Het oudejaar droeg het stempel van Eisenhower Korea sleepte door alle maanden van het jaar WOENSDAG 31 DECEMBER 1952 i— DE LF1DSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Koningin Juliana als ere-doctor van de Columbia Universiteit. Bonn aarzelde op de drempel van het Westen INDIEN WIJ MET ALI.E GEWELD een oepaald stempel willen drukken op het afgelopen jaar, dan kunnen wij 1952 het jaar van Eisenhower noemen, het draagt de ijk van Ike. Bijna het hele jaar door heeft de per- soon van Eisenhower in het centrum gestaan van de publieke belangstelling over de gehele wereld; het was Ike en nog eens Ike die bet wereldnieuws beheerste. Dat was mogelijk, omdat het jaar 1952 betrekkelijk rustig is ge weest. De nadruk valt hier op „betrekkelijk", want er is vanzelfsprekend het nodige voorgevallen, dat de wereld niet onberoerd heeft gelaten; maar geweldige gebeurtenissen, die zelfs de presidentsverkiezingen in Amerika in de schaduw zouden kunnen stellen, zijn achterwege gebleven. Aan de andere kant is de keuze van een nieuwe president van de Ver. Staten inder daad een gebeurtenis van gewicht, omdat het nu eenmaal de Verenigde Staten zijn, die de leiding hebben in het wereldgebeuren en het op zijn beurt de president is, die de richting bepaalt van de Amerikaanse politiek. Voor Europa had deze keuze nog een apart cachet, omdat het ging om gene raal Eisenhower, de organisator van de Westerse verdediging en opperbe velhebber van de strijdkrachten van de Noord-Atlantische Verdrags-organi- satie in Europa. Zo werd de opbouw van onze defensie met op de achter grond daarvan de politiek van het Kremlin en het Korea-probleem nauw verbonden aan de presidentsvérkiezingen, want voor ons. Europeanen, ging het erom, of de Amerikaanse politiek van steun aan de Westerse defensie al of niet zou worden voortgezet. Als dus straks het Oude Jaar definitief uitstapt door de poort van de Eeuwigheid en u kijkt eens op de revers van zijn jasje, dan vindt U daar ongetwijfeld nog het speldje zitten met „I like Ike" erop. mocraten, Stevenson. De uitslag ligt ons nog vers in het geheugen: Eisen hower won met glans en met hem wonnen de republikeinen de meer derheid in de vertegenwoordigende lichamen der Ver. Staten. Amerika gaat dus varen op het kompas der republikeinen, doch zal onder commando van Eisenhower een gematigde koers volgen, hetgeen blijkt uit de aanstelling van zijn mi nisters, welke de woede van de meer radicale Taft heeft gewekt. Europa ziet de nieuwe koers met optimisme tegemoet. Koninklijk bezoek Amerika en Nederland zijn dit jaar wel veel dichter bij elkaar gekomen. Noord-Amerika heeft ontdekt, dat wij een charman te koningin hebben, die bovendien op het juiste ogenblik dingen weet te zeggen, waarvan je even stil wordt. Zelfs de rumoerige en zelf bewuste Amerikanen hebben met verwondering en al spoedig met de grootste bewondering geluisterd naar de treffende woorden, welke onze koningin zo eenvoudig maar met zo veel kracht van overtuiging heeft ge sproken tijdens haar grote tournée door de Verenigde Staten in April van dit jaar. Tezamen met prins Bernhard ver trok zij op 1 April per vliegtuig naar Amerika, was in Washington de gast van president Truman en sprak de verenigde vergadering van het Con gres toe. In New York maakte zij de befaamde „ticker-tape-parade" mee in Broadway, sprak in dit rumoeri ge zaken-centrum over het nut van de stilte en nam aan de Columbia- universiteit de bul van het ere-doc- toraat in ontvangst. Ook de leden van de Veiligheidsraad zagen haar in hun midden, terwijl de geëmigreerde Nederlanders niet werden vergeten. Deze reis heeft voor Nederland heel wat „goodwill" gekweekt in de Ver. Staten, een morele „goodwill", wel ke al is zij niet op geld waardeer baar zeker even voornaam is als de meer zakelijke „goodwill", waar van de prins in September j.l. de grondslag heeft gelegd in Mexico en in diverse landen van Zuid-Amerika. De resultaten daarvan zullen nog moeten blijken en wij hopen, dat zij zich zullen openbaren onder het nieuwe regiem van president Eisen hower. EISENHOWERS „GOODWILL". Eisenhower is trouwens zelf een voorbeeld van hetgeen „goodwill" vermag, want de hele ge schiedenis van deze presidentskeuze wijst erop, van hoeveel kracht de eenmaal gevestigde populariteit kan zijn. Toen de president nog generaal was, dacht hij er aanvankelijk niet over om zijn militaire loopbaan af te zweren en in de politiek te gaan. Ofschoon er reeds vroeg in het jaar aandrang op hem werd uitgeoefend om zich candidaat te stellen, weiger de hij. Desondanks werd zijn naam genoemd bij de z.g. voor-verkiezin gen in diverse Amerikaanse staten en de tegenstribbelende generaal had daarbij zo'n succes, dat hij er anders over begon te denken. Tenslotte was een zitje op het Witte Huis toch niet te versmaden. Hij besloot het erop te wagen en kondigde tegen 1 Juni zijn ontslag aan als opperbevelheb ber van de Noord-Atlantische strijd krachten in Europa. De eerste strijd, welke hij had aan te binden, was tegen zijn rivaal Taft, die mededong naar het candidaat- schap voor de republikeinse partij. Taft werd verslager, en Eisenhower werd officieel candidaat der repu blikeinen. Nu ging de strijd tegen de inmiddels gekozen candidaat der de- KOREAANSE KNOOP. CéN VAN DE EERSTE DADEN van de nieuw gekozen president was de inlossing van zijn verkiezings belofte, dat hij persoonlijk naar Ko rea zou gaan. Deze belofte en de daaraan- door al te optimistische kie zers verbonden verwachting, dat Eisenhower daar wel eens de boel recht zou zetten, heeft Eisenhower ongetwijfeld veel stemmen opgele verd. Hij is gegaan en moest op zijn terugreis al dadelijk een domper zet ter op te hoog gespannen verwachtin gen door te verklaren, dat hij het wondermiddel om de Koreaanse knoop te ontwarren niet in zijn zak had. „Ik wel", zei MacArthur, „maar ik zal het alleen aan de pre sident vertellen»". Wij geloven met president Truman, dat MacArthurs suggestie wel een opkooksel van zijn oude ideeën zal zijn en dat Eisen hower er zich weinig door zal laten beïnvloeden. Want de Koreaanse reis heeft hem in ieder geval geleerd, dat de oplossing niet' te vinden is in een uitbreiding van de oorlog met China. Intussen is men er in geslaagd, om de onderhandelingen over de wapen stilstand het hele jaar door te rek ken. Een waarlijk verbluffend resul- het IJzeren Gordijn prachtig, maar aan deze kant begrijpt men er niet veel van en waardeert men het slechts matig. De onderhandelingen te Panmoendjon zijn ontaard in een kwalijke klucht; men smeet elkaar beschuldigingen en verwijten naar het hoofd o.a. over een bacteriologi sche krijgsvoering, en wrikte en ruk te net zo lang totdat de knoop ho peloos vast zat. Het grote struikel blok bleek de kwestie van de krijgs gevangenen; de Chinezen en Noord- Koreanen, daarbij gesteund door Mos kou, eisten de uitlevering van alle gevangenen en de strijdkrachten der Verenigde Naties konden niet anders dan het recht zelfs van krijgsgevan genen eerbiedigen om niet terugge stuurd te worden naar een vader land, waarvan zij slechts het ergste hadden te verwachten. Het Oude Jaar gaat heen, tot de laatste minuut bezwaard met de Ko- DEFENSIE-OPBOUW. j^AUW VERBONDEN met het Ko- rea-conflict is de Europese defen sie-opbouw. Deze kreeg ml. zijn beslis sende stoot pas goed, toen de commu nistische overval op Korea ten dui delijkste bewees, dat de rode revo lutiegeest niet van plan was lijdelijk toe te zien of de wereld soms vrij willig van kleur wilde verschieten, maar wel degelijk bereid en gereed was om actief aan te vallen, zodra hij de kans schoon zag. Men begreep in Europa heel goed wie aan de touwtjes getrokken had en besefte klaarder dan ooit, dat de Europese defensie moest worden op gebouwd, koste wat het kost, en zo vlug mogelijk. Want dezelfde geest van agressie, welke zich zo bruut had bloot gegeven in Korea, kon> zich ook aan Europa openbaren, dat practisch bloot lag voor elke overval uit het Oosten. Nu deed zich al spoedig de moei lijkheid voor, dat men Duitsland no dig had en .dus moest inschakelen in het opbouwwerk, maar dat met name Frankrijk zich verzette tegen de ge dachte, de Duitsers opnieuw een ge weer in handen te moeten geven. Toen kwam de Franse minister Schuman op de gelukkige gedachte, om een Europees leger te maken, waarover raet de deelnemende lan den afzonderlijk de zeggenschap had. den, maar een supra-nationaal lichaam. Zo kon men de Duitsers tot soldaten maken, zonder hen Duitse soldaten te doen worden. Dat idee sloeg in; doch men be greep ook, dat de Duitsers dit idee vrijwillig moesten aanvaarden, an ders had Europa niets aan die Duitse medewerking. En vóór wat hoort wat; daarom zou men Duitsland te vens begunstigen met een eenzijdig Westers vredesverdrag en het als autonoom erkennen, althans voor zo ver het 't Westen en West-Duitsland betrof. Dat alles bij elkaar werden de Ver dragen van Bonn en het Europese legerverdrag. In Januari werden de ministers van de volgende landen het in prin cipe eens: Frankrijk West-Duitsland, Italië, Nederland, België en Luxem burg. Zij zouden tezamen het Euro pese leger vormen en dat Europese leger zou als een eenheid worden ge- incorporeerd in het z.g. NAVO-ver- in de Bondsdag een meerderheid is i te vinden voor de ratificatie, maar dat de oppositie van de Duitse so cialisten geducht is, terwijl zij zich bovendien heel handig verschanst hebben achter het Staatsgerechtshof met het argument, dat het Europese legerverdrag in strijd met de Grond wet zou zijn. Adenauer kronkelt zich als een aal om er met zijn ratif catie tussen uit te glippen, maar of het hem lukken zal, is een vraag, waarvan wij het antwoord aan het nieuwe jaar moe ten overlaten. IN DE KAART VAN MOSKOU. |"\AT DE DUITSE SOCIALISTEN hoog spel spelen en precies in de kaart van Moskou, schijnen zij niet in te zien of het deert hen blijkbaar niet. Want zodra de inschakeling van West-Duitsland in de Westerse defen sie in het zicht kwam, heeft Moskou alles gedaan om roet in het eten te gooien, door enerzijds de geallieerden op een zijspoor te lokken met voor stellen over nieuwe conferenties en anderzijds de Duitsers te intimideren met dreigementen. Het eerste duidelijke teken, dat de Russen van plan waren de inschake ling van Duitsland te verhinderen, was de nota van 10 Maart aan Ame rika, Frankrijk en Engeland, waarin ONZE BEWOGEN WERELD IN 1952 T reaanse nalatenschap van zijn voor- band, de Noord-Atlantische Verdedi- ganger; alleen is hij onderweg een illusie verloren', de illusie nl. dat er te praten valt met Moskou of met deszelfs satellieten. De gang van zaken met de z.g. re solutie van India, welke een onmid dellijke staking van de vijandelijkhe den en een nadere conferentie over de krijgsgevangenen voorstelde, is wel illustratief voor de ware ver houdingen. De resolutie werd in de Assemblée der Uno aanvaard door alle landen behalve door het Sovjet- bloc en daarna ter kennis gebracht van de Chinese regering. Het Uno- voorstel werd afgewezen in deze volg orde: eerst door Moskou, vervolgens door Peking en daarna door Noord- Korea. Intussen duurt het Korea-conflict 'nu reeds twee-en-een-half jaar en onderhandelt men al bijna anderhalf taat. Misschien vindt men het achter jaar over de wapenstilstand. gings Organisatie. De Conventie van Bonn werd op 26 Mei getekend en het contract van de Europese Defensie Gemeenschap (het Europese leger) de dag daarop te Parijs. Daarmee was alles nog niet in kan nen en kruiken, want nu moesten de parlementen der deelnemende landen de verdragen nog ratificeren. Men vermoedde wel, dat deze ratificatie zowel in Frankrijk als in Duitsland heel wat voeten in de aarde zou heb ben». Maar nu zijn wij reeds een half jaar verder en kan het nieuwe jaar ons nog geen enkele garantie geven, dat het met de ratificatie in orde komt. Hoe de stemming in Parijs zal uit vallen, weten we nog niet; wèl hoe de kaarten liggen te Bonn. Men heeft na de stemming in twee de lezing kunnen constateren, dat er De ongelukkige „Flying Enterprise" die bij Engeland verging. een viermogendheden-conferentie werd voorgesteld om tot een vredes verdrag met geheel Duitsland te ko men. De hereniging van de twee ge scheiden helften werd in uitzicht ge steld, maar geëist werd, dat Duits land geneutraliseerd zou worden, dus geen militair bondgenootschap zou aangaan. Natuurlijk mocht het wel een legertje hebben, maar een eigen leger, dat geen onderdeel was van een andere krijgsmacht. Voelt u de kneep? Is het wonder, dat vele Duit sers er in vlogen, alsmaar starend naar het heerlijke lokaas van de'be loofde hereniging? In de hoofdsteden der drie geal lieerde .Westerse landen vloog men er echter niet in. Men antwoordde: „Goed, wij willen over een vredes verdrag praten, maar niet over neu tralisering noch ove. een eigen leger. Maar als wij een vredesverdrag met geheel Duitsland sluiten, moet er eerst een vrij gekozen Duitse rege ring zijn, om dat verdrag te tekenen. Daarom vooraf vrije verkiezingen in geheel Duitsland. En om te weten of zulke vrije verkiezingen mogelijk zijn, verzoeken wij u, de UNO-com- missie-Kohnstamm die op het ogen blik reeds met hetzelfde doel voor het IJzeren Gordijn rondzwerft, in Oost-Duitsland toe te laten. Een der gelijke toelating zal beschouwd wor den als een uiting van goede wil van de kant der Sovjet-Unie". „Dank je wel", zei Moskou, „geen pottenkijkers. Wij willen alleen pra ten op onze eigen voorwaarden". Later, in Augustus, zou Wisjinski het aanbod van een Viermogendhe- den-conferentie nog eens herhalen, doch het was maar al te duidelijk, dat Moskou slechts vertraging en sabo tage op het oog had en geenszins van olan was tot overeenstemming te ko men. De schoonschijnende belofte had intussen zijn werk gedaan onder de Duitsers, getuige de oppositie te gen» de ratificatie der verdragen. Anderzijds werden de Duitsers ge- intimideerd door dreigen, en ten van de Oostduitse premier Ulbricht, die tegenmaatregelen aankondigde en zeide: „Berlijn zal de gevolgen ervan ondervinden". Men herinnere zich ook de aanleg van een brede strook Niemandsland dwars door Duitsland en de mislukte betoging van duizen- Eisenhower, de man voor wie het oude jaar nog zo slecht niet was. den jonge communisten op 29 Mei. Ook de Fransen probeerde men vrees aan te jagen door rode relletjes op 28 Mei te Parijs en enige dagen later door de uitroeping van een al gemene staking. Hetgeen voor de Franse communisten precies ave rechts uitpakte, want het werd een groot fiasco, waarover Moskou niets te spreken was. Noch de nota's van het Kremlin, noch de rode dreigementen» hebben de tot stand koming der verdragen kunnen verhinderen, slechts de op. positie der Duitse socialisten heeft tot nu toe succes gehad. De laatste stunt van Stalin is zijn bereidwilligheid om met Eisenhower te gaan praten. De wereld gelooft hem niet meer. BONDGEKLEURDE RESTANTEN. II7ANNEER WIJ ten slotte nog eni- ge aandacht schenken aan de gro te bonte rest van het wereklgebeur- ren, dan» valt het eerste op: het ver zet tegen de Westerse invloed in het Midden-Oosten en in Afrika. In» Perzië uitte dit verzet zich in de befaamde olie-kwestie, welke het ge hele jaar door hangende is gebleven. De Engelsen wachten met geduld hun tijd af en speculeren er op, dat Mos sadeq tenslotte door zijn knikkende knieën zal zakken» wegens geldge brek. De Perzische schatkist is inder daad hopeloos leeg, maar desondanks houdt vriend Mossadocj stand en geeft geen duimbreed toe. Hij kan zijn olie niet kwijt, want het geval van de „Rose Mary" bewijst, dat elk schip, dat Perzische olie vervoert, in beslag wordt genomen. In één opzicht heeft Mossadeq succes gehad, toen hij in Den Haag zijn zaak bepleitte voor het Hof van Internationale Justitie. Het Hof gaf Mossadeq gelijk en verklaar de zich niet bevoegd. Maar dat is dan ook alles. In Egypte gaf het begin van het jaar een grote herrie te aanschouwen tegen de Engelse bezetting van de Suez-kanaalzóne. Het zou op een re gelrechte oorlog zijn uitgelopen als koning Faroek niet had ingegrepen en premier Nahas de bons had gege ven». Het gevaar werd daardoor ech ter niet geheel bezworen, want de spanning bleef en de ene premier na de andere trad op en af. Totdat ge neraal Naguib het bewind in handen nam en de koning eruit smeet. Dat was op 26 Juli. Sindsdien is er rust in Egypte en is de „sterke man" be zig de binnenlandse Augias-stal uit te mesten. Tot zelfs de Grondwet moet er aan geloven. In Mldden-Afrika opereert sinds een half jaartje de Mau Mau, die men nog altijd niet onder de knie heeft,, terwijl in Zuid-Afrika Malan pro beert zijn apartheidswetten te hand haven. Met de financiën» hebben wij alle maal getobt, maar Engeland heeft het vooral zwaar te verduren gehad. Toen Churchill aan het bewind kwam vond hij de staatsfinanciën in een ta melijke ontreddering. Om de hulp van Amerika in te roepen reisde hij juist met de wisseling van het jaar naar de Ver. Staten en later voerde hij een sterke versobering door, o.a. door een drastische beperking van» de invoer. Geheel buiten dit verband zij even aangestipt, dat op 6 Febr. geheel onverwacht koning George VI over leed en opgevolgd werd door zijn dochter Elizabeth. Naast Engeland lijdt ook Frankrijk aan een chrorisch geldgebrek, dank zij het feit, dat de Fransen niet graag belasting betalen. Pinay heeft het dit jaar klaar gespeeld om negen maanden lang een regering in stand te houden, hoewel bij elk financieel debat zijn politiek leven aan een zijden draadje hing. Tenslotte is ook hij gevallen over de kinderbijslag. Frankrijk is inderdaad zwaar belast, niet alleen met de uitgaven voor de opbouw der Europese defensie maar ook met de oorlog in Indo-China, waar het Fran se leger niet bijster succesvol opereert. Overigens wordt het tijd, dat wy de gedachte van een Verenigd Europa vaste vorm gaan gever, (liefst in een vlugger tempr dan de Benelux). De eerste stap is van de zomer reeds ge zet door de installatie van de Hoge Autoriteit van de Kolen- en Staal gemeenschap, wat alvast een stukje Verenigd Europa betekent. Het wachten is nu op de Grondwet voor Europa, waarover wij in het volgend jaar eens rustig zullen gaan kibbelen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5