$e CeidóeSoti/ta/nt PINAY ONVERWACHT AFGETREDEN Lawine stort zich op toeristenbus De „Champollion" in tweeën gebroken Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 23 DECEMBER 1952 44ste JAARGANG No. 12772 Het jaar neemt afscheid met rampen Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 PARTICULIER VERVOER /"\NGEVEER een jaar geleden bij de behandeling van de Rijksbe groting van Verkeer en Waterstaat hebben wij eens in een artikel op deze plaats aandacht besteed aan het coör- dinatievraagst.ik inzake het wegvex-- voer, dat de laatste jaren telkens in het centrum der belangstelling heeft gestaan. Dat was ook geen wonder. Het vervoer met autobussen, vooral dus het perso envervoer, was voor een groot deel in handen van parti culieren. Het departement van Ver keer en Waterstaat drong nu op coördinatie aan, teneinde het perso nenvervoer zo veilig mogelijk te stellen en de belangen der reizen- den zo goed mogelijk te kunnen be hartigen. Tenm.nste dat mocht men aannemen. In werkelijkheid greep ie overheid echter via de Richtlijnen van de minister dieper in dit stuk particulier bedrijfsleven dan de be doeling van de Kamer was. Vergun ningen werden ingetrokken en het leek er 'erg veel op, dat het busver voer van de Nederlandse Spoorwe gen aldus werd bevoordeeld tegen over het particulijre bedrijf, dat al dus goeddeels aan banden werd ge legd. 'T'OEN heeft een jaar geleden de heer Van den Heuvel bij de Kamer een motie ingediend, waarin om verandering van de Richtlijnen werd gevraagd. Deze motie werd aanvaard en men had mogen ver wachten, dat de commissie Pexsonen- vervoer deze motie ook zou hebben uitgevoerd. Dat is niet geschied. Er werd in die motie gevraagd de coördinatie te stimuleren, d.w.z. dat eenzijdige opheffing van buslijnen nu voortaan tot het verleden zou behoren en er overigens een samenwerking zou worden bevorderd bij het verlenen van vergunningen voor nieuwe lij nen of bij het vernieuwen van af lopende vergunningen. Nu heeft de nieuwe minister van Verkeer en Waterstaat in zijn Me morie van Antwoord eenvoudig ge zegd, dat aan deze motie uitvoering kan worden gegeven, „indien al thans de in de motie beoogde sa menwerking kan geschieden in een voor hem aanvaardbare vorm." Het is echter niet alleen betreu renswaardig, dat de gewijzigde res pectievelijk aangevulde Richtlijnen voor de Commissie Personervervoer zijn uitgebleven, maar dat ook de commissie heeft gemeend maar ge woon te kunnen doorgaan met het geven van vergunningen. Men kan dit niet anders zien dan als een frustratie van het de coördinatie, welke in de bedoelde motie werd beoogd. De motie heeft dus een jaar na dato nog geen enkel effect gesorteerd. In de Kamer is nu gevraagd, dit nu op zo kort mogelijke termijn te doen geschieden te meer waar vorig jaar met betrekking tot het arbei ders- en supportersvorvoer ten aan zien van de inhoud van de Richtlij nen ook bepaalde toezeggingen zijn gedaan. xxx IJIEROP nu heeft minister Algera 1 geantwoord. Het was natuurlijk niet zo eenvoudig voor deze be windsman het door zijn voorganger ter dezer zaken gevoerde beleid te verdedigen. Er viel eenvoudig niets te verdedigen, omdat ei niets was ge schied en de nieuwe minister van Verkeer en Waterstaat heeft deze toestand gevonden zoals wij ze hier hebben geschetst. Hij heeft dus ge zegd, dat hij beslist niet van plan was deze motie naast zich neer te leggen of deze te deponeren in de ministeriële ax-chieven, maar dat hij prijs zou stellen op een persoonlijk onderhoud met de heer van den Heu vel om te komen tot een aanvaard bare oplossing. Dit betekent kort en goed: ik be treur het ook, dat er niets werd ge daan en wij zullen er eens spoedig over moeten praten hoe wij het var ken van deze motie nu eindelijk eens zullen wassen. Dat is goed. En bij deze bespre king zal men dan moeten uitgaan van de opvatting, welke de heer Verkerk in de Kamer onder woor den bracht, namelijk, dat het niet de taak van de Overheid kan zijn eens en voor al verhoudingen in het ver voerwezen vast te leggen. De be scherming, die de Overheid in de af gelopen jaren ten aanzien van de streekvervoerondernemingen en de Nederlandse Spoorwegen heeft toe gepast, dreigt bij het vervoer met autobussen het pleit eens en voor al ten gunste van deze gereldever- voermaatschappijen te beslissen. De ze beperking dient beperkt te blij ven tot het eigen terrein van de ge regelde vervoerder in de vorm van het monopolie op -het traject en de bundeling van rendabele en onrenda bele lijnen. De ongeregeld-vervoer- ondernemer dient te worden be schermd tegen de steeds groter wordende invloed, welke de streek vervoerder, steunend op zijn door de Overheid beschermde positie, op de ongeregelde-vervoer-markt krijgt. Wij koesteren de hoop, dat onder wachtte het vertrouwensvotum niet af Hij De Franse premier, Antoine Pinay, is hedenochtend kort na middernacht na een regering van tien maanden afgetreden, voordat de Nationale Verga dering zou overgaan tot stemming over de vertrouwenskwesties, die naar aanleiding van de begroting 1953 waren gesteld. In zijn rede, aan het einde waarvan hij zijn aftreden bekend maakte, waarschuwde hij de vergadering, dat een politieke crisis zou kunnen leiden tot devaluatie van de franc. president Auriol zei Pinay evenwel tegen verslaggevers: „Er is geen spra ke van dat ik op mijn besluit terug kom. Frankrijk kan niet geregeerd worden door een regering zonder enig gezag". Politieke waarnemers waren van oordeel dat het onwaarschijnlijk is dat Auriol er in zou slagen Pinay er toe te bewegen op zijn besluit terug te komen, maar zij achtten een com promis te elfder ure wel mogelijk en wel speciaal om de kritieke financiële toestand van Frankrijk. LgandeesoMelzuvl SCHIP IN NOOD NABIJ BOULOGNE. Boulogne sur Mer-radio heeft Dins dagochtend medegedeeld, dat een in. woner van het dorp Equihen heeft gemeld, dat een klein schip zich ter geweigerd het aftreden van Pinay te hoogte van Equiherli vyltie£ mijl tcn aanvaarden. I Zuiden van Bologne, aan de grond Na afloop van zijn onderhoud met I gelopen is. Het schip geeft geen sei- 1 nen met de sirene meer. Er heerst in dit gebied een dichte mist. FINSE BOOT AAN DE GROND Een reddingsboot heeft gisteren tien mannen en een vrouw van boord gehaald van het Finse s.s. Margaretha, dat des morgens op een eiland in de monding van de Firth of Clyde aan de grond is gelopen. Er zijn nog twintig mensen aan boord. Twee sleepboten hebben kun nen vastmaken aan het gestrande schip, maar hoge zeeën hebben een poging om het los te trekken verij deld. Ondanks voortdurend pompen maakt het voorschip gestadig water. VOLKOMEN VERRASSING. Pinay's aftreden, als gevolg van meningsvex'schillen tussen de coali tiepartijen in zijn r-gering over de begroting, is een volkomen verras sing. Pinay verklaarde: „Ik heb nota ge nomen van het in gebreke blijven van een deel der regeringsmeerder heid (de M.R.P.). Zonder het resul taat van de stemming af te wachten nodig ik mijn ministers uit mij naar de president te vergezellen". Hij verliet vervolgens met zijn mi nisters de Kamer. De Volksrepublikeinen (de katho lieke M.R.P.) hadden eerder ver klaard zich bij de vertrouwensstem- ming te onthouden, waardoor de po sitie van Pinay critiek werd. AURIOL WEIGERD. President Auriol heeft voorlopig Churchill naar Eisenhower Ini kringen van het Britse parle ment werd gisteravond druk gespe culeerd over een mogelijke ontmoe ting tussen Eisenhower en Churchill, die tijdens het reces van het parle ment dat tot achter in Januari duurt, een bezoek zou brengen aan West-In- dië acht uur vliegen van New York. Daar Eisenhower dan nog geen president is, zal een eventuele ont moeting slechts informeel kunnen zijn». Nieuwe Mau Mau- moorden Zondagavond hebben met speren, geweren en messen gewapende in heemsen vier leden van een Kikoe- joe-familie in hun hut in het district Njeri onthoofd of geworgd, zo heeft de politie medegedeeld. In de zelfde streek zijn nog twee slachtoffers ge vallen. Eén van hen was een onder wijzer van de Katholieke missie, Jo seph Mori. Men neemt aan, dat hij gedood werd, toen hij zich op weg naar zijn woning bevond. Van twee van de vijf slachtoffers is bekend, dat zij aan de autoriteiten inlichtingen over de Mau Mau heb ben verstrekt. Elf leden van de Kikoejoestam zijn ter dood veroordeeld op beschuldi ging van moord op een blanke. Twaalf stamleden werden vrijgespro ken. Zij waren eveneens in verband met gemelde moord gearresteerd. Alle Kerstverloven in Kenia zijn afgelast, „daar de Mau Mau mogelijk bijzonder gevaarlijk zal zijn". Faroek wordt vervolgd Door een nieuwe Egyptische wet tegen de corruptie zal ex-koning Fa- roek zijn Egyptische nationaliteit ver liezen, aldus meldt Reuter uit Cairo. Bovendien zal hij bij verstek te rechtstaan wegens „misbruik van zijn constitutionele voorrechten" en „het doordringen van het politieke leven in Egypte met corruptie". Faroek, die in Juli gedwongen werd af te treden, werd in regerings kringen beschreven als „de bron van alle kwaad". Hij wordt er van beschuldigd, „op grote schaal corrup tie te hebben aangemoedigd, evenals nepotisme en misbruik van macht" en alle hervormingsplannen in de weg te hebben» gestaan. Ook wordt hij er van beschuldigd een fortuin buiten Egypte te hebben gesmokkeld dit met behulp van zijn „koninklij ke kliek" en met medeweten van en kele ministers. De nieuwe wet. waarin misbruik van politieke macht strafbaar wordt gesteld, is vannacht aangenomen en heeft terugwerkende kracht tot 1939. minister Algera de motie nu einde lijk haar uitwerking zal krijgen. Waarbij de Richtlijnen zo zullen moeten worden gewijzigd, dat ook de gedupeerde autobusondernemers die hun zaken r.og .liet hebben overge dragen, zullen kunnen worden ge holpen. Ronde van Nederland 5)e aueMiiomingeti in &Kanft>dffï Van 18 t/m 23 Mei Naar de sportcommissie van de K. N.W.U. ons meedeelt zal de Ronde van Nederland in 1953 met toestem ming van de K.N.W.U. van 18 tot en met 23 Mei gehouden worden. Zoals men zich herinnert zijn op het in November j.l. te Zurich ge houden kalendercongres van de U. C.I. andere data voor de Ronde van Nederland vastgesteld, in weerwil van het protest van de voorzitter van de KNWU jhr. I. L. van den Berch van Heemstede, en wel van 17—23 Augustus, de week van de wereldkampioenschappen op de baan, dus een uitex-mate ongunstig tijdvak. De K.N.W.U, heeft onlangs de U. C.I. verzocht accoord te gaan met de data 18 tot en met 23 Mei, welke vrij zijn op de internationale kalen der. Hierop is tot nu toe geen ant woord ontvangen. De K.N.W.U. heeft zich onder de gegeven omstandighe den op het standpunt gesteld, dat zij gerechtigd is de data voor een ron de in het eigen land zelf te bepalen, en heeft de organisatoren derhalve toestemming'gegeven de Ronde van Nederland van 18 t/m 23 Mei te hou den. 1 \j s J Overstromingen in W. Europa In België en Luxemburg hebben zich verscheidene 'overstromingen voorgedaan ten gevolge van zware regens en sneeuwval. In het tien kilo meter lange dal van Beaumont bij de Franse grens staan alle bruggen on der water. In Luxemburg zijn ver scheidene wegen tfgesneden door overstroming van de Moezel en an dere rivieren. Reddingsploegen heb ben Maandagmorgen het zoeken naar vijf vermisten op de Zugspitze in Zuid-Duitsland, die Zaterdag door een lawine werden bedolven, moeten opgeven. Er staat een zware sneeuw storm en de temperatuur in zeven tien graden onder n»ul. Men neemt aan dat de vermisten om het leven zijn gekomen. Langs de Moezel in Duitsland zijn dertig plaatsen gedeeltelijk over stroomd. De veroorzaakte schade is zeer groot. VIER NEDERLANDSE KINDEREN GEDOOD. Nader wordt gemeld, dat ook het 23 SLACHTOFFERS GEDOOD Bi,i Stuben in Arlberg (Oostenrijk) zijn Maandagmiddag 23 buitenlandse toeristen door een lawine om het leven gekomen. Velen van hen zijn Britse skiërs. Op het ogenblik dat een enorme lawine langs de berghelling naar beneden rolde tussen Langen en Stuben en de bus getroffen werd, bevon den zich 30 personen in de bus. Het bovenste deel van de tripas was voor motorverkeer gesloten vanwege het lawinegevaar. Maar de plaats waar de bus werd getroffen stond open voor het vervoer der skiërs. Het zit er hier op het ogenblik vol mee. De ramp vond even voor 18.00 uur Nederlandse tijd plaats. De bus reed in de normale dienstregeling over een route, die jaarlijks door duizen den skiërs genomen wordt. De bus werd door de lawine getrof fen toen zij over de brug over het „Patuer-Robel"-ravijn reed. Door de enorme luchtdruk, veroorzaakt door de lawine, werd de wagen over de brug heen zes meter lager in de bed ding van de rivier geslagen en ge deeltelijk bedolven onder de sneeuw massa's en stukken rots, die mee naar beneden kwamen. Overal uit het gebied zijn reddings ploegen naar de plaats van de ramp vertrokken. De gewonden zijn naar ziekenhui zen in Landen en St. Anton gebracht. Vier van hen zijn ernstig gewond. De slachtoffers waren over het al gemeen jonggehuwden en kinderen. De buschauffeur ontsnapte aan de dood. Hij baande zich een weg van* de plaats van het ongeluk naar Lan gen, waar hij de politie en reddings brigades alai-meerde. Uit Parijs wordt gemeld, dat lawi nes het dal van de Isere, wiruter- sportcentrum in de Franse Alpen, hebben geïsoleerd. Berichten uit Genève maken mel ding van lawines in het Zuid-Zwit serse district Valais. Hier werden wegen door de sneeuwstortingen ver sperd. Door nieuwe sneeuwval im de1 Beierse Alpen is daar het gevaar voor lawines vergfoot. Door overstromingen in West-Frankrijk, veroorzaakt door zware regenval in de afgelopen weken, waardoor vele rivieren buiten hun oevers traden, staan grote landstreken onder water, en dorpjes en steden worden door het water bedreigd. Inwoners van Bordeaux moesten per boot in veiligheid worden gebracht; in het lage gedeelte van de stad werden vijf gezinntn dakloos; treinen konden niet verder rijden, en de reizigers moesten per auto's tussen Bordeaux en Blanqueport worden vervoerd. De koeien worden in veiligheid gebracht. Redding moeilijk wegens kokende zee Het Franse passagiersschip „ChampoJJion", dat Maandag met 500 man aan boord bij Beiroet op de Libanese kust was gestrand, is Maandagavond in tweeën gebroken. Het schip was steeds meer gaan overhellen, terwijl de romp scheurde. Op het ogenblik, dat de „Champollion" in tweeën brak, waren nog 300 personen aan boord. De kapitein verklaarde, dat alle opvarenden onherroepelijk zouden omkomen, als niet onmiddellijk hulp werd geboden. Grote golven sloegen over het vaartuig. Razend van angst zijn verscheidene passagiers overboord gesprongen. Tot nu toe zijn de lijken van twintig hunner geborgen. Vijftig passagiers en leden van de beman ning hebben de kust weten te bereiken. Het geweld van de zee heeft de twee helften van het gestrande schip weer tegen elkander gedrukt, zij wor den door de wind heen en weer gezwiept. HUIZENHOGE GOLVEN. j de „levenslijn" voor vele opvarenden had moeten zijn, mislukte, doordat Ofschoon het schip zich op slechts de kabel brak en zonk. 200 meter van de kust bevindt, wordt i Later op de avond werd gemeld, de redding zeer bemoeilijkt door de dat een nieuwe kabelverbinding tot huizenhoge golven, die reeds gedu- stand was gebracht, doch ook deze rende enige dagen de Libanese kust brak. beuken. Vijf reddingsboten, beladen met passagiers, werden gisteren van het schip neergelaten. Eén daarvan kap seisde, maar de vijf personen, die er in waren, slaagden er in de wal te bereiken. De overige vier boten konden zich vanwege de huizenhoge golven geen weg banen naar de kust en moesten terugkeren. Van de kust heeft men kunnen zien, dat de huid van het schip scheurde en later op de middag Nederlandse echtpaar C. Clasie uit meldde men, dat het schip doormid- Amstelveen met twee kinderen, en den gescheurd was. met de twee kinderen van de familie P. Blad uit Hilversum in de bus mee reisde. Alle vier de kinderen zijn bij het ongeluk omgekomen, zo verne men wij. De zoontje- van de familie Blad, resp. 12 en 14 jaar, waren de enige kinderen van dit gezin. Me vrouw Clasie heeft een bckkenfrax- tuur gekregen. Ook haar echtgenoot werd gewond, maar beider toestand is redelijk. De heer Clasie heeft een assuran tiekantoor in Amsterdam. De twee stukken raakten enkele meters van elkaar. Tengevolge van het breken vloeiden duizenden liters stookolie het zeewater in. Israëlische schepen waren gisteren van Haifa terstond ter redding uit gevaren, maar de Libanese autoritei ten weigerden aanvankelijk deze schepen in de Libanese territoriale wateren toe te laten. Later op de dag werd die toestemming verleend. Een poging om de „Champollion" met de kust te verbinden door een kabel, die Zee-óttaaOaqeió aan Clm. mevtine Opstandige boeren in O. Duitsland Volgens het Berlijnse blad „Mon- tagmorgen", dat met Britse vergun ning verschijnt, zijn dezer dagen in de Oostduitse provincies Saksen-An- halt en Mecklenburg boeren in op stand gekomen tegen politie en com munistische ambtenaren, die hen wil den bewegen landbouwcoöperaties te vormen. Op vier plaatsen in Saksen- Anhalt en in het gebied van Rostock in Mecklenburg is het tot bjoedige botsingen gekomen, aldus het blad. Een politie-officier een procureur en verscheidene burgemeesters en boeren zouden zijn gearresteerd. De Amerikaanse Marine heeft thans de eerste zee-straaljagers in gebruik genomen. We zien hier de „Zeepijl", de nieuwe XF2Y-1 tijdens een proef vlucht loskomen van het water in de baai van San Diego het is het eerste vliegtuig van deze soort ter wereld. De „Zeepijl" een jachtvliegtuig heeft geen horizontaal achterstuk, doch is uitgerust met een vertikale vin en roer, evenals de vleugels in driehoeksvorm. De Britse kruiser „Kenya" is Maan dag op volle kracht varend, uit het 350 kilometer Zuidelijker gelegen Port Said naar het toneel van de ramp vertrokken. Het verluidt dat de „Kenya" thans de „Champollion" nadert. De zee was Dinsdag ruwer dan Maandag de lucht was echter helder. Reuters correspondent te Beiroet meldt, dat de toestand van» degenen, die zich nog aan boord van de twee stukken van de „Champollion" be vinden, „wanhopig" is. „Er is geen hulp van elders gekomen en de Li banese autoriteiten beschikken niet over moderne reddingsmateriaal", meldt hij. „Niemand schijnt te weten wat er gedaan moet worden»". NEDERLANDS MEISJE AAN BOORD. Op de „Champollion" blijkt een Nederlands meisje te zijn, n.l. mej. C. W. J. A. Hulsman, die secretaresse is bij het departement van buiten landse zaken. Zij was op weg naar Bagdad. Toevallig was daar in de omgeving jhr. de Ranitz, werkzaam aan ons ge zantschap te Cairo, die in verband met het verongelukken van de Neder landse vliegboot „Catalina" naar de Libanon is gegaan. Maandagavond seinde jhr. de Ranitz, dat de reddings pogingen tot Dinsdagochtend gestaakt zouden worden. Mej. Hulsman was toen nog op het schip. Of er nog meer Nederlanders aan boord waren, wist jhr. de Ranitz niet. Uit Ismailia, in de Suez-kanaal- zone, wordt gemeld dut een Brits oor logsvliegtuig, dat heeft gepoogd uit de lucht een kabel neer te laten, om zodoende verbinding tussen de „Champollion" en de kust teweeg te brengen, zijn poging, als gevolg van de slechte weersomstandigheden heeft moeten opgeven. Er zouden vandaag, Jater op de dag, nieuwe pogingan worden onderno men. Vliegtuigen, afkomstig van de Britse luchtmachtbasis Valetta op het eiland Malta, die Maandagmiddag vanaf bases in de Suez-kanaalzor.e naar Beiroet zyn gevlogen, pogen volledig uitgeruste en voor de opva renden van de „Champollion" be stemde rubberreddingsboten af te werpen. Jiavcettje

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1