RIJNSTREEK St* Bonifaciusparochie te Alphen verwelkomde een neomyst Wordt er in Australië ook aan huis bezorgd? PAROCHIE VAN LEIMUIDEN HEEFT EEN EIGEN GEBOUW MAANDAG 29 DECEMBER 1952 DE LLIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Opnieuw mocht Alplien's St. Boni faciusparochie getuige zijn van het opdragen van dc Eerste Plechtige H. Mis door een van haar priesterzo nen. Dit keer was het Dom Augusti- nns li. van Berkum O.S.B., wiens vader z-g. een goede bekendheid ge noot als onderwijzer van de paro chiale school op de Paradijslaan en als armmeestcr en voorts als mede werker van het vroegere katholiek weekblad ter plaatse „De Rijngids". Dom Augustinus werd Zaterdag avond op de gebruikelijke wijze fees tel Uk verwelkomd in de paro chiekerk met een hartelyk wel komstlied. Onderwyl schreed de neo myst, voorafgegaan door bruidjes, leden van de Scyola Cantorum, de de ken, de overige geesteUjkheid, en vergezeld door zyn moeder en fami lieleden, en gevolgd door leden van het comité van ontvangst, naar het priesterkoor. Op de treeden van het altaar gaf hy de vele parochianen, die hem verwel komden, de priesterlijke zegen, waar na een kort Plechtig Lof tot slot door hem werd gecelebreerd met as sistentie van kapelaan L. M. G. Bie- mans, als diaken, en pater Anasta- sius Rozestraten O.F.M., als subdia ken. Welpen met brandende kaar sen in de hand, vormden de cre-haag. Eerste Plechtige H. Mis. Zondagmorgen droeg de neomyst zyn eerste Plechtige H. Mis om 8.45 uur op in de parochiekerk, waarbij de deken fungeerde als presbyter- assistens, de oud-parochiekapelaan E. G. Duym als diaken en kapelaan F. C. Verheul als sub-diaken. De scholc cantorum zong .o.l.v. Dom Andreas Winnlnghoff O.S.B. de Gregoriaanse gezangen, de vaste ge zangen werden beurtelings door schola en de gelovigen gezongen, ter wijl na de H. Mis het parochiaal zangkoor o.l.v. de directeur, de heer S. v. Leeuwen, met orgelbegeleiding van de heer J. M. v. Leeuwen Szn., de meerstemmige Priestercantate van F v. d. Bilt pr., getoonzet door H. Strategier, uitvoerde. De feestpredikatie werd gehouden door kap. Duyr.i. Vreugde en ont roering zijn de gevoelens, die de fa milie en parochianen vervullen bij de terugkeer van een parochie-zoon, bekleed met de priesterlijke waar digheid. Als Gods-afgezant komt hy om het werk van de verlossing van Christus onder ons voort te zetten. Spr. schetste in dit verband de taak van de priester onder de mensen. Hij bracht voorts in herinnering het werken van wUlen de vader van de neomyst voor het heil van de jeugd en vroeg tot slot aller gebed voor de jonge priester. Receptie. Om 1 uur werd in de Sint-Joseph- zaal een officiële receptie gehou den, waarbij de deken het woord voerde, mede namens de parochie. Hy wees er op, da* er niet alleen in de familie van de neomyst, doch ook in de parochie, waaruit hij is voortge komen, vreugde heerst. Als kleine jongen heeft de neomyst hier ge speeld, geleerd en als misdienaar aan het altaar geknield tot nu de grote vlam van de goddelijke liefde in hem is ontbrand en hem heeft gevoerd tot de priesterlyke waardigheid. Ook de deken herinnerde aan het vele goede van wijlen de vader van de neomyst, die hier vele jaren de jeugd heeft opgeleid voor Kerk en maatschappij. De deken wenste de neomyst Gods zegen by zyn verdere studies en een ryk priesterleven toe. Als kleine feestgave van de paro chie overhandigde de deken een en veloppe met inhoud, waaraan de neomyst, zoals hU zelf het zeide, in overleg met vader Abt een waardige bestemming zal geven. De heer H. S. v. d. Putte sprak voorts als dc „oude bovenmeester" van de neomyst. Spr. koesterde steeds grote bewondering voor de grote zorg, waarmede zijl vader z.g. zijn groot gezin steeds heeft omringd en voor dezelfde yver en zorg, waar mede mevr. de weduwe op dezelfde voet doorgaat. Hij feliciteerde de jonge priester, die als stille ijverige jongen door hc. leven ging doch met de nodige voortvarendheid naar zyn doel is gegaan. Dankwoord. In zyn kort weloverwogen dank woord zeide de neomyst zeer ver rast te zijn door de grootse ont vangst. Hij dank'.e voor het vele werk, dat vooral ran de nodige voor bereidingen, voor hem is verricht, gedreven door de eerbied voor de priester In het algeneen en nu /oor hem in het bijzonder. Hij verklaarde in het kort het werk van de Bene dictijnen en zeide dat hiervan het voornaamste er belangrijkste is het plechtig koorgebed, dat de Benedic- tynen, mede namens heel de wereld aan God aanbieden als hulde die Hem toekomt. De neomyst dankte tot slot heel de parochie met de be lofte zyn vurig gebed te zullen stor ten als bydrage op aller weg naar het heil. Deze officiële receptie werd inge leid door het R.K. Gem. Zangkoor, at o.l.v. de heer Chr. A. v. d. Mark, iet pianobegeleiding van de heer J v. Leeuwen Szn.. had uitgevoerd meerstemmige Cantate voor een ^terfeest van Jan Nieland, met .ton en tenor solo. Van de hierna geboden gelegen heid maakten vele vrienden, kennis sen cn parochianen een dankbaar ge bruik om de nieuwe priester en zyn familie met een handdruk geluk te wensen. De kerkelijke viering werd om 3.80 uur besloten net een kort Plechtig Lof, tijdens hetwelk de neomyst vanaf de kansel een dankwoord tot allen richtte. ONTVLUCHT MEISJE GEPAKT Hedenmorgen is in de woning van C. v. L. aangetroffen een 15-jarig meisje, dat ontsnapt was uit een observatie-inrichting te Hollandse Rading, waar zy op rechterlyk bevel v/as ondergebracht. Het meisjs is teruggebracht naar de inrichting en C. v. L. is gearresteerd en zal voor de officier van Justitie geleid worden wegens het verborgen houden van 'n minderjarige. BOSKOOP Twee gouden zangers gehuldigd Zondag vierden de leden van het parochieel zangkoor, de heren A. Brand Pzn. en Joh. van Vliet Sr. hun gouden jubileum als zanger. 's Morgens om 9 uur werd een Plechtige H. Mis opgedragen te hun ner intentie. Na het zingen van het Veni Creator van Vranken werd voor de vaste gezangen, de vierstemmige Missa „St. Franciscus Xaverius" van Fr. Witt door het overigens volle dige zangkoor uitgevoerd. Na de H. Mis werd ter ere van de jubilaris sen een feestlied gezongen. Dat ook buiten de leden van het zangkoor belangstelling voor de feestelingen bestond, bleek overdui delijk uit het grote aantal parochia nen, dat deze Plechtige H. Mis by- woonde. Voor de jubilarissen en hun familie en de leden van het zang koor volgde hierna een feestelijk ontbyt in het R.K. Verenigingsge bouw. Een Plechtig Lof vormde de sluiting van de kerkelyke viering^ 's Avonds was een huldigingsavond georganiseerd in het Verenigingsge bouw, waar behalve de gouden zan gers, hun familie, de leden van het zangkoor met hun echtgenoten, aan wezig waren, pastoor Lauwrier en pastoor OuwendUk, die hiervoor uit Vlissingen was overgekomen, de ka pelaans Wesseling en Vijgen. Tevens waren afgevaardigden van de Ko renbonden „Rijnstreek" en „Deke naat Gouda" aanwezig en het Kerk bestuur. Na een kort welkomstwoord ge sproken door de directeur van het zangkoor, werd door alle aanwezigen een welkomstlied gezongen, waarvan de eerste letter van elke regel de zin vormde Brand en J. van Vliet in 't goud". Hierna was het woord aan de pas toor, die een woord van dank sprak tot de jubilarissen voor hetgeen zij hebben opgeofferd om Gods Ere dienst met hun zang op te luisteren. Dg voorzitter van de Korenbond Dekenaat Gouda, pastoor v. d. Hoe ven, was tot zyn spijt verhinderd, waarom hy schriftelijk zijn geluk wens liet overbrengen. Ook de Ned. St. Gregorius Vereniging gaf een blijk van waardering door aan de jubilarissen het ere-diploma der ver. te doen uitreiken. In het slotwoord wilde pastoor Lauwrier nog mede delen, dat dit nog niet het slot van dc huldiging zou zyn, doch dat er nog iets zou volgen, wat reeds is toegezegd doch nog niet aanwezig was. Hy hoopte daarvoor op een an dere avond de gelegenheid te kry- gen. Vervolgens bracht het zangkoor het Haec dies van Vranken en het feestlied, met een solo van de heer Alw. Stolker, ten gehore, waarna gelegenheid werd gegeven voor een felicitatie. Hierbij werd nog het woord gevoerd door de heer Quint, namens de Korenbond Dekenaat Gouda, en pastoor Ouwendyk. dat ook de heer Wesseling van de Korenbond Rynstreek nog zyn ge lukwens had uitgesproken werden de jubilarissen door alle aanwezigen persoonlijk de hand gedrukt. De heer Joh. Nieuwesteeg, ere-lid van het zangkoor bood nog een gelukwens op rijm aan, waarin de vrolijke noot niet ontbrak. De heer Brand ten slotte dankte allen voor deze onver getelijke dag en bood pastoor Lauw rier een geschenk onder couvert voor de Kleuterschool aan. NIEUWKOOP Uitvoering welpen en verkenners ners Hopman Boekhorst sprak zyn voldoening uit over de goed gevulde zaal, waarvoor, de welpen en verken ners op Tweede Kerstdag hun uit voering gaven. Na een korte inleiding door akela Woerde, speelden de welpen een zeer eenvoudig, doch treffend kerstspel letje waarbij het Kerstge<beuren werd verplaatst naar deze tijd, terwijl de welpen herders waren, die als goede welpen het goede spoor zochten en het Kindje vonden. Toen alle welpen een geschenk hadden aangeboden, bad de akela voor de welpen, dat ze goed en braaf zouden blijven. Dit stukje was geschreven door akela Woerde en naar onze smaak is zy wel geslaagd, er een goede gedachte in te leggen. De verkenners zorgden voor de hoofdschotel van deze uitvoering, welke tevens was bedoeld als ouder avond. Opgevoerd werd het verken- nersspel „Dc Bende van de Zwarte Fyl" van A. v. d. Lugt. Het spel hield in, een felle aanklacht tegen de beeldrommannetjes. De ouders leer den uit het stuk, hoe groot hun ver plichting is, om toe te zien, dat hun kinderen goede lectuur lezen. Het spel was spannend, waartoe ook de twee zwervers in niet geringe mate hebben by gedragen. Een woord van lof zy hier op zyn plaats voor de heer A. Guns, die het spel leidde. Piet van der Voorn ver zorgde de grime op uitstekende wijze. Het programma werd enkele ma len onderbroken door het optreden van „The Cupido's" uit Aarlander- en, die, als gewoonlijk, de harten van het publiek wisten te veroveren. Hans van Haastrecht onthaalde de zaal o.m. op verschillende Ameri kaanse en Engelse songs en Jan Ver geer met „High Noon" oogstte ook groot succes. De zangeressen kwa men o.m. met „Zuidenwind" goed voor de dag. NIEUWVEEN Biljarten De 9e ronde van het tournooi om het persoonlek kam- pioensohap gaf de volgende uitslagen: A. J. van Trigt wint van J. v. d. Berg; A. J. van Trigt wint van W. Soms wel, soms niet (Van onze correspondent in Australië). „Als ik in Australië ben, kóm.' de melkboer dan by me aan huis?" vraagt me een door de Hollandse ser vice verwend mevrouwtje. „Moet de slager in Australië aan huis bezorgen? wil een vakman met emigratie-plannen weten, omdat hij die informatie in mijn artikelen over het zakenleven hier miste. Dat zal ik U allemaal vertellen en óók, hoe ge Uw krant „thuis bezorgd" krygt. Onder de talryke vragen welke op voorlichtings-avonden ten behoeve van adspirant-emigranten in Neder land worden gesteld, heb ik vaak die omtrent de melkboer gehoord. Voor veel vrouwen schijnt dat een belangryke aangelegenheid te zijn! De voorlichtende ambtenaar hield zich in zyn antwoord meestal erg op de vlakte, hy zei geen „ja" en geen „neen". Hetgeen wel het verstandigste was. Want, met zekerheid beloven dat de melkboer hier iedere dag Uw pirtt, quarter of welke hoeveelheid melk dan ook thuis bezorgt, zou ook ik niet kunnen. Het hangt er gróten- deels van af waar ge woont En ook van de activiteit van Uw leverancier. Hierbij heb ik hier eens de „rim boe-bewoners" op het oog; die hebben trouwens meestal hun eigen koetje. Ge moet echter eerst die soms heel lange voortuinen bij de meeste wo ningen in Australië hebben gezien, of de hoogten óp of tégen de bergen, waar men huizen bouwt, teneinde iets te kunnen begrijpen van de pro blemen welke zich bij dat „aan huis" bezorgen kunnen voor doen. De slager, bakker of melkboer mag dan wel ree-achtige eigenschappen bezitten om sommige steilten te be klimmen! Betere service! Voorts, naarmate de tyden veran deren, veranderen ook de mensen. Dus óók de leveranciers. Op de ruit van een slagerswinkel in een flinke plaats stond sinds jaar en dag vermeld.' „We deliver" (Wij bezorgen thuis) hetgeen een onwaar heid was. Maar dat kon- de slager niet helpen, want hij kon geen per soneel krijgen. Nu is er weer wat „ruimte" in personeel en de slager komt zijn aankondiging na. Nog niet zo heel lang geleden had ge, indien ge wat „buitenaf" woonde, soms hele afstanden met Uw melk kannetje te lopen, teneinde by een goede buur in het bezit van een koe, wat melk te bemachtigen. Thans verschynt de melkman met Lenting; J. v. d. Berg wint van W. Lenting; W. Lenting wint van J. v. Eyk en H. Leliveld wint van P. Len ting. De stand na de 9e ronde luidt: 1. H. Leliveld, 9 gesp., 13 pnt. 2. L. Kesting, 6—10. 3. N N., 7—10. 4. A. J. van Trigt, 8—8, 5. A. Straathof, 7—7. 6. J. v. d. Berg, 7—7. 7. J. Pie- tersen, 5—6. 8. G. J. v. d. Berg, 6—6. J. van Eijk, 8—6. tt). J. Bader, 9—6. 11. P. Lenting, 4—4. 12. W. Lenting, 64. 13. T. Oosterman, 43. 14. A. J. van Dam, 52. /"\NGF.VEER 15 JAAR geleden werden in Leimuiden en Rynzaterwoude de eerste plannen besproken om de voormalige jongensschool te ver- Louwen tot een Parochiehuis. Met vele moeilijkheden heeft men sindsdien te kampen gehad, maar overtuigd, dat een parochiehuis in deze parochie geen overbodige weelde is, kwam steeds weer het plan ter sprake en zo werd het vorig jaar besloten tot de verbouw volgens het ontwerp van archi tect De Groot. Het was toen nog de huisvesting, die de uitvoering heeft vertraagd, maar 2de Kerstdag is door de officiële opening van het parochie huis een belangrijke dag geworden voor de parochie. de heer de Groot en de aannemers dc gebr. Strijk. Na dank te hebben gebracht aan God werden dank woorden gesproken tot pastoor Speet, het Kerkbestuur, kapelaan Bakkum, de stichter van het Parochiehuis fonds, de architect en de aannemers en aan allen, die hebben meegewerkt aan de voorbereiding en uitvoering van het Parochiehuis. Onze parochie is een gebouw ryker geworden, al dus de kapelaan, waarmee in grote mate het parochiële en sociale leven gediend wordt. Deken L, Nieuwenhuizen verricht te daarna de inzegening en smeekte Gods Zegen af over het gebouw en allen, die er gebruik van zullen ma ken, alsmede over het werk dat in Na 15 jaar werd plan uitgevoerd Des avonds half acht kwamen een groot aantal genodigden, die bU het betreden van het gebouw constateer den, dat het geheel goed verzorgd is. Niet luxueus, maar degelyk en net jes. De grote zaal met de parket vloer kan door schuifdeuren veran derd worden in 2 lokalen. Aan beide zUden van het toneel is een kleed kamer, en aan de Westzyde van de zaal is een hal, waarin een royale kast geplaatst is voor de Parochie bibliotheek. Bovendien is hier een garderobe ingericht. Aan de Noord zijde is een woonhuis voor de con- het gebouw zal worden verricht. Na cierge en een lokaal voor bergruim te. In de zaal zyn 190 stoelen ge plaatst, die over enige tyd nog wor den aangevuld met 20 stuks. De opening. De heer V. A. Langeslag, aan wie de leiding van deze avond was op gedragen, gaf direct het woord aan kapelaan C. Zondag. Spr. noemde het een mooie en eervolle taak, die hy op zich had moeten nemen, hoewel allen zo graag de officiële opening hadden meegemaakt door hem die het initiatief nam tot de bouw van het Parochiehuis. Helaas vertoeft de parochieherder, pastoor Speet, nog wel enkele weken in het ziekenhuis. Kapelaan Zondag richtte hierna een woord van welkom tot de aanwezi gen, waaronder deken Nieuwenhui zen, kapelaan Biemans, districts aalmoezenier der N.K.J.B kapelaan Bakkum, de paters Cleophas, Carolus Borr. en Liberatus, dokter Brink horst. overste en zusters van het St. Jozefklooster, weth. Tasseron. de heer en mevr. de Ren, de architect, deze plechtigheid hield de Deken een korte toespraak en schetste de grote eenvoud en de priesterlyke be zieling waarmee de pastoor berustte in de afwezigheid by deze belangry ke gebeurtenis van het parochiele ven. Hij noemde dit huls een ver lengstuk van kerk, school en gezin. Verschillende sprekers. De secretaris van het Kerkbestuur, de heer C. A. Buykx, sprak als oud jeugdleider. Hoe vaak was er naar een behoorlyke gelegenheid voor het jeugdwerk verlangd. Spr. richtte een hartelyke felicitatie tot de ouders en de jeugd. De heer C. Langeslag las hierna een schrijven voor van pastoor Speet, dat inhield dankbaarheid aan het Kerkbestuur en kapelaan Zon dag, die alles in overleg met hem zo goed geleld hebben. Aangezien burgemeester Bakhui zen verhinderd was sprak de heer Tasseron namens het gemeentebe stuur. De weth: wees op het belang van de zorg voör de jeugd. Zyn op- reahte wens was, dat dit parochie huis een kern mag worden, waarin het geestelyk leven versterkt wordt. Als oud kapelaan der parochie sprak kapelaan Bakkum de wens uit, dat dit mooie werkstuk haar nut en zegen zal mogen blyven afwerpen. Na deze rij van sprekers werd door de pl. verenigingen een openingspro gramma aangeboden, wat goed in de smaak viel by de aanwezigen. De K. A.B.-toneelclub voerde heel verdien- stelyk de een-acter „Jan§en krygt inwoning" op. Gloria Deo o.l.v. de Chr. v. d. Mark, voerde uit „Ode aan het Parochiehuis". Voor de pauze maakte de program maleider bekend, dat het parochie huiscomité bestaat uit de heren H. W. v. d. Hoorn, N. J. de Koning en C. A. Langeslag. De heer N. J. de Koning behandelt de verhuur van het gebouw. Voorlopig zijn de avon den van Maandag tot Donderdag reeds bezet. Het tweede gedeelte van het pro gramma werd ingezet door de jon- gensjeugd met een voordracht met betrekking tot het parochiehuis. De dames van Gloria Deo voerden hier na enige werken uit. Ook de meisjes van 12 tot 17 jaar, die in 'n nieuwe vorm van jeugdwerk zyn onderge bracht, kwamen op de planken. Haar humoristisch zangnummertje viel goed in de smaak. Het laatste deel van het program ma werd verzorgd door de toneel vereniging St. Genesius met de plucht „Johan als Rentenier". Het laatste woord was deze avond aan de heer Langeslag, die allen dankte voor opkomst en medewer king. RITNSATERWOUDE IN HET WATER GEVALLEN Mevr. M Bergshoeffv. Wieringen had op avond van de le Kerstdag de Kerkdienst van de Rem. Gerefor meerde kerk te Oude Wetering bij gewoond. Per rywiel zou zy zich hierna huiswaarts begeven, maar dit verliep niet volgens plan. Toen zy bU de overzet van v. Sta veren in de boot wilde stappen, bleef zU met haar mantel ergens aan ha ken met het gevolg, dat zy geheel onder water in de Wetering ver dween. Gelukkig had men haar weer spoe dig in de boot. De predikant, die dc dienst geleid had, hoorde van het ongeval en was direct met zijn auto aanwezig om de dame naar huis te brengen. 1 zijn auto voor Uw deur en levert wat en hoevéél ge wenst. Want het ging in de zaken iets minder goed.... Weliswaar komt de man niet op alle plaatsen iedere dag, doch vanwege de ijskast die in geen Australische woning kan ontbreken, geeft dat niet zulke grote bezwaren. Dit alles betreft dan het zakelijk leven in en rond kleinere plaatsen en buitenwijken. In de grote steden -iet ge de melk man iedere dag aan Uw woning ver schijnen. De brood-zóne. Als gevolg van het zeer nijpend tekort aan „bread-carters" (brood bezorgers) hadden de Australische bakkers enige jarer. geleden een „brood-zóne" ingesteld. Dat wil zeg gen, iedere bakker in een plaats werd een bepaalde wijk of rayon toegewe zen, die hij niet slechts „mocht", doch volgens gerechtelykt: uitspraak „moest" bedienen. Het is evenwel zó erg geweest, dat een bakker zich op „overmacht" be riep toen hy aan zUn verplichtingen niet kon voldoen wegens gebrek aan personeel. En de rechtbank stelde de bakker in het gelijk. Dit is op het ogenblik „verleden- tijd", doch het kan wel weer „toeko mende tijd" worden, reden waarom de bakkers hun „zóne" nog maar handhaven. Er is mij het geval bekend iemand, die in zijn brood een muis tegen kwam. Een „gebakken" en mo gelijk „doorbakken" muis dan. De toorn van die klant schijnt me niet geheel onbillijk te zijn ontsto ken: niettemin, zóne is zóne en de bakker bleef rustig zyn brood mét of zónder „verrassingen" afleveren. De klant in kwestie nam het niet en heeft nu om de andere dag met zyn auto naar het dichtstbijzijnde plaatsje (plm. 5 K.M.) te ryden, ten einde by een andere bakker brood te kopen. De slager en z'n klanten. Wat de slager betreft, in het alge meen komt de klant hier naar diens winkel; slechts zelden wordt aan huis bezorgd. Dit feit betekent hier heel wat meer dan in Holland. Reeds eerder heb ik verteld over de ietwat merkwaardige vleesvoor ziening in de meeste Australische ge zinnen. De slagers adverteren trou wens soms met prijzen voor een half lam tegelijk! En anders worden er zulke „stuk ken" vlees gekocht, dat een huis vrouw er een behoorlijke sjouw aan heeft dat thuis te krygen. Daarom is het veelal de man die voor „inslag" van vlees zorgt, waar bij zijn auto groot gemak geeft. Derhalve: met wat vriendelijkheid en waardering jegens Uw leveran cier, kunt ge onder bepaalde voor waarden verschillende artikelen thuis bezorgd krijgen. Na bestelling, wor den ook kruidenierswaren aan huis geleverd. De groenteman is in de laatste tijd wat meer actief geworden en er is thans beter kans dat ge Uw keus aan zyn auto kunt maken, dan een jaar geleden. Maak het zc gemakkelijk! Verwend als ge zyt door Uw Hol landse leverancier, moet ge er wel even aan gewoon raken het hier deze man- naar de zin te maken. Is Uw voortuin by het huis wat lang, dan moet ge de melkkan aan het hek NOORDEN Onderzoek op TBC Onder auspi ciën van EHBO- en Kruisverenigin gen was er in de zaal van Vianen een bijeenkomst belegd met als doe', vol doende mensen in de gemeente op te wekken tot medewerking voor het massaal tbc-onderzoek. De avond werd geopend door de heer Th. Pieterse, die om te begin nen een uiteenzetting gat van het program van het comité. De ge meente zou dan verdeeld worden in blokken van 15 20 gezinnen, iedere medewerker zou zo'n wijk toegewe zen krygen voor huisbezoek, de kos ten van doorlichting bedragen ƒ1.05 per persoon. Wanneer de beter gesi tueerde niets meer zou gevei. en de grotere bedrijven zouden ook mede werking geven, dan zou de minver mogende enigszins tegemoet geko- komen kunnen worden. Daarna gaf dr. Visser een uiteen zetting over het nut van de doorlich- ting. OUD-ADE Toneeluitvoering Dc toneelclub van de K.A.B. heeft het aangedurfd haar leden en donateurs te vergas ten met een opvoering van het be kende kerstspel „De droom van Mijn heer Scrooge", van Ch. Dickens. Bijzonder geschikt voor deze tijd van het jaar, maar moeilyker te spe len dan de doorsnee stukken, die we van deze spelers gewend zyn. 't Resultaat was goed. Het décor, speciaal in de tweede scène vo-ldeed uitstekend. Mede door prima verlichting kwam dit deel Mjzonder goed tot zijn recht. De droombeelden waren zelfs ont roerend schoon. Ook de grimeur had daartoe veel bijgedragen. De mede- spelende kinderen brachten het er keurig af. Moeilyker werd het spel in de laatste scène, toen we tot de werke lijkheid terugkeerden. We misten slechts node het warme licht. De bekende Mynheer Scrooge slaagden er echter uitstekend in de mensen te laten lachen Alles by el kaar genomen een uitvoering, dje het zien waard is, die voldoening geeft, maar hoge eisen.stelt aan rolkennis en vaardigheid van de spelers. HOE wordt het weer? (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). VRIJ KOUD. Zwaar bewolkt met enkele plaatselUke opklaringen en over wegend droog weer. Vannacht plaatselyk lichte vorst, morgen middag ongeveer dezelfde tem. peratuur ais vanmiddag. Matige tot zwakke wind hoofdzakelyk tussen Noord-Oost en Noord- West. 30 Dec. zon op 8.48 en onder 16.37; maan op 15.33 en onder 8.41 uur. Uet ut&ei. in SwloJw De weerrapporten» van hedenmor- gen 7 uur luiden: weer temp. OSLO geheel bew. —3 C. STOCKHOLM sneeuw —0 KOPENHAGEN geheel bew. 2 LONDEN geheel bew. 6 AMSTERDAM geheel bew. 6 BRUSSEL zwaar bew. 0 PARIJS licht bew. BORDEAUX zwaar bew. 2 NICE regen 5 WARSCHAU mist —0 BERLIJN zwaar bew. 1 FRANKFORT geheel bew. 0 MüNCHEN geheel bew. —3 ZURICH WENEN mist —0 plaatsen. Tyd om te wachten of naar Uw huis te komen, heeft de leveran cier niet. De bakker legt het brood eveneens op de voor hem dichtstby- zijnde plaats. Daarom ziet ge aan de meeste tuinhekjes een bakje waar de diverse artikelen in gedeponeerd worden. Behalve in de grote steden, vindt ge in Australië vrijwel uitsluitend woningen met voortuintjes, zodat een leverancier een hele wandeling per dag zou moeten maken om al die paadjes af te lopen. Hetgeen hem op genoemde wyze wordt bespaard. En óók de as-man vergt hulpvaar digheid. want de as-emmer moet ge buiten het hekje brengen. Maarvuil verbranden is in de tuin een eenvoudige bezigheid! Onlangs zag ik in een Australisch blad een min of meer eervolle ver melding jegens een Hollandse schoen maker, die aankondigde dat hy repa- ratiewerk afhaalt en thuis bezorgt. Zoiets is hier uitbreiding vap ser vice, weet U. Winkelsluiting. De Amsterdamse burgemeester mr, d'Ailly vertelde mij tijdens zijn be zoek aan Australië, dat hem vooral de enorme drukte voor het winkelen was opgevallen. Hij meende dat deze Amsterdam overtreft. Laat ik in dit verband er bij ver tellen, dat één van de grootste wa renhuizen in Sydney dagen heeft met bijna honderdduizend bezoekers (sters). De Australische vrouw heeft, me de vanwege het beperkte aan huis bezorgen ,veel te winkelen. Onder de gewyzigde omstandigheden, voelen sommige winkeliers nu de noodzake- lykheid hun klanten wat meer ser vice te gaan geven, waartoe het plan is geopperd de winkels op Vrydag- avond geopend te houden, teneinde de werkende mannen en vrouwen gelegenheid te geven tot inkopen te doen. In het algemeen is in Australië de sluitingstyd voor kruideniers- en sla gerswinkels gedurei.de vijf dagen per week, half zes; zaken voor toiletarti kelen zes uur. boeken-, krantenwin kels zeven uur; fruit- en groentenza- ken half acht. De „Unions" de machtige vakbon den, voelen weinig voor later slui- tingstyd, zodat het waarschijnlijk daaromtrent op een uitspraak van het scheidsgerecht zal moeten uitlo pen. Op Zaterdagmiddag en ook des Zondags, zijn vrijwel alle zaken, met uitzondering van enkele voor con sumptie-artikelen, gesloten. De „bezorging" van Uw krant. Nu ik het toch over bezorgings aangelegenheden heb. wil ik nog even vertellen hoe ge Uw krant „thuis bezorgd" krygt, althans, in. dien ge het befaamde voortuintje aan Uw woning hebt. Alvorens zyn kranten te gaan be zorgen, draait de „Newsagent" zoals hier de agent van een krant heet, iedere krant stevig in elkaar, hetgeen noodzakelyk is voor de „worp". In de steden kan men het blad wel in de brievenbus deponeren, doch meestal gaat dat anders. Terwyl hy met zijn auto langs de huizen rydt, zwiept de bezorgers met een handige zwaai Uw krant de tuin in. Soms mist hy en komt het blad terecht op het voetpad. Dat is geen bezwaar, want een voorbijganger zal de krant heus niet „inpikken"; die blijft daar liggen tot de „abonné" zijn exemplaar komt opzoeken. Krantenjongens per fiets verrichten hetzelfde kunststukje. ,Als het regent?", zult ge vragen. Wel, dan wordt Uw krant een akelig verflenst en zacht geval, maar dat is Uw eigen schuld. Dan moet ge de krant maar spoe diger uit de tuin opvissen. De Directie van de „Leidse Cou rant" zie ik al gnuiven over dit „be- zorg"-systeem. En niemand zendt er een klacht over in. Wat wordt gy. Hollandse kranten lezer, vertroeteld....

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2