TALEN DUINSTREEK Rijnstreek Nuso-streekconferentie in Alphen over speeltuinwerk Mr* P* G- Knibbe ook in actie tegen Warmonder tol MAANDAG 5 JANUARI 1953. DE LLIDSE COURANT EERSTE BI.AD PAGINA 3 Aantal tuinen stijgt Alphen deed Zaterdagmiddag zijn naam als Centiumgemeente eer aan, immers het bestuur van de NUSO «Ned. Unie van Speeltuin Organisa ties) ha*, besloten in hotc) Centraal de streekconferentie 19521953 te houden, waarvoor grote belangstel ling bestond. Aanwezig waren de af gevaardigden van speeltuinvereni gingen in Alphen, Bodegraven, Lei den, Lisse, Zoetermeer e.a. De voorzitter van de Alphense speeltuin Centrale, de heer A. H. Overbeek, sprak er in het openings woord zijn voldoening over uit, dat zovele ter vergadering aanwezig wa ren. Daarna werd de leiding over genomen door de voorzitter van deze conferentie, de heer D. Vijlbrief uit Leiden, secr. van de NUSO. Hij wees op het doel van deze vergadering nl. te trachten door middel van twee referaten de dames en heren een nog beter inzicht te geven in het speel tuinwerk en het leven van het kind. In 1932 waren er in ons land 76 verenigingen, spoedig na de tweede wereldoorlog waren dit er 158 en thans bedraagt het bij de NUSO aan gesloten verenigingen niet minder dan 360. Wij mogen, aldus de heer Vijlbrief, ons dan ook wel eens ern stig beraden of de organisatievorm bij deze uitbreiding nog wel de juiste is Het bestuur zoekt naar verbete ring via de plaatselijke verenigin gen. Spreker wees op de goede gang van zaken te Alphen. Ook in Leiden is er groei, al zou naar spreker oor deel de samenwerking wel intensiever kunnen znij. In Bodegraven, Lisse en Zoeter meer staat men wat het speeltuin werk betreft nog in de kinderschoe- Als eerste spreker trad op de heer H. Steenhof uit Den Haag, die sprak over „Handenarbeid". Spreker wees er op, dat speeltuin en handenar beid elkander moeten aanvullen in het speeltuinwerk. Er zal echter steeds aan gedacht moeten worden dat beide geen deel zijn maar slechts middel om de kinderen te binden. Na de pauze sprak de heer J. du Bois uit Amsterdam over: „Het waarom en hoe van het speeltuin werk". Ook deze wist op bezielende wijze Nieuw confectie-bedrijf in Leiden begonnen Zonder enig officieel vertoon is hedenmorgen een nieuw confectie bedrijf in Leiden met de productie begonnen. De gebrs. J. L. en A. Th. de Weerd hebben daartoe de be schikking gekregen over de fabrieks- ruimte Van der Werffstraat 7A, waarin vroeger eveneens een confec tiebedrijf gevestigd was, dat 12 jaar geleden uit dit pand vertrok. In dit bedrijf worden- uitsluitend dames japonnen vervaardigd. Er werd van morgen begonnen met 25 personeels leden, welk aantal volgende week tót 40 zal worden opgevoerd. „DE BONTE DUIF" POSTDUIVEN IN DE GROOTE VINK De eerste duivenshow in het jaar 1953 is van de Leidse postduivenver eniging „de Bonte Duif" in café-res taurant „De Groote Vink" met niet minder dan 221 vogels. De in België zeer bekende keurmeester P. de Weerd uit Breda had ook hier een moeilijke taak en bracht ons de volgende uitslagen: Klas I (Doffers 500 K.M. en hoger): 1. H. v. Riet; 2. J. C. de Graaf; 3. Dekker. Klas 2 (Duivinnen 500 K.M. en ho ger): 1. J. S. Baily; 2. H. v. Riet; 3. A. Dekker. Klas 3 (oude Doffers 300—500 K.M.): 1. Jos. Göbel; 2. R. P. de Graaf; 3. J. Siera. Klas 4 (oude Duivinnen 300500 K.M.): 1. J. S. Bailey; 2. H. v. Riet; 3. G. W. ten Braak. Klas 5 (oude Doffers 100—300 K.M.): 1. H. v. Riet; 2. L. Gijkema; 3. R. P. de Graaf. Klas 6 (oude Duivinnen 100300 K.M.): 1. J. M. v. d. Meer; 2. J. J. Smit; 3. G. D. J. Oude Elferink. Klas 7 (onbevlogen oude Doffers): 1. G. D. J. Oude Elferink; 2. R. P. de Graaf. Klas 8 (onbevlogen oude Duivin nen): 1. J. S. Bailey; 2. R. P. de Graaf. Klas 9 (jonge Doffers 200—300 K.M.): 1. J. J. Smit; 2. P. J. Fasel; 3. L. Gijkema. Klas 10 (jonge Duivinneh 200300 K.M.): 1. M. J. Noordervliet; 2. G. A. v. Albeda; 3. J. J. Smit. Klas 11 (jonge Doffers 65—200 K.M.): 1. G. W. ten Braak; 2. J. S. A. Bailey; 3. M. J. NNoordervliet. Klas 12 (jonge Duivinnen 65—200 K.M.): 1. G. W. ten Braak; 2. G. D. J. Oude Elferink; 2. P. J. Fasel. Klas 131415: geen prijzen. Klas 16 (Late Duivinnen): 1. J. C. de Graaf. Beste vogel van de gehele tentoon stelling: G. D.J. Oude Elferink. Beste oude Doffer: G. D. J. Oude Elferink; Duivin: J. S. A. Bailey; jonge Doffer: J. J. Smit; Duivin: M. J. Noordervliet; late Duivin: J. C. de Graal. Hok-uitslag: 1. H. v. Riet; 2. Jos. G bel; 3. G. D. J. Oude Elferink; 4. C 7/. ten Braak; 5. J. J. Smit; 6. J. een pleidooi te houden voor goed speeltuinwerk. Wy moeten de jeugd veilig kunnen laten spelen, aldus spr., zonder de fantasie daarmede van het kind tekort, te doen. Wij moeten steeds trachten de kennis van het hoe en waarom duidelijk voor ogen te houden omdat dit een onmisbare voorwaarde is voor het welslagen van alle speeltuinwerk. Ook over dit onderwerp werden de vragenstellers tot aller tevredenheid door de spre ker beantwoord. De heer Vijlbrief dankte aan het slot de beide sprekers en bracht dank aan de speeltuincentrale* van Al phen voor de gcede organisatie in het bijzonder aan de heer J. J. Zaunbrecher als secretaris hiervan. De heer Overbeek bood namens de Alphense speeltuincentrale de bei de inleiders een Delfts Blauwe be ker aan, speciaal vervaardigd als aandeken aan deze vergadering in de Alphense aardwerk Industrie aan de Steekterweg. UITWISSELING VAN DOCENTEN MET ZUID-AFRIKA BEPLEIT Prof. Smit in Leiden terug Prof. W. A. P. Smit, hoogleraar in de geschiedenis van de Nederlandse Letterkunde te Leiden, is na een vet- blijf te Pretoria, waar hij aan de Uni versiteit aldaar Nederlandse cultuur geschiedenis heeft gedoceerd, naar ons land terggekeerd. Prof. Smit heeft verklaard, goede betrekkingen tussen de Zuid Afrikaanse en Neder landse universiteiten van het grootste belang te achten. Voor dit doel is 'n geregelde uitwisseling van docenten noodzakelijk. Hij betreurde, dat het grote verschil tussen de universitei ten van beide landen de uitwisseling van professoren bemoeilijkt. In Zuid Afrika begint de specialisatie veel later dan in Nederland. Prof. Smit is een groot kenner van de Zuid Afri kaanse dichtkunst en hij was een der promotors van de dichter D. J. Opper man, die onlangs aan de universiteit van Kaapstad zijn doctorsgraad ver wierf. Ten aanzien van de hedendaagse Zuid Afrikaanse dichters meende prof. Smit, dat de Zuid Afrikaanse jongeren de Nederlanders zijn voor bijgestreefd. Hij beschouwde N. P. v. Wijk Louw als dé grootste heden daagse jonge dichter van de gehele Nederlandse letterkunde. Maandag 5 Januari. De gladheid is nog niet ten einde. Weliswaar zien Breestraat, Haarlem merstraat en nog enige belangrijke straten in de stad er uit alsof er nooit sneeuw gevallen is, maar elders ligt de smeerboel nog op straat, hetgeen glij- en valpartijen ten gevolge heeft, waarvan enige met meer of minder ernstige afloop. Zo b.v. Zaterdagmid dag om kwart over vijf op het trot toir aan de Haven. Daar liep de 48- jarige koopman J. A. uit,de Lombok straat. Hij gleed uit, viel en liep ver moedelijk een schouder-fractuur op, reden waarjm dj E.H.D. hem naar het Acad. Ziekenhuis vervoerde. Prettiger nieuws bereikte ons van de R.K. Gym.ver. „Groen Wit", die alle leden er op wil wijzen, dat de lessen morgen weer op de gewone uren worden gehouden. De leden en ouders van adspiranten moeten bo vendien weten, dat de jaarlijkse bbndscontributie in de loop van deze maand wordt opgehaald. Het bestuur spreekt tenslotte de wens uit, dat de vereniging in het nieuwe jaar weer prettig zal werken. Mogen we nogmaals de aandacht vestigen op de uitvoering van het Weihnachtsoratorium van H. F. Mül- ler door de meisje;, van het Internaat „De Goede Her Ier'' te Zoeterwoude, op Woensdag 7 Jan. a.s. om 8 uur in het St. Antonius Clubhuis? Deze avond van hoog cultureel gehalte verdient de belangstelling van zeer vele kath. Leidenaars uit Leiden en omgeving. De Kerstvacantit van dè leden van de R.K. Gwm.ver. „Victorie" is weer voorbij en met frisse moed wordt a.s. Woensdag weer met de lessen begon nen voor de kleuters in de Javastraat- school van 2 tot 5 uur. A.s. Maandag avond begint de les voor de adspi- ranten om half zeven, die van de 2e club om half acht, die van de dames om half negen, alle in de Javastraat- school. De rhythmische groep start Donderdag 15 Jan. in de Schutters- veldschool, de adspiranten van 7 tot 8 uur, de dames van 8 tot 9 uur, de senioren van 9 tot 10 uur. Nieuwe le den kunnen zich steeds aan de zaal melden. Met ingang van vandaag werd de godsdienstcursus voor 18-jarigen in de St. Petrusparochie volgens het nor male rooster hervat. De jongenscon gregatie van a.s. Woensdag gaat ech ter niet door. Morgenavond om kwart over acht wordt er in „In den Vergulden Turk" een bijeenkomst gehouden van R.K. kerkkoren uit Leiden en omgeving. Mogelijk zal dit contact leiden tot op richting van een Korenbond voor Leiden en Omgeving, een herleving dus van de vroegere Korenbond „St. Willibrordus". RectOi C. de Wit uit Wassenaar zal doel en werkwijze van de Korenbond uiteenzetten. Van alle koren zijn twee afgevaardigden uit genodigd. Hoewel wij reeds lang afscheid ge nomen hebben van het oude jaar en er eigenlijk niet meer aan terugden ken, worden wij tot het laatste toch nog even gedwongen, omdat een van onze lezers tot zijn spijt niets in de Hutspot gelezen heeft over de kinder middag, die op 30 December in het St. Antonius Clubhuis werd gehou den voor kinderen van de St. Leo- nardusschool en van de donateurs van O.K.O. (St. Leonardusparochie)Met de Paulusband voorop marchrerden de kinderen naar de zaal, waarin de heren Geraldini en Nichols een pro gramma brachten van poppenkast en goochelen, afgewisseld met een zang- wedstrijd. In de p. uze werden de kin deren getracteerd. Pastoor Schmitz hield een toespraakje en na afloop gingen de kin leren met een zakje lekkers naar huis. STADSKOK. C0RRESP. CONVERS. (Neder»Frans, Duits, Engels, Spaans, Italiaans). Opl. Assoc. Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 TELEF. 26558 (Advertentie) Pastoor H. Theissen benoemd te Hillegom De bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huiber, heeft als opvolger van de kortelings overleden mgr. B. van Leeuwen benoemd tot pastoor van de parochie van de H. Jozef te Hil legom, de zeereerwaarde heer H. J. A. Theissen, pastoor te Vlaardingen. De nieuw benoemde pastoor werd op 6 Sept. 1893 geboren te Lisse, waar nog een broer en zuster van hem woonachtig /.ijn. Op 5 Aug. '17 werd hij priester gewijd en na ver schillende kapeiaansplaatsen volgde in Dec. '38 de benoeming tot pas toor van Schipluiden. Negen jaar duurde het pastoraat over die paro chie en in die tijd deed de pastoor er een mooie school bouwen. In Aug. '47 werd pastoor Theis sen te Vlaardingen benoemd. Ook hier legde hij een zeer grote activi teit aan de dag en ondanks de moei lijkheden van de na-oorlogse jaren wist hij de kerk grondig' te restaure ren. Tevens wa„ hij een grote steun voor bouwpastoor A. A. de Bot, die in Vlaardingen een nieuwe kerk heeft gebouwd. De pastoor, die bekend staat om zijn hartelijk mec.eleven en zijn ori ginaliteit, zal ongetv ijfeld de harten van zijn nieuwe parochianen spoedig veroveren. OEGSTGEEST EERSTE STEENLEGGING R. K. MEISJESSCHOOL. Hedenmorgen heeft pastoor Looyaard van de parochie te Oegstgeest de eerste steen gelegd voor de nieuwe R. K. Meisjesschool. Aanwezig waren burgemeester du Boeuff de wethouders Den Ouden en dr. Dijsselbloem, de heren Homan en van Ommen van het kerkbestuur, de kapelaans en het onderwijzend per soneel o. 1. v. zuster Ulpiana. De mooi uitgevoerde hoeksteen, die als eerste steen fungeerde, droeg het opschrift' „51'53 legde mij als eerste steen J. J. C. M. Looyaard, pastoor van St. Wilberts erve". Na de steenlegging hield de pa toor een korte toespraak, waarin hij dank bracht aan het gemeentebestuur voor de medewerking De pastoor sprak de wens uitj dat deze hoeksteen een gebouw zal dragenn, waar de kin deren worden gevormd tot goede christenen en tot goede staatsbur gers. SASSENHEIM Aardewerkfabriek stond in vlammen 80 mensen werkloos Gistermorgen om 10.15 ontdekte de heer G- Vlasveld, wonende aan de Kerklaan, dat er rook opsteeg uit het dak van de aardewerkfabriek „Vel zen". Hij belde direct een der direc teuren, de heer De Vrind op. Deze was juist met zijn mede-directeuren in de Hoogmis. De brandweerlieden werden gealarmeerd in diverse ker ken en zij waren spoedig onder lei ding van de heer Schram aanwezig. Met groot materiaal greep men het vuur aan, dat in de droge stellages een gemakkelijke prooi vond. Vele militairen werden ter hulp geroe pen en deze wisten veel van de in- het symbool van de Nederlandse na oorlogse jeugd, die ontevreden met de oude toestanden een betere we reld wil bouwen, maar bijna niet te gen de chaos van deze door oorlog bedreigde wereld op kan. De vorm, waarin „Het gevecht met de Zoon" door Puck ten tonele ge bracht wordt, is geheel afwijkend van het traditionele. De plaatsbepa ling op het toneel bijvoorbeeld, waar we gelijktijdig een scène zich zien afspelen in het huis van Jan en in de kamer van zijn vriend. Dat deze vorm van toneelspel in de smaak valt is wel op te maken uit de omstandig heid dat het gisterenavond de hon derd en vijftiende voorstelling was die Puck van dit stuk gaf. Ook het Sassenheimse publiek was er zeer enthousiast over. Kapelaan Landsman hield een kor te inleiding .Hij wees er op, dat dit toneelspel ook in Sassenheim, waar de laatste tien jaar zo veel industrie zich heeft gevestigd, actueel is. Ka pelaan Strooband dankte de spelers voor hun prestaties. weer: (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 13 uur). ENKELE OPKLARINGEN. Tijdelijk afnemende bewolking met later kans op enige sneeuw, voornamelijk uit Zuidelijke rich tingen. Matige tot lichte vorst. 6 Jan.: zon op 8.47 en onder 16.45; maan op 23.49 en onder 11.05 uur. tiet uj*ee>i in Suïapn De weerrapporten van» hedenmor gen 7 uur luiden: OSLO mist 18 C. STOCKHOLM mist —12 ALPHEN AAN DEN RIJN Directeur Alphense Bank ging heen Erepenning van de gemeente Zes en dertig jaar lang is de heer L. de Graaf, directeur van de Al phense Bank, de spil geweest waarom het Alphense Bankbedrijf draaide. Niet echter alleen om deze verdienste maar ook om zijn maatschappelijk werk in de gemeente, reikte de bur gemeester, Ed. C. Witschey, tijdens de Zaterdagmiddag in het Nutsgebouw gehouden afscheidsmiddag, de heer De Graaf de ere-penning der ge meente in zilver uit. Vele honderden vrienden en zakenrelaties gaven in de grote zaal van het Nutsgebouw blijk van bun belangstelling. Burgemeester Witschey wees cr o.m. op, dat, gezien de belangrijke post, die de heer De Graaf in de ge meente heeft ingenomen, hij stellig aanspraak mag maken op een rustige levensavond. Wij betreuren zijn heengaan, niet alleen om de financier dus de zakenman, maar misschien nog meer om de mens, met zijn uit zonderlijke kwaliteiten, die steeds hulp wist te bieden bij de moeilijk heden van anderen. De heer W Samsom sprak namens de vele zakenrelaties van de Bank en greep terug in het verleden, toen de heer De Graaf, in 1916, uit Bode graven naar Alphen kwam om de bank te beginnen. De gehele Rijn streek is grote dank aan u verschul digd voor hetgeen u bereikt hebt en als blijk van genegenheid, aldus de heer Samsom, mogen wij u een pas KOPENHAGEN geheel bew. 4 LONDEN zwaai bew. 1 AMSTERDAM geheel bew. 3 BRUSSEL geheel bew. 1 PARIJS geheel bew. 1 BORDEAUX geheel bew. 0 NICE half bew. 4 BERLIJN g.'heel bew. 0 FRANKFORT geheel bew. 0 MüNCHEN geheel bew. 3 ZüRICH geheel bew. 1 WENEN sneeuw 0 send cadeau aanbieden. Hierop werd het doek opgetrokken van het toneel en stond het geschenk, een prachtig salon-ameublement met een tapijt, Een stroom van vrienden en be- belangstellenden maakte zich daarna op, persoonlijk afscheid te nemen van de directeur en zijn echtgenote. ZOETERMEER Afgesloten Het Elleboogse Ver laat onder Zoetermeer, is, in verband met spoedherstellingen, voor de scheepvaart afgesloten. Laatste Berichten PRINSES MARGRIET WO> PRIJS IX SKIWEDSTRIJD. Prinses Margriet heeft gisteren met verscheidene andere kindren deelge nomen aan een ski-wedstrijd. In het klassement plaastste zij zich als tien de. Prinses Margriet ontving daar voor een kleine prijs. Zaterdag heeft de Oostenrijkse kanselier Leopold Figl eer. bezoek ge bracht aan Koningin Juliana. Hare Majesteit bood een diner aan in het hotel, waar zij verblijft met de drie Prinsessen. Zaterdag heeft dr. G. Knibbe aar. zijn vooraf genomen besluit om na 1 Jan. de actie tegen de tol te War mond te beginnen uitvoering gege ven, nadat reeds daags tevoren door getrouwe naleving van het tarief, meer dan eens in strijd is gehandeld met dat tarief. Uit dit artikel volgt, dat eerst klachten, derhalve meer dan één en zelfs liefst een reeks van Restauratieplannen voor 't Waaggebouw Naar wij vernemen, bestaan er in de boezem van het Leidse gemeente bestuur plannen tot restauratie van het Waaggebouw, die vooral betrek king hebben op het interieur. Met name verdient de kamer van de di recteur een beter aanzien te krijgen, hetgeen men zich voorstelt te berei ken door dit vertrek in oude stijl te herstellen. Er zou ook aandacht be steed worden aan een betere huisves ting van de administratie, waaraan thans veel mankeert. Bovendien zal een oude wenteltrap weer in ge bruik genomen worden, terwijl een en ander ook leiden zal tot verwijde ring van een der twee loges, die aan weerszijden van de hoofdingang staan Ook wordt overwogen t.z t. het z.g. boterhuis, achter het Waaggebouw, op te knappen, oa. door het aan brengen van een electrische ver lichting, om deze ruimte ook ge schikt te maken voor het houden van bijeenkomsten e.d. Voordat deze plan nen verwezenlijkt kunnen worden, zullen zij eerst nog de gemeenteraad moeten passeren. Kindermiddag van de Bond voor het Gezin Het is langzamerhand een traditie geworden, dat de Kath. Bond voor Het Gezin, afd. Leiden, in de Kerst- vacantie een Kerstmiddag organiseert voor de kinderen van haar leden. Deze traditie werd ook dit jaar in ere gehouden en zo waren er giste ren ruim 300 kinderen bijeen in de grote zaal van Den Burcht, waar 2ij namens het bestuur verwelkomd werden door de heer C. v. der Meer. Het programma werd geopend door de kinderen van het St. Lidwi- nahuis aan de Zoeterwoudsesingel, die op het toneel het Kerstgebeuren in beeld brachten en daarmede de volle aandacht van het jeugdig pu bliek verkregen. Wie weet hoe moeilijk het is kin deren iets dergelijks bij te brengen, kan slechts lof hebben voor het mooie resultaat, dat de kinderen on der leiding van de zusters bereikt hebben. Tussen het spelletje door werden enige Kerstiedjes gezongen. Ook t tweede programmapunt na men deze kinderen voor hun reke ning met de geestelijke uitbeelding van 't bekende kinderlied ,,'s Avonds als ik slapen ga". Na de pauze, die met een tractatie verliep, werd het programma ver zorgd door de heer Devilé met pop penkast en goocheltoeren, hetgeen bij de kinderen zeer goed in de smaak viel. Burgerlijke Stand Geboren: Cornelia Urbina Cornelia d. van G. van Dam en J. van Tól. Paulus Jurrianus z. van J. Vinke- steijn en A. Overdijk. Dolores Pau line Maria d. van L. Meerpoel en P. M. van Haaster. Aleida Theodora Maria d. van C. J. Menheere en H. W. van Kerkhof. Marianne Martina d. van W. J. Webzer en H. J. Wesse- lius. Johannes ^edinand z. van J. F. IHeijmans en W M. van der Kwaak. Julius Tyr z. van H. Marmelstein en A. H. Heyl. brandweer had om 12 uur het vuurde tolgaarder zich niet hield aan het in bedwang. De grote werkplaats, i tarief door Ged. Staten van Zuid- waar zich de ovens bevinden, brand- I Holland in een provinciale verorde- de geheel uit. De productie zal hier-;nin«g van Juli 1950 vastgesteld. Deze door geruime tijd stilstaan, waardoor i verordening was het gevolg van een boedel en de producten te redden. De dc A.N.W.B. geconstateerd was, dat j klachten, bij het college van Ged - - J~ -:~u vgal-a ju|J Staten te Den Haag moeten inko men, willen G. S. kunnen aandrin gen op getrouwe naleving van het tarief. Voor die tijd kunnen G. S. uit zichzelf er niets aan doen. Met het indienen van klachten is tot nog toe gewacht, omdat de eige naresse van de tol zich tot de kroon heeft gewend met het verzoek de verordening van de provincie nietig te verklaren. De verordening be hoeft echter de goedkeuring van de kroon niet en is derhalve zonder meer geldig. Het is dan ook de vraag, of de kroon zich wel ooil geroepen zal gevoelen ten deze in te grijoen. Uit respect voor de kröon is echter anderhalf jaar gewacht. Uit voorgaan de volgt, dat er nu een aantal klacn- ten bij het college van G.S. moest inkomen over het feit, dat de tol gaarder zich niet aan het voorge schreven tarief houdt. 80 mensen tijdelijk werkloos worden. De firma is niet hoog tegen bedrijfs schade verzekerd. De schade loopt in de duizenden. De brand trok op deze Zondagochtend veel belangstel ling. Ook B en W waren bij de brand aanwezig. „PUCK", SPEELDE „HET GEVECHT MET DE ZOON". Sinds lange jaren is het de ge woonte, dat jong Sassenheim iedere eerste Zondag van de maand als een bijzondere dag beschouwt. Dan is het Jeugd-Zondag en de betekent, dat de jongelui de H. Mis van zeven uur bijwonen. Sind£ kort is aan deze Jeugd-Zondag nog een speciale at tractie'verbonden; des avonds vinden er jeugdvoorstellingen plaats in het K.A.S.-gebouw. Vorige maand was er het marionettentheater van Henk Zoutendijk met „Marieke van Nim- wegen". Om onverklaarbare redenen was het geen succes, de zaal was bij na leeg en daarom waren kapelaan A. Strooband en kapelaan N. Lands man al half van plan om hun plan maar te laten varen en deze voor stellingen af te gelasten. Gelukkig echter probeerden ze het nog een maal en ditmaal met meer succes. „Het gevecht met de zoon", dat „Puck" Zondagavond opvoerde, was een overwinning en we mogen dus veronderstellen, dat er een nieuwe traditie is geschapen. „Het gevecht met de zoon". Zie hier de titel van het door Cas Baas speciaal voor Puck geschreven to neelstuk. De hoofdpersoon, Jan (Eg- bert van Paridon), is een jonge arbei der, die innerlijk een zwaar probleem krijgt uit te vechten. Dit wordt uit gebeeld door het zinnebeeldige ge vecht met de Verloren Zoon (Cas Baas). Jan komt uit een zeer fat soenlijk godsdienstig gezin. Verdacht van een diefstal die hij niet heeft begaan is hij van de fabriek ontsla gen. Uit het lood geslagen door de sociale wantoestanden, het verkeer de begrip van zijn moeder en de slechte invloed van zijn vrienden, dreigt hij het verkeerde pad op te gaan. In Jan zien we wel heel sterk reeds enige jaren gevoerde actie en van een officiële klacht van dr. Knib be bij het college van Ged. Staten van Zuid-Holland, dat de eigenaresse van de tol zonder daartoe gerechtigd te zijn voor rijwielen, motorrijwie len en auto's toltarief hief. Bij gebreken, onvolledigheid of on duidelijkheid van het tarief kunnen Ged. Staten namelijk krachtens arti kel 9 van de Verenwet (het tolrecht is oorspronkelijk een veerrecht) het toltarief vaststellen, aanvullen of verduidelijken. Met deze actie werd een geheel nieuwe fase in de strijd om de tol in geluid. Tot nog toe was, hoe vreemd het klinken moge, nooit een klacht bij Ged. Staten over dit eigenmachtige toltarief heffen ingediend. Meestal staarde men zich blind op het schrik beeld, dat men om een luttel bedrag een proces over een heerlijk recht met al de aankleve* van dien zou moeten gaan voeren. De heer E. E. M. Menten van War mond had indertijd het plan om de tol voor een bepaald bedrag te ko pen. De rente van de afkoopsom en tien pet. afschrijving zouden gemak kelijk uit de tolgelden betaald kun nen worden. De tol zou dan na tien jaar verdwenen zijn. De eigenaresse was bereid te verkopen, maar noch de A.N.W.B., noch de K.N.A.C., noch anderen waren bereid om de gelden zo lang te verstrekken. Na deze mis lukking zat er niets anders op dan via de Verenwet cn Ged. Staten de verdwijning van de tol te bewerk stelligen. Klachten bij de politie over het feit, dat de tolgaarder de veror dening niet nakwam, bleven name lijk zonder gevolg, omdat aan de op gemaakte processenverbaal geen ge volg werd gegeven. De rechterlijke macht achtte het blijkbaar niet nood zakelijk zich er mee te bemoeien. De noodzaak om thans opnieuw klachten in te dienen berust op ar tikel 13 van de Veren wet. Ged. Sta ten kunnen namelijk het tolrecht vervallen verklaren, indien binnen een jaar nadat Ged. Staten naar aanleiding van bij hen ingekomen klachten hebben aangedrongen op De A. N. W. B. heeft dit laten con stateren voor auto's, maar de klach ten moeten ook betrekking hebben op fietsen, motorfietsen en vracht auto's, Degenen, die klachten willen indienen, moeten dit zo spoedig mo gelijk doen. Het doet er met toe, of men in Warmond woont of niet. Als G. S. aan de klachten gevolg hebben gegeven, en dit zullen zij blijkens de woorden van ir. Wittenberg, lid van G. S., zeker doen en de tolgaarder geeft aan die aandrang geen gehoor dan moeten er weer klachten worden ingediend. Eerst dan kunnen G. S. overgaan tot opheffing van de tol. Ho- j.elijk zal dan echter- inmiddels tus sen G. S. en de tolgaarder overeen stemming over de overnemingssom verkregen zijn, Voorlopig is 't woord echter a£h degenen, die tegen de eigenmachtige tolheffing bezwaar hebben. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM. 5 Januari Vee. Aanvoer: 1683 totaal waarvan 1039 vette koeien, 644 varkens. Prijzen: vette koeien f 2.74—2.88, 2 60—2.70, t 2.102.30 en varkens 1.86, 1.84 en 1.80 per kg. levend gewicht. Vette koeien aanvoer groter, handel traag, prijzen vooral niet hoger, en kele prima's boven notering; var kens aanvoer .ruim, handel slepend, met teruglopende prijzen.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 3