RIJNSTREEK Zilveren directrice ontving een revue als feestgeschenk ZATERDAG 20 DECEMBER 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Gemeenteraad Sassenheim Oorzaak van begrotingstekort ligt bij financiële regeling van het Rijk De raad van Sassenheim kwam Donderdag in vergadering bijeen om o.a. de begroting te behandelen. De heer M. J. v. Breda werd her benoemd tot lid van het Burg. Arm bestuur. Een wijziging in de subsidievoor waarden van het kleuteronderwijs bracht de vergoeding per leerling van 14,— op 18,—. De St. Joseph- school voor v.g.l.o. zag de vergoeding van 30,— op 33,— gebracht. Op verzoek van de besturen van de bijzondere scholen werd een voor schot op dc vergoeding per leerling verleend. Voorts werd besloten ook een voorschot te verlenen op de beloning van het vakonderwijs in de lichame lijke oefening. De gemeente kan een stuk grond van 2.73.50 ha. gelegen in de Mot- tigerpolder achter de Charbonlaan kopen voor een bedrag van 20.000. Aangezien het bezit van deze grond wel eens noodzakelijk kon worden in het belang van de volkshuisvesting werd tot aankoop besloten. Vervolgens deelde de voorzitter mede dat meil in 1953 wederom 60 woningen wil bouwen. Deze wonin gen komen te staan aan de Wester straat, waarbij dan tevens laatstge noemde straat wordt doorgetrokken tot de Teylingerlaan. De benodigde grond is reeds inge bracht in het Woningbedrijf. Met de bouw van deze woningen is echter een flink bedrag gemoeid. Uit dc be rekeningen blijkt dat de totale grondkosten pl.m. 94.000,zullen bedragen, terwijl de totale bouwkos ten komen op f 496.500, De raad kon zich, na uitvoerige toelichting, met het voorstel ver enigen. Direct hierop werd voorgesteld 'n geldlening aa nte gaan tot gedeelte lijke dekking van de bouwkosten. Men kan een lening sluiten tot een bedrag van 341.000,—. Ook hier kon men zich mee verenigingen. De voorz. deelde allereerst mede, dat de begroting van de bedrijven nog niet kon worden aangeboden. Dit zou echter geschieden in de maand Januari 1953. De begroting is verre van sluitend. Er blijft een nadelig saldo van 125.000, Als eerste spreker van de raad, kwam de heer K. W. v. Breda na mens de Protestantse fractie aan het woord. Omtrent het beleid van B. en W. was spreker meer dan tevre den. Een en ander komt het best tot uiting in het door B. en W. gedane voorstel tot de bouw van 60 wo ningen. Volgens spr. had het geen zin op bepaalde posten te gaan bezuinigen. Alleen de regering kan hier uitkomst brengen door nu eens eindelijk bij stand te verlenen. Aangaande het woningvraagstuk wilde de heer v. Breda concrete cij fers hebben van het aantal woning zoekenden. Verder wees hij op het opruimen van krotwoningen. Verder wees spr. op do woningen in de vrije sector, waarbij hij vooral doelde op de woningen aan ae Park- laan en in Ter Leede. Komt zo'n woning leeg te staan 'dan mag deze alleen verhuurd worden aan ingezetenen van Sassenheim. Dit is volgens spr. niet juist. Deze bepa ling maakt dergelijke woningen on verkoopbaar. Vervolgens voerde de heer J. Kor tekaas namens de KVP-fractie het woord. Ook hij had woorden van lof voor het beleid van B. en W. Uit dc begroting en het daarbij behorende aanhangsel kan men een grote waar schuwing lezen n.L dat men t.a.v. de investeringen haast tegen het pla fond zit. Spr. drong aan op de bouw van 'n zuiveringsinstallatie voor de riolen. Het is tegenwoordig geen overbodige luxe. Op de duur zal het lozen scha delijk worden voor de volksgezond heid. Spr. brak verder een lans voor grote gezinswoningen. Er wordt hier veel gebouwd. Echter vanwege de zuinigheid bouwt men alleen kleine woningen waarbij dan nog de uiter ste soberheid wordt betracht. Er zijn echter vele grotere gezinnen die zeer noodzakelijk een andere woning moeten hebben. Spreker dacht aan het bouwen van een 20-tal grotere gezinswoningen en gaf dit in ernstige overweging. Verder was spr. van mening dat het bouwen van huizen met een ka mer beneden tot het verleden moet gaan behoren. Het tekort. Hierna kwam de heer J. C. Schra- ma (KVP) aan het woord. Spr. had het o.a. over de bestaande toestand van de Wasbekerlaan. Het is belang rijk dat hierin verbetering wordt ge bracht. Komende aan de oorzaak van het begrotingstekort trok spr. vergelijkingen tussen de gemeenten Hillegom, Lisse en Sassenheim. In de pers heeft men kunnen lezen dat Sassenheim het hoogste inkomen per hoofd had. Een nabuurgemeente met een lager inkomen ziet kans een sluitende begroting te creëren. Er gens moet dus iets scheef zitten. De kwestie ligt bij de gemeentelijke in komsten. Hier moeten nu spijkers met koppen worden geslagen bij de betreffende instanties. De heer Verschoor drong aan op een spoedige verbetering van de ver lichting aan de Wasbekerlaan. De heer Wesseling (KVP) sprak over de grote nadelen welke zijn ver bonden aan de verbodborden in de Hoofdstraat. Nu de omleidingsweg, klaar is, zijn deze borden toch niet meer nodig. Met een voorbeeld illus treerde spr. de bestaande toestand. Als laatste van de sprekers kwam de heer v. d. Geest (KVP), die de voorzitter verzocht ook eens een en ander te doen tot verbetering van 't wegdek van de Rusthoflaan. In het kort samengevat antwoord de de voorzitter als volgt. Do kwestie van de volkshuisves ting heeft steeds de aandacht van B. en W. Spr. stelde voor om de vra gen van de heer Van Breda inzake het aantal woningzoekenden te beant woorden wanneer hij concrete gege vens bezit. Voor het bouwen van dc speeltuin zijn materialen beschikbaar gesteld. Wat de zuiveringsinstallatie be treft deelde voorzitter mede dat men reeds lang plannen hiertoe heeft. De kosten zijn echter dermate hoog dat dit voor één gemeente niet is te dra gen. Een en ander zou kunnen ge schieden in samenwerking met an dere gemeenten. Ten aanzien van de grotere gezins woningen en de meerkamerwoningen deelde spr. mede, dat het college de wensen en suggesties ter harte zal nemen. Voor de Wasbekerlaan is reeds een plan ontworpen en ten aanzien van de verlichting zal getracht worden hierin verbetering te brengen. De voorz. was het met de heer Wesseling niet eens dat de bestaan de toestand in de Hoofdstraat moei lijkheden zou opleveren. De borden kunnen niet anders worden geplaatst. Wat betreft de Rusthoflaan ant woordde de spr. dat hier een klin kerbestrating zal komen. Na deze algemene beschouwingen die zeer veel tijd hadden gevergd ging men over tot het hoofdstuksge- wijze behandelen van de begroting 1953. Na de vele vergaderingen welke waren voorafgegaan werden niet veel opmerkingen gemaakt en nam men de begroting aan. POSTDUIVENTENTOONSTELLING De uitslagen van de tentoonstel ling georganiseerd door De Blauw- band zijn: KI. 1: 1. L. J. Drost, 2. C. Algera, 3. Th. Lindaard, 4. L. J. Drost. KI. 2: C. Meeuwissen, 2. J. Spaar garen, 3. H. v. Niekerk. KI. 3: 1. L. J. Drost, Bacrtman, C Algera, Baartman. Ki. 4. 1. L. J. Drost 2. Baartman, 3. Tr. Lindaard. Kl. 5 1. A. P. Eist, 2. C. v d. Zwari, 3. P. C. Baartman, 4. Snip pen burg. KI. 6: 1. Th. v. d. Ploeg, 2. Th Lin daard. 3. L. J. Drost, 4. CC. v. d. Veek. KJ n. L. J. Drost. Kl. 8: 1. Th. Lindaard, 2. A. P. Eist. Kl. 'J: 1. G. v. Egmond, 2. C. Algera K!. 2.0: 1. C. Algera, 2. P. C. Baart man Kb il: 1. Th. v. d. Ploeg, 2. C. Ai&pra, 3. P. C. Baartman. Kl. 12: 1. Snippenberg, 2. C. v. d. Zwart 3 J. W. Tekenbroek. Kl 13: 1. L. J. Drost. Kl .4; 1. L. J. Drost, 2. C. v. d. Zwart. Moriste doffer-ten.: L. J. Drost. Mooiste duivin jong: P. C. Baariman. Hoogste aantal punten tnetoonstel- ling*. L J. Drost, 2. C. Algera, 3. P. C Etcnman. Bekroning. De heer Th. Witte- man heeft op de konijnen-tentoon stelling te Hillegom groot succes be haald. Hij verwierf een beker voor het mooiste grote ras Lotharinger; een medaille voor de fraaiste Lotharin ger en de prijs voor de mooiste ram. grote ras en een ere-prijs voor het hoogste aantal punten, grote ras Lotharingers. In totaal waren 200 die ren ingezonden. Hiervan waren er 8 van de heer Witteman. IISSE Her-oprichting afd. Roode Kruis. 't Is dan zover gekomen, dat in Lisse weer een afdeling van het Ned. Roo de Kruis is ^opgericht. Daartoe werd in de veilingszaal van „De Hoboha" een vergadering belegd met de leden van de vroegere afdeling en verdere belangstellenden. De voorz. van het voorlopig bestuur, mr. A. P. Punt, verwelkomde de aanwezigen. Hij wees op de activiteit van het voorlo pig bestuur. Een gehouden inzameling bracht 1500up. Het. aantal leden dat momenteel in geschreven staat bedraagt 130, welke aantal binnenkort op 250 gebracht zal kunnen worden. De heer Broesder, lid van het hoofdbestuur, hield vervolgens een causerie over het ontstaan en doel van het Roode Kruis Een tweetal mooie films werden vertoond. Steun Wettig Gezag. De afd. Lisse van Steun Wettig Gezag hield in het K.A.B.-gebouw een bijeen komst met een feestelijk karakter. Onder de aanwezigen merkten wij op kapitein Andewegen namens de Nationale Reserve. B. Warmoltz dis trictscommandant van de rijkspoli tie cn de groepscommandant van de rijkspolitie, de heer Hendrikse. De voorzitter, mr. Th. M. J. de Graaf, burgemeester, opende de bij eenkomst met woorden van welkom tot de leden. Spr. releveerde de tot standkoming van de afd. Lisse, als mede de gehouden propaganda- avond. Hierna voerde de R.A.O.-to- neelgroep Dordrecht het blijspel op „Adel in Livrei". Het spel was voor treffelijk en de spelers waren stuk voor stuk goed. De heer van der Wel, secretaris der plaatselijke commis sie sprak een dankwoord. Bond van het Gezin. De RK. Bond van het Gezin heeft in het. K. A.B.-gebouw een ontwikkelingsavond gehouden, waarop Paul de Waard een lezing hield. Spr. begon zijn cau serie met een uiteenzetting over het werken van een radio-reporter. De vele moeilijkheden van een reporta ge gaf spr. op een vaak geestige wij ze weer. Theorie en Praktijk. In een Donderdagavond gehouden vergade ring van de vereniging Theorie en Praktijk werden de aftredende be stuursleden, t.w. de heren A. van der Vlugt, C. van der Meer en Jac Uittenbogaard herkozen. Hierna hield de heer Kees Hana een zeer boeiende lezing met lichtbeelden over de Lenteglorie aan de Cóte d'Azur. Duivententoonstelling. Door de postduivenvereniging „de Luchtklie- vers" werd in het café-restaurant „de Taveerne" een tweedaagse ten toonstelling gehouden van duiven. Dc prijzen van deze tentoonstelling vielen ten deel aan B. C. Reigers bergen voor het hoogst aantal pun ten der tentoonstelling; J. A. van Diest voor de beste oude vogel; H. 't Hort voor de beste jonge vogel; A. de Wit voor het hoogst aantal pun ten kampioen en J. A. van Diest voor het hoogst aantal punten onbe vlogen klassen. NOOR DWIJK Gymnastieklokaal Herv. School aanbesteed. In café Restaurant „Seinpost" werd door arch. G. Scheepstra te Leiderdorp namens de Hervormde Schoolveren. te Noord- wijk a, Zee aanbesteed: het bouwen van een gymnastieklokaal met kleed kamers en waslokalen, benevens de aanleg van een terrein voor licha melijke oefeningen en speelterrein bij de Herv. School in de Huis ter Duinstraat. Ingeschreven werd als volgt. N.V. Bouwmij „Duinweg Noordwijk 112.597; I. T. Cornet, Leiden f 110.000; J. C. Beugelsdyk, Noordwijk 104.119; W. J. Ouds hoorn en Zn, Leiden 103.820; M. de Roode en Zn Noordwijk f 102.050; B. v. d. Wiel, Noordwijk 100 775; J. Vink en Zn, Noordwijk 99.789. De gunning is aangehouden. Kampeergelegenheden in het Lan- geveld. Door de heer J. de Wit, Langeveld 33, was op 22 Oct. 1.1. by B. en W. een verzoekschrift inge diend om ontheffing van de aan hem uitgereikte karnpeervergunning, in die zin, dat hem ook in de winter maanden zou worden toegestaan, om in het kamphuis en de slaapzalen te laten kamperen, terwijl zijn vergun ning slechts tot 31 October liep. Dit verzoek is op voorstel van B. W. door de raad afgewezen op grond van meerdere gemotiveerde redenen. Ondanks B. W. toezegging hebben gedaan voor week-end en andere bijeenkomsten speciale vergunnin gen te zullen verlenen mits deze voor elk geval afzonderlijk worden aangevraagd, heeft de heer de Wit hiertegen een beroepschrift bij de raad ingediend. Mede omdat de moeilijkheden verbonden aan het kamperen gedurende dc winter maanden nog niet geheel te over zien zijn menen B. en W. thans nog geen ruimere gelegenheid tot kam peren in het gesloten seizoen te mo gen geven en stellen de raad voor 'op het beroepschrift van de heer de Wit afwijzend te beschikken. ALPHEN AAN DEN RIJN PROTEST TEGEN OMZETTING VAN GEM. NIJVERHEIDSSCHOOL Door de pi. afd. van Volksonderwijs is een schrijven gezonden aan de raad onzer gemeente, betreffende de omzetting van de gem. nijverheids school voor meisjes in een Chr. Nij verheidsschool. Eerst wordt aangevoerd, dat een raadsbesluit tot overdracht van de G.N.S. voor meisjes aan een stichting of vereniging voor Chr. Nijverheids onderwijs, zonder meer niet moge lijk is, omdat, zoals minister Cals ten opzichte van dc omzetting van een zodan'ge school in de gemeente El- burg nu nog weer in de Memorie van Antwoord op de Rijks Onderwijsbe groting heeft geschreven: „Er een ko ninklijk besluit nodig is, dat enerzijds strekt tot goedkeuring en in stand houding van een Chr. school, doch anderzijds dient tot intrekken van het subsidie aan de gemeenteschool. Primair zal dus uw geaoht college een besluit moeten nemen tot ophef fing van de bestaande nijverheids school voor meisjes," aldus 't schrij ven. Hiertegen meent genoemd be stuur ten sterkste stelling te moeten nemen.. Gemeld wordt, dat uit een ingesteld onderzoek bij de ouders (verzorgers) van de leerlingen der school, gebleken is, dat niet minder dan 110 ouders van 124 leerlingen, dus dc meerderheid, zich heeft uitge sproken vóór het behoud van de GNS voor meisjes. In een nadere toelicli ting op het schrijven wordt de be hoefte aan een Chr. nijverheidsschool in twijfel getrokken. Immers, te Bo degraven is een Chr. nijverheids school gevestigd en de wrn. directrice heeft verklaard, dat geen enkele leer ling uit Alphen aan den Rijn deze school bezoekt. Arm gebroken Toen de schil derspatroon, de heer C. Blom, Vrijdag aan een pand in de Julianastraat werkzaam was, viel hij plotseling van de trap en brak zijn linkerarm. Nadat dr. H. van Kooten de eerste hulp had verleend, werd het slacht offer overgebracht naar het St. Eli- sabethziekenhuis te Leiden. AARLANDERVEEN K.A.B. In de zaal van de heer W. v. d. Berg hield de K.A.B. een ontwikkelingsavond. De voorz., de heer Hijman, opende met een woord van welkom. Pater Engelbertus be handelde het onderwerp ..100 jaar Kromstaf". Spr. gaf duidelijk weer de katholieke emancipatie geduren de de laatste 100 jaar. Hij wees op de grote vooruitgang na het herstel der hiërarchie in 1853. Voorbeelden zijn daarvan het katholiek onderwijs, instellingen van allerlei aard, zieken huizen e.d. Vaak op geestige wijze wist de pater de aanwezigen te boeien. Naar aanleiding van het gesproke ne werden diverse vragen gesteld en door de spr. beantwoord. Het voorstel van het bestuur om de gelden van „Hulp in Nood" een andere bestemming te geven, vond bij de leden geen steun, zodat het fonds blijft wat het is. HAZERSWOUDE ERNSTIGE VAL Toen de werkman Jac. van Veen met zijn rijwiel naar zijn werk ging, kwam hij op de Gemeeneweg door de gladheid met zijn rijwiel te vallen. Hij bezeerde zich zo ernstig dat'hij niet in staat was zyn weg te vervol gen. Hij bleef aan de kant van de weg zitten. Door een voorbijganger werd hij opgenomen en aan de Rijn dijk in het café Verhaar gebracht. Het bleek dat van V. zich zo ern stig had verwond, dat opnerr/ing in een ziekenhuis noodzakelijk was. Auto botsing Gistermorgen had op de hoek van de Geerelaan en Dorpsstraat een aanrijding plaats lussen twee vrachtauto's. Uit de Gee relaan kwam de auto van de aanne mer D. de Graaf uit Moer Capelle, die de Dorpsstraat in wilde rijden. Juist kwam op de hoek de heer P. van Delft met zijn auto. De auto van de heer Van Delft werd te laat opgemerkt door de andere chauf- Leidse H.B.S. voor Meisjes Zoals wij gisteren reeds in het kort konden berichten, viert de directrice van de Gem. Meisjes H.B.S. aan de Garenmarkt, mej. J. L. van Hoorn, vandaag haar 25-jarig jubileum. Gis termiddag werd ter ere daarvan haar de opvoering van een revue aange boden. Het St. Antonius Clubhuis was om twee uur stampvol leerlingen en andere aanwezigen, die de revue in spanning verbeidden. Na afloop van dc opvoering kwam een ontroerend ogenblik. Mej. Van Hoorn dankte uit de grond van haar hart voor het werk, dat men voor haar had willen doen. Zij was van binnen stil geworden. Wel had zij in de afgelopen tijd van veel geheim zinnigheden iets gemerkt, maar dat haar deze revue, die een blik in haar verleden, haar heden en de toekomst van het onderwijs gaf, zó zou worden aangeboden, had zij niet durven ver wachten. Zij dankte in het bijzonder voor een kleed, dat dc namen van leerlingen en docenten in borduur sel droeg en voor bloemen1, aangebo den door de leerlingenvereniging Dispereert Niet. De revue, Twenty-five, the greatest Broadstreet Hit geheten, was uitste kend geschreven door mevr. W. J. van Dam-Nederhoed. Er werden schetsen uit het leven van de jubi- laresse in gegeven. Op bekoorlijke en soms verrassend originele wijze, over het geheel onbevangen door feur, en hoewel hij nog krachtig remde, gleed de auto door de glad heid van de weg door en boste tegen de andere wagen. Beide auto's werden beschadigd, doch persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Afscheid De heer P. Burggraaf, ploegbaas van de dienst weg en wer ken van de Ned. Spoorwegen, die de laatste negentien jaren in Hazers- woude was gestationeerd heeft af scheid genomen van zijn ploegmak- kers in verband met het feit dat hij op 1 Januari a.s. de dienst met pen sioen gaat verlaten. Geb.: Arnuifa M. E. d. v. L. C. van Vliet en E. M. A. Koot; Anna H„ d. v. C. van Wieringen en I. Jonge- neel; Jacob J., z. v. A. Soelt en C. Spee: Krijntic H., d. v. J. Meel en H. van Veen: Johannes H. L., z. v. H. Beek cn Th. F. Akerboom. Ondertr.: J. C. Vosse, 30 jaar en A. M. Straver, 25 jaar. Getr.: H. Vierstra, 31 jaar en J. van Elswijk 22 jaar;, D. N. Van Gemeren 28 jaar en G. de Vogel, 26 jaar. LETMUIDEN KAV In café Van Graas had gisteravond een bijeenkomst plaats van de KAV. Nadat enkele huishou delijke zaken afgehandeld waren, kwam mevr. KerkvlietHoogkamer aan het woord. Onder het genot van een kopje koffie werd aan alle aan wezigen een pakketje aangeboden. De pater assistent, die de vergadering meemaakte, sprak de dames toe over het onderwerp: „Hoe kan de voorbe reiding op het Kerstfeest een waar dige voorbereiding zijn?" IJsclub Ieder jaar opnieuw is er voor de ijsclub „Nut cn Vermaak" 'n belangstelling, waarop elke organisa tie cn beweging jaloers kan zijn. Het café Sneeboer was geheel gevuld. In 't afgelopen boekjaar was ontvangen 236,62. De uitgaven hadden bedra gen 141,27. Alzo een batig saldo, groot 95,35. Het geldelijk bezit be droeg 290,82. De aftredende bestuursleden, C. J. van Berkel, N. C. v. d. Akker cn C. Bernard werden bij acclamatie her kozen. In de plaats van de heer J. B. Wolken werd gekozen de heer Abr. v. d. Boon. Twee heren gingen met een flinke krentenkater naar huis en de overigen met een speculaaspop. Ook werd een kaart wedstrijd gehouden waarvan de winnaars werden l.P. van Veen. 2. L. dc Rijk. 3. H. Moorcn. Bovendien werd nog een wedstrijd gehouden in sjoelen en besloot men dc bijeen komst met een kaartje te leggen. Ass. Belastingen De heer C. v. d. Berg, die tijdelijk assistent der Rijksbelastingen in onze gemeente is geweest, is overgeplaatst naar Den Haag. NIEUWKOOP Poldcrverkiezing. Bij dc gehou den verkiezing is gekozen met op één na algemene stemmen tot voor zitter varn de Gecombineerde Noor derbuurter- en Voordijkso Polders in de plaats van de heer A. Zuydervliet, die op 3 November j.l. overleed, dc heer H. Janmaat J.A.zn. te Dé Hoef. Telefoongids. De aangeslotenen aan het telefoonnet alhier ontvingen deze week weder gratis een plaat selijke gids, waaruit blijkt dat in ons dorp niet minder dan 118 percelen op het locale net zijn verbonden. Op de achterzijde van> de gids vindt men een overzicht van dc interlocale tarieven, waarmede men vanuit Nieuwkoop voor minder dan 60 ets. per 3 minuten een gesprek kan voe ren. Zeer handig en uiterst doelma tig. Blauwgraslanden aan het verdwij nen Tot voor enkele jaren lagen in de Zegvelderbroek langs dc Meije, ten Zuiden van de Nieuwkoopse plas sen, een aantal percelen blauwgras landen, die ten dele botanisch uiterst belangrijk waren. Hoewel deze ter reinen op de zgn. lijst van het Natio naal Plan staan, zijn zij, de één na de ander, ten offer gevallen aan be mesting en beweiding. Een melding bij het Nationaal Plan leidde echter Aantal werklozen tot 2147 gestegen Op 13 December stonden bij het Arbeidsbureau Leiden ingeschreven 2157 werkloze mannen waarvan 283 op D.U.W.-objecten waren tewerkge steld. Zoals te verwachten was, blijft de werkloosheid in deze maanden stij gen. Een normaal seizoenverschijnsel, dat zich zal voortzetten tot eind Ja nuari. Een vrij sterke daling van de vraag naar arbeidskrachten is steeds aan het einde van het jaar merkbaar. Wel echter neemt de laatste tijd het aantal aanvragen uit het buiten land toe. Zo worden bijvoorbeeld om enkele gevallen te noemen thans ongehuwde ongeschoolden in de leeftijd van 20 tot 30 jaar ge vraagd voor een leerlooierij in Enge land. In Frankrijk is steeds plaats voor landarbeiders en/of meikers, terwijl in het volgend voorjaar hier plaatsingsmogelijkheden zijn voor bouwvakarbeiders. In Brazilië wordt een gediplomeerd boter- cn kaasma ker gevraagd; in Argentinië een vee houdersgezin met' grote zoons op een bedrijf van 1000 H.A. De Zuid-Afri kaanse Spoorwegen kunnen tewerk stellen civiele-, werktuigbouwkundi ge- en electrotechnische ingenieurs cn electrotechnici met M.T.S.-oplei ding. Het aantal werkloze ingeschre ven vrouwen onderging geen wijzi ging en bedroeg op 13 December 151. GEVEILDE PERCELEN. Tc Leiden: ten overstaan van No taris J. C. van Eek: Pand Breestraat 70 in bod 20.000, koper P. J. van Hoeken q.q. voor 21.000.Fabrieks gebouw achter Breestraat 70, in bod 15.500koper G. Groen q.q. voor f 19.900.—. Huis Korevaarstraat 19 in bod 5300.koper E. vah Star- kenburg q.q. voor 60.50.—. Pakhuis met bovenwoning Sint Ursulasteeg 9, 9a, inbod 2400oper B. Era des q.q. voor 2465.Huis Wever straat 12 inbod 570.koper B. J. Huurman q.c; voor f 580. Ten overstaan van Notaris N. w! Holtkamp: Huis met tuin Witte Sin gel 91. in bod 10 300.koper A. J. M. Hartwijk q q. voor 10.800. Huis, Warmonderstraat 16 in bod op 4400.koper J. H. Juffermans q.q. vooh 4400.Huis Groenesteeg 17, in bod 1640—, koper P. J. van der Kleij q.q. voor 1640.Huis Veste- straat 152 in bod f 540.—, koper J. F. Suvee q.q. voor 650. Tc Voorschoten: Huis Van Kempen straat 22 in bod f f 4300.koper J. F. Suvee q.a. voor 4500.Huis Leidseweg 5ÖC, in bod 4450.ko per D. Mechelse Jr. voor 4950. in 1951 tot aankoop door het Staats bosbeheer van een perceel van 12 1/2 ha, dat representatief geacht kan wor den voor de vroeger zo uitgestrekte schraallandscomplexen. Behalve dit nieuwe reservaat was er nog één groot perceel blauwgrasland over, dat echter eveneens met ontginning werd bedreigd. De contact-commissie voor Natuur- cn Landschapsbescher ming te Amsterdam meldde dit bij 't Nationale Plan, en vroeg deze dienst het behoud van dit perceel to bevor deren. Het Nationale Plan bleek ech ter niet bereid to zijn, bezwaar to maken tegen ontginning van dit op één na laatste blauwgraslandperceel in de Zegvelderbroekpoldcr. Geboren: Cornclis Gijsbertus, zn van J. van der Voorn en G. J. M. Balvert. Ondertrouwd: J L. Versluis, 38 jr en C. H. P. Woldberg 40 jr te Am sterdam; E. Boeréc 21 jr en C. Ver- looij 20 jr. RIJNSATERWOUDE De heer Jac. Overdevest behaalde gisteren op de Slagersvakschool te Utrecht zijn diploma vakkennis en middenstandsdiploma. Mr. H. W. I. M. de Jong, gedu rende 30 jaren lid van de Haagse ge meenteraad en uitnemend kenner van de Onder wijswetgeving, zal bij de volgende raadsverkiezingen geen candidatuur meer aanvaarden. dc leerlingen gebracht. De clementie, bij voorbaat gevraagd, behoefde niet tc worden gegeven. Het doel, zoals de heer C. Grypsma, de officiële leider, het stelde, werd naar de woorden van de jubilaresse bereikt. Men wil de haar namelijk slechts blij maken en haar genegenheid tonen. By de voorbereidingen heeft de leiding be rust bij de heer J. v. d. Werf, voor wat dc samenzang betrof, cn verder bij de dames mej. Mak, mevr. Klein- hout-Moerman, mej. Jonquièrc, mej. Kruit en mevr. Reitsma. Verder bfi dr. Groenewegen en de heer en mevr. Westen. Behalve 320 leerlingen, 140 geno digden, docenten, oud-docenten, ouders en oud-leerlingen waren aan wezig de commissie van toezicht cn het comité schoolfonds. De directrice was in het bijzonder verheugd om de aanwezigheid van mevr. Van Dam- Nederhoed, die na medisch goedvin den dc opvoering mocht bijwonen. Geestdriftig werd aan het slot het clublied van Dispereert Niet gezon gen. „St. Christoffel" dronk goede koffie De heer C. Swaanenburg heeft gisteravond woorden gesproken, die ons recht uit het hart gegrepen wer den, over een onderwerp, dat vele leden van de Nederlandse Katholieke Veren, van Handelsreizigers, ,.St. Christoffel," afdeling Leiden, in teresseerde: Koffie! Men moet de beste koffie kopen, die er is, zei dc heer Swaanenburg, want ook hier is duurkoop gelijk aan goedkoop. Kiest Uw eigen offiesoort en wecstt bij het koffiezetten zuinig met water! Iemand, die een goede kop koffie op de juiste waarde weet te schatten, zal alleen echte koffie willen drin ken, geen poeder, geen extract, maar vers gemalen geurige koffie, die in de juiste hoeveelheid genoten geen schadelijke gevolgen heeft, maar in tegendeel een opwekkende drank is. De heer Swaanenburg vertelde dit alles in een koffteorantje. dat hij voor ae leden hield in De Harmonie. Om zijn woorden kracht bij tc zet ten, werd er koffie gezet zoals het rrtfoest en kregen de leden met hun dames een geurig kopje voorgezet, dat zij zich goed lieten smaken. Spr vertelde ook het een en ander over do verschillende kofficsnorten, de koffiecultuur cn do bewerkingen, die do boon moet ondergaan voordat men er koffie van kan zetten. Op deze bijeenkomst heeft pater Ansclmus van Egmond, OF.M., die slechts enige maanden adviseur van de afdeling mocht zijn, afscheid gc- nomen in verband met zijn a.s. ver trek naar Woerden. Naar het voor beeld van pater Retèl hield ook hij telkens een 5 minuten-overpeinzing en aan het einde dankte voorz, C. Conijn hem voor zijn sympathie voor „St. Christoffel". De avond werd besloten met de vertoning van enige films door de heer J. M. Silvester o.a. over dc koffiecultuur. Met een kolderfilmpje van Stan Laurel en Oliver Hardy werd deze geanimeerde bijeenkomst gesloten. Leidse Universiteit Geslaagd voor hel candidaatscxa- men godgeleerdheid de hècr G. v. d. Feyst Delft; voor het doctoraal exa men godgeleerdheid de heer N. van Egmond Rijnsburg; voor het doctoraal examen Indisch recht de heren R. A. Soeprapto Leiden, J. H. Viigeboom Rotterdam, en C. J Vogel Yersekc; voor het candidaatsexamen geschie denis de heren H. P. van Manen Leiden, H. W. van Helsdingen Leiden voor het vrij examen doctoraal Ned. recht de heer S. J. Vloemans den Haag: voor het doctoraal examen Kunstgeschiedenis mej. C. J. E. Adriaanse Middelburg; voor het doc toraal examen Semietische taal- en letterkunde dc heer J. Hoftijzer Dordrecht; candidaatsexamen Sociolo gie de heer F. v. d. Gaag Leiden; dos. toraal examen Indische taal cn letter kunde de heer J. A. M. Klooster Wassenaar. ETIINOLOGENDAG IN LEIDEN Op 5 Januari a.s. zal in het Rijks museum voor Volkenkunde to Lei den dc Ethnoloeendag 1053 worden gehouden. Voordrachten zullen wor den gehouden door ds. F. C. Kamma cn dr. A. A. L. Maescn van het Mu seum van Belgisch Congo to Tervu ren. Tenslotte zal de ledenvergade ring worden gehouden van de cultu rele afdeling van het Nederland Ge nootschap voor Anthropologic. Burgerlijke Stand Geboren: Machiel, z. van W. C. C. Brederodc en M A. Moddejorvgc; Petronella Johanna Maria, d. van J. N. van der Geest en A. M.a W. van der Geest; Jacques, z. van E. A. Pe ters cn L. den Daas; Ellen, d. van H. Renia en D. Toledo; Johanna Christina Cornelia, d. van I. Lares en H. M P. Kohier. Overleden: C. A. Dolk, vrouw 78 jaar; J. L. E. Hornung, wed. van Gui- cheri 66 jaar Doktersdienst. De Zondagsdienst wordt dit weekend waargenomen door de doktoren Pansen. Lange- zaal, v. Leeuwen, Nieuwzwaag cn Postel. Apothekersdienst. die weekend Doeza-apotheek en apotheek Duys- ter.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 3