2 Ongewenste vreemdelingen uit Duitsland wensten in Ned* te zijn In Zuid-Afrika hebben emigranten goede vooruitzichten Leidse Santos vierde zijn dertig-jarig bestaarsfeest Ruitenkrasser vernielt voor tienduizenden H-B- S* voor Meisjes kreeg een „Tine van Hoorn-fonds" MAANDAG 22 DECEMBER 1952 r—M— DE LE1DSE COURANT HEKSTE BLAD - PAGINA 2 Ned. wet botst met de Duitse Omstreeks 19 November werden de internationale bepalingen inzake twee Polen, wier aanhouding en i grensoverschrijdingen. Dit houdt in, voorgeleiding was verzocht door de Officier van Justitie te Frankfurt, in een jeep van de Koninklijke Ma rechaussee vanuit Nederland over de Duitse grens gebracht en ongeveer acht kilometer van de grens in vrij heid gesteld. Beide Polen werden door de Duit se politie gezocht wegens het plegen van roofd. Zij trachtten er vandoor te gaan. Zij slaagden er in als blin. ét pass.agiers aan boord te komen ▼an een Noors schip, dat van Ham burg uit naar de Ver. Staten ver trok. Even buitengaats werden de beide Polen ontdekt, maar de kapi tein wijzigde zijn route niet en voor door naar de Ver. Staten. In de ha- van van New York verscheen de vreemdelingenpolitie aan boord om het tweetal te bewaken. De Polen bleven aan boord, het schip vertrok naar Nederland en bij aankomst al daar, op 10 November, werden de beide mannen door de vreemdelin genpolitie van boord gehaald. De Duitse wet. Enkele dagen later verscheen aan do grenspost Glanerbrug eon Neder landse commissio, die bij de verant woordelijke ambtenaar van de Duit se passencontrole onderhadelingen wilde beginnen ovei de uitlevering van de beide verstekelingen. Daar echter de Duitse wet in zo'n geval al leen van kracht L als de aanhou ding in een ander land niet langer dan zeven dagen geleden is, werd de uitlevering afgewezen. Van Duitse zijde werd daarbij opgemerkt, dat voor de Nederlandse instanties al tijd nog de diplomatieke weg open stond. Bovendien was hier geen sprake van Duitsers. Enkele dagen lat°r weiden beide Polen, ieder afzonderlijk in dc na bijheid van de grens gearresteerd. Zij waren door d< Koninklijke Ma rechaussee over de grens gebracht en in Duitland afgezet. D( beide man nen hadden direct rechtsomkeert ge maakt en poogden op illegale wijze de grens te overschrijden om weer een schip te bereiken dat hen naar Amerika zou brongen. Hun werd echter door de Nederlandse kommie- zen eon halt toegeroepen. De Polen werden daarop in Duitiland aange houden en toen bleek dat hun na men voorkwamen in het opsporings register. De toestand is thans zo, dat de Duitsers zich niet willen houden aan Zwijntjesjager g epakt In Amsterdam gestolen In Huizen verkocht De Huissense politie is er in sa menwerking met de Amsterdamse recherche in geslaagd een fietsen dief uit Amsterdam, die reeds lang werd ge'zocht, te arresteren. Het was dc politie in het Betuwse stadje Huissen ter ore gekomen, dat gere geld tweede hand rijwielen werden verkocht door een vreemdeling. Een onder leiding van opperwacht meester Osterloh ingesteld onder zoek wees uit, dat de rijwielen aan de man werden gebracht door de Amsterdammer J. L., die in de ja ren 19451946 in Huissen werkzaam was geweest bij de wederopbouw. Een telefonische tip aan de re cherche te Amsterdam was voldoen de om de dader in verzekerde be waring te stellen. Tijdens het ver hoor bleek, dat de man de fietsen in de hoofdstad ontvreemdde, per trein vervoerde en in Huissen verkocht te gen behoorlijke prijzen. Tot nog toe heeft de politie in Huissen 29 rijwielen bij de diverse kopers in beslag genomen. Deze zijn inmiddels vervoerd naar Amsterdam en zullen aan de eigenaren worden teruggegeven. De speurtocht wordt voortgezet cn men verwacht op meer dere gestolen exemplaren beslag te kunnen leggen. Door de harde wind is een kleine motorvissersboot, de IJm, 363, in de nacht van Zaterdag op Zondag om- itreeks halfeen op de golfbreker van dc Oranjesluizen bij Amsterdam gelopen. Door signalen wisten de beide op varenden dc aandacht van het sluis- aersoneel te trekkens dat de rijkspoli. tie te water waarschuwde. Dc te hulp gekomen politieboot slaagde er in de opvarenden uit hun hachelijke positie te bevrijden. Het vaartuig is gezonken. Alleen de boeg stak Zondagochtend nog boven water uit. DE HERTEN KONDEN NIET STOPPEN. Het echtpaar Coe reed Zondag avond per auto door het bos van Epping, ten Noorden van Londen. Plotseling sprongen twintig of der tig herten uit de duisternis van het bos te voorschijn recht op een der zijkanten van de auto aan. De aan voerder van de kudde, een groot dier, sprong over de wagen, maar de andere die niet meer konden stil hou den of van richting veranderen, bot sten er tegen op en duwden hem van de weg af en daarna van een ieuvel. Aan dc voet van de heuvel sloeg de wagen over de kop. Het echtpaar Coe werd licht gewond. dat Ieder land de personen terug neemt, dio illegaal naar een ander land zijn gekomen. Ieder land is primair aansprakelijk voor zijn eigen genabewaking, zowel naar bin nen als naar buiten. All§ landen houden -.ich aan deze regeling. Nu hebben de Duitsers in terne instructies, waarbij getracht wordt deze internationale regelin gen te omzeilen. Tegenover de interne bepalingen van de Duitsers kon gesteld worden, dat het blote feit van het verwijde ren van ongewenste vreemedelingen uit Nederland volkomen in overeen stemming met de Nederlandse wet is. In de Tweede Kamer zijn naar aanleiding van doze gebeurtenissen vragen gesteld aan de Minister van Justitie. Naast dc millioenen bloembollen, bloeiende planten en de diverse at tracties, die op de Flora 1953 te ge nieten zullen zijn, zullen in ver band met het grote belang van deze intern, tentoonstelling voor het toe risme in Nederland ook de grote Nederlandse vervoerslichamen op de Flora 1953 op representatieve wijze vertegenwoordigd zijn, zoals de K.L. M., de HollandAmerika Lijn, de Nederlandse Spoorwegen on de Ne derlandse Posterijen. Ook zal het De partement van Landbouw door de inrichting van een speciaal Rege ringspaviljoen haar grote belangstel ling voor dit internationale evene ment tonen, welke officiële deelna me van bijzondere betekenis belooft te worden voor de Nederlandse bloe- menindustrie. VIER CAMERA'S GESTOLEN. In de vroege ochtend-uren van Za terdag j.l. werd de étalageruit van een fotohandel te Maastricht, door tot nu toe onbekende daders inge drukt. Vier camera's ter waarde van meer dan drieduizend gulden werden ontvreemd. De politie stelt een on derzoek in. Op een, op Zaterdag jl. gehouden, bespreking tussen de commissaris voor de emigratie, nar ir. B. W. Ha- eman, en de heer G. L. Diekerson, voorzitter van het Zuldafrikaanse emigranten kcuringscomité en emi gratie-attaché bij de Zuidafrikaanse ambassade, is gebleken, dat de voor uitzichten voor de emigratie van Ne derlanders naar de Unie van Zuid- Afrika zeer goed zijn te noemen, zo dat verwacht kan worden dat in 1953 het recordjaar 1952 zal worden over troffen. In 1952 is meer dan het dub bele van het aantal Nederlandse emi granten vertrokken dan in enig ander jaar in het verleden, doordat aan het eind van dit jaar meer dan 5000 emi granten hun goedkeuring voor blij vende vestiging in de Unie hebben ontvangen. In het komende jaar evenwel zal op grond van de gehouden bespre king een nog groter aantal Neder landers zich in Zuid-Afrikn kunnen vestigen. In verband hiermee is reeds vastgesteld dat zes (dit jaar vijf) schenen met emigranten in 1953 naar Zuid-Afrika zullen vertrekken. Bovendien zal de K.L.M voor dit doel maandelijks een speciale vlucht uitvoeren. Tijdens de onderhandeling werd vastgelegd dat Zu'd-Afrika ook vol gend jaar behoefte heeft aan ge schoolde krachten in de metaalindus trie, de bouwnijverheid, de mijnen en de electriciteitsbcdritven en dat met het oog on dc industriële ont wikkeling van dc Unie tal van klei- Maastrichtenaar terug uit het Franse Legioen Ronselaars rontselden de verkeerde Do 35-jarige Maastrichtenaar J. H. Ritehi, destijds mijnwerker in België, die op 7 Maart j.l. spoorloos ver dween, is na een verblijf van negen maanden in Noord-Afrika, waar hij in het vreemdelingen-legioen heeft gediend, dezer dagen onverwacht in zijn woning teruggekeerd. Toen R. in Maart j.l. verdween, leed hij aan gedachten- en geheugen stoornis. Hij is toen vermoedelijk in deze toestand in handen gevallen van Belgische ronselaars. Van zijn transport naar Marseille kan hij zich totaal niets herinneren. Eerst bij aankomst in Sidi-Bel-Abez, het hoofd kwartier van het Franse legioen, werd hij zich volkomen bewust van de hachelijke situatie waarin hij ver keerde. 1 spoedig bleek echter dat Ritehi niet voor de zware dienst geschikt was. Na verschillende overtredingen, als gevolg van zijn geestestoestand, kwam hij aanvankelijk in de strafcel, vervolgens in een tehuis voor geeste lijk gestoorde mensen cn tenslotte in een militair ziekenhuis te Fez (Ma rokko) terecht. De medische behan deling hier was uitstekend. Na een doelmatige zenuwkuur, werd hij als genezen ontslagen doch afgekeurd voor het legioen. Alvorens hij naar Frankrijk werd ingescheept ontmoette hij nog en kele Maastrichtenaren die vrijwillig in het legioen hadden dienst geno men. Het transport bestond hoofdza kelijk uit verminkten, als gevolg van de strijd in Indo-China. Via Marseille en Rijssel keerde hij tenslotte in Maastricht terug. Gevaarlijke „grap" tijdig ontdekt Spoorwegbeambte voorkwam ernstige ongelukken Enige tiiterst onverantwoordelijke elementen in Nijmegen haalden de zer dagen een „grap" uit, die de meest ernstige gevolgen had kunnen hebben. Op een van de zeer drukke spoor wegovergangen in die stad, boniden zij do openstaande spoorwegbomen vast met een fietsband. Gelukkig constateerde de spoorwegbeambte het kwajongenswerk op tijd, zodat hij de trein kon laten stoppen. Was dc trein echter langs de overgang gere den terwijl de bomen geopend zou den zijn geweest, dan- waren zeer ernstige ongelukken pracMisch on vermijdelijk geweest. De politie stelt een onderzoek in. nere bedrijven diverse categorieën van arbeiders die over zekere be roepsbekwaamheid beschikken, zul len aanstellen. Ook Nederlandse vrouwen zullen in Zuid-Afrika voldoening gevend werk kunnen vinden. Immers de South Afrika Nursus Services zullen in Nederland opgeleide verpleegsters gaarne aanstellen. Tenslotte behoeven de departemen ten van landbouw, bosbouw en natu rellen zaken geschoold personeel. THUISFRONT EN KERSTVIERING IN KAZERNES. Daar de legerleiding het nodig oordeelt belangrijke eenheden van Kerstverlof uit te zonderen, zal een betrekkelijk groot aanlal militairen het Hoogfeest van Kerstmis in kampement of kazerne moeten vieren. Deze helaas onvermijdelijke omstandigheid heeft Nationaal Ka tholiek Thuisfront aanleiding gege ven eon aanzienlijk bedrag ter be schikking van de aalmoezeniers te stellen om het deze militairen mo gelijk te maken ook Kerstmis ini een geëigende sfeer te vieren. MIST VERDWIJNT VOOR 20 MILLE Binnen korte tijd zal op Schiphol de z.g. rondzoekradar in dienst wor den gesteld Hiermee kunnen vlieg tuigen in do juiste baan geleid wor den. Met behulp van precisie-radar praat men ze dan binnen. Toch hebben bestuurders zelfs bij gebruik van radar nog altijd een zicht van minstens 500 meter nodig om zonder risico's te kunnen landen. Bij dikke mist worstelt men iedere keer met dit probleem, maar deskun digen menen, dat een oplossing toch wel niet spoedig gevonden zal wor- den. 9 De Britse luchtmacht heeft wel eens grote benzinevuren ontstoken langs de landingsbaan, waardoor de mist plaatselijk optrok, maar dit is :hi een kostbare geschiedenis, want een landing van een vliegtuig kost in dat geval rond 20.000 gulden. VERZEKERDEN EN BIJZONDERE HULP IN ZIEKENHUIS. De Ziekenfondsraad heeft zich be ziggehouden met de vraag, of ver plicht verzekerden van algemene ziekenfondsen recht hebben op de erstrekking van klinisch-specialisti sche "hulp, verleend in perioden, ge durende welke de verpleging in een ziekenhuis niet voor rekening van verplichte verzekering plaats heeft. In het bijzonder is hierbij ge dacht aan de verpleging in een zie kenhuis na de 42ste dag. Gelet op de wettelijke bepalingen, is do Ziekenfondsraad tot de conclu sie gekomen, dat bovenbedoelde vraag ontkennend moet worden be antwoord. Hoewel overtuigd van de wense lijkheid van een voor de verzeker- Pionier P. van Berge Henegouwen gehuldigd van het St. Elisabeth-ziekenhuis op droeg, hield hij een korte pr< i-led Er zijn gistermorgen vele en har telijke woorden gesproken tot het Leidse Santos-comitc, dat zijn der tig-jarig bestaan vierde en tot een der leden, de heer P. van Berge He negouwen, die van de oprichting af een der steunpilaren van het Leidse Santos is geweest. Woorden die cul mineerden in de uitreiking van een zeldzame onderscheiding de zilveren bondsmedai' van verdienste, die dc jubilaris door de bondsvoorzitter, de heer F. C. de Hosson, op de borst werd gespeeld. Tijdens het H. Misoffer, dat de geestelijk adviseur, rector F. A. M. ernefeld, om half tien in de kapel ahuis op- HHPHHBPHIHHiBredlcBtM, i waarin hij de commissie-leden van Santos aanspoorde hun prachtig werk van naastenliefde ter ere Gods te blijven voortzetten. Nadien was er een feestelijk ont bijt in In den Vergulden Turk, na afloop waarvan de neer C. Linden- hoff, de Santos-voorzitter, alle gas ten verwelkomde: dc heer F. C. de Hosson, voorzitter van de Ned. R.K. Middenstandsbond in het bisdom Haarlem, de heer J. C. J. Lamber- mont, voorzitter van de Leidse N.R. K.M., vertegenwoordigers van de vakafdelingen, de heer Van Dam me namens het hoofdbestuur van Santos de heer Lohman, Santons- propagandist uit Haarlem, en afge vaardigden van het Leidse Herwon nen Levenskracht. Later verscheen ook rector Bernefeld. Hulde aan'de pionier. Bondsvoorzitter De Hosson was er van overtuigd, dat de stem van het hoofdbestuur bij zo'n gelegenheid niet achterwege mocht blijven, want de bond beseft terdege, dat hij niet alleen een economisch doel heeft, maar evenzeer een sociaal, charita tief, cultureel en godsdienstig-zede- ljjk doel. Enige van deze doelstellin gen worden verwezenlijkt in Santos en het is opmerkelijk, dat dit werk zich in de bijzondere populariteit van de kath. middenstanders mag verheugen, vooral in het Haarlem se bisdom, dat ook in het afgelopen jaar weer bovenaan 6tond, mede dank zij de steun van Leiden. In het vele zegonrijke werk, dat het Leid se Santos in de afgelopen 30 jaren mocht verrichten, kan men duidelijk Gods zegen bespeuren. Het is een prachtig werk, waarin de bezorgd heid van de kath. middenstanders voor elkaar ligt opgesloten. Daarom wilde het hoofdbestuur hulde bren gen aan de pionier Van Berge Hene gouwen en hem onderscheiden met de zilveren medaille, die slechts in zeer spaarzame gevallen wordt toe gekend. Uitgebreide doelstellingen. In zijn dankwoord ging de jubila ris 30 jaar terug en memoreerde hij het verdienstelijke werk van zijn den gunstiger en ook logischer re geling, acht de Raad een wijziging van de voorschriften vooralsnog niet mogelijk, gezien de financiële toe- stand van de verplichte verzekering. VEE BIJ BRAND OMGEKOMEN. Zaterdagmorgen omstreeks zes uur is brand ontstaan in de boerde rij van de landbouwer Tiessen in de buurtschap Delen bij Vorden (Gld.). De brandweer kon het voorhuis be houden. Het achterhuis brandde ge- meel uit. Zes varkens en een aantal biggen kwamen om. Twee koeien, die ernstige brandwonden opliepen, moesten worden afgemaakt. De ver moedelijke oorzaak k kortsluiting. Te Laag Dalem bij Gorinchem woedde Zondagmiddag een hevige brand op de boerderij van de land bouwer G. de Gier. Omstreeks vijf uur stond daar plotseling de hooi- berg in lichter laaie en alras sloeg het vuur over naar de aangebouwde schuur. Zes pinken kwamen in de vlammen om en voorts ging er een tractor verloren. De brandweer van Vuren en van Dalem kregen bij het blussingswerk de steun van de Go- rinchemse brandweer, waarna het ge vaar voor verdere uitbreiding spoe dig was geweken. Dc aanzienlijke schade wordt door verzekering ge dekt. vroegere medewerkers teni bate van de onbemiddelde standgenoten, die door t.b.c. getroffen worden. De heer Van Berge Henegouwen wilde echter ook vooruitzien en zag nog een groot arbeidsveld voor Santos liggen, voor al omdat enige jaren geleden de doel stellingen van Santos uitgebreid zijn met die van het Dr. van Beurden- fonds (steun aan leden, wier zonen voor priester studeren) en het Chris Jansenfonds (financiële steun aan le den, wier bedrijven in moeilijkheden verkeren). Daarom diende dit feest vooral te zijn een aansporing om met nog meer ijver voor Santos te wer ken. Woorden en geschenken. Er werden ini de loop van deze ochtend nog vele goede woorden ge sproken, zowel door de heer Van Damme namens het Santos-hoofdbe stuur als door de heren Lambermont, J. Compier, secr.-penn. van hot Leid se Santos. W. van Dinten, voorzitter van het Leidse Herwonnen Levens kracht (K.A.B.) en A. van Leeuwen-, lid van de Santos-commissie,' die na mens de medeleden een kist sigaren aanbood. De heer Lambermont voeg de namens de Leidse N.R.K.M. een verzilverde asbak aan dit „rookoffer" toe en deed de met applaus ontvan gen mededeling, dat op de begroting van de Leidse N.R.K.M. voor 1953 een iets grotere bijdrage voor Santos was uitgetrokken. Door meerdere sprekers werd gewezen op de ver heugende samenwerking tussen San tos on Herwonnen Levenskracht, waarbij de kath. middenstand cn de K.A.B. elkaar op hot terrein van de t.b.c.-bestrijding hebben gevonden. Het mooiste feestgeschenk. Het was niet doenlijk dit feest in bredere kring te vieren, hetgeen niet wegneemt eenter, dat de Leidse kath. middenstanders dc gelegenheid van dit 30-jarig bestaan- mogen aangrij pen om Santos nog meer te steunen. Het mooiste feestgeschenk van de le den zou hieruit bestaan, dat alle ge organiseerde kath. middenstanders van Leiden donateur werden. Hier door zou het aantal donateurs ver dubbeld worden. Wie bedenkt, zoals de heer Lohman uiteenzette, 'dat de kosten voor een verplecgdag variëren van- 9 tot 13 gulden kan berekenen, dat er jaarlijks duizenden guldens no dig zijn. De middenstanders, die trots gaan op hun vrijheid en zelfstandig heid, dienen te beseffen, dat zij die alleen kunnen behouden in eensge zindheid, hetgeen veronderstelt, dat zij elkaar helpen, dus donateur wor-, den van Santoso. De donatie bedraagt 5 gulden per jaar: het bedrag mag ook groter of kleiner zijn. Men kan zich aanmelden bij de heren J, Com pier, Oude Vest 121, J. van Hartovclt, Haarlemmerstraat 210, A. van Leeu wen Hooigracht 68, F. Bonnet, Lc- vendaal 132, J. v. d. Geest, Maredijk 38, en C. Lindehoff, Doezastraat 20A, Leiden. weer: (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opge maakt te 10 uur.) NU EN DAN REGEN Zwaar bewolkt met nu en dan regen en motregen, maar later enkele verspreide op klaringen. Matige tot krach tige Zuid-Westelijke wind. Zachter, voornamelijk in de nacht en ochtend. 23 Dec. zon op 8.46 en onder 10.32; maan op 12.06 en onder uur. Slecht weer in Europa In vele delen van West-Europa heeft in het afgelopen weekeinde on gunstig weer geheerst. In België stegen de rivieren en hier en daar kwamen overstromingen voor. In de Alpen stortten vele lawines neer. Ook sommige rivieren in Frankrijk stegen snel. Een deel van Bordeaux staat blank ten gevolge van een doorbraak van een dijk. In vele stre ken van Frankrijk zijn afgelegen plaatsen en boerderijen geïsoleerd. In Frankrijk zijn tot nu toe reeds acht mensen, onder wie drie kinderen, ten gevolge van overstromingen omge komen. De Charente is bij Cognac buiten haar oevers getreden Delen van de stad staan blank. Acht km. verder stroomopwaarts werd een dijk door het water weggespoold. Ue.t w-ieA in Ewiojia De weerrapporten van het KNMI van hedenochtend 7 uur luidon: OSLO STOCKHOLM KOPENHAGEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS NICE onbewolkt. 13 c sneeuw, sneeuw, geheel bew. onbewolkt. mist. zwaar bew. onbewolkt. 3 1.. ^mi£0dee mcescHt*^^ DEMMENIE HAAgL.STR.169 TEL.U400 Ondanks uitgebreide nachtelijke politie-surveillances door Amster dam is het de ruitenkrasser in de af gelopen nacht wederom gelukt een groot aantal winkelruiten in ver scheidene straten met lange en diepe krassen tc overdekken. Ook nu weer heeft hij daarmee voor vele duizen den guldens schade aangericht. Ver vanging van de honderden ruiten, welke hen sedert het begin van zijn zinloze actie heeft bekrast, zal in to taal enkele tienduizenden guldens vergen. In de nacht van Zaterdag op Zon dag heeft de onbekende vandaal eerst geopereerd op de Rozengracht. Enkele nachten geleden was hy daar ook al bezig geweest. De ruiten, die hij daar toen nog vrij liet, moesten er ditmaal aan geloven. 25 in één nacht. Op het Rokin zijn deze zelfde nacht niet minder dan 25 grote win kelruiten bewerkt vervolgt het N. v. d. D. De krassen zijn nier van 3 tot 6 meter lang en pl.m. 0,3 mm breed en vrij diep. Op de meeste plaatsen scheelt het maar weinig of de ruit is in volle dikte doorgesne den. Men vreest, dat door de trillin- oorzaakt, versche: ten binnenkort in scherven zullen vallen. De ruitenkrasser heeft voorts nog een grote ruit van „De Bijenkorf" als doelwit uitgekozen; verder vielen ook winkelramen in de De Clercq- straat aan zijn vernielzucht ten offer. Hier werden zelfs enkele letters in een ruit gegrift: E. W. en S. Vruchteloos. De Amsterdamse politie heeft thans reeds een week lang de nach telijke controle in de winkelstraten verscherpt. Bij de surveillances zijn vooral rechercheurs in burger inge schakeld. De nachtelijke speurtoch ten zijn echter tot nu toe vruchte loos gebleken. De vorige nacht nog dacht men eindelijk succes te hebben. Na een voorzichtige achtervolging hielden enkele recherscheurs een man aan, die beantwoordde aan een vaag sig nalement, dat kort geleden werd verstrekt en dat een beschrijving moet zijn van een onbekende, die, zo vermoedt men, aan deze krasmanie lijdt. Deze man bleek echter onschul dig te zijn. Directrice in het zilver Er was Zaterdagmiddag zeer veel belangstelling voor het zilveren ju bileum van mej. J. L. van Hoorn, directrice van de Gem. H.B.S. voor Meisjes aan de Garcnmarkt, en in talrijke toespraken werden haar ver diensten voor het onderwijs naast haar overige goede eigenschappen in het licht gesteld. Burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot herinnerde er aan, dat mej. Van Hoorn de school van bijna 100 tot ruim 300 leerlingen had opge voerd en prees haar capaciteiten als geboren psychologe, die met volle toewijding opmerkelijko resultaten heeft bereikt. Spr. bood eon bouquet bloemen in de stadskleuren aan. Dr. W .v. d. Ent. insp. van het gym. en voorber. hoger onderwijs, vertelde, dat de Leidse Meisjes HBS in den lande zeer hoog staat aange schreven, hetgeen voor een groot deel te danken is aan de wijze waar op mej. Van Hoorn haar taak opvat. Door haar benoeming tot lid van het hoogste onderwijs-adviescollege heb ben de autoriteiten haar inzicht in onderwijszaken terecht zeer hoog ge schat. Wethouder J. C. van Schaik zou wensen, dat mej. Van Hoorn nog vele jaren aan het onderwijs ver bonden mocht blijven Haar pen sionnering staat echter voor de deur. Dr. K. Reitsma vertelde als voor zitter van de Commissie van Toe zicht, dat dc samenwerking met mej. Van Hoorn steeds voortreffelijk is geweest.. Persoonlijke belangstelling. Namens de gehele schoolgemeen schap sprak de onderdirecteur, de heer C. Grijpsma, releveerde de le vensloop van de jubilaresse en wees op haar groot organisatie-talent. -Maar boven alles prees hij de persoonlijke belangstelling van mej. Van Hoorn voor iedere leerling afzonderlijk en haar liefde voor het werk. Nadat de leerlingen een lied ge zongen hadden, sprak dr. J. D. A. Boks, directeur van de Gem. HBS, namens de directeuren en rectoren van de Leidse middelbare scholen Hij prees de houding van mej. Van Hoorn tijdens de bezettingsjaren. De gevoelens van oud-leerlingen en ouders der leerlingen werden ver tolkt door mevr. M. T. Haasnoot Goedknegt, die dc jubilaresse een rapport „met lof" wilde geven en die mededeelde, dat er besloten was het schoolfonds voor bijzondere doelein den, dat door giften van ouders en leerlingen in'stand gehouden wordt, de naam „Tine van Hoornfonds" te geven om daarmede de naam van de jubilaresse blijvend aan dc school te verbinden. Als basis werd een be drag van ƒ1340 aangeboden, terwijl het fonds op 270,aan vaste jaar lijkse bijdragen kan rekenen. Na mens de oud-leerlingen en ouders der leerlingen bood mevr. Haasnoot —Goedknecht een schemerlamp aan. Daarna werd nog gesproken door mej. F. Kuenen namens de vereni ging van oud-leerlingen en door mej. Betty van Linden van der Heuvel namens de leerlingen-vereniging „Dispereert Niet". Na dit officiële gedeelte volgde een zeer druk bezochte receptie, tijdens welke o.a. de rector van het R.K. Lyceum, pater drs. W. Geurts, de rector van het Chr. Lyceum, dr. P. C, van Arkel, de gemeente-secreta ris, mr. J. Bool, de heron H. de Wilde, M. B, de Jong en A. J. v. d. Pompc namens K. en O,, enige hoog leraren. gemeenteraadsleden en hoof den van scholen hun opwachting kwamen maken. UTRECHTSE UNIVERSITEIT. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het doctoraal examen rechten (vrije studierichting) de heer R. II Cohen uit Leiden. Bij Kon. Besluit is benoemd tot hoogheemraad van het Hoogheem raadschap Rijnland de heer W. A. A. J. Bavon Schimmelpenninck van der Oye te Voorschoten. Rur?erliike Stand Gehuwd: A. R. W. Reindersma cn D G. van Zuiden. Geboren: Margaretha Maria There- sia d. van C J. Bartels en M. W. Th. van der Peet. Jacobus Lambertus z. J. L. Gussenhoven en C. van Hecke. Pieter z. van P. Corba en M. Harte- velt. Jacobus Kenricus Maria z. van J. J. Ammerlaan en A. J. Heems kerk.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2