Korea-vrijwilligers in Nederland teruggekeerd MAANDAG 5 JANUARI 1953 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Honderd zeven en dertig Neder landse Korea-vrijwilligers zijn Zater dagmorgen in blakende welstand in het vaderland gearriveerd. Onder lei ding van kapitein Geveraink, uit Harderwijk, en begeleid door ds. Cou- vee, uit Roodeschool, waren zij 25 da gen geleden uit Korea vertrokken. In gezelschap van een groot aantal Franse vrijwilligers gingen zij op een Deense boot scheep naar Marseille, waar zij Donderdag arriveerden en waar de Franse kameraden hen bij wijze van afscheid 37 flessen cham pagne aanboden. De vermoeienissen van de lange treinreis waren Zaterdagmorgen nau welijks te bespeuren op de gezich ten van de jongens, toen zij op het Roosendaalse perron voor het eerst weer vaderlandse grond onder de voeten kregen. Zij werdeni verwel komd met de vrolijke tonen van het trompetterscorps van de Huzaren van Boreel uit Amersfoort. Ter begroeting waren op het station aanwezig de hoofdlegerpredikant ds. A. de Kluis en kapitein van der Meer van de commandotroepen. In de loop van de ochtend werden de vrijwilligers ontvangen in de En- gelbrecht van Nassaukazerne te Roo sendaal, waar zij voor hun vertrek hun training bij de commandotroepen hebben ontvangen. Namens Prins Bernhard was kapitein W. Erdman ter begroeting aanwezig. Ook de be velhebber van het derde militaire gewest, generaal-majoor Warringa, was naar Roosendaal gekomen om Koninklijke thee in Koninklijke trein Ondanks de minder goede weers omstandigheden weinig zon, veel sneeuwval en koude gaan de ski tochten van H.M. de Koningin, de Prinsessen en het overige reisgezel schap regelmatig door. Prinses Irene, geheel hersteld van haar verkoud heid, neemt daaraan ook weer deel. Gistermiddag heeft de Koningin aan een achttal oude vrienden, die een deel van het jaar in Sankt Anton wonen en bij wie zij dezer dagen een bezoek had afgelegd, een thee aan geboden. De ontvangst werd gehou den in de koninklijke trien die in Sankt Anton gestationneerd is. Gis teravond hebben de Koningin, de Prinsessen en het overige reisgezel schap te zamen met de andere hotel gasten in de bierkelder van hotel Post een voorstelling van een gooche laar bijgewoond. MR. DR. ARTS 80 JAAR. Op 7 Januari a.s. zal mr. dr. A. C. krant verscheen. Terstond na het afsluiten van zijn studie in de rechten aan de Amster damse Universiteit deed mr. dr. Arts zijn intrede in de leiding van wat nog steeds zijn krant is. Thans woonachtig in Amsterdam schrijft hij nog dagelijks het hoofd artikel. de jongens welkom te heten. ,,Gij zijt niet uit zucht naar avontuur naar het strijdtoneel getrokken", zo zei de generaal, „maar omdat gij een hoge opvatting hebt van uw plicht tegenover de natie". Hij reikte ten slotte aan de 137 gerepatrieerden het kruis voor vrijheid en recht uit. Om de gevallen wapenbroeders te eren nam men- vervolgens een minuut stil te in acht. Voordat de jongens met autobus sen naar hun woonplaatsen werden vervoerd (de meesten zijn uit het hoge noorden of uit Oost-Brabant afkom stig) ontvingen zij nog een speciale herinneringsspeld op initiatief van hun vroegere commandant, luitenant Kristan. Juist Zaterdagmorgen ver trok van het station Roosendaal het volgende contingent vrijwilligers, die met de „Waterman" scheep zijn ge gaan naar Korea. MGR. ALFRINK NAAR ROME. Mgr. Alfrink is Zondagmorgen per K.L.M. naar Italië vertrokken om voor algeheel herstel enige vacantie te nemen. Tot nadere aankondiging zal Z. H. Excellentie geen audiëntie verlenen. De correspondent van het K.N.P, in Rome meldt, dat de aartsbisschop coadjutor zijn intrek heeft genomen in het Nederlands College. RAADSLID BEDANKT OMDAT HIJ LID VAN DE KVP WERD. Het raadslid A. H. J. Beyersbergen van Henegouwen, vertegenwoordi ger van de groep „Castricums Be lang" in de gemeenteraad van Cas- tricum" heeft als lid der gemeente raad bedankt omdat hij zich weder om als lid van de KVP heeft aan gemeld. De heer Beyersbergen v. Henegou wen was in de jaren na de oorlog fractie-voorzitter der KVP in de ge meenteraad. Bij de laatste verkiezing kwam hij met een vrije lijst uit, ge noemd „Castricums Belang". Specialisten contra ziekenfondsen Tilburgse patiënten ondervonden bij specialisten moeilijkheden Het afgelopen weekend is te Til-1 nenkort zullen aan de ziekenfondsen burg een conflict uitgebroken tus-; nadere mededelingen worden ge- sen de ziekenfondsen en specialismen, j daan omtrent maatregelen welke in Ziekenfondsleden die zich met hetverband met deze situatie zullen briefje van de huisarts bij specialis ten om medische hulp vervoegden werden niet geholpen. Tenzij voor elke behandeling een verklaring van het ziekenfonds werd overgelegd dat dit zou betalen, ofwel voor elke be handeling apart werd betaald. Onmiddellijk na het bekend wor den hiervan hebben de ziekenfond sen alles gedaan om de verzekerden die specialistische hulp nodig hadden te helpen. Ofwel het benodigde geld werd de patiënten verschaft of de verklaring werd gegeven, dat het te betalen honorarium tegen overleg ging van een kwitantie van de spe cialist zou worden terugbetaald. De achtergrond van een en ander wordt gevormd door een conflict, geruime tijd geleden ontstaan in de landelijke specialistenvereniging. Vele bij deze vereniging aangesloten specialisten konden zich niet ver enigen met de voorwaarden van de overeenkomst die door deze vereni ging met de ziekenfondsen zou wor den afgesloten. „Te zware eisen". worden genomen. De ziekenfondsraad gaat er mede accoord, dat in afwachting van be doelde maatregelen, de alg -.ene ziekenfondsen aan verzekerden, die specialistische hulp ontvangen van niet aan de fondsen verbonden spe cialisten, volledig de door de verze kerden aan deze specialisten voor specialistische hulp betaalde kosten Vrachtvaarders hebben „oorlog" Dc dreiging van de vrachtenoor log, die de internationale bevrach tingsmaatschappijen sinds enige tijd verwachtten, heeft met ingang van het nieuwe jaar een verscherpte vorm aangenomen. Het verhoopte compromis is uitge bleven, met het gevolg dat. voor wat Nederland betreft, de „Black Dia mond Lines" en de Holland-Ameri- ka lijn uit de „North Atlantic West bound Conference" zijn getreden en nu onafhankelijk, zij het vermoede lijk met onderling overleg tussen de uitgetredenen, hun tarieven zullen vaststellen, echter alleen met betrek king tot de richting Europa Ver enigde Staten. De „Compagnie Martime Beige" was reeds eerder uitgetreden en voorts wordt nog als uitgetredene genoemd de „Cosmopolitan Line" uit Noorwegen. In scheepvaartkringen slaat men nu vol belangstelling de ontwikke ling gade, want zoals gemeld zou het besluit van deze vier grote rederijen wel eens zijn weerslag kunnen heb ben op de andere conferences. JONGENS PLEEGDEN INBRAKEN IN DELFT. De politie te Delft heeft de hand kunnen leggen op vijf jongens van 12 tot 17 jaar die gedurende de maand December de stad onveilig hadden gemaakt. Op de jongste van het vijf tal na zijn de knapen voor de Offi cier van Justitie te 's-Gravenhage geleid. De jongens hebben zich ge zamenlijk, doch ook wel afzonderlijk aan tientallen inbraken met diefstal schuldig gemaakt. Z;'i verschaften zich met valse -leutels of door in- lclimming toegang tot een wasserij, een school, een laboratorium, een grossierderijeen kaaspakhuis, enz. Alles bleek van hun gading te zijn, want de buit bestond uit chronome ters en pakjes smeerkaas, transfor- vergoeden, mits daarvan een kwitan- zaklantaarns en zakies met tie wordt overgelegd. Voor verzeker- matoren, zaklantaarns en zakjes met den blijft de bemaling van kracht ,uffees: Bl-> huiszoeking kon de buit dat zü allen aanspraak kunnen ma- ™Jwe ,gebeel worden achterhaald, ken op specialistische hulp na ver- Ter afwisseling van hun inbraken wijzing door de huisarts. Verwacht wordt, dat de specialis' namen de jongens zo nu en dan brom fietsen en soms zelfs een auto weg om Motie Kath. onderwijzers Eisen op sociaal-financieel gebied zoals vervat in het K.V.P.-rapport ten in de andere hierboven genoem-1 wa^ te gaan toeien. De fietsen en de de plaatsen het voorbeeld van hunauto werden dan ergens onbegeerd Tilburgse collega's zullen volgen. I achtergelaten. ZELF IN DE VAL Als gevolg daarvan zijn plm. 400 specialisten uit de landelijke vereni-l ging getreden, onder wie vrijwel alle specialisten in Tilburg, Breda, Ber gen op Zoom, Eindhoven, Den Bosch, Zwolle en Amersfoort. Deze uitge- Arts- directeur-hoofdredacteur tredenen vormden een nieuwe orga- van de Nieuwe Tilburgse Courant, nisatie, de Nederlandse Vereniging zijn 80ste verjaardag vieren. j van Specialisten. o Vierentwintig December j.l. was I Hoewel de ziekenfondsen met deze Apeldoorn en Utrecht een gevoelige het 60 jaar geleden, dat het eerste vereniging over een nieuwe over- j^jap toegebracht aan de niets ont- artikel van zijn hand in de genoemde eenkomst hebben onderhandeld, wa-1 zjen(je practijken van lieden, die zich ren de eisen van de specialisten van geljreven door een onberedeneerde zi^w^üifnds^n nief konden ^vorden ingewilligd. Nochtans duurden de onderhandeling nog voort. Bij 'n laat ste bespreking op 27 December werd voorgesteld de „status quo" te hand haven gedurende drie maanden en de besprekingen voort te zetten De N.V.V.S. deelde evenwel bij schrij ven van 29 December mede met de voorstellen niet accoord te gaan. Utrechtenaar verzamelde duizen den beschermde vogels en eieren UREUM IN DE VORM VAN KORRELS. De ureumfabrièk op het stikstof- bindingsbedrijf der staatsmijnen, welke in April 1952 in bedrijf werd gesteld, exporteert op het ogenblik een belangrijk gedeelte van haar pro ductie o.m. naar Frankrijk, Canada, Mexico, Brazilië en de Verenigde Staten. Het product van deze fabriek is samengesteld uit grondstoffen, welke op het stikstofbindingsbedrijf in rui me mate voorhanden zijn, met name uit ammoniak en koolzuur. Ammo niak wordt op het S.B.B. in grote hoeveelheden bereid in de ammo- niaksynthese en meer dan 600 ton koolzuur wordt elke dag verkregen bij de fabricage van synthesegas uit cokes. Op het ogenblik vindt het ureum- ptoduct van het stikstofbindingsbe drijf hoofdzakelijk toepassing voor technische doeleinden. De belang rijkste toepassingsmogelijkheid van ureum is echter het gebruik hiervan als stikstofmestgtof. Met het oog hier op is men voornemens op het S.B.B. in de toekomst tevens ureum in de vorm van korrels te gaan produce ren. Thans produceert men hier dit product alleen nog maar in poeder- vorm. In deze vorm is het echter moeilijk strooibaar. STAATSMIJN HENDRIK NEEMT PROEF MET MIJNGASAFZUIGING. Op Staatsmijn Hendrik heeft men een begin gemaakt met het afzuigen van mijngas. Dit geschiedt vooralsnog bij wijze van proef. Men heeft voor deze proef twee mijngasrijke kolen- lagen op de 636-meterverdieping uit gekozen. In het bovengrondse bedrijf van Staatsmijn Hendrik is een ruimte ingericht, waarin de hoeveelheden af. gezogen mijngas en de kwaliteit hier van worden geregistreerd. Het gas wordt voorlopig met lucht ver mengd nog geheel in de buiten lucht afgeblazen. Wanneer te zijner ner tijd een constante productie ver kregen is, zal een gedeelte van de afgezogen hoeveelheden gas als brandstof voor de ovens in de rail- koppenloods worden gebruikt. De rest zal in een nieuwe slikdrogerij worden benut. Controleurs vogelwet van de Vo- gelbeschermingswacht Zuid West Ve- luwe uit Ede hebben enkele dagen geleden na uitstekende speurdersar- beid in samenwerking met de hoofd controleur vogelwet van het departe- men van O, K. en VV. uit Den Haag en geassisteerd door de politie van aan winstbejag, vergrijpen aan de Nederlandse beschermde vogels. Na langdurige voorbereiding, waarbij 's mans gangen nauwkeurig werden nagegaan, deden de beamb ten vorige week de ontdekking van de dag: in een perceel aan de Kanaal straat te Apledoorn bleek zich een opslagplaats te bevinden van de Uitgesloten. Utrechtenaar J. G. R.; waar niet minder dan 1600 geheel of gedeelte- De bezwaren van de uitgetreden lijk geprepareerde beschermde vogels specialisten betroffen voornamelijken ruim 6000 eieren aangetroffen en de progressieve korting in het z.g in beslaggenomen werden Een vracht- plafondDe ziekenfondsraad heeft j auto was ternauwernood voldoende het standpunt ingenomen dat als ge-1 om deze voorraad te vervoeren, volg van het niet bereiken van over-1 eenstemming de bjj de N.V.V.S. aan-1 De "™ntarlsajle efn °"tstei" gesloten specialisten van 1 Januari l0rQ ,b,eeld .van de methoden, die de 1953 af niet meer aan «de algemene betrokkene toepaste en van de verlje- ziekenfondsen zijn verbonden. Anderen zullen volgen. De ziekenfondsraad is van oordeel dat de algemene ziekenfondsen der halve aan de bedoelde specialisten zen. die daardoor aan de inlandse vogelstand werden toegebracht, vrij wel alle categorieën tot de meest duister omtrent de beweegredenen, die de man er toe dreven van één en dezelfde vogelsoort zulke onzinnige aantallan bijeen te brengen. Zelfs in een museum treft mei gewoonlijk maar enkele exemplaren van een be paalde soort Ontzaglijk is de scha de, die aan de minder alg. soorten door dergehjxe lieoen wordt beiok- kend Er zijn tekenen die er op wij zen, dat gehele broedkolonies door dit optreden wedden uitgemoord. BABY IN WOONWAGEN VERBRAND. Gistermiddag is in het woonwagen kamp. gelegen in de Kapelpolder te Maassluis, een woonwagen in brand geraakt, waarbij een 11 maanden oude baby van de familie Van Doorn jammerlijk in de vlammen is omgekomen. Twee andere kinde ren van resp. 2 en 3 jaar moesten met ernstige brandwonden in het ziekenhuis te Vlaardingen worden opgenomen. De kinderen bevonden zich in de wageix, terwijl de moe der, (de vader was buiten de stad) in één der andere wagens in het kamp bij een zuster op visite was. De kleintjes hebben waarschijnlijk op bed met lucifers gespeeld. Toen de andere woonwagenbewoners plaats aanwezig. Er waren om slechts een kleine greep te doen 78 buizerds, waarvan een belang- geen betalingen meer mogen doen j rijk gedeelte zeer waarschijnlijk op zeldzame toe bleken in deze opslag- merkten, dat de wagen van de fami- voor na genoemde datum door hen verleende specialistische hulp Bin- de klem gevangen is, 19 haviken, 42 wateri allen, 13 roerdompen, 45 steenuiltjes, 52 torenvalken, 134 zwarte sterns, 2 visarenden etc., ets. Ook honderden kleine zangvogels hadden het leven moeten laten om te voldoen aan deze blinde verzamel woede. 79 cadavers. Er v/aren b.v. 79 cadavers van me- defect vastliep en lek sloeg, is op j sleept. Van 15 Juni tot en met 11 Juli 1953 zal door de Nederlandse Radio Unie —in aansluiting aan het be staande muziekonderwijs in Neder land een cursus worden gehou den, die beoogt bij te dragen tot de reis waarvan er 40 in een doos, vorming van dirigenten voorsympho- volkomen voor preparatie ongeschikt, nische orkesten. Docenten zijn de di- 1 werden aangetroffen verder rigenten Paul van Kempen en Carlo kruisbekken, wielewalen en storm- Ziochi. vogels, de zeldzame milaan, maar ook Er zullen werkende en toebe- de kwartelkoning, de kleine trap, horende cursisten toegelaten wor- nachtreigers, ooievaars ezn., enz. Dit den. De toelatingseexamens voor wer- axles werd uit allerlei schuilhoeken kende cursisten zullen op 11, 12 en in het bewuste perceel te Apeldoorn 13 Juni worden gehouden. De cur- te voorschijn gehaald. Het aantal, eieren van beschermde vogels liep, zoals gezegd, in de dui zenden. Er werden geteld 64 eieren van purperreigers, boerenzwaluw (210), oeverzw^luw (43), koolmees (449), lepelaar (204). Deskundigen waren van oordeel, dat een groot deei der lepelaareieren bebroeid is geweest.'Ook bevonden zich bij deze verzameling honderden nesten van beschermde vogels. Men zal zich afvragen, welk doel jde eigenaai van deze monster-verza- .neling voer ogen heeft gestaan. Voor zover onze inlichtingen strek ken. werkte de man stellig niet voor De laatste zending koeien, die met wetenschappelijke instellingen, want j een transportwagen werd binnenge- vergunningen bezat oij nie;. Wel zijn boot „Nestor" arriveerden, zag het bracht, heeft waarschijnlijk de be- j geprepareerde vogels door hem ver- er inderdaad bedenkelijk uit, te meer kocht. Verder tast men nog in hetomdat de motorkamer onder water sus wordt bekroond met twee open bare concerten van het Radio Phil- harmonisch Orkest, waarbij d beste leerlingen dirigeren. Gegadigden kun nen zich voor bijzonderheden wen den tot de muziekafdeling der N.R.U. te Hilversum. VEESTAPEL VERNIETIGD. Tengevolge van het uitbreken van mond- en klauwzeer onder de vee stapel van de paters Traooisten aan de Koninghshoeven te Tilburg moes ten alle rundeden, 103 in totaal, wor den afgeslacht. smetting veroorzaakt. lie Van Doorn in brand stond, kon men nog slechts met grote moeite twee van de drie kinderen redden. De wagen stond inmiddels in lichter laaie en de moeder moest aanzien, dat haar kind in de vlammen om kwam De gealarmeerde brandweer stond slechts voor de taak de smeu lende resten van de wagen te doven. Het Verbondsbestuur van de Kath Onderwijzers Organisatie heeft tij dens zijn Zaterdag te Utrecht ge houden vergadering een motie aan de regering en parlement gezonden over de onvoorwaardelijke ontknik- king van de onderwijzerssalarissen, over de gemeente-classificatie en over de verbetering van de salaris sen van onderwijzers en ambtena ren, behorende tot de middengroe pen. De tekst der motie luidt: Het verbondsbestuur van de Kath. Onderw, Vereniging in vergadering bijeen op Zaterdag 3 Januari 1953 in hotel Noord Brabant te Utrecht gehoord de beraadslagingen over de salarissen der onderwijzers en over de financiële positie van de midden groepen in het algemeen, kennis ge nomen hebbend van de rapporten van de K.V.P. over de middengroe pen, inzonderheid van het 3e van de ze rapporten, dringt er bij de rege ring op aan: dat zo spoedig mogelijk de com missie Wesselings bijeengeroepen wordt om de algehele en onvoor waardelijke ontknikking der onder- Ontsnapping uit Breda Tweede Bikker meldde zich! HIJ WAS HET NIET Herbert us Bikker, de uit Breda ontvluchtte gevangene, die in Duits land gearresteerd is, zal volgens een beslissing van de Officier van Justi tie in voorarrest worden gehouden totdat een beslising is genomen over zijn uitlevering Volgens de Duitse wet kan de duur van het arrest in dit geval vier we ken duren Zaterdag heeft een Nederlander zich bij de politie te Hagen gemeld met de verklaring dat hij de uit Bre de ontvluchte flerbertus Bikker was. De man die onder deze naam in Ha gen gearresteerd was, zou Ferdinand Vilder beten. Deze was een kennis van hem en zij hadden hun papieren geruild. Zoals men weet, is Bikker vorige week te Hage-n gearresteerd ais eer ste «;n de zeven uit Breda ontsnap «e oor ogsmisdadigers. Naar de politie te Ha'en Zondag mederif elde, is de Nederlander die Zaterdag kwam vertellen, dat hij Bikker was, Zondag door de rechter van instructie losgelaten, nadat ge bleken was dat zijn zelfbeschuldiging onjuist was. Vastgesteld werd, dat hij reeds voor Kerstmis in Witter aan de Ruhr woonde. Het motief voor zijn zelfbeschuldiging is nog niet be kend. PUROL GENEEST ruwe huid, ruwe handen, ruwe lippen RAJL JLRAJLJ3 l Advertentie) ONBEGR'JPELIJK MAAR WAAR. Nu door nalatigheid van sommige wegbeheerders rijwielpaden of stra ten niet van sneeuw en ijs zijn ont daan, worden de wielrijders veelal gedwongen van de rijbaan gebruik te maken. Dit neemt niet weg, dat het onbe grijpelijk is, zoals de K.N.A'C. heeft kunnen constateren, dat zij zelfs in die omstandigheden niet zorgdragen voor een goed brandend achterlicht en daarmede hun eigen en andere levens extra in gevaar brengen. Nog onlangs verzocht de K.N.A.C. aan het schoonmaken der rijwielpa den of straten de nodige aandacht te besteden, juist omdat daardoor zou worden voorkomen dat wielrijders gedwongen zouden zijn van de rij weg gebruik te maken met alle varen daaraan verbonden. Belgische kotter op Haaksgronden vastgelopen en lekgeslagen Eerst vis lossen, dan op de werf De Zeebrugge 288, een Belgische stond. Maar met behulp van een ber kotter van 81 ton, die Zondagoch- gingspomp van de „Nestor" kon men tend op een van de zandbanken van j het scheepje drijvende houden en de Haaksgronden na een machine- het is daarna naar Den Helder ge- sleeptouw genomen aoor de IJmui- dense sleepboot „Nestor" en van nacht veilig in de haven van IJmui- den aangekomen. Naar schipper Leon Blomme ver telde, raakte de keerkoppeling van de machine Zondagochtend tijdens het vissen defect, zodat het scheepje afdreef. Het is vervolgens op een van de verraderlijke Haaksgronden vastgelopen en heeft naar schatting vier uur in een zeer precaire positie verkeerd. Het achterschip maakte namelijk water en er ging radiotele- fonisch een noodkreet de aether in: „Ik ben zinkende". Toen de reddingboot uit Den Hel der, de „Prins Hendrik", en de sleep- Daar heeft de „Nestor" een zelf standig werkende pomp op de Zee- brugge overgebracht eri achter de sleepboot aan is de Belgische kotter, die al zes dagen had gevist en een aardig voorraadje vis bij zich had, naar de IJmuidense vissershaven ge bracht. Hier werd vanmorgen de vis gelost en daarna gaat het scheepje op de werf om gerepareerd te wor den. Met een bedrag van 1953 gulden nam de parochie van St. Oedenrode Zaterdag j.l. de vlag, die uitgereikt wordt voor de hoogste wekelijkse inzender in de actie .,100 Jaar Krom staf", van Texel over. Uit de bisdom men Utrecht. Haarlem en Breda wa ren bij de K.R.O. geen opgaven bin nengekomen wijzerssalarissen te behandelen; dat moet worden overgegaan tot ogenblikkelijke en volledige afschaf fing der gemeenteclassificatie, zeker voor zover dit de onderwijzers en ambtenaren aangaat; dat een technische herziening van het bezoldigingsbesluit burgelyke ambtenaren 1948 voor zover het de salarissen der onderwijzers betreft, aan de orde wordt gesteld, waarbij vooral de onderlinge verhoudingen •dezer salarissen in de verschillende margen moet worden bezien; dat zij zich op korte termijn uit spreekt voor een spoedige realisering van de eisen, opgenomen in het 3e K.V.P. rapport over de middengroe pen en onverwijld overgaat tot het treffen van voorbereidinget nodig voor de in dit rapport noodzakelijk geachte verbeteringen van de sala rissen van de onderwijzers en amb tenaren, behorende tot deze midden groep; dat de pensioenen van oud-onder wijzers en zeker van de voor 1940 gepensionneerden, moeten worden aangepast aan het tegenwoordige indexcijfer; en brengt deze motie ter kennis van de regering, de volksvertegen woordiging en de pers. Auto slipte Vrouw gedood Door verdrinking is de 47-jarige mevrouw OostwaardVan de Berg uit Portenge om het leven gekomen en haar 56-jarige schoonzuster A. OiostwaardSweeserijn in zeèr ern stige toestand naar het St. Antonius- ziekenhuis te Utrecht vervoerd, na dat een personenauto Zondagmorgen om kwart voor acht bij Portenge (ge meente Ru wiel) in de provincie Utrecht tengevolge van de gladheid was geslipt en het water van de Nieuwedijk in gereden. De bestuur der, de 42-jarige veehouder N. Oost- waard, en zijn 50-jarige broer C, die eveneens voor in de wagen zat, kon den zich ternauwernood uit de snel zinkende wagen redden. Beide echtparen waren op weg naar de R.K. kerk te Breukelen toen het ongeval gebeurde. Door de gladheid van het wegdek raakte de chauf feur nabij Heycop de macht over het stuur kwijt en gleed de wagen in de naast de weg gelegen vaart. De 50- jarige broer van de chauffeur zag het ongeluk aankomen en opende on middellijk het voorportier. Dit is het behoud geweest van de chauffeur, want beide mannen konden direct het voertuig verlaten. Van de omwoners, die te hulp wa ren gesneld, gingen twee personen te water, zij openden de rechter ach terdeur van de wagen, waarvan slechts het rechter voorwiel nog boven water uitstak. Mei. zag kans de 56-jarige schoonzuster uit de wa gen te halen, maar haar toestand was al zeer critiek, doordat zij wa ter en modder naar binnen had ge kregen. Voor haar leven wordt ge vreesd. Van de vrouw van de chauf feur kon men slechts het stoffelijk overschot bergen De wagen dia door een kraanwa gen op de wng werd gezet is later voor onderzoek door de politie te Breukelen in beslag genomen. Onrust bij „Ommelanden" Vreemde arbeiders zijn aangetrokken Het conflict bij de Groningse zui velfabriek „De Ommelanden" duurt onrverminderd voort. Pogingen van de directie om de fabriek weer op gang te krijgen, hadden tot gevolg, dat er Zaterdag een vergadering belegd werd in Twijzel om arbeiders van de concurrerende condensfabriek „Fries land" te bewegen bij de „Ommelan den" in dienst te treden. Na deze ver gadering hield de soc. vakbond A. N.A.B. weer een vergadering en spoorde de arbeiders aan om niet bij „De Ommelanden'' te gaan werken. Van de 30 werklieden, die zich ge meld hadden, kwamen er toen 4 op hun besluit terug. Inmiddels ziin twee bedrijfsleiders van „De Ommelanden", die onlangs hun ontslag genomen hebben, een bedrijf op zichzelf begonnen en daar zij de exportrelaties van- „De Omme landen" bewerken, is de directie niet erg geestdriftig over hun optreden. Hedenmorgen is een bus met 16 ar beiders uit Buitenpost vertrokken. Deze arbeiders waren afkomstig uit Buitenpost en omliggende dorpen. De arbeiders werden stuk voor stuk per autobus van huis gehaald, zodat de stakers, die bij het vertrek aanwezig waren, geen kans kregen om hen te weerhouden. Deze stakers zijn echter van plan zich als nog met de werk willigen in verbinding te stellen. Be halve de politie, die op incidenten was voorbereid, waren heel wat be langstellenden op de been. Alles ver liep rustig. Er klonken alleen wat smalende uitroepen uit het publiek. De bus zal dagelijks rijden. Nu alles rustig is verlopen is het niet onmo gelijk dat de volgende dagen nog meer werkwilligen naar Groningen zullen gaan. Vanmorgen om acht uur zijn de ar beiders in Groningen aangekomen. Hoewel de politie voorzorgsmaatrege- had genomen, kwamen bij de aankomst geen incidenten voor. De AVRO-studio vierde Zater dagavond feest omdat haar voorzit ter G. de Clercq 25 jaren deel uit maakte van het bestuur.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 2