Gunstiger deviezenregeling voor emigranten Voormalig raadsheer wordt gedagvaard wegens meineed VRIJDAG 2 JANUARI 1953 UE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Montagewoning van f 15.000.- toegestaan De deviezenregeling voor emigranten is met ingang van 1 Januari verruimd. Deze regeling geldt met terugwerkende kracht van drie jaar voor het overmaken naar het buitenland van gelden uit eigen in Nederland achter gebleven vermogen en de besteding daarvan voor bet aanschaffen van be- drijfsinventaris en/of een montagewoning Er kan een keuze worden ge maakt uit twee mogelijkheden. Of een bepaald bedrag ineens kan naar het land van vestiging worden overgemaakt (maximaal de tegenwaarde van 15.000 gulden naar niet-dollar-landcn of 9000 gulden naar dollar-landen). Of een zekere som kan in Nederland worden besteed voor de aanschaffing van goederen die men kan laten overkomen. De laatste mogelijkheid heeft het voordeel, dat de emigrant recht verkrijgt op het overmaken van een bepaald bedrag gedurende vier achtereenvolgende jaren. TWEE MOGELIJKHEDEN. Hierbij wordt onderscheid gemaakt tussen emigranten die een zelfstan dig beroep uitoefenen en geheel voor eigen rekening en risico werken en zij, die geen zelfstandig beroep uit oefenen en huisvesting behoeven. Bij de keuze van een bepaalde som voor de aanschaffing van goederen in Ne derland mag de eerste groep gaan tot een bedrag van 25.000 gulden bedrijfsinventaris en een montage woning, mits die montagewoning een bedrag van 15.000 gulden niet te bo ven gaat. Emigranten behorende tot de tweede groep mogen alleen 15 000 gulden voor een montagewoning be steden. Tot nog toe was het voor emigran ten met een zelfstandig beroep al leen mogelijk bedrijfsinventaris tot een waarde van 8.000 gulden te laten overkomen óf een bedrag van 1.520 gulden te doen overmaken. Voorts kon men een montagewoning ter waarde van f 10.000 meenemen of laten nazenden. De kosten van de verpakking en van de vracht van deze goederen tot de plaats van bestemming mogen thans worden betaald in Nederland. De bedrijfsinventaris en de monta gewoning moeten van Nederlands fabrikaat zijn, of van Europees fabri kaat voor zover in Nederland in het vrije verkeer gebracht. Bij het kiezen van de tweede mo gelijkheid der nieuwe regeling heb ben alle emigranten het recht gedu rende vier achtereenvolgende jaren een bedrag naar het land van vesti ging over te maken tot maximaal de tegenwaarde van duizend gulden per jaar naar niet-dollar-landen, of 600 gulden per jaar naar dollar-landen Deze overmaking kan echter pas voor het eerst geschieden één jaar na het vertrek, echter niet eerder dan met ingang van vandaag. Als voorwaarde voor het verkrij gen van deze faciliteiten is gesteld, dat de emigranten na 31 December 1949 uit Nederland zijn vertrokken en kunnen aantonen, dat zij het geld dan wel de goederen nodig hebben voor de zelfstandige uitoefening van hun beroep of voor eigen huisvesting. Voor emigranten, die voor eigen rekening en risico werken en die van de nieuwe transfermogelijkheid geen of slechts ten dele gebruik maken, kan het bedrag van 25.000 voor aankoop van goederen worden ver hoogd met duizend gulden voor elke 1000 gulden (respectievelijk f 600), j die niet wordt overgemaakt. Zoals tot dusver kunnen alle emi granten eigen inboedel reisbagage en gereedschappen meenemen. Be langstellenden kunnen op de aan meldingskantoren voor emigratie van alle voorwaarden en regelingen kennisnemen, die me' hun emigratie in verband staan. Ook aan welke voorwaarden gesteld door de Ne derlandse Bank moet worden vol daan in verband met het meenemen en/of overmaken van gelden of in verband met de uitvoer van goede ren. De ervaring heeft geleerd, dat aan het plaatsen van een montagewoning in het land van vestiging veelal gro te moeilijkheden zijn verbonden. Om teleurstellingen te voorkomen wordt de emigrant aangeraden zich met de Emigratiedienst in verbinding te stellen alvorens financiële verplich tingen in verband met de aankoop van een montagewoning op zich te nemen. DRIE MILITAIREN HADDEN GELUK. De gladheid der wegen op de laat- ste dag van het oude jaar heeft ook j een automobilist uit Den Bosch par ten gespeeld. Hij kwam van Vught, slipte met zyn personenauto tegen over het paterscollege „St. Charles" te Boxtel. De wagen draaide een slag I om en kwam in de richting Den Bosch op de linkerkant in de langs de weg lopende sloot terecht. Drie liftende militairen, die door de chauffeur even buiten Den Bosch waren opgenomen, hadden geluk. Zij maakten de draai mee en konden achter de chauffeur met slechts de schrik en hun natte voeten uit de auto klimmen. De bestuurder, die in het paterscol lege onmiddellijk om een andere wa gen belde, had voor de tweede maal de vriendelijkheid de drie militairen mee te nemen in de richting Eind hoven, waar zij hun Nieuwjaarsvér- lof door gingen brengen. BIJ SNEEUWVAL DE LICHTEN OP! Het verdient, aldus de KNAC, aan beveling bij sneeuwval overdag de autokoplampen te ontsteken, zodat de bestuurders door de veelal be sneeuwde en daardoor weinig door- j zichtige achte.ruit achteropkomende auto's duidelijk kunnen waarnemen. Schepen zochten vermiste botter Deze lag rustig in Amsterdam HET MGR. DR. SCHAEPMANFONDS VOOR RESTAURATIE VAN DE EESHOF. Bestuur geïnstalleerd. Dezer dagen werd, na het passeren De reddingboot „Hilda" van Lem- le5nSinfa'=n „'J?/' n'™'; mer vertrok giatermorgen om **'|notaria Stav?rman te Tubberge'n. de uur mt Lemmer om te zoeken naar of£iciële vergadering van dit een Harderweker botUtf, die op het houden jj| voorzitter, de IJsselmeer in moeil.jkheden zou ver-1 h A Platvoet te Enschede, insUl- keren. leerde het definitieve bestuur. Dit Des avonds te 8 uur keerde de red-1 wor(^. gevornKi door de heren A. dingboot in de haven van Lemmer terug, na geruime tijd .naar de ver miste botter op het IJsselmeer ge zocht te hebben. Achteraf is gebleken, dat de botter om drie uur gistermid dag in Amsterdam is aangekomen. Om vier uur Dinsdagmiddag was het vaartuig uit Enkhuizen vertrok ken met twee studenten aan boord voor de overtocht over het IJssel meer naar Harlingen. Door de mist is men op het IJsselmeer verdwaald. Toen het schip niet in Harlingen a>an- kwam maakte de familie zich onge rust en vroeg hulp van de redding boten om te zoeken. Donderdagmor gen vroeg zijn politieboten en red dingboten van de stations Hindelopen en Lemmer uitgevaren. Systematisch is de gehele dag het IJsselmeer afge zocht, maar alle schepen moesten Platvoet, Enschede, voorzitter, Uitzetter, Enschedé, vice-voorzitter; J. H. Linnemeijer, Oldenzaal, secre taris; A. v. d. Horst, Leiden, pen ningmeester; B. Boerstal, pr. Ensche de, lid; Broeder Christiaan F. S. C., Roermond, lid. Op deze vergadering werd een con cept-huishoudelijk reglement be sproken en in principe aangenomen. Ook werden besproken de acties voor het op korte termijn bijeenbrengen van het vereiste eigen kapitaal voor de Stichting De Eeshof, tot restaura tie van de Eeshof, het geboortehuis van Mgi'. Dr. Schaepman. De Eeshof vormt in zijn huidige staat een erger nis voor elke ingezetene en bezoeker van Tubbergen. De Stichting De Ees hof wil het restaureren (het oor spronkelijke aanzien der havezathe Uitvloeisel zaak-Menten Mr. F. P. Th. Rohling, wethouder t Rechtbank moeten verschijnen en van Bloemendaal, voormalig raads- wel de vierde kamer. Deze straf- heer bij het Amsterdams Bijzonder kamer zal bij wijze van uitzondering Gerechtshof, waarby hij tevens enige gepresideerd worden door mr. B. de tijd de functie van advocaat-fiscaal i Gaay Fortman, hoewel deze sedert heeft verricht, en raadsheer-commis- j een jaar als president verbonden is saris in 1946 in de zaak-Menten, is aan een civiele kamer, door de Officier van Justitie bij de j Mr. de Gaay Fortman is president Amsterdamse rechtbank, jhr. mr. A. geweest van een kamer van het voor- Reigersman, gedagvaard om zich op malig Bijzonde" Gerechtshof te Am- 17 Maart a.s. voor de vierde kamer j sterdam, die echter niet de zaak van deze rechtbank te verantwoor- Menten heeft behandeld. De enige den wegens meineed. I strafzaken, die aij af en toe thans nog Een andere dan de kamer van het i te behandelen krijgt, zijn die tegen de Bijzonder Gerechtshof, waarin mr. gezien hij thans nog de Bijzondere Rohling zelf als raadsheer zitting had, behandelde in 1949 de zaak tegen de heer Menten, die van colla boratie met de vijand werd beschul digd. Als getuige werd toen o.a. mr. Rohling gehoord, die zich in 1946 als raadsheer-commissaris met het vooronderzoek in de zaak-Menten bezig had gehouden. In de dagvaar- laatste politieke delinquenten, aan- strafkamer bij de Amsterdamse Rechtbank presideert, waarvoor deze poltieke verdachten moeten ver schijnen. KRO spant de kroon - .c D Bij de jaarwisselingen hebben de ding, die thans tegen mr. Rohling is omroepverenigingen de gewoonte him uitgebracht, wordt h j er van be- P ledentallen, waarover voor schuldigd valse verklaringen over dit vooronderzoek te hebben afgelegd. Naar aanleiding van het gerechte die tijd doorgaans een „geheimzinnig stilzwijgen" wordt bewaard bekend te maken. De K.R.O. heeft meege- deeld.dat indeeerste maand vin mr. Rohling zelf gaande is, is bo vendien een kennisgeving van ver- nieuwe jaar hét 350.000ste lid worden ingeschreven, waarmee r zal wuraen ïiigebciuevcii, waatuicc dere vervolging te8en ^em ui g - d omroep nog steeds als de groot bracht aangaande valsheid in ge- Hierop yolgt de schifte, die hy zou hebben gepleegd c R y dje enige tijd geleden reeds DE JAREN 1900 en 2000 Onlangs heeft het Nederlandse in stituut voor de Publieke Opinie aan vele mannen over het gehele land verspreid en uit alle lagen van de bevolking de vraag gesteld: „als u aan het jaar 1900 denkt, waaraan denkt u dan het eerst?" Dit zy'n de belangrijkste antwoor den: goede oude tijd, mooie tijd, be tere tijd dan thans: 10 pet; slechte soc. toestanden, slechte tijd voor de arbeiders, ondTageli.jke werktijden: 9 pet. Toen was ik jong, jeugd herinneringen e.d. 9 pet., vooruit gang van de techftiiek, de eerste fietsen, toen nog paardentram, gas licht: 7 pot. Het aantal mannen, dat over de goede oude tijd spreekt, is dus onge veer even groot als het aantal man nen, dat aan de slechte sociale toe standen van toen denkt. Andere din gen, die het publiek te binnen schie ten, zijn: ouderwetse begrippen, bad pakken met lange pijpen, politieke gebeurtenissen, boerenoorlog, spoor wegstaking, opkomst socialisme e.d. De tweede vraag luidde: „en als u aan het jaar 2000 denkt?" Veruit het belangrijkste antwoord op deze vraag is: vooruitgang tech niek en wetenschap, interplanetair luchtverkeer, technische omwente lingen, alles gemechaniseerd, per ra ket naar de maan, afstanden bestaan niet meer, e d. 28 pet. Daarop volgt: zal het zelf niet meemaken, leef dan niet meer 12 pet. en als derde antwoord: dan is de aarde vernietigd, de beschaving ten nietigd: 10 pet. onder heeft de atoombom alles ver- lSechts weinigen denken bij het jaar 2000 aan een verandering van maatschapelijke en sociale toestan den. Hieronder volgende antwoorden, die op dit facet slaan: denkt aan: be tere tijden, vooruitgang op geestelijk gebied: 6 pet, verwezenlijking der Bellamy-gedachte: 3 pet. en maat schappij wordt veranderd, economi sche omwenteling, einde van alle cri ses: 2 pet 23 pet. blijft op deze vraag over het jaar 2000 het antwoord huldig. Maar op de vraag, waaraan men nkt by het jaar 1900 geefy 30 pet geen antwoord. bij het opmaken van authentieke ac- ten in de zaak-Menten, t.w. in een proces-verbaal. Mr. P. J. Witteman en mr. C. Rein- aankondigde de 300.000 bereikt te hebben. De V.A.R.A. heeft bij de in trede van het nieuwe jaar gemeld de 300.000 te hebben overschreden en ders Folmer, de raaesheden van mr. ook de a.V.R.O. noemdt dit ledento- Rohling hebben echter intussen zo- taal „Volkskrant", v/el tegen de dagvardigd als tegen de kennisgeving van vei dere vervolging een bezwaarschrift ingediend bij de Amsterdamse Arrondissementsrecht bank. „Dit zal worden behandeld door de civiele Kamer van de recht bank onder presidium van mr. V. G. A. Boll", zo deelde de officier van justitie, jhr. mr. Reigersman, het AN.P. desgevraagd mede. „Volgen de week zal deze kamer de stukken bestuderen. Voorlopig zal nog wel geen definitieve beslisin^ bekend worden, want indien de civiele ka mer van de rechtbank al binnen en kele dagen uitspraak zou doen, dan kunnen de raadslieden van mr. Roh ling of ik nog in appèl gaan." Hoewel dus nr. Rohling gedag vaard is om op 17 Maart te verschij nen, staat thans nog niei vast of deze berechting inderdaad door gang zal vinden. De mogelijkheid bestaat, dat hij nog buiten vervolging zal worden gesteld. Mocht dit niet geschieden, dan zal mr. Rohling op 17 Maart voor een strafkamer van de Amsterdamse Kamerlid vraagt: Waarom Engelse i.p.v. Nederlandse buizen? Het Tweede Kamerlid Andriesscn (KVP), heeft aan de minister van Economische Zaken schriftelijk volgende vragen gesteld: 1. Is het waar, dat de N.V. Staalwerken „De Maas" te Maas tricht, gedwongen geweest is 118 arbeiders te ontslaan, terwijl rijksdiensten in hun bestekken dwingend voorschrijven het ge bruik van Engelse buizen, een product, dat ook door bovenge noemde N.V. wordt vervaardigd? 2. Indien vraag 1 bevestigend moet worden beantwoord, is de minister dan niet van oordeel, dat, én omwille van de werkge legenheid, én omwille van de be langen van de daarvoor in aan merking komende Nederlandse industrieën, het in vraag 1 be doelde dwingende voorschrif dient te vervallen en, bij gelijke kwaliteit en prijs minstens de vrije keuze gelaten wordt tussen het buitenlandse en het eigen product? 3. Is de minister bereid de in vraag 2 gevraagde maatregelen te bevorderen? TOREN ST. MARTINUSKERK TE VENLO WORDT AFGEBOUWD In de loop van dit jaar zal de toren van de St. Martinuskerk te Venlo worden afgebouwd tot de definitieve hoogte van 67 meter. Men is reeds met de voorbereidingen hiervoor be zig. Op de huidige open klokkestoel wordt een zgn. „lantaarn" gebouwd, waarop de spits zal verrijzen. Tegen het najaar hoopt men de werkzaam heden voltooid te hebben. Nieuwjaarsnacht in reddingsboot De bemanning van de reddingboot „Insulinde" van de Koninklijke N.Z. H.R.M. heeft de jaarswisseling op zee doorgebracht op zoek naar de „Zoutkamp 9", een vissersvaartuig dat Dinsdagavond al had moeten bin nen komen maar niet was versche nen. De „Zoutkamp 9" was Maandag j.l. uitgevaren ter garnalenvangst. Aan boord bevonden zich de vissers Piet Westra en Jan Steegstra uit Zout kamp. Zij zouden Dinsdagavond te rugkeren en hadden tot dat tijdstip mondvoorraad aan boord. Toen het vissersvaartuig Woens dagmiddag nog niet binnen was be gem men aan wal ongerust te wordea. De reddingboot „Insulinde" verliet om zeven uur 's avonds Oostmahorn om te trachten de „Zoutkamp 9" op de Waddenzee in de nabijheid van Schiermonnikoog te vangen. De sulinde" is de gehele nacht op zee geweest. Schipper Klaas Toxopeus heeft de „Insulinde" omstreeks mid dernacht op de eilander Balg bij Schiermonnikoog stilgelegd om het daglicht af te wachten. Hij heeft toen met de bemanning getracht de nacht van Oud en Nieuw zo gezellig moge lijk door te brengen. Op Nieuwjaars dag omstreeks half een in de middag kon aan Klaas Toxopeus het bericht worden doorgegeven, dat de vermist gewaande boot om circa tien uur Donderdagmorgen de thuishaven was binnengelopen. Er was machinescha- de opgetreden en de opvarenden wa ren er na veel moeite in geslaagd die te verhelpen. Ook in de nacht van 31 December 1951 op 1 Januari 1952 was de „In sulinde" buitengaats om hulp te ver lenen aan een Duits schip. zonder resultaat naar de havens te. I «1 bewaard blijven), en een charita- rugkeren. Daar was intussen bekend j "^1 g g geworden dat de botter behouden inRee£ velen gaven een bijdrage Amsterdam was aangekomen. voQr genoemd doej( maar het fonds staat pas aan het begin; het is er nog lang en lang niet. Gezien deze reac ties en de vele bijdragen, die het reeds ontving, is het stellig over tuigd, dat het nodige startkapitaal binnen afzienbare tijd bijeenkomt. Wil Schaepman eren, zijn geboorte huis restaureren! Draagt U ook een steentje bij? Helpt U mee de misdeel de jongen, die het schoonste, dat de aarde een mens geeft, nl. de Moe derliefde mist, iets terug te geven: ROODE KRUIS COLONNE BOUWDE ZELF EEN ZIEKENAUTO In tegenwoordigheid van de burge meester van Gennep en Ottersum, heeft tijdens een korte plechtigheid in de werkplaatsen van de autobus diensten, de overdracht plaats ge vonden van een moderne ziekenauto aan de afd. Gennep van het Roode Kruis, die door de leden van de Gen-een Tehuis, waar hy die speciale op- nepse Roode Kruis colonne zelf ge-1 voeding zal krijgen, die zo'n arme bouwd is in hun vrije tijd. De man-1 jongen beslist nodig heeft en die een nen zijn hiertoe overgegaan, nadat plannen, om een ziekenauto aan te kopen, op de hoge kosten waren afge stuit. Met steun van particulieren en en industriën, die het materiaal gro tendeels gratis beschikbaar stelden, is de auto volgens de eisen des tijds gebouwd. Gedurende anderhalf jaar hebben de collonneleden hun vrije uren aan dit werk besteed. OLIEBOLLEN-ACTIE VAN HET ROODE KRUIS Op initiatief van de Aalsmeerse bakkers, heeft de afd. Aalsmeer van het Nederlandse Roode Kruis, een oliebollen-actie ontketend, met het gevolg, dat de burgerij van Aalsmeer in totaal 23.000 oliebollen ad 10 ct. per stuik heeft besteld. De ongeveer 1000 bestellingen zijn door 25 mede werkers van het Roode Kruis in zak jes verpakt, voorzien van naam en adres en op Oudejaarsdag thuisbe zorgd. Het Roode Kruis zal 50% van de opbrengst ontvangen. Droeve balans mijnindustrie Afgelopen jaar 19 doden flinke man van hem zal maken. Heel gaarne ziet het fonds Uw overschrij ving of storting op zijn gironummer 20.89.67 van zijn penningmeester, de heer A. v. d. Horst, Lage Rijndijk 19, Leiden, tegemoet. Auto slipte op gladde weg TWEE DODEN Op de eerste dag van het nieuwe jaar is onder de gemeente Rosmalen een ernstig auto-ongeluk gebeurd, dat twee mensenlevens heeft gekost. Nabij het sanatorium „Maria-oord" kwam gistermiddag te ongeveer half vier een personenauto te slippen. De wagen vloog met grote kracht tegen een boom. De auto werd bestuurd door de heer B. uit Nijmegen, die in gezelschap van zijn echtgenote en 3 kinderen was, nl. een jongetje van zes-, en twee meisjes van 12- en 14 jaar. De gevolgen waren zeer ernstig. De ongeveer 40-jarige mevr. B. werd op slag gedood. De vier andere in zittenden werden met verwondingen naar het grote ziekengasthuis te Den Bosch overgebracht, waar enige tijd I later het 12-jarige dochtertje nog aan de gevolgen is bezweken. De anderen werden later naar Nijmegen overge- In 1952 he<bben zich in de Lim- hracht- burgse mijnindustrie in totaal 19 on- PRINS BERNHARD OP VACANT1E. Gistermorgen vertrok Prins Bern- hard per vliegtuig naar de Canari- sche eilanden om daar een korte va- cantie door te brengen. Na een voor spoedige reis arriveerde de Prins gisteravond te Casablanca. Verlaging richtprijs baconvarkens. De reeds aangekondigde prijsverla ging van de geïmporteerde voeder- granen zal tot gevolg hebben, dat de kostprijs van de baconvarkens zal da len met een bedrag, dat volgens de berekeningen van het Landbouw Eco nomisch Instituut, neerkomt op on geveer 9 cent per kg. koud geslacht gewicht. De Minister van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening heeft in overleg met de Stichting voor de Landbouw besloten de richtprijs voor de baconvarkens van 2.57 per kg. koud geslacht gewicht aan te passen aan de verlaagde kostprijs en met in gang van 5 Januari 1953 te brengen op 2.48 per kg. De overnameprijs van de naar En geland te exporteren bacon, welke sedert 8 December 1952 was geba seerd op eerstgenoemde richtprijs van 2.57 verminderd met 10 cent, zal dienovereenkomstig worden verlaagd tot 2.38 per kg. koud geslacht ge wicht. ONDERGRONDS TOURISME Er bestaan plannen om de onder grondse vestingwerken de kaze matten te Maastricht geschikt te maken voor vreemdelingenbezoek. Ook wil men het bovengrondse ter rein van de zgn. werken, o.a. het Fort Willem, na restauratie, open stellen voor toeristen. BOERDERIJ ZONDER VERGUN NING GEBOUWD Het Arnhemse Gerechtshof heeft de 31-jarige landbouwer G. J. Z. te Nyveen, gemeente Voorst, en de 45- jarige aannemer H. de W. te Ernst, veroordeeld tot een geldboete van 300 gulden, subs. 1 maan hechtenis, wegens het bouwen van een boer derij zonder de benodigde vergun ning, in plaats van een landbouw - schuur, waarvoor de verd. wel een vergunning hadden. De economische politierechter te Zutphen, legde verd. Z. een boete op van veertig gulden en verplichtte hem binnen een maand de boerderij af te breken. De aannemer werd ver oordeeld tot 600 gulden boete. De procureur van het Arnhemse Hof, mr. Hoekstra, had 500 gulden of 20 dagen tegen beide verdachten ge- eist. Het afbreken van de boerderij achtte mr. Hoekstra echter econo misch niet verantwoord. Deze opvat ting blijkt thans door het Hof te zijn overgenomen. gevallen met dodelijke afloop voor gedaan, namelijk 14 bij de Staatsmij nen, 3 bij de Oranje-Nassaumynen, 1 bij de Laura en verenigingen en 1 op de Willem Sophia. Onder ge noemde 14 dodelijke ongevallen bij de Staatsmijnen bevinden zich ech ter drie, welke zich voordeden in niet mijnbedrijven, namelijk op de cokes- fabriek Maurits (2). en oip het stik- stofbindingsbedrijf (1). In 1951 en 1950 was het ongevallencijfer in de mijnindustrie resp. 23 en 18. 40 JAAR IN 'S KONINGSDIENST In de barak van de Koninklijke Houtvesterij te Niersen, boven Apel doorn, heeft gisteren de opperhout vester van H. M. de koningin, de jagermeester van 't koninklijk jacht- departement voor Gelderland, d€ heer W. Brantsma, onder bijzonder grote belangstelling, het feit herdacht dat hij 40 jaar in dienst was van de koninklijke Houtvesterijen, behoren de tot het paleis Het Loo. nederlanders en televisie i Evenals eind 1951 heeft het Nipo ook nu weer de vraag gesteld: „Heeft u al eens een televisieprogramma ge- BESTRIJDING VAN DE GLADHEID. De vrij talrijke ongelukken, die de zien, of niet?" Deze vraag is gesteld i laatste dagen in verscheidene delen aan een representatieve steekproef van ons land tengevolge van de uit het Nederlandse volk. 36%, dusi gladheid van de wegen zijn voorge- meer dan een derde van het volwas-1 komen hebben de KNAC er opnieuw sen publiek, blijkt in November vani Van overtuigd, dat aan de bestrij- vorig jaar, ongeveer 1 1/4 jaar nadat ding van de gladheid nog niet die de televisieuitzendingen in ons land aandacht wordt geschonken, die Aetherklanken begonnen, al eens een televisieuit zending te hebben gezien. Dat bete kent op basis van de ruim 6 millioen mensen boven de 23 jaar ruim 2 millioen mannen en vrouwen. Voor het eerst in het vorig jaar is een voetbalwedstrijd Nederland België via de televisie uitgezonden. Het Nipo heeft er ook naar geïnfor meerd, hoeveel mensen deze uitzen ding via de televisie hebben gevolgd. De enqueteurs en enquetrices van het Nipo vroegen: „Heeft u laatst de voetbalwedstrijd NederlandBegië op de televisie gezien, of niet?" 6%, dat is dus circa 360.000 mensen, heb ben die televisieuitzending gevolgd. Felle brand in woonhuis Gisteravond, te ongeveer acht uur is, tengevolge van kortsluiting, brand uitgebroken in een woning aan de porpsstraat te Warmenhuizen. Drie jonge kinderen, die in bed la gen, konden met moeite gered wor den. De plaatselijke brandweer, later geassisteerd door de Alkmaarse brandweer, die te hulp was geroepen omdat gevaar voor uitbreiding be stond, slaagde er in, de brand tot het woonhuis en de aangrenzende sóhui- tenmakerij te beperken. Huis en in boedel gingen verloren, benevens en kele machines van de schuitenma- kery. Verzekering dekt gedeeltelijk de eohade. wenselijk moet worden geacht. Men zal zich herinneren, dat nog zeer on langs de KNAC zich te dier :ake tot de minister van Verkeer en Wa terstaat voor wat de rijkswegen en tot de commissarissen der Koningin in de provincies voor wat de pro- ZATERDAG HILVERSUM I, 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA VARA: 7.00 Nieuws. 7.13 Gramo- foonmuziek. 7.30 Idem. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.18 Gramofoonmuz. 8.30 Orgelspel. 8.55 Voor de huis vrouw. 9.00 Gramofoonmuziek. (9.35 —9.40 Waterstanden) VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", causerie. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de continube drijven. 11.35 Tenor en piano. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Orgel en zang. 13.00 Nieuws. 13.15 Commen taar. 13.20 Accordeon orkest cn so list. 13.50 Radiojournaal. 14.15 Ha waiian muziek. 14.35 Brabants pro gramma. 15.00 Amateuruitzending. 15.30 „Eerst denken, dan doen", cau serie. 15.45 Dansmuziek. 16.45 Sport- praatje. 16.30 Kamerorkest en solist. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 VARA-varia. 18.20 Filmpro gramma. 18.40 Regeringsuitzending: „Zoeklicht op de Westerse Defensie", 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 „Passepartout", causerie. 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", causerie. 19.55 „Deze week", causerie. VARA: 20100 Nieuws. 20.05 Geva rieerd programma. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Weense muziek. 22.40 „Onder de pannen", hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gramo foonmuziek. HILVERSUM II, 298 7.00—24.00 KRO m. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gramofoon- vinciale- en gemeentewegen betreft j muziek. 7.15 Ochtendgymnastiek. heeft gewend, om te komen tot een on n Ac oplossing van de vraag op welke wy- ze de uit de 'ladheid der wegen voortspruitende gevaren op de beste wijze kunnen worden bestreden. Ten einde een duidelijk overzicht te verkrijgen van die wegen, die niet tydig of onvoldoende met zand wor den bestrooid heeft de KNAC reeds de medewerking verkregen van gro te ondernemingen en vervoersmaat. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Morgenge bed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws. 8.15 Gevarieerde muz. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Gramofoon muziek. 10.00 Voor de» kleuters. 10.15 Vocaal Dubbel kwartet. 10.30 Maas trichts stedelijk orkest. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gramofoonmuziek. 12.00 Angelus. 12.03 Gramofoonmuz. (12.30 12.33 Land- en tuinbouwmedede- lingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 htoestagnTIerdwe" 1 m" ulTSoekb^ lichtingen over de toestand der we- king. 14.10 Zang en piano. 14.20 gen verschaffen. Zy venvacht en E lse ks 1440 Hawaiian muziek, hoopt, dat ook andere bedrijven en Kronie]. van letteren en in het algemeen zu, die nauw bu ]540 Concertgebouworkest. 16.30 net wegverkeer zyn betrokken, haar sch0onheid van het gregoriaans" zoveel mogelijk materiaal zullen ver schaffen teneinde op deze wijze in staat te zyn aan de hand van de feiten te bevoegder plaatse op spoe diger en degelijker bestrijding der gladheidsgevaren t<_ kunnen aandrin gen. Een tot nu toe onbekende maai bevond zich gisteravond tussen 8 en 9 uur op de spoorbaan Eindhoven Weert, ter hoogte van Maarheeze. Hij werd gegrepen door een passerende trein en op slag gedood. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Oude Kerstliederen. 18.15- Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Limburgse mu ziek. 18.45 Buitenlandse correspon dentie. 19.00 Nieuws. 19.10 Gramo foonmuziek. 19.20 Parlementair com mentaar. 19.30 Gramofoonmuz. 20.25 De gewone man zegt er het zijne van. 20.30 Lichtbaken. 20.50 „100 Jaar Kromstaf". 21.00 Gevarieerd pro gramma. 21.50 Actualiteiten. 22.00 Lichte muziek. 22.30 „Wij luiden de Zondag in". 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2224.00 Omroeporkest.

Leidse Courant | 1953 | | pagina 6