RIJNSTREEK Betere treinverbindingen in het Oosten des land Wat betekenen deze berichten? Reders weigeren in nieuwe C.A.Q. geëiste wijzigingen op te nemen HOE wordt Uitbreidingsplan vastgesteld Hagenaars roofden voor f14*000 kaas in Woerden Boomstammen op de Rijksweg DINSDAG 30 DECEMBER 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Electrificatie opent vele wegen Op Maandag 5 Januari zal het >aanvak ArnhemZutphcn in elcc- rischc exploitatie worden opgeno- ■ncn. Dit betekent dat die dag op het i aan vak Nijmcgen-Zwolle een gewij tigde dienstregeling zal worden inge roerd, welke in dc winter dienstre- pcling van 5 October j.l, op dc pagi na's 92-95 enl08-109 reeds ls opge De diesel electrische tweeuurdienst Nijmegen-Zutphcn-Hcngelo blijft ge- Tandhaafd Deze tweeuurdienst ii .-hans reeds met de tweeuuurdienst net electrische pendeltreinen tussen Nijmegen en Arnhem tot een uur- dienst verdicht. Laatstgenoemde electrische treinen zullen 5 Januari af gaan doorrijden naar en van Zutphen. Hierdoor wordt tussen Arnhem en Zutphen een volledige uurdienstmet stoptreinen ingevoerd. Zowel de electrische als de diesel- slectxische stoptreinen zullen op één uitzondering na alle gaan stoppen aan een op 5 Januari te openen nieu we halte Amhem-Velperpoort. 1250 meter ten oosten van het station Arnhem. Naast de genoemde diesel-cleotri- sche en electrische diensten tussen DUITSE SMOKKELAARS VEROORDEELD. De economische politierechter te Assen heeft gisteren B. V. en B. F., beiden wonende te Zoningsdorff in Duitsland, doch momenteel verblij vende in het Huis -van Bewaring te Assen, wegens overtreding van het deviezenbesluit veroordeeld tot ces weken hechtenis met aftrek van voor arrest en verbeurdverklaring van de in beslag genomen koffie, thee en ta bak. Tegen Geertruide de J. te Zwar- temeer, die wegens medeplichtigheid aan de overtreding van het devie zenbesluit terechtstond werd een boete van 6000 of 100 dagen hechtenis geëist. Uitspraak in deze laatste zaak op Vrijdag 2 Jan. a.s. Eerste-kamer-lid vraagt Het Eerste-Kamer-lid de heer Ger- retson (C.H.U.) heeft aan dc minis ter-president, minister van Algemene Zaken, aan de minister van Buiten landse Zaken en aan dc minister voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen schriftelijk de volgende vragen ge steld: 1. Hebben de minister-president, minister van Algemene Zaken, de minister van Buitenlandse Zaken en de minister van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen kennis geno men van dc navolgende mededelin gen, vervat in een bericht van de United Press, voorkomende, in vele Noord- en Zuid-Amerikaanse bla den, en in de New York Times van 11 November 1952* a. De Ned. regering bestudeer de plannen voor het verlenen van de ..dominion-status" aan Neder landse bezittingen in Amerika. b. Een vergadering van autori teiten! uit Curagao. Aruba en Suri name zou hoogstwaarschijnlijk zeer spoedig gehouden worden om te overwegen de termen van het ver lenen van de nieuwe status, zelfs volledige politieke vrijheid zou aan bedoelde kolonies verleend wor den, terwijl hun economische ban den met het moederland gehand haafd zouden worden. 2. Zijn deze mededelingen juist (in de zin van overeenkomstige feiten)? 3. Zo neen, waarom heeft de regering dan, ter voorkoming van dc vestiging van onjuiste indruk ken in het buitenland, deze mede delingen niet onverwijld gedemen teerd door de daartoe te harer be schikking staande organen? VREDE. WELVAART EN OBSTRUCTIE. lm dc Maandagavond te Eindhoven gehouden vergadering van de ge meenteraad legde het lid Bakker, de enige representant van de communis tisch georiënteerde partij „Vrede en Welvaart" een verklaring af. Hij ver langde van de voorzitter de toezeg ging, dat deze een vergadering van het seniorenconvent (de fractie-voor zitters) zou beleggen, teneinde te po gen een overeenstemming te verkrij gen tussen het lid Bakker en de an dere fractieleiders. Zo hij geen ge noegdoening zou krijgen zou hij, vol gens zijn verzekering zeer tot zijn spijt, obstructie gaan voeren door gebruik te maken van art. 55 dei- Gemeentewet. De heer Bakker ver klaarde zich zeer gegriefd te voelen, doordat hy nooit door de bijeenkom sten van het seniorenconvent wordt uitgenodigd. Op deze verklaring des heren Bak ker werd door de gemeenteraad niet gereageerd, weshalve de vertegen woordiger van „Vrede en Welvaart" zijn dreigement ten uitvoering bracht. By elke verder agendapunt dat nor maal met de gebruikelijke hamertik van de voorzitter zou zijn afgedaan, verlangde hij hoofdelijke stemming, totdat hij er tenslotte zelf genoeg van kreeg cn de vergadering verliet. Blijf niet doorlopen met die Rheuraatische Pijnen. Roei ze uit met wortel en tak. Heem Rruschen Salts. De zes minerale zouten, die Kruschen bevat, wekken lever, nieren en inge wanden weer tot nieuwe energie. Het bloed wordt weer gezuiverd èn zuiver gehouden en zo is er dan geen oorzaak meer voor stramheid, scheu ten, steken en pijn. Koop vandaag Kruschen bij Uw apotheker of drogist en begin mor genochtend die heilzame kuur. (Advertentie) Arnhem en Zutphen zal, daar de N.S.-busdienst Amhem-Zutphen v.v. op 5 Januari vervalt, om de twee uur een tussen stoptrein gaan rijden. De streek tussen Arnhem en Zut phen zal dus op 5 Januari een aan zienlijk betere spoorwegbediening krijgen. Het aantal stoptreinen, dat thans in beide richtingen 9 per werk dag bedraagt, wordt opgevoerd tot 24 stoptreinen Arnhem-Zutphen en 25 in tegengestelde richting. In Mei 1953, als ook de electrifica- tie van het baanvak Zutphen-Zwol- le klaar zal zijn, wordt het gehele nieuw geëlectrificeerde baanvak Arnhem-Zwolle officieel in gebruik genomen met een feestelijke ope- ningsrit, Vanwege de electrificatiewerk- zaamheden tussen Olst en Zwolle moesten bij de invoering van de win- terdienstregeling op 5 Januari j.l. van Maandag tot en met Vrijdag vier treinen Zwolle-Deventer v.v. tijdelijk worden opgeheven. Deze tijdelijke maatregel is ingaan- de 5 Januari niet meer nodig zodat De Unie Verkeer, gevormd door' circulaire bekend gemaakt, dat de deze vier treinen van die dag af weer de drie bonden van werknemers in onderhandelingen met de reders in normaal rijden, hetgeen ook in de het transportbedrijf (waaronder de zoverre niet tot een resultaat heb reisgids in de na 5 Januari geldende visserij), heeft aan de opvarenden tabellen is opgenomen. van de Nederlandse loggervloot per WIELRIJDER DOODGEREDEN. Gistermiddag om kwart over vijf is de 57-jarige F. H. Vossen, werk zaam bij de ENCI (Eerste Neder landse Cement Industrie) en wonen de aan de Mergelweg te Maastricht,, op de Lage Kanaaldijk door een vrachtauto van genoemd bedrijf aan gereden. In zorgwekkende toestand werd de man per auto van de ge meentelijke geneeskundige dienst naar het ziekenhuis St. Annadal overgebracht, waar hij enkele minu ten na aankomst overleed. Het slacht offer keerde van de fabriek per fiets huiswaarts. Ter hoogte van de nieuwe verbindingsweg tussen de Lage Kanaaldijk en de Papenweg stak hü plotseling de weg over. Doordat hij middenin een groep wielrijders reed heeft hij de uit de richting Maastricht komende vracht auto vermoedelijk niet opgemerkt. Het slachtoffer is gehuwd en vader van acht kinderen. De Nestor der Ned. Notarissen, de 86-jarige heer E. C. van Dissel, is Woensdag j.l. te Goes overleden. 26 Telers en dorsers van tarwe zijn gisteren door de economische rechter te Zufcphen veroordeeld tot geldboe ten van 25 tot f 600 wegens het onjuist invullen van dorsbriefjes. De televisie-opera „Amahl", die onder auspiciën van de KRO op de dag na Nieuwjaar een televisie pre mière zal geven, heeft gisteren haar repetitie gehouden in het zaaltje van de „Brakke Grond" te Amsterdam. Moeilijkheden bij de vissersvloot Varkenspest onder de loupe Marktverbod heeft bijgedragen tot beperking van het gevaar In de landbouwrubrick van de af deling voorlichting van het Ministe rie van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening, heeft de heer H. Ve- nema, adjunct-directeur van de vee- artsenijkundige dienst, gisteravond een radiolezing gehouden over het onderwerp: „De maatregelen tegen de varkenspest". Aan deze lezing ontlenen wij het volgende: Het aanvankelijk ingestelde be perkte vervoerverbod bleek onvol doende om de uitbreiding van de varkenspest tegen te gaan. ü.r moest worden overgegaan tot een markt verbod voor varkens, met uitzonde, ring van slachtvarkens. Een gedeel te van het land viel buiten deze nieuwe regeling, omdat zich daar slechts weinig gevallen van var kenspest voordeden. Bij het nemen van deze nieuwe maatregel werd uitgegaan var. de wetenschap, dat markten broeinesten zijn van be smetting. Bij de marktcontrole kan men zieke en ziekelijke dieren opsporen; waar aan de toegang tot de markt wordt geweigerd. Helaa^ openbaren zich na de besmetting niet direct de ziek teverschijnselen, dat duurt enkele dagen. Meestal zien we dat de smet stof van de varkenspest, liet z.g. varkenspestvirus, zich in het lichaam van het besmette dier snel vermeer dert en dat zich na verloop van en kele dagen de eerste ziektever schijnselen openbaren, n.l. hoge koorts, traagheid lusteloosheid, dor heid in het haar, verminderde eet lust, opgetrokken buik, diarriiee af gewisseld met harde ontlasting, af en nen, die er niet te maken hebben en misschien een natuurlijke afawak- king van de smetstof. Laat het dan zijn, dat meer factoren hebben ge leid tot het gunstige resultaat, dat dan thans zodanig is, dat voor een deel van het land zeer spoedig ophef fing van de verscherpte maatregel van het marktverbod kan worden te- gemoetgezien en wel voor de provin cie Overijssel en de Achterhoek van Gelderland, waarbij dan de gtens van de Dedemsvaart wordt verlegd naar de IJssel en Rijn kunnen dan dus weer volledige markten worden ge houden en blijft de uitvoer naar het overige gebied vrij Invoer in dit ge bied, behalve van slachtvarkens direct naar een slachtplaats uit het overige deel van het land blijft verboden Wanneer de tekenen niet bedrie gen, zal het mogelijk zijn binnen niet te lange tijd het vrije gebied te vergroten. ben geleid, dat een aantal wijzigin gen in de bestaande collectieve ar beidsovereenkomst, (die per 1 Ja nuari a.s. afloopt, niet wordt aan vaard. De eisen, door de Unie Verkeer ge steld houden o.m. in een verhoging van het garantieloon (tot het peil van de haringdrijfnetregeling)be taling van de premie voor de wacht geld- en werkloosheidsverzekering door de reder; betaling buiten en boven het besommingsaandeel van looncompensaties voor eventuele huurverhoging; toekenning van de vacantietoeslag zoals reeds in de haringdrijfnetregeling is opgeno men. Tèn aanzien van het garantieloon, zo deelt de Unie Verkeer mede, wenst men te gaan tot 45,en slechts indien de bestaande garantie loonperioden worden opgeheven en de gehele wintervisserijperiode als één garantieloonperiode kan worden beschouwd, wil men dat garantie loon op 50,per week stellen. Er is dus geen overeenstemming over de arbeidsvoorwaarden voor de trawloggervisserij en de vakbonden nemen het standpunt in, dat onder de ze omstandigheden de monstering op de schepen per 1 Januari 1953 niet kan aanvangen. De vissers wordt ook verzocht zich niet op de oude voorwaarden te laten aanmon steren. ALPHEN AAN DEN RITN Aanrijding. Toen het 5-jarig meisje G. L., wonende in de St. Jo- risstraat, Maandagmiddag omstreeks half drie van achter een tijdelijk in de Julianastraat, even voorbij het postkantoor geplaatst verkeersbord i.v.m. openbreking van de rijweg, plotseling overstak, werd ze aangere den door een luxe auto. bestuurd door de heer C. K. te Alpher a. d. Rijn. Hoewel de bestuurder met kracht remde, kon hij een aanrijding niet meer voorkomen. Het kind werd enkele meters weggeslingerd, doch dr Steehouwer kon gelukkig geen toe hoKten'^oöraTby h^"iif'bewe- j e™stig lichamelijk letsel constateren, ging komen. Wanneer deze ver schijnselen in een kort tijdsverloop bij meer dieren in hetzelfde hokcof op hetzelfde bedrijf worden waarge nomen, dan kan met vry grote ze kerheid worden aangenomen, dat het varkenspest is, voornamelijk in een periode, dat deze ziekte veelvuldig voorkomt. In twijfelgevallen kan sectie na slachting de diagnose beves tigen. Wanneer er zich op een varkens bedrijf ziekteverschijnselen voor doen, dan is de eigenaar verplicht de burgemeester ter plaatse aangif te te doen van vermoedelijke var kenspest. Dit houdt in, dat vervol gens een deskundig onderzoek op het bedrijf wordt ingesteld en dat bij positieve bevinding het bedrijf wordt geïsoleerd, met andere woor den, dat zondei meer geen varkens mogen worden afgevoerd naar markr of slachtpaats. Wat zijn de resultaten nu van het marktverbod geweest? De volgende cijfers geven hier een beeld van: In Augustus was het aantal nieu we gevallen van varkenspest in het hele land 557 In September eveneens 567. Met ingang van 17 September werd het marktverbod afgekon digd; In October 264 gevallen In November 114 gevallen le week van Dec. 26 gevallen 2e week van Dec. 15 gevallen 3e week van Dec. 15 gevallen Men ziet dus een geleidelijke te ruggang van het aanta. nieuwe ge vallen. Deze teruggang is uiteraard niet helemaal te danken aan de marktsluiting. Mogelijk hebben ook andere factoren hun invloed doen gelden, zoals bijvoorbeeld een voort gezette enting van de varkenssta pel, grotere voorzichtigheid van de varkenshouders bij aankoop, afslui ting van hun bedrijven voor al dege- Anti knal. De politie heeft de laatste dagen opgetreden tegen de jeugd wegens het ontsteken van z g. rotjes. Verwacht mag worden, dat men dit soort vermaak, dat men meest in de oudejaarsnacht beoefent, in elk geval die avond tijdens de kerkdiensten zal nalaten. DE KWAKEL Zilveren jubileum damclub „Kunst en Genoegen" „Kunst en Genoe gen" heeft haar zilveren jubileum op feestelijke wijze gevierd, 's Morgens werd een H. Mis opgedragen uit dankbaarheid, waarna gezamenlijk ontbijt bij Leenders, waaraan mede aanzaten de geest. adv. en de burge meester. Om twee uiur werd een si multaan wedstrijd gespeeld tegen de heer J. H. Vos, oud-kampioen van Nederland. Er werd gespeeld aan 26 borden. De eindstand was nog niet zo slecht, Doqr de heer Vos w.erdien 15 partijen gewonnen, 9 remise en 2 verloren. Jac. van Doorn en H. Vermeij wonnen htm partij. Om 8 urn 's avonds was het tyd voor de feest avond, waar wij de pastoor, de kape laan en pastoor Ligthart uit Roelof aren dsveen, destijds kapelaan te De Kwakel en oprichter der damclub, burgemeester Koot en echtgenote en verder afgevaardigden van district Amsterdam der PNHDB, opmerkten. De avond werd gevuld met muziek, zang, goochelen enz., door het gezel schap Harry Meier. Het was al na middernacht toen de voorzitter allen dank bracht voor de medewerking en het medeleven. KDOArsenaal 03 Hoewel de tegenstander van Zondagmiddag Ar senaal uit Engeland niet was, heeft KDO toch het onderspit moeten del ven. De gasten trappen af en al di rect blijkt, dat er goede spelers onder hen schuilen. Ze zijn gauw in de meerderheid en de achterhoede van KDO krijgt druk werk. Na tien mi nuten spelen wordt de keeper met 'n onhoudbaar schot gepasseerd (0—1). Het verband in de voorhoede van KDO is niet best, integenstelling met die van de «istrn. Door een fout van Verhoef wordt het 2e doelpunt ge maakt. Nu wordt het spel wat hard. De rust ging met 20 voor Arsenaal. Na de thee wordt er heel wat rus tiger gespeeld maar KDO moet in de gasten de meerderen erkennen. Hun spel was heel wat zuiverder. Een kwartier voor het einde is KDO nog een poosje in de meerderheid en de doelman van Arsenaal krijgt nog enige schoten te verwerken, wat hem heel goed af gaat. Nog eenmaal wordt de KDO keeper gepasseerd. Blijft thuis. Als u de verkeersregels niet kentl Verbond voor Veilig Verkeer LANGERAAR R.K. Sportver. „Altior". Dooi gedwongen rust kan de voetbal al verschillende weken niet rollen op het groene veld. Toch wil Altior ac tief zijn en daarom organiseerde de ze vereniging een filmmiddag en -avond in het Parochiehuis. Zondag in de middaguren waren de leden der jeugd-elftallen, adspiranten en junioren, aangevuld met nog vele an dere jeugdige bezoekers, in de gele genheid te genieten van een filmpro gramma voor de jeugd. De mooie film „De Spoorzoekers" was hier de hoofdschotel. Voor de avondvoor stelling was de toeloop minder groot. Voorz. Hijdra was toch niet geheel ontevreden. In het voorprogramma draaide een film waarbij achtereen volgens een kijkje genomen werd bij de sportvisserij, enkele bezienswaar dige oudheden,en tenslotte in een glasblazerij. De film „Op zoek naar petroleum" viel jammer genoeg niet in de smaak bij een gedeelte der aanwezigen en werd vervangen door een dol komische film, waarbij ge noten werd van de dolste capriolen die een taxi-chauffeur uithaalde. De hoofdfilm was een Italiaans werk van Malasomma getiteld „De duivel in het klooster". Hier kon men ge nieten van de kostelijke vertolking van de omvangrijke rol die de een voudige lekebroeder Angelo speelde. Afwegend geestelijk belang tegen over materiële welvaart deinsde hij voor niets terug om te voorkomen dat het klooster zou worden omge bouwd tot casino-. ZOETER WOUDE Uitvaart Joh. Vlasveld. Gister morgen had de uitvaart en begrafe nis plaats van de heer Joh Vlasveld. De plechtige H. Mis van Requiem werd opgedragen door deken Bont, die ook de absoute verrichtte. De be langstelling was buitengewoon groot. De R.K. Middenstandsvereniging volgde in de begrafenisstoet achter het weer? Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). ENIGE REGEN OF SNEEUW. Half tot zwaar bewolkt met tij delijk enige regen of sneeuw. Ge leidelijk stijging van tempera tuur. Zwakke tot matige wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West. 31 Dec. zon op 8.48 en onder 16.38; maan op 16.41 en onder 9.22 uur. Het meel in Saïapa De weerrapporten van hedenmor- gen 7 uur luiden: weer temp. OSLO sneeuw —4 C. STOCKHOLM sneeuw —1 KOPENHAGEN geheel bew. 1 LONDEN mist AMSTERDAM mist —3 BRUSSEL geheel bew. —0 PARIJS geheel bew. —o BORDEAUX regen 4 FRANKFORT geheel bew. —0 MüNCHEN mist —3 ZüRICH geheel bew. —2 WENEN sneeuw 0 het omfloerste vaandel. Verder wa ren er vertegenwoordigiilgen van Het Wit Gele Kruis, de St. Barbara- vereniging en de R.K. Bond van Bo ter- en Margarinehandelaren. Gemeenteraad Boskoop Vermakelijkheidsbelasting werd gewijzigd Gisteren kwam de raad van Bos koop in openbare vergadering bijeen o.l.v. burgemeester Verkerk. Van dit „openbare" kwam echter maar weinig terecht aangezien van de vergadering, welke in totaal 2H uur duurde, ruim den zorg gedragen. De heer Mathot meende, dat des tijds was medegedeeld, dat het dem pen voorschrift was en nu las hij dat slechts de mening bestaat dat dempen beter is. Persoonlijk is hij geen voor- 1 Vz uur met gesloten deuren werd stander van demping en men zou, vergaderd. Bij de ingekomen stukken waren twee verzoeken om subsidie, één van de R.K. H.B.S. te Gouda en één van het R.K. Lyceum te Leiden, voor Bos- koopse leerlingen. De heer Van Eijk (S.G.P.) stribbelde tegen, maar de andere raadsleden waren voor. De verhuur van een stukje kweke- rijland aan de zoon- van de overleden vroegere huurder ondervond geen tegenstand. Bij het voorstel van B. en W. tot voorlopige vaststelling van het Par- tiëel uitbreidingsplan „Goudse Rij weg Oost" vroeg de heer Noest het woord, waarop de voorzitter het wen selijk achtte „even" met gesloten deu ren dit voorstel te bespreken. Na ruim V/i uur werden de deuren weer geopend voor de openbare zitting, waarin eerst de heer Verbeij (K.V. P.) informeerde naar het aantal win kels welke er volgens dit plan zou den worden gebouwd Dan weer werd gesproken van 10 en dan weer van 6 Ook informeerde hij of er overleg zou worden gepleegd met de Federa tie van de Middenstand. Voorts wens te hij nog te weten, bij wie de kinder speelplaatsen, welke in het plan wer den genoemd, in- exploitatie zouden komen. Dit zal bij de woningbouw verenigingen zijn, aldus de voorz. De heer van Wengerden vond, dat bij demping van de sloot voor vol doende afwatering zal moeten wor- Er is thans nader licht gekomen in de kaasdiefstal uit het pakhuis van de heer M. aan de Oude Rijn te Woerden. Zo is o.m. komen vast te staan, dat de diefstal grondig was voorbereid en dat er o.a. in Den Haag een pakhuis was gehnurd om de ge stolen kaas op te slaan. De vracht auto waarmee de kaas werd vervoerd, bleek echter niet gestolen te zijn, zo- Verkeer werd belemmerd Gisteravond heeft een vrachtauto, geladen met afrasteringspalen, het verkeer op de rijksweg Utrecht Den Haag onder Waddinxveen ge stremd, doordat de boomstammetjes van de wagen vielen, her en der op de drukke verkeersweg. Op het tra ject tussen het benzine-station on der Waddinxveen en het purfinasta- tion richting Woerden lagen hon derden boomstammen verspreid, vol gens ooggetuigen. De rijkspolitie te Waddinxveen heeft zich in verbin ding gesteld met de kantonnier der rijkswaterstaat, die ogenblikkelijk de opruiming van de lastige verkeers obstakels ter hand heeft genomen. Er waren gisteravond bij de politie nog geen meldingen van verkeers ongevallen tengevolge van deze weg versperring binnengekomen. Het verkeer ondervond enige vertraging. als aanvankelijk werd vermoed, doch bij een Haagse garagehouder te zijn gehuurd. Toen de beide Hagenaars, de 33- jarige A. P. en de 26-jarige N. V Dinsdagmorgen in de vroegte met de geladen vrachtauto door de Woerden- se politie werden aangehouden, bleek dit reeds de tweede „rit" te zijn Maandagavond om ongeveer 6 uur was het eerste vrachtje in Woerden afgehaald en in Den Haag opgeslagen. Zodra de verdachten de d'efstal hadden bekend, kon ook de eerste partij in z'n geheel worden achterhaald en naar Woerden wor den teruggebracht. Beide partijen in totaal 4547 kg., vertegenwoordigden een waarde van ongeveer 14.000, Voorts is komen vast te staan, dat beide verdachten zich met een valse sleutel toegang tot het pakhuis had den verschaft. Zij hebben toen de auto in de nabijheid neergezet en eerst als de kaas voor de deur opge stapeld. Toen dat eenmaal was ge beurd, werd de auto voorgereden en de kaas in ijltempo geladen. Echter nog niet vlug genoeg, want de politie had er lucht van gekregen en stond op de uitkijk, om daarna de volge laden auto aan te houden. De ontvreemde kaas was niet het eigendom van de heer M., doch op slag van een Goudse firma. Een em ployé van deze firma, de 30-jarige P. A. B. uit Gouda, wordt verdacht van medeplichtigheid en is eveneens ge arresteerd. De drie verdachten zijn Zaterdag voor de Officier van Justi tie te Utrecht geleid. evenals aan de westkant ook kunnen volstaah met bruggen, hetgeen de aesthetische aanblik verhoogt. Bo vendien achtte hij niet dempen voor. deliger en practisch. Met het oog op de geprojecteerde parkeerplaatsen, informeerde de heer Mathot nog, hoe de bomen zouden worden geplaatst. Weth. Van Nes achtte ndet dempen zeker niet voordeliger, want dan zou er vóór de huizen nog een weg moe ten worden gemaakt. De bomen zul len met de parkeerplaatsen meebui gen. De heer Noest informeerde nog naar de afkoop van de pacht en of er voor de ouden van dagen, waar voor nu kleine woningen zijn gepro jecteerd, niet een centrum was te bouwen. Hij vindt de koopsom aan vechtbaar. De voorz. deelde mede, dat de grond vrij van pacht wordt opgeleverd en wat het centrum be treft zijn B. en W. diligent. Tenslotte achtte men het dempen van de sloot toch noodzakelijk met het oog op het steeds toenemende verkeer, zodat het voorstel zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen, hoewel de heer Mathot zich er ndet geheel mee kon verenigen. Vermakelijkheidsbelasting. Bij het voorstel tot vaststelling van een verordening op de heffing en invordering van een belasting op to neelvoorstellingen en andere verma kelijkheden, achtte de heer Kooy het schrappen van de woorden „kermis vermaak, alsmede de circussen en tentoonstellingen" ndet gewenst. Al zijn deze vermakelijkheden er thans niet, in de toekomst zou het kunnen gebeuren, dat ze er wel weer korre-" en dan moet de verordenir weer worden gewijzigd. Ls heer Mathot achtte procentsgewijze heffing doel matiger. De voorz. had echter be zwaar tegen de maatregelen, welke dan zouden moeten worden getroffen, zoals vóór-afstempeling, controle e.d. Hij achtte aanneming voorlopig ge wenst. Later kunnen eventuele te kortkomingen. welke hij echter niet verwacht, worden aangevuld. Onder deze nieuwe verordening vallen: a. toneel- en cabaret-voorstellingen en b. bioscoopvoorstellingen, die voor het publiek of een deel van het pu bliek toegankelijk zijn. Vrijgesteld zijn: a. bioscoopvoorstellingen welke niet gewinshalve worden gehouden en die uitgaan van verenigingen enz., die zich door het geven van derge lijke uitvoeringen de geestelijke ont. wikkeling van het volk ten doel stel len; b. toneel- of cabaretvertoningen, welke worden gehouden door ter plaatse gevestigde verenigingen enz., en waarvan het programma geheel door de leden van de uitvoerende corporatie wordt verzorgd; c. toneel- of cabaretvertoningen welke worden gehouden door ter plaatse gevestigde verenigingen en waaraan wordt medegewerkt door een of meer niet ter plaatse gevestig de corporaties en/of personen en waarbij kosteloos of tegen betaling van niet meer dan 0.60 per persoon (alle verplichte betalingen inbegre pen) toegang wordt verleend. De belasting geheven op vermake lijkheden waarvan de opbrengst uit sluitend bestemd is voor een welda dig doel, wordt terugbetaald indien binnen een maand wordt aangetoond, dat de opbrengst van alle verplicht gestelde betalingen, na aftrek der kosten, die niet méér dan 50 pet. van de opbrengst mogen belopen, voor bet opgegeven doel is uitgekepr^

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2