BIOSCOPEN Ook de Oegstgeester raad worstelde zich door begroting Gedurfd initiatief bracht een mooie expositie Mgr. B. van Leeuwen onder grote belangstelling teraardebesteld ftevstlmur<23aitSiint Veiling K* en O* ZATERDAG 20 DECEMBER 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Gisteren kwam de raad van Oegst- geest te twee uur in openbare verga dering bijeen ter afdoening van en kele hamerpunten en de begroting 1953. Bij de opening verwelkomde de voorz. speciaal weth. Dijsselbloem, die na een studiereis in de Ver. Sta ten was teruggekeerd. Spreker hoop te, dat de nieuwe kennis daar opge daan tot algemeen nut mag zijn. Weth. Dijsselbloem dankte voor de vriendelyke woorden en voor de be langstelling ook tijdens zijn verblijf in Amerika. Mr. Vallentgoed (prot. chr.) wees op het verschil van inzicht inzake gem. sociale zorg bij P. v. d. A. en de Chr. partijen. Wanneer wij als poli tieke groep b.v. de verambtelijking van» de burgerlijke armenzorg zoveel mogelijk trachten te weerstaan, dan wil dat niet zeggen, dat we onder al le omstandigheden het ingrijpen van de overheid afwijzen, maar ruimte wensen te laten aan taak van de kerk. Vervolgens wees spreker op het gevaarlijke gedeelte van de Warm on derweg. Hoe staat het met de onder handelingen? Verder het uitbrei dingsplan dat nog niet kan behandeld worden. Spreker gaf de wenk te zor gen tijdig voldoende grond te bezit ten en bouwrijp te maken. Met betrekking tot het onderwijs hoopte spr., dat de pensionering van de leerkrachten bij het z.g. kleuter onderwijs dit jaar haar beslag zal krijgen. Spreker wees ook nog op de ge vaarlijke toestand van 't smalle ge deelte Geversstraat. Bovendien dreigt het zware autobusverkeer voor de woningen rampzalig te worden. De heer Blomsma (P. v. d. A.) drong aan om de plannen tot uitbrei ding op korte termijn tot stand te brengen. Indien er belangrijke ob jecten ztfn zoals de bouw van de Ma rinewoningen, dan moet niet gewacht worden tot het getij verlopen is. De achterstand in' de bouw van arbei derswoning vraagt de volle aandacht. Ook aan middenstandshuurwoningen moet worden gedacht. Spr. wees voorts op het nog niet vaststellen van het uitbreidingsplan. Rioolzuiverings installatie, Verbetering trambaan- Rhijngeès terstraatweg. Bezuinigingen. De heer Blansjaar (Prot Chr.) drong aan op meer speelplaatsen, sportterreinen en recreatie-gelegen heden. Mevr. Smits-Witvliet vond het niet juist, dat invoering van reinigings begroting moet zijn. Het valt te be rechten- mede een sluitpost van de treuren dat bij de Rijksuitkering, die in de plaats van de uitkering van de ondernemingsbelasting ls gekomen 14.000 lager is. Spr. dringt aan op bezuiniging en op de meest efficiënte wyze van besteding der gelden gezien het te kort van- 121.000. Mevr. Kramers (P. v. d. A.) brak voor de vijfde maal een lans voor de reorganisatie van de gemeentelijke sociale dienst. Verder kwam mevr. Kramers met een plan voor de bouw van speciale huizingen voor ouden van dagen. Voor het eventueel maken van plannen in het nieuwe uitbrei dingsplan zou spr. gaarne zien dat er spoedig met het hoofd van- Ge meentewerken werd overlegd, of en welke mogelijkheden er in dit op zicht zijn. Dr. Simon Thomas (V.V.D.) her innerde er aan het vorige jaar ge wezen te hebben dat meer ruimte voor de openbare school gewenst is en men plannen moest beramen voor de bouw van een 2de openb. school. Thans is er reeds een groot tekort aan ruimte. Uitvoering van 't raads besluit tot bouw van een bijz. school tot een jaar later zou meer verant woord zijn. Ook de wensen ten aan zien van het openb. onderwijs wilde spr. beperken. De voorz. zeide in zijn antwoord: Dat 't ontwerp uitbreidingsplan nog niet in- behandeling kan worden ge. nomen is niet de schuld van B. en W. Over de Warmonderweg is overleg gaande met de aangrenzende ge meente. Wat de woningbouw betreft daarvan is men ook van het bouw volume afhankelijk. Het snelvervoer door de Gevers- straat brengt ongetwijfeld schade aan do huizen, doch er zijn geen voor schriften die daaraan iets kunnen doen. Op eigen gemeente-politie zal spr. blijven aandringen. Sociale dienst onmogelijk. Aan het in 't leven roepen ener so ciale dienst kan nog niet worden ge dacht. Het stichten van een tehuis voor ouden- van dagen heeft aller sympathie, doch de gemeente kan slechts stimulerend werken. Er zijn complete plannen voor re creatie-gelegenheden in studie. Weth. Dijsselbloem erkende dat de begroting aan de zuinig kant is. Wat uit het gemeentefonds zal wor den toegekend is nog niet bekend. Eerst wanneer de gemeente zijn eigen belastinggebied terug heeft, weet men, waar men aan toe is. De ge meente moet dus een zuinig beheer toepassen en niet speculeren grotere uitkeringen van 't rijk. In scherpe bewoordingen wees spr. het verwijt van de heer Bloemsma af, dat het college niet actief en construc tief is geweest. Zeer zeker zijn ei' eni ge verlangens niet vervuld doch dit heeft niets met actief en constructief te maken. De gemeente moet niet verdei springen dan zijn stok lang ls. Wat. de loonpolitiek betreft hoop te spreker, dat de nieuwe regeling met 1 Jan. kan ingaan Een en ander hangt af van de goedkeuring van de minister van Binnenlandse Zaken. Weth. den Ouden zei, dat pension nering van het personeel bij het kleuteronderwijs nog in onderzoek is. Wijziging in de schoolgeldregeling is nie* van B en W. te verwachten, gezien de financiële welstand van de gemeente. Het bouwen van midden stands huurwoningen is niet moge lijk. Verlegging van de trambaan Rhjjn- geesterstraatweg brengt hoge kosten mede, daarvoor is overleg nodig met de Vervoersmaatschappij. Aan verbreding van de Geveis- straat kan voorlopig niet worden gedacht. De heer Blomsma zeide in het be leid van B. en W. geen vaste lijn te ontdekken. Een geheel eigen belastinggebied krijgt de gemeente z. i. nooit meer terug. Weth. Dysselbloem wees er nog maals op, dat het college van B en W. wel degelijk actief is geweest en toonde dit met voorbeelden aan. B'j hervatting te 7 uur kwamen aan de orde enige subsidie verzoeken. De Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods H. Naam kreeg f 10.Het bestuur van de Intern. Bloemententoonstelling 25.De verniging LiMaVI 25.De geza menlijke Oegstgeester jeugdbeweging zag haar subsidie verhoogd van f 1000 tot 1500. Dp provinciale Zuidholl. ver. tot bestrijding der Tuberculose 20.Het Nederlands Gesprek Cen trum 10. Een verzoek van de Toneelvereni ging ,,De Lekenspelers" om subsidie wero afgewezen. Bij de artikelsgewijze behandeling besprak de heer Blomsma nogmaal het invoeren van gestandaardiseerde vuilnisemmers Weth. Dijsselbloem herinnerde eraan wat hij bij vorige gelegenheden had gezegd. B. en W zullen kosten van e. a berekenen en eventueel bij de volgende begroting met voorsteilen komen. Een voorstel van de heer Van Ma meren tot het wederom invoeren van presentiegeld voor de leden van de commissie van schoolverzuim werd aangenomen. De verdere behandeling leverde geen belangrijke discussie op. De begroting werd met alg. stem men aangenomen. Weth. Dijsselbloem deed een vrien delijke geste en tracteerde de raad en pers op koffie mei banket. Voor de armen. Morgenmiddag van 3 tot 7 uur zullen de Gidsen in het parochiehuis laten zien hoe men kerstversieringen en een aardige kersttafel kan maken. Vele paro chianen zullen hierbij ongetwijfeld even komen kijken. Zij kunnen te gelijkertijd een pakje brengen als kerstgave voor de armen. Af en toe zal er voor de kinderen een filmpje worden gedraaid. Hiermede vervalt de markt, die eerder aangekondigd werd. De parochianen worden aan gespoord deze actie van harte te steunen. Geb.: Anna Ch. d. v. J. Hondelink en A. J. van de Haan; Cornelis Fr. Chr., z. v. C. A. Voorbij en P. van Voorbergen; Cornelia M. A., d. v. C. J. van Egmond en H. C. van Eg- mond. Overl.: W. Janson, wed. van J. Kroon, 71 jaar; A. J. G. Vogelaar, wed. van C. J. Gantevoort, 87 jaar; W. F. van den Nieuwendijk, 7 jaar. Ondertr.: G. Olthof, 28 jaar en G. den Heijer, 23 jaar; Ch. J. van der Vlis, 27 jaar en J. H. Medendorp, 24 jaar. C. M. Dhondt, 34 jaar en C. G. Lubbe, 30 jaar. KERKELIJKE KUNST IN NOORDWIJKERHOUT ln het gebouw van het St. Victor Patronaat te Noordwijkerhout is gis teravond een tentoonstelling geopend, die als experiment in alle opzichten de moeite waard is. Kort geleden is door de Kerk bevolen alle wansmaak in beeld, schilderij en versiering uit kerken en halzen te weren. Maar de meesten zullen gewend als zij zijn aan gipsen poppen met suikerzoete verf besmeerd en aan kakelbonte heiligenprenten niet weten, wat er nu met „wansmaak" bedoeld wordt. Daarom is het initia tief van de St. Victor-parochie te Noordwijkerhout belangrijk; want men heeft daar in de zaal van het Patronaatsgebouw een schat aan kunstwerken bijeengebracht, antieke en moderne, die er zijn mag, terwijl men tevens van de inzenders bijzon derheden kan vernemen. Kostbare verzameling De organisatoren noemen de ten toonstelling „bescheiden" en in zo verre men hier geen „grote namen" aantreft, gaat deze betiteling zeker op. Maar wat te zeggen, wanneer men daar opeens voor een gepoly chromeerde Madonna uit de late Middeleeuwen komt te staan, die in iedere museumverzameling furore zou maken? Of zo maar tegen de wand een Middeleeuws miniatuur ziet leunen, een bladzijde uit een ma nuscript uit 1400, afkomstig uit Mi laan? Verwonderd kan men zijn, dat daar zo maar op tafel een Middel eeuws Getijdenboek ligt uit 1460. af komstig uit Utrecht en onder bis schop D&vid van Bourgondië gemaakt door de Karthuizermonniken van het klooster Nieuw Leven aan de Vecht. Zoals men zich zal verbazen over de aanwezigheid van een puntgaaf go belin, afkomstig uit het paleis van de koningen van Saksen, daterend van 1580. Tweehonderd jaar heeft het in de zalen van een koningspaleis ge hangen en niu hang', het in de zaal van een patronaatsgebouw. Is dat niet wonderlijk? Er is Venetiaanse kant te zien uit de zeventiende en achttiende eeuw, zoals bijv. een al- taarrand uit 1620, die in een kathe draal gebruikt moet zijn. Een super plie met Vénise au Lacet, daterend uit 1640, is een niet minder merk waardig en prachtig stuk. Wat verder ligt weer een achttiende eeuws ka- suifel, bestikt met juwelen, afkom stig uit een Spaanse kathedraal en het enige stuk van die aard in- Ne derland. Maar er hangt ook een mooi Voor de toekomst. Bij al deze lof echter, mag ook wel een woordje critiek worden gevoegd. Wij vonden het eeuwig jammer, dat al dit schoons in een zó kleine ruimte bijeen was gebracht, zodat geen en kel voorwerp tot zijn volle recht kon komen. Nu v eten wij wel, dat hier geroeid moest worden met de riemen, die men had, i.e. het niet ultra-mo derne patronaatszaaltje. En de lappen stof en de gordijnen, die men in overvloed heeft aangebracht, en die het geheel nóg onrustiger maken, zijn dan ook wel te verklaren. Maar wanneer dit prachtige initiatief het volgend jaar bij een eventuele her haling eens beloond werd met de aanbieding van een betere expositie ruimte, waar bovendien de kostbare voorwerpen niet zomaar voor een ieder te grijp zouden liggen en staan, zou dat een toe te juichen gebaar zijn, dat niet genoeg gewaardeerd zou kunnen worden. TENTOONSTELLING KERKELIJKE KUNST GEOPEND. Vrijdagavond heeft de officiële opening plaats gehad van de ten toonstelling Kerkelijke kunst in het St. Victor-Patronaat. Om 8 uur was de als museum herschapen patro naatszaal geheel gevuld met genodig den. Pastoor Brink, de initiatiefne mer en de grote stuwende kracht van de tentoonstelling, sprak de aanwe zigen toe. Hij zeide, dat de tentoon- „Onder een ruwe bolster klopte een gevoelig hart" Nadat gisteravond in de St. Josef- paroohie te Hillegonr de Metten voor de overleden herder, mgr. Bernardus van Leeuwen, gehouden waren, was hedenmorgen de gehele parochie in de kerk verzameld om haar herder de laatste eer te bewijzen. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. het college van B en W., vele besturen van jeugd- en standorganisaties. De plechtige rouwmis, alsmede de daarvoor gehouden Lauden werden verricht door deken P. A. Brinkman van Noordwijk, geassisteerd door de parochie-kapelaans J. Suyker en L. Verbeek. Als cantores fungeerden de oud-kapelaans C. Hammann en N. v. Paaschen. Het parochiële zangkoor zorng de Gregoriaanse Requiemmis. Oud-kapelaan Th. v. d Heiden be gon zijn lijkrede met de tekst uit de liturgie van vandaag: „Deze man had minachting voor alles wat de wereld biedt en voor alle aardse dingen en heeft zegevierend rijk dommen verzameld voor de hemel- met zijn mond en met zijn handen". stelling slechts een instrument wil zijn dat opvoedend kan werken. Pastoor besprak hoe in de vorige eeuw de kunst afgezakt was en dat er toen veel wansmaak is gekomen. Onder Dr. Kuijper is er een einde gekomen aan de lelijke bouw der kerken en langzamerhand zien we herstel van de klassieke kunst De naaldkunst en edelsmeedkunst b.v. komen weer tot bloei. Deze tentoon stelling, aldus pastoor, wil de ogen doen opengaan van de eenvoudige mens. Hij bedankte zijn medewer kers en wel op de allereerste plaats de heer J. C. v. Ruiten, antiquair te Leiden van wie hij zeer veel mede werking heeft ondervonden, daarna de heer Johan Bos uit Hilversum, kunstnaaldwerker die het grootste deel van de paramenten voor de ten toonstelling heeft afgestaan, de heer H. v, d. Heijden, edelsmid te Bode- fraven en de heer H. van Harten- loufs uit Baarn, die veel uit zijn museum tijdelijk heeft afgestaan, ook dankte hij pater Naus CssR, de Zusters voor de verzorging van de stand van het tekenwerk der kinde ren en de St. Bavostichting in de persoon van vader overste voor de drapering van de zaal door broeder Dubricius. Hierna gaven de heren van Ruiten, van Harten-Roufs, Bos en van der Heijde, verklaringen van hun stands. De tentoonstelling is voor de prijs van luttele dertig centen geopend Zaterdag 20 Dec, Zondag 21 Dec. van 3-^-8 en 's avonds van 810 uur; Dinsdag 23 Dec. van 810; Woens dag 24 Dec. van 36; Donderdag 25 Dec. van 23.30 uur en van 57 uur; Vrijdag 26 Dec. van 36 en van 7 8 uur. De sluiting heeft plaats Vrij dag 26 Dec. om 8 uur. In het komende weekeinde wordt de medische dienst waargenomen door dokter Wösten, telefoon 285. Op de beide Kerstdagen neemt dr. Van Praag, telefoon 385, de dienst waar. Op Zaterdag 27, en Zondag 28 December neemt dr. Wösten weer de doktersdienst waar. De aandacht wordt er op gevestigd, dat op Zater dag 27 December de waarneming door dr. Wösten geldt voor de gehele dag. Cm uiticmt llrrsintrri Cru rxquio uitlui t (Crn btBtljunlb oifcrst .JEirfllonn" !Wrbt nllra tont W Hunt brrlnnflrn (Advertentie) Hillegom, zo sprak de predikant, is in rouw gedompeld, vooral de St. Jozefparochie, omdat de markante persoonlijkheid van pastoor v. Leeu wen niet meer tot de levenden be hoort. Pastoor van Leeuwen was geen gewoon mens, maar iemand, die men in onze tijd van vervlakking hoelanger hoe minder 'tegenkomt; een persoon, die zijn eigen stempel op zijn omgeving gedrukt heeft. Overal, waar hij als kapelaan heeft gewerkt, weet men na jaren nog ty perende dingen van hem te verhalen, n-.aar zijn grootste levenstaak heeft hij toch gevonden in Hillegom, waar hij als priester 31 jaren heeft ge werkt. De grondtrek van deze priester is zonder twijfel geweest zijn groot en kinderlijk Godsvertrouwen en zijn onwankelbaar vertrouwen in de machtige voorspraak van St. Jozef. Daarnaast viel op zijn eenvoud in alles; hij had een hekel aan alle schijn en grote woorden pasten niet zijn mond. Kap. v. d. Heiden tekende daarna het zwoegen en ploeteren van de overleden pastoor; de eerste jaren toen h\j met een revue het gebied van Beverwijk tot Leiden aftrok om gelden bijeen te krijgen voor zijn nieuwe kerk. Alle mogelijke acties zette pastoor van Leeuwen in de loop der jaren op touw, regelmatig was er in de paro chie iets aan de hand en het gods dienstig leven bloeide rijk. Zijn preken konden wel niet altijd de toets der critielc doorstaan, maar hij zei, wat hem op het hart-lag. Het heeft wellicht een vreemdeling geër gerd, maar zijn parochianen begrepen en verstonden hem en er was geen nreek zonder sensatie. Pastoor van Leeuwen was een priester met een gevoelig hart en dat speelde hem par ten. Hij wilde dat verdoezelen door een bolster van ruwheid rond zijn persoon te trekken en wie achter de ruwe manieren dat hart wist te vin den ,had in hem een sympathieke vriend gevonden. Voor hem bestond geen onderscheid van rang en stand en daarom was hij ook de grote vriend van de ar men. Aan het slot van zijn predikatie vroeg kap. van der Heiden de paro chianen van de St. Jozef een gebed voor de overleden herder en een vol harden in het- godsdienstige leven in de parochie, dat door de overleden herder zo krachtig was gestimuleerd. Het verloop van de plechtigheid had een sober karakter, geheel in de geest van de overledene. KATWIJK AAN DEN RIJN Gr. Parlevliet volgt J. v. d. Spek op Gisteravond vergaderde de Groen teveiling K. en O. te Katwijk Het jaar 1952 is voor de tuinbouw niet onbevredigend geweest De export was vrij goed verlopen De omzet aan de veiling was weer iets hoger geweest dan vorig jaar Spr. wees er ook op, dat er wel misbruiken op veihnggebied zijn voorgekomen. Het wezen. Een voorstel om de agenda verplicht veilen beschouwt spr._ als een dei fundamenten van het vei/ng- te wijzigen e neerst bestuursverk e- zing aan de orde te stellen kon het bestuur niet accepteren. De behan deling van de begroting kwam dan aan de orde. Als voornaamste cijfers uit de baten noemen we. Gescnatte omzet voor 1953 1.409.000. Provisie 5 pet. ƒ70.000. Embalagehuur 27.900. Totaalcijfer 94 182. Uit de lasten: salarissen bestuur ƒ2000, HOE wordt het weer? (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). AANHOUDEND ZACHT. Veranderlijke bewolking met nu en dan opklaringen maar ook tijdelijk enige regen. Mati ge en aan de kust af en toe vrij krachtige wind hoofdzakelijk tussen West en Zuid. Aanhou dend zacht weer. 21 Dec. zon op 8.45 en onder 16.31; maan op 11.38 en onder 22.19 uur. 22 Dec. zon op 8.46 en onder 16.31; maan op 11.52 en onder 23 45 uur. Ook morgen zacht HET K.N.M.I. deelt mede: Aan het front van een diepe de pressie bij IJsland ontstond gisteren een kleine depressiekern, die over Engeland naar de Noordzee koerste; vanmorgen werd deze ten Noorden van de Waddeneilanden aangetrof fen. De storing veroorzaakte sneeuw en regen en werd gevolgd door be langrijk zachtere lucht, die vannacht met Westelijke winden ons land bin nenstroomde en overal aan de vorst een einde maakt. Uit het Westen zijn nieuwe massa's zachte lucht in aantocht, zodat tijdens het weekeinde geen vorst verwacht behoeft te wor den. In de zachte lucht naderen ook enkele storingen, die tijdelijk regen zullen veroorzaken. DE LEIDSE Een farmer in het Californië van een eeuw geleden, komt tot de ontdek king, dat zijn personeel dat ge heel bestaat uit mannen trouwen moet, opdat er een bloeiende kolonie uit het pionierswerk kan groeien. Daar er duizenden mijlen in de buurt geen meisjes te vinden zijn, besluit fragment van een rouwbord uit Eem-i gy aell de toekomstige echtgenoten nes, daterend van 1607 en er ligt een tf? uitzoeken In Chicago en de- nummer van de Opregte Haarlemse d naar 2yn 2 000 myleft ajgele. Courant van 23 Februari 1815. gen kolonie te brengen. Het zoeken i' van dames scheen in die tijd nogal Modern cdelsmeedwcrk. j erg ylot gegaan te zijn, want met en- Er liggen dus museumstukken te kele reclamebiljetten weet hij een Trianon „Opmars der vrouwen". De film is onwerkelijk geworden door (je onafgebroken ree"ks van rampen, die aan de lopende banddc grieze lende bioscoopbezoekers voorgezet worden. Aan de andere kant zijn de ontwerpers van de film er in geslaagd om tussen de verschrikking in enkele niet onverdienstelijke trekjes humor te geven, die het geheel een weinig beter verteerbaar maakt. Toegang 18 kust en te keur; het is als het ware „een museum op een presenteerblaad je". Maar aan de andere kant is er geheel volgens de opzet van deze tentoonstelling modern edelsmeed- vverk te zien (er staat en ligt ook an tiek. dat er zijn mag) en kan men de paramenten, die onze tijd voort brengt, van heel nabij bekijken en bewonderen. Er is modern beeld houwwerk en er is een stand, waar men verantwoorde devotieartikelen kan kopen. Waarnaast verder nog te kenwerk van de jeugd van de huis houd- en lagere scholen huisvlljftpro- ducten van de jeugd en boeken te kust en te keur te zien zijn. paar honderd vrouwen bijeen te krij gen, die hij zorgvuldig selecteert en met wie hij het avontuur begint. Te zamen met een getrainde karavaan leider en een groepje mannen, die de stoet zullen moeten verdedigen, begeeft hij zich met de ongeveer 150 dames op pad. Nu biedt een normale beschrijving van een karavaantocht door het toenmalige woeste West- Amerika al stof genoeg, om er kilo meters filmband mee te vullen en de makers van „Opmars der Vrouwen" kan niet verweten worden, dat zij niet alle mogelijkheden volledig uit geput hebben, om de tocht zo bar mo gelijk te maken. Eerst beginnen de De pastoor van de St. Victor-pa- karavaanverdedigers te muiten en la- rochie mag de inzenders, het museum Van Harten-Roufs uit Baarn, de naaldwerk-atelier; van de heer Jo han Bos uit Hilversum, de heer H. v. d. Heijde, die edelsmeedwerk zond, de heer J. C. v. Ruiten, die antiqui teiten leverde, en alle anoniem ge- ten ten slotte deze fa-ouwenkaravaan met vier mannen achter. Dan volgen er een paar Indianenaanvallen, er verongelukken en paar wagens, er sterven groepjes mensen,» maar ten slotte bereikt men toch „het beloofde land", waar juichende mannen hiun bleven inzenders wel dankbaar zijn. toekomstige echtgenoten begroeten. jaar. Lido. Een bijzondere bekoring gaat er telkens weer uit van de Tar- zan-films en ook deze week is de hoofdfilm van het Lido-theater van een dergelijk gehalte. Men vindt weer zeldzame natuuropnamen in deze film, men krijgt een kijk op het zeld zame karakter van het dierenrijk en op de zeden en gewoonten der in boorlingen. Daarnaast de titel zegt het reeds krijgen we een heel ver haal te zien van Tarzan en de Wa- zuri-diamanten. Deze diamanten zijn in het bezit van de Wazuri's, een geheimzinnige stam, terwijl enkele blanken er jacht op maken. Zij zijn echter zelf niet in staat tot deze stam door te dringen en roepen daarvoor de hulp in van Tarzan, die er aanvankelijk weinig voor voelt hen te helpen, maar uit eindelijk toegeeft aan het aandringen vèn Jane. .Tal van gevaren moeten overwon nen worden en uiteindelijk komt men aan het gewenste doel. Maar de Wa zuri's zijn de blanken zeer vijandig gezind, zodat er nog heel wat moet gebeuren, alvorens alles irn het reine is. Maar dat geschiedt tenslotte toch, vooral als Tarzan de gestolen Wazu- ri-diamanten terugbrengt. Een gevarieerd voorprogramma maakt het geheel vol. Voor 14 jaar. Casino. „Het complot van de 39 stappen" mist in alle opzichten de geraffineerdheid van de moderne „thille'r' en detective-film, maar ze imponeert nog steeds door de onge dwongenheid, waarmee spelers en filmmarkers het verhaal tot stand brachten. Ondanks enkele dramati sche gebeurtenissen is het eerder een vrolijk spel geworden, bijna met een comedie-inslag door de vlotheid van Robert Donat, die toen nog in de (acteurs-) kinderschoenen stond. Hij draagt de film en neemt en passant, zijn collega's mee. De film is doorre gen van geestelijkheden en droge Engelse humor, die op de meest ern stige ogenblikken gelanceerd wor den en die verhinderen, dat men ook maar één moment het geval te zwaar zou nemen. Met al haar ja ren ruilen wij deze film graag voor vele nieuwere! Voor 14 jaar. Rex. „Simson en Delila" werd reeds eerder te Leiden vertoond en is destijds uitvoerig door ons besproken. Cecil de Miller heeft het Bijbelver- naai als grondslag genomen, maar de film heeft die grondslag al spoedig verlaten en een geheel afwijkende visie gegeven, die met de serene sfeer van de Bijbel niet veel meer te maken heeft. Het is een kleurrijke liefdestragedie geworden met Bij belse namen. De regisseur zou echter de Miller niet heten als hij er niet een bijzonder cachet aan had gege ven. Voor volwassenen. Luxor. De film „Anna" werd voor de 4e keer geprolongeerd. idem administratief personeel 19.165 technisch personeel 23.525 Bruto winst 2718. De begroting werd na enkele opmerkingen goedgekeurd. Als voorz. der commissie tot be houd van Tuinbouwgronden gaf de heer Parlevliet een verslag, waaruit v/f. vermelden dat de kans zeer groot is dat de Provinciale weg, voorna melijk door actie van de Leidse Duin watermij., wel zal komen ten Oosten der bestaande weg, achter de mili taire barakken. De verschillende bestuursverkie zingen, die drie uren in beslag na men," hadden tot uitslag: inplaats van de heer Nic. Fennes werd als be stuurslid gekozen de heer C. J. Bos kamp. De heer P. C. Doets werd met 75 van de 140 st. herkozen In de vacature-J. v. d. Perk werd geko zen de heer J. van der Marei. Tot voorzitter werd hier uit het voltallig bestuur gekozen de heer G. Parle vliet. Tot lid der controlecommissie de heer F. C. Meijer De nieuwe voor zitter stelde voor de heer Van der Perk te benoemen tot ere-voorzitter, wat voor de vergadering door dave rend applaus werd bekrachtigd Tot afgevaardigde voor de Alg. Verga dering van het Centraal Bureau v. d. Veilingen werd gekozen de heer F C. Meijer. Het voorstel A. Verhart om de functie veilingsleider-keurmees ter-tuinder, te splitsen, kon geen ge nade vinden. De doktersdienst, voor zover het betreft de patiënten van de doktoren Hueting, van der Laan en Bergman te Katwijk aan den Rijn en Rijns burg worden Zondag waargenomen door dokter van der Laan, Rapen burg 1, Rijnsburg. LEIDERDORP CREDEET AANVRAGE VAN 1 MILLIOEN Voor de financiering van werken die in het komende jaar zullen wor den ter hand genomen, o.a. de bouw van ruim honderd woningen achter de Zijldijk en de verbetering van de Van der Valk-Boumanweg, is de ge meente Leiderdorp van plan voor 1953 een kasgeldlening aan te gaan, groot 1.000.000,welke te zijner tijd in langlopende rekeningen wor den omgezet. Raadsagenda De raad van Lei derdorp komt Dinsdag 23 December a.s., des avonds om 6.30 uur in open bare vergadering bijeen. De agenda vermeldt o.a.: voorstel vergoeding LO-wet 1920 over 1951 voor de bijz. scholen; verlening subsidie aan de afd. Groene Kruis; subsidie aan de Prov. Comm. voor Rheumatiekbe- strijding; grondaankoop in het Zijl kwartier; aangaan van kasgeldlenin gen in 1953 tot een bedrag van maxi maal 1.000.000,aanbieding ge meentebegroting 1953 en die van de bedrijven. NOORDWIJK Gemeenteraad. De raad zal in openbare zitting bijeen komen op Dinsdag 23 December a.s. 's avonds te half acht. De voornaamste punten op de agenda zijn: verpachting van auto- en rijwielstalling nabij het Sportpark; Beroepschrift J. de Wit te gen weigering van kampeervergun- ning, aanbieding van de begrotingen voor 1953 en de verordeningen op de winkelsluiting. M. S. V. Het le en 2e elftal heb ben morgen vrijaf. Gp het programma staat M.S.V. cM S.V. b en Zwalu wen—M S.V. 3. Voor de speelsters van het 1ste en 2de elftal is er om half vier gelegenheid voor trainen en bij voldoende deelname een on derling oefenpartijtje. De Zondagsdienst zal deze week worden waargenomen door dr. Gou- driaan. De Duinrandapotheek is ge opend van 11 301 uur en van 16.30 tot 17.30 uur.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2