„Bloemlust", een lente in de winter Eerste productieschappen in voorbereiding Tol Warmond wordt opge heven als er klachten komen DINSDAG 23 DECEMBER 1952 PE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 'I KERSTTENTOONSTELLING VAN GROOTSE ALLURE „Bloemlust", dc bloemententoon stelling in Lisse, draait weer! Terwijl gistermiddag dc architect der show, de heer Van der Lee, de laatste hand aan het arrangement legde, was de Nederlandse Radio Unie reeds aan 'n reportage bezig en schoten dc pers fotografen hun plaatjes. Om even over half vijf was het moment, waar op dc heer Th. R. de Vroomen het officiële beginscin gaf voor de bloe mententoonstelling, die men niet ten onrechte een sprookje noemt. Want deze show is niet alleen sprookjesachtig mooi, maar stelt ook quantitatief alle vorige tentoon stellingen in de schaduw. Ruim 1400 m2 staan hier vol met tulpen, narcis sen, hyacinten, poinsettia's, freesia'a, terwijl de grootste blikvanger ge vormd wordt door de achtergrond. Daar vindt men namelijk in een witte kerkmuur grote gotische spitsboog- ramen met rood glas en daarvoor op „besneeuwde" grond, majestueuse bloemstukken van rose, witte, en zalmkleurige Amaryllis hipastrum, van de fa. G. C. van Meeuwen uit Heemstede. Voor de opening was medegedeeld, dat dc export dit jaar vermoedelijk 135 millioen zal bedragen. Van de geëxporteerde bollen gaat plm. 60 pet. naar de broeikassen en 40 pet. naar de zaadbuizen. De opening Om half vijf ging eerst de tweede voorzitter van „Bloemlust", de heer A. H. Nieuwenhuis, achter de micro foon staan. „Onze gedachten gaan nu niet in de eerste plaats uit naar deze tentoonstelling," zo zei spr., „maar naar onze eerste voorzitter, de heer C. Segers, die ziek is, In gedachten zal hij zeker hier zijn." De heer Nieu wenhuis wenste hem een spoedig en algeheel herstel toe. De heer Th. R. de Vroomen, de voorzitter van de bond van Bloem bollenhandelaren, zei in zijn officiële openingswoord,, dat deze tentoonstel lingen een begrip zijn geworden. In de Lente trekt Lisse massa's bezoe kers door de Keukenhof, maar in de winter is het „Bloemlust", dat de mensen hierheen trekt. Dc bollenexport kan nog verder opgevoerd worden. Had dit jaar En geland de invoer niet gecontingen- toerd, en was do handel met Frank rijk wat vlotter verlopen, dan had den we reeds dit jaar eeen groter exportcijfer bereikt dan ooit te voren. In het midden domineren de hya cinten. Daar vindt men de inzendin gen van erkende specialisten op dit gebied: H. dc Graaf en Gebr. Segers uit Lisse. U ziet daar de voorname rose Nobel, de teer-iblauwe Ostara en de blanke 1' Innocence met trossen van 20 cm. of daaromtrent. Daar steekt ook de fel-rode Jan Bos zijn tros uit het groen en bewondert men de fraaie rose-rode tint van een Pha ros. Op de linkerflank bevindt zich de groep narcissen van de bekende Sassénheimse kweker A. Warnaar. Trotse trompetten zoals de gele Gol den Harvest, Unserpassable en Joseph Mac Leod, naast de dubbele Texas, de ranke Orange Bell en Amateur met haar grote, platte oranje bloem kroon. Hieraan sluit Van der Hoek's Broeiproevenbedrijf, Nieuwe Niedorp met een grote inzending, waarin ge zowel hyacinten, tulpen, narcissen, als het baby-fris je Reticulata aan treft met de prachtige paarse bloem blaadjes en het goud bestoven hart. In deze groep valt bijzonder de fraai gevormde oranje tulp Orange Bright- ling van Jac Tol, op. Bij gebr. Nieu- wenhuizen uit Lisse springen enkele tulpen direct in het oog. De pruimen- kleurige Blue Princess tegen een achtergrond van verblindend-rode Poinsettia's (Kerststerren), de spitse rose China Pink met haar lelie-ach- tige vorm, de grillig gevormde pur peren May Times en last but not laest de Most Miles, een voortreffelijk diep rode tulp. Een aanwinst van stan ding! De Ver. Culturen, Noordwijk, tonen hun specialiteit nai'cissen „en masse": de grappig gevormde baby February Gold, waarvan de naam, tussen twee haakjes, niet meer klopt en van die sierlijk teruggebo gen bloemblaadjes heeft. Men noemt deze dan ook cyclaminus. Hier valt ook op de kortkronige Miss Netty O 'Melveni met het kleine gele kroon tje tegen het witte dekblad. Hier ziet u ook de machtige gele trompet Do- minator, de vrolijk gekleurde Tinker, de trosnarcis Cragford, zeldzaam beste Carlton en wat al niet. A. Nijs- sen en Zoon uit Santpoort, laten aan de andere kant en zeer grote ge mengde groep zien, waarin tientallen min of meer bekende soorten nar cissen, hyacinten en tulpen plus een triumph-tulp zaailing onder nummer, die zowel door de mooie rose-rode kleur als door de gave vorm de aan dacht trekt. Zoete geuren De fa. Van Staaveren uit Aalsmeer, zorgt voor zoete geuren met fabel achtige freesia's: o.a. de grootbloe- mige witte Snow Queen, de rose Smiles en de romig-crème Caro Car- lée. Harry Vreeburg uit Lisse, pre senteert, naast beste kwaliteit hya cinten we noteerden o.a. Pink Pearl, Pharos, de edel gevormde witte Nevada een grote collectie tulpen, met o.a. de rode Mad. Curie, de dof rode Parkiet, de gele Henrich Ibsen, met de sterk getande randen. In de groep van De Ruyter en Zoon, uit Noordwijk, is het oranje sport uit Early Queen, die de aandacht trekt naast de rose Bel Ami, de fraaie rand- tulp Olga, de rode Prominence en de paars-purperen D meter. Ruigrok's broeiproevenbedrijf, uit Hiligom, toont een uitvoerige groep gemengde bolgewassen. Van de narcissen zijn het de enorme gele trompet Willem de Zwijger, Carlton, Mercato en de blanke witte trompet Gloria, die een eerste plaats innemen, terwijl ook de gr. kr Yellow Sun tot de uit blinkers behoort. Ed. Nieuwenhuis, uit Lisse, etaleert fraaie tulpen met Preludium, Overdale, Yellow Trans parant en Bel Ami als uitblinkers. Na een prachtige inzending hyacin ten van het reparatie-bedrijf Lom- merse Uitendaal, uit Hillegom, volgt een groep tulpen van Jac. Uittenbo- gaard en Zoon, uit Oegstgeest, de vrolijk gekleurde rood-witte Victo- rine max, Mappa, een vroege tulp die (Foto: N. v. d. Horst) door de tint zacht-rood met brede gele rand zeer de aandacht trekt, de gele Limosa en de diep-rose Blen- da. Het laboratorium voor bloembol- lenonderzoek, te Lisse, besluit ten slotte de rij met een stand, waarin men tal van proeven kan zien met de „gebruiksaanwijzingen" er bij. Een stand, waarbij de vakman lang kan stil staan en véél leren! De prijswinnaars De prijswinnaars zijn: Wisselbeker voor beste inzehding geprepareerde hyacinten: Gebr. Segers, Lisse; idem Heraut hyacinten: Gebr. Segers, Lisse; idem decoratief opgestelde hyacinten: Gebr. Segers, Lisse; idem narcissen (12 soorten): Warnaar en Co., Sassenheim; idem narcissen (8 soorten): Warnaar en Co. Sassen heim; idem tulpen (10 soorten): Jac. Uittenbogaard en Zoon, Oegstgeest; idem tulpen (geen grond verwar ming): Jac. Uittenbogaard en Zoon, Oegstgeest; idem collectieve inzen ding: Van der Hoek's broeiproeven bedrijf, Nieuwe Niedorp; idem ge mengde inzending: Ant. Nijssen en Zoon, Santpoort. Gouden medaille voor de groot- bloemige Amaryllis hippeastrum van G. C. van Meeuwen en Zoon, Heem stede; idem voor Amaryllis gracilis van dezelfde firma. Eervolle vermelding voor narcis Golden Harvest van Warnaar en Co., Sassenheim; idem de dwt. Most Miles van Gebr. Nieuwenhuis, Lisse. De uitvoer van bloembollen De uitvoer van bloembollen, die in 1950 honderd millioen gulden en in 1951 honderdvijfendertig millioen gulden opbracht, zal dit jaar naar schatting het jaar 1951 evenaren. Van de geschatte 135 millioen is voor 106 millioen aan tulpen, narcis sen en hyacinthen uitgevoerd. Het overige geld werd aan „bijgoed" als gladiolen, crocussen enz. besteed. In de bloembollenhandel is men tevreden over de dit jaar bereikte resultaten, aangezien maatregelen in diverse landen, voornamelijk in Engeland en Frankrijk, de export be moeilijkten. De uitvoer naar andere landen heeft deze tegenvallers echter ruimschoots gecompenseerd. De garanties voor de boeren Het hoofdbestuur van de Stichting voor de Landbouw heeft zich bera den over de beslissing van de over heid inzake de richtprijs voor de ba- convarkens. Stabilisatie van de prijzen is niet onder alle omstandigheden te ver wezenlijken is. Dit is wel mogelijk gebleken in een tijd, dat de markt prijzen boven de garantieprijs lagen, doch indien het omgekeerde het ge val is, stuit een politiek van stabili satie van de prijzen op grote moei lijkheden. Een van de oorzaken hiervan is, dat Nederland weer een agrarisch exportland geworden is en dat men daarom de binnenlandse prijzen niet kan losmaken van de buitenlandse markt. De ontwikke ling van deze toestand heeft in land- bouwkringen ongerustheid verwekt ten aanzien van de betekenis van de garanties, die van overheidswege worden verstrekt. Het is nodig, dat de landbouw een duidelijk beeld krijgt van de waarde, welke aan ga ranties in het algemeen gehecht kan worden, zo meent men. In het verleden heeft de landbouw zijn plicht verstaan ten opzichte van het Nederlandse volk, door goed koop te produceren en zijn produc ten goedkoop ter beschikking van de gemeenschap te stellen. Deze be drijfstak is altijd bereid geweest tot overleg en heeft ten volle medewer king verleend aan het landbouwpoli tieke beleid van de laatste jaren. De landbouw heeft gemeend aan dit be leid een recht op bestaanszekerheid te kunnen ontlenen; dit is overigens door de overheid ook toegezegd. Het is echter wel zaak een duidelijk beeld te krijgen van de inhoud van het be grip bestaanszekerheid en van de wijze, waarop dit verwezenlijkt zal worden, De landbouw kan immers niet aanvaarden, dat zijn morele rechten niet erkend zouden worden nu prijsbeheersing omwille van de voedselvoorziening niet meer nood zakelijk is en de exportsituatie moei lijker wordt, aldus de stichting. Het hoofdbestuur heeft het alge meen secretariaat verzocht een sa menvattende nota op te stellen, waaruit blijkt, dat het morele recht van de landbouw op goede gronden berust. De concrete vraag is nu, hoe aan dit recht practisch inhoud kan wor den gegeven en welke landbouwpo litiek de overheid zich in dit verband voorstelt te voeren. S.E.R, behandelt zes voor-ontwerpen Prov. Staten van Zuid-Holland In de gistermorgen voortgezette vergadering van de Provinciale Sta ten van Zuid-Holland heeft de heer H. van Es (Arb.) bij de algemene beschouwingen over de begroting voor 1953 de aandacht gevestigd op de betekenis der openbare leeszalen en bibliotheken en de bezorging van lectuur op het platteland. De heer F. J. G. Spieksma (K.V.P.) stond stil bij de wegenaanleg en de werkloos heidsbestrijding. Dr. B. van der Tempel (Arb.) hield financieel-economische beschouwin gen en de heer A. D, van Dijk (Arb.) vroeg, of de plannen voor de aanleg van waterleiding op Voorne en Put ten nu eindelijk gereed zijn. Daar op sprak de heer J. Spronkers (Arb.) over wegenaanleg en drinkwater voorziening in Zuid-Holland. Daarna was het woord aan het lid van Ged. Staten de heer J. A. J. Jan sen Manenschijn die allereerst de na gedachtenis eerde van mr. Bolsius, die zich in het college meer dan een collega heeft getoond. Hij achtte een wijziging noodzakelijk van de pro vinciewet, ip. die zin, dat de provin ciale staten zouden kunnen vergade ren, wanneer zij dat gewenst oorde len. Spr. legde er verder de nadruk op, dat het tempo in de aanleg van wegen niet verlaagd zal worden en. dat ook de eisen die aan die wegen I gesteld worden, niet verminderd zullen worden. De gedeputeerde mr J. J R. Schmal deelde vervolgens mede, dat een specificatie van de uitgaven der provincie zo spoedig mogelijk zal verschijnen. Mr. G. J. C. Schilthuis, lid van het college van gedeputeerden, beant woordde vragen. Daar enige bruggen over de Vliet voor het tegenwoordige verkeer onvoldoende zijn, is op 't ogenblik overleg gaande met Voor burg over de vraag, welke brug al lereerst voor verbetering in aan merking zal dienen te komen. Op een desbetreffend verzoek van een stichting, opgericht door de vereni ging „De Hollandsche Molen", om vergunning voor opwekking van electrische stroom door enkele wind molen, is gunstig beschikt. Een ver zoek om subsidieverlening aan die stichting is in onderzoek. Ir C. H. Wittenberg, eveneens ge deputeerde deelde mede, dat het provinciaal bestuur al het mogelijke zal doen, om een vaste oeververbin ding voor Voorne en Putten tot stand te doen komen. Vervolgens sprak het lid van Ged. Staten, mevrouw mr. Chr. A. De Ruyter-De Zeeuw. Zij deelde mede, dat er op 't ogenblik een inventaris wordt opgemaakt van alle gebieden in de provincie, die voor recreatie geschikt zijn. DE WARMOND SE TOL. Het lid van Ged. St., ir. Witten berg zeide, dat naar spr. meent, nog niet is opgetreden tegen de beheer der van de tol te Warmond, die ho gere toltarieven eist dan de door de Staten vastgestelde, omdat er bij het college geen klachten zijn binnen gekomen van de inwoners van War mond. Het college kan in geval als dit alleen op grond van klachten tot maatregelen overgaan. Indien er als nog een reactie van Warmond komt zal t.z.t. een „vervallen-verklaring" van de tolvergunning kunnen vol gen. De algemene beschouwingen wer den daarop gesloten, waarna de be groting in haar geheel z.h.s. werd aangenomen. VERKIEZINGEN. Tot lid van de adviescomissie voor landbouw en veeteelt (vacature S. HL van Eybergen) werd benoemd de heer A. in 't Veld; tot lid der advies commissie voor financiën (vacature mr L. A. Donker) de heer J. Meer- ten; tot lid der adviescommissie voor waterschapszaken (vac. ir. Alph. Roebroek) de heer M. P. A. Meissen. Voordat de benoeming van een lid van het college van Ged. Staten ter vervulling van de vacature, ont staan door het overlijden van mr. Bolsius aan de orde kwam, legde mr. S. J. R. de Monchy (V.V.D.) een korte verklaring af. Hij gaf als zijn mening te kennen, dat de bezetting van de eerste vijf plaatsen in het col lege: 2 P.v.d.A.; 1 K.V.P., 1 A.R. en 1 Chr. Hist., vanzelfsprekend is, maar dat voor de zesde zetel de rechten van de K.V.P. en de V.V.D. gelijk staan. Nu de K.V.P. deze zetel 2 y2 jaar heeft bezet, achtte hij het ge wenst, dat de V.V.D. voor de reste- Dc Organisatiecommissie van de Soc. Econ. Raad is gereed gekomen met de voorbereiding van eer aantal voorontwerpen van wet tot instelling van productschappen. Het betreft hier de ontwerpen van wet voor de instel ling van een productschap voor Vee en Vlees, voor Groenten en Fruit, voor Gedistilleerd Dranken, voor Tuinbouwzaden, voor Siergewassen en voor Margarine, Vetten en Oliën. Deze voorontwerpen zullen behan deld worden in een vergadering van de Soc. Econ. Raad, die op 30 Januari a.s. gehouden wordt. De ontwerpen zullen gedurende 30 dagen ter open bare kennis worden gebracht en daartoe zullen zij in de komende week algemeen verkrijgbaar worden gesteld. Indien de SER zich accoord verklaard met de voorontwerpen zullen zij in de vorm van een advies naar de ministers voor dè PEO en van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening worden gezonden. In de begeleidende stukken wordt o.a. medegedeeld, dat ook product schappen voor zuivel en voor pluim vee en eieren in overweging zijn ge nomen. Er moet mee rekening gehou den worden, dat bij het productschap voor zuivel moeilijkheden betreffen de de pariteit bij de bestuurssamen stelling het uitbrengen van een ad vies in de weg zullen staan. Een advies tot de instelling van een productschap voor pluimvee en eieren zal de Raad in verband met tussen de organisaties bestaande me ningsverschillen over de bestuurssa menstelling niet eigener beweging kunnen uitbrengen. Voor de akkerbouwproductensec tor heeft de Raad een verticale orga nisatie in overweging, welke, of schoon de Wet op de Bedrijfsorgani satie deze figuur niet kent, naast de instelling van een aantal product schappen omvat de instelling van een de gehele sector omvattend hoofd productschap. Het is de Raad nl. gebleken, dat in brede kringen van het bedrijfsleven een bedrijfslichaam wordt gewenst, waarin de belangen van de gehele akkerbouwproductensector kunnen worden behartigd en de besluiten van afzonderlijk in di sector in te stel len productschappen aan die belan- 'gen kunnen worden getoetst. De verwachting bestaat, dat het desbe treffend advies binnenkort zal kun nen worden vastgesteld en dat daarbij de instelling van binnen het kader van het hoofdproductschap geprojec teerde productschappen voor granen, zaden en peulvruchten, voor aardap pelen en voor veevoeder in overwe ging zal kunnen worden gegeven. Suiker. De Raad heeft voorst in overwe ging genomen de instelling van productschappen voor suiker, voor landbouwzaaizaden en voor poot- aardappelen. Het kan reeds als vast staand worden beschouwd, dat de Raad t.a.v. het productschap voor suiker bij gebreke aan voldoende overeenstemming over de bestuurs samenstelling niet althans niet binnen afzienbare tijd tot het uit brengen van een advies zal kunnen komen. Ook over de wenselijkheid van instelling van dat productschap bestaat bovendien geen overeenstem ming tussen alle betrokkenen. Dit is anders bij de productschappen voor landbouwzaaizaden en voor pootaard- appelen. Ook daar bestaat tussen en- rende 1Y, jaar in aanmerking kwam voor die 6e plaats. De V.V.D, zou dan ook haar eigen candidaat, mr. H. van Riet, stemmen. Bij monde van dr J. P. van Praag werd meegedeeld, dat de P.v.d.A.- fractie het in de huidige situatie niet opportuun oordeelde staatkundige wijziging in het college aan te bren gen en bij persoonskeuze de sugges tie van de betreffende partij, de K. V.P., zou volgen, Het resultaat der stemming was, dat van de 63 uitgebrachte stemmen de heer A. C. A. Deerenberg (K.V. P.) er 34 verkreeg; 3 werden er uit gebracht op de heer Van der Weij-i den, 8 op mr. van Riel, 1 op de heer van Nispen tot Pannerden, 2 op de heer Eysink, 1 op ds Sant, 1 op de heer Knibbe en 1 op de heer Meissen, terwijl 12 stemmen blanco waren. Gekozen was dus de heer Deeren berg. Aan het slot der vergadering sprak de voorzitter mr. L. A. Kesper een Kerstwens uit. Mr.dr. Knibbe contra de Warmonder Tol Aangezien de tolbewaarder te War mond tarieven heft boven die, welke door de Prov. Staten zijn vastgesteld, is dc heer mr. dr. P. G. Knibbe van plan binnenkort opnieuw op een of andere wijze een proces uit te lokken, opdat de tolkwestie eindelijk haar be slag zal krijgen. - Enige jaren geleden heeft mr. dr. Knibbe getracht deze tolkwestie on der de aandacht van de Staten te brengen door zich te laten verbalise ren. De heer Knibbe weigerde nl. tol te betalen voor zijn fiets, waarop hij Warmond wilde binnenrijden, zich beroepend op het feit, dat in het oor spronkelijke tolreglement geen spra ke kan zijn van tolgeld voor een fiets, omdat er in de tijd dat het re glement werd samengesteld nog geen fietsen bestonden. Het resultaat hier van was dat Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland een tarief voor de tol vaststelden kele groepen van de betrokken on dernemers echter zodanig verschil van mening over de bestuurssamen stelling, dat vermoedelijk althans voorshands geen advies kan wor den uitgebracht. Binnen het kader van de akker bouwproductensector maakt een punt van overweging uit de instel ling van een veiticale organisatie voor vlas en voor griepd en riet. Tenslotte is de instelling van een productschap voor vis in voorberei ding, terwijl ook een voorstel aan hangig is om over te gaan tot in stelling van een productschap voor bier. Ziekenfondsbesluit op losse schroeven? Doktoren vragen bijbetaling „Medisch Contact", het officiële or gaan ter bevordering van de genees kunst, betreurt de toestand, die er op sommige plaatsen in Nederland schijnt te bestaan met betrekking tot de naleving van het ziekenfonds- besluit. De „Tel." weet hierbij aan te teke nen, dat er gevallen bekend zijn, dat huisdokters de verzekerde patiënten toch 'n rekening stuurden, waardoor dus het gehele ziekenfondsbesluit op losse schroeven zou komen te staan. Er zouden zelfs gevallen bekend zijn, dat een arts verklaarde, dat hij de naam van een patiënt niet doorge kregen had en deswege zijn patiënt een rekening presenteerde. Nader hand had in dit speciale geval van de zijde van het ziekenfonds restitutie plaats gevonden, maar het vervolg zou van dien aard geweest zijn, dat de patiënt geen nut zag in verdere aansluiting bij het ziekenfonds. Alhoewel het bovenbedoelde zie kenfonds in een circulaire aan de verzekerden nadrukkelijk bekend maakte, dat bijbetaling niet geoor loofd is, treedt het niet op tegen dok toren, die deze bijbetaling wel eisen, waardoor de positie van de verzeker, den niet gewaarborgd wordt. PASTOOR TIJDENS ZIJN PREEK OVERLEDEN. Tot diepe ontsteltenis van zijn pa rochianen is Zondagmorgen de paro chieherder van Cothen, de Zeereerw. heer S. J. Horstink, tijdens zijn pre dikatie onder de H. Mis, plotseling op de preekstoel ineengezakt en over leden. In de vroege morgenuren had de pastoor nog biftchtgehoord en de H. Communie uitgereikt en ook toen hij het H. Misoffer begon op te dragen, voelde hij zich blijkbaar nog wel. Terwijl hij echter de talrijke gelovi gen, die deze H. Mis bijwoonden, sprak over de persoon van de H. Jo annes de Doper stokte plotseling zijn stem bij het uitspreken van de woor den „afgezant en leraar" en zeeg hij stervend neer. Pastoor Horstink bereikte de leef tijd van 65 jaar. PAUSELIJKE STEUN VOOR JEUGDHERBERGCENTRALE. De Katholieke Vacantie- en Jeugd, herbergcentrale te Utrecht, die na de bevrijding grondig i" gereorganiseerd en uitgebreid, hoopt in 1953 haar eerste lustrum te vieren. Het bestuur van de Katholieke Jeugdherbergcen trale in Nederland ontving dezer da gen van de Aartsbisschop-coadjutor, mgr. dr. B. J. Alfrink, bericht, dat Z. H. Paus Pius XII een gift van 5.000 beschikbaar heeft gesteld voor de Ka tholieke vacantiehuizen en jeugdher bergencentrale. Dit is niet alleen een belangrijke bijdrage voor deze Ne derlandse instellingen, maar tevens te beschouwen als een waardering en morele steun van de Heilige Va der voor het Katholieke jeugdher bergcentrale-werk in Nederland. NOORD-HOLLANDS LAATSTE TOL GAAT VERDWIJNEN. Gedeputeerde Staten van Noord- Holland hebben medegedeeld, dat de laatste tol in de provincie over eni ge maanden zal zijn opgeheven. Het betreft de tol op de brug over de Nieuwe Vecht te Nederhorst den Berg. Sedert enkele jaren zijn pogin gen gedaan om van deze tol verlost te worden, doch eerst thans hebben de onderhandelingen geleid tot een opheffing in de nabije toekomst. KRUISBEELD VAN PAUL GREGOIRE BEKROOND. In het Stedelijk Museum te Am sterdam heeft Maandag een jury, die tot taak had de beoordeling van de ontwerpen, ingezonden voor de prijs vraag voor een kruisbeeld, uitge schreven door de stichting 1853 1953 (honderd jaar kromstaf) beslo ten de eerste prijs toe te kennen aan de beeldhouwer (Paul Gregoire, Te- teringen (motto eenderde). De twee de prijs viel ten deel aan H. Verhulst te Amsterdam motto „eb" en de der de prijs aan F. Verhaak jr te Breda (motto „Verlosser"). Een eervolle vermelding verwierf het ontwerp van Marius van Beek met als motto „Waarom hebt Gij Mij verlaten." Het juryrapport zal later worden gepubliceerd. De jury bestond uit de heren Mari Andriessen, mr. J. Derks, Jan En gelman, prof. V. P. S. Essers, prof. Jespers, ir. C. Pouderoyen en Niel Steenbergen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6