Bloemlust-tentoonstelling wordt Maandag geopend Bezwaarschrift zonder succes Woningbouwplannen voor de Rijndijk en voor het dorp Ernstig auto-ongeluk ZATERDAG 20 DECEMBER 1952 DE LE1DSE COURAN1 TWEEDE BLAD - PAGINA 3 De Bloemlust-feestelijkheden in Lisse gaan wee* beginnen. Als alles vol gens de plannen verloopt, zult U Maandagmiddag over het grote Bloemlust- gebouw aan de Grachtweg weer de karavaan automobielen zien staan, .zal er naar we hopen! een stroom bezoekers door het altijd tochtende, nauwe halletje gaan en zal omstreeks half vijf de heer Th de Vroomen, de voorz. van de Bond van Bloembollenhandelaren, achter de catheder gaan staan om het officiële begin aan te kondigen van de eerste bolbloementen- toonstelling van het seizoen. 2000 kisten met bolgewassen En het belooft een Kersttentoon stelling te worden, die al de voor gangers in het toch al roemrijke ver. leden gladweg in de schaduw zal stellen. Daar is om te beginnen het arran gement. Men heeft de heer Van der Lee, de architect van Keukenhof, die ook voor deze show, jaarlijks met het ene mooie ontwerp na 't andere van de tekenplank is gekomen, opdracht gegeven de tentoonstelling zo aan te leggen, dat alles een Kerstmis-sfeer Gemeenteraad Voorschoten Gashouder zal worden opgeknapt Gisteravond was de raad van Voor schoten in een openbare vergadering bijeengeroepen voor de behandeling van een 2-tal voorstellen. Het eerste voorstel behelsde de be schikbaarstelling van een crediet van 25.000.voor het herstel van de oude gashouder. De raadsleden Grif fioen en van der Hulst vroegen nog aangaande enige punten om ophelde ring. Zo stelde de heer van der Hulst voor, wanneer mocht blijken dat nog meerdere kosten voor het onderhoud nodig mochten zijn, de raad hier van in kennis zou worden gesteld. .f25.000.voor een reparatie is een heel bedrag en dan nog heeft men een oude gashouder Wethouder van Dode weer d gaf hierop nader uitleg, waaruit bleek dat een nieuwe gas houder wel zeker 75.000.zou ver gen, maar dat na herstel van deze be staande gashouder zeker nog jaren van haar diensten gebruik kan wor-% den gemaakt. Daarop werd het voor-" stel in stemming gebracht en .z.h.st. aangenomen. Het volgende voorstel was een rec tificatie in de koopovereenkomst met de heer Velthorst. De koopprijs van huis en erf en bijbehorende grond was afgemaakt op 7.250.Doch de heer Velthorst verkeerde in de me ning, dat hij voor de bijbehorende grond nog 500.extra zou ontvan gen. Hoewel dit formeel juridisch te betwisten zou zijn, menen B. en W. in deze genade voor recht te moeten laten gelden. B. en W stellen derhal ve voor de koopprijs met 500.te verhogen, zodat voor 'deze transactie in totaal 7.750.wordt vereist, het geen een prijs is, welke B. en W. ze ker nog verantwoord achten. De raad keurde dit voorstel z.h.st. goed. De heer van Oosten maakt bij de rond vraag gewag van de nieuwe verlich ting op de Raadhuislaan en vroeg of dit de definitieve zou zijn. De voorz. antwoordde, dat het hier een proef- verlichting betrof en dat er binnen kort op de Pr. Margrietlaan eveneens een proefverlichting zal worden aan gebracht, waarbij dan de raad zal worden uitgenodigd haar oordeel over deze verlichting uit te spreken. Verder verzocht de heer van Oosten een nota over het werk van de so ciale werksters en naar de datum van installatie van de commissie van so ciale bijstand. De nota over de sociale werksters werd toegezegd door de voorz. en de commissie van sociale bijstand zal dit jaar nog worden ge- installeerd. De heer van der Hulst vroeg nog een voorziening van de paardenbus. Hij miste daaraan de richtingsaanwijzers. De voorz. zal deze zaak bekijken. R.K. Coöp. Boerenleenbank. De opkomst voor deze algemene verga dering was bevredigend. De heer A. Q. Doeswijk, directeur, drong er op aan, om nog meer ge bruik te maken van de diensten van de bank, alhoewel het afgelopen jaar bevredigende resultaten te zien geeft. De heer M. Lakeman, kassier, las de notulen van de vorige alg. verga dering en gaf een verslag van de werkzaamheden van het afgelopen verenigingsjaar. De totale omzet bedroeg ƒ3.300.000 aan inkomsten en uitgaven. De spaarbank gaf de volgende cijfers: ontvangsten f 317.842,29, uitgaven ƒ372.378,19. Rente ƒ9.740,39. Het aantal spaarders nam toe van 892 tot 943. Het schoolsparen heel veel belangstelling. Circa 400 kinderen van de kath. scholen neemt er aan deel. De omzetten op lop. rekeningen A. beliepen aan .ontvangsten 652.886,55 en aan uitgaven 664.228,20, die op lop. rekeningen B. resp. f 565.397,47 en ƒ566.477,81. Van de Centrale Bank werd ont vangen f 854 370,40 en aan de Bank uitbetaald ƒ739.772,57. De omzetten op de postrekening bedroegen 252.819,95 en f 249.389.37. Voor de C.M.C. werd uitbetaald f 230.589,84. De winst van het boek jaar 1941.49 werd gevoegd bij de reserve. Tot bestuursleden werden met op één na algemene stemmen herkozen de heren P. M v. d. Krogt en G. v. d. Hulst en tot lid van de Raad van Toezicht de heer P. G. Niersman. De medische Zondagsdienst der doktoren wordt gedurende dit week. einde voor spoedgevallen waargeno men door dr. H. Olthuis, Leidseweg 179. Tel. 505. ademt. Achter in het gebouw komen op het podium twee grote kerkramen met rood glas, waarachter verlich tingsornamenten worden aange bracht. Vlak hiervoor komt een im posante groep met witte en rode Amaryllis hippeastrum van de fa. G. C. v. Meeuwen uit Heemstede. Ook vorig jaar trok een groep van dit inderdaad koninklijk bolgewas sterk de aandacht. Verder zal er dit keer op ruime schaal van besheesters ge bruik worden gemaakt, terwijl even als vorig jaar diverse andere Kerst versieringen niet zullen ontbreken. En wat de kwantiteit betreft: men heeft, zo deelde 't Bloemlust-bestuur mede, standruimte moeten reserveren voor rond 2000 kisten! En zo'n hoe veelheid heeft men met Kerstmis nog nimmer binnen de Bloemlust-mu- ren gehad. Vrijwel alle erkende „cracks" uit de bollenstreek zullen acte de présence geven niet in het minst zij die handelsbelangen in Zweden hebben liggen. Het lag, zo heet het, oorspronkelijk in de bedoeling, dat de Zweedse ge zant, de tentoonstelling zou openen. Maar men zegt, dat men op dit ge zantschap juist nu midden in de ver- huizingsdrukte zit, daar de gezant gaat vertrekken. Nu zal, zoals in de aanhef vermeld, de voorzitter van- de Bond van Bloembollenhandelaren, de heer Th. de Vroomen, de openings plechtigheid verrichten. Deze vindt plaats Maandagmiddag om half vijf. De tentoonstelling blijft open tot en met Zaterdag 27 Dec. Eerste Kerstdag in de show volgens traditie gesloten. KATWIJK Kanaries zongen Ongeveer 300 kanariepieten zongen het hoogste lied, toen burgemeester Woldringh van der Hoop de tentoonstelling, ge organiseerd door „De Kanarievogel", met een toepasselijk woord opende. Er waren Waterslagers, Harzerkana- ries, Postuurkanaries, kleurkanaries en exotische vogels, een lust om te horen en te zien. Door het Dieren- zorgster. park Wassenaar was tevens een praoht-collectie vogels tijdelijk voor deze tentoonstelling afgestaan. Er was gisteravond al een druk bezoek, Te voren waren de punten toegekend, o.m. aan: Klasse 1. Jac van Duyn. Klasse 2. A. Kleinman. Klasse 3. Van der Visch. Klasse 4. J. Verdoes. Klasse 5. C. Barnhoorn. Voor deze tentoonstelling heeft de burgemees ter een beker beschikbaar gesteld. LEID SCHEND AM Genootschap „Leydsedam". In Paviljoen Van Dongen heeft het ge nootschap ..Leydsedam" onder voor zitterschap van burgemeester H. Ban ning een vergadering gehouden, waar in de heer H. J. Calkoen. voorz. van de archeologische werkgemeenschap, een verhandeling hield over „Uit oude tijden rondom Leiden" Spr. had een aantal opgegraven voorwer pen meegebracht om de toehoorders het gesproken woord toe te lichten. Het was een heel interessante avond waarvoor de burgemeester de spr. op enthousiaste wijze dank bracht. Actuele landbouwproblemen. In «a gezamenlijke vergadering van L.T.B. - C.B.T.B. - Holl. Mij. v. Land bouw heeft de heer A. van der Hoek, provinciaal voedselcommissaris. een uiteenzetting gegeven over de ac tuele landbouwproblemen. Spr. legde in het bijzonder de nadruk op de veranderde exportpositie van de ver schillende landen. Rusland is als ex porterend graanland niet meer van belang. Ook Amerika en Canada zijn wegens de grote uitbreidingen niet meer zo belangrijk voor de wereld markt van graan. De boeren moeten gaan zoeken naar een basis in hun eigen bedrijf. Vooral is de verbouw van veevoeder momenteel van groot belang, te meer omdat bijna de helft van de benodigde hoeveelheid tegen hoge prijzen geimporteerd moet worden. WASSENAAR Gedurende het a.s. week-end wende men zich voor medische hulp tot de artsen A. F. F. Janse, Kerk straat 42, tel. 3005 en A. Doelman, Wittenburgerweg 114, tel. 9510. Apothekersdienst van Zaterdag avond tot Woensdagmorgen: Apo theek „De Burcht" Johan de Witt- straat 9, tel. 3806. ZOETERMEER Mej. W. P. Holles telle, onderwijze res aan de R.K. Meisjesschool, is met ingang van 1 Januari 1953 benoemd aan een BLO school te 's-Graven- hage. Mej. Th. Bontebal behaalde dezer dagen het diploma voor kraamver- Gemeenteraad Voorhout Intrekking geldlening leverde f 10.000 op Gistermiddag kwam de raad van Voorhout in vergadering bijeen Bij de ingekomen stukken was 'n rapport van de in 1951 gehouden doorlichting op T.B.C. 2968 personen, dit is 70.62% hadden aan de oproep gevolg gegeven. 38 bleken lijdende aan T.B.C., 8 personen hadden long afwijkingen. De vuilnisopslagplaats zal weder om voor een jaar aan J. Bavelaar uit Leiden verpacht worden voor 10, Aanslag gehandhaafd. De heer W Kerkvliet, had een be zwaarschrift ingediend tegen een ahnslag in de vermakelijkheidsbelas ting. Het betrof hier een boete van ƒ50,in de vorm van een dubbele aanslag. De heren v. d. Ploeg, Lindeboom, Eigen brood en Prins voelden veel voor Clementie, terwijl de heren Janszo en v. d. Lans met de aanslag volkomen accoord gingen. Nadat wethouder Deutekom ken baar had gemaakt, dat reeds een overtreding was geconstateerd, daar geen vergunning was aangevraagd en de voorz. mededeelde, dat men zich zuiver op een juridisch stand punt moest plaatsen, verklaarden allen zich voor handhaving van de aanslag. Besloten werd om in het .vervolg de naam „Kleiweg" te veranderen in Rijnsburger weg. Doordat G.S. de grootte van 4 y, ha. voor de sportvelden terugge bracht hebben op 2^ ha. moest het uitbreidingsplan worden herzien. Van P. J. v. d. Hulst en mede eigenaren is een perceel land aange kocht, gelegen aan de Boekhorstlaan, groot pl.m. 1 ha. 38 a., voor de prijs van 5500, De gemeente had dit land gaarne in eigendom, omdat daarop een zui veringsinstallatie is geprojecteerd. Ook andere grote mogelijkheden zijn door deze aankoop aanwezig, omdat er ook behoefte is aan opberging van aartuigen en kano's. Door het intrekken van 2 besluiten d.d. 22 Nov. 1952 betreffende geld leningen resp. groot 500.000.en 100.000,heeft de gemeente een voordeel van 10.000, Een nieuwe lening is nu aangegaan tegen 41/4% groot 500.000,via het bankierskantoor Staal Co., nu ingaande 1 Juli 1953. Een nieuwe Beheersverordening voor de Bedrijven werd vastgesteld. De rondvraag leek wel een agenda apart. De heer v. d. Lans sprak zijn grote waardering uit voor O.W. voor het zandstrooien tijdens de laatste vorstperiode. De heer v. d. Lans was tegenstan der van de middagvergadering. Voorts zag hij de onhygiënische toestand in de Boerhaavestraat, wat betreft de riolering gaarne spoedig opgelost. De voorz. zegde toe met de meeste spoed aansluiting op het hoofdriool te zullen bevorderen. De heer Prins zag gaarne de bus halte aan de Nagelbrug. die zeer ge- Gemeenteraad Zoeterwoude HANDBAL. Voor SVLV handbal, zijn alle thuis wedstrijden afgelast. AUTOMOBILISME. KOMENDE WEDSTRIJDEN. Op do agenda van de belangrijkste nationale autosportgebeurteniasen staan vermeld: 26 April—2 Mei Tulpcnrallyc. RAÖ-West; 7 Juni: Grote Prijs van Ne derland van de KNAC: 1118 Juni: ScheveningenLuxemburg—Schevcnin- gen-rit van de RAC-West; 26 Juli: Na tionale Sportwagen-races van de KNAC en 5 Sept. West Nederlandrit van RAC- West. SKI. De Nederlandse Ski Vereniging heelt het denkbeeld geopperd om in deze win ter, sneeuw en weder dienende, een lange afstandwedstrijd uit te schrijven, gecombineerd met een slalom, teneinde de sklsport in Nedcrlund meer populair te maken en de ski-liefhebbers, die naar het biutenland zullen gaan, vast een voorproefje te geven. In leder geval zou een dergelijke wedstrijd worden gehou den in de omgeving van de Dondcrbcrg bij Leersum en verder bestaat de moge lijkheid, dat een tweede wedstrijd zal worden uitgeschreven ergens in de dui nen van Noord- of Zuid-Holland. Bij de ingekomen stukken is een mededeling van het ministerie van financiën, dat de schadeloosstelling voor houtroof in de winter '44'45 723.33 bedraagt. G. S. delen mede dat in navolging van de overige provincies de korting voor de gemeentesecretarissen die tevens burgemeester zijn zodanig verlaagd wordt, dat gedurende de jaren '48 tot heden deze toepassing een bedrag van 2294.64 beloopt. Omtrent de klacht van te lage druk op de gasleiding aan de Hoge Rijndijk deelt de voorz. mede dat ae gasfabriek de nodige maatregelen genomen heeft. Het crediet voor 1953 op de N.V. Bank Ned. Gemeente wordt bepaald op 65000. De twee vertrekken in het Raad huis, in gebruik bij de rijkspolitie, worden wederom verhuurd voor 5.per week. Aan de Nyverheidschool te Voor hout wordt een subsidie voor 5 leer lingen gegeven van 1.83 per week. De subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur voor 1952 moet ver hoogd worden met f 6774.en wordt alzo totaal voor dat jaar 21.774. Met de Raffeisenbank te Utrecht dien opzichte is WIELRENNEN. Rijksbegroting verschenen. pToee vraaet ofl Swifl-comblnaUe. Morgen worden u.» -li i. i?. flJ.., S..Ï; d« hometrainer wedetrljden gereden het met beter is ons nu alvast moarl,^ v,^r A_ - - te melden, doch de voorz. meent, dat er voor die tijd toch niets te bereiken want er worden bedragen ge noemd van 200.000. B. en W. stellen voor financieële medewerking te verlenen voor de bouw van 26 woningwetwoningen: 13 aan de H. Rijndijk en 13 aan de Schenkelweg De bouwkosten zullen bedragen 300.000.— plus 13.000.— voor de grond en de huurprijs f 8.25. De voorzitter acht de behoefte aan woningen nog zeer groot en waar de geldmarkt thans vlotter is, werd in een onderhoud met het bestuur van de R.K. Woningbouwvereniging dit plan besproken. Als een experiment zullen 3 van deze woningen met woonkeukens worden gebouwd. De heer van der Ploeg somt de bezwaren op van de woonkeukens. Er komt geen slaapvertrek beneden en #de huiskamer is klein. Spr. wil hierover later nog wel eens spreken. De heer Schinkel verklaart zich voorstander van de woonkeukens en de tijd zal leren, zegt spr., dat deze wel voldoen.. De voorzitter deelt mede, dat in 1953 reeds getracht zal worden bij de Prov. Directie aan bod te kohien voor de gehele afbouw van de straat liggende vanaf de Dokter Kortmann- vaarlijk is, verplaatst naar de Dr. Kuyperlaan. Dit is al eens voorgesteld, aldus de voorz., maar volgens de NZHVM geeft dit moeilijkheden van verkeers technische aard. Het Overbos zal voorlopig herme tisch gesloten worden, in verband met het vandalisme van de jeugd. Op een vraag van de heer Nijssen of tijdens de Kerstnacht de straat lantaarns weer zullen branden, werd bevestigend geantwoord. De heer v. d. Ploeg wilde wel eens weten hoe het staat met de zaak Uljee. Er was toch een raadsbesluit, dat door Uljee rente of huur betaald moest worden. Het antwoord van de voorz. was zeer uitvoerig. De adviseur van de gemeente vond het beter het proces niet te laten doorgaan, omdat het niet gewonnen kon worden. De heer v. d. Ploeg had al enige malen zijn afkeuring uitgesproken, dat een stuk van de bewoners der Teylingerlaan gericht aan de raad, nooit ter tafel is gekomen. Gisteren kwam het ter tafel, als bewijs. Het was niet aan de raad ge richt. maar doorgegeven aan het hoofd van O.W., die de zaak al in be handeling had genomen. EEN DODE EN EEN ZWAARGEWONDE Gistermiddag omstreeks twee uur vond op de Teylingerlaan een botsing plaats tussen een personenauto, be stuurd door de heer P. uit Amster dam en een vrachtauto van de steen kolenhandelaar v. V. uit Sassenheim. De oorzaak is nog niet vastgesteld. De auto's naderden elkander en reden beiden rechts van de weg. Op een 25 meter afstand Is de luxe wagen ver moedelijk gaan slippen, daar op die tijd de weg met een laagje natte sneeuw was bedekt. Met een slinger beweging kwam de volkswagen onder de vrachtauto en werd geheel in el kaar gedrukt. De gevolgen waren zeer ernstig. De bestuurder, de heer P., directeur van een schrijfmachine- en boekhandel in Amsterdam, moest zwaar gewond naar het Academisch Ziekenhuis to Leiden worden ver voerd. Een verhoor kon hem niet worden afgenomen. Zijn 52-jarige echtgenote was op slag dood. De dok toren A. W. Bots van Voorhout en Hueber van Sassenheim, waren spoe dig ter plaatse, evenals de Rijkpoli- tieDe volkswagen werd geheel vernield. Het stoffelijk overschot van mevr. P. werd naar Noord wij ker- hout vervoerd. wordt een geldlening aangegaan groot 75.000.af te lossen in 30 j "Sëc" jaar a 4 voor do bouw van de st™at n.aar de Zuidbuurtseweg. Landbouwschool aan de H. Rijndijk. In verband met de hogere bouw kosten blijkens de aanbesteding zal, rekening gehouden, dat de rijkspremie voor de woning van de directeur 4000.zal bedragen, de huur welke bepaal^ was op 3518. thans 3892.per jaar bedragen, behoudens nadere wijziging in de bouwkosten. Aangenomen. Besloten wordt de begroting voor 1952 zodanig te wijzigen, dat gebruik makende van het batig slot 1947 ad 34.454.55 de aflossingen van de ka- pitaalsdienst niet uit de gewone re kening behoeven te worden bestre den. Er is een rapport gevraagd bij de Ned. Gemeenten inzake de uitbrei ding voor de waterleiding in de Geer en in de Westeindente Polder. Dit instituut adviseert te wachten tot de Memorie van Antwoord van de Bij de rondvraag zegt de heer Schinkel, dat het hoog tijd wordt te zorgen, dat er bouwgrond aan de H. Rijndijk ter beschikking komt. De voorz. zegt hierop dat over de naast gelegen grond van de heer de Groot onderhandeld moet worden en zo nodig een procedure gevoerd moet worden. De moord te Woerden Het Amsterdamse gerechtshof heeft Vrijdagmiddag het appèl, aangetekend door mr. Van Bethem te Utrecht, in houdende vrijlating van de twee ver dachten in de Woerdense moordzaak- Van Eek, afgewezen. Door deze afwijzing zijn er termen aanwezig geacht, die vasthouding van de beide Woerdenaren K. V. en D. van H. rechtvaardigen. VAN HET TAFELTENNISFRONT Morgen zullen dc tafeltennisvereni gingen „The Swallows" uit Wassenaar, BAT uit Leiden en „Steeds Vooruit", om 2 uur 's middags, elkaar achter de ta fels bekampen, om de grote „Trial- beker," in het gemeentelijk gymnastiek lokaal te Warmond. Dit jaar is de beurt aan Steeds Vooruit, om deze ruim 150 wedstrijden, die de gehele middag du ren tot ongeveer 19 uur in do avond te organiseren. In 1950 werd deze „Trinl- beker" te Leiden verspeeld, bij dc ver eniging BAT. Toen werd winnaar voor een jaar Steeds Vooruit. In het jaar 1951 werd gespeeld te Wassenaar, bij dc vereniging „The Swallows". Toen werd de organiserende vereniging winnaar. Thans komen deze verenigingen naar Warmond, om uit te maken, wie voor het jaar 1952 de beker mee naar huis mag nemen. Iedere vereniging komt met 3 heren 1 1 dames-team uit. De speelsterkte van deze 3 verenigingen ontloopt el kaar niet veel. Maar het is onmogelijk vereniging aan te wijzen, die de beker mee naar huis zal nemen. Het zal tot de laatste wedstrijden spannen om het hoogst aantal punten. Moge het een sportieve kamp worden, zoals de vorige jaren. TTV Oegstgccst. Deze week zijn er geen competitiewedstrijden geweest en kunnen we dus even de competitie bekijken. Het eerste team doet het in de competitie niet slecht. Wilskracht 3 en Dolfijn 3 zijn hier de concurrenten, ter wijl ook TOV 2 nog een woordje mee zal spreken, doch het eerste team weert zich danig en het is niet onwaarschijn lijk, dat het een van de bovenste plaat sen zal bezetten. Oegstgeest 2 doet het wat minder, iar het veel sterke clubs tegenover zich ziet geplaatst. Dit team zal echter ook nog wel omhoog komen gezien de laatste uitslagen. Met het derde team wil het niet erg vlotten, hel schijnt niet aan de compe- titio te wennen, maar als dit over is zal dit team wel gaan klimmen, al zal het geen mededinger worden voor de bo venste plaatsen. De dames staan in het midden van de ranglijst, hetgeen volkomen in overeen stemming is met de vele gelijke spelen van dit team. De laatste wedstrijden zijn echter gewonnen en zodoende is 't mogelijk, dat ook dit team enige plaat sen zal klimmen. Voor de komende week is er nog het (sterk gewijzigde) programma: 20 December: Wilskracht 4Oegst geest 2; 22 Dec.: Oegstgeest 1—SVLV1; Oegstgeest 1—SVLV 2 (dames) en Spor tief '51 3Oegstgeest 3; 23 Dec.: Oegst geest 3Sparkler 1; 27 Dec.: Treffers 5 —Oegstgeest 1. A.s. Vrijdag en Zaterdag zijn er geen speelavonden, verder zal dc wedstrijd Steeds Vooruit 2Oegstgeest 1 (dames) nog verzet worden in verband met Kerstmis. LVB-PROGRAMMA AFGELAST. Alle ook voor Zondag door de Leldae Voetbalbond vastgestelde wedstrijden ijn afgelast. SCHAKEN. DE STRIJD OM DE SEINPOST-BEKER Koet, verbeten over zijn nederlaag in de vorige ronde, maakte het zijn tegen stander, Jo Turk, in de Franse partij al direct lastig. HU kreeg daar de gelegen heid toe doordat Turk dc opening niet correct behandelde en een pion prijs moest geven. Toch speelde Turk goed tegen en wist een behoorlijke stand tc krijgen en toen er schijnbaar niets aan dc hand was, maakte Koet een loper- offer, hetgeen door Turk werd genomen. Bij latere analyse bleek, dat dit offer fout was, waardoor Turk in het voor deel had kunnen komen. Jammer voor hem, heeft hij dit overzien, en met het aannemen geraakte hij in grote moei lijkheden, verdedigde zich keurig, maar kon het uiteindelijk tegen de overgrote meerderheid van pionnen van Koet niet houden. Dan eist het bord waaraan v. Steenis cn Humer spelen dc aandacht. Op e4 van Humer verdedigde v. Steenis Siciliaans, hetgeen echter al spoedig over boord werd geworpen en weer gingen de f, g en h pion naar voren. Ook hier bracht v. Steenis een paardoffer, wat aangeno men werd. Langzaam aan neemt Humer het initiatief in handen en tenslotte moet v. Steenis de vlag strijken. Van Galen speelde Frans tegen Schuss, Een echte partij voor Schuss. Aan weers zijden worden de stukken uiterst voor zichtig verplaatst. Een geïsoleerde pion op de d-lijn werd door Schuss scherp aangevallen cn de verdediging daarvan kost v. Galen veel moeite. Toch wist hij los to komen en posteerde een toren op gli, gevolgd door een paardoffer op g3, doch koelbloedig weet Schuss uit de gevaarlijke situatie te komen. Beiden hebben enorm veel tijd verbruikt en wanneer de tijdcontrole daar is staat Schuss een loper voor en werd de partij afgebroken. Ook een Siciliaan speelden De Groot en Ketting. Dus alle partijen werden met c4 geopend. Ketting pakt direct aan vallend aan cn dreigde met een dame- offer de zaak te forceren. Dc Groot pareerde uitstekend en dan naderde het eindspel, door een afruil der grote stuk ken cn het is De Groot, die dat schijn baar gewonnen eindspel ingaat met voordeel van dame en toren tegen twee torens. Handig echter weet Ketting met een pion door te dringen, waar alles voor nodig was om deze tegen te hou den en dan neemt Ketting op de andere vleugel de koning onder vuur en zet deze mat. Dinsdagavond de zesde ronde: Ket ting tegen Humer; v. Galen tegen Dc Groot; Turk tegen Schuss; v. Steenis tegen Koet. en wel voor A- cn B-klasso 2x1 km, voor C-klas 2 x 500 m. De versnelling mag max. 108 inch zijn, Dc wedstrijden worden gehouden in de zaal Swinkels, Hoogl. Kcrkgracht 42 vangen aan om 10 uur. BRIDGE. BRIDGECLUB „V.O.O.". uitslag der Viertallencompetitie, 8e ronde, is: Hoofdklas: Team Tjalkens wint van am Smit met wint van team 1 lo klas: Team Baarda wint van team Caro met 35 pnt.; team Horréc wint van team Bosscha met 23 pnl.; team Galjaard wint van team Kruizinga mot 28 punten. 2e klas: Team Nieuwland wint van team Grommé met 18 pnt.; team Dieben wint van team Zwarts met 26 pnt.; team v. Geldcren wint van team v. d. Staoy met 25 pnt. MOTORSPORT. AVONTURENRIT „RIJNLAND". De Alphensc Motor- en Autoclub „Rijnland" organiseert op Tweede Kerst dag een attractieve „Avonturcnrit", tot besluit van het seizoen. De afstand be draagt 60 km. Dc route leidt uitsluitend over primaire wegen. De start vindt plaats bij hotel „Rijnlust" tc Alphen aan den Rhn, van 12.15 uur. De finish is ln café-restaurant „De Harmonie" (bo venzaal), Brecstraat tc Leiden. De prijs uitreiking. i.v.m. dc competitie-uitslag 1952. vindt eveneens te Leiden plaats. BILJARTEN. Voor het tournooi om het kampioen schap 47/2, dat van 8 tot cn met 11 Jan. a.s. in de Harmonie te Groningen ge houden wordt, hebben tot nu toe inge schreven de titelhouder Van Hasscl en Vingcrhoedt (België), Lutgchetmnnn en Tlcdtke (Duitsland) cn Van dc Pol en Do Ruyter (Nedei'land). Er worden nog twee inschrijvingen uit Frankrijk ver wacht. Naar men weet kan alleen België, om dat de titel in handen is van een Belg. aanspraak maken op twee plaatsen. Aangezien echter Spanje en Portugal niets van zich hebben laten horen, en Zwitserland heeft medegedeeld, dat het verstek zal laten gaan bij gebrek aan een vertegenwoordiger van voldoende klasse, zullen te Groningen vermoedelijk twee Belgen, twee Fransen, twee Duit sers en twee Nederlanders elkaar de titel betwisten. De bezetting wordt in elk geval niet sterker dan acht man. LEIDSE BILJART BOND. De uitslagen van de Leidsc Biljart bond zijn: le klas: RUnegom 1— UVS 2-6; Spij- kerbak 2—Spoortje 1 44; Carambole 2—TOP 62; Centrum 1—Carambole 1 6—2. 2o klas: Royal 1Vriendschap 1 2 Centrum 2—Morschpoort 1 44 (regl.); De Heul 1—Rijncgom 2 2—6; DVH 1— TOG 1 3e klas: TOG 2—Dc Valk 1 8—0; Drci Pott. 1SpUkerbak 3 44; Morschpoort 2—TOP 2 4—4; Sport 1—Spoortje 2 8—0. 4e klas: MBO 1—TOG 3 4—4; DVH 2 —De Heul 2 80; TOP 3—Rijnegom 3 6—2; Vierkantje 1—Zuid 2 8—0. 5o klas: SpUkerbak 4—De Valk 2 4—4; Sport 2Zuid 3 6—2; Royal 2Spoortje 3 2—6; Drci Pott. 2—UVS 2 6—2. 6e klas: DVH 3—Vierkantje 2 6-2; UVS 3—Morschpoort 4 8—0; Dc Valk 3 —Spoortje 4 26. 7e klas: Vriendschap 3Royal 3 44; Centrum 3UVS 4 44; Vriendschap 4—Morschpoort 5 44. In verband met Kerstmis gaat het programma voor dc komende week niet door cn zal opnieuw worden vastgesteld. De verdere uitslagen waren: lste klasse: Poort v. Cleef 1Con cordia 1 62; Excelsior 1Flora 1 62; P. Gijzenbrug 1Oude Post 1 62; Groene Laken 1Vios 1 80. 2de klasse: Gr. Laken 2Lisserdijk 1 44; Passage 1—Vios 3 44; Flora 2— Vios 2 6—2. 3de klasse: Luto 1—Excelsior 2 8—0; Concordia 2Do Engel 1 80; Luto 1 P. GIJs 4 4—1, 4de klasse: P .v. Cicef 2—P. Gijs 5 80; Vios 4Concordia 3 02; Passage 2—P. Gijs 4 6—2; P. Gijs 5—P. v. Cicef 2 6—2. 5do klasse: Dc Zwaan 2—Passage 3 2—6; Lisserdijk 2—Vlos 5 7—1; Vios 5 Lisserdijk 2 6—2. Het eerste viertal van „Dc Lisser dijk" schijnt regelrecht op het kam pioenschap in.de 2de klasse B.B.B. af to stevenen. In de moeilijke uitwedstrijd tegen P. Gijzenbrug 2 wist „Lisserdijk" deze moeilijke klip tc omzeilen door 'n flinke 62 zege aldaar te behalen. In de allerlaatste wedstrijd speelde dit viertal tegen de reserven van het Gr. Laken. Het ongeslagen record werd met moeite gehandhaafd, nu werd het re sultant een 44 gelijk spel. Door deze beide goede resultaten staal nu „Lisserdijk" op haar grootste rivaal |„De Passage" uit Noordwijk vele match- I punten voor, hot verschil is dermate, dat het kampioenschap reeds in het verschiet ligt. Het 2de viertal herstelde zich flink van de misstap van verleden week, daar Inu twee stevige overwinningen werden I behaald resp. op Vios 5 met 71 cn De lOude Post met 62. Ook dit viertal heeft de leiding in zijn (klasse en in de nog resterende wedstrij den zal „Lisserdijk" 2 haar eerste plaats op de ranglijst wel weten to behouden.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 9