S)e Cöicke(Eoii^cmt De tweespalt in Bonn over Jlaningin JuUana anthuEt ue>vzetömanument te CV dam de ratificatie Nieuwe stap in Teheran Hoog water in West-Europa President Trumans zwanenzang Tienjarig rovertje maakte 's nachts Helmond onveilig Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 20 DECEMBER 1952 44ste JAARGANG No. 12770 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20S26, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 DE ZWARE LAST f\E ATLANTISCHE RAAD is deze week te Parijs bijeen geweest, met de algemene bedoeling om na te gaan, wat er terecht was gekomen van het bewapeningsprogramma, zo als dat te Lissabon voor het jaar 1952 was aanvaard, en om plannen te beramen voor het voljende jaar. Wat heti eerste betrof, kan men constateren, dat het programma vrij wel was uitgevoerd; men had als streefgetal 50 divisies aangehouden en deze 50 zijn er gekomen. De ene is misschien wat minder paraat dan de andere, maar globaal genomen, was men tevreden. Het blijkt even wel een hele heis te zijn geweest, om het zover te krijgen, want de al gemene stemming (behalve bij Ame rika) was: dat is eens geweest, maar dat doen we niet weer. De krachtsinspanning blijkt 0 te groot geweest te zijn voor de Europese partners en daarom heeft men twee dingen be sloten: op de eerste plaats worden de door de militaire autoriteiten aan gevraagde gelden voor de aanleg van NATO-bouwwerken, zoals vliegvel den, havenwerken voor militaire doeleinden enz., gehalveerd en op de tweede plaats zal men niet meer vooruit vastleggen, wat er precies bereikt moet worden. Generaal Ridgway had een bedrag van ongeveer 1.6 milliard gulden aan gevraagd voor 1953, maar was ten slotte genegen om er één derde van te laten vallen. De ministers waren zelfs daartoe niet te bewegen en stonden slechts de helft toe, waarop de generaal ernstig ontstemd moet zijn geworden en gezegd zou hebben, dat hij op die manier niet werken kon. Wij kunnen ons de teleurstelling van de opperbevelhebber indenken; hij heeft immers tot taak om een goed defensiesysteem op te bouwen en zonder geld kan ook hij niet wer ken. Maar aan de andere kant kun nen wij er ook inkomen, dat de mi nisters, die verantwoordelijk zijn ten opzichte van hun respectievelijke landen, de draagkracht van hun be lastingbetalers in het oog hielden. De Amerikanen, die over een ruimere beurs beschikken, kunnen gemakke lijk praten; hun economie loopt niet zo gauw in 't honderd en bovendien voelen zij wel, dat zij meer zullen moeten bijspijkeren naarmate de Europese landen minder betalen. Wij hebben dan ook de indruk, dat de Europese deelnemers met opzet de berooidheid van hun beurzen hebben gedemonstreerd om het a.s. hieuwe bewind in de Ver. Staten bij voorbaat te doen beseffen, dat het spaak gaat lopen, als men in. Washington soms mocht gaan denken, dat het met minder steun ook wel gaan zal. Overigens steunt deze houding ook op de speculatie, dat de dreiging uit het Oosten niet meer zó acuut- is als een paar jaar geleden. Laten wij ho pen, dat de heren daar in Parijs dat inderdaad juist gezien hebben. MAAST DE FINANCIEN heeft men te Parijs ook aandacht geschon ken aan de ontwikkeling van het Europese leger-plan. De vooruitzich ten daarvan zijn niet zó rooskleurig, dank zij de tegenkanting in Frank rijk en West-Duitsland. Het enige lichtpuntje was de mededeling van Nederland, dat reeds omstreeks 1 Januari a.s. de ratificatie van het Europese legerverdrag aan het Ne derlandse parlement zal worden voorgelegd. Als het een beetje wil, is Nederland dan de eerste, die het verdrag zal hebben geratificeerd, waarmee ons landje wederom een voorbeeld geeft van ware Europese gezindheid. En dat deze gezindheid niet alleen te vinden is bij een stel internationaal georiënteerde minis ters, maar wel degelijk haar funda ment vindt in de goedkeuring van het Nederlandse volk, heeft de proef- stemming uitgewezen, welke dezer dagen te Delft en Bolsward is ge houden. De Nederlander voelt intuï tief de hoge waarde aan van een groter Europees verband, waarvan het Europese leger een onderdeel is. Niet ten onrechte zeide de Ame rikaanse minister Dean Acheson, dat het hier niet slechts gaat om de kwestie van de Duitse herbewape ning, maar om een van de grootste initiatieven van deze eeuw. De Atlantische Raad heeft daarom ondanks alle minder optimistische geluiden met alle beslistheid vastge houden aan de wenselijkheid van het Europese leger en een beroep gedaan op de zes landen, die er aan deel zullen nemen, om met alle kracht voort te gaan op de weg naar de ver wezenlijking. Frankrijk kreeg van de Raad nog een morele steun in de rug, doordat de Raad verklaarde, dat de Franse strijd in Indo-China als gericht tegen de communistische vijand de „voort gezette steun der NATO-regeringen" zal dienen te krijgen. Dit betekent niet, dat wij nu vrij willigers voor Indo-China gaan op roepen, noch dat wij de Fransen financieel gaan helpen. Het is niet zo heel veel meer dan een platonische liefdesverklaring, maar de Franse regering is er toch blij mee, omdat zij daardoor sterker staat én tegen over haar eigen parlement èn tegen over de Amerikanen, wanneer zij om meer steun komt aankloppen. Zo hebben wij dus niet een zeer getemperd optimisme het laatste hoofdstuk van de Europese weer baarheid in het jaar 1952 afgesloten en zullen wij het beste hopen van de volgende hoofdstukken, wanneer wij die in 1953 gaan openslaan. Zal ambassadeur Draper bemiddelen? In een uiterste poging, de West-Duitse verdragen met de geallieerden te redden, heeft bondskanselier Adenauer er bij Amcrika's speciale ambas sadeur in Europa, William Draper, op aangedrongen, te bemiddelen in het hooglopende geschil tussen regering en sociaal-democratische oppositie over de ratificatie dezer verdragen. Aldus verneemt Reuter in gewoonlijk goed- ingclichie kringen, die daarbij nog wisten te vertellen, dat Draper contact zou zoeken met de leider der sociaal-democraten OJlenhauer, die gisteren reeds heeft geconfereerd met de wnd. Hoge Commissaris der V. S., Sam Reber. Officieel bevestigd is Adenauer's verzoek tot bemiddeling niet, doch wel onthulden Amerikaanse kringen, dat Draper, vandaag per vliegtuig uit Parijs naar Bonn komt. De golven rond de constitutionele crisis in West-Duitsland slaan intus sen nog hoog op. West-Berlijns bur gemeester, prof. Reuter, die bekend staat als een gematigd socialist, poog de olie op deze golven te werpen door een politiek van verzoening tus sen regering en oppositie voor te stellen. „Voor alles moeten wij het ver- Amerika's ambassadeur in Tehe ran, Loy Henderson, zal de Perzische premier Mossadeq nieuwe gemeen schappelijke rits Amerikaanse voor stellen voor een oplossing van het olieconflict voorleggen, zo verklaar den diplomatieke kringen te Lon den. Deze voorstellen wijken „enigerma te" af van het plan dat president Truman en premier Churchill op 30 Aug. j.l. aan Mossadeq voorlegden, doch dat toen door Perzië werd af gewezen. Uit vele delen van West-Europa zijn Vrijdag overstromingen gemeld, veroorzaakt door het stijgen der ri vieren tengevolge van de regenval en het smelten van de sneeuw op de berghellingen. Vier personen verlo ren het leven. In Haves (Midden-Frankrijk) werd een oude vrouw gedood donrd-t i woning door de druk van het water bezweek. Een autobestuurder kwam om het leven, toen zijn auto in de Loire reed. Een boerin verdronk, toen zij poogde, met een roeiboot de snel- stromende Sarthe over te steken. Het peil van de Seine bij Parijs, stijgt sterk, evenals dat van de Ga ronne bij Bordeaux. Ten Noord- Westen van laatstgenoemde stad heb ben de mensen die langs de rivieren Dordogne, Dronne en Isle wonen, voorzorgsmaatregelen getroffen om hun woningen en vee te beschermen tegen het hoge water. Het spoorweg verkeer naar Spanje ondervindt ver traging doordat ten Westen van Dax een spoorbrug gedeeltelijk onder water staat. In Zuid-Italië staan landerijen blank, evenals gebieden ten Noorden van Napels. In de omgeving van Na pels verdronk een vrouw toen men haar wilde weghalen uit haar over stroomde huis. De schade aan huizen en fabrieken wordt geschat op onge veer 3.300 millioen Lire. Ook België heeft last van hoog wa ter. In Aiseau bij Charleroi werden ongeveer 100 woningen afgesneden door het buiten haar oevers treden van een zijrivier van de Sambre. Ook het peil van de Meuse bij Luik stijgt. In het gebied van Hal, 20 km. ten Zuiden van Brussel, zijn akkers en kelders ondergelopen. In de Zwitserse Jura ondervond 't treinverkeer stagnatie door zware sneeuwval. Ook uit Noord-Schot land wordt hevige sneeuwval gemeld. Het gebied is vrijwel geheel van het Zuiden afgesloten. In Bedfordshire is de rivier de Ouse buiten haar oevers getreden. Het dorp Harrold staat blank. In het Noord-Westduitsee kustge bied lag Vrijdag alle scheepvaart en luchtverkeer stil. en luchtverkeer stil ten gevolge van een dichte mist. Post voor Koreaanse krijgsgevangenen Vrijdag is voor de eerste maal te Panmoenjon post uitgewisseld, die bestemd is voor de door beide strij dende partijen in Korea gemaakte krij gsge vangenen. Geallieerde officieren hebben hun communistische collega's 401G brie ven overhandigd, bestemd voor in communistische handen zijnde krijgs gevangenen der verbondenen. Het grootste gedeelte van deze brieven is afkomstig uit Groot-Brittannië. Voorts hebben de officieren der ver bondenen hun communistische col lega's 751 brieven, afkomstig van zich in geallieerde krijgsgevangen schap bevindende communistische militairen en bestemd voor hun ge zinsleden en/of vrienden, overhan- i digd. trouwen in de wet herstellen," ver zekerde hij op een persconferentie. Doch van de voorgestelde verdra gen blijft ook hij een verklaard tegenstander, omdat hij van West- Duistland inschakeling in de West- europese Defensiegemeenschap een toenemende isolering van Berlijn vreest. In de Bondsdag hebben de sociaal democraten hun aanvallen op de regering hernieuwd door nieuwe mo ties van wantrouwen jegens kanse lier Adenauer en diens minister van Justitie, Dehler, in te dienen. In de moties wordt Adenauer gelaakt voor zijn bezoek aan president Heuss in verband met het verzoek om advies van laatstgenoemde aan het consti tutionele hof een verzoek dat kort nadien werd ingetrokken, naar de socialisten beweren: op aandrang van Adenauer. Verder wordt de kanselier van het constitutionele hof er van beschuldigd zijn bevoegdheden te hebben over schreden, door de aankondiging, dat zijn advies over de verdragen bin dend zou zijn voor elk van de twee Kamers, waaaruit het Hof bestaat. En tenslotte wordt Adenauer ge gispt, omdat bij niet is opgetreden tegen minister Dehler wegens diens „denigrerende uitlatingen" over het Hof. Reprimande voor Dehler Weliswaar heeft Adenauer minis- ster Dehler tijdens een bijzondere kabinetszitting een reprim'ande toe gediend maar bevoegde waarne mers menen toch, dat de socialisten, zo zij al tot een compromis bereid zijn, ten minste het aftreden van Dehler zullen eisen. Dehler zelf ech ter (uitgesproken vijand van het socialisir/e en de vakbonden) verze kerde met klem dat hij geen ontslag zou nemen. Een reden te meer tot pessimisme over een vergelijk tussen regering en oppositie zien deze waar nemers in de verkiezingen, die vóór Augustus 1953 gehouden zullen wor den. Gistermiddag heeft H. M. Koningin Juliana te Amstcrd am op het Jonas Daniel Meycrplein het verzctsmonu- ment, ter herinnering aan de Februari-staking in 1941, onthuld. Bij deze plechtigheid waren Prins Bernhard en vele autoriteiten aanwezig. Een overzicht van de plechtig heid, na de onthulling van het monument, genaamd „Dokwerker", en vervaardigd door de beeldhouwer Mari Andricssen. Rechts op de foto Koningin Juliana, Prins Bernhard en Burgemeester Arn. J. d'Ailly. Philips-mannen in Mexico gearresteerd Het Mexicaanse blad „Excelsior" heeft Vrijdag gemeld, dat drie lei ders van het Philipstedrijf in Mexico twee dagen geleden zijn gearresteerd op beschuldiging van fraude. Volgens het blad zou de directeur L. van Rhijn, de administrateur en de ad junct-administrateur «van het Mexi caanse filiaal van Philips zijn gearre steerd op last van de rechter van instructie van de havenstad Tuxpan in de staat Vera Cruz, waar fraude op grote schaal zou zijn gepleegd. Tot dusver zijn de omvang en de aard van het delict niet bekend, doch naar men gelooft betreft het de in voer van electrische uitrusting. Van de zijde van het Nederlandse gezantschap in Mexico is verklaard, dat men tot dusver niets van de zaak afweet. Daar geen van de drie be trokkenen tot nog toe contact met de diplomatieke vertegenwoordigers van hun land hebben, gehad, gelooft men, dat er een vergissing in het spel moet zijn of dat het een zaak betreft van weinig belang. Terugblik over een weg van zeven jaar In een rede, die te beschouwen is als zijn politieke zwanenzang, heeft president Truman de balans opgemaakt van de zeven jaren, waarin hij als bewoner van het Witte Huis de leiding van de vrije wereld heeft gehad. Wij behoeven vandaag den dag niet in paniek te verkeren over de wereld toestand, zei hij. Wij zijn niet aan de verliezende kant." Ruiterlijk erkende president Truman, die op 20 Januari zijn macht aan Eisenhower zal over dragen, dat hij fouten had gemaakt. De meest gecritiseerde was wel ge weest het verlees van China aan de communisten. Hij onderschatte de om- \ang van dat verlies zelf ook niet, maar ook aan de kracht van de Verenigde Staten waren grenzen. eenkomst van het National War Col lege, een militaire academie. Critiek van Ridgway Nog geen 24 uur nadat de minis ters van de veerlicn Atlantische lan den hun bijeenkomst in de Franse hoofdstad beëindigden, heeft gene raal Ridgway onverbloemde critiek op hun besluiten geoefend. Zoals bekend gaven de twee-en-dertig ministers geen gehoor aan de waarschuwing van Rigdway en andere militairen en hal veerden het militaire bouwprogram ma voor de aanleg van vliegvelden en marinebases, waarvoor Ridgway oorspronkelijk 428 millioen dollars had gevraagd. Er is geen enkel excuus aan te voeren voor het verslappen van onze inspanning, aldus Ridgway. De eisen waren toch al minimaal gesteld. Wij hebben nog steeds niet aan die mi nimum eisen -oldaan. Ik verwerp, zo ging de genei aal verder, als ge heel ongerechtvaardigd het gevaar- KOREA HET BELANGRIJKSTE. Er waren enkele lasten geweest, die Amerika niet had kunnen dra gen. „Ondanks al onze materiële hulp is de Chinese regering niet in staat geweest zich te redden. Wij weten thans, zo zei Truman, dat de over meestering van het Chinese volk door een kliek van meedogenloze communistische fanatici een tragisch verlies voor de zaak van de vrede is geweest. Wij hopen, dat het niet een onherstelbaar verlies is". President Truman noemde als be langrijkste resultaat van zijn bewind, dat de Russische leiders thans weten hun doel niet met geweld te kunnen bereiken. Dat hadden de vrije naties in Korea getoond. Indien wij de proef daar niet hadden doorstaan, aldus Truman, dan zou de vrije wereld op dit ogenblik op wel twaalf fronten aan het terugtrekken zijn. Tegenover het verlies van China stelde Truman de terugtocht van het communisme in West-Europa, Grie kenland, Turkije, West-Duitsland en Japan. „De volken van West-Europa zuchten nog niet onder het commu nistische juk en dat zal ook nooit ge beuren". Over het plan-Marshall en het Atlantische pact sprekend zei Truman, dat de Verenigde Staten nooit een betere investering ten be hoeve van de wereldvrede hadden ge daan. „De volken van West-Europa zijn niet bezweken onder paniek en wanhoop, zij hebben hun vrijheid niet prijsgegeven aan binnenlandse onder mijnende krachten of aan intimida tie van buitenaf. Het militaire poten tieel van West-Europa groeit. Dit is van geweldig belang voor de wereld". De taak, welke de regering-Eisen- hower op zich gaat nemen, noemde de gaande president „zwaarder dan staatslieden ooit hebben gehad". Tru man sprak zijn rede uit op een bij- Nietin Amerika, maar in Nederland De Helmondse politic heeft zich drijven, die de uitvoerende macht al weken lang het hoofd gebroken de haren ten berge deed rijzen, over de vraag, wie toch al de kleine Gerritje heeft zich hoofdzakelijk en grotere diefstallen gepleegd zou aan inbraak schuldig gemaakt. Hij hebben in haar stad. Donderdag is zij vertrok 's nachts op zijn autoped er na een naarstige speurtocht ein- naar een te voren uitgezocht maga zijn, sloeg een ruitje in en ging op zijn gemak in de zaak zoeken naar hetgeen van zijn gading was. Zo stal hij een fietsje, een stopwatch, enige kilo's zaaizaad en snoeperijen. Naast het bemachtigen van de door hem begeerde goederen, had de jon gen ook een zucht tot vernielen. Zo stelde hij een.- tijdens een inbraak in een timmerfabriek alle machines in werking en zou oorzaak geweest zijn, dat alle machines tot waar deloze stukken staal doorgedraaid zouden zijn, als niet door het door slaan van een zekering de fabriek van de ondergang gered werd. Alhoewel de jongen blijkens zijn nachtelijke strooptochten thuis nu niet zo erg aan de lijn ge houden wordt, zijn de ouders nog nooit met de politie in aanraking geweest. Wederom Vaandrig Aernout Wanhopige weduwe richt zich tot de Koningin delijk in geslaagd de dader ie arres teren... het bleek een 10-jarig knaapje te zijn. Deze Gerrit die thuis rog ge woon Gerritje genoemd wordt maar ever een raffinement van een vol wassene beschikt werd Donder dagnacht door de politie aangehou den en na eerst nog gepoogd te heb ben de politie ep een doortrapte manier om de tuin te leiden, viel hij bij een tweede verhoor door de mand en vertelde de politie een reeks mis- Overval verijdeld Kassier wandelde kalm naar huis! Naar eerst thans bekend geworden is, hebben in de avond van 8 Decem ber twee jonge Nijmegenaren een po ging gedaan tot overval op de kas sier van het gemeentelijk slachthuis te Nijmegen, toen deze de kas bij zich had om die tijdelijk bij zich thuis op te bergen. Dit plan tot een overval bleek reeds lang in voorbe reiding te zijn bij een jongeman, die nooit met de politie iets te maken had gehad en goed bekend stond. Hij vond een tweede Nijmeegse jongeman, die al meermalen met politic en justitie in aanraking was geweest, bereid hem te helpen het plan uit te voeren. Zoals zovele zaken in Nederland, is in de kwestie vaandrig Aernout nog steeds geen licht gekomen. De regering heeft enige jaren geleden een onderzoek doen instellen, dat een nietszeggend resultaat opleverde en verschillende betrokkenen, die meenden licht in deze duisternis te kunnen werpen, kwamen via ver schalende zijwegjes in moeilijkhe den, waardoor de kern van de zaak reeds lang uit het oog verloren was, voor zij bereikt was. De naast betrokkene, de we duwe van de vermoorde vaan drig, blijft echter volhouden, dat haar man door elementen uit het Nederlandse leger vermoord is en niet zoals men heeft willen suggereen dooi enkele Indonesische extremisten. Zoals men zich zal herinneren, was de vaandrig voor de souvereiniteits- overdracht belast met het onderzoek naar uitgebreide malversaties in de - De Ierse uu^Ur president De Valera, die in het Ooglijdersgasthuis superieuren bekend zou maken te Utrecht woidt verpleegd, hoopt werd hij bij Lembang gedood, nog voor Kerstmis de inrichting te j)e weduwe van vaandrig Aernout, kunnen verlaten en nog voor Nieuw- die door de misdaad niet alleen haar lijlce standpunt, dat de vijand geen jaar in Ierland terug te zijn. De Ier- echtgenoot verloren heeft, maar aan i it.. se eei.ste minister heeft zes oogope- wie tevens door het Min. van Oorlog De politie ontdekte het plan ech ter en stelde zich op 8 December bij het slachthuis op. Zij maakte de twee knapen onschadelijk toen zij op het punt stonden hun plan uit te voeren. De kassier hoorde eerst later welke gevaren er boven zijn hoofd hadden gehangen. Naar wij vernamen moet het bedrag, dat de kassier die avond bij zich had over de 10.000 hebben bedragen. Jiaxte GOLF oorlog wil en geen oorlog zal ontke tenen. Generaal Ridgway vertelde aan de officieren van het Nato Defense Col lege, dat hy le ministers, had gewe zen op de consequenties van hun wei gering om het militaire apparaat van voldoende wapens en manschappen te voorzien. Hij liet zich over de aard van die consequenties niet ver der uit. Het verslappen van de militaire inspanning, zo zei Ridgway tenslotte, is het resultaat van de wensdroom, dat wij nie: langer kwetsbaar zijn voor een aanval en dat de opbouw van ons defensie-apparaat thans wat kan worden vertraagd raties ondergaan. Bij zijn komst in Utrecht was hi" vrijwel blind. Vrouwelijke politie-agentcn zul len zeer binnenkort door Heerlens straten surveilleren. Zij zullen voor namelijk belast worden met het toe zicht op de jeugd en het controleren van de bioscopen, café's en andere openbare vermakelijkheden. De 60.000 militairen die voor de komende feestdagen per spoor naar huis zullen gaan, zullen vervoerd worden in speciale treinen en men hoopt hen voor 12 uur in de middag dat is voordat de burgerdrukte een hoogtepunt bereikt bij moeder thuis te hebben. pensioen geweigerd wordt, omdat de moord niet bewezen is, heeft zich nu met een request tot de koningin ge wend. Door deze stap zal de rege ring gedwongen worden nogmaals de zaak onder ogen te zien. Maar of er een bevredigend antwoord gege ven zal worden, valt zeer te betwij felen. 3lm%e1tje

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1