S)e CcidóeSoii^arvt De Oostduitse industrie moet toenemen Zuiveringsbijl dreigt in Oost Duitsland Eisenhowers belasting EGYPTE DREIGT MET DE GUERILLASTRIJD Polen schaft distributie af Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 5 JANUARI 1953. 44ste JAARGANG No. 12780 Gaat Naguib muiten Papengracht 32» Tel. 20015» Adm. en Adv. 20826» Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w.» f 2.p. mnd.» f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Anders alle fabrieken onder Sovjetbeheer De Sovjet-Unie heeft communistisch Oost-Duitsland, dat in feeststemming verkeerde omdat president Pieck gisteren 77 jaar werd, een koude douche gegeven. De industriële productie moet toenemen, óf alle fabrieken zullen weer onder Sovjet-beheer komen, zo luidt het Sovjet-ultimatum volgens de West-Berlijnse „Neue Zeitung". Sovjet-autoriteiten moeten deze eis van het Kremlin vorige week aan vice-premier Rau, die de economische leiding heeft, hebben overhandigd. Sovjet-specialisten zouden reeds aan sleutel industrieën zijn toegevoegd om de Duitse bedrijfsleiding te „adviseren". Kau zou tot Mei de tijd gekregen hebben om de gestelde doelen van het vijfjarenplan voor 1952 te halen. De industrie werd in al haar geledingen aan critiek onderworpen omdat de Sovjet-Unie nauwelijks het minimum had ontvangen aan herstelgoederen, die „met de Franse slag" waren ver vaardigd. DE „UITVOER" NAAR RUSLAND Westelijke deskundigen in West- Berlijn schatten, dat 15 a 25 pet. van de Oostduitse productie naar de Sow- jet-Unie gaat bij wijze van herstel betalingen en dat van de rest het merendeel als „uitvoer" naar de Sow- jet-Unie gaat, waarvoor niet altijd meteen grondstoffen of andere goe deren worden teruggegeven. Sinds October lijdt Oost-Duitsland onder een ernstige crisis in zijn transport- en bevoorradingswezen. Het spoorwegverkeer is in» ongerede geraakt, omdat vele wagons nodig hersteld moeten worden. Voedings middelen en andere levensbehoeften hebben de bevolking niet bereikt. De vroege vorst heeft aardappels, sui kerbieten en andere wortelgewassen op het veld vernietigd. Het „natio nale leger", dat in het afgelopen jaar verdubbeld is, heeft vele arbeids krachten aangetrokken. Het afnemen van de handel met West-Duitsland heeft verder een tekort aan grond stoffen doen ontstaan, tegenover de eenzijdig gerichte uitvoer in Ooste lijke richting. De communistische Oostduitsers hebben hun president als verjaars geschenk de belofte geschonken, dat zij de militaire sterkte van het land zullen opvoeren. Premier Grotewohl onthulde in het huis der ministers een schilderij van de „Arbeid", dat drie meter hoog en 23 meter lang is en waaraan veertien schilders van de porseleinfabrieken te Meissen zes maanden gewerkt hebben. Het partij-orgaan „Neues Deutsch- land" meldde, dat „Westelijke agen ten" nu proberen de mijnbouw in Oost-Duitsland in het honderd te la ten lopen». Luiheid en onachtzaam heid van autoriteiten in staat en par tij werkten de door de Amerikanen betaalde sabotage in de hand. Oost- Duitsland moest „de- lessen van het agse verradersproces" leren en het Zionisme. Titoïsme en Trotskyïs- me bestrijden. Het blad doet een aan val op „Zionisten en Amerikaanse agenten" en noemt twee vooraan staande communisten „vijanden van het volk". Het zijn Paul Merker, vóór de oorlog lid van het Politbu reau van de Duitse communistische partij, en Kurt Müller, gewezen West. Duits parlementslid en communis tisch leider, die in 1950 verdween. D.P.A. tekent hierbij aan, dat de „zuiveringsactie" gericht is tegen communisten, die in de nazi-tijd in Westerse landen hebben vertoefd. Zullen Mayer en de Gaulle het eens worden 7 Of René Mayer er in zal slagen een nieuwe Franse regering te vor men, hangt nu vooral van de Gaul listen af. Hij zal alleen op steun van de Gaullisten kunnen rekenen, in dien hij met hen tot een zeker ac- coord komt over Frankriiks hofding egens het p'an tot vornrnr v n een Europees leger, waar De Gaulle en zijn aanhangers felle tegenstanders van zijn. Men weet, dat de tot de radicale partij behorende Mayer het betref fende wetsontwerp bij het parlement wil indienen, maar hij zou er in kun nen berusten, dat 't daar vele maan den lang bij de verschillende com missies in behandeling blijft. Vandaag ontvangt René Mayer maarschalk Juin, die zich gisteren eveneens tegen het Europese leger heetf uitgelaten. Later op de dag zou hij president Auriol m'eedeien, óf hii het parlement om machtiging tot vr-ming van een kabinet wil gaan vragen. Zonder de 84 Gaullistische parle mentsleden kan hij van het narle- ment echter geen vertrouwensuït- spraak verwachten. MAYER WAAGT HET EROP. De Franse radicale leider René Mayer, die sinds 31 December tracht de kabinetscrisis op te lossen, heeft Maandag meegedeeld, dat hij het par lement zal verzoeken om zijn in- vestituut, zelfs wanneer de Gaullis ten hem niet hun steun zullen geven. Cióenfaawwc freteicU zy,n beuiind aaai Het Driekoningenfeest Drie Amerikaanse senatoren zijn in het geweer gekomen tegen een voorstel van president Truman óm voortaan de president minder belas ting te laten betalen. Wordt zijn voorstel aanvaard dan scheelt dat president Eisenhower ongeveer 39.000 dollar per jaar. De man die zich het eerst tegen het voorstel verzette, was evenals Truman, een democraat. De beide an deren zijn republikeinen. Senator Williams, een republikein uit Dela ware, zei: „Wanneer de president niet genoeg geld heeft, moeten wij zijn salaris verhogen. Maar hij moet be lasting betalen van iedere cent die hij krijgt". En senator George, een republi kein uit Georgia, was van mening dat het dan niet lang meer zou duren of er werd ontheffing van be lasting gevraagd voor allerlei andere hoge functioharissen, zoals minis ters of leden van het Opperste ge rechtshof. De president van de Verenigde Staten verdient per jaar een salaris van 100 000 dollar. Daarover moet hij inkomstenbelasting betalen. Maar bo vendien krijgt hij 50.000 dollar per jaar vrij van belasting als ver goeding voor de vele onkosten die hij nu eenmaal moet maken. Voor Joden onveilig Het ziet er naar uit, dat er thans in Oost-Duitsland politieke processen tegen in ongenade gevallen leiders voor de deur staan. Men kan dit op maken uit een fel en lijvig- artikel in „Neues Deutschland", waarin onder het opschrift „De lessen van de Slansky-samenzwering" alarm wordt geslagen tegen de „vijfde colonne, die op aanstoken van Amerika en het in ternationale Zionisme onenigheid poogt te brengen in de volksdemo cratieën". De eerste twee hoofden, die onder de communistische zuiveringsbijl dreigen te vallen, zijn al aan den volke bekendgemaakt. Zij behoren toe aan Paul Merker, die voor de oorlog lid wa.s van het communisti sche Politbureau en de al omstreeks 1919 op vriendschappelijke voet met Stalin stond, en aan Kurt Müller. Laatstgenoemde was communistisch afgevaardigde in de Westduitse Bondsdag; in 1950 verdween hij on der raadselachtige omstandigheden. Hij is na onenigheid met de Westduit se communistenleider Max Reimann •gekidnapt, getransporteerd naar de Oostelijke zone, en ondergebracht in een Oostduitse gevangenis. De beschuldigingen, thans tegen Merker en Müller ingebracht, klin ken na de gerechtszittingen van Praag bekend in de oren. Zij worden beschuldigd van Titoïsme, van pro- Amerikaanse «pionnage, van „heulen met het internationale Zionisme", van sabotage, en zo maar voort. Vermel denswaard is, dat Merker tijdens de oorlog een hoofdrol speelde onder de politieke uitgewekenen in Mexico. De leiding van de Oostduitse socialisti sche eenheidspartij noemt het thans „dringend noodzakelijk" de gangen na te gaan van alle Duitse commu- Jligx. Clga&tini becjiaueii nisten, die tijdens het bewind van Hitler in den vreemde een onderko men zochten. In elk geval staat voor de functio narissen van Joodse afkomst het seir. thans op onveilig. Men kan zich spie gelen aan Merker, aan wie thans ten laste wordt gelegd, dat hij als „agent van het kapitalistische Jodendom de teruggave van Joods bezit heeft ge vorderd met het enige doel om aan het Amerikaanse kapitaal vastere voet in Duitsland te geven". De nieuw gekozen president van de Verenigde Staten Dwight D. Eisenho wer bereidt thans zijn bewind voor. In Hotel Commodore te New-York heeft hij aan een lunch met de Republikeinse leiders besproken hoe hij het best met het Congres zal kunnen opschieten over het program ten aanzien van de belangrijkste binnen- en buitenlandse vraagstukken. Van links naar rechts: Senator Levorett Saltenstall (Mass), Herbert Brownoll, toekomstig Ateerney-General, Senator Styles Bridges (New Hampshire), Eisenhower, Senator Robert Taft (Ohio), Gouverneur Sherman Adams (New Hampshire) Senator Milton R. Young (Noord Dakota) en Tom Stevens een assistent \an Eisenhower's staf. Malinovsky in Korea Maarschalk Malinovsky, de Russi sche opperbevelhebber in het Verre Oosten, heeft een bezoek gebracht aan het front op Korea, aldus een be richt in de „Sunday Times", dat uit nationalistisch-Chinese kringen te To kio zou stammen. Hoewel er geen officiële commen taar op deze berichten is te verkrij gen, zou het, volgens diplomaten en deskundigen in de Japanse hoofd stad „wel waar kunnen zijn". Nu generaal Eisenhower een be doek aan Korea heeft gebracht, ligt het, volgens waarnemers, voor de hand, dat de Russische commandant eveneens een bezoek aan het front zou brengen om zelf de toestand in ogenschouw te nemen. In ieder geval wordt een grotere concertratie van communistische troepen en voorra den in Mandsjoerije verwacht. Felle reactie van Engeland De stilte, waarin Engeland en Egypte de afgelopen weken onderhandelingen voerden over hun geschil betreffende de Soedan en de zón. van het Suez- kanaal, is Zaterdag verstoord door een Egyptisch dreigement met een gnerilla-oorlog tegen de Britse troepen. Daarmede werd tegelijkertijd een slag toegebracht aan de juist Zaterdag bekend geworden Brits-Amerikaanse overeenkomst over een gemeenschappelijke politiek in het Midden-Oosten, welke ook Egypte omvat. In Venetië heeft op plechtige wijze de teraardebestelling plaats gehad van Mgr. Agostini, in leven Patriarch van Venetië. De overbrenging van het stoffelijk overschot geschiedde per gondel. De begrafenisstoet op het Canale Grande. RADWAN'S VERKLARING. Het dreigement werd bekend uit de mond van de Egyptische minister van Staat, Fachi Radwan, die meer malen al is opgetreden als spreekbuis voor Naguib's regering. Hij citeerde een ver-klaring van Naguib's voornaamste politieke en militaire adviseur, overste Gamal Abdel Nasser, dat de Egyptenaren hun toevlucht tot de guerillastrijd zullen nemen, wanneer de Britse troepen niet uit de Kanaalzone wor den teruggetrokken. „Deze verkla ring", zei Radwan, „geeft de alge mene tendenz weer. En het is niet de eerste uitlating van deze soort door een hooggeplaatst officier". Deze gedragslijn is zelf nog ster ker en duidelijker tot uitdrukking gekomen in pamfletten welke zijn verspreid door de „Vrije Officieren", de junta, die Naguib tot leider koos en in Juli koning Faroek van de troon stootte, aldus Radwon. De meeste leden dezer groep bekleden nu sleutelfuncties bij de generale staf op het hoofdkwartier van het leger. Prompt is op Radwan's verklaring een felle Britse reactie gevolgd. „De ze uitlating heeft hier wel de slechtst mogelijke indruk gemaakt", zei een woordvoerder van het Foreign Of fice grimmig. „Dergelijke verklarin gen dragen niet bij tot de onderhan delingen, die nu met de Egyptische regering worden gevoerd." Radwan's woorden werden te Lon den opgevat als een steun van de re- gering-Naguib aan de dreigementen met een guerilla-oorlog. Verwacht wordt, dat Engeland een scherp pro test bij generaal Naguib. zal indienen. Steun van Amerika. Engeland heeft intussen in de on derhandelingen met Egypte de steun gekregen van de Amerikanen: Hen ry G. Byroade, de eerste adviseur van het Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft de afge lopen weken te Londen onderhande lingen gevoerd voor een gemeen schappelijke politiek ,in het Midden- Oosten, en deze hebben tot volledige overeenstemming geleid. Over Egypte is men volgens Reu- overeengekomen, dat Amerika gouverneur-generaal van de Soedan tijdens de overgangs-periode naar zelfbestuur voor dit gebied, speciale bevoegdheden moet hebben voor de bescherming der achterlijke stam men in het Zuiden van de Soedan. Engeland zou verder bereid zijn het grootste deel van zijn troepen uit de Kanaalzone terug te trekken, mits de geallieerden in tijd van oor log over de militaire installaties in deze zone kunnen beschikken. Koningin Alexandrine begraven Sneeuw bedekte de torens en da ken van de Deense hoofdstad, toen de burgers van Kopenhagen een laat ste groet brachten aan koningin- moeder Alexandrine, die gisteren ter aarde werd besteld. De koningin moeder is een week geleden op 73- jarige leeftijd overleden. Duizenden toeschouwers bogen het hoofd, toen de koninklijke stoet, met aan het hoofd koning Frederik, ko ningin Ingrid en prins Knud, zich van de koninklijke residentie, het slot Amaliënborg, naar de kapel van het paleis Cristianborg begaf. Voor de kerk presenteerde een compagnie van de koninklijke lijfwacht in lange blauwe jassen het geweer. De rouwdienst en trouwens de ge hele begrafenisplechtigheid, was, in overeenstemming met de laatste wil van de gestorven vorstin, uiterst een voudig gehouden. Na de dienst werd de baar op 'n afuit, die werd getrokken door vier zwarte paarden geplaatst en werd voorafge gaan door de lijfgarde, naar het voor naamste station van Kopenhagen ge- bracht om nair de oude Deense hoofdstad Roskilde te worden ver voerd. Ook overeenkomstig de wens van de overledene, met een gewone stoomtrein. Scheepsramp bij Cebu Meer dan 80 personen zijn- verdron ken, toen een kleine motorboot met 170 passagiers tijdens slecht weer voor het eiland Cebu (in het centrum der Philippijnen) zonk. De scheeps officieren zouden voor deze ramp ver antwoordelijk zijn, omdat zij veel te veel mensen .hadden meegenomen op het bootje, dat slechts op 40 passa giers berekend was. De meeste slachtoffers waren on derwijzers met hun gezinmen, die aan het einde van hun vacantie op weg naar huis waren. Prijzen vliegen omhoog De Poolse regering heeft Zondag de distributie afgeschaft maar tege lijkertijd het prijspeil, de salarissen, lonen en pensioenen verhoogd. Het enige wat niet duurder wordt zijn de kaartjes voor theater en bioscoop en de huishuren, maar verder wordt al les, wat er voor geld te koop is, stuk ken duurder. Radio Warschau gaf als reden voor deze maatregelen op, dat de politiek van de regering depolitiek van de dubbele prijzen heeft gefaald en dat zij - de zwarte handel niet de baas heeft kunnen worden. Bij regeringsdecreet zijn gisteren de prijzen van bijna alle voedings middelen met 50 pet. verhoogd. Iets minder is 4e prijsverhoging voor electriciteit, sommige gebruiksgoede ren en spoorkaartjes. Ook de post- tarieven gaan omhoog. Tot dusverre was het zo, dat de meeste voedings middelen en goederen op de bon goedkoop werden verkocht en duur der op de vrije markt. Wat de men sen werkelijk nodig hadden, was dus goedkoop te krijgen en wie iets ex tra's wilde hebben, moest daarvoor meer betalen. Speculanten en zwarte handelaren hebben het de regering onmogelijk gemaakt, de distributie voort te zet ten, zegt het decreet. Bovendien werd het distributiesysteem in de war gestuurd door moeilijkheden, die ver band houden met het invoeren van Engeland steunt in zijn eis, dat de het nieuwe, aan de Sovjet-Unie ont- De Openbaring des Heren aan de heidenen is één van de grote feest dagen in de Kerk. Een ster aan het onmetelijke firma ment wees de Oosterse vorsten de weg naar de jonggeboren Koning der Koningen. En zij kwamen om Hem te aanbidden. In deze tijd staat er geen ster aani de hemel, maar moeten alle Christe nen, alle Katholieken, de sterren zijn, die de heidenwereld naar het Licht brengen. Meer dan een milliard men sen leven in de verre missielanden kennen Christus niet; ook voor hen is Christus geboren. Aan hun kerstening en hun beschaving wer ken onze vertegenwoordigers, de mis sionarissen, met grote bekwaamheid, idealisme en persoonlijke offerzin. Als Christenen, als Katholieken, hebben wij de plicht daadwerkelijk mede te werken, opdat de in de Kerstnacht geboren Verlosser ge openbaard worde aan de talloze hei denen. Wij hebben de plicht van ge bed en offer, omdat deze Openbaring des Heren een werk van Gods gena de is. Daarom is het de uitdrukkelijke wens van de Paus, dat alle Katho lieken lid zullen zijn van Zijn Missie genootschappen, opdat zij dagelijks een klein gebed zullen verrichten tot deze intentie. Het Pauselijk Genootschap tot Voortplanting des Geloofs geldt voor alle Katholieken boven de leerplich tige leeftijd, dus van 14 jaar af. Het Pauselijk Genootschap van de H. Kindsheid is bestemd voor alle kinderen tot 14 jaar. Het Pauselijk Liefdewerk van de H. Apostel Petrus dient tot opleiding vani een eigen priesterschap in de missielanden en vraagt steun van alle Katholieken. Het lidmaatschap van deze Pause lijke Genootschappen vraagt naast dit kort dagelijks gebed een geringe bij drage, die practisch door iedereen kan worden gegeven. Maar met dit lidmaatschap is de missionare gezindheid niet uitgeput, doch het laat alle ruimte om nog steun te verleren aan de particuliere actie van reguliere Orden en Congre gaties. Moge het feest van Driekoningen, het grote feest van Openbaring des Heren aan de heidenen, ons nog eens doen bezinnen op onze missieplicht en ons het voornemen doen maken in grotere mate steun te verlenen aan het missiewerk der Kerk. Zij waren niet bang Twee Europese vrouwen in Kenya hebben Vrijdagavond drie Afrikanen doodgeschoten, die waren binnenge drongen in haar kamers op een een zame farm in het district Nyert, ge wapend met zwaarden en lange mes sen. De beide vrouwen zaten te luiste ren bij de radio, toen zij de Mau- Mau-leden in de deur zagen. Onmid dellijk rende een der Kikoejoe's door de kamer, greep de Oostenrijkse mevr. Heselburger bij de keel en wierp haar over een stoel. De Zuid- afrikaanse mevrouw Raynes-Simson pakte vliegensvlug haar revolver en schoot een tweede Kikoejoe, die haar aanviel met zijn zwaard, dood. Toen draaide zij zich om en schoot op de man, die haar vriendin wilde doden. Hij werd getroffen, doch strompelde naar buiten, de andere deinsden eveneens af. De vrouwen volgden hen in de duisternis. Mevr. Heselburger schoot nog op een geheimzinnige bewegende figuur, die later haar kok bleek te zijn-. Hij was dood. Volgens de politie waren de kok en de huisknecht me deplichtig. leende systeem van industrialisatie. Tenslotte gaf de distributie de ar beiders geen enkele aansporing om harder te werken. Alles is nu zonder bon verkrijg baar in beginsel ten minste. De lonen zullen verhoogd worden vol gens een glijdende schaal. De laagst betaalden krijgen een verhoging van 40 pet, en mensen die meer dan 1500 zloty in de maand verdienen (een zloty is in Polen, wat in Nederland een gulden is) krijgen 15 pet. meer. Varkensvlees zal 20 tot 34 zloty gaan kosten, afhankelijk van de kwa liteit Het vlees wordt 10 tot 32 zloty per kilo en suiker, vroeger 7,5 zloty, wordt nu 15. Een pak zal een Poolse man voortaan 610 zloty kosten, een paar schoenen 252 en een katoenen hemd 62. De tarieven van de posterijen gaan 25 pet. omhoog, die van de energie bedrijven 30 pet. Kolen, zeep en meel worden 50 pet. duurder, de kranten 33 pet. De ouderdomspensioenen gaan met 46 pet. omhoog. Wie op kosten van de staat studeert krijgt 25 pet. meer. De boeren mogen al hun producten voor taan op de vrije markt verkopen. CaweCtje Dwalen kan iedereen, maar alleen dwazen volharden in hun dwaling. Cicero. Benoemingen Bisdom Haarlem Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft op zijn verzoek, om ge zondheidsredenen eervol ontslag ver leend aan de Zeereer^. Heer W. W. van Leeuwen, Pastoor te Limmen. Als Pastoor aldaar is benoemd, de Weleerw. Heer P. L. Bangert; tot Pastoor te Heer-Hugo waard (H. Hart), de Weleerw. Heer H. D. A. Remmer, die Kapelaan was te Am sterdam (O. L. Vr. Kon. v. d. Vrede). Z. H. Excellentie heeft eervol ont slag verleend aan de Zeereerw. Hooggel. Heer C. J. Groot als Pro fessor van het Theologicum te War mond en hem benoemd tot Kapelaan te Amsterdam (O. L. Vr. v. d. Vre de). Benoemd tot Professor aan het Theologicum te Warmond, de Zeer eerw. Heer Drs. J. van 't Westeinde, die Kapelaan was te Amsterdam (Bagijnhof). Z. H. Exc. heeft eervol ontslag verleend aan de Zeereerw. Heer J. C. C. Groot, als Pastoor te Neder- horst den Berg; tot Pastoor aldaar is benoemd de Weleerw. Heer J. G. J. Rutten; tot Rector van de Maria- Stichting te Haarlem, de Weleerw. Heer J. Castricum, die Rector was te Poeldijk (St. Jozefhuis) tot Pastoor te Hillegom (H. Jozef) de Weleerw. Heer H. J. A. Theissen; tot Pastoor te Vlaardingen (H. Joan, de Doper) de Weleerw. Heer H. A. A. Rouw; tot Pastoor te Ierseke de Weleerw. Heer J. H. Tesselaar, die Kapelaan was te Castricum. t

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1