S)e ftridaeSou^a/nt Grootste vliegramp in de geschiedenis der luchtvaart BIJEENKOMST BENELUX- MINISTERS Niet minder dan 86 militairen om het leven gekomen De Bey van Tunis zwichtte NecL marine-vliegboot verongelukt Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 22 DECEMBER 1952 44ste JAARGANG No. 12771 Een droevig h,ichtrecord Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., i 2.p. tnnd., f 6.p. kwart Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefotmtjes f 1.50 Het concurrentieprobleem In hotel Anneville te Ulvenhout kwamen Zaterdag 9 ministers van de Beneluxlanden bijeen. Het waren van Nederlandse zijde de ministers Van de Kieft, Luns, buitenlandse za ken; Zijlstra, eeon. zaken en Suur- hoff, sociale zaken en volksgezond heid. Van Belgische zijde de ministers Duvieusart, economische zaken, Jan sen, financiën; van den Dale, arbeid en sociale voorzieningen en Meurice, buitenlandse zaken, terwijl Luxem burg vertegenwoordigd was door mi nister du Pont. De besprekingen hadden betrek king op de moeilijkheden, die in be paalde Belgische bedrijfstakken als gevolg van de Nederlandse concur rentie zouden bestaan. Uit een na afloop der besprekingen gegeven verklaring blijkt, dat de mi nisters hebben vastgesteld, dat er door de industriëlen der drie landen actief werd gestreefd naar het uit werken van vrijwillige schikkingen met het oog op de regeling van him onderlinge concurrentieposities. De ministers der Beneluxlanden besloten, dat in den vervolge maan- Amerikaans transportvliegtuig met Kerstverlofgangers neergestort Enkele seconden na de start is Zaterdag bij Mores Lake in de Amerikaanse staat Washington, een reusachtig transportvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht neergestort, waarmede 115 manschappen voor een Kerstverlof naar huis zouden reizen. Bij deze grootste ramp uit de geschiedenis der Luchtmacht zijn 84 personen om het leven gekomen. Het officiële doden cijfer der luchtmacht steeg tot 86 toen enigen van de 32 geredden aan hun verwondingen bezweken. Van de 31 overlevenden verkeren enkelen nog in levensgevaar. De viermotorige C-124 Globemaster stortte enkele ogenblik ken na de start in een lichte sneeuwstorm neer. Het vliegtuig zou een vlucht maken van „Larson air force base" in Washington naar „Kelly air force base" bij San Antonio in Texas. Toen het toestel zich in de grond boorde, vloog het onmiddellijk in brand, waardoor degenen, die niet onmiddellijk dood waren, zware brandwonden opliepen. V acan tieganger s waren dolblij „Het was vreselijk", verklaarde een sergeant van de staatspolitie van Washington. „Wrakstukken van het vliegtuig lagen overal verspreid en hier en daar vonden we koffers en andere bagage." Volgens de luchtmacht verlieten enkele overlevenden over hun zenu wen en dodelijk verschrikt de plaats des onheils, waardoor de verwarring nog toenam. Uren na de ramp waren de auto riteiten nog niet zeker van de aan tallen doden en overlevenden. De meeste passagiers in het toestel, dat Zaterdag verongelukte, behoor den tot het personeel van „Larson Base". Het personeel op de basis was overgelukkig, toen bekendgemaakt werd, dat de Globemaster naar San Antonio zou vliegen. Van elk eska der op de basis konden enkele men sen met de machine mee. Een officier zei: „Zij waren dol blij en popelden van ongeduld om te kunnen vertrekken. Toen de na men werden afgeroepen van hen, die met het vliegtuig mee konden, ontstond er een onbeschrijflijk en thousiasme". Direct na de start. Toen het vliegtuig in een lichte sneeuwstorm vertrok hing er een wolkendek op 150 meter hoogte. Het zicht bedroeg drie kilometer. Vrijwel onmiddellijk na de start stortte de machine door onbekende oorzaak neer. Vlak na de ramp begon het hard te sneeuwen, waardoor de reddings auto's in de natte grond bleven ste ken en de berging van de slachtof fers vertraagd werd. Kort na het middag uur klaarde het weer echter op. Op de plaats des onheils een open vlak terrein lagen wrak stukken her en der verspreid. Enkele slachtoffers waren onher kenbaar verbrand. De doden werden een voor een met grote blauwe vrachtauto's van de luchtmacht naar de overvolle morgue gebracht. Er is een grote kraan naar de wrakstukken gereden, die de brok stukken van de machine ophijst, om de manschappen van de basis in staat te stellen onder het toestel naar de slachtoffers te zoeken. Raymond Ferguson, een vlieger uit Deze Radiografisch overgebrachte telefoto geeft een beeld van de ver woesting; op de volkomen versplin terde romp is nog het kenteken van de Amerikaanse luchtmacht zicht baar. Foto A.N.P. Radiofoto-UNCE-HMR Arkansas, die de ramp overleefde, zei, dat de grote Globemaster „een beetje schommelde, toen weer nor maal vloo£ en vervolgens in 'n glij vlucht naar beneden ging." Hij zei: „Ik wist dat wij zouden verongelukken, daarom kroop ik in elkaar en bad. Het gezicht van één van mijn kameraden werd in elkaar gedrukt en ik droeg hem naar buiten. De meesten van ons die gered waren heeft Zaterdag gevraagd de vliegtur probeerden terug te gaan en anderen gen v*n he* ty^e „Glooemaster naar buiten te brengen, maar wij meer *e gebruiken voor het ongeluk konden het niet door de vlammen". dat vorige maand rnet een dergelijk toestel plaats vond, is geëindigd. Een ander lid van het Amerikaan se Congres, de democraat Kilday, vroeg een onderzoek in te stellen naar de oorzaken van de zeer talrijke kg. Maximum-gewicht van toestel en lading is 79.450 kg. Wanneer toestellen van dit type worden gebruikt voor troepenver voer vinden de manschappen plaats op twee dekken, in totaal zijn er drie dekken. Het toestel is bijna twee en een half keer zo groot als de „Skymas- ter". De snelheid bedraagt ongeveer vijfhonderd kilometer. In totaal zijn dit jaar bij achttien vliegrampen, reeds 499 personen om gekomen. Een van de grootste ram pen van dit jaar was totdusver het verongelukken van het KLM-toestel „Koningin Juliana", dat op 22 Maart bij Frankfort neerstortte. 45 personen kwamen toen om het leven. De grootste vliegramp in de ge schiedenis van de luchtvaart was het verongelukken van »en Britse „Tu- dor" in Maart 1950 in Wales, waar bij 80 personen het leven verloren. Onderzoek gevraagd. De Amerikaanse senator Russel, de aftredende president van de commissie voor de strijdkrachten, VLIEGTUIG MET DRIE DEKKEN. De Douglas C-124, „Globemaster II" is een viermotorig transport vliegtuig, dat in gebruik is bij de vliegtuigongelukken in de laatste zes Amerikaanse luchtmacht. Het toe- weken bij de Amerikaanse lucht- stel biedt plaats aan tweehonderd macht. Sedert de luchtmacht in 1949 soldaten met h m ve'dutrusting of j Globemaster begon te gebruiken zijn aan 127 op draagbaren liggende ge- er drie verloren gegean. wonden en 52 zittende gewonden of j£r zijn onlangs verscheidene trans- verplegend personeel. portvliegtuigen in het Noordelijke De „Globemaster II" heeft een gebied van de Grote Oceaan neerge- spanwijdte van 52.78 meter. Aan la- stort, waardoor mee: dan tweehon- ding kan meegenomen worden 22.700 derd personen het leven verloren. 5)e panning, itt Atawd Ufiüka De raad van Ulema's de hoogste autoriteit van de Mohammedaanse gods dienst is in het bureau van de rector van de Universiteit van Al-Bhar bijeengekomen ter bespreking van de toestand in Noord-Afrika De Raad besloot er bij alle Arabische Mohammedaanse landen op aan te dringen de diplomatieke, economische en culturele relaties met Frankrijk af te breken. De incidenten in de kampen van Korea Gromyko, het plaatsvervangend hoofd van de Sowjet-delegatie bij de Verenigde Naties, heeft Zaterdag- gevraagd de behandeling van een resolutie over de „massa moord van Amerikaanse autoriteiten op Koreaanse en Chinese krijgsge vangenen op Pongam" op de agenda van de Algemene Vergadering te plaatsen. De commissie van orde heeft beslo ten, dat de Sowjet-klacht door de Algemene Vergadering besproken zal worden. HET LIDMAATSCHAP DER V.N. De Algemene Vergadering keurde Zondag een Latijns-Amerikaanse aanbeveling goed voor de oprichting van een commissie van negentien le den voor het onderzoeken van de kwestie van toelating van nieuwe le den. De aanbeveling werd aangeno men met 48 stemmen voor, vijf tegen en zes onthoudingen. De vijf tegen stemmers ware de landen van het Sowjet-blok. De Algemene Vergadering stelde met vijftig tegen vijf stemmen en vier onthoudingen vast, dat Japan „in staat en bereid is de verplichtin gen van het Handvest uit te voeren en Jdat het daarom tot het lidmaat schap van de Verenigde Naties toe gelaten dient te worden". Dergelijke resoluties werden aan genomen met betrekking tot Vietnam, Laos, Cambodja, Libye en Jordanië. delijks de permanente groep van Be nelux-ministers zal bijeenkomen. Deze groep bestaat, wat Nederland en België betreft, uit de ministers van buitenlandse zaken, van econo mische zaken en van financiën. In verband met de Beneluxconferentie in groot verbarxl te Brussel vervalt echter de bijeenkomst der ministe riële werkgroep in Januari a.s. Een Nederlandse woordvoerder verklaarde, dat de Nederlandse de legatie bepaald tevreden was over de Zaterdag bereikte resultaten. Het is niet juist, aldus de woord voerder, dat Nederland zich in de afspraken richt naar de Belgische prijzen. Men is er namelijk wel van overtuigd, dat ondanks tegenge stelde beweringen de Nederlandse concurrentie van zeer geringe bete kenis voor België is, tegenover an dere factoren, met name de algemene malaise, de teruggaande conjunctuur en de grote internationale concurren tie. Bij een voortgezette druk ver wacht men, dat de prijzen vanzelf een dalende tendens zullen gaan ver tonen. Aartsbisschop van Lemberg gearresteerd Het katholiek Nederlands Persbu reau verneemt uit Warschau, dat de Poolse politie Maandag 15 December de aartsbisschop van Lwow (Lem berg), mgr. E. Baziak, heeft gearre steerd. Zijn arrestatie is tot dusver niet officieel bevestigd. Evenmin is bekend op welke gronden hij is ge vangen genomen. De 62-jarige prelaat resideerde niet meer te Lwow, daar de zetel van zijn aartsbisdom, op last van de Russi sche bezetting, naar Lubaczow was verplaatst. In katholieke kringen van Polen ziet men in do arrestatie van do aarts bisschop een tweede aanduiding, dat de regering haar politiek van betrek kelijke tolerantie ten opzichte van de Kerk heeft herzien. De eerste aanwijzing hiervoor was de arresta tie van een vijftal priesters uit 't bis dom Krakau, kort geleden, wegens de zgn. illegale en staatsvijandigc activiteit. Ook de reactie van de Poolse regering op de benoeming tot kardinaal van de Poolse primaat, mgr. Wyszynski, wijst er volgens hen op, dat de katholieke Kerk in Polen een nog zwaarder tijd tegemoet gaat. Strijd gaat voort De Bey van Tunis heeft gisteren toch de twee door Frankrijk geëiste decreten ondertekend, waarbij aan de steden en dorpen van het protec toraat meer zelfbestuur wordt ver leend. De Bey is blijkbaar gezwicht voor het dreigement, dat zijn P™- nationalistische familie door de Fran sen uit Tunis zou worden verbannen. Na de ondertekening deelde een woordvoerder der Franse regering mede: „Voor het ogenblik is er geen sprake van het nemen van maat regelen ter verbanning van bepaalde leden van de familie van de Bey". In het begin van deze weck had de Bey tijdens een stormachtig onder houd met de Franse resident-gene raal de Hauteclocque de onderteke ning der beide decreten geweigerd. Een krachtige Franse nota, Donder dag door het Franse kabinet opge steld en waarin naar men meent te weten zelfs gedreigd werd met zijn afzetting, heeft blijkbaar de weer stand van de Bey gebroken. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde gisteravond, dat de on dertekening van de door Frankrijk gewenste decreten door de Bey be tekent, dat een belangrijke stap is gedaan naar de democratisering van Tunis, Voor het eerst is een democratisch stelsel van vertegenwoordigers geko zen door het volk ingevoerd, zei hij. Men verwacht niet, dat door het toegeven van de Bey een einde zal komen aan de bittere persoonlijke strijd tussen hem en resident-gene raal de Hauteclocque.De Bey zou volgens Tunesische kringen nog Hulpvaardig Syrisch toestel stortte neer Een „Catalina" van de Koninklijke Marine, die met 9 man aan boord op weg was van Nieuw-Guinea naar Nederland is Zaterdag in de Libanon neerge stort. De 27-jarige sergeant-vlieger J. H. Roeby is hierbij om het leven ge komen, vier inzittenden werden licht gewond. Slechts enkele uren nadat bekend was geworden, waar dit Nederlandse toestel was neergekomen, stortte een Dakota van de Syrische luchtvaartmaatschappij, die deelnam aan de speurtocht ten behoeve van de Catalina 90 km. ten Noorden van Da mascus neer. Van de vijftien inzittenden van dit toestel kwamen er tien om het leven. TEGEN BERG GEVLOGEN Het Nederlandse toestel stortte neer op de Dahr el Adib. een der hoogste bergtoppen van de Liba non (2.500 meter hoog), waar het wrak werd gevonden door de Liba nese luchtmacht. Behalve uit de omgekomen ser geant-vlieger J. H. Roeby bestond de bemanning uit It. t. Z. Ie kl. J. R. Schuiling, It. t. Z. vlieger 2e kl. A. Haan en H. R. M. Scheeren, maj. vliegtuigmaker J. J. Visser, de kor poraals vliegtuigmaker K. Olthof en J. A. Dekker, de korporaal-vliegtuig telegrafist J. Muller, en de vliegtuig- telegrafist le kl. F. H. Ros. Wie van de laatsten gewond is, is thans nog niet bekend, doch hun verwondingen zijn niet van ernstige aard. Onmiddellijk nadat de vermissing van de Catalina bekend was gewor den, werd alles, wat in het Oostelijk Middellandse Zeegebied vliegen kon, gealarmeerd voor een speurtocht boven land en zee. Het toestel was onderweg naar Cyprus, waar het in Nicosia zou landen. Aan het zoeken namen de Britse luchtmacht, de Sy rische luchtvaartmaatschappij deel en voorts alle schepen en vliegtui gen, die in de buurt waren. Syrisch toestel uit de koers. Het Syrische toestel, dat van deze zoekpartij het slachtoffer werd naar men aanneemt als gevolg van de slechte weersomstandigheden, week sterk van zijn koers af, om te pogen de Nederlanders te vinden. Deze hulpvaardigheid werd de in zittenden noodlottig. Onder de tien omgekomenen be vinden zich de stewardess en een journalist. De 1ste t. z. vlieger H. R. M. Schee- ren en A. Haan, die niet ernstig wer den gewond, worden verpleegd in een militair hospitaal in de buurt van de plaats van het ongeval. Hun toestand is bevredigend en gaat nog steeds vooruit. De lt. t. z. vlieger le kl. J. R. Schuiling, die slechts zeer licht werd gewond, blijft ter plaatse. De overige overlevenden vertrek ken op 23 December met een toestel van de K.L.M. naar Nederland. TREIN BOTS IN IN OGST- DUITSLAND. Volgens de Noord-Westduitse ra dio-omroep zijn in dc afgedopen week bij een treinbotsing nabij Eisenach in Thüringen 120 reizigers gewond en een aatnal personen om het leven gekomen. O.m. waren dc machinis ten en stokers van beide treinen, een goederen- en personentrein, die op elkaar liepn, om het leven geko men. Dit was de derde treinramp in Oost-Duitsland in het afgelopen half jaar, zo voegde de radio hieraan toe. steeds streven naar vervanging van De Hautecocque en naar opneming van enige van zijn persoonlijke raadslieden, merendeels nationalis tisch gezind, in de Tunesische rege ring. De nationalistische Neo Destour partij heeft vandaag bekend gemaakt, dat zij de handtekening van de Bey op de twee decreten die hij gisteren heeft ondertekend van nul en geen waarde zal beschouwen en dat de „strijd van het volk zal doorgaan zo lang tot de gerechtvaardigde eisen zijn ingewilligd". In een communiqué heeft de poli tieke commissie van de partij gepro testeerd tegen het ultimatum van Frankrijk en gezegd dat men geen waarde kan hechten aan een hand tekening die onder druk gezet is. Lawines maken weer slachtoffers Ruim vijftig leden van de West- Duitse politie en grenswachten van dc Oostenrijkse grenswacht zijn Zondag op zoek gegaan naar vier Westduitsc politiemannen en een Oostenrijkse burger, die in de omgeving van dc Zugspltze bij Garmisch-Partenkir- chen, na een lawine worden vermist. Twee andere politiemannen slaag den er in zich te bevrijden nadat dc lawine hun vier kameraden en de Oostenrijkse burger had meege sleurd. Op de Seefeldjoch in Oostenrijk wordt een student vermist, die bij een sneeuwstorm tijdens de afdeling van het pad afgeraakte en sedert dien niet meer is gezien. Een Italiaan is in de Franse Pyre- neen tengevolge van een lawine om het leven gekomen. De sneeuwstor- ting trof een kamp waar arbeiders waren ondergebracht die bouwen aan een waterkrachtstation. Zondagavond werd door een lawine in Zwitserland een van de belang rijkste spoorlijnen tussen Zwitser land en Italië afgesneden. II. LAND-PELGRIMS GESTRAND Een Frans passagiersschip, de „Champollion", is op do Libanese kust gestrand. Er zijn 1500 passagiers aan boord waarvan de meesten op weg waren naar het H. Land om daar de Kerstdagen door de brengen. De „Champollion had Maandagoch tend vijf uur plaatselijke tijd in de haven van beiroet moeten aankomen, het schip verscheen om drie uur ter hoogtl van de Libanese kust en begon langzaam koers te zetten naar de ha ven. Plotseling begon het ter hoogte van Uzahi, een dorpje, dat twee kilo meter van het gestrande schip en aan de grens van de luchthaven van Bei roet ligt, in deriohting van de kust af te drijven. De „Champollion" stootte op zand en het schip begon slagzijde te maken. De slagzijde is thans zwaar. De passagiers verdringen zich op de bovenste dekken. Gepoogd is een reddingboot uit te zetten. Deze werd echter onmiddellijk door de zware golfslag weggeslagen. Onderwater klippen maken het niet mogelijk, de „CHampollion" rechtstreeks vanaf de Libanese kust te naderen. NIEUW TWEEDE KAMERLID. De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft in de vacature wijlen mr J. Terpstra benoemd ver klaard tot lid der Tweede Kamer de heer H. van Eysden te Rotterdam. JCaviettje Met smart betaalde ervaring maakt wijs.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1