RIJNSTREEK Gemeentelijke Rijnbrug weer nader tot haar voltooiing Dir. Gemeentewerken benoemd Katholieke raadsleden weer in de K.V.P.-fractie herenigd WOENSDAG 31 DECEMBER 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 ALPHEN AAN DEN RIJN Dinsdagmorgen en -middag werd het beweegbare deel, totaal ruim 40 ton wegend, van de nieuwe gemeen telijke brug over de Rijn te Alphen aan den Rijn op zijn plaats gebracht Het niet eenvoudige werk, dat met behulp van een grote drijvende bok werd uitgevoerd, verliep volgens het werkschema. Het draaibare gedeelte werd vooraf vervaardigd in de ma chinefabriek Du Croo en Brauns te Amsterdam, in elkaar gezet en daar na weer in twee gedeelten gesplitst om het vervoer naar Alphen a. d. Rijn te vergemakkelijken. Het ge heel heeft een afmeting van ruim 15 x 22 meter. Met deze gebeurtenis heeft dan de bruggenbouw te Alphen a. d. Rijn een mijlpaal bereikt waarbij het ge meentebestuur gemeend heeft op bijzondere wijze te moeten stilstaan. En terecht, want het betreft hier een millioenenwerk, dat zeer ingrijpt in het aspect der gemeente en de sleu tel zal blijken te zijn tot een sneller ontwikkeling van deze gemeente. In het mooie raadhuis, dat in de, voor Nederlandse begrippen, onge woon dikke mist vandaag maar moeilijk op een afstand was te on derscheiden, belegde het gemeente bestuur een bijzondere bijeenkomst. Met behulp van een viertal tekenin gen heeft men de aanwezigen het nodige inzicht bijgebracht, waarna het gezelschap getuige kon zijn van het leggen en bevestigen van het be weegbare gedeelte der brug. Tevoren had burgemeester Ed. C. Witschey, in tegenwoordigheid o.a. van wethouder A. J. Dekker, in kor te trekken gewezen op de belang rijkheid van de gemeente Alphen aan den Rijn, die zich, met haar ruim 24000 inwoners mag scharen onder de eerste tientallen der grootste ge meenten in Nederland. De burgemeester herinnerde aan het gereedkomen van de provinciale brug aan Gouwsluis over de Rijn, sprak voorts over de nieuwe ge meentelijke brug over Rijnlands boe zemwater, de Rijn, welke brug in de eerste helft van 1953 gereed zal zijn en belichtte de plannen tot „op ruiming" van de oude brug der zuch ten in het centrum, waarmede de provincie eveneens spoed betracht. Zo zal Alphen a. d. Rijn dan het ko mende jaar drie splinternieuwe bruggen over de Rijn bezitten, waar mede haar „eiland-positie" voor goed zal zijn prijsgegeven. Welke enorme verbeteringen hierdoor voor de ge meente Alphen a. d. Rijn zullen wor den verkregen, hebben wij eerder breedvoerig bericht. Wij hebben daarbij ook gewezen op de perspec tieven voor de industrialisatie en de woningbouw in het komende jaar, feiten waarop burgemeester Wit schey vandaag opnieuw de -aandacht heeft gevestigd. Van de interessante gegevens wel- Hoofdagent Davelaar nam afscheid In de trouwzaal van het raadhuis nam Dinsdagavond de hoofd-agent, R. Davelaar, na ruim 80 dienstjaren afscheid van superieuren en collega's. De heer Davelaar, die vergezeld was van zijn echtgenote en kinderen, werd het eerst toegesproken door burgemeester Ed. C. Witschey, als hoofd van de politie. S>pr. herinnerde aan de aanvankelijke militaire loop baan gevolgd door de politionele. De burgemeester sprak ook met waarde ring over de houding van de thans scheidende hoofdagent tijdens de be zetting en zeide, dat het hem tot eer strekt, de achting en het vertrouwen van de burgerij te hebben verworven. De. corps-chef, inspecteur N. G. Groothuijse, bracht in herinnering 't zilveren juibileum van de heer Dave laar, waarbij het spr. aangenamer was hem toe te spreken dan nu. De altoos optimistische, vrolijke dienaar der wet is voor enkele weken een stil man geworden. Deze dag, die komen zou, heeft hem blijkbaar beïn vloed en terecht, want bij elk af scheid is iets pijnlijks gewaar te worden. Ook de bezettingsjaren wa ren voor hem niet aangenaam. De bezetter stuurde hem met pensioen, omdathet bewijs ontbrak. De prestatie, om tweemaal met pensioen te gaan, valt ook weer niet velen te beurt. Met een dankwoord voor alles, wat hij voor het corps heeft gedaan, in welk dankwoord spr. ook Dave laar betrok, nam spr. afscheid. Adjudant E. Kruizinga sprak mede namens het personeel waarderende woorden en wees op het bijzonder karakter van dit afscheid, omdat het hier de laatste man betreft van de zgn. oude garde. Namens het perso neel bood spr. een foto in lijst aan •van het voltallig corps, een vulpen, terwijl mevr. Davelaar een bloem stuk ontving. Adjudant Kronenburg van de Rijks politie te Leiderdorp, sprak eveneens vole vleiende woorden ten afscheid, terwijl namens de oud-collega's een brief werd voorgelezen door de heer Groothuijse van de heer Z. J. van Gijzel, die zich momenteel in de Noord-Oostpolder bevindt. Hoofdagent Davelaar dankte hier na alle sprekers, ook oud-inspecteur Van Beek. die de avond bijwoonde, liet gehele corps Van de „straat dienst" tot de „huisdienst" en dankte heel in het bijzonder burgemeester Witschey, wien hij veel verschuldigd is. De heer C. Dusoswa, hoofdagent van de reserve-politie, gaf met een tweetal schetsjes, getiteld „Getuige a deebarche" en „Poppekast", een gezellig tintje aan dit afscheid. ke ons vandaag door ir. v. d. Ham werden verstrekt memoreren wij nog het volgende. De nieuwe brug zal de Rijn krui sen met twee flinke overspanningen, elk met 14 meter doorvaart wijdte en een vrije doorvaarthoogte van 4.30 meter. Dat is voldoende om 75 pet. van de schepen, die moeten passeren, door te laten zonder dat de brug ge opend behoeft te worden. In het midden van de Ryn is de stroompijler gebouwd om de beide overspanningen te dragen. Aan de hoge zijde is een doosvormig land- hoofd in aanbouw, waar de vaste overspanning*op aansluit en op de lage zijde is de basculekelder al gro tendeels gereed. De doorvaartopening aan deze zij de wordt overspannen met een be weegbare basculebrug, die voor sche pen, die hoger dan 4.30 meter boven het water liggen, electrisch geopend kan worden. De nieuwe brug komt ongeveer 5 meter hoger te liggen dan de Wilhel- minalaan en de Hooftstraat. In ver band daarmede worden aan weers zijden viaducten gebouwd. De rijwegbreedte is 9 meter met ter weerszijden trottoirs van 3 meter. Totale breedte is dus 15 meter. F. H. Kempkers gaat naar Nieuw Zeeland De heer F. H. Kempkers, oud-di recteur gasfabrieken, zal Woensdag 7 Jan. a.s. niet alleen Alphen, maar ook ons land gaan verlaten wegens emigratie naar N.-Zeeland, zulks in verband met het aanvaarden van een toppositie bij het gasbedrijf in de stad Christ Church. De heer Kempkers vertrekt met zijn gezin per Sibajak. Aanvankelijk was toe lating door de Nieuw Zeelandse re gering aan de heer Kempkers gewei gerd daar hij juist twee jaar te oud was om nog toegelaten te worden In verband evenwel met zyn inter nationale bekend en goede vakken nis op het gebied van gasproductie is de Nieuw Zeelandse regering ten slotte over dit bezwaar heen gestapt. AAN DE DOOD ONTSNAPT De 13-jarige scholier W. O. ont kwam Dinsdagmorgen omstreeks 9 uur ternauwernood aan een groot ge vaar. Hij reed per fiets in de Stations straat en wilde links de Conradstraat inrijden, doch hij slipte door de glad heid en kwam te vallen. Op hetzelfde moment naderde een autobus van Maarse en Kroon, bestuurd door de heer W. A. B. uit Leimuiden. Deze remde krachtig, doch kon niet ver hinderen, dat zijn zware wagen over het rijwiel heen reed en het verpul verde. O., di® bij de val zijn tegen woordigheid van geest behield, wist met inspanning van alle krachten op handen en voeten nog juist voor de wielen weg te kruipen waardoor hij zijn leven redde. Uitbreiding politiecorps Met in gang van 1 Januari is tot agent van politie te Alphen aan den Rijn, be noemd de heer M. A. P. Sanders, thans marechaussee te Oldenzaal. Voorts zyn per zelfde datum tot ad spirant-agent van politie benoemd de heren M. Fokker, thans als zoda nig werkzaam te 's-Gravenhage en afkomstig uit Vleuten, W. Zijlstra te Bodegraven, A. v. d. Star te Reeuwijk en T. Schrijvershof te Lex- mond. In de 6e vacature is nog niet voorzien. Oudejaarsavondfeest Bejaarden. De bejaarden hebben Dinsdagmid dag weer dank zij de zorgen van de dames van het UW een onvergete lijke middag gehad in het IJsclubge- bouw.- Door de dames werden in de keuken van het gebouw oliebollen gebakken, die aan de bejaarden heet uit de pan werden opgediend. Het viel dan ook niet te verwonderen, dat de stemming weer opperbest was. Mevr. Witschey-Unen sprak enkele woorden in verband met het oude jaarsavondfeest, terwijl de voorz. van „Ouderdomskas" de heer Heij- ker woorden van dank sprak tot de dames van het U.V.V. voor de zeer gewaardeerde verrassing. Aanrijding De heer T. G. B., stu dent te Delft, reed omstreeks 10 uur met de luxe wagen van zijn vader in de richting van de Nicolaas Beets- straat Van rechts naderde een zwaar beladen vrachtwagen, welke voor rang had. De heer B. kon door de gladheid niet tijdig zijn wagen afrem men. Een botsing was onvermijdelijk waarbij zijn wagen zware schade op liep. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. HAZERSWOIIDE (Dorp) L.TJT.-uitvoering. Zondag- Maandagavond heeft de L.T.J. in sa menwerking met de Ruitersport weer eens bewezen, dat zij op de planken goed thuis zijiu Opgevoerd werd het dramatisch toneelspel in 3 bedrijven „Déraillement" van Will, van den Berg. Wat het stuk betreft, hiermede heeft de regisseur een goede keus gedaan. De spelers hebben zonder uit zondering hun uiterste best gedaan, Van begin tot het einde was het doodstil in de beide keren stampvol le zaal. Voor amateurs, die slechts eenmaal per jaar op de planken ver schijnen, kunnen wij zeggen, dat het stuk behoorlijk is opgevoerd. Verder was er ook voloj. afwisseling. De be kende Hazerswoudse band „Los Ami- gos" heeft met haar gezellige zang en muziek, waarbij ook de jodel-zan- geres niet ontbrak, goed zijn best gedaan en een mooi programma ge boden. Een voordracht van de Rui tersport werd ook goed gespeeld. Het gezelschap „Alles of Niks" oogstte ook, vooral de eerste avond, veel. succes. Al met al kunnen de L.T.J., Ruitersport en band op 2 goed ge slaagde avonden terugzien. KOUDEKERK Aanbesteding. De bouw van zes woningen te Koudekerk aan den Rijn in de Hoogewaard, Koningin Juliana- straat, voor rekening van Woning- bouwver. „Goed Wonen" is aanbe steed. Er waren 13 inschrijvers. De uitslag is; Laagste inschrijver J. Westmaas Jr. Alphen aan den Rijn voor ƒ56.300.hoogste W. van Beyeren en J. B. Snel Alphen aan den Rijn ƒ61.000.—. TER AAR Grondonderzoek. Door het La boratorium voor Grond- en Gewas- onderzoek te Grouw, Fr., was in café Verhoef een bijeenkomst belegd, waarop ir. Koeman en de heer C. v. Santen, tuinbouwvakonderwljzer voor tuinders zeer belangrijke onderwer pen behandelden. Het accent viel de ze avond wel speciaal op het grond onderzoek dat werd aangeduid als de peiler waarop berust het succesvol uitoefenen van het tuinbouwbedrijf. Beide sprekers gingen er bij hun in leiding vanuit dat een gezonde grond het allereerste is, waaraan voldaan moet worden. Na de lezing van ir. Koeman sprak de tuinbouwvakonderwljzer C. van Santen over het onderwerp: Is het cultuurtechnisch verantwoord in de Veenstreek tomaten te telen? Als we aldus spr., een bepaalde teelt gaan bespreken is de eerste vraag of we geschikte grond hebben voor die teelt. Een volgende vraag is hoe moeten we bemesten. Wat nu de vraag be treft, welke het onderwerp inhoudt, deze kan met een volledig ja worden beantwoord. Spr. heeft hier ver schillende kassen met tomaten ge zien, die met de Westlantdse kunnen wedijveren, om niet te zeggen dat men er in het Westland jaloers op zou kunnen zijn. Vervolgens besprak de heer v. Santen het opkweken van tomatenplanten, het verspenen en wees ook op het belang van gebruik van goede potten en vooral ook de juiste temperaturen. Daarna de soor ten en rassen van vroeger en nu. Spe ciale aandacht werd gewijd aan de verschillende voorkomende ziekten, haar oorzaken en bestrijding. Over de vraag welke nu wel de meest ge schikte soort is om te telen valt moei lijk te adviseren. De omstandighe den zijn te verschillend. Hier komt het aan op ervaring welke moet wor den opgedaan. Ook na deze lezing volgden enige vragen en in de sfeer van een gemoedelijk praatje werden deze behandeld. Nooit Gedacht. Uitslagen van de gespeelde wedstrijden door de Dam- en Schaakver. Nooit Gedacht om het kampioenschap van Ter Aar. Deze wedstrijden gelden tevens voor de onderlinge bordencompetitie. Dammen: H. C. A. BroerW. v. d. Starren afgebr.; Nic. KalshovenD. Spek 02; W. v. d. StarrenJ. Coste- rus 20; W. SnaterseW. Esveldt 2—0. Schaken: A. KoelemanM. Hetfts 10; Jac. RietveldJ. de Groot af gebr.; H. BosJ. W. F. de Bruijn 1—0; B. Rietveld—H. Aaftink 1—0; J. W. F. de Bruijn'J. A. Esveldt 0—1. De competitiestand schaken is thans: Gesp. Winst- Verlies- pnt. pnt. J de Groot 5 2\4 2x/z B Rietveld 13 11 2 H Bos 13 8Yz 4 Yz J W. F. de Bruijn 9 4 5 J Esveldt 14 3 11 J Rietveld 15 13 2 A Koeleman 9 V/z A W. v. d. Jagt 9 3 6 H Aaftink 14 3 11 M. Heijns 6 3 3 Nic. v. Eijk 12 V/2 Wz J. Besemer 3 1 2 A. v. d. Haven 5 1 4 Gemeenteraad Leidschendam Nieuwe installatie voorschriften electriciteit In de laatste raadsvergadering van dit jaar* die gisteravond werd gehou den, was de heer Van Beek wegens ziekte afwezig. De woning Venestraat 122, welke is aangekocht voor afbraak ten behoeve van het saneringsplan Achterweg, is voor zolang de afbraak nog niet nood zakelijk is, verhuurd voor 2,per week aan de heer Th. C. Boonekamp. Ook de diverse perceeltjes .grond, welke zijn vrijgekomen wegens het dempen van de Ringsloot achter de Venestraat, zijn weer verhuurd aan de diverse personen, welke in de Venestraat wonen. Deze huur zal gel den tot einde 1953. Verder ging de raad er mede ac- coord, dat een gedeelte van het raad huis wordt verhuurd aan de rijkspo litie, voor twee jaar met nadien een automatische jaarlijkse verlenging met één jaar tot uiterlijk 31 Decem ber 1962. De huurprijs werd vastge steld op 083,per jaar met inbe grip van vergoeding wegens verwar ming en gebruik van meubilair. Ter voorziening in de behoefte aan kasgeld gedurende het jaar 1963, kre gen B en W machtiging tot het opne men van kasgeld en/of geld in reke ning-courant tot een maximum van 500.000,—. Levering electriciteit Krachtens artikel 4 vart de over eenkomst van stroomlevering met de gemeente Delft, móesten de electrici- teitsverordening en de installatie voorschriften herzien worden. Nadat de heer Koerts vooraf klachten had ingediend over de onvoldoende licht sterkte, welke belangrijk onder de 259 volt blijft, waarop de voorz. toe zegde, dat deze klacht ernstig zal worden onderzocht, nam de raad een ounieuw gestelde verordening aan, Voor elke aansluiting, gemeten van uit het hart van de straat „wordt vol gens de oude verordening een lengte van 10 meter gratis aangelegd. Thans is echter bepaald dat voor aanslui ting op het hoofdnet een bedrag van 25,moet worden betaald waar voor het bedrijf de lengte der aan sluiting in de ooenbare grond bene vens ten hoogste 2 m. binnenshuis verstrekt. De kosten voor het leggen der leidingen worden de belangheb benden geheel in rekening gebracht. Voor het plaatsen van een tussen- meter zal nu f 10,betaald moeten worden, wat tot dusver gratis ge schiedde. De waarborgsom voor een gewone meter wordt bepaald op 7,50, terwijl voor een zgn. industrie meter 15,— verschuldigd zal zijn. In verband met de bouw van wo ningen wordt thans de verbindings weg van de Damhouderstraat naar de Venestraat aangelegd. Overeen komstig advies van B en W zal de nieuwe straat de naam krijgen van Jagersstraat. Van de Bank voor Nederlandse Gemeenten is een aanbieding ont vangen voor een 25-jarige 4% annuï teitslening groot 308.000,— ten be hoeve van de financiering van de woningbouw in 1953. Volgens B en W bestaat het plan om in 1953 over te gaan tot het bouwen van 40 wo ningen, waarvoor vermoedelijk nodig zal zijn 400.000. Het pensioenfonds van de Spoorwegen heeft reeds een lening aangeboden, groot f 120.000, zodat met een aanbieding van 308.000,de bouw van bedoelde woningen geheel verzekerd is. De her-classificatie Bij de behandeling van de gemeen tebegroting heeft de heer Boone de vraag gesteld of het niet gewenst is tot her-classificatie van de gemeente te besluiten. Ben W hebben de raad hierover van advies gediend waar uit blijkt, dat de gemeente 'bij raads besluit van 26 Augustus 1930 (Veur) en van 22 Augustus 1930 (Stomip- wijk) gerangschikt is in de 5e klasse voor wat betreft het gedeelte aan de Westvlietweg; in de 6e klasse voor wat betreft het vroegere Veur en het gedeelte van Stompwijk, gelegen aan de Sluis en in de 7e klasse voor wat betreft de buurtschap Stompwijk. Daar de suggestie is gedaan om Leid schendam in dezelfde klasse te bren gén als Voorburg merken B en W op, det het niet juist is om Leidschen dam met Voorburg te verge'ij ken. omdat Voorburg in dezelfde klasse als Den Haag is geplaaatst, wat verder in het advies breedvoerig wordt gemotiveerd met voorbeelden van de Massificatie van de gemeen ten in de omgeving van Leidschen dam. Tot slot komen B en W tot de conclusie, dat het met het oog op de financiële consequenties momenteel niet gewenst is een her-classificatie door te voeren en de raad ging op grond daarvan er mede accoord voorlopig voor een jaar de zaak te laten, zoals zij thans is. Later kan dan nog eens overwogen worden wat gedaan zal moeten worden. Wiskunde leraar De R.K. Ulo-sdhool raakt in moei lijkheden, omdat geen van beide leerkrachten bevoegd is tot het geven van wiskundelessen. Het is derhalve niet mogelijk dat de school opleidt tot Mulo-B wat de heer Boone (PvdA) een heel eigenaardige situa tie vond, temeer, omdat volgens zijn informaties de uitslagen van de laat ste examens voor deze school verre onder de maat zijn gebleven. Aange zien de school niet het wettelijk voorgeschreven aantal leerlingen telt is het rijk niet bereid de wedde van een derde leerkracht te vergoeden. Op verzoek van het schoolbest' stellen B en W voor, de school de be hulpzame hand te bieden door gedu rende het tijdvak 1 Jan. tot en met 31 Aug. 1953 de kosten van 6 klok uren per week vakonderwijs wis kunde voor rekening van de gemeen te te nemen. Daar de inspecteur van het lager onderwijs zich met -dit voorstel heeft kunnen verenigen is de raad met het voorstel van B en W accoord gegaan zodat de school voor lopig weer wiskunde ïtan doceren. Tot leden van de gemeentelijke in stelling voor Maatschappelijk Hulp betoon werden benoemd, de heren W. Th Vader (RK) en H. B. A. Lind- houd (Chr). Nadat besloten was de Korte Knip- laan (onder Voorschoten) voor de tijd van drie jaar onderhands te ver huren aan de heer H. J. van Velsen te Voorschoten voor de prijs van 100,per jaar en de partiële wij ziging „uitbreidingsplan Damlaan" was goedgekeurd, waardoor het mo gelijk wordt, een terrein aan de Nieuwstraat te bestemmen voor bo ven- en benedenwoningen dan wel voor woningen in drie woonlagen, ging de raad over in besloten zitting. Onderwerp hiervoor was de opdracht voor de benoeming van een direc teur van gemeentewerken waarvoor zich 78 candidaten hadden aange meld. De voordracht luidde 1. K. H. Neukirchen, directeur openbare wer ken te Monster en 2. A. J. Th. M. Korver, technisch hoofdambtenaar bij de dienst van gemeentewerken te Alphen aan den Rijn. Gedurende ruim een uur zijn de deuren van de raadszaal gesloten geweest, maar na heropening van de zitting waren alle raadsleden het er over eens dat de heer Neukirchen toch de beste pa pieren had. Met algemene stemmen is hij daarna tot directeur van ge meentewerken benoemd. Gemeenteraad Hilegom De gemeenteraad van Hillegom vergaderde Maandagavond. Bij de aanvang legt de heer F. C, van Lierop Jzn. een verklaring af, waar in hij zeide dat na overleg met het KVP-bestuur, de z.g. „lijst Van Lierop" wordt ingetrokken, waar door de eenheid in de KVP is her steld. Ik moge hier nog de wens aan toevoegen, zo zeide spr., dat alle kie zers en kiezeressen, die mij in 1949 hebben gevolgd, ook nu zullen vol gen, opdat ook zij mede zullen wer- kep aan het behoud en de versterking van de eenheid in de partij. De voorz. verklaart deze medede ling voor kennisgeving aan te ne- KATWIJK AAN DEN RIJN Afscheid. Na een diensttijd van 33 jaren als bedrijfsleider bij de Leid- se Duinwater Mijnam de heer Ruc kert, doordat hij de pensioengerech tigde leeftijd had bereikt, afscheid van dit bedrijf. In de morgen had dit officiële afscheid plaats in het ge bouw der Watertoren te Katwijk aan den Rijn. De Directeur, de heer P. C. Lindenbergh en diens echtgenote wa ren aanwezig terwijl wij nog opmerk ten de burgemeester van Leiden jhr. mr. F. H. van Kinschot, wethouder J. C. v. Sehaik te Leiden, en het vol tallig kantoor- en technisch perso neel. Verschillende personen spra ken woorden van lof tot de scheiden de heer Ruckert. Het eerst de heer Lindenbergh, dan de burgemeester en tenslotte de heer Borsboom na mens het kantoorpersoneel. Meerdere groepen van personeel boden de heer Ruckert bij dit afscheid geschenken aan. Aan mevr Ruckert werden bloe men aangeboden. Ten slotte dankte de heer Ruckert voor de vele waar derende woorden en de mooie ge schenken. Des avonds was er een receptie in Hotel de Roskam, te Katwijk aan den Rijn. Onder de vele belangstellenden waren ook hier aanwezig dr ir. Lin denbergh, de burgemeester van Kat wijk, mr. Woldringh van der Hoop, verschillende vooraanstaande perso nen uit Katwijk aan der Rijn. Het was voor de heer Ruckert een mooi afscheid. KATWIJK Doorlichting t.bc. Het Comité Doorlichting Katwijk vestigt er nog maals de aandacht op, dat \oor hen dit uitsluitend op een Zaterdag aan de doorlichting kunnen deelnemen, daartoe gelegenheid bestaat op Za terdagmiddag 3 Januari 1953 van 1416.15 uur in het N.-H. Weeshuis. Deze gelegenheid kan ook wor den benut door personen woonachtig in Katwijk aan den Rijn. NOORDWIJKERHOUT Oogstdankdag. De viering van een Oogstdankdag, tot welke viering het bestuur van dt L.T.B. vorig jaar het initiatief heeft genomen, zal ook hier wel een traditie worden. De 2e Oogstdankdag is n.l. door zoveel le den meegevierd, dat men gerust van een algemene viering door de katho lieke bloembollenkwekers en tuin ders van Noordwijkerhout kan spre ken. En de algemene viering heeft zich beslist niet beperkt tot de feest avond. De plechtige H. Mis, welke om half negen in de St. Victorkerk werd opgedragen werd door een zeer groot aantal leden met huisgenoten bijgewoond, zodat de kerk bijna ge heel was gevuld. De Hoogmis werd gecelebreerd door pastoor Brink met assistentie van pastoor v. d. Waar den, de geest. adv. der afdeling, als diaken en pastoor Roelvink, de geest, adv. van de K.V.O.B., als sub-diaken. Het versterkte zangkoor zong een meerstemmige mis, terwijl enige broeders van de St. Bavostichting als cantores fungeerden. Onder de H. Mis hield pastoor Brink, een preek, waarin hij de be tekenis van de Oogstdankdag uiteen zette. Na de H. Mis begaven 150 leden Zich naar hotel van der Geest voor een gezamenlijk ontbijt. Tijdens dit ontbijt, dat evenalt, de H. Mis werd bijgewoond door burgemeester v. d. Weijden, sprak rector Sondaal over het binnenlands bekeringswerk. De aanwezigen volgden de causerie met grote belangstelling. 's Avonds was reeds vóór het aan gekondigde aanvangsuur de grote zaal van v. d. Geest stampvol en dat wil heus wel wat zeggen voor Noordwijkerhout. Nu waren de leden vergezeld van hun dames en ook mevr. v. d. Weijden was met haar echtgenoot meegekomen om dit ge deelte van de Oogstdankdag mede te vieren. De voorz. de heer C. Braun, open de de avond. Na dit welkom heeft het cabaret gezelschap van Cakie en zijn mede- artiesten t.w. Jaap Tol. Mr. Tims, Ina Dries als invalster voor Rita Dekker en John Davis een vrolijk program ma gebracht, waarmede het gezel schap een groot en verdiend succes heeft geoogst. Voorz. Braun dankte het gezel schap en de feestcommissie en wekte op tot propaganda voor de LT.B. Hierna nog geruime tijd gezellig sa menzijn met muziek van The Moon light Serenaders. LEIDSCHENDAM Gladheid. Gistermorgen is ten gevolge van de gladheid van de weg mevr. Hoogman, rijdende op haar bromfiets op de Westvlietweg ter hoogte van het Centraal Magazijn van de P.T.T., geslipt. Per draagbaar is zij overgebracht naar St. Antonius- hove, waar bleek, dat zij een ge scheurd sleutelbeen en een hersen schudding had opgelopen. men. Bij punt 8 merkt de heer Van Lierop op, het prae-advies met be langstelling te hebben gelezen; de raad moet de .huur van ƒ1400, graag accepteren, omdat ook ver warming en schoonhouden daarin is begrepen. Het verheugt de heer Van Egmond. dat aan deze school de gelegenheid wordt geboden voor lichamelijke oefeningen, dit onderwijs is zeer noodzakelijk. Hoe staat 't met de plannen voor een gymnastieklokaal? De voorz, zegt: Inderdaad is dit onderwijs noodzakelijk; we zijn in overleg met de regering. De vooruit zichten zijn echter volgens de laat ste berichten niet zo gunstig. De heer Van Egmond acht overleg met de diverse schoolbesturen, in verband met de hoge kosten voor elk, gewenst. De voorz. acht dit overleg thans niet zo urgent, 't Voorstel' wordt met alg. st. aangenomen. Tot onderwijzer aan de O.L. school wordt met alg. st, benoemd de heer W M. Winterink te Haarlem. Tot directeur van Openbare Wer ken (vacature K. J. van Gemert) wordt met alg. st. benoemd de heer Chr. G. F. de Jong te Nieuwer- Amstel, no. 1 van de voordracht. De raad besluit tevens aan de benoem de periodieke verhogingen toe te kennen. Besloten wordt voor doortrekking der Prinses Marijkestraat van het R.K. Kerkbestuur van St. Martinus grond aan te kopen. Voorwaarde wordt gesteld, dat de overdracht niet plaats heeft, voordat het aan te kopene vrij van huur is. Bij punt 14: Vaststelling winkel sluitingsregelingen kwamen de ton gen los. Sommige leden wilden nog verschillende andere voorstellen. De heer Vermeer wenst bij vast stelling (aanneming) aangetekend te zien namens de Prot. Chr. fractie, dat deze inzake winkels open op sommige Zondagen (in 't bloemen- seizoen) wordt geacht te hebben te gengestemd. De heer Vermeer bepleit open stelling der winkels op Oudejaars avond tot 10 uur en licht dat toe. De voerz. zal nazien of de moge lijkheid bestaat het verzoek in te willigen. De voorz. zegt, dat de raad óf ge hele' vrijheid aan de winkeliers moet laten, óf deze verordening moet goedkeuren. Zou de raad „vrijheid, blijheid" huldigen, dan zullen B. en W. geen traan laten. Na nog veel discussies wordt 't voorstel van B. en W. in stemming gebracht en aan genomen met 13—2 stemmen. VOORSCHOTEN Grossier verkocht valse dollars De Rotterdamse recherche heeft enige personen aangehouden, onder wie de grossier M. van den B. uit Voorschoten. Allen schijnen te beho ren tot de vaste bezoekers van Haagse speelgelegenheden, die een aantal valse dollars in hun manipu laties betrokken zouden hebben. Van den B. wordt er van verdacht verscheidene dollarbiljetten, waar van hij wist dat ze vals waren, te hebben uitgegeven. Er is een proces-verbaal opge maakt en Van der B., die de dag vóór Kerstmis werd gearresteerd, is in afwachting van de berechting weer op vrije voeten gesteld. Zo ver de feiten thans bekend zijn, gaat het hier om een kleine partij dollars, die nog in omloop was als gevolg van de activiteit van een groot falsificatie complot, dat in 1948 door de Neder landse recherche werd opgerold. De hoofddaders zijn toen gevat en tot gevangenisstraffen veroordeeld. Hoe Van der B. aan de valse dollars is gekomen, is nog niet geheel duidelijk. SASSENHEIM Opvoering van „Marjatta's Kerst". De K.A.B. bood aan haar leden t een feestavond aan, welke bestond j uit de opvoering van het ontroerende stuk „Marjatta's Kerst" van C. v. d. I Lugt. Dit spel is een deel van een soort toneeltrilogie. De voorz., de heer J. Kortekaas heette allereerst alle aanwezigen welkom. Spr. wees op het program van de K.A.B. n.l. „Geluk brengen". De grootste taak van de K.A.B. is de weg van het ge luk te effenen én om dit te kunnen doen is er slechts één róogelijkheid n.l. de wereld te kerstenen. Spr. riep alle leden op hieraan mede te wer ken. Hierna kwamen de tonelisten aan de beurt. Het stuk speelt om streeks Kerstmis in het Jungfröhdal ergens in Noorwegen. Het is een strenge winter en hongersnood dreigt overal. Ook voor rovers en ander ge spuis moet men oppassen. Teneinde raad besluiten Conrad Par» er. de man van Marjatta en enige andere boeren een drijfjacht te houden om zodoende met Kerstmis een behoor lijke voorraad te hebben voor de hongerige medebewoners van het dal. Tijdens de afwezigheid van Con rad wordt er ingebroken en de ro vers onder leiding van de sluwe Gunnar zouden er met al het geld vandoor gegaan zijn. ware het niet dat een pachter uit het dal de zaak verijdeld had. Deze pachter heeft echter ook andere bedoelingen dan alleen de rovers te verdrijven. Als Conrad onverwacht thuis komt' ziet hij z'n vrouw met de pachter. Haar onschuld kan zij niet bewijzen. Op Kerstavond echter komt alles in or de. Het is echter de roverhoofdman Gunnar die hiervoor zorgt Hij ver telt de juiste toedracht waarna hij sterft. Het was een ontroerend stuk. Zonder andere spelers te kort te doen mag tooh wel gezegd worden, dat de kleine Ingrid zeer goed speelde.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6