Auriol aanvaardt ontslag van Pinay Bombard is er gekomen MlTAtlANOSS^ De autobusramp in Oostenrijk Telepaath gaf signalement van verdachten uit Woerden Alle mensen thans van de „Champollion" gered VAN NELLE vloeitjes WOENSDAG 24 DECEMBER 1952 DE LL1DSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 OPLOSSING VAN GRISIS ZAL NIET GEMAKKELIJK ZIJN Pinay heeft er schoon genoeg van President Auriol heelt officieel het ontslag; van premier Pinay aanvaard. Bij het verlaten van het Elysce antwoordde Pinay op vragen of zijn besluit definitief was: „Ik ben niet alleen niet langer premier, ik zal aan geen enkele andere regering deelnemen. Ik heb de voldoening te weten, dat ik veel werk voor Frankrijk heb verricht. Ik heb resultaten bereikt en hoop, dat mijn opvolger ze zal verbeteren". Frankrijk beleeft thans zijn achttiende rege ringscrisis sinds het einde van de oorlog. Politieke waarnemers sijn van oordeel, dat het vinden van een nieuwe premier en de vorming van een nieuwe regering veel tijd en moeite zal vergen. DE AANLEIDING TOT DE CRISIS. President Auriol is vrijwel onmid dellijk begonnen met zijn overleg met partijleiders, om een nieuwe kabi netsformateur te' vinden. Georges Bl- dault (M.R.P.) en René Mayer (radi caal) worden als mogelijke opvolgers vani Pinay genoemd. De M.R.P. (Katholieken) is di rect verantwoordelijk voor de crisis. Zij wilde verhoging van de gezins toeslagen. Pinay weigerde, daar hij hierdoor inflatie vreesde. Maar in de afgelopen weken hebben leden vtn andere parlementsfracties, die zaken- en landbouwbelangen verte genwoordigen en ontevreden waren, doordat het zakendoen moeilijker werd als gevolg van de deflatiepo- litiek van Pinay, getracht de rege ring te laten vallen. De theorie, dat enige inflatie niet slecht is, heeft in Frankrijk volgelingen in de industrie, bij winkeliers en in particuliere fi nanciële kringen. De directe aanleiding tot het ont slag van Pinay was de houding van de M.R.P. die besloot zich van stem ming te onthouden als de motie van vertrouwen aan de orde kwam. Zij wilde niet vóór stemmen wegens de weigering van de gezinstoeslagen) en niet tegen stemmen, omdat zij zelf in de regering vertegenwoordigd was. Antoine Pinay trok uit die aan gekondigde stemonthouding van de katholieken de conclusie, dat hij ken nelijk ook zijn eigen coalitie ndet meer achter zich had en legde het bijltje er bij neer, hoewel er nog niet formeel over zijn lot was be slist. 's Nachts om half twee begaf hij zich naar de ambtswoning van president Auriol om officieel zijn ont slag in te dienen. Deze weigerde aan vankelijk dat ontslag te aanvaarden en achtte het zijn» plicht in het na- Vliegtuigongelukken In Oost-Korea heeft zich Maandag avond op een militair vliegveld een ernstig ongeluk voorgedaan. Een Amerikaans C-47 transportvliegtuig botste na de landing tegen een vlieg tuig, dat gereed stond om gewonden te evacueren. Er zijn veertien doden, van wie negen tot de gewonden be horen. Het Amerikaanse toestel had een Griekse bemanning. Een militair vliegtuig, dat Ameri kaanse piloten uit Frankfort ver voerde, is te Bernes, ten N. van Parijs aan de rivier de Oise, op een huis gestort. De dertien inzittenden konden zich met hun valschermen in veiligheid brengen. Drie kinderen in het huis werden gewond. Bü een voorlopig onderzoek heeft men de oorzaak van het neerstorten van de „Globemastcr", Zaterdag j.l. te Moses Lake in de Verenigde Sta ten, niet kunnen vaststellen. Het aan tal slachtoffers van deze ramp, de grootste in de gesel iedenis van de luchtvaart, is tot 87 gestegen. De Amerikaanse luchtmacht ziet geen aanleiding tot het opleggen van een opstijgverbod voor Globemasters. De Franse arts, dr. Alain Bom bard is gisteren in Barbados aange komen, na op een klein rubbervlot in twee-en-zestig dagen de Atlanti sche Oceaan te zijn overgetoken. De prestatie was dat hij al die tyd heeft geleefd van regenwater, zeewa ter, rauwe vis en ander voedsel, dat in de zee voorkomt. Hij wilde met deze tocht bewijzen, dat het voor schipbreukelingen mo gelijk is langer in leven te blijven, door de mogelijkheden van de zee als voedselbron beter te benutten tionaal belang Pinay te overreden aan het bewind te blijven. Zo heeft men de dag van giste ren voor het grootste deel doorge bracht met pogingen om, zoals een zegsman het noemde, „het misver stand tussen Pinay en de Republi keinse volkspartij" op te heffen. In de namiddag moest president Auriol echter tot de conclusie ko men, dat het niet mogelijk was een nieuwe parlementaire meerderheid rondom het kabinet-Pinay te groepe ren en zo volgde dus om vier uur de officiële aanvaarding van Pinay's ont slag. DE FRANSE FRANK ONDERVINDT DE TERUGSLAG. Het rechts georiënteerde blad „l'Aurore" schrijft, dat het aftreden van Pinay een algemene aanval van internationale speculanten op de frank zal veroorzaken. De redacteur Robert Bony, die een sterk voorstan der is van de „Red de frank"-politiek van Pinay, schrijft in een hoofdarti kel, dat de enig mogelijke politiek voor de opvolger van Pinay zal zijn, die welke gevolgd werd door de af tredende premier, n.l. verdediging van de Franse munt en het nemen van onmiddellijke maatregelen, om een einde te maken aan de prijsstij ging, welke noodlottig voor het Fran se volk zou zijn. Als gevolg van de Franse regerings crisis zijn de goudprijzen vandaag tijdens de onofficiële handel te Pa rijs sterk gestegei.. De slotprijs was gisteren 499.000 francs per kilogram, vandaag werd 512.000 francs geboden. (Advertentie.) Vandaag begrafenis der slachtoffers De lijken van de vier Nederlandse kinderen, die bij de autobusramp in Oostenrijk om het leven zijn geko men, zijn thans geïdentificeerd. Hun namen en leeftijden zijn: Cornells en Johanna Wilhelmina Clasie uit Amstelveen, resp. 15 en 14 jaar oud; Pieter Christiaan en Hendrik Nico- laas Blatt uit Hilversum resp. 15 en 13 jaar oud. Bij de gewonden bevindt zich vol gens nadere berichten behalve de heer en mevrouw Clasie uit Amstel veen de heer A. J. Reestman uit Wa- geningen. De 23 slachtoffers van de lawine worden vandaag in Langen ter aar de besteld. In Langen heerst zacht weer, zodat het lawinegevaar nog is toegenomen. Het blijkt, dat de weg waarover WETENSCHAPPELIJKE MONSTERS Een militaire rechtbank te Metz heeft de Duitse dokters Eugen Haa- gen en Otto Bickenbach tot levens lange dwangarbeid veroordeeld we gens medische proeven op geinter- neerden tijdens de oorlog. De open bare aanklager had de doodstraf ge- eist, aanvoerend dat de experihien- ten aan meer dan 90 Joden en zi geuners het leven hebben gekost. Twee andere artsen, Hirt en Ruhl, zijn bij verstek ter dood veroordeeld. Beklaagde Bong, eveneens bij ver stek berecht, werd vrijgesproken, de bus reed drie dagen wegens lawi ne-gevaar gesloten is geweest, maar op dringend verzoek van hoteldirec ties, die vele gasten verwachtten, weer was opengesteld. Een lawine had de weg echter al geblokkeerd, zodat eerst een sneeuwploeg de weg vrij moest maken. De weg werd vrij gegeven, omdat het vijf graden vroor en dus de kans op nieuwe la wines niet groot werd geacht. Had de bus geen oponthoud gehad we gens bandbreuk dan was het ongeluk waarschijnlijk niet gebeurd. Een vrachtauto reed vlak vóór de. ramp over de brug, waarop de lawine de bus even later trof. Van de 23 do den zijn er verschillende verdron ken in de rivier. Behalve de 4 Neder landse kinderen zijn 11 Britten, 3 Duitsers, 3 Fransen en 2 Belgen ge dood. Russische journalist gearresteerd Het ministerie van buitenlandse zaken deelt mede, dat gisterenavond de Russische journalist Lev Constan- tinowitch Pissarev door de Haagse politie onder verdenking van spion- nage is gearresteerd. De heer Pissa rev trad in Nederland op als corres pondent van het Russische persbu reau Tass. Bij zijn arrestatie bleek Pissarev in het bezit te zijn van geheime do cumenten. De verdachte is in verzekerde be waring gesteld, terwijl de zaak na der wordt onderzocht. Hij stond al enige tijd onder verdenking. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft de Russische ambassade van deze arrestatie op de hoogte ge bracht. Een voorwerp in het water Huizen waar ingebroken was vond hij gemakkelijk Hoewel de moord op de agent van politie Van Eek te Woerden nog steeds niet tot oplossing is gebracht, is er aan de vele geheimzinnige kan ten van deze kwestie weer een nieu we toegevoegd door het optreden van een telepaath uit Amersfoort. Gebleken is namelijk, dat de tele paath C. H. uit Amersfoort voor de arrestatie van de twee verdachten uit Woerden een signalement van de da ders heeft gegeven, een signalement, dat sterk in overeenstemming is met dat van de thans gearresteerden. Aan een redacteur van het Alg. Thans 15 doden De directeur van de ,,-Messageries Maritimcs" heeft van zijn agent in Beiroet de mededeling ontvangen, dat alle passagiers en de gehele be manning van de „Charapollion" zijn gehaald. Volgens de laatste berichten zijn slechts één passagier en 14 leden van de bemanning verdronken, aldus deeld de directeur verder mede. De kapitein verliet als laatste het schip, dat als totaal verloren moet worden beschouwd. De enige passagier, die omgekomen is, is iemand van Haiti. De meeste verongelukten kwamen om terwijl zij zwemmende de 200 meter naar de kust trachtten af te leggen. Dinsdag in de voormiddag bereik ten ongeveer 50 personen zwemmend de kust. Onder de opvarenden be vonden zich 66 pelgrims op weg naar het Heilige Land. De wanhoop was het grootst, toen een zware boot met 12 ervaren zeelieden omsloeg, zonder de Champollion" te hebben bereikt. Toen begon men in het water te springen. De redding werd uiteinde lijk volbracht door de havenloods Radwan Baltad..i, die vanuit de ha ven, acht kilometer ver, 't wrak wist te bereiken met een grote motor boot. Hij nam schipbreukelingen aan boord en bracht dezen vanuit de ha- haven. Daarna stak hij opnieuw in zee. Dagblad heeft deze telepaath, die werkte zonder officiële toestemming van de officier van justitie, thans een korte verklaring afgelegd. Het was overigens niet zo bar moei lijk voor me, vertelt hij. Kort na de aanslag kwam ik in Utrecht, later in Harmeien. Aan de mensen, die me de plaatsen wilden wijzen waar was in gebroken, die noodlottige nacht van 14 November vroeg ik te zwijgen en ik vond die huizen zelf. Daarna ben ik de weg op gegaan naar Woerden, dezelfde weg die. naar ik voelde, door de vluchtende inbrekers was gevolgd. Op de Utrechtse Straatweg heb ik direct de plaats aangewezen, waar agent Van Eek werd neergeschoten. Kort daarna gaf ik een signalement van de daders, dat later in grote lij nen bleek te kloppen met dat van de nu gèarresteerden. Ik zag ook een plat voorwerp lig gen in het water, bij een brug. Er is bij enkele bruggen in Woerden ge dregd, maar resultaten daarvan weet ik niet. Ik kan ook niet zeggen, of dat platte voorwerp het moordwapen was. Wat later zag ik foto's van de ver moorde agent en ik bracht toen ook een bezoek aan de bjj de aanslag ge wonde heer Van den Broek. Meer zou ik er niet over kunnen zeggen. Dat is het verhaal van de heer H., dat hij rustig vertelt, zonder veel cav hef. Hij is van origine bouwkundige en werd zich pas langzaam van zijn bijzondere gaven bewust. Maar van deze zaak in Woerden, daar is hij wel zeker van. Eerste Kamer meent: Ncd. industrie wordt te weinig ingeschakeld In het voorlopig verslag van do Rijksbegroting geven enkele Eerste Kamer-leden als hun mening te ken nen, dat de minder gunstige econo mische toestand van Nederl. in niet geringe mate voortvloeit uit de mili taire uitgaven en het feit, dat de re geringsinstanties te veel militaire orders bij de Amerikaanse industrie plaatsen en te weinig bij de Neder landse. Men betoogt, dat op verschil lende departementen meer dollars dan guldens voorradig zijn. Alhoewel de militaire autoriteiten soms enig geduld zullen moeten beoefenen, daar de Ned. industrie wellicht niet altijd even vlug zal kunnen leveren, als de Amerikaanse, achten de le den het zowel uit het oogpunt van werkloosheidsbestrijding, als ook met het oog op de betalingsbalans van zeer groot nut, wanneer de mi litaire autoriteiten zich meer tot de Nederlandse industrie zullen wen den. Kerstvacantie in Sankt Anton Op 27 December zullen H.M. de Koningin en dc drie oudste prin sessen naar Sankt Anton (Oosten rijk) reizen om aldaar gedurende veertien dagen de wintersport te be oefenen. Oip uitnodiging van H. M. de Koningin zullen de burgemees ter van Utreoht en mevrouw de Ra- nitz de reis meemaken. Prins Bern- hard zal zich kort daarop naar Sankt Anton begeven om gezamen lijk oudjaar te vieren. W. D. LELIEVELD SECRETARIS KA.B. In een vergadering van het Ver- bondsbestuur der KAB is de heer W. D. Lelieveld benoemd tot algemeen secretaris. De nieuwe secretaris, die op 1 December werd gekozen tot lid van het dagelijks Verbondsbestuur, volgt in zijn nieuwe functie de nieuw benoemde Verbondsvoorzitter van de KAB., de heer J. A. Middel huis, op. WERKGELEGENHEID SCHEPPEN. De „noodgebieden" en overige stre ken waar additionele werkgelegen heid moet worden geschapen zijn: Groningen, Friesland, Drente, Noord- Overijssel, de streek in Gelderland tussen de grote rivieren, Noord-Bra. bant en het Noorden van Limburg. Verder in Noord-Holland het gebied rondom Amsterdam, in Zeeland het eiland Tholen en zij het in niet zo grote mate, Oost-Zeeuwsch Vlaande ren. Ten slotte nog West-Utrecht, en in Zuid-Holland de eilanden Goeree en Overflakkee en het gebied tussen Den Haag en Leiden. Een zeer belangrijk werk, dat in begin 1953 in het kader van de werk- gelegenheidspolitiek in uitvoering zal worden genomen, is de tweede rij baan van de weg Amsterdam Utrecht. Op de rijksweg tussen Haag se Schouw en Den Deyl zal een rij baan worden verbreed. De rijksweg van Ede naar Arnhem zal worden voltooid. IJZER- EN GEREEDSCHAPS HANDELAREN WENSEN ZETEL IN ONDERVAKGROEP. De Bond van Handelaren in Ijzer waren en Gereedschappen in Neder land heeft in een adres aan de Twee de Kamer verzocht, er bij de minis ter voor de publiekrechtelijke be drijfsorganisaties op aan te drin gen, dat door de minister alsnog wordt bevorderd, dat de adressant in het dagelijks bestuur van de onder vakgroep detailhandel in ijzerwaren en gereedschappen door een zijner leden wordt vertegenwoordigd en dat een lid van adressant zitting wordt verleend in de commissie voor de controle van de financiën dier on dervakgroep. STAALFABRIEK IN MOEILIJKHEDEN Ontslagen bij „De Maas" Wegens exportmoeilijkheden zullen bij de staafwerken „De Maas" te Maastricht 117 arbeiders worden ontslagen. Dit besluit werd genomen na overleg met de R. K. Metaalbe- werkersbond. De ontslagen zullen vermoedelijk tijdens de eerste helft van Januari 1953 ingaan. De direc tie heeft, naar zij meedeelt, dit be sluit moeten nemen, aangezien men volkomen afhankelijk is van de economische maatregelen in het buitenland. Verschillende landen hebben hun grenzen practisch ge sloten en helbben niet de beschik king over voldoende ponden, en Ned. valuta. IN VLAMMEN OMGEKOMEN. Vermoedelijk doordat de 66-jarige weduwe R. uit Soest in de woonka mer onvoorzichtig met vuur is om gegaan, is gisteren een felle brand In de boerderij aan de Birkstraat uit gebroken. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat de oude vrouw zich niet meer wist te redden en jammerlijk om het leven gekomen is. NIETS AAN DE HAND. In aansluiting op het bericht van de raad van bestuur der N.V. Philips Gloeilampenfabrieken inzake de ar restatie van de heer L. van Rhijn, di recteur van Philips-Mexico, deelt men ons van de zijde van Philips- Eindhoven thans het volgende mede: „Uit een zoëven uit Mexico ont vangen telegrafisch bericht blijkt, dat de actie tegen deze Philips-function- naris bevredigend is beëindigd; dat er geen enkel delict is bedreven en dot de heer van Rhijn onmiddellijk in vrijheid is gesteld". ZES JAAR^ GRATIS WATER De gemeente Lossrir begreep er niets van. Telkens moest er een groot watertekort geconstateerd wor den en hoe men ook speurde, men kon het lek niet vinden. Ten slotte ontdekte een dér raadsleden, dat er een defect bij de brandkra- nen kon zijn. Men stelde een der kranen buiten werking en onmid dellijk belde 'n verbolgen fabrieks directeur op, om te vragen, waarom hij geen water meer kreeg. Spoedig; kwam men toen tot de ontdekking,; dat 6 jaren geleden door een vergis sing de fabriek verkeerd aangeslo-j ten was geworden op de waterlei-' ding met het gevolg, dat dit bedrijf I zes jaar lang gratis water getapt} heeft. Daar het verbruik van deze' fabriek nogal aanzienlijk is, heeft) de gemeente een vordering tegen de directie van de fabriek ingesteld. TREINBRANDJE BIJ HAARLEM Oratorium begon te laat De D-trein, die gisteravond te 20.10 uur uit Amsterdam vertrok, in de richting Bazel,' (had tussen de hoofdstad en Haarlem een vertraging van 18 minuten doordat er brand uit gebroken was in een van de Franse restauratierijtuigen. Het brandje was van vrij onschuldige aard en vermoe delijk veroorzaakt door een klein on gelukje bij het bereiden der spijzen. Het kon onmiddellijk met eigen mid delen geblust worden. Door deze vertraging arriveerden enige leden van het gezelschap, dat gisteravond in de Stadsgehoorzaal te Leiden het Weihnachtsoratorium van Bach zou uitvoeren, te laat in Leiden waardoor de uitvoeripg, ^oals onze mu2iekrecensente in haar verslag over deze avond mededeelt, te laat begon. Tot levenslang veroordeeld De landbouwer, die op 29 Juli van dit jaar zijn drie buren vergiftigde door vergif in hun eten te mengen, waardoor de mensen onder vrese lijke pijnen de dood vonden, is gis teren door de Arnhemse rechtbank veroordeeld tot levenslange gevan genisstraf. De moordenaar hoorde het vonnis onbewogen aan. JCatte GOLF BINNENLAND. Het Leger des Heils te Arnhem heeft gisteren wel een bijzonder fortuinlijke dag gehad, want toen een der bussen gisteravond geopend werd, vond men daarin een bankje van duizend gulden. Gedenkaltaren zullen worden op gericht op de geallieerde begraaf plaatsen te Bergen op Zoom. De ere- velden zullen voorts voorzien wor den van rustbanken en zgn. sohuil- huisjes. De altaren hoopt men vol gende maand gereed te hebben. Een 5-jarig jongetje uit de Dur- banstraat te Den Haag stak gisteren op onvoorzichtige wijze de straat over, geraakte daarbij onder de achterwielen van een met stenen ge laden vrachtwagen, en werd op slag gedood. Nadat een 70-jarige Maastrichte naar gisteren in zijn woonplaats van de rand van een stoep viel, werd zijn hoofd geraakt door een passerende PTT-auto, waardoor hij zwaar ge wond werd. In de loop van de nacht is de man aan de gevolgen overleden. Tot ridder in de orde van Oran je Nassau is benoemd J. A. Krelage, voorzitter van de bond van arbei- (Advertentie) derszangvereniginger in Nederland te Amsterdam. Een beschonken wielrijder werd Zaterdagavond te Breukelen door een personenauto aangereden en zeer ernstig gewond. De personenauto reed door. Deventer wil een einde maken aan de koude en heeft deswege gis teravond in de gemeenteraad be sloten een crediet van f 220.000, beschikbaar te stellen voor de cen trale verwarming van openbare S gebouwen, die tevens geschikt kan J worden gemaakt om gehele woon- j wijken van warmte te voorzien. BUITENLAND. Uit Bonn wordt het overlijden van dr Hugo Henkei gemeld, die te zamen met zijn vader en broer Per- sil en andere waspoeders heeft uit gevonden. De Amerikaanse Hoge Commis sie heeft ter gelegenheid van Kerst mis 123 Duitse gevangenen, onder wie 16 wegens oorlogsmisdaden ver oordeelden, in vrijheid gesteld, Tengevolge van een wervel storm over de Philippijnen zijn zes tien personen om het leven gekomen. Vijftien personen verdronken, toen hun zeilschip omsloeg, terwijl het zestiende slachtoffer, een inwoner van Calbayog in de provincie Samar was. Er werd grote schade aan het gewas aangericht. Zeventien Hongaarse mijnwer kers die zes dagen in een ondergelo pen kolenmijn te Borsod waren op gesloten, zijn in veiligheid gebracht. Door middel van een onder grondse tunnel hebben zeven gevan genen kans gezien uit de gevangenis van Walla Walla in de Amerikaanse staat Washington te ontsnappen. Een van hen kon spoedig gegrepen wor den. De zes overige gevangenen zijn nog voortvluchtig. Het Haags Matrozenkoor op de „Tromp' Op uitnodiging van het Departement van Marine heeft het Haags matrozen- koor (knapenkoor) een bezoek gebracht aan Hr. Ms. „Tromp", waar het de gast was van de Koninklijke Marine. Onder leiding van de dirigent, Theo van Elferen, werden er enige liederen ten gehore gebracht. Tijdens het zin gen van het Wilhelmus op het achterdek van het schip.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6