matroos J. Roos, Scheveningen; de 27-jarige ge huwde derde matroos G. Guyt, Sche veningen en de 17-jarige lichtmatroos A, Klepke, Schiedam. DE „ORANJE" VAART DOOR. Uit een nadere mededeling van de gezagvoerder van het motorschip .Oranje" is gebleken, dat het schip alleen aan boeg en middenschip aan bakboordzijde schade heeft opgelo pen. Na de aanvaring is brand uit gebroken in een bergplaats in het voorschip, die door de bemanning in korte tijd werd bedwoncer,. Zoals reeds is medegedeeld, vervolgt het schip met enigszins verminderde vaart zijn reis Na1 debarkatie van de passagiers en het lossen van de lading zullen zo ligt het in de bedoehng van de maat schappij voorlopige reparaties worden uitgevoerd. De datum waar op het schip de thuisreis zal aan vaarden zal, zo valt aan te nemen, moeten worden uitgesteld". 3(eweHie De wijn der sterken, is het vergif van de zwakken.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1