Qz£eidóe(3ouï<mt NAVO Frans ultimatum aan de Bey van Tunis NAVO halveert militaire uitgaven Politiek schandaal te Bonn BINNENKORT ONTBINDING BELGISCH PARLEMENT Belastingambtenaren onderzochten koffer en vonden valsmunterij Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 19 DECEMBER 1952 44ste JAARAGNG No. 12770 zet het mes erin Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w.» f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 DE BEY GREEP ,.DE LAATSTE KANS" De Franse regering: heeft gisteren aan de Bey van Tunis een boodschap ge zonden, welke het karakter van een ultimatum draagt. In die boodschap wordt de Bey „een laatste kans" gegeven om de onderhandelingen over een regeling van de politieke moeilijkheden te heropenen. Bovendien zou hij althans aan een deel van de door Frankrijk voorgestelde bestuurshervor- mingen zijn zegel moeten hechten. De tekst van de nota is niet gepubliceerd. Na afloop van de kabinetszitting, waarin over de boodschap werd be slist, liet de regering het volge ide bekend maken: De regering heeft tot in bijzonderheden de maatregelen uitgewerkt, welke in Tunis nodig zul len zijn. Of die maatregelen inder daad ten uitvoer zullen worden ge legd, hangt af van het antwoord, dat de Bey op de nota zal geven. Over de aard van die maatregelen doen te Parijs vele gissingen de ronde. Jean de Hauteclocque, de Franse resident-generaal van Tunis, die zich in de Franse hoofdstad be vindt, zou voorstander zijn van een zeer krachtig optreden tegen de Bey zelf. Hij zou hebben gezegd: Het gaat om hem of mij. Minister Schuman daarentegen zou zich hebben verzet tegen het streven om de Bey af te zetten. DE BEY HAALT SNEL BAKZEIL. De Bey van Tunis heeft Donderdag reeds zijn zegel gehecht aan een van de decreten, die hij eerder deze week geweigerd had te tekenen. Het decreet voorziet in speciale voordelen Kosteloze gezondheidsdienst in Amerika? De presidentiële commissie te Washington heeft gisteren het voor stel gedaan om een kosteloze gezond heidsdienst in het leven te roepen welke zou helpen om de best moge lijke geneeskundige hulp binnen ieders bereik te brengen. De Ame rikaanse regering en de regeringen van de afzonderlijke staten zouden jaarlijks fondsen beschikbaar stel len, maar elke staat zou het recht hebben om niet mee te doen. Een jaar geleden werd de com missie door president Truman in het leven geroepen. De president wilde een gedwongen gezondheidsdienst, maar zover wil de commissie niet gaan. De nieuwe dienst moet staan tussen het plan van de president en de vrijwillige verzekering die de art sen voorstaan. De patiënten zouden hun eigen artsen mogen kiezen. Patiënten die welvarend genoeg zijn zouden op geregelde tijden een premie betalen en dan voor de eigenlijke behande ling van de kosten af zijn. Voor min der draagkrachtigen zou medische hulp geheel gratis zijn. De artsen gévoelen niets voor deze plennen van „gesocialiseerde ge neeskunde" en hebben millioenen uitgegeven om er tegen te strijden. voor de aanstelling van gewezen Tunesische militairen in bestuurs functies. In kringen van het paleis van de Bey meende men, dat de Bey „als een gebaar van verzoening" ook andere decreten getekend zou kun nen hebben. Een nadere bevestiging hiervan kon evenwel niet verkregen worden. Kerstboodschap van de Koningin Op de Eerste Kerstdag zal H.M. de Koningin via de radio een Kerst boodschap richten tot het Nederland se volk. 's Middags om twaalf uur zal deze toespraak over beide zen ders worden uitgezonden in een na tionaal programma. NIEUW BENOEMDE KARDINAAL BEDIEND. Mgr. Carlo Agostini, patriarch van Venetië, een van de 24 nieuw-be- noemde kardinalen, heeft Donder dag de laatste H.H. Sacramenten ontvangen. De 64-jarige patriarch lijdt reeds enigê tijd aan een bloedziekte. DRASTISCHE VERLAGING MAAKT NIEUW BOUWPROGRAM NODIG De veertien landen van het Atlantische pact hebben gisteren te Parijs be sloten om in het volgende jaar een bedrag van 848 mi.'Jioen gulden te be- s.eden aan de aanleg van nieuwe vliegvelden, verbindingen en andere militaire installaties. Amerika zou daarvan veertig procent voor zijn reke ning nemen, Frankrijk en Groot-Brittannié elk twaalf procent en Neder land en België tezamen zes procent. het gezamenlijke besluit gekomen om de militaire inspanning in 1953 te concentreren op het verbeteren van de thans beschikbare strijdmid delen, maar de militaire sterkte slechts weinig uit te breiden. Het liard gulden ofwel twee maal zoveel, doel, dat men zich in» Februari van dit jaar had gesteld, namelijk vijftig divisies en vierduizend vliegtuigen is grotendeels bereikt, zo zegt het slotcommuniqué, maar in de toe komst zal men zich niet meer op der gelijke definitieve cijfers vastleggen. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Acheson heeft op een gisteren te Parijs genouden perscon ferentie een krachtig pleidooi gehou den voor de bekrachtiging van het E. V.G.-verdrag door de zes betrokken staten. „De betekenis van dit verdrag gaat verder dan het versterken der West-Europese verdediging door in schakeling van Westduitse divisies. Wij moeten het zien als een onderdeel van de grote beweging der twintig ste eeuw", verklaarde hij. RIDGWAY MAAKTE BEZWAAR. Generaal Ridgway had aan het be gin van de vergadering van de Atlan tische raad om een bedrag gevraagd, dat overeenkwam met ruim 1.6 mil- De verzamelde ministers uit de At lantische landen maakten echter dui delijk, dat zij tot een zo grote uit gave niet bereil waren. Het bedrag is thans tot op de helft teruggebracht en generaal Ridgway zou daar gisteravond ernstig bezwaar tegen hebben gemaakt. Hij zou heb ben gezegd, dat hij daarmee de taak niet zou kunnen uitvoeren, die hem was opgelegd. Na deze drastische verlaging zal men dan ook niet kun nen volstaan met meer soberheid te betrachten, men zal een geheel nieuw bouwprogramma moeten ont werpen. Er is op de conferentie, welke gisteravond werd beëindigd, een dui delijk waar te nemen verschil van inzicht geweest tussen Amerika en vooral de Amerikaanse militaire deskundigen en de Europese lan den. De Amerikaanse delegatie legde de nadruk op hetgeen er aan de her wapening van het Westen nog ont breekt, de Europese bondgenoten brachten hun economische moeilijk heden naar voren, die, naar zij zei den, een onmiddellijke verhoging van de militaire uitgaven onmogelijk maken. De Atlantische raad is tenslotte tot Met Mvcatuetfiaal teeft aaeial KOSTEN LEVENSONDERHOUD EEN WEINIG GEDAALD. Volgens het C.B.S. zijn de kosten van levensonderhoud van 15 October op 15 November een weinig vermin derd. Het indexcijfer ervoor daalde n.l. met 1 punt tot 119; basis 1949 100. Vooral de prijzen van groenten, fruit, vlees en kaas vertoonden een daling. Vervolgd voor vriendelijke K. V. P. morgengroet Goudse politiebepaling in strijd met Grondwet Twee Goudse -jongelieden hadden in de nacht van 24 op 25 Juni de vriendelijke morgengroet van de K.ViV' in de vorm van de uitgesne den „I" aan het hek van een Gouds ziekenhuis geprikt, maar een agent in burger, die deze daad zag. herin nerde zich een Goudse politieveror dening, waarin het propaganda ma ken aan publieke gebouwen verbo den wordt. Dies werden de K.V.P.-propagan- disten naar het bureau gebracht en diep in de nacht werd er proces-ver baal tegen hen opgemaakt, dat hen gisteren voor de Rotterdamse recht bank bracht. De officier van justitie vond het een moeilijk geval, daar de Goudse politieverordening feitelijk in stryd is met de grondwet. Hij conclu deerde vrijspraak en de uitspraak werd bepaald op 31 Dec. a.s. Honderdduizend op een heel lot Opa en kindertehuis uit de zorgen Gisteren is een overgelukkige oude heer uit Rotterdam met een klein vodje papier naar een kantoor ge togen, om er met f 85.000.weer vandaan te komen. De honderddui zend is gevallen bij een bejaarde heer in Rotterdam, die eeti heel lot geno men had en nu van een onbezorgde oudedag kan genieten. Doch niet alleen hij geniet van het geld; hij heeft al tien mille wegge schonken aan een kinderinstelling, die zijn bijzondere belangstelling ge niet. Reeds toen hij het lot kocht, had de gelukkige gedacht: „Wanneer ik iets win, dan gaat er een groot ge deelte van naar het kinderhuis". JVieuuióie fata acui het Man. Q&ziti Het slimme kleermaker t je In de West-Duitse hoofdstad is veel te doen over een mislukt expe riment op het gebied van het maken van synthetische diamant, dat 800.000 markt heeft gekost en nooit een cent zal opleveren. De diamantmaker zit als oplichter achter slot en grendel Het is een man die door de open bare aanklager wordt beschreven als een kleermaker, die op een avond- school heeft gestudeerd. Hij had ge- j hoopt per week tweeduizend karaat diamant te zullen kunnen maken en verscheidene mensen waren bereid om hem ...ct geld te steunen. Hij heeft hun nooit verteld, hoe zijt „ge heime procédé" eigenlijk werkte. Dat zal de rechter nu wel uitzoeken. De kwestie belooft een politiek schandaal te worden daar de rege ring van Adenauer de plannen van de schoenmaker op zijn minst ten dele heeft gesteund via het departe ment van economische zaken. De socialistische oppositie heeft een mo tie ingediend waarin wordt gevraagd om een openbaar onderzoek tenein de er achter te komen, of er indeiv daad belastinggeld in het experiment is gestoken. Bovendien wenst de op positie antwoord op de vraag of het Overal leeft het Kerstverhaal; het Kerstfeest wordt niet alleen door vele blanken, doch ook door negers, Eskimo's of Japanners en zovele andere vol keren gevierd. Deze foto werd genomen van een Kerstfeest op Hawaii. Twee kleine meisjes, die optreden als Engeltjes, die na Christus' geboorte de wahet houden bij de kribbe, werden daar in een volle zomerse zonneschijn gefoto grafeerd, terwijl zij met blijde ernst hun rol in het Kerstspel vervulden. De engeltjes zijn: het Japanse meisje June Kunihiro (links) en de Koreaanse Lorna Ahn. Overstromingen in Frankrijk Uit vele delen van Frankrijk wor den overstromingen gemeld. Door het hoge water van de Garonne staat een deel van Bordeaux onder water. Honderden gezinnen moesten worden geëvacueerd. Ook elders in Zuid- en Zuid-West- Frankrijk stijgt het peil der rivieren, tengevolge waarvan laag gelegen steden en dorpen, alsmede honder den hectaren bouwland zijn onder gelopen. Tot dusverre zijn twee kin deren om het leven gekomen. In het gebied van de Jura in het Oosten van het land wordt de toe stand critiek, nu de Saone en -de Doubs sterk stijgen door het smel ten van de sneeuw op de berghellin gen. In de kunstgebieden woedde een storm met een snelheid van 120 kilo meter per uur. Telefoonverbindin gen werden vernield en schepen werden gedwongen een haven op te zoeken. waar is dat het ministerie van eco nomische zaken een huis ter be schikking van de diamantmaker heeft gesteld. De socialistische motie is in het bijzonder gericht tegen Ehrhart, de minister van economische zaken, want het gerucht wil, dat er was af gesproken dat de eerste synthetische diamant Ludwig Ehrhart-diamant zou heten. Hierboven de nieuwste, door de heer Cas Oortbuys vervaardigde foto van het Koninklijk Gezin, welke foto bijzonder goed is geslaagd. Vergrotingen van deze foto zijn verkrijgbaar bij het Koningin Wilhelmina ronds, Koninginneweg 28, Amsterdam-Z. na overmaking van 1.75. De netto opbrengst komt ten goede aan de kankerbestrijding. Foto Cas Oorthuys, Copyright R. V. D. leger zullen bekrachtigen zou dan ook een geschikte gelegenheid zijn om de verkiezingen te vervroegen. De commissie, die is opgericht om na te gaan in welke zin de Grond wet herzien moet worden om te vol doen aan de eisen, die gesteld wor den door de Europese Kolen- en Staalgemeenschap cn het Europese leger, zal binnenkort gereed komen met haar verslag. GESTOLEN GOED GEDIJT NIET. De heer Braecke te Heusen in Bel gisch Oost-Vlaanderen, vond een stervende kauw in zijn tuin. Hij pro beerde het beest met alle mogelijke middelen in het leven te houden, doch het kauwtje, dat veel moeite bleek te hebben bij het ademhalen, verwisselde nog dezelfde dag het tij delijke met het eeuwige. Toen de heer Braecke de onfortuinlijke vogel wilde laten opzetten, ontdekte de preparateur in de keelholte van het dier een gouden ring. De kraai moet deze ergens uit een kamer, waarvan het raam geopend was, hebben weg gekaapt met het voor hem zo nood lottige gevolg. Wellicht toch Grondwets wijziging Het liberale Belgische blad „Het Laatste Nieuws" maakt zich tot echo van de geruchten, die de laatste tijd in de wandelgangen van het parle ment de ronde doen. Het blad schrijft dat hoewel de eerste minis ter en de voorzitter van de Christe lijke Volkspartij bij herhaling heb ben verzekerd, dat de huidige homo geen Katholieke regering aan het bewind zal blijven tot het tijdstip der normale wetgevende verkiezin gen in 1954, in de Wetstraat de me ning veld wint, dat in de komende lente reeds het parlement ontbon den en nieuwe verkiezingen gehou den zullen worden. Ook sommige leiders van de C.V.P. zouden name lijk, volgens het blad, van oordeel zijn dat de huidige regering over een te kleine meerderheid beschikt om met gezag de internationale en bin nenlandse vraagstukken te kunnen behandelen. Een herziening van de Grondwet die zich vooral opdringt nu Frank rijk en Duitsland binnenkort het verdrag betreffende het Europese ZONDER GELUK. „Wat zit er in Uw koffer?" vroe- genu gistermiddag enige belasting ambtenaren aan een heer, die met 'n zware koffer op de Nassaukade te Amsterdam liep te zeulen. „O, van alles!" meende de meneer luchtigjes te moeten antwoorden. Maar omdat dit antwoord zo erg veel mogelijkheden inhoudt, besloten de belastingambtenaren de man eens voor een nader ondrarzoek mee te Nu daar zullen ze geen spijt van gehad hebben, want alhoewel in» de koffer inderdaad „van alles" zat, von den ze bij fouillering een stapeltje valse bankbiljetten. Onmiddellijk weru huiszoeking bij de meneer-met-de-koffer gedaan en daar vond men eer. volledige vals munterij. De man zag toen geen heil meer in ontkennen en vertelde, dat hij al vele jaren vals geld maakte. Zoals uit de in zijn huis aanwezi ge materialen bleek, heeft hij hoogst waarschijnlijk het misdrijf alleen ge pleegd. De man is ingesloten en de vals munterij is in beslaggenomen. De be lastingambtenaren v. aren feitelijk aan het zoeken naar gesmokkelde siga- 49 STUKS VEE AFGEMAAKT. By de veehouder A. van Adrichem in de gemeente Maasland, is onder het melkvee mond- en klauwzeer uit gebroken. Na advies van de plaatse lijke veerarts en de veeartsenijkun- dige inspecteur, is de gehele veesta pel, bestaande uit 45 stuks rundvee, drie varkens en een geit, afgemaakt. retten en hielden de man als een wil lekeurige voorbijganger aan». Formosa's strijdkrachten Het Chinese nationalistische gouver nement, dat bij de val van Nationa listisch China uitweek naar Formo sa, is jarenlang beziggeweest met de wederopbouw van het Nationa listische leger. Soldaten werden in tensief getraind, en in het kader van het militaire hulpprogramma van de V S. werden er gezamenlijke oefe ningen gehouden. Wie thans Formo sa bezit, heeft een sterk punt in han den. Chinese Nationalistische solda ten voeren een „landing" uit, daar bij gebruik makend van een lan- De terreur op Java Donderdagavond is in het plaatsje Bedono in het district Grabag, ten Noord-Oosten van Magelang, een pasarbeambte door een bende dood geschoten. Dit is een van een serie terreurda den in het district Grabag, waa. de laatste tijd vrijwel geen avond voorbij gaat, of een desa is 't slacht offer van een van de vele benden, die daar in de buurt opereren. De grootte van de benden varieert van 10 tot 100 man, die allen goed be wapend zijn. De roofovervallen worden in de vopravond uitgevoerd. Tegen het vallen van de avond verlaat de desa bevolking dan ook de woningen om in het openveld de nacht door te brengen. Mwieltje Een genoegen in het vooruitzicht dingsboot, die vroeger heeft behoord uu a. VS n. „..H fiM.n.hebben, is ook een genoegen. Lessing. aan de V.S. De foto werd tijdens oefeningen genomen. -

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1