3)e C^id^Sou^cmt Bikker bikt nu in Hagen Honger bedreigt Midden-Java De kaasinvoer in Amerika vrij Balans koopjes Begrafenis werd een grootse demonstratie Gaat Indonesië een andere koers varen? Overstromingen in Europa Byrds Poolschip verbrand Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 31 DECEMBER 1952 44ste JAARGANG No. 12777 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. innd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Morgen, Nieuwjaarsdag, zal De Leidse Courant niet verschijnen. De Directie. SPIEGELEND GLAS IN de eeuwige wenteling van de aarde om de zon waaraan wij de wisseling der jaargetijden danken passeert vanavond het rad van de tijd een nietig streepje op de klok, het streepje van middernacht. Op dat moment verspringt het jaartal. Zien wij naar buiten in het donker van de nacht, dan is er niets dat wijst1 op enige verandering in de loop van de sterren noch in de gang van de wolken, die voortdrijven op de nachtwind. Het streepje op de klok is alleen voor onszelf van belang; het is het streepje aan de balk, dat ons er aan herinnert, dat een jaar is voorbijgegaan en dat wij staan voor een nieuwe periode van twaalf maanden. De klok telt ze voor ons af met twaalf afgemeten slagen. Wij kennen ze bij name, we we ten wanneer zij komen en wij weten wanneer zij gaan; maar wij weten niet wat zij ons zullen brengen.. Wanneer wij nieuwsgierig willen tu ren door het venster van de toe komst, zien v/ij niets dan onszelf weerkaatst in het glas en de dingen, die achter ons liggen. Wij kijken door een spiegel in een raadsel, het raad sel van het nieuwe jaar, waarvan wij de oplossing eerst na afloop zullen v/eten. En toch is het goed, de gedachten te richten op de toekomst. Het nieuwe jaar ligt reeds uitge stippeld in Gods raadsbesluiten, maar onze eigen daden zijr daarin verdisconteerd. Veel zal er gebeuren, waaraan geen menselijke macht iets veranderen kan, het lot der mensheid is als was in de handen van God. Maar in vele dingen laat God ons onze eigen kleine draden weven in. het grote geheel en ons eigen aan deel in de toekomst is groter dan men vaak vermoedt. Wij denken daarbij aan de behartigenswaardige woorden van onze Koningin, toen zij in haar Kerstrede sprak van de „actie-radius der r. enselijke persoon lijkheid, welke vevaer reikt dan wij vermoeden." Wij denken ook aan de Kerstboodschap van Z.H. de Paus, die eveneens sprak van de kracht der persoonlijkheid. De in vloed van een mens, die handelt naar zijn geweten, is buitengewoon groot. Zien wij in ret spiegelglas, dat ons eigen verleden weerkaatst, en doen wij dat eerlijk en oprecht. Kunnen wij dat spiegelbeeld projecteren in de toekomst van het nieuwe jaar? Er hangt zoveel van ons zelf af, of bewaarheid kan worden het psalm vers van de Ccmmunio op de eerste dag van het jaar: Viderunt omnes fines terrae salutare Dei nostri, alle grenzen der aarde hebben het heil van onze God aanschouwd. In het gehele gebied van Soera- karta, maar vooral in de districten Karanganjar, Sragen, Klaten en Wonogiri dreigt de mislukking van de oogst als gevolg van een hevige droogte, een hongersnood te veroor zaken. In een rapport, dat het geweste lijk comité van Soerakarta voor de bestrijding van hongersnood heeft uitgebracht, werd verklaard, dat een groot aantal inwoners van deze streek reeds in ernstige mate aan ondervoeding lijdt en dat hongers nood slechts kan worden afgewend als de autoriteiten onverwijld dras tische maatregelen nemen. Bidault geeft het op Bidault, leider van de Rooms-Ka tholieke MRP, heeft gisteravond zijn pogingen om een nieuwe Franse re gering te vormen, opgegeven. Hij is de derde, na Mollet en Soustelle. Bidault had de steun der Gaullis ten, maar kon die van de radicalen, de onafhankelijken en de boeren niet krijgen. De koningin treft mooi weer De vacantie van de Koningin i Sankt Anton voltrekt zich onder gunstige weersomstandigheden. Hoe wel de zon niet voortdurend schijnt, heeft het sinds de aankomst van de vorstin niet gesneeuwd en geregeld maakten de Koningin, de Prinsessen en haar gezelschap skitochten in de omgeving. Vooral de drie Prinsessen onderne men grote tochten. De Koningin werkt 's morgens in haar kamer van het hotel en wanneer haar dagelijk se plichten volbracht zijn, bindt ook zij de 'ski's ondei. De Koningin is gisteren met een deel van het gezel schap de bergen ingetrokken en hoog boven in de sneeuw werden de lunchpakketten aangesproken. Later op de middag heeft de Koningin een bezoek afgelegd bij oude vrienden, die een deel van het jaar in een villa in Sankt Anton doorbrengen. Olauaelijke amheCziny maat Siewai Nu melkpoeder beperkt Het Amerikaanes ministerie van Landbouw heeft bekend gemaakt, dat de importrestricties op Goudse en Edammer kaas en caseïne zullen worden opgeheven. De invoer van melkproducten in poedervorm zal daarentegen beperkt worden, daar deze invoer volgens het ministerie de oorzaak was van een scherpe prijs daling van de in de Ver Staten ge produceerde boter en melkpoeder. In het eerste kwartaal van 1953 zullen slechts 3 millioen kg gewone melkpoeder, een millioen kg karne melkpoeder en 13.000 kg room in poedervorm mogen worden inge voerd. Voor de beide eerste produc ten was de invoer in de overeen komstige periode van dit jaar resp. 18 millioen en 5,5 millioen kg. Autoriteiten van het Amerikaanse ministerie van Landbouw noemden als de landen, die het eerst door de invoerbeperkingen op gedroogde Z. H. de Paus heeft een concert, gegeven ter ere van de 80ste verjaardag zuivelproducten getroffen zullen van de componist en directeur van het Pontificale Instituut voor Geheiligde worden, als eerste Nederland en ver- n. i i ti.- i i t> i volgens Zweden, Nw Zeeland Muziek in de concertzaal van het paleis van marmer en kristal „Palazza nemarken Fio", in de nabijheid van Vaticaanstad, bijgewoond De componist zélf diri geerde zijn bekende Oratorium „Kerstmis van de Heiland". Bij dit concert het programma bestond geheel uit religieuze muziek waren vele ker- Geheimzinnige Onderzeeër kelijke, doch ook regerings-autoriteiten aanwezig. Paus Pius Xn omhelst de j w componist, Mons. Lorenzo Perosi, hartelijk na afloop van het concert. I Gisteren is te Washington bekend j gemaakt, dat onlangs bij de rotsach- i tige kust van Groenland een snelle onderzeeboot van onbekende nationa- liteit is gesignaleerd, welke diep is doorgedrongen in de fjorden. Het geheimzinnige vaartuig was volgens de marine noch een Ame rikaans noch een Deens schip en het had derhalve niets te maken met de verdediging van dit in strategisch J opzicht zo belangrijke eiland. De nauwkeurigste waarneming werd op 22 September verricht door inspec teur van politie Jonansen, die rappor teerde in de Soendre vlak bij d grote luchtabsis Blue West Eight een gedeeltelijk ondergedoken on derzeeboot te heoben waargenomen. Ongeveer vier minuten later kwam de boot geheel aan de oppervlakte, aldus de Deense politieman, om ver volgens met zeer grote snelheid naar open zee te varen. Daar dook hij weer onder om niet meer aan de oppervlakte te verschijnen. De on derzeeboot droeg geen kentekenen; de toren had een eigenaardige ach terwaarts gerichte vorm. Het huis vol is bij.. Half West-Berlijn op de been Berlijn heeft weer op merkwaardig welsprekende wijze zijn verlangen gedemonstreerd om vrij tc blijven. Meer dan een millioen West-Berlij-' ners letterlijk de halve stad was gisteren op de been om de laatst® eer te bewijzen aan de Duitse politie-agent Herbert Bauer, die op dei Eerste Kerstdag door Russische kogels stierf, toen hij aan de grens van. dc Franse sector de ontvoering van drie West-Berlijners door een aantali Sovjet-soldaten trachtte tc voorkomen. Een gemengde Frans-Russische commissie stelt een onderzoek in naar het incident. Bauer, die 27 jaar was, laat een vrouw en twee kinderen achter. Enorme mensenmassa's storiden opgesteld op het pleir voor het stad huis en langs de 16 kilometer lan ge route naar Je egraafplaats. Van de treden van het stadhuis sprak burgemeester Reuter ccn doodstil luisterende menigte van 350.000 per sonen toe. Hij deed een beroep op de „mogendheden, die ons bescher men", om er op toe te zien, dat er geen Berlijners weer worden wegge sleept of neergeschoten. Rondom de .eist lagen talloze veel kleurige kransen var. de Duitse re gering, de vakbonden en openbare en particuliere instellingen. Er wa ren vertegènwoordigers van de Wes- telijke standscohimandanten in Ber lijn. De kist was geplaatst op een zwarte politie-auto en bedekt met de Eerlijnse vlag. Op die vlag was Bauer's helm gelegd met twee ko gelgaten er in, zijn pistooltas en zijn koppelriem. Vijhonderd man politie defileerden. Een muziekkorps speel de Chopin's ,Marche tunébre" en „Ich hatt einen Kameraden. Toen de rouwsmet zich in bewe ging zette, begon het te sneeuwen. Zo ging het doe- de straten, waar van alle openbare gebouwen en tal loze particuliere nulzer. de vlaggen Duitsers in plaats van Nederlanders Het blad „Merdeka", dat de naam heeft nauwe relaties te onderhouden, met president Soekarno, voorspelt binnenkort aanzienlijke wijzigingen, in de buitenlandse politiek van de Indonesische regering. Deze wijzigin gen zouden verband houden met besprekingen, di~. de minister van Bui tenlandse Zaken, de heer Moekarto in Bonn met Adenauer en in Was hington met Acheson heeft gevoerd. Duitsland zou een grotere plaats gaan innemen in de opbouw van Indonesië. De rol van Duitsland zou daarbij waarschijnlijk niet beperkt worden tot het economische terrein, doch wellicht zou de Nederlandse militaire missie vervangen worden door Duitse militaire instructeurs. Ook zou Indonesië in Moskou een ambassade openen. In Djakarta wilde men van officiële zijde deze be richten noch bevestigen, noch ontkennen. In een hoofdartikel schrijft „Mer deka", dat er tekenen zijn waar te nemen, dat de Indonesische regering bezig is een nieuwe politiek ten aan zien van Nederland voor te bereiden, die gericht zal zijn tegen de economi sche belangen van Nederland in Indo nesië. „De verwaande houding van de Ne derlandse regering betreffende West- Irian kan men in Indonesië schijn baar niet uit de gedachten bannen, zodat men zich genoodzaakt voeit maatregelen te treffen om het kleine land op de juiste plaats te zetten. Om dit doel te bereiken dienen stappen te worden genomen, waarvan het ef fect zwaar op Nederland zal druk ken, zoals het verminderen van het bordje rijst voor de Nederlanders in Indonesië", aldus „Merdeka". Het blad schrijft verder, dat voor al na de Octoberaffaire het duidelijk is, dat de Nederlandse regering zo veel mogelijk voordeel wil trekken uit de verwarde situatie in Indonesië. „Wij kunnen zonder ons gezicht te verliezen tegenover andere volkeren, de toestand niet laten voortbestaan, dat het kleine Nederland het grote Indonesië voor de gek kan houden, zonder dat het een klap in het ge zicht krijgt", aldus het blad. „Merdeka" vervolgt, dat de ver houding tussen Indonesië en 'Neder land de mogelijkheid openlaat zo scherp mogelijke maatregelen tegen Churchill gaat scheep De Britse premier Churchill is gis teravond te Southampton aan boord van de „Queen Mary" gestapt om vandaag om pl.m. 11 uur zijn reis naar de V.S. en Jamaica te beginnen. In zijn gezelschap bevinden zich mevr. Churchill, zijn dochter en zijn schoonzoon. Gisteren heeft hij zijn voorgeno men bezoek aan generaal Eisenho wer besproken met zijn kabinet en met enige ministers afzonderlijk. de Nederlandse economische belan gen in Indonesië te treffen en de Ne derlanders in Indonesië te dwingen zo spoedig mogelijk het land te ver laten. De Tiber is nabij Perugia in Mid- den-Italië door de zware regenva1 buiten haar oevers getreden. Onge veer drie duizend h.a. staan onder water. Ook het water van de Seine is sterk gestegen. Te Parijs is het scheep vaartverkeer stilgelegd. Er dreigen overstromingen. De Marne is bij Saint Maurice en Bordeaux buiten haar oevers getre den. Vijf honderd h.a. staan onder water. In Herzegowina in Zuid-Slavië staan dertien dorpen onder water door overstromingen van de Neretva. Het verkeer op de spoorlijn Seraje- woDoebrovn:k is onderbroken. STORM TEISTERDE MINDANAO Mindanao, het Zuidelijkste grote eiland van de Philippijnse Archipel is Maandag door een hevige storm geteisterd. Elf personen zijn om het leven gekomen, terwijl er dertig wor den vermist. In Noord-Mindanao traden de ri vieren, als gevolg van de zware re genval, waarmede de storm gepaard ging, buiten hun oevers, waardoor grote gebieden zijn overstroomd. Zeshonderd personen zijn dakloos geworden. dudejawcóMuand.... CICie&afüenfeeót halfstok hingen. Door vervroegde sluiting van winke's, kantoren en fa brieken waren de mensen in de ge legenheid gesteld, om de plechtig heid bij te wonen. Honderd motor-agenten begeleid den de stoet. Op de begraafplaats lichtten politiemannen met fakkels de weg naar het graf bij. Bij het graf zelf waren zoeklichten opgesteld. Een predikant, die enige woorden van troost sprak, zeide „De schoten, die de stilte van de Heilige Nacht verstoorden, hebben de harten ge troffen van ons allen". 't Is weer Oudejaarsavond, hoezee! Iedereen bakt en wij bakken mee, Oliebollen bros en rond, Ze smelten in je mond. Even proeven? Geen bezwaar! Maar, niet te veel achter elkaar, Want je trek is verdwenen voor je 't weet, En dan wordt olieboilenfestijn, ol?cbollenlce'T De driemastschoener „City of New York", het vlaggeschip van vice-ad- miraal Byrd tijdens zijn Zuidpool reizen, is gisteren nabij Yarmouth (Canada) aan de grond gelopen en in brand gevlogen. De zeskoppige bemanning kon door een patrouille vaartuig worden gered, doch het schip zelf moet volgens havenautori teiten als verloren worden be schouwd. De „City of New York" werd in 1885 onder de naam „Sampson" te water gelaten. In 1928 werd 't schip, dat bekend stond als het sterkste houten schip ter wereld, op aanbe veling van een andere Poolreiziger, de Noor Roals Amundsen, door Byrd overgenomen. HONGARIJE UIT DE UNESCO. Radio-Boedapest heeft een bekend making van de Hongaarse minister van buitenlandse zaken uitgezonden, waax'in worot medegedeeld, dat Hon garije uit dc UNECO is getreden. De kerkvervolging in O.-Europa Z.H. Paus Pius XII heeft heden in een zendbrief krachtig de communis tische vervolging van Katholieken in Oost-Europese landen veroordeeld. Zijn schrijven, dat gericht was aan de geestelijkheid van de Oosterse Kerken in gemeenschap met Rome, gispte in 't bijzonder de vervolging van Katholieken /an de Oosterse ritus in Bulgarije, Oekraine en Roemenië. „In Bulgarije", aldus de Paus, „be stond een klein doch bloeiende Ka tholieke gemeenschap, en hier had een verschrikkelijke ramp diepe rouw in de Kerk veroorzaakt. Op de gebruikelijke wijze van beschuldiging waren openbare misdaden verweten aan de dienaren van God". In het bijzonder noemde dc Paus Eugène Bossilkoff, oisschop van Nico- polis, die, te zamen met drie geeste lijken, ter dood wa.- veroordeeld. Wat in Bulgarije gebeurde had zich ook in Roemenië, Oekraine en on der vele andere volken voorgedaan, zo vervolgde dt zendbrief. De Paus voegde er aan toe, dat l enige troost school in dc weten- i schap, dat diegenen, die in deze lan- den lijden, standvastig blijven in hun I geloof, hetgeen de „bewondering van elk oprecht mens wekt". I Maandagavond heeft een groep Kl- I koejoe's een Katholieke Missie in de bergen overvallen. De priester, j! die de leiding van de Missie in han- den heeft, werd door een schot ge wond. Een sterke politicafdeling is Dinsdag naar de Missie, te Tua, on geveer 45 km. ten Westen van Fort Hall, gezonder Het emigr'antenschip „Fairsea", met ruim 1800 emigranten aan boord, is Dinsdag uit Rotterdam in dc Australische haven Fremantlc aan gekomen. Onder de emigranten be vinden zich 450 Duitsers; de ande ren zijn Nederlanders. 220 Nederlandse emigranten zijn, met hun gezinnen, in Fremantlc van boord gegaan. De andere Neder landse emigranten zullen de ..Fair- sea" in havens van de staat Victoria verlaten. JCavtettje Een ziekte komt te paard en gaat te voet.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1