S)e CöicWSomo/nt n NIEUW JAAR en 'n NIEUW PLAN Sultan Hamengkoe afgetreden als minister van defensie Russische nota V.av&tety.&e u&iCouing. in JVig-exia afgewezen MEN STAAKT WEER IN NEW YORK Op het kerkhof van de Atlantische Oceaan GEHEIMZINNIG COMPLOT IN ZWITSERLAND Berlijn is vol Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 3 JANUARI 1953 44ste JAARGANG "No. 12779 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826. Abonn. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2p. tnnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Ielcfo*>ntjcs t 1.50 IN DEZE EIGENAARDIGE weken, nu een mers zich nauwelijks aan het werk gezet heeft of het is alweer Zondag, is ook de internationale poli tiek met vacantie gegaan. Behalve de nimmer aflatende stroom van on gelukken, die met feestdagen extra pleegt aan te zwellen, is er uit het buitenland zo goed als geen nieuws. De enige politici, die zich niet kon den overgeven aan de zoete rust van de vacantiedagen rondom de Jaar wisseling, waren de kopstukken van de Franse partijen, die tot taak had den, de brokstukken van de regering. Pinay weer bijeen te rapen en een nieuw Frans kabinet samen te stellen. Na enige vergeefse aanloopjes 0 met een Gaullist en met een Katholiek, is het ten slotte op de radicaal René Mayer uitgedraaid, die kans ziet een regering te vormen. Het zal ons benieuwen, of iro dit nieuwe kabinet de heer Schuman weer zal worden opgenomen als mi nister van buitenlandse zaken. Mi nister Schuman heeft in het zo juist afgelopen jaar een belangrijk succes geboekt voor zijn Europese politiek, nl. door de tot stand koming van de Kolen- en Staal Gemeenschap, maar aan de andere kant is zijn denkbeeld van een Europees leger op een teleur stelling uitgelopen. Het was al zo aardig voor elkaar, de staatslieden van de zes landen (Frankrijk, Italië, West-Duitsland en de drie Benelux- landen) waren het eens en de ver dragen waren getekend, maar nu wil len de parlementen van Parijs en Bonn ze maar niet ratificeren. Het is alsmaar uitstel en nog eens uitstel en men voelt, dat het aan beide zij der1 niet bepaald van harte gaat. Generaal de Gaulle heeft juist de zer dagen in een vraaggesprek met een correspondent van Reuter nog betoogd, dat het z.i. zeer onwaar schijnlijk is, dat het zes maanden ge leden getekende Europese legerver- drag in zijn huidige vorm doors de Franse volksvertegenwoordiging zal worden geratificeerd. Nu gelooft de generaal zoals an dere lieden ook wel doen al gauw datgene wat hij graag wil en gelooft hij spoedig niet datgene wat hij niet graag wil. Maar in dit opzicht kan hij toch wel eens gelijk krijgen. De generaal heeft daarom een an der plan opgesteld, dat eigenlijk een stap achteruit is, althans van Euro pees standpunt uit bezien, maar dat tenminste het voordeel heeft, dat het tegemoet komt aan de bezwaren van diè Fransen, die er niet in kunnen berusten, dat zij met hun eigen sol daten niet zouden kunnen doen wat zij willen. De generaal stelt een nationaal Duits leger voor, dat opgenomen wordt ion het Westelijk verdedigings. stelsel, en bovendien een politieke Unie van Europese staten met een gemeenschappelijke buitenlandse po litiek. EEN DERGELIJKE confederatie zou volgens de Gaulle zonder veel tijdverlies kunnen worden op gezet, te beginnen met de zes leden van de bestaande Europese gemeen schap Frankrijk, Duitsland, Ialië, Nederland, België en Luxemburg. Frankrijk zou met de Franse Unie, haar overzeese gebiedsdelen, als een heid toetreden om een evenwicht te scheppen tegenover Duitsland en een overheersende Duitse positie te voor komen. (Aan het huidige Eurcpese legerverdrag zou Frankrijk zonder zijn overzeese gebiedsdelen deelne men). De politieke confederatie zou een heid van buitenlandse politiek moe ten verzekeren en voorkomen, dat een herbewapend Duitsland strate gische doelen nastreeft, die afwijken van de doelen der Atlantische mo gendheden. De grote alliantie van nationale le gers zou, naar de Gaulle meent, niet het overnemen vani een aantal voor zieningen van het Europese legerver drag behoeven te verhinderen. Geza menlijke verbindingsdiensten en der gelijke, alsmede standaardisatie van wapens zouden de gecombineerde strijdkrachten doelmatiger en econo mischer kunnen maken- zonder de essentiële nationale identiteit van deze strijdkrachten aan te tasten. Ook zou binnen de confederatie een ge meenschappelijk opperbevel, met Duitse deelneming, en te zijner tijd een gemeenschappelijke generale staf kunnen worden ingesteld. Om er voor te zorgen, dat de poli tieke confederatie van het begin af werkelijk zou leven, moet, aldus de Gaulle, in elk deelnemend land een volksstemming worden gehouden over toetreding tot de confederatie. De confederatie zou te zijner tijd kunnen worden- ontwikkeld om tot grotere integratie van de deelnemen de staten te komen. Dit was echter volgens de Gaulle een taak voor de toekomst, nadat uit de ervaring zou zijn gebleken hoe het bondgenoot schap zich ontwikkelt. Generaal de Gaulle meent, dat de Europese Gemeenschap moet worden gebouwd op de werkelijkheid, en deze is volgens hem grotendeels na tionaal. Hij gelooft, dat een Europees leger met zijn verlies van nationale kenmerken militair en psychologisch onmachtig zou worden of anders zou leiden tot Duitse overheersing ten leste van Frankrijk. Het plan van de Gaulle is nog te vers om er veel commentaar aan te WEGENS BENOEMING VAN OVERSTE WAROUW De republiek Indonesia is het nieuwe jaar begonnen met een ministerscrisis: sultan Hamengkoe Boewono heeft gisteren zijn onts'ag aangeboden als mi nister van Defensie. Aanleiding tot zijn besluit weu. de benoeming van overste Warouw tot fungerend (plaatsvervangend) commandant van de zevende divisie (Oost-Indonesië), nadat de indertijd door Warouw afgezette kolonel Gato Soebroto had geweigerd het commando weer op zich te nemen. Sultan Hamengkoe zag in de goedkeuring van deze benoeming door het kabinet een verzaking van het op 22 November jl. door het kabinet ingeno men standpunt, dat interventie van het leger in de politiek niet kon worden geduld. Eerst leek het of uit de ministerscrisis een kabinetscrisis zou voort vloeien, omdat verwacht werd, dat enkele ministers zich solidair zouden verklaren met Boewono. Het kabinet heeft dit gevaar bezworen door tot commandant in Oost-Indonesië te benoemen kolonel Sadikin, thans com mandant op Borneo. In afwachting van zijn komst zal het commando berus ten bij overste Warouw, die benoemd is tot fungerend commandant. DE ACHTERGROND. i ring in de steek gelaten", zei de af- getreden minister gisteren „Zij laat Zuid-Koreaanse soldaten en twee De achtergrond van het aftreden 1 Indonesië zonder concrete ichtlyTien burgers om het leven. Dertig ande van de minister van Defensie is het reeds lang bestaande conflict tussen twee groepen in het leger: die welke haar vóórnaamste vertegenwoordi ger vindt in de sultan en het Indo nesische leger op moderne leest wil schoeien met verwijdering van de onbruikbare vroegere guerillastrijd- krachten, en de andere die zich uit eigenbelang tegen deze „modernise ring" verzet. In Oost-Indonesië spitste deze te genstelling zich toe toen na de be kende demonstraties van 17 October te Djakarta de enigszins wilde figuur overste Warouw te Makassar de mi litaire teugels in handen nam en de wettige commandant van Oost-Indo nesië, kolonel Soebroto, die het be leid van de minister van Defensie steunde, aan de dijk zette. De hand having van overste Warouw thans is dan ook een slag in het gelaat van de sultan. Het Indonesische kabinet heeft Donderdag 7 uur vergaderd om de moeilijkheden te bespreken. De fun gerend chef staf, kolonel Bambang Soegeng zou op Nieuwjaarsdag naar Makassar gaan om de overdracht van het commando door kolonel Soebro to aan.overste Warouw bij te wonen. Hoewel het vertrek van kolonel Soe geng werd afgelast, bleek het niet mogelijk het conflict te overbruggen. Sultan Hamengkoe Boewono heeft een verklaring uitgegeven waarin hij de regering verwijt het fait accom pli van Warouw's optreden in Octo- Woensdagmiddag heeft de Russi sche ambassadeur te Den Haag een protestnota overhandigd op het mi nisterie van Buitenlandse Zaken, waarin hij onmiddellijke vrijlating verzoekt van de Tass-correspondent Pissarev, die op 23 December onder verdenking van spionn<age is gearres teerd. De Russische ambassadeur ver zocht tevens, dat de personen, „die schuld droegen voor deze „onwetti ge" arrestatie ter verantwoording ge roepen zullen worden". Minister Luns, die de ambassadeur ontving, heeft de protestnota monde ling afgewezen en beschouwt de dé marche hiermee als afgedaan. TREINONGELUK IN KOREA. Een Zuid-Koreaanse personentrein op de lijn Seoel-Poesan is Vrijdag avond in een rivier gestort. Tenge volge van dit ongeluk kwamen 24 voor het regelen van de verdere re personen werden zwaar gewond, vraagstukken waar men tegenover I Het Zuid-Koreaanse ministerie komt te staan. De geschiedenis zal van verkeer deelde mede dat de sr.elheid van de trein te grcot was voor de brug, die voorlopig gerepa reerd was, nadat geallieerde bom menwerpers haar eerder in de oor log hadden gebombardeerd. bewijzen welk standpunt goed is voor de belangen van de Indonesi sche republiek en voor de organisatie van het Indonesische op een gezonde militaire basis". Nu ook in de havens Met „ernstige bezorgdheid" ziet de Amerikaanse regering naar de sta king in de haven van New York, waar 462 wegers en tellers (sleutel functies) het werk hebben neerge legd om een loonsverhoging van 30 dollarscents per uur af te dwingen en bovendien uit protest tegen het gerechtelijke onderzoek naar mis standen in de haven. Op 22 havenhoofden in Manhattan, Brooklyn en Staten Island wordt niet meer gewerkt, en men vreest, dat de staking zal overslaan naar de haven van Boston, Philadelphia en Balti more. Een spoedig einde van de staking wordt niet verwacht, omdat de voor zitter van de vakbond, Ryan, de sta kers alle steun heeft toegezegd. Wel iswaar is het getal der stakers niet groot, maar door hun vitale functies zijn ook talrijke andere arbeiders niet ber jl. te hebben gelegaliseerd doorin staat hun werk te verrichten. En zijn benoeming te bekrachtigen. Nog 1 daarbij vreest men, dat dezen uit so- op 22 November waarschuwde de re gering, dat zij maatregelen zou ne men, indien het leger zich met poli tieke aangelegenheden zou gaan be moeien. „De regering heeft deze verkla- lidariteit gaan meestaken. Ook de autobusstaking in New York doet zich ernstig gevoelen, of schoon de meest last pas verwacht wordt, als de Nieuwjaars-vacanties ten einde zijn. Een oplossing is ech- i>. 7 7 - j I landse vrachtschip aan de hulpbie- v IQY DQTlge ClClgCTl op de dende schepen vast te maken. Maar tj 7 *9 K'oor de „Mary McAllister" was het jjtlyOXa te laat. De Amerikaanse kustwacht I heeft acht leden van de bemanning In de Atlantische Oceaan, ter van deze sleepboot gehaald, hoogte van kaap Hatteras (North J „Mary McAllister" bevindt zidh in Carolina), welke plek bekend staat zinkende toestand. De Amerikaanse als het „kerkhof van de Atlantische kustwacht heeft voorts medegedeeld. Oceaan", hebben veertig mensen aan dat de sleepboot „Eugenia Moran" boord van het Nederlandse vracht- j de „Hydra" thans aan de kabel heeft schip „Hydra" vier angstige dagen be- en op weg is naar Norfolk. Tijd van leefd. Op weg van Venezuela naar Norfolk raakte de „Hydra", zoals wij reeds berichtten, Maandag stuur loos. Hoge zeeën en hevige storm maakten het schip een speelbal van c'e golven. Men vreesde het ergste, doch gisteren is men er in geslaagd de „Hydra" op sleeptouw te nemen, nadat het schip bijna 200 km. was af gedreven. Toen bekend werd, dat de „Hydra" in nood verkeerde, voeren onmiddel ink sleepboten en andere vaartuigen uit. De enorme sleepboot „Mary L. Mc Allister" kreeg echter een defect aan de stuurinrichting en raakte eveneens in nood. Men kreeg de „Mary MacAllister" op sleeptouw, maar de stalen sleepkabel van 5 cm. doorsnede en een Manilla-tros van 25 cm. brsken als rietjes. Na uren lange strijd tussen huizenhoge golven slaagde men er tenslotte in, zowel de „Mary McAllister" als het Neder- kunnen wijden. Zoals gezegd, is het een stap terug op de weg van inter nationalisatie, maar in zoverre kan de generaal gelijk hebben als hij zegt, dat in werkelijkheid de landen nog niet rijp zijn om internationaal te denken. Zij geven slechts uiterst schoorvoetend iets van hun nationale souvereiniteit prijs. In elk geval is het voorstel van de Gaulle een nieuw element van ver traging, want menige Fransman zal dit plan eerst eens willen overwegen en afwegen tegen het Europese leger- plan. Zou het erg pessimistisch zijn te veronderstellen dat het jaar 1953 er wel mee heen zal gaan? aankomst kan men ecihter nog niet bepalen ten gevolge van de hevige stormen, die nog steeds in dat deel I voor, dat de douane zou worden uit van de Atlantische Oceaan woeden. gerust met anti-tankgeschut, ter nog niet in zicht, temeer, omdat zich nu ook politieke verwikkelingen hebben voorgedaan. De bond van bus-chauffeurs is nl. boos, omdat burgemeester Impellitterie deze bond en de particuliere autobusmaatschap pijen beschuldigd heeft van „samen spanning" om hogere vervoerstarie- ven af te dwingen. De vakbond ver langt een 40-urige werkweek in plaats van een 48-urige en loonsver hoging. Vandaag konden de onder grondse, de buslijnen van de gemeen te en de bovengrondse spoorwegen de drukte nog zonder veel moeite ver werken. Smokkelaars forceerden de grens Naar de Duitse douane te Aken heden heeft bekend gemaakt, is Don derdag een gepantserde smokkelauto, waar alle kogels op afsprongen, uit België doorgebroken in Duitsland. De pantserwagen was waarschijnlijk ge laden met vijf ton koffie. De smokkelaars reden met hun auto door de slagbomen en werden onmiddellijk achtervolgd door doua- ne-politie in snelle wagens en op mo torfietsen. Maar de smokkelaars lie ten een spoor van „kraaiepoten" (kromme spijkers) en scherpe ijzer- tjes van een nieuw type achter, die alle achtervolgende voertuigen lekke banden bezorgden en uitschakelden. Eén motorfiets, die kans gezien had de smokkelaarswagen in te halen, werd in de sloot langs de weg ge drongen. De twee opzittenden- werden ernstig gewond. De kraaiepoten en ijzers, die op de weg waren uitge strooid, hielden het verkeer tussen België en Aken urenlang op. De douane-politie heeft nog op de pantserauto volgens ooggetuigen een scout car, zoals de geallieerden gebruikten tijdens de oorlog ge schoten, maar de kogels ketsten een voudig op de pantsering af. „Wanneer de smokkelaars pantser auto's blijveni gebruiken", zo klaagde een Duitse douane-autoriteit, „staan wij volkomen machteloos". Een Wetsduits blad stelde gisteren Te Londen hebben zich verloofd de 23-jarige Prins Osayando Akcnzua, de jongste zoon van Akcnzua II Obo (d. w. z. koning) van de Binistam uit Nigeria, en Omo-Oba (d. w. z. prinses) Adoteun Adoinola, ook 23 jaar oud, die elkaar leerden kennen als leden van de „International Language Club" te Croydon in Surrey. De Prinses is de dochter van de 70-jarige Alaiko van Aboekuta uit Nigeria. De Prins is een lid van de 1900 jaar oude dynastie van de Koningen van Benin. Hij studeert rechten in Engeland. Wanneer de „Obo" naar Engeland komt om de kroning van Koningin Elisabeth bij te wonen, zal het paar in Juni trouwen. Komt de Koning echter niet, dan zullen de Prins en Prinses twee jaar verloofd blijven, en in het huwelijk treden, Manneer de Prins zijn studies heeft beëindigd, en is teruggekeerd naar Nigeria. Esther Fami Osula (links) brengt een toast uit op het paar, zij is een nicht van de Prins. De Prinses (rechts) draagt haar diamanten verlovingsring. Nederlander erbij betrokken Een ongenoemde Nederlander is betrokken bij een geweldig complot, dat tot doel heeft de Russen onder het mom van handelsinformaties te voorzien van gegevens over de verde diging van het Westen, aldus meldt het „Alg. Dagblad". Een tip van de sluier rondom deze geheimzinnige zaak is opgelicht door het liberale weekblad Die Nation, dat in Zwitser land bekend staat om zijn uitsteken de berichtgeving. In de afgelopen zomer heeft het blad een serie artikelen gebracht on der de titel „Op het spoor van de handelsagenten uit het Oosten". Kort daarop arresteerden de Britten in hun sector van Wenen zekere Carlo Caelli. Deze was in het bezit van een in het Zuidslavisch gesteld rapport met zeer nauwkeurige inlichtingen over de Britse troepenopstellingen rondom Triëst. Caelli kwam met een vliegtuig uit De dienst, die in West Berlijn be last is met de zorg voor de vluchte lingen uit het Oosten, heeft bekend gemaakt, dat hij niet in staat is om nog meer vluchtelingen aan een mens waardig onderdak in West-Bcrlijn te helpen. De 69 kampen en noodkam pen zijn overvol. Nieuwe vluchtelin gen zullen even welkom zijn als vroe ger, maar zij zullen op zeer primi tieve wijze onder dak worden ge bracht 't Aantal vluchtelingen wordt met de dag groter en bedraagt op het ogenblik enige honderden per weck. Met utieyanyetuk zandet anyetukken in &1 gehand Belgrado op een vals Zwitsers pas poort. Hij bekende, dat hy zyn rap port in Wenen moest afleveren aan ccn handlanger van de Russen, die hij zou ontmoeten in hotel Erzherzog Rainier. Daarmee vertelde hij de Brit ten niet veel nieuws, want het is be kend, dat dit hotel een waar broei nest van duistere elementen vormt in de Russische sector van Wenen. By een huiszoeking in zijn villa te Lugano vond de Zwitserse politio een Nederlandse „toerist", die allang werd gezocht door de Nederlandse politie. Maar tot dusver ontbreekt ieder spoor van de Russische spion, aan wie Caelli zijn documenten ter hand moest stellen, en die door het Zwitsers blad wordt aangeduid met het pseudoniem dr. Sottili, waarach ter zich een Italiaans zakenman ver bergt, die aan het hoofd zou staan van een Nederlandse firma. Wie en waar is dr. Sottili? Dat is de vraag, die nu de politie van ver scheidene landen bezig houdt. Vol gens de Zwitserse Bundespolizei is hij een hoofdschak..in de keten van spionnen die oi.der de dekmantel van handelsagenten voor Russische reke ning in het Westen opereren. Taft fractieleider De rupublikeinse senatoren hebben senator Taft met algemene stemmen tot hun fractievoorzitter gekozen. Do zepublikeinse senator Styles Bridges werd eenstemmig gekozen tot vice- president van de Senaat en senator William Knowland werd voorzitter van de politieke commissie der repu blikeinse fractie. Het nieuwe (83ste) Congres komt vanavond zes uur Nederlandse tijd voor het eerst bijeen. Officieel ia het slechts een formele zitting, waarop de republikeinen de leiding van de democraten overnemen. Maar het kan zijn, dat het tooh nog op vinnige debatten zal uitdraaien, omdat en kele senatoren van plan zijn 'n voor stel in te dienen, waarbij aan de zgn. filibusteracties" paal en perk wordt gesteld. Een filibustcractie houdt in, dat een der partijen, of zelfs één senator, het dobat zolang mogelijk rekt, door onafgebroken aan het woord te zijn, om het aannemen van een voorstel zo lang mogelijk te vertragen. NEDERLANDER IN DJAKARTA VERMOORD. De president-commissaris van de Handelmaatschappij Schulte en Co., de heer G. Matthysen, is op Oude jaarsdag in zijn woning in het cen trum van Djakarta door rampokkers vermoord Het slachtoffer bevond zich des morgens alleen thuis, toen 3 personen, waarvan 2 in uniform en bewapend, op bezoek kwamen. Na 1 enige tijd kwamen zij te voorschijn met 2 koffers. Op het vermoeden, dat iets niet in orde was.werd in het middaguur de politie gewaar schuwd, die Matthysen aantrof met 2 schotwonden in dc linkerborst. De 25 inzittenden van een „Aer Lingus Dakota" kwamen met de schrik vrij, toen deze machine op Nieuwjaars dag een noodlanding moest uitvoeren te SpernaJJ, dicht bij Birmingham. De Dakota maakte een expres- landing, waarbij een motor werd afgerukt, en de staart brak. Twee leden van de bemanning liepen lichte ver wondingen op. Het vliegtuig was op weg van Dublin naar Birmingham, toen een motor uitviel. Men liet het toestel iets zakken doch kreeg ook met de tweede motor ongeregeldheden. Jlamettje Wat uit de rails geslingerd is, komt slechts met moeite terug in het goede spoor.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 1