S)e fozidóeSoti/Yo/ut socialisten onaanvaardbaar Als Churchill op reis gaat Eisler is zijn baantje kwijt De 7 ontsnapte oorlogsmisdadigers zijn naar Duitsland ontkomen Londen-Tokio in één dag Taxi-geschil in Amsterdam Aardverschuiving bedreigt dorp in Italië Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 30 DECEMBER 1952 44ste JAARGANG No. 12776 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6p. kwart. Franco p. p. 6 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 U 1 \j* A DAT N< Didault s program voor de T°^ns <J molskaja FORMATEUR EIST GROTE VOLMACHTEN j^E FRANSE SOCIALISTEN hebben Bidault, die door president Auriol werd aangezocht een regering te vormen, gisteren medegedeeld, dat zij zijn program onaanvaardbaar vinden. Maandagavond deelde Bidault mede dat hij, indien hij er in zou slagen een kabinet te vormen, de afge vaardigden- zal verzoeken vérgaande nieuwe bevoegdheden voor de rege ring goed te keuren. Deze nieuwe bevoegdheden zouden voornamelijk het gebied van de economie betreffen. Over het Europese legerverdrag zeide Bidault, dat het „uit de ijskast" gehaald moest worden. Hij achtte het toe voegen van nieuwe bepalingen aan het verdrag denkbaar. SCHUMAN'S HOOFD GEëlST. Een van de grote moeilijkheden, waarvoor Bidault stf.at, is de eis van vele radicalen en gematigd conser vatieven om Robert Schuman (de man van de kolen- en staalgemeen schap en het Europese leger) te la ten vallen. Schuman maakt evenals de huidige adspirant-formateur deel uit van de katholieke MRP. Logisch dus, dat vele Katholieken hier tegen zijn. Maar zijn positie wordt eveneens verzwakt door het feit, dat de MRP door tegen de begroting van Pinay e stemmen, vorige week Dinsdag de rechtsen-centrum-coalitie ten val heeft gebracht. En dit heeft de radi calen en de gematigd-conservatieven huiverig voor samenwerking met de MRP gemaakt. Bidault (53 jaar), die tijdens de oorlog aan het hodfd stond van de Tito wil Nationale Kerk stichten Maarschalk Tito van Joego-Slavië heeft dr. Svetozar Rittig, een Joego- Slavisch priester met sterke politieke ambities, aangezocht om van de re gering de benoeming tot aartsbis schop van Zagreb, de zetel van kar dinaal-aartsbisschop Stepinac, te aanvaarden. In deze functie zou hij dan belast worden met de leiding van een Joego-Slavisclie Nationale Ka tholieke Kerk, die Tito probeert te stichten. Het Ierse Katholieke week blad „The Sandard" meldt verder uit Belgrado en Wenen, dat de Ka tholieken van Joego-Slavië echter niet verwachten, dat dr. Rittig op het verzoek van Tito zal ingaan, ofschoon deze priester er voor bekend staat, dat hij nit is op een verzoening tus- energie: sen Kerk en Staat. Nationale Raad van Verzet, verklaar de gisteren, dat de huidige situatie de breedst mogelijke coalitie ver eiste. Intussen zijn de beide huizen van het parlement vandaag voor een zit ting bijeengeroepen om te stemmen over een voorlopig budget voor Ja nuari van het volgende jaar. De be groting voor 1953, die door de rege- ring-Pinay was ingediend, werd niet aangenomen. Nu zullen de cijfers voor Januari, die door het demission- naire kabinet-Pinay worden voorge steld, verkregen worden- door het to taal van de begroting voor 1952 door twaalf te delen. NOEMEN ZE VACANTIE. het Sowj et-blad „Komso- molskaja Prawda" zullen schoolkin deren in het district Moskou tijdens de wintervacantie van twee weken vergaderingen, nieuwjaarsfeesten, film- en toneelvoorstellingen en wedstrijden bijwonen. Zoals elk jaar zullen de leerlingen kennis maken met de helden uit de laatste oorlog, „helden van de socia listische arbeid", Stalinprijswinnaars, bekende geleerden, schrijvers, to neelspelers, en „Stachanof-arbeiders", aldus het blad. Spoorwegongeluk in Frankrijk Bij een spoorwegongeluk in de buurt van Pau, in het Zuiden van Frankrijk, zijn ongeveer veertig mensen gewond. De enige die zich in levensgevaar bevindt is de machi nist van de locomotief. Het ongeluk gebeurde gisteren in de vroege ochtend, toen het nog don ker was. In de nacht had een aard verschuiving de lijn beschadigd, maar niemand had daarvan iets be merkt. Het heeft weinig gescheeld of het ongeluk was een ramp geworden. Naast de spoorbaan bevindt zich een diepe afgrond. Dat de ontspoorde trein daarin niet terecht is gekomen, is alleen maar te danken aan het feit dat het muurtje, dat baan en af grond scheidt, zo hecht was. &Jty,ing. CteAcenó", £nge£ands nieuwe (t-ammenwe>cp&c Slof tot praten HHHHi De eerste voor publicatie vrijgegeven foto van de Handley Page H.P. 80, Engelands nieuwste en krach tigste operationele bommenwerper, 's werelds eerste met vier straalmotoren uitgeruste vliegtuig met half cirkelvormige vleugels, dat met succes zijn eerste proefvlucht heeft gemaakt. De H.P. 80 vliegt sneller, verder en hoger met een grotere bommenlast dan enige anderebommenwerper en kan in de atomischc eeuw op elk punt ter wereld zijn vernietigingswerk verrichten. De teruggebogen halvemaanvormige vleugels combineren de aërodynamische en operationele hoedanigheden van de rechte teruggebogen scherpe delta-vleugels maar niet de nadelen ervan. Een hoog teruggebogen staartstuk bevindt zich op een enkele vin, welke eveneens scherp naar achteren wijkt. De twee landingsgestellen hebbeneik vier wielen met dubbele banden. De vier in de vleugel gebouwde sapphire straalmotoren geven de H.P. 80 meer kracht dan 25 moderne express locomotieven of 10 zware bommenwerpers uit de Tweede Wereldoorlog. De nieuwe bommenwerper werd gebouwd voor de Royal Air Force, terwijl hij nog steeds op de geheime lijst stond. Het Britse kabinet komt vandaag ip speciale zitting bijeen voor de laatste beraadslagingen met Winston Church ill, alvorens deze Woensdagmorgen aan boord stapt van de „Queen Mary" voor zijn reis naar de Nieuwe Wereld, waar hij Amerika's aanstaande pre sident, generaal Eisenhower, zal ont moeten. Het uiteindelijk doel van de trip is weliswaar Jamaica, waar de Britse premier vacantie zal houden, maar hij zal toch eerst verschillende dagen in de V.S. vertoeven, waar hij op 5 Jan. wordt verwacht. Ook een bezoek aan president Truman in Washington staat op het programma. Voor Churchill's besprekingen met Eisenhower is geen agenda opgesteld maar men gelooft, dat de voornaam ste kwesties betrekking zullen heb ben op: 1. Korea; 2. De betrekkingen tussen Oost en West; 3. De Atoom- De strategie in het Verre Het K.N.P. verneemt voorts van o, '"pr j,Amc<, loraanstaande katholieken uit de A110HidS KOHIoI. Ill India herdacht vooraanstaande katholieken uit de bischopssteden Ljubljana en Zagreb, dat de geheime politie waarschijnlijk reeds binnen afzienbare tijd een serie vervalste documenten zal publiceren, die de schuld van de H. Stoel zullen moeten bewijzen, voor het verbre ken der diplomatieke betrekkingen tussen Belgrado en het Vaticaan. De geheime politie heeft in de pas torie van Krasic,.waar mgr. Stepinac thans verblijf houdt, een inval ge daan en alle mogelijke papieren en acten in beslag genomen. Ook het aartsbischoppelijk paleis van Zagreb en het aartsbisschoppelijke groot-se minarie zijn opnieuw intensief door zocht op eventueel bezwarend be wijsmateriaal. DE VALERA NAAR IERLAND TERUGGEKEERD. De Ierse minister-president dr. Eamon de Valera is gistermiddag om half vijf met zijn zoon, zijn particu liere secretaresse en zijn secretaris met een lijntoestel van de Aerlingus naar zijn land teruggekeerd. Op 19 Augustus jl arriveerde dr de Valera in ons land om in het ooglij- dersgasthuis te Utrecht door prof. dr H. J. M. Weve voor een oogaandoe ning te worden behandeld. De plechtigheden ter gelegenheid van de negentienhonderdste jaardag van de aankomst van de H. Apostel Thomas in Indië hebben Maandag een aanvang genomen met de offi ciële ontvangst van de Pauselijke le gaat kardinaal Gilroy, aartsbisschop van Sidney, te Ernakoelan in Zuid- Indië. Kardinaal Gilroy opende daar het driedaagse Eucharistische Congres Volgens de overlevering is de H. Apostel Thomas naar India gekomen, toen na het sterven van Christus de twaalf Apostelen zich verspreidden. Naar men aanneemt stierf de Apos tel in het jaar 68 de marteldood te Mylapoer in de omgeving van Ma dras. Zijn stoffelijk overschot zou door een Syrische koopman naar Edessa zijn gebracht en het werd later in Italië begraven. De plechtigheden worden niet en kel ter ere van St. Thomas gehouden, maar ook voor de vierhonderdste jaardag van de dood van St. Fran- ciscus Xaverius, die het christelijk geloof in Indië opnieuw tot leven bracht en verspreidde. De voornaamste plechtigheden ter ere van St. Franciscus Xaverius von den reeds eerder te Goa plaats. Oosten, Z.O.-Azië en het Midden Oosten; 5. De functionnering van het nieuwe NATO-commando in de Midd. Zee onder de Britse admiraal Mount- batten; 6. De voortgang bij de op bouw van de NATO; 7. Economische en financiële aangelegenheden, voor zover deze betrekking hebben kwesties van politieke en defensieve aard. De stilte is gevallen over Gerhart Eisler, het hoofd van het Oostduitse ministerie van Voorlichting en eens de „Amerikaanse communist no. 1". Dat laatste was hij, vóór hij drie jaar geleden achter het „ijzeren gordijn" vluchtte. Hij is nu zijn baan kwijt (het mi nisterie is in zijn geheel opgeheven) en verder wordt er niets meer over hem gezegd geen gunstig teken in een Sovjet-satellietstaat als Oost- Duitsland en zeker niet, in dit geval, nu het officiële Russische blad, de „Tagliche Runschau", nog maar kort geleden scherpe critiek op hem heeft uitgeoefend. Officieel wordt de opheffing van het ministerie op 1 Januari uitgelegd als een deel van de „reorganisatie van de regering". Het heeft „zijn werk Otto Grothewohl, die Eisler bij zijn aankomst uit Amerika indertijd met een kus op beide wangen be groette, zal de taken van het ministe rie onderbrengen bij zijn eigen pers bureau. Volgens Oostduitse kringen zal Eisler's assistent, Albert Norden, het eigenlijke hoofd van dit bureau worden. Algemeen neemt men aan, dat Eisler's ministerie de „zondebok" is geworden van het falen van de ge hele Oostduitse regering bij de voed- elvoorziening en het bereiken van de economische doelen, die men zich heeft gesteld. Dit is des te waar schijnlijker, daar Eisler zowel bij de Russen-, als bij vice-premier Walter Ulbricht (de „sterke man" in Oost- Duitsland) weinig in de gunst stond. Eenmaal werd hij zelfs gedwongen te „bekennen", dat hij verraad aan Stalin had gepleegd, door diens Duit se politiek in 1927 en 1928 te becriti- seren. Het stond toen voor velen reeds vast, dat hij eenmaal zou vallen. diain ffiatnêatd met zijn uiftftetiiaat in Siavftadaó In Duitsland weer op vrije voeten gesteld ^npgp5rLd~Ss-0eTs1e stelligen. Men is er echter van over liet mysterie van de zeven ontsnapte politieke delinquenten, die op Tweede - Kerstdag uit de strafgevangenis te Breda, waar zij een levenslange ge vangenisstraf moesten ondergaan, ontsnapt zijn, is opgelost, maar een nieuwe puzzel is ervoor in de plaats gekomen. Gisteren is bekend geworden, dat de misdadigers de Duitse grens hebben overschreden. Bij Wyler zijn de 7 mannen gearresteerd en overgebracht naar Kleef, waar zij na een korte rechtzitting wederom op vrije voeten zijn gesteld. Grondige voorbereiding Het gehele geval getuigt van gron dige voorbereiding en tevens van in tensieve hulp, die de misdadigers van buiten hebben moeten ontvan gen. De mannen zijn na hun ontsnap ping in auto's vertrokken en hebben via Nijmegen en Beek het enige ja ren geleden door Nederland gean nexeerde gebied bereikt. Hier hebben zij de grens op een afgelegen plaats Dr. Alain Bombard uit Monaco, die met een rubbervlot de Atlantische Oceaan is overgestoken om aan te tonen, dat schipbreukelingen kunnen leven van de opbrengst van de zee, is na een tocht van 2700 mijl te Barbados aangekomen. Links: het rubbervlot, waarmede de tocht werd ondernomen; rechts: de avontuurlijke dr. Bom bard, kort na zijn aankomst te Barbados. Vijfmaal meer vliegtuigen dan Amerika Rusland heeft sinds 1947 vijf maal zoveel vliegtuigen gebouwd als de Ver. Staten. In 1948 bouwden de Russen zelfs twaalf maal meer vlieg tuigen dan de Amerikanen Dit heeft de staf-chef van de Amerikaanse luchtmacht, generaal Hoyt S. Van- denberg bekend gemaakt in een ar tikel in „Planes", het blad van de Amerikaanse vliegtuigindustrie. Hij acht het echter „prijzenswaar dig", dat in Amerika sinds het uit breken van e oorlog in Korea on geveer 15.000 militaire vliegtuigen van uiteenlopend type zijn vervaar digd, „maar zelfs thans evenaren de Russen onze productie of overtreffen die wellicht", zo voegt hij hieraan toe. Een merkwaardige vis In de buurt van Madagascar is een merkwaardige vis gevangen, een z.g. Latimeria Chalumnae. De Zuid-Afri kaanse professor J. B. L. Smith is met een van de Zuid-Afrikaanse re gering geleend vliegtuig naar een eilandje op 300 km ten Westen van Madagascar gevlogen, om de daar gevangen zonderlinge vis te bestude ren. Hij seinde op de terugweg uit de Dakota, dat hij opgetogen was: de vis was inderdaad een echte La timeria Chalumnae. „Ditkan de grootste wetenschap pelijke ontdekking van deze eeuw worden" zeide hij. Veertien jaar heb ben de geleerden op zo'n vondst ge wacht. Veertien jaar geleden nl. is voor het eerst zo'n exemplaar gevan gen, dat echter vóór het weten schappelijk onderzoek reeds door de vissers was schoongemaakt. Al die jaren heeft men gewacht op het van gen van een tweede exemplaar. Vóór de vangst van veertien jaar geleden meende men, dat de bewuste soort millioenen jaren geleden was uitgestorven. Het vinden van een Latimeria Chalumnae in zee werd vergeleken met het vinden van een Dinosaurus op het land. Het was de vraag, of het gevonden exemplaar in goede conditie naar het laboratorium kon worden ge- overschreden. Toen zij door de Duitse douane aangehouden werden, berie pen zij zich op het Duitse asylrecht en na het betalen van een boete in marken wegens het illegaal over schrijden van de grens, konden zij hun weg vervolgen. De politie te Kleef heeft medege deeld, dat de Duitse justitie momen teel de verblijfplaats van de zeven misdadigers niet kent en men ver moedt, dat de mannen gezamenlijk of afzonderlijk, bij te voren verstrekte adressen zijn ondergedoken. Het feit van de auto's en het in be zit hebben van Duitse Valuta wijst op een grote medewerking van bui ten de gevangenis. Voorts toont de gehele gang van zaken aan, dat het ontsnappingsplan van te voren rijpe lijk overwogen is. De Nederlandse justitie, die be kend maakte, dat er met Duitsland geen uitleveringsovereenkomsten zijn gemaakt, heeft informeel te Bonn Tegen 1955 zal de afstand Japan Engeland slechts één dag vliegen vereen met reusachtige Britse straal- toeslellen, die dan de Noordelijke route via de Noordpool en Canada zullen volgen. Aldus voorspelde vandaag sir Miles Thomas, president van de Britse luchtvaartmaatschappij BOAC, bij de ondertekening van een luchtvaart overeenkomst tussen Engeland en Ja pan, die twee wereldlijncn in het le ven zal roepen. De Noordelijke route zal via de Noordpool en Canada gaan en gevlo gen worden met de nieuwe „Brittan- nia" die thans met super-prioriteit vervaardigd wordt, 100 passagiers zal kunnen vervoeren, een actieradius van meer dan 8000 km zal hebben en een gemiddelde snelheid van 600 km. per uur. De Zuidelijke route zal gaan via Londen, New York, Chicago, San Francisco, Honoloeloe, Nieuw-Zec- land, Australië, Singapore, Karatsji en Caïro. tuigd, dat een uitlevering zeer moei lijk verkregen zal kunnen worden. Omtrent de medewerking, die de mannen ontvangen moeten hebben, tast men nog volledig in het duister. De beloning van 1000,die op het hoofd van de misdadigers was ge steld, is thans ook ter beschikking king gesteld van degene, die inlich tingen omtrent de hulpverlening zal weten te versohaffen. Men is naarstig aan het speuren waar de auto's gebleven zijn, die de misdadigers naar de grens gebracht hebben. Alhoewel men natuurlijk re kening houdt met de mogelijkheid, dat de bestuurders van de auto's te ruggereden zijn, nadat zij de SS-ers naar de grens gebracht hadden, ver baast men er zich over, dat er in de wijde omtrek van de plaats, waar de grensoverschrijding geschied moet zijn, geen enkel spoor van een voer tuig te vinden is. De taxi-stichting AVERO (Amster damse Verenigde eigenrijdersonder- nemingen) heeft aan B. en \V. van Amsterdam het voorstel gedaan in de Oudejaarsnacht het z.g. nachttarief voor de taxi's te laten vervallen, om dat gebleken is, dat juist in deze nacht de meeste ritten van het gehele jaar worden gemaakt. Dit voorstel is door B. en W. af gewezen. De stichting had haar voorstel ook aan de andere ondernemers voorge legd, die zich er tegen hebben ver klaard en aan de twee werknemers organisaties, die er hun instemming mee hadden betuigd. De stichting AVERO, die het nachttarief volledig wil afschaffen, wilde, zo verklaarde zij, met haar voorstel, een bijdrage leveren tot het in andere banen leiden van het Amsterdamse taxibedrijf. Zij meende, dat juist de Oudejaarsnacht een ge schikte gelegenheid bood om reclame te maken voor het gebruiken van een taxi en dat zó een poging kon worden gedaan de klantenkring uit te brei den. Zij is van oordeel, dat het inder tijd ingestelde nachttarief als com pensatie van de z.g. „lege kilome ters", een belemmering is voor het gebruik van een taxi in de nachturen. Als dit tarief verdwijnt, zou door het groter aantal ritten de opbrengst worden gecompenseerd. Bewoners geëvacueerd Een grote daling van Ce tempera tuur en hevige sneeuwval hebben een enorme aardverschuiving veroorzaakt welke het bestaan van het kleine Ita liaanse dorpje Casella bedreigt. Slechts één persoon bevindt zich nog in het dorpje, Het is een ambte naar van Publieke Werken, Bastai, o- die de situatie in het oog houdt. Hij bracht^ Alle_ voorradige formaline I verwacht, dat Cassella binnen drie of u~' vier maanden, wanneer de dooi in- van het Comore-eilandje onge veer 4,5 liter werd gebruikt om het dier te conserveren en prof. Smith had zelf ook nog een flinke hoeveelheid meegenomen. Een afbeelding van de veertien jaar geleden gevangen prae-histori- sche vis hebben wij enige weken ge leden gepubliceerd bij ons artikel over de geheimen der diepzee. valt, van de aardbodem verdwenen zal zijn. Vorige week evacueerden de 35 in woners met hun vee, toen de aard- massa's bijna een kilometer breed en 3O0 meter lang, sneller in de richting van het dorp begon te schuiven. De veertien huizen waren gisteren verlaten, evenals de schuren, waaruit het hooi is weggehaald. Een onheil spellende stilte hing over het gebied, waar de sneeuw ruim een halve me ter hoog ligt. Zaterdag bewoog de verschuiving zich met een snelheid van dertig cm. per uur in de richt'ng van het dorp. Gisteren, aldus Bastai, heeft de aardverschuiving stilgestaan. Het kan wel drie of vier maanden duren, maar zij zal haar weg voortzetten. Casella ligt op een onherbergzame helling van een der bergen in de centrale Apenijnen, 750 m. boven de zeespiegel. Jiamettje Niemand is zo rijk, dat hij nooit iets schuldig moet blijven.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1