R IJ NS TREEK BÜÜ DUINSTREEK Hoofdagent Davelaar met pensioen Schandaal in Amerika WOENSDAG 17 DECEMBER 1952 DE LFIDSE COURANT EERSTE BI .AD - PAGINA 3 ALPHEN AAN DEN RUN OOK NOG „BADMEESTER" IN HET WEESHUIS Zoals wij reeds vorige week ver meldden, gaat 1 Januari a.s. de hoofd agent van politie, de heer R. Dave laar, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd de dienst verlaten. De thans 57-jarige heer Davelaar kwam op 9 Juni 1922 in dienst van de gemeente, destijds als gemeente politie. Welke opdrachten er in die dagen ook al aan de politie gegeven wer den bleek ons overduidelijk, toen de heer Davelaar vertelde van het over brengen naar het weeshuis aan de Oudshoornseweg van een oude ver waarloosde inwoner der gemeente, waarbij de politie door de weesvader verzocht werd te willen assisteren bij het reinigen van de man in het bad. Hierbij ging het er zo Snaans van laiigs, dat op een gegeven moment, zowel de heer Davelaar als diens collega, met de nieuwe verpleegde van het weeshuis gedrieën kopje on der gingen in het bad. Vooral ook in de bezettingstijd heeft de heer Davelaar tal van weder waardigheden beleefd. Zo bijv. de overval op het gemeentehuis op klaarlichte dag, waarbij de gehele bevolkingsregisters uit het gemeente huis verdween en waarbij de mede- werk'ng van de heer Davelaar be stond uit het aan de sleur houden van enkele agenten in de garage, waar een hok gemaakt moest worden voor enkele in beslag genomen scha pen. Meerdere malen waarschuwde hij, als de arrestatie van de een of andere inwoner stond te gebeuren; meestal was de vogel dan gevlogen als men tot arrestatie wilde over gaan. De wijze, waarop in die dagen ook een stel jongelui in Adams costuum uit de cellen wist te ontsnappen door het stuk draaien van de ijzeren spij len voor de raampjes deed hem nu nog veel genoegen, daar deze jongens de andere dag op transport naar Duitsland gesteld zouden worden. Dat al deze hulp bij de tegenpartij niet onopgemerkt bleef, valt te be grijpen en zo kon het gebeuren, dat de heer Davelaar in het voorjaar van 1944 wegens het verbergen van een onderduiker na verhoren te Rotter dam, Leiden en Den Haag, op staande voet als agent ontslagen werd. Elf maanden is de heer Davelaar toen werkzaam geweest voor het Etoode Kruis bij de verzorging van le vensmiddelenpakketten voor gevan genen in Duitsland. Gedurende deze tijd heeft hij zich eveneens zeer ver dienstelijk gemaakt en velen aan zich jma? uw mi! In de keel beginnen enkele der gevaarlijkste aandoeningen. Neem bij de geringste klacht, zoals kriebel, X heesheid of gezwollenheid de snelwerkende AKKERS (Advertentie). verplicht Naast het z.g. beheer van het woonwagenkamp, iets wat al 25 jaar door hem gedaan wordt bracht de heer Davelaar ook strafvonnissen rond en de dagvaardigingen. Vooral in het woonwagenkamp is de heer Davelaar een vertrouwd .iemand ge worden, wien zonder enig bezwaar het verschuldigde staangeld geofferd wordt. De heer Davelaar kent zijn klanten hier op zijn duimpje en als men het over tante Da of tante Ans heeft, weet de heer Davelaar al pre cies over wie het gaat. De populariteit van de heer Dave laar is in de gemeente zeer groot en verwacht kan worden, dat het offi ciële afscheid druk bezocht zal wor den. K.A.B. Onder voorzitterschap van de heer A. F. Ruijssenaars hield de pl. afd. van de K.A.B. Dinsdaga vond in de St. Jozefzaal een leden vergadering, die maar matig was be zocht. Medegedeeld werd, dat de week' iwarktkwestle, voor wat de dag etc. betreft, ter goedkeuring is voorge legd aan G.S. De leden werden aan gespoord algemeen deel te nemen aan de gemeentelijke doorlichting van de bevolking op tuberculose, die het komende jaar zal gebeuren. De pl. TBC-vereniiving is overgeheveld naar de Kruisverenigingen. Een be roep werd gedaan op de leden lid te worden van het Wit-Ge^-Kruis. Het volgend jaar wordt 100-jaar Krom staf gevierd Een proTamma in sa menwerking met de andere pl. standsorganisatie en de jeugdbe weging werd ontvouwd. Hieromtrent berichtten wij eerder. Het komende jaar wordt ook een begin gemaakt met de schooltand verzorg'n<?. Voor zover men er behoefte aan heeft, kan men gebruik maken van een be- roepskeuzëbureau, met gemeentelij ke subsidie, per geval. Herwonnen Levenskracht verzorgt a s Maandag in de St. Jozefzaal een oronaganda- •wond met films over de TBC-bestrü- ding H.L. zal voortaan ook vaders voor herstel van gezondheid uitzen den naar Nieuwenoord, mits men lid is van de vrijwillige stuivers-a^tie. 10 Jan. a.s. vind* in Goud-a een ka dermiddag plaats voor KAB-prs. Ook zal een emipratiecursus worden crego^r-. on Drakenburgh. De be- grotine voor 1953 werd goedgekeurd -o 1686.— Uitbreiding politiecorps Ter aan vulling van het polit:ecorps zijn de zer dagen een vijftal sollicitanten op geroepen, zodat verwacht mag wor den, dat binnen niet al te lange tijd. het Alphense politiecorps op volle sterkte gebracht zal kunnen worden. Ook zal dan vermoedelijk Aarlander- veen weer een vaste bezetting krij gen. Aanrijding De melkauto van de fa. v. d. Meent, die gisteravond in wijk Hoorn rechts van de weg ge parkeerd stond, is aangereden door een vrachtauto, die door een andere wagen werd gesleept. Er was aanzienlijke materiële schade. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. Afpersingen voor het lossen van bloembollen Naar aanleiding van een wilde sta king in de haven van New York, wel ke gericht was tegen de vakvereni- gingsleiders, is aan het licht geko men, dat er zeer merkwaardige toe standen aan de pieren van Amerika heersen. Hoewel de staking reeds lang ach ter de rug is, heeft de commissie tot bestrijding van de misdaad haar onderzoek naar onregelmatigheden voortgezet en in het kader hiervan kwam een dezer dagen de Holland- Amerika Lijn ter sprake, toen de oud-vakverenigingsieider Edward Florio verhoord werd, die het zelfs bestond de stakingen van zijn eigen vakbeweging te saboteren, waarbij hij 45.000 dollar wist af te persen van belanghebbende importeurs. De ze importeurs hadden voor honderd duizenden dollars aan hyacinthen- en narcissenbollen in schepen aan de pier van de Holland-Amerika Lijn-, welke door de staking niet gelost konden worden. Drie bloembollenfirma's legden ge tuigenis af, dat zij een bedrag van 45.000 dollar hadden moeten opbren gen om hun bollen door de wacht van stakers heen te krijgen. Zodra zij het geld aan Edward Florio had den gegeven, ontvingen zij de bollen- prompt. Gebleken is, dat de ververenigings- leiders van de I.L.A. regelmatig gel den hebben afgeperst ten eigen bate bij allerlei stakingen, die min of meer met dit doel werden georganiseerd. INCIDENT TE BERLIJN. Ongeveer honderd Oost-Berüjners. die in het Westelijk deel van de stad hun werk hebben, hebben vanoch tend de versperring van de volkspo litie op zij gezet en zü'n West-Ber- lijn binnengedrongen, nadat hun door de volkspolitie was meegedeeld zonder opgave van redenen dat ib n treinen niet zouden rijden. Tolgens ooggetuigen hebben enkele aers met de volkspolitie gevoch- Deze maakte geen gebruik van de vuurwapens. Lattimore in staat Van beschuldiging Prof. Owen Lattimore is in staat van beschuldiging gesteld wegens het plegen van meineed voor de sub commissie vooi de binnenlandse vei ligheid van de Senaat. De akte van beschuldiging bevat zeveL nauwkeu rig omschreven beschuldigingen ter zake van meineed en op elk dezer punten kan Lattimore tot een maxi male gevangenisstraf van tien jaar worden veroordeeld. Professor Lattimore is een der voor naamste raadgevers van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken voor aangelegenheden van het Verer Oosten, o.a. bij de behandeling van het Indonesische vraagstuk, ge weest. Hij is er door senator McCar thy van beschuldigd een spion der Sowjet-Unie te zijn. Lattimore heeft de juistheid van deze beschuldiging ontkend. Een slechte baan Een Engelsman heeft op een politieke openbare vergadering in Yeovil zijn hart uitgestort, „Ik werk meer dan 100 uur per week. Toch bedraagt mijn sala ris na aftrek van onkosten niet meer dan ongeveer twee shil ling (één gulden en vijf cent) per uur. Arbeiders en werkvrou wen worden beter betaald. Som. migen van hen, die hetzelfde baantje hebben als ik, zijn zó arm, dat ze het roken moeten la ten. Wij worden opgejaagd en afgeblaft en moeten dag in dag uit in het gareel van ons werk lopen. Vaak krijg ik van Maan dagmorgen tot Vrijdagavond zelfs mün twee kinderen niet te zien. Wij hebben geen tijd voor eigen zaken, vooi ons gezin, voor sport, tuinieren, liefhebberijen of wat dan ook". Welk baaivtje deze veelge plaagde en slecht betaalde En gelsman heeft? Hü is een der leden van het Britse Lagerhuis: het conserva tieve lid, Henry Price. BOSKOOP IVIiddenstandsactie. Tot slot van de Middenstandsactie werd de deel nemers gisteren een feestavond aan geboden, waarbij tevens de prijs winnaars bekend werden gemaakt. De leiding van de avond berustte bij de conferencier, de heer P v. d. Berg uit Gouda, die werd bijgestaan door het Boskoopse amateurgezel schap de „Maluku Hawaaiians' met de refreinzanger Teun Koster Na de pauze werden de prijzen bekend ge maakt. Deze vielen ten deel aan: J. W. Rader, F. v. Tienhoven, A. van Amsterdam, J. G. Struis, Bontekoe, A. Verlaan en C. Sturm. LEIDERDORP OPENBARE WEG ALS BERGPLAATS GEBRUIKT. Voor het Kantongerecht te Leiden stond terecht een vervoerder uit Lei derdorp aan wie ten laste gelegd was, dat hij op de Kastanjelaan te Lei derdorp een vrachtauto met aan hangwagen had laten staan met het kennelijke doel deze weg als berg plaats voor de vraentauto te bezi gen. Verdachte was geverbaliseerd, omdat de politieverordening van Lei derdorp verbiedt een weg tot enig doeleinde in gebruik te nemen. De raadsvrouwe, mr. M. G. van Brummen, gaf toe, dat verdachte zijn auto in de bewuste nacht buiten had laten staan, en dus de weg tot enig doel in gebruik genomen had. Dit doet echter iedere weggebruiker, ook de wandelaar en de fietser. De be doeling van de politieverordening is klaarblijkelijk te verbieden het in gebruik nemen van de weg tot een ander doel dan waarvoor hij bestemd is Wat verdachte echter gedaan heeft is een normale verkeershandeling. Voorts voerde pleister aan, dat de gemeente Leiderdorp precariorechten heft wegens het parkeren van motor rijtuigen. Tenslotte wees zij er op, dat de kwestie van het parkeren ge regeld wordt in hel Wegenverkeers reglement, waardoor de desbetref fende bepaling van de politieverorde ning krachteloos is geworden. De Kantonrechtei was het geheel met deze zienswijze eens en ontsloeg de verdachte van alle rechtsvervol ging. LEIMUIDEN PAROCHIEHUIS BUNA KLAAR Deze week wordt de laatste hand gelegd aan de verbouw van de oude jongensschool tot Parochiehuis. Voor de functie van concierge waren onder de parochianen verschillende lief hebbers. De heer L. H. v. Velzen, die door heJ Kerkbestuur werJ benoemd, heeft zijn intrek reeds in het woon huis genomen. 0<ak de zaal wordt de ze week al voor enkele dingen in ge bruik genomen. De off'riele opening zal pipets hebben on 2e Kerstdag des avonds half acht. Vooraf zal deken Ni^nwenhuizen van Alnhen a/d Rijn het gebouw inzegenen. Na deze slechtigheid zal er een openingsoro- "ramirra aangeboden worden dóór verscv,'11or"*e vereu:~J-"*en uit de narochie. Deze avond is helaas ech ter '""«PI toe«*onVp'ii'- r*««odig- den. Om alle parochianen in de ge- te steden het gebouw te zipn en hte programma bij te wonen, zal het optreden worden herhaald op Zondag 28 December. Toegansbe- wiizen hiervoor ziin kosteloos ver- '-rh^boar voor personen boven 17 laar, en wel a .s. Zondag na alle H .Missen. NTFUWKOOP Weer een veestapel afgeslacht By de veehouder G. Kwakkenbos, Dorpsstraat 92, werd mond- en klauwzeer geconstateerd met het ge volg. dat opdracht werd gegeven de gehele veestapel af te slachten. Deze veestapel bestond uit 11 stuks melk- ve, 2 vaarzen, 3 pinken-, 17 mestvar- kens en 1 fokvarken. Voorts werd ook de pluimveestapel afgeslacht. Ontwikkelingsavond K. A. B. Maandag vond er in de zaal van de heer G. van Koert een ontwikke lingsavond plaats voor de leden van de K.A B. Ondanks de dik besneeuw de wegen was de opkomst goed. Medegedeeld werd, dat vanwege de metaaLbewerkersbond op 30 Dec. a.s. een filmavond zal worden gege ven. Vertoond zal worden de film „Fatima". De heer G. van Hulzen verkreeg hierna het woord en behandelde het onderwerp „Van knechtschap tot P.B.O." Op duidelijk wijze gaf de spreker een overzicht van de opgang der arbeidstand In zijn betoog wees hij er echter ook op, dat de materiële opgang gepaard moet gaan met een evenredige ontwikkeling van de per soonlijkheid, de verdraagzaamheid en de liefde jegens elkander. Verschillende vragen werden hier na behandeld, o.m. de vraag of ei genlijk voor eigen bestwil iedere ar beider lid moet zijn van de K.V.P. Op deze vraag kon spr. bevestigend katholiek al verplicht de voor hem antwoorden, want moreel is iedere geeigende politieke partii met zijn lidmaatschap te steunen. Voor de ar beider is het dan nog van belang, dat hij zijn invloed kan uitoefenen op de samenstelling van candidaten- lijst. Tot slot werden nog diverse onder werpen besproken, zoals „Herwonnen Levenskracht," de werkloosheidswet ten, de actie voor de viering van „100 jaar onder de Kromstaf", de moge lijkheid van het oprichten van coö- oeratieve inkoopver. voor de arbei ders enz. NOORDEN Koperen priesterfeest Father R. Knaap van Mill Hill, gebóren te Noorden op 20 November 1915. zal op 14 Jan. zijn koperen priesterfeest vieren. Op 6 Dec. 1945 is hij naar de missie in Oeganda vertrokken. Als student was hij in Noorden altijd een geziene vacantiegast en 'n steun voor zijn oude moeder. Het zal voor haar een onvergetelijke dag worden en we hopen van harte dat zij het nog zal beleven als de pater begin 1954 naar huis komt. Zijn schoolka meraden en klasgenoten zijn in ver band met dit priesterjubileum de parochie rond geweest om geld in te zamelen voor de bouw van het semi narie, waar hij momenteel aan bezig is. Deze rondgang heeft voor de ju bilaris opgebracht 900, ROELOFARENDSVEEN BESTE PIANIST-EXAMEN 1952. Vorige week maakten wij reeds melding, dat de heer J. C. v. d. Meer op 5 Dec. j.l. slaagde voor het diplo ma C 2, pianosolist, aan het Konink lijk Conservatorium te den Haag, met onderscheiding voor pianistische eigenschappen. Bij de diploma-uitrei king tijdens de pauze van de eind uitvoering in het gebouw van Kun sten en Wetenschappen te den Haag mocht hij tevens ontvangen de prijs (enveloppe met inhoud) van de heer C A. Pitger, consul te Ceylon, voor de beste pianist van het examen 1952. Een prachtig succes! ZOETERWOUDE Gemeenteraad. De raad van Zoeterwoude komt Vrijdag a.s. om 8 uur 's avonds in vergadering bijeen. Op de agenda staat o.m.: Vaststelling van het maximum crediet in rekening courant voor 1953 mét de N.V. Ban-k voor Nederlandse Gemeenten; Ver huur van een tweetal vertrekken in het Raadhuis aan de Rijkspolitie; Verhoging der subsidie voor het Burgerlijk Armbestuur; Aangaan ener geldlening met de Raffeisenbank te Utrecht voor de bouw van een landbouwschool met onder wij zerswo- ning; Prae-advies inzake uitbreiding der waterleiding; Financiële mede werking te verlenen voor het bouwen van 26 woningwetwoningen. Geboren: Robert z. van M. D. Palmer en A. van der Kloot. Mar- janne d. van H. Rietveld en M. A. Hage; Theodora Petronella Adriana Maria d. van G. J Vogelaar en A. J. Olijerhoek; Petronella Wilhelmina Maria d. van E. W van Klink en P. M. Schrama; Maria Theodora Ida d. van A. A. de Jong en J. Th. W. van Leeuwen; Gerda Hubertha d. van P. de Wit en J. de Wit. Ondertrouwd: H. E. Ingenluiff 24 j. en I. M. W. Stikkelman 29 j. L. P. C. van Es 26 j. en B. Th.Óverde- ve st2 j. J. Graaf 35 j. en M. J. van der Krogt 27 j. Gehuwd: G. J. Lekkerkerker 31 j. en G. van der Loo 30 j. Overleden: H Vink 56 j. echtgen. van A. van Leeuwen; A. Th. Muller vr. 59 j.; A. C. Stokman vr. 72 j. HIU.EGOM In memoriam mgr. B. van Leeuwen Met de dood van mgr. B van Leeu wen heeft Hillegom een Driester ver loren die niet alleen in katholieke kring maar ook vei daar buiten een bijzondere hoogachtting genoot. Op 18 Juni 1921 werd hij reeds pas toor van de St. Joseph-parochie. zo dat hij ruim 31 jaar in Hillegom werkzaam was. Wat de overledene gewerkt heeft is moeilijk te schatten 7jjn enorme wilskracht zijn doorzet, tingsvermogen, zijn liefde voor God en voor z'n parochianen, was zeld zaam En ofschoon zijn gezondheid de laatste maanden veel te wensen g verliet, bleef hij de herder en de -t"wkracht der parochie. Hij is de bouwpastoor van de mooie kerk en pastorie, ontworpen door Jan Stuijt: hij zorgde voor scholenbouw Scherp en immer origineel, blakend van godsdienstzin wist hij de pelovi- gen te boeien, te vermanen en te leiden De liefde tussen deze herder en zijn schapen nam steeds toe en een bloei°nd geestelijk leven in de parochie is het gevolg geweest. De opvolger van mgr. Van L°eu- wen vindt alles prachtig verzorgd en gaaf. Dat eenvoud het kenmerk is van het ware, gold wel bijzonder voor nastoor Van Leeuwen Iedereen ken de hij en voor iedereen was hij de ioviale herder De niet-kat.holieken van Hillegom achtten hem hoog en "e^uren^p ziin ziekte was hun mede leven en betan^stelling schier even "root als van de eigen parochianen. Wat nastoor van Leeuwen al* aalmoe- *enier voor de zouaven heeft "edaan. v/eet men in heel Nederland en de benoernin" tot Geheim Kamerheer door Z H. de Paus in 1947 was een erkenning van ziin tmote verd'ensten voor deze oud-striiders Maar mon seigneur bleef ook toen dezelfde een voudige man: voor ziin parochianen was hij geen monseigneur maar de nastoor. Het verenigingsleven en niet min der de godsdienstige verenigingen vadden niet alleen de volle aan dacht van de oastoor maar hij stimu leerde ze met alle kracht Geheelonthouder en directeur van de Derde Orde van St Franc;scus. biddend priester als weinigen, heeft bij de Darochie een goed voorbeeld gegeven. De meest bijzondere karaktereigen schap van pastoor Van Leeuwen was zijn liefde voor de armen en voor de zieken. Alles heeft hij weggegeven: doodarm is hij gestorven. En immer zó. dat men slechts kon gissen van welke zijde de gaven kwamen. Zo is een vruchtbaar en rijk pries terleven geëindigd Katholiek H'llegom zal pastoor Van Leeuwen nimmer vergeten. Vrij dagmiddag z3l men in kerk een laatste groet kunnen brengen aan de riester die alles voor allen ls ge weest. De begrafenis van mgr. B. v. Leeu wen zal Zaterdag a.s. plaat, vinden op het R.K. kerkhof te Hillegom. De Metten zullen gezongen wor den Vrijdagavond om 7 30 uur De Lauden Zaterdagmorgen om half tien, waarna een Plechtige H. Mis var Requiem zal wordcr. opgedra gen. NOORDWITRERHOUT Tentoonstelling van christelijke kunst Van 20 ot 26 December wordt er in het Patronaatsgebouw van de St. Vic- torparochie te Noordwljkerhout een tentoonstelling van christelijke kunst gehouden. Het doel van deze tentoonteLling is de ogen van de mensen te open en voor het vele schone, dat dc kerk biedt, in verschillende voorwerpen, waarmede de eredienst wordt om ringd. De jeugd van het patronaat, huis houdschool en lagere school ls reeds bezig om werkelijk verantwoorde voorwerpen te vervaardigen. Al wer kend zullen de jongens en meisjes hun volle aandacht schenken aan het schone object dat uit hun handen weer: (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). VEEL WIND. Overwegend zwaar bewolkt met enkele regen-, hagel- of sneeuwbuien. A-nvankelijk tij delijk stormachtige, overigens krachtige tot matigt wind tussen West en Noord-West. Weinig verandering in temperatuur. komt, want het zijn waarlijk schone tekeningen, welke zuster Servatia, de tekenlerares van de huisoudschool reeds kant een klaar in haar bezit heeft. En de ogen van de bezoekers van deze tentoonstelling zullen onwille keurig gevangen gehouden worden in de keur van hetgeen het atelier v*n paramenten van de heer Bos uit Hilversum en van het atelier van edelsmidkunst van de heer v. d. Heij den zullen bieden. Buitengewoon leerzaam zal de stand zijn, welke pater Naus verzor gen zal. Hij heeft de boekhandel Coe bergh bereid gevonden om een uit voerige collectie van boeken te ex poseren, welke nauw in verband staan met het doel van deze tentoon sta11ine. Gehuwd: P Du wen voorden, 28 j., en A. H. A. Verhees; L. G. N. van Elk en J. A. Franck. Overl.: F P. J. van Eeden, 93 j., echtgenoot van W. de Vos; J. M. den Elzen. 59 j., echtgenote van E. Bak ker; H. J. van Kestercn, 20 j.; L. P van Denzen, 32 j., echtgenoot van J. M. G. Mink; K. de Vries, 77 j., we duwnaar van A. Rietema. OBGSTGEEST A. E. v. d. Voet uit burg. armbe stuur De heer A. E. van der Voet, die 81 jaar is geworden, welke leef tijd hem overigens niet ic aan te zien, heeft ontslag genomen als lid van het Bur gel ijk Armbestuur, waarvan hij wel een kwart eeuw dee1 heeft uitgemaakt. De voorzitter wethouder L. de Neef, de burgemees ter, het oudste lid in jaren, de heer W. F. de Rooy. de secretaris van het B. A. heben ieder op hun wijze de grote verdiensten p*'-'*«t«:t van dit afgetreden lid. wiens heengaan een groot verlies betekent voor deze in stelling. De 1 d. Voet nam deze maand ook afscheid als voorzitter van de raad van ComTricsarissen van de alg. Coöo ^eren'eenbank te Oegstgeest, ve1T-e banV h'i ook oen 25 jaar m*et zijn geven van hoofd en hart steunde. 0^eri"rn«! nam hü al eerder afscheid uit talrijke andere functies. VOORSCHOTEN De fraude bij de Coöp. Boerenleeubank Naar aanleiding van de arrestatie van de kassier c.er Coöp. Boeren leenbank te doorschoten, de heer C. A. de R.t beginnen thans nadere bijzonderheden bekend te worden. Reeds enige tijd schijnt het be stuur van de bank ernstige verden kingen tegen de kassier te hebben gehad, maar bü het nagaan van de administratie was er niet direct frau de aanwijsbaar. Toen kort geleden echter een spaar der een gedeelte van zijn tegoed v/ilde opnemen en dc kassier zelf niet aanwezig waa maakte een van de bedienden de opmerking, dat en kele dagen tevoren ook reeds een belangrijk bedrag was opgenomen. De spaarder was hiervan niets be kend en ging op onderzoek uit. De kassier verzekerde hem, dat er een administratieve fout was gemaakt. De betreffende persoon werd door mededeling niet gerustgesteld en nam contact op inei het bestuur van de bank, dat hierin ..an eiding vond om de Centrale Bank te Utrecht te ver zoeken een onderzoek in te stellen. Dit onderzoek is momenteel nog gaande, maarer is reeds aanleiding gevonden tot arrestatie van de kas sier. Aan hot licht is gekomen, dat de kassier dior valse handtekenin gen geld van spaardersrekeningen opnam Kwam een spaarder later zelf geld opnemen, ian suppleerd hij het gele op deze rekening door dit van een andere rekening af te nemen. Met ingang van 16 Febr. a.s. is de heer H. A. Niersman, commies ter secretarie te Leiden, benoemd tot hoofdcommies chef afd. financiën ter secretarie van Gendringen (Geld.). WASSENAAR Aanrijding Gistermiddag is om half zes op de Rijksstraatweg, ter hoogte van de Maaldrift, een vracht wagen van de graanmalerij S. te Voorschoten, op een trailer gereden, die juist gestart was. De 20-jarige 18 Dec. zon op 8.44 en onder 16.30; maan op 10.24 en onder 17.50 uur. Aanhoudende dooi Het K.N.M.I. deelt mede: Nadat het gisteren omstreeks het middaguur in bijna geheel Neder land nog 1 tot 3 graden vroor is er de afgelopen nacht een buitenge woon snelle dooi ingetreden. Wind en regen werkten tezamen on. de aanwezige sneeuwlaag op te ruimen, zodat deze vanochtend reeds zo goed als verdwenen was. Deze opvallende weersomslag hing samen met een kleine storing, die Maandagmiddag de Zuidpunt van Groenland passeerde en daarna met grote snelheid de Oceaan over trok, voortdurend in diepte toene mend. Het gevolg hiervan was, dat de wind tot storm aanwakkerde, eerst boven de Britse eilanden, la ter ook aan onze kust, waai gemid delde windsnelheden tot 75 KM per uur werden gemeten. Snel trokken de depressiefronten naar het Oosten. De neerslag, die ze brachten, viel zo wel in Engeland als in Nederland, België en Noord-Frankrijk eerst in de vorm van sneeuw of ysregen, la ter in de vorm van regen. Vele Ne derlandse stations in het Westen van het land tapten vanmorgen meer dan 10 mM af. Onmiddellük na de front passage nam de wind in kracht af, maar dit is slechts tijdelijk want een randstoring die zich om de nu boven de Noordzee aangekomen depressie beweegt, zal waarschijnlijk vanavond nogmaals storm brengen, thans uit West tot Noordwest. Geleidelijk wordt dan weer koude re lucht aangevoerd, waarin opnieuw hagel- of sneeuwbuien tot ontwikke ling zullen komen. üet w-teA. in Euïapa De weerrapportan van hedenmor gen 7 uur luiden. weer temp. OSLO motsneeuw 7 C. STOCKHOLM lichtbew. —1 KOPENIIAGE onbewolkt 1 LONDEN onbewolkt 4 AMSTERDAM regenbui 4 BRUSSEL zwaar bew. 5 PARIJS onbewolkt 5 BORDEAUX regen 11 NICE geheel bew. 11 WARSCHAU half bew. —2 BERLIJN geheel, bew. 2 FRANKFORT sneeuw 1 MüNCHEN sneeuw 4 ZURICH regen 2 WENEN nevel 5 Koulijders uit de brand geholpen Zand erover Grote geesten hebben wel eens beweerd dat uitvindingen uit de nood der tüdcn geboren worden en indien dit zo is, dan heeft Jan Wagemakers uit Oss deze stelling weer eens met een bewijs bevestigd. Jan heeft vele winters achter een, wanneer sneeuw of vorst de wegen onbegaanbaar had ge maakt, des nacht op een open zandwagen gestaan om via eon schop cn een molentje de weg gebruikers voor slippen te vrij waren. Maar gedurende al die jaren heeft Jan het koud gehad, erbarmelijk koud, daarboven op die open laadbak en daarom heeft hij er nu iets op gevon den, waardoor het zand gelijk matig op de weg valt en Jan in de warme cabine kan blijven zitten. Achter aan dc laadbak heeft Jan een gegolfde trilplaat gemaakt en de afgelopen vorst- aagen hebben niet alleen bewe zen, dat het zand even gelijk matig valt als bij het molentje, maar ook, dat men beduidend sneller een weg slipvrij heeft gemaakt. Daarbij lean men nu het werk met de helf van het vroegere aantal mensen af Of- ficieele instanties hebben al ge- interesseerde blikken op Jans vinding geworpen. chauffeur W. W. uit Voorschoten, raakte bekneld in de cabine en moest door omstanders uit zijn benarde po sitie bevrijd worden. Hij werd naar een ziekenhuis in Leiden vervoerd, waar geconstateerd werd, dat zijn verwondigen niet van ernstige aard waren. In de loop van de avond kon hij naar huis vervoerd worden. De vrachtwagen was zwaar beschadigd en aan de voorzijde geheel ingedrukt De trailer had aan de achterkant enige beschadigingen. Het schünt, dat de chauffeur slecht uitzicht had, toen de ruitenwisser een ogenblik wei gerde, waardoor hü de trailer niet kon zien.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 3