Bij MATZE Naar sociale orde, die techniek aanvaardt, maar persoonlijke verantwoordelijkheid veilig stelt**** Wat de Kath* Volkspartij nastreeft Broenveld's Vleespaleis ftoxte GOLF Burgemeester onderdrukte hetze en zette dwarskijkers op de bon Wilt U iets weten Voor de Kerstdagen H. C. BRUMMELKAMP Heerlijk als er een kaasgerecht op tafel komt Doe méér met KAAS MAANDAG 22 DECEMBER 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 Buitengewone Partijraad van Kath. Volkspartij Resolutie van Partijraad Als conclusie van het debat op de Partijraad der K. V. P., werd de verga dering door de heer Andriessen een resolutie aangeboden van de volgende inhoud: „De Partijraad van de Katholieke Volkspartij, in vergadering bijeen op 20 December 1952, gehoord de redevoeringen van dr. A. Olierook en mr. J. Derks en de daarna gevolgde gedachtenwisseling, van oordeel, dat de partij krachtiger dan ooit in grote eensgezindheid moet streven naar toepassing van de door haar aanvaarde beginselen, omdat daardoor 's-lands belangen en die van het katholieke volksdeel op de beste wijze worden gediend, van oordeel verder, dat de hierna volgende punten, geput uit het werk program der partij," bijzonder actueel zijn: 1. het krachtig medewerken aan economische, politieke en militaire integratie van het vrije Europa, 2. het verwezenlijken van de publiekrechterlijke bedrijfsorganisatie, 3. het bevorderen van een actieve wcrkgelegenheidspolitiek, 4. het voeren van een doelbewuste gezinspolitiek, 5. het voeren van een doortastende woningbouwpolitiek, met in achtne ming van het daarmee verbonden huurprobleem, 6- het verlichten van de lasten van het bedrijfsleven, door een daartoe geëigende fiscale politiek, ook tot het behoud van de werkgelegenheid, 7. het krachtig bevorderen van de belangen der middengroepen, over eenkomstig de verlangens, neergelegd in het derde rapport van de commissie middengroepen der K. V. P., 8. het bevorderen van een vrijere loonvorming, 9. het voeren van een krachtige en rationele middenstandspolitiek, 10. het daadwerkelijk bevorderen van de bezitsvorming, 11. het definie-regelen van het pensioenviaagstuk, 12. het herzien op korte termijn van de onhoudbare verouderde classi- ficatieregelingen, draagt het partijbestuur op deze resolutie ter kennis van de katholieke Eerste en Tweede Kamerfracties te brengen, met het verzoek aan deze fractiés, alles te doen, wat redelijkerwijze mogelijk er. verantwoord is, om de in genoemde punten vervatte voorstellen in de huidige parlementaire periode te verwezenlijken en gaat over tot de orde van de dag. De resolutie werd met nagenoeg algemene stemmen aangenomen. Twee leden verklaarden zich tegen en enkele anderen onthielden zich van stem ming, omdat zij zich niet konden verenigen met de wijze van vaststelling van het in de resolutie vervatte urgentieprogram. Onverwacht slot: een resolutie In Utrecht is Zaterdag een bui tengewone vergadering gehouden van de Katholieke Volkspartij ter be spreking van de huidige positie van de K.V.P. Dr. A. Olierook en mr. Jan Derks hielden inleidingen, waar in zij op grond van de katholieke maatschappijbeschouwing en in het licht van de politieke verhoudingen» in en buiten het katholieke volks, deel pleitten voor staatkundige een heid van de Nederlandse Katholie ken. De Partijraad heeft na een geani meerde discussie over beide inlei dingen in een resolutie een soort ur gentieprogram van actuele punten voor de Kamerfracties vastgesteld en als zijn oordeel uitgesproken, dat de partij krachtiger dan ooit in grote eensgezindheid zal moeten streven naar toepassing van de door haar aanvaarde beginselen. Inleidingen. De partijvoorzitter, de heer W. J. Andriessen, deelde in zijn openings rede onder meer mee, dat het be stuur van het Centrum voor Staats kundige Vorming er in had toege stemd, een studie te doen maken van het vraagstuk van de politieke een heid van de Nederlandse Katholieken. DR. OLIEROOK. Dr. Olierook bezag in zün inlei ding de staatkundige situatie in het Katholieke volksdeel vanuit de Ka tholieke maatschappijleer. Hij was door de uitslag van de jongste verkiezingen niet pessimis tisch gestemd, maar ook niet al te optimistisch. Met name vroeg hij zich af, of de situatie die door de uit slag van deze verkiezingen is ont staan, geen afbreuk doet aan de uit voering van de Katholieke maat schappijleer. Deze heeft immers eigen normen voor allerlei vraagstukken, die zich ook op politiek terrein voor doen en geeft daarvoor ook de con crete toepassing aan. De verwezen lijking van de christelijke beginse len richt zich op een doel, en dat is wiet het eigen belang of het groeps belang, maar het hoogste welzijn van het volk. Dat doel moet met de hoogste kracht worden nagestreefd. Het enige middel om ons voldoende verstaanbaar te maken in de wereld der ideologieën is eenheid. Die een heid is de zichtbare getuigenis van de waarde der christelijke beginselen voor het maatschappelijk leven. De verschillende standen noemde dr. Olierook een natuurlijk en daar om noodzakelijk verschijnsel. Maar hoezeer de verschillende standen elkaar nodig hebben, ze sto ten elkaar in de practijk telkens ook weer af, omdat het persoonlijke en het groepsbelang verblindt. Als even wicht heeft de katholieke maatschap pijleer het grote beginsel van de so ciale rechtvaardigheid, bekroond met de sociale liefde. Deze moet het eigenbelang en het groepsbelang in tomen en regèlen. Sociale rechtvaar digheid en sociale liefde zullen te zien moeten zijn als een nieuwe orde, die men nastreeft in de publiekrech telijke bedrijfsorganisaties. De so ciale standsorganisaties hebben hier- bij hun eigen taak voor d" doorvoe ring van de christelijke linselen, en dat dwingt ook hen tot eenheid in het politieke vlak. Het maatschappe lijk herstel moet hand in hand gaan met het godsdienstig en moreel her stel. Dit alles zal slechts mogelijk zijn door gemeenschappelijke samenwer king in eendracht tussen de sociale organisaties en in eenheid van po litieke partij. Geharrewar en woor denstrijd onderling brengen schade toe aan de algemene grote zaak van Jezus Christus, schade, die misschien onherstelbaar zal blijken. Aan iedere Kerstboom behoort zo'n echt Gelders rookworstje met loodje fl. 1.15 per 500 gram Kerstrollades reeds vanaf fl. 1.30 p. 500 gram Al onze reclames van vorige week handhaven wy tot de Kerstdagen DOE WIJS GA VOOR DE KERST NAAR Haarlemmerstraat 246 (Advertentie.) MR. JAN DERKS: Mr. Jan Derks herinnerde er aan, dat de brief van het Nederlandse episcopaat die in 1948 aanspoorde tot eenheid van de katholieken» bij de verkiezingen, nooit is ingetrokken of verloochend. Hjj wilde intussen de wenselijkheid van de katholieke poli tieke eenheid los van ieder gezags- woord behandelen in het licht van de politieke verhoudingen in ons land. Op zichzelf genomen is politie ke eenheid noch schoon, noch lelijk. Die eenheid is, zo meende hij, een vraag van tactiek en methode. De eenheid is slechts begerenswaardig als ze leidt tot een begerenswaardig doel. De vraag is, of men een ge meenschappelijk politiek doel heeft. Oppervlakkig oordelend zal men die vraag misschien ontkennend beant woorden. Maar die gemeenschappe lijke taak is er en wel in de eerste plaats tegenover het communisme of nog dieper het „communiseren". De „communisering" speelt zich voorna melijk af op het terrein van de tech niek met zijn perfectionnering en concentratie. Zij bereidt daar het ter rein voor tot nationalisatie. Het is dwaasheid de ontwikkeling in de techniek te willen terugdrin gen. Wij zullen echter moeten stre ven naar een sociale ontwikkeling, die de techniek aanvaardt, maar nor men vindt, die de persoonlijke ver antwoordelijkheid veilig stellen. De mens mag geen slaaf worden van het bedrijf. Hij zal zich straks persoonlijk voor God te verantwoorden hebben. Die vorm, die de techniek aanvaardt en tevens de persoonlijke verant woordelijkheid redt, kan de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie zijn, aldus mr. Derks. Maar dan zal het een bedrijfsorganisatie moeten zijn, die de christelijke beginselen tot uit drukking brengt, niet de bedrijfsor ganisatie van minister Mansholt of minister Suurhoff. En dan moeten wij de door ons gewilde bedrijfsorga nisatie als eenheid aan de orde stel len, aldus spr. Intussen zal men er wel voor moeten waken-, dat omwille van het samenbundelen der groeps belangen de algemene grote lijn in de politiek niet wordt prijsgegeven. Er- zo moet men inzien, dat boven de groepsbelangen, hogere belangen ons samenbinden en mer. zal bereid moe ten zijn daarvoor offers t,e brengen. Ook de vraagstukken van de inte gratie roepen ons tot gezamenlijk handelen. De conclusie vin de inlei ding was tenslotte, dat de eenheid geen doel is in zichzelf, maar mid del, dat, hoewel niet zeer geschikt voor de voldoening van groepsbelan gen, veel grotere belangen moet vei lig stellen, waarmee tenslotte ook de groepsbelangen staan of vallen. Mr. Derks noemde samenwerking met de Partij van de Arbeid een vraag van doelmatigheid, die men vooralsnog bevestigend zal moeten Onze foto geeft een beeld tijdens de rede van Dr. A. Olierook (geheel iinks). Verder van links naar rechts: Mr. J. Derks; Prot. Mr. C. Romme; Dr. L. A. H. Albering (secretaris); en de heer W. J. Andriessen (voor zitter) beantwoorden. In herstel van de coa litie zag hij geen heil. Hij vroeg zich zelfs af, of men door een samen werking op smalle basis (met de P. v. d. A.) ndet meer voor de verwe zenlijking van de Katholieke begin selen zou kunnen bereiken, dan bij een regering, die op vier partijen steunt. In de uitvoerige en geanimeerde discussie, die volgde op de beide in leidingen, werd ook een aantal pun ten» van concrete politiek aangeraakt, die prof. C. P. M. Romme als voor zitter van de Tweede Kamer-fractie beantwoordde. De heer Van Gent noopte prof. Romme in te gaan op zijn heengaan als-staatkundig hoofd redacteur van „De Volkskrant", door dit bedanken een winstpunt voor de partij te noemen. „Zoals bekend is gemaakt, aldus prof. Romme, zal ik de reden van mijn heengaan- bij de „Volkskrant" per 1 Januari nog na der uiteenzetten". Hij achtte de Par tijraad van de K.V.P. daarvoor ech ter niet de aangewezen plaats. Nu het punt in discussie was gebracht, meende hij er echter niet stilzwijgend aan te kunnen voorbijgaan. „De hul de, die de heer Van Gent mij heeft gebracht voor de offervaardigheid, die ik door mijn besluit zou hebben getoond, moet ik afwijzen", aldus prof. Romme. „Die hulde komt mij niet toe. Ik wil uitdrukkelijk verkla ren, dat elke invloed van partij of fractie op dit besluit volkomen vreemd is. Als ik door partij of frac tie voor een keuze zou zijn gesteld, aldus de heer Romme, zou mijn keu ze anders zijn geweest. Het feit van mijn heengaan bij de „Volkskrant", aldus prof. Romme, zal dan ook geen verandering brengen, noch in de po litiek van de fractie, noch in die van mij persoonlijk. Noch de fractie, noch ik zelf zijn zo karakterloos, dat ver breking van de combinatie zou bete kenen enige wijziging in onze poli tiek. DE MIDDENGROEPEN. Prof. Romme vtrklaarde verder nog, dat de fractie, wat de algemene lijnen betreft, staat achter het rap port over de middengroepen en daar ook achter zal blijven staan. Men zal echter rekening moeten houden met twee teleurstellende mogelijkheden, n.l. dat de fractie om een of andere reden er niet in slaagt de opzet van het plan te verwezenlijken, en dat de voorwaarden voor verwezenlijking niet in vervulling zouden kunnen gaan doordat de verwachte stijging van het nationale inkomen achterwe ge blijft. Intussen kan, dank zij de bemoeiingen van de fractie, de op trekking van de inkomens der amb tenaren en docenten in de sfeer van het georganiseerd overleg worden ge trokken. De voorzitter van de Tweede Ka mer-fractie was het met de heer AUTOLICHTEN BRANDDEN ONDER WATER. Zaterdagavond is de heer T. Speur uit Julianadorp met zjjn auto in een langs de Schoolweg lopende sloot te rechtgekomen, bij welk ongeval de bestuurder om het leven kwam. Voorbijgangers ontdekten om streeks 6 uur een auto in de sloot, waarvan de lichten nog brandden. Men waarschuwde onmiddellijk de politie en dr. Swaters, uit Juliana dorp. Toen men de heer S. uit de auto had weten te bevrijden, kon de geneesheer slechts de dood constate ren Over de oorzaak van het onge val tast men volkomen in het duis ter, daar het slachtoffer over het al gemeen als een zeer voorzichtig rij der bekend stond. Vrouw stapte in rijdende tram En verongelukte Gistermiddag omstreeks zes uur is de 59-jarige vrouw T. J. J. R.D. uit Oostvoorne aan de Putselaan te Rotterdam tussen een rijdende stoom tram en het perron terecht gekomen. Zij werd op slag gedood. Mevr. R. wilde bij de halte in de reeds rijden de stoomtram stappen. Zij stapte op de treeplank en een man, die haar reeds was voorgegaan en ook nog op de treeplank stond, wilde haar hel pen. Beiden verloren het evenwicht. De man viel op het perron, terwijl de vrouw tussen de tram en het per ron terecht kwam. Het stoffelijk overschot is naar het Zuiderzieken huis vervoerd. een duidelijke lijn aan te geven, ook voor de lagere publieke organen, ten j aanzien van de Katholieke houding J tegenover het humanisme. Mr. L. A. Kesper, commissaris van de Koningin in de provincie Zuid-Holland, heeft Zondagmiddag het ere-voorzitterschap van de kring Zuid-Holland van het Rode Kruis aanvaard. De directie van de N.V. Hee- maf te Hengelo heeft medegedeeld, dat van de Ned Spoorwegen een or der is ontvangen van 100-diesel-elec- trische locomotieven volgens ontwerp Westinghouse-Baldwin, uit te voeren in samenwerking met de Kon. Ma- cinefabriek Gebrs. Stork en Co NV te Hengelo en NV Allan en Co. te Rotterdam. Communistisch Finsterwolde weer rumoerig Nadat de communisten de vorige week gepoogd hadden de burgemees ter van Beerta te intimideren, door hun eisen tot hulpverlening kracht bij te zetten met het versperren van de doorgang aan de burgemeester, is het Zaterdag weer tot ongeregeld heden gekomen te Finsterwolde, waar zoals men zich zal herinne ren de Ned. vriendjes van Stalin nog steeds een „bruggenhoofd" be zet houden. De communisten hadden een de monstratie georganiseerd, die de bur gemeester zou moeten dwingen de werklozen uitkeringen te verhogen. Nu is burgemeester Tuin uit Finster wolde geen man, die zich laat dwin gen; hij heeft het vorig jaar voor hetere vuren gestaan! Hij weigerde de demonstranten te ontvangen en toen enigen van hen via een geopende achterdeur het raadhuis binnendrongen, stond de marechaussee klaar, om hen weer naar buiten te sturen. Twee commu nisten, die zich met deze gang van zaken niet konden verenigen en zich tegen de uitvoerende macht verzet ten, kregen nog een proces verbaal op de koop toe! De communisten zijn momenteel overal in de provincie Groningen bezig de arbeidersbevolking tot sta king aan te zetten, maar behalve in de enkele plaatsen, waar hun invloed overwegend is. wordt hun hetze ge negeerd. Ten einde de toestand beter onder controle te houden, heeft burgemees ter Van Tuin voor Finsterwolde een verbod van samenscholing uitge vaardigd. Vraag inzake winkelsluiting op Tweede Kerstdag. Antwoord: Winkels mogen op Tweede Kerstdag geopend zijn en het personeel is dan ook verplicht te werken, als de zaak niet gesloten is. Vraag wat betreft de betekenis van de term „voor volwassenen" bij de filmkeuring. Antwoord: De Rijksfilmkeuring kent slechts drie leeftijdsgroepen nl.: „alle leeftijden", „boven 14 jaar" en „boven 18 jaar". De Katholieke keu ring maakt bovendien nog een onder scheid voor „geestelijk volwassenen". Sommige 18-jarigen kunnen geeste lijk volwassen zijn, maar velen zijn dat niet. Een bepaèlde leeftijdsgrens is daarvoor niet aan te geven. Iedere persoonlijke ontwikkeling ten opzich te van de vragen van» het leven geeft hier de doorslag. Rijdt niet „met de drank in". Verbond voor Veilig Verkeer Kerstkransen 2.— en 3,50 per stuk Kerststaven, vanaf 0,70 per stuk Moscovische Kerstklokken, vanaf 2.per stuk Koekkransjes 65, 80, 105 ets per 250 gram Schuimkransjes 30 ets per 100 gram Grote sortering eigen fabrikaat choc. Kerstartikelen. BANKETBAKKERIJ MIDZA Haarlemmerstraat 181, Leiden, MIDZA 100 gram Babbelaars of Snoepjes voor 0.10 bij aankoop van 2.50 aan kruidenierswaren. Slaolie, per fles 1.39 De Beste Bloem, y. kg. 0.24 Snippers, 100 gram 0.20 Gehakte Sucade, 100 gram 0.25 Hele Sucade, 100 gram0.39 Geconfijte kersen, 100 gram 0.35 Poedersuiker, 250 gram 0.24 Bakmeel, pondspak 0.35 Krenten, 100 gram 0.16 Sultane rozijnen, 100 gram 0.16 Advocaat, per fles 2.50 Zoete Witte en Rode vruchtenwijn, per fles 0.90 Limonade, per fles0.75 Geisha, rose pinkzalm, blik 1.15 Fancy zalm, blik 1.05 Ananasschijven, per blik „1.09 Pinda's, 250 gram 0.50 Grote noten, 250 gram 0.39 0.55 Hazelnoten in dop, 250 gram 0.55 Amandelen, 100 gram 0.48 0.55 Gepelde hazelnoten, 100 gram 0.50 1 Liter Bessen of Frambozen1.75 HOGEWOERD 115 MORSSTRAAT 50 Tot 9 uur geopend. 'S Te huur. Krijgt U gas ten en heeft U geen slaap gelegenheid? Huur dan bij Troost uw luchtbedden. Voor de aanstaande feest dagen speciale prijen. Troost, Haven 14, tel. 21664 2* Naaimachine defect? Reparatie direct bij U aan huis. Geen vervoer, niet wachten, geringe kosten en onder garantie. Naai machine Service. J. B. H. Schoots, Rijnsburgerweg 29B, Tel. 26664, Leiden. TELEFOONTJES worden dagelijks geplaatst ter grootte van hoogstens 30 woorden (een woord maximum 12 letters). De Driis bedraagt f 1.50. uitsluitend tegen contante o* taling. fg Werkster gevraagd voor twee ochtenden in de week. Aanm. Garenmarkt no. 40. 1792 'g Een knaloudejaars avond met ons vuurwerk, onze bekende pakketten, middelzwaar en extra zwaar, met alle soorten ge sorteerd. Ook alles los verkrijgbaar. Natuurlijk alleen bij het vanouds be kende goedkoopste adres G. van Brussel, Haarlem merstraat 267. 1799 <3? Net dagmeisje gevraagd in klein gezin, v. g. g. v., 19 jaar of ouder. Aanmel den na 7 uur. Grunerielaan 7, Oegstgeest. 6182 2? Knal er weer lustig op los met: rotjes, zwermers, zevenklappers (extra har de) goudenregen, zilverre- jen, vuurpijlen, Japanse icanonslagen en ons succes artikel De Gillende Keu kenmeiden van De Volle Neef, Diefsteeg 19. LOONSTATEN 5 ct. per stuk VERZAMELLOONSTATEN 12 ct. per stuk V.rlcrljgb.ar N.V. De Leidsche Courant - Papengracht 32-34 OIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOMOMC Kies voor het brood steeds de soorten die U het lekkerste vindt. Door de extra hoge voedingswaarde van kaas bent U altijd voordeliger uit. Vraag bij het Voorlichtingsbureau v. d. Voedingsraad, Koninginnegracht 42, Den Haag het kaasreceptenooekje voor slechts 12 ct aan postzegels extra op de adresnjde van Uw briefkaart. Altijd een voedzame en welkome afwisseling in het dage lijks menu. En voor de feestdagen kaas gesmolten of geraspt in een hartig hapje vooraf... een kaasschotel als tussengerecht... wat blokjes pikante kaas na de maaltijd I Profiteer van de vele mogelijkheden I Voorbeelden? Te kust en te keur in het nieuwste receptenboekje „Kaas voor goede en zuinige maaltijden".

Leidse Courant | 1952 | | pagina 8