Een ontsnapte oorlogsmisdadiger in de Duitse plaats Hagen gearresteerd Amerikaanse piloten door Nederlanders gered Haarlem maakt plannen voor de bloemenshow Flora 1953 Jdied man deze tijd O n ze Damrubriek V V' m m. m n m WOENSDAG 31 DECEMBER 1952 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 2 POLITIE EN REGERING VINDEN HET EEN GECOMPLICEERD GEVAL Gistermiddag is door de magistra- slratuur van de Duitse plaats Hagen bekend gemaakt, dat een der 7 ge vangenen, die op Tweede Kerstdag uit de strafgevangenis te Breda wis ten te ontsnappen, in deze stad aan gehouden en in arrest genomen was. De man, Herbcrtus Bikker, is gis termorgen gearresteerd toen hij bij de soc. dienst van Hagen kwam voor ondersteuning. Het bevel tot gevan genneming was uitgevaardigd door de Federale opsporingsdienst. Men is te Hagen van mening, dat deze zaak gecompliceerd is, om dat Nederland en West-Duitsland geen uitleveringsverdrag hebben. Bikker deelde de Westduitse auto riteiten mede, dat hij Biccer heette en in Nederland uitsluitend voor po litieke misdaden gevangen zat. Vele vluchtelingen vonden vrijheid. Na zijn vrijlating in Kleef zou Bik. ker in Hagen naar familie zijn ge gaan. Het Ministerie van Binnenlandse Zaken van de Bondsrepubliek heeft gisteravond als zijn mening te ken nen gegeven, daf de gevluchten cri minele misdadigers zijn. Daarom had de „Bundeskriminalpolizei" ook een bevel tot inhechtenisneming uitge vaardigd. De vluchtelingen, aldus het Duitse ministerie verder, zijn we gens moord of doodslag tot gevange nisstraffen veroordeeld. Al eerder op de dag had de politie te Dusseldorp te kennen gegeven, dat de vluchtelingen alleen kunnen wor den uitgeleverd als zij door de Ne derlandse regering wegens criminele feiten gezocht worden. Uit de Nederlandse strafkampen en tuchthuizen zijn volgens de poli tie te Dusseldorp al talrijke gevan genen naar de Bondsrepubliek ge vlucht, waar hun asylrecht is ver schaft. De meesten hunner zouden als bouwvakarbeiders in Noordrijn- land-Westfalen werken. Tot nu toe, aldus de politie te Dusseldorp ver der, is in het „Regierungsbezirk" Dusseldorp slechts een Nederlander uitgeleverd, die gezocht werd wegens inbraak. Alle anderen bevinden zich in Duitsland in vrijheid. Ongeveer dertig van deze mensen, die allen- wegens dienstneming in de Waffen S.S. of wegens samenwerking met de vijand tot gevangenisstraffen van tien £t dertig jaar waren veroordeeld, zouden zich in het „Regierungsbe zirk" Dusseldorp bevinden. Ter versterking van de beveiliging van de strafgevangenis te Breda is een detachement van de rijkspolitie ingeschakeld. Dit detachement vormt thans een gesloten cordon rond het gebouw. WAARVOOR ZU BERECHT WERDEN. Wat betreft de feiten waarvoor de zeven ontsnapte oorlogsmisdadigers waren veroordeeld, is ons het vol gende uit de destijds doorgegeven be richten gebleken. W. van der Neut, die bewaker is geweest in het kamp Amersfoort, werd door het Bijzonder Gerechtshof te Utrecht tot de doodstraf veroor deeld wegens gruwelijke mishande lingen. Samen met enkele andere be wakers had hij de gevangenen knie buigingen laten maken tot zij er bij neervielen, waarna de bewakers met hun gespijkerde laarzen over hun slachtoffers heenliepen. Voorts had hij volgens de tenlastelegging de baard van Joodse gevangenen uit gerukt en brandende sigaretten op hun lichamen uitgedoofd. Zijn beroep tegen de doodstraf werd verworpen door de raad van cassatie; op 7 Juli 1950 werd hem gratie verleend, waarbij de doodstraf werd gewijzigd in levenslange gevangenisstraf. W. A. Polak was door het Amster- j San(*er Borgers heeft in .1944 me- damse Bijzondere Gerechtshof even- t'egewerkt aar» Silbertannemoorden eens tot de doodstraf veroordeeld, j *n Purmerend en Groningen. Hier- welke straf bevestgd werd door devoor was hij veroordeeld tot levens- raad van cassatie. Polak is lid ge-lanêe gevangenisstraf. De procu- weest van de „Waffen-SS" en heeftreur-fiscaal bij de bijz. raac van cas- deelgenomen aar. Silbertannemoor-satie concludeerde tot 12 jaar met af- den op inwoners van Apeldoorn, Arn- trek. Op 31 Januari 1951 verwierp hem en de Beemster. Bij gratiebesluit raa<* het beroep van Borgers, van 18 November 1949 werd de dood- A straf veranderd in levenslange ge- J- de Jonge is door het Arnster- vangenisstraf. damse Bijzondere Gerechtshof ver- j oordeela tot levens-ange gevangenis- K. C. Faber heeft deel uitge- j straf wegens gepleegde mishandelin- maakt van een executiepeleton in gen in het kamp „Erioa" te Ommen. Westerbork in October 1944. Ook bij Ook hij had vele landgenoten gear- een aanbal andere executies is hij j resteerd. De raad van cassatie beves- aanwezig geweest Evenals zijn broer tigde het vonnis van het Bijzondere P. J. Faber, aan wie dt doodstraf is i Gerechtshof. voltrokken op 10 Juli 1948, maakte h^j deel uit van de S.D. te Gronin gen. Ook K. C. Faber was aanvan kelijk ter dood veroordeeld door de Groninger Kamer van het Bijzondere Gerechtshof te Leeuwarden, maar de raad van cassatie veranderde dit vonnis in levenslange gevangenisstraf. Antoine Touseul en Hcrbertus Bik ker resp. uit Breda en Alblasserdam, zijn in 1949 door het Bijzondere Ge rechtshof te Arnhem tot de dood straf veroordeeld. Touseul was bij de „Waffen-SS" en is lid van de SD ge weest. Hij heeft meegewerkt aan tal van arrestaties. Vele der gearres teerden vonden later de dood. In Putten en vele andere plaatsen in Gelderland heeft hij vele personen mishandelingen toegediend. Bikker was eveneens lid van de „Waffen- SS". Ook hij pleegde vele mishande lingen en verrichtte arrestaties. Op zeer vele plaatsen in ons land heeft Bikker dood en verderf gezaaid. Door de raai van cassatie werd het vonnis van beiden op 7 Dec. 1949 veranderd in levenslang. Nu werd de Nederlander uit de nood geholpen De heer A. Broeren uit Schijndell begroet door de vier Amerikaanse (Nr.-Br.) zal tijdens de laatste oor- i oorlogsveteranen, die door de Neder- logsjaren, toen hij als lid van de on- j lander op 23 September 1944 zijn ge- dergrondse tientallen geellieerde red, nadat zij nabij Schijndel met vliegers voor de Duitse bezetter ver-1 hun vliegtuig waren neergeschoten, borgen heeft gehouden, wel niet ge-Natuurlijk werden na de begroe- droomd hebben, dat hij met zijn ge-ting direct de nodige verhalen uit de zin ruim acht jaar later Kerstfeest I zware oorlogsjaren opgehaald. De zou vieren in de Verenigde Staten j heer Broeren fietste op de bewuste ten huize van een der vele piloten, j dag in de buurt van Schijndel en wier leven mede door zijn toedoen j daar ontwaarde hij drie piloten die werd gered, en dat hij hiermee een j verborgen lagen in een greppel langs nieuwe periode van zijn leven zou de weg. „We trokken zijn aandacht inluiden. Even voor Kerstmis arriveerden de heer Broeren, zijn echtgenote, de beide dochtertjes van resp. twee en acht jaar en het zoontje van zes, in Chicago, waar zij uitbundig werden Niet minder dan anderhalf millioen bezoekers worden er verwacht tijdens „Flora 1953", de grote bloemenshow die het komende voorjaar in Groe- nendaal te Heemstede wordt gehou den. Verwacht wordt uiteraard, dat de buitenlanders een niet onaanzienlijk percentage van die belangstelling voor hun rekening nemen. Dat alles brengt echter met zich mee, dat gezorgd moet worden voor voldoende hotel-accomodatie, opdat de Flora-bezoekers kunnen overnach ten. Vast staat, dat Haarlem met slechts de beschikking over 288 ho telbedden te weinig plaats biedt, zo dat vele bezoekers van de Flora on getwijfeld logies moeten zoeken in andere steden. Niettemin wordt er alles op alles gezet om de gasten alle mogelijke service te bieden. Het plan is nu ge maakt en dat verkeert reeds in een vergevorderde stadium van uitvoe ring om in Haarlem een tent-hotel Hoof dir. A. Hellemans Hoofdingenieur A. Hellemans, de nieuwe Directeur v»d de Staatsmij nen, die Dr. Ir. Ch. Th. Groothoff per I April 1953 zal opvolgen. op te zetten ten gerieve van de Flo ra-bezoekers. Deze enorme tent zal 200 bedden kunnen bevatten, zodat, wat Haar lem betreft, dc accomodatie bijna verdubbeld wordt. De tent heeft een oppervlakte van 2250m2 en door het aanbrengen van schotten worden er zgn, boxen gebouwd, 25 voor 2 per sonen en 150 voor 1 persoon. Daarnaast blijft er in de tent vol doende ruimte over voor een restau rant, waar 2500 maaltijden per et maal geserveerd kunnen worden. Voor aantrekkelijk en gevarieerd amusement wordt gezorgt en liefheb bers kunnen zelfs beschikken over een dansvloer van 10 bij 12 meter, waar rond omheen nog 900 a 1000 mensen kunnen plaatsnemen. Danskampioenschappen Een bijzondere attractie moet het zijn, dat op 22 Maart de danskampi oenschappen van Noordholland en Utrecht in het tent-hotel gehouden zullen worden. De sfeer in dit merk waardige hotel zal tot 'savonds tien uur typisch Hollands zijn, daarna zal alles meer internationaal kleurd zijn. Het zal echter niet mogelijk zijn een bed langer dan één nacht te re serveren. Men kan er dus niet enke le dagen achtereen logeren, tenzij op een volgende avond blijkt, dat er ruimte over is. Om van de enorme omvang van de tent enig idee te krijgen mogen hier enkele cijfers volgen: de tent weegt 80 ton, ze is verzekerd voor f 180.000 5 6 treilers zijn nodig om haar te vervoeren en 8 man hebben er 10 da gen werk aan om haar op te bouwen. De plaats, waar de tent zal worden opgericht, is nog niet officieel be kend. Vermoedelijk zal dat achter 't sportfondsenbad ziin en wel zo, dat het front naar de Dreef zal staan. SPORT Op die manier en door de zgn. Moulin Rouge, een met rode lamp- i vcicKuicn, een vuireuie geuieum- jes verlichte molen die als toegang leerd huis met vjer kam|rs6 De be. zal dienen, wordt het tent-hotel op genomen in de grote versiering van Haarlem, dat als Lichtstad op de vooravond van de opening van Flora 1953 zijn lichten zal ontsteken. Er wordt thans hard gewerkt aan de realisering van de plannen en voor zover het zich laat aanzien zal het succes niet uitblijven. door te wenken", zo herinnerde een van hen, Tillman Beikes. zich de ge beurtenis, „maar hij legde zijn vin ger op zijn lippen en beduidde ons stil te zijn. Hij verkende de omtrek en keerde even later naar ons terug en nam ons mee naar een schuur bij zijn woning". De heer Broeren sprak toen nog geen Engels en het kostte de Amerikanen een hele dag om de Nederlander aan zijn verstand te brengen, dat er nog een vierde man ergens in de omgeving verborgen zat. Toen Broeren het uiteindelijk begreep zocht hij net zo lang tot deze vierde man gevonden was. Het was de bestuurder van het vliegtuig Tip ton Webb uit het plaatsje Peoria na bij Chicago. De geallieerde soldaten hadden geluk, dat zij in handen wa ren gevallen van de heer Broeren, omdat hij als lid van een illegale or ganisatie reeds meer dan 300 geal lieerde soldaten had helpen ontsnap pen. De vier Amerikanen bleven tien dagen in de schuur verborgen en later verbleven zij met 20 andere geallieerde militairen gedurende en kele weken in de kelders van het dorpskerkje. Toen bevrijdden de Britten het plaatsje en alle geallieer de militairen waren veilig. Na de oorlog geraakte de heer Broeren door verschillende omstan digheden in grote moeilijkheden. Twee van zijn broers kwamen om het leven en later brandde zijn huis geheel af. Hij had grote moeite de kost voor zijn gezin te verdienen en in een wanhopige stemming schreef hij naar Webb en vroeg naar een mogelijkheid om te emigreren. Webb overlegde met zijn drie vrienden en zü zagen een schone kans om een oude schuld bij de Ne derlander in te lossen. Zij overwon nen alle moeilijkheden en maakten alles voor de emigratie van het ge zin Broeren gereed. Met de „Maas dam" vertrok het gezin naar New York, van waar het per vliegtuig naar Chicago reisde. Doch een hevige mist boven het vliegveld deed het toestel in Saint Louis landen. De Broerens zijn toen per trein gereisd naar Chicago waar een hevig veront rust viertal op de Nederlandse gas ten stond te wachten. De Kerstdagen heeft de familie Broeren doorgebraoht bij mr Webb en zijn familie. Taalmoeilijkheden behoren gelukkig tot het verleden, want de heer Broeren had sedert ge ruime tijd Engels gestudeerd, zodat zij in Peoria volop hebben genoten. In de plaats wacht hen, dank zij de goede zorgen van de vier oorlogs veteranen, een volledig gemeubi SCHOOL VOLLEYBAL- EN TAFEL- TENNISTOURNOOI TE LEIDEN. De uitslagen van het volleybaltour- nooi, waaraan 36 teams deelnamen, zijn voor wat de eerste plaatsen betreft, als volgt: Reservegroep. Meisjes: 1. Gem. HBS II; 2. ULO, Breestraat; 3. R.K. ULO, Levendaal II. Jongens: 1. R.K. Lyceum II; 2. Am bachtsschool I; 3. Gymnasium II. B. Eerste afdeling. Hierin wordt de strijd om de le en 2e plaats a.s. Vrij dagavond in de Stadsgehoorzaal beslist. Aanvang 19.30 uur. Bij de jongens gaat de strijd tussen het R.K. Lyceum en de Chr. Kweek school, terwijl bij de meisjes de strijd tussen het Gymnasium en de Chr. Kweekschool gaat. De derde prijs was bij de jongens voor het Chr. Lyceum en bij de meisjes voor de R.K. ULO, Levendaal. De Leidse Volleybalbond zal tevens een prijs beschikbaarstellen voor de school met de beste techniek. Bij tafeltennis waren er 280 deelne mers. Alle finales worden ook hier in de Stadsgehoorzaal gespeeld. De finalisten zijn: Bij de tweede groep: meisjes: W. Nijeboer (Meisjes HBS); N. Kaay. Jongens: J. Bakker (RKVGLO) en J. Schoenmakers (RK Lyc). Bij de eerste afdeling: meisjes: E. den Heeten (Chr. Lyc.); R. Knibbe (Meisjes HBS). Jongens: H. v. d. Voort (R.K. Lyc.); G. Rijsdijk (Gymn.). VOETBAL. KNVB WEIGERDE TOESTEMMING. Er bestonden plannen om ergens in Nederland een voetbalwedstrijd te or ganiseren tussen FC Köln, waarin De Munck en Carlier spelen, en Reims, waarin Appel uitkomt. De opbrengst zou bestemd zijn voor liefdadige doel einden. Het bestuur van de KNVB heeft besloten geen toestemming voor een dergelijke ontmoeting te verlenen. SCHAATSENRIJDEN. ZWEDEN—NEDERLAND TE AVESTA. De landenwedstrijd in het hardrijden op de schaats tussen teams van 4 rij ders van Zweden en Nederland zal te Avesta, een stadje, 150 km. ten Noord westen van Stockholm gelegen, plaats vinden. Oorspronkelijk waren als data vastgesteld 7 en 8 Februari a.s., maar dc mogelijkheid is groot, dat op die dagen de revanchewedstrijd tussen Zwe den en Rusland zal plaats vinden, al is er nog geen zekerheid verkregen, dat de Russische ploeg inderdaad komt. Mocht de ontmoeting tussen Zweden en Rusland doorgaan, dan zal de wedstrijd tussen Zweden en Nederland worden verschoven naar 21 en 22 Februari, een week na de wereldkampioenschappen te Helsinki. In beginsel is overeengekomen, dat op elk van de vier afstanden (de 10.000 meter is vervangen door de 3000 meter) vier rijders van Nederland en Zweden zullen uitkomen. Dat behoeven natuur lijk niet steeds dezelfde rijders te zijn. IJSHOCKEY. HET PROGRAMMA VAN HHYC. In de maand Januari zal HHYC op de Hoky te Den Haag de volgende wedstrijden spelen: 7 Januari: HHYCBad Nauheim. 14 Januari: HHYC—KEV (Krefeld). 21 Januari: HHYCDEG (Dusseldorf). 28 Jan.: HHYCYsvogels (A'dam). De ontmoetingen op 14, 21 en 28 Jan. gelden voor de competitie om de Lip pensbeker. Voorts komt HHYC op 25 Februari tegen de Zweedse ploeg M Aatteus- pojkana (Stockholm) uit. WATERPOLO. DE SLEUTELSTAD—HVGB (COMB.) 4—7. In een door beide ploegen zeer goed gespeelde wedstrijd, bleek de schotvaar digheid van de gasten iets groter, waar door de thuisclub slechts een kleine nederlaag leed. Het begin was geheel voor de thuis club en vrij spoedig bracht Bekkering met een fraai schot de stand op 10. Schijnbaar keek HVGB even de kat uit de boom, want na een aanhoudend of fensief kwam de bal bij de HVGB-mid- voor, dit met een flitsend schot keeper Van Rooyen geen kans gaf 11. On danks goed tegenspel van de thuisclub bracht een kleine verdedigingsfout de stand op 12, waarna Bekkering weer gelijk maakte 22. Het was geen schan de dat even voor rust de gevaarlijke RVGB-midvoor de stand op 23 bracht. Direct in de tweede helft komt Dool vrij en met een fraaie boogbal is de stand opnieuw gelijk 3—3. De gasten dienen direct van repliek en weer schiet de midvoor onhoudbaar in 34. De thuisclub geeft zich lang niet gewon nen, ontketend een zwaar offensief, maar mist enkele kansen totdat de linksvoor van HVGB v. Rooyen geen kans geeft 35. Toch blijft er spanning, want direct weet Dool fraai in te schie ten 45 en is de thuisclub nog lang niet geslagen. HVGB blijft schotvaardiger en met doelpunten van midvoor en linksvoor wordt de eindstand 47. Een prettige oefenwedstrijd, verdiend door de gas ten gewonnen. SCHAKEN. Schaakclub „Lisse". Het 3e tiental van de Schaakclub „Lisse" speelde voor de competitie van de Leidse Schaak bond een wedstrijd tegen Warmond. Dc resultaten waren als volgt: Lisse IIIWarmond: A. Krösschell H. de Goede 10; P. van StamN. N. 01H. Eyskoot Sr.J. v. d. Ploeg 01 n.o.P. Wassenaar 01; A. SnelA. Warburg 0—1; H. Eyskoot Jr.C. J. Meskers 01; n.o.A. van Bradel 01; n.o.F. Slager 01; B. van BeekJ. Scholtes 10; L. v. d. Linden—H. van Heivoort 10. Totaal 37. UIT! Oud jaaf, oud jaar, dat nu voor 't laatst Uw strompelende schreden zet, Het is gedaan, Het duurt nog enk'le uren slechts, Dan is het uit met pijn en pret. De klok zal slaan. Breng nog die laatste uren door Zoals het hele jaar nog was, Nu is dat uit In stille overpeinzing en Met vrienden nog een zeer goed glas, Tot blij besluit. Och middengroepsmens zij getroost, Gij zijt geperst, maar ziet gij leeft; Dit is voorbij. Belangrijk, is niet wat men mist, Maar wat er toch nog overbleef Voor U en mij. Betaler van der schuldenlast Der staat, deze termijn is om Voor allemaal. Misschien loopt ge het nieuwe jaar Van alle lasten niet zo krom En niet zo kaal. Kom. hef met moed het laatste glas, Voor 't laatst nóg een belastingdaad Vóór 't nieuwe jaar, Want driekwart, dat naar binnengaat Van deze drank, is voor de Staat, EnProost dus maar. TROUBADOUR. woners van de omstreken hadden voor de meubels en stoffering onge veer 7500 gulden bijeen gebracht, nadat de burgemeester van Peoria, de heer Ray Allison, hiervoor een actie op touw had gezet. En straks zal de heer Broeren een functie ver vullen in de tractorfabriek, waar ook zijn vriend Webb werkzaam isDVN I: DCL De Sleutels I. DAMMEN. ADC—DCL 2—18. Op overtuigende wijze heeft DCL haar voorlaatste comp.-wedstrijd tegen ADC weten te winnen. Bord 10, W. v. d. Reijden, verschalkte zijn tegeiistander reeds na 10 zetten met een damzetje. Ook de gebr. Laterveer kenden geen pardon. Ferry won door een fraaie slag- zet, Isaac door positioneel spel en Wim gaf z'n stand om der tijds wille remise. Ook W. Blom maakte ditmaal geen fouten, alhoewel P. v. d. Oever hem flink partij heeft gegeven. Merter.s en Franken Jr. kwamen na 't middenspel een schijf voor en won nen met de regelmaat van de klok hun partij, hoewel ADC alles op alles zette, getuige hun vechtlust aan de resterende borden. De invallers v. d. Reek en Franken Sr. brachten de stand op 162. Tenslotte won de dammende kapper F. Lardee eveneens op schitterende manier z'n partij door z'n tegenstander te ver rassen met de z.g. hielslag. Door dit re sultaat staat DCL gelijk met LDV. Woensdag 7 Januari: DCL I— Alle correspondentie betreffende deze rubriek gelieve men te zenden aan W. J. v. d. Voort, Rustoordstraat 3, Nieuw Vennep. BIJ DE JAARWISSELING. Het eindspel 1952 is opgelost en wij staan weder voor de opening der levens- partij 1953! Een vreemde vergelijking niet waar? Want het leven is geen spel, evenmin als het spel ons leven mag zijn! Toch kan het spel ons voor de levensstrijd bekwamen, mits het meer biedt dan een gewone afleiding van de dagelijkse beslommeringen. Het damspel behoort tot die vormen de spelen. Wij houden het in ere, wij prijzen het ieder aan als een huiselijk spel, dat op het bescheiden vierkante vlak alle ruimte aan het vernuft laat en tevens leert, hoe men in de moeilijk ste omstandigheden door kalmte en overleg nog een eervolle uitweg vindt. Bij de aanvang van 1953 past ons een woord van dank aan allen, die tot het welslagen van onze rubriek hebben medegewerkt, jong en oud, rijp en groen, meesters en leerlingen. Wij zul len voortgaan met gepaste vraagstuk ken van allerlei aard onverschilligen de ogen te openen voor de verrassingen van het damspel en blijven daarbij ver trouwen op de steun van alle damlief hebbers. Al onze damspelende lezers een alleszins gelukkig, voorspoedig en een zalig 1953. De Damredacteur. ONZE INT. PR.-WEDSTRIJD. Met de beoordeling van de proble men, welke voor deze wedstrijd waren ingezonden, zijn de heren jury-leden zo ver gevorderd, dat wij thans .begin nen kunnen met het publiceren van deze vraagstukken, welke beneden het aantal behaalde punten bleven, om voor een bekroning in aanmerking te komen. Het aantal ingezondén problemen bleef echter ver beneden de verwachting. Ook het gehalte, hoewel er zich fraaie stukjes onder bevinden, heeft veel te wensen over gelaten. Van de 6 beste inzendingen zal echter nog een herkeu ring plaats vinden, wijl deze met een gering verschil van behaalde punten uiteenlopen. Ook hebben wij enkele vraagstukken moeten afkeuren wegens bij-oplossingen, remisegangen en andere constructie-fouten. Ook doen wij een beroep op alle deelnemers van onze ladderwedstrijd alsmede op alle dam spelende lezers, tot het opsporen van dergelijke fouten en verdere op- en aanmerkingen, welke soms toch nog de jury ontgaan zijn. Wij zien deze gaarne binnen één maand tegemoet. Zijn er binnen één maand geen opmerkingen binnengekomen, dan behoudt elk pro bleem zijn toegewezen aantal punten. De problemen welke wij hebben moeten afkeuren, zullen wij, onder het motto ir. de eerstvolgende rubriek vermelden. Voor het opsporen van bij-oplossingen en andere fouten zijn een drietal mooie prijzen beschikbaar, zo nodig bij loting toe te wijzen. Nu gaan wij over lot het plaatsen van de eerste vraagstukken, welke voor deze wedstrijd waren ingezonden, doch van zelfsprekend. alleen onder motto. De namen van de inzenders kunnen pas bekend gemaakt worden na plaatsing van de laatste vraagstukken. Alle op merkingen gelieve men te zenden aan de damredacteur. Veel succes en werkt mede om de wedstrijd zo goed mogelijk tc doen slagen. De jury. LADDER-WEDSTRIJD. Wedstrijd-probleem no. 150. Zwart 10 schijven op: 1, 3, 9, 10, 12, 15, 17, 18, 21 en 36. Wit 10 schijven op: 20, 24, 25, 26, 28, 37/39, 43. 44. De winst in dit vraagstuk is scherp, maar niet vernuftig. Een probleem zoals er meer zijn en het gaat wat mank de economie! Wedstrijd-probleem no. 151. (Ingezonden onder motto Hennex H, 21 punten). E-, ,-/M. W6. WA m §p m a m m :,jtsm Zwart 8 schijven op: 1, 9, 10, 12, 15, 16, 18 en 28. Wit 8 schijven op: 20, 21, 24, 37, 42, 43, 46 en 49. In dit vraagstuk wat minder „troepen verplaatsing", maar alle factoren samen genomen. beter dan „Hennex I". Voor beide vraagstukken geldt: wit speelt en wint. Oplossingen kunnen worden ingezonden, binnen 3 weken na het verschijnen van deze rubriek, als mede op- of aanmerkingen, binnen één maand, aan bovenstaand adres. Oplossingen pr. no. 140 en 141. No. 140. Auteur: W. J. v. d. Voort. Wit 17—11 (6x17 gedw.) 28—22 (17x28 gedw.) 27—22. 26—21, 48—43, 38—33, 33x22 en wint No. 141. Auteur: D. Vuurboom. Wit: 35—30, 19—14, 24x11, 29—23, 45—40, 49x7 (40—44) 45—40, 7—1, (6— 11) 1—12 (11—16) 12—7 (16—21) 7—16 (21—26) 16—7 (26—31) 7—23 (35—40) 23x45 (31—37) 45—23 wint. LIJST-LADDER. J. v. Berkum, J. de Groot, J. Smeets, allen te Noordwijkerhout; M. J. v. d. Kwartel, C. B. Belt, P. v. d. Kwartel. S. v. d. Kwartel, J. C. Klerks, G. Rjjs- dam, C. B. Jansens, A. Jansen, A. G. de Jeu, S. Cornelissen, G. de Jeu Jr., L. Groenenwegen, allen te Leiden; J. W. de Rooy, Warmond; J. G. Pennings, Oud Aüe; J. M. Olijerhoek, Noordwijk; C. Th. Egberts, Ter Aar; A. J. Langelaan. Sassenheim; J. v. Schoten, Noordwijk; C. P. Zuiderduin, Voorschoten; J. Pe- schier, Noordwijk, allen 16 punten; Th. de Zwart, Sassenheim; J. A. J. Wort- man en C. de Jong, belden te Hazers- woude, allen 14 punten. Door een mis verstand waren in onze vorige lijst ook voor de heer Pennings 2 punten in min dering gebracht, welke wij echter in deze opgave hebben hersteld. Na loting onder de deelnemers met 16 punten, is de November-prijs van onze ladderwed- strjjd ten deel gevallen aan A. J. Lan gelaan te Sassenheim. HOEKJE VOOR BEGINNERS. Alvorens wij tot het plaatsen van vraagstukken overgaan, geven wij nog enkele spelregels. Het slaan is verplicht cn er moet steeds aan gedacht worden, dat de meeste stukken geslagen moeten wor den; een dam telt daarbij voor een stuk. Om de zetten op te schrijven wordt ge bruik gemaakt van een notatie met num mers. Elk vak op het dambord draagt een nummer. Men begint van boven af links met nummer 1, naar rechts 2, 3, 4, 5, dan de tweede rij links met 6, 7, 8, enz., dat gaat zo door tot het laatste vak op de onderste rij, dat nummer 50 is. En nu probere men eens het onder staand probleempje op te lossen, beware dan de oplossing even tot de volgende week. als no. 2 verschijnt en zende dan beide oplossingen voor 14 Januari aan bovenstaand adres. Onder de goede op lossers zal een boekwerkje worden verloot. Probleem no. 1 (beginners). Zwart 5 schijven op: 4, 12, 26, 27, 40. Wit 5 schijven op: 14, 15, 37, 38 en 49. Wit begint en wint. BRIDGE. Leidse bedrUvencompetitle. Voor Januari is het programma als volgt vastgesteld: 5 Jan. ARVALichtfabrie ken; 12 Jan. KOL—NRM; 14 Jan. PTT Amico; PTT II—NRM II; 19 Jan Orderw.—HCW/NEM; DVC—Stadhuis HCW/NEM II—Coöp. Vooruit; 26 Jan irhnalavond.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 12